VC Vlissingen hoopt nog altijd op een fusie met Zeeland Sport Bijenvolk blijft Bruurs boeien Loterij moet geld opbrengen voor 90-jarig jubileum Rouwcentrum bootst het thuis opbaren precies na KUNST TE KIJK CORRECTIES AANVULLINGEN Communicatie Opening Coolcat Turntablism in Middelburgs café IN DE STERREN DOMBURG GRIJPSKERKE KOUDEKERKE MIDDELBURG NEELTJE JANS OOSTKAPELLE SINT LAURENS VLISSINGEN VROUWENPOLDER Terugblikken Fuseren Hoogst haalbare Nieuwe leden Cursus 60tWsïltR? RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN VISSEN Woensdag 16 februari 2005 De Faam 7 - •>;- fe Werk van Flip Schrameijer is te zien in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg, (foto: pr) Marie Tak van Poortvliet Museum, Ooststraat 10a, tekeningen, schilderijen, etsen en aquarellen van Flip Schrameijer, 'Licht en lucht, wind en water', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 maart. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelstraat 11, schilderijen, ob jecten en fotocollages van Marian Aerssens, keramiek van Michal Alon en Lia Koenen, maandag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur. t/m 26 februari. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur. zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m juli. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Foto's, Ann 44, de he dendaagse visserij in beeld, t/m 12 maart. De mooiste bibliofiele en marginale drukwerken uit 2002 en 2003, 'Mooi Marginaal', t/m 26 februari. Foto's van Liesbeth Boone, thema: Op weg naar een gelukkig leven, t/m 4 maart. Foto's van Petra Rouwendal, 'Constructuren', t/m 5 maart. Manuscripten van Hans Warren en een verrassend beeld wordt van hem gegeven, 'Tussen Borssele en Parijs', t/m 26 februari, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. De Drvkkery, Markt 51, project 'Beeldbeweging in de openba re ruimte' en stille films van Bei Ning, 'Silent Moments', t/m maart. CBK Zeeland, Balans 14, werken van diverse kunste naars, Provinciale aankopen 2002-2004, maandag t/m donderdag van 9.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00- 17.00 uur. t/m 17februari. De Vleeshal, Markt, interieurmodel- len van Alexandra Ranner en schilderijen van Cameron Rudd, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 28 maart. De Ka binetten van de Vleeshal, Zusterstraat 7, wandschildering van Antistrot, 'Amateur Kaviar', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 28 maart. Revolution Gallery, Herenstraat 6b, werk van Damien Hirst, dinsdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 1 maart. All Sports Body Gym, Oostperkweg 25, schilderijen van Silas Schletterer, maandag t/m vrijdag van 10.00-22.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00-13.00 uur, t/m maart. Zwanenhof, Veer- sche Poort, Zwanenhof 14, foto's van Ruden Riemens, 'Zeeland op zijn mooist', vrijdag en zaterdag van 12.00-17.00 uur, t/m 18 fe bruari. Caesuur, Lange Noordstraat 67, tekeningen van Daniel le Lemaire Monique Laros, t/m 27 februari. 't Gasthuis, Noordpoortplein 2, aquarellen en acrylschilderijen van Nel van de Ketterij, t/m 28 februari. Galerie 't Haentje te Paart, Span jaardstraat 19, kieurpotloodtekeningen van Henny Huser, aquarel len van Liesbeth Huser, beelden van Lex Weijerman, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00-16.30 uur, t/m 10 maart. Zeeuws Archief, Hofplein 16, werk van mensen uit negen groepen uit de Zeeuwse samenleving, 'Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse geschiedenis.', maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur, t/m 4 juni. Stadskantoor, Kanaalweg 3, kopie van een Bengaals schoolklasje en informatiepanelen, 'Zeeland Bangladesh', maandag t/m vrijdag van 8.00-17.00 uur, donderdag van 18.00-20.00 uur. t/m 24 februari. Stichting Welzijn Middelburg, Molstraat 13, aquarellen van Haneke Patty, maan dag t/m vrijdag van 10.00-16.00 uur, t/m 24 maart. Galery Ma ritime, Gortstraat 43, verschillende technieken van diverse kun stenaars, 'Freakwaves en Zeewering', dinsdag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 12.00-17.00 uur. t/m 27 maart. Jan Matenshuis, Noordbolwerk 33, aquarel len van Anneke Faes, maandag t/m donderdag van 14.00-21.00 uur, t/m 5 april. Delta Plaza, foto's van Petra Rouwendal, 'Zee-land-schap'. Aqua- riatentoonstelling, vijftien aquaria, t/m maart. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, paddestoelen foto 's uit de omgeving van Westhove door R. Mummelen. Tot en met 27 februari, tijdens openingsuren van het caje. Tentoonstelling 'Toverbos', woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur. t/m 20 maart. Kunstwerkplaats Kip Vis, Van Cittersstraat 49a, Machteld van der Wijst presenteert 'Interview in beeld', kunstenaars geïnter viewd op afstand. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, tekeningen van Cees Bantzinger, 'Het dichten van de dijken, het herstel van Wal cheren in 1945', t/m 6 maart. Schilderijen van verschillende kun stenaars en voorwerpen, 'Nieuwe aanwinsten 2004', t/m 20 febru ari. Films, schilderijen en foto's over het maritiem verleden van Zeeland, 'Scheepsbouw in de jaren vijftig en veerverbindingen in de afgelopen vijftig jaar', t/m 8 mei. maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. Sau- er Oonk notarissen. Badhuisstraat 181, foto's van Fotoclub De Draadontspanner, 'Moderne Architectuur', maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 eir 13.45-17.00 uur, t/m 23 maart. Ziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, foto's van Roel Burgier, 'Een boog tussen twee werelden', t/m februari. Arsenaaltheater, Ar senaalplein 1, schilderijen van Inge Caljouw, 'Visions of nature', t/m 30 april Galerie De Sterre, Dorpsdijk 42, foto's van Cor de Buck, donder dag t/m zaterdag van 10.00-17.30 uur, t/m 2 april. (advertentie) Y% HOWAtH? NeHaLeNNiTO I JCLI Ouenm (advertentie) (advertentie) VLISSINGEN - De Voetbal Combinatie Vlissingen maakt zich klaar om volgend jaar het negentig jarig jubileum te vie ren. De oudste Vlissingse voet balclub wil dat doen in stijl, maar meer dan een figuur lijke kaalgevreten bontjas hij sen de clubbestuurders niet uit de nostalgische schatkist; het verleden heeft immers niks nagelaten! Door Ad Hanneman Daarom prijkt een Citroen C3 als hoofdprijs in een loterij die wat geld moet opleveren om een waardig feest op touw te zetten. De trekking is in oktober. Duizend loten worden voor vijf enzeventig euro op de markt ge bracht. Omdat dat hoge bedrag mensen kan afschrikken, kan een lot op albetaling worden ge kocht. Een jubileum biedt altijd aanlei ding tot terugblikken, getuige de vele herdenkingsboeken die her en der zijn en worden ge schreven. Of dat ook in Vlissin gen gebeurt weten de bestuurs- en/of technische commissiele den Bert van Gilst, Kees Lin- denberg, Frank Blommaert en Henk Hekkers niet. "Wat we doen staat of valt met de op brengst van de loterij. Je kunt wel een aantal dingen verzin nen, maar je moet toch wachten tot je weet hoeveel geld te be steden is." Ideeën zijn er wel. Als voor beelden worden genoemd een reünie een A-toernooi met top pers, de VCV tegen een prof club en feestavonden. Maar het blijft met vraagtekens en mis schien - zo oppert het viertal - komen nog andere lumineuze ideeën uit de toverdoos. Het is duidelijk: wie een rood wit hart heeft, laat VC Vlissin gen niet vallen. Niettemin lijkt de toekomst niet echt rooskleu rig, valt op te maken uit de ver halen van de vier. De teller met nieuwe leden staat nagenoeg op nul en het dagelijkse werk komt neer op de schouders van een aantal roodwitten van wie kan worden gezegd dat ze tot dc laat ste ademtocht hun club overeind willen houden. "Vergeet niet dat Vlissingen na het profdebacle bijna was opgeheven. Toen zijn de jeugdleden naar andere clubs overgestapt. We proberen na tuurlijk van alles om nieuwe le den te werven. Met nieuwe le den, nieuwe jeugd zeg maar, krijg je automatisch nieuw ka der, vaders of moeders die wel wat voor de vereniging willen doen. Niettemin is het ieders diepe wens daar in het clubgebouw van de VCV aan de Irislaan om samen te gaan met een andere Vlissingse voetbalclub. Daar mee kun je uiteindelijk het hoofd boven water houden, klinkt het. Maar helaas voor Vlissingen, Zeeland Sport koos vorig jaar voor zichzelf en liet toen het verder onderzoek naar een fusie met VCV albreken. GPC werd ook nog even ge noemd als mogelijke fusiepart ner, maar is een zaterdagclub en die wil dat zo houden. Zo moest ook Vlissingen verder op eigen kracht met pakweg 200 leden waar ooit bijna duizend werden geteld. Toch blijft wat de VCV betreft een mogelijke fusie met Zeeland Sport niet onmogelijk in de toe komst. Buigt hier heroïek en chauvinisme voor de rationa- Bert van Gilst (op de voorgrond): "Wat we gaan doen, hangt af van de opbrengst van de loterij", (foto: Jaap Woiterbeek) liteit? "Geen sprake van," me nen de vier eensgezind en wij zen naar het verleden. "Vlissin gen is ook het product van een fusie tussen drie Vlissingse voetbalclubs, negentig jaar gele den," weten ze uit de archieven. Aan de wieg van de VC Vlissin gen in 1916 stonden de besturen van EMM, Poseidon en Sport club Vlissingen. Ook zij wilden - zo is beschreven - het hoogst haalbare op sportief gebied. "Dat willen wij ook. Je ziet nu dat we met een combinatie van de A-jeugd met Zeeland Sport in de competitie heel hoog eindi gen. Misschien kunnen we vol gend jaar zelfs in de voor ons hoogst haalbare klasse spelen. Als dat elftal gescheiden wordt, eindigen we nooit meer zo hoog. Dat zou enorm jammer zijn. Je ziet ook nu dat allerlei B-elftal len in dc diverse verenigingen er niks van brouwen, terwijl je met een fusie tot hogere prestaties kunt komen. En een club die presteert trekt nieuwe leden. Zo simpel is dat. De fusie negentig jaar geleden heeft ons tot hier gebracht. Wij denken dat het tijd is voor een nieuwe fusie." VEERE - Jan Bruurs uit Vee- re is al vijfentwintig jaar in de ban van de bijen. De imker is bijenteelt leraar, bestuurslid van de Bijenhoudersvereni ging op Walcheren en één van de drijvende krachten achter de kennismakingscursus 'De wondere wereld van de ho ningbij' die op dinsdag 22 fe bruari begint. Door Ellen De Vriend "Het bijenvolk zit interessant in elkaar. Het is boeiend om te zien hoe de koningin het met haar werkbijen en darren rooit", zegt Jan Bruurs. Hij heeft ne gen volken. In de zomer zijn dat volken van elk ongeveer vijftig duizend bijen. In de winter iets minder. "Ik heb ze nooit geteld, dus het precieze aantal weet ik niet. Volgend jaar ben ik vijfen twintig jaar bijenhouder. Een imker die ik kende vertelde zo enthousiast over zijn hobby, dat (advertentie) het mij niet meer los liet. Iets doen met dieren en de natuur sprak mij erg aan. En ach, in Brabant waar ik toen nog woon de, waren niet zoveel hobby's voor handen als tegenwoordig." De imker is, met zijn bijna vijf tig jaar, één van de jongste bij enhouders op Walcheren. Hij vindt het jammer dat jongeren het houden van bijen niet meer zien zitten. De Zeeuwse bijen houders luidden de noodklok: er komen te weinig nieuwe, jon ge imkers bij. De vereniging op Walcheren telt nog slechts vijfendertig le den en de Bevelandse club on geveer zeventig. "Mensen zijn zich niet bewust van het belang van de bijen. De beestjes helpen ons bij de bestuiving van fruit en bloemen", legt Bruurs uit. Bijen houden is volgens hem geen dure hobby. "Je begint met één of twee volken. Het eerste volk krijg je altijd van een im ker en een kast kost een paar honderd euro." Inmiddels is hij vele volken verder. Zijn kasten staan een halve kilometer van zijn huis in Veere, op een plek waar nie mand er last van heeft. Angst voor een massale aanval van zijn volk heeft Bruurs niet. "De tegenwoordig gekweekte bijen rassen zijn zachtaardiger en minder steeklustig. Maar ik word nog wel eens gestoken. Dat hoort erbij", vertelt hij. "Je moet je niet onverhoeds bewe gen. Als je onrustig bent, voe len de bijen zich bedreigd. Ook als er onweer op komst is, moet GOES - Vorige week berichtten wij over de cursus Communica tie die binnenkort van start gaat bij de Zeeuwse Volks Univer siteit in Middelburg. Helaas is er in het bericht een storende fout geslopen. Als docent wordt Rijnie Witte genoemd. De bewuste docente heet echter Rij na Witte. De eerste les is op dinsdag 15 februari om 19.30 uur. Onze excuses voor eventueel ontstane verwarring. MIDDELBURG - Een andere fout sloop in het verhaal over de opening van Hema en Coolcat in het voormalige V&D-pand in Middelburg. Hema opent inderdaad, zoals in het artikel om schreven, eind juni. Dc deuren van de trendy modekledingzaak Coolcat gaan echter 5 maart al voor het eerst open voor publiek. je niet naar je bijen toe gaan." Vooral in de zomermaanden kosten de bijen een flink stuk van Bruurs vrije tijd en in mei, tijdens de zwermperiode, kan hij niet op vakantie. Hij heeft het er graag voor over. De ho ning is voor de Veerenaar een leuke bijkomstigheid. Het le vert hem een zakcentje op en hij vindt het honing slingeren erg leuk. De kennismakingscursus wordt georganiseerd door de bijenhou dersvereniging in Zeeland in samenwerking met het Milieu- educatief centrum Ecoscope in Renesse. De cursus is bedoeld voor iedereen die wat meer wil weten over de honingbijen. Aan bod komen de levenscyclus door de seizoenen heen; de taakverdeling; de verschillen tussen insecten; het nut van bij en en het werk van de imker. Het theoriegedeelte van de cur sus wordt gehouden op dinsdag avond 22 februari, 8 maart en 15 maart. Op drie, nog neder te bepalen, zaterdagmiddagen vol gen de praktijklessen. Cursisten die na de cursus zelfbijen wil len gaan houden, kunnen deel nemen aan een beginnerscursus. Opgeven kan via 01 18-612885 of 0118-502075. advertentie) NeHaL&Nil ööenDafl VT>- advertentie) De vingervlugge dj's vertonen hun kunsten, (foto: Oet Rooze) MIDDELBURG - De laatste desserts hebben de keuken al verlaten. Toch moet het echte toetje nog komen. Pet je voor petje druppelen de eerste hiphoppers binnen. Vanavond staat, naast nog een paar andere hiphop-op tredens, een cd-releaseparty van Gruesome Twosome op het menu van café-restau rant De Geere in Middel burg. Door Mark van Gelderen Het café-restaurant heeft het oude imago van bruincafé achter zich gelaten. Bijna elk weekend kunnen gasten zich vermaken met live-muziek. Afgelopen vrijdag bleek hoe gemakkelijk de sfeer zich aan past aan een muziekstijl die je in een eetcafé niet direct zou verwachten: hiphop. Michael Wiltens, de kok van het restaurant: "We hebben ruimte voor optredens, dus waarom niet? Voorop staat dat de gasten plezier hebben." Dat laatste lijkt te gaan luk ken, getuige de vrolijke en verwachtingsvolle blikken. De 'natafelende' eters blijven lan ger plakken dan zij van plan waren. Even later dreunt de zware bas door de inmiddels goed gevulde ruimte. De kop is eraf en de petjes bewegen ritmisch op en neer. Het hiphop-georiënteerde duo Gruesome Twosome - be staande uit dj Vindictiv en dj Optimus - presenteert hier de kunst van het turntablism, een artistieke discipline die met vingervlugge bewegingen op de draaitafels wordt uitge voerd. Even relaxed als gecon centreerd vormen de Middel burgse discjockeys met frag menten van verschillende pla ten nieuwe muziekstukken. De nieuwe cd van Twosome Gruesome is verkrijgbaar bij De Waterput in Middelburg. VLISSINGEN - Uitvaartver zorging Monuta De Voorzorg in Vlissingen is verbouwd en heeft nu twee familiekamers, een voorziening die lijkt op het thuis opbaren. Vrijdag 18 fe bruari wordt het uitvaartcen trum heropend. Zaterdag is er een open dag. De Vlissingse wethouder Tineke Verhage en zijn Veerse collega Wim van Tatenhove verrichten de officiële opening. Het pand van Monuta is geheel verbouwd. De garageboxen hebben plaats gemaakt voor een grotere ver zorgingsruimte en koeling. Ook zijn er twee familiekamers gemaakt. Deze ruimten zijn hui selijk ingericht met planten, een zitje, muziekinstallatie en lam pen. Verder is er een keukentje waar mensen koffie kunnen zet ten. "De familiekamers zijn be doeld voor mensen die de over ledene graag thuis op willen ba ren, maar daarvoor geen ruimte hebben of het griezelig vinden", legt Anke Wattei uit. De familie krijgt de sleutel van de familiekamer en kan er dag en nacht gebruik van maken. Volgens Wattei zijn de familie kamers de eersten in Zeeland. Geïnteresseerden kunnen op za terdag tussen 10.00 en 16.00 uur het geheel vernieuwde uitvaart centrum bekijken. Tijdens de open dag is ook een notaris aan wezig, een steenhouwer, ver voersbedrijf en een bloemist. Monuta De Voorzorg is ge vestigd aan de Industrieweg 20. Een Boogschutter kan lastig zijn en proberen zijn zin door te drijven. Met een grapje komt u verder dan met tegengas geven. Een drukke en prettige week wordt dit, waarbij u maar het beste alle zaken wat luchthartig op kunt vatten. U heeft een aantal goede inval len die tot iets goeds leiden. Neem de tijd om u op uw eigen leven te bezinnen. Uw humeur is een stuk verbeterd en u ziet de zonnige kanten weer in. U heeft originele invallen die betrekking hebben op uw werk situatie. U bent in een periode waarin u creatief omgaat met zaken die vooral nuchterheid vereisen. Er is kans op een bij zondere ontmoeting. Let op uw woorden, wat eenmaal gezegd is, is moeilijk terug te nemen. Een aantal problemen heeft u wonderwel goed kunnen oplos sen. Laat u niet leiden door ge voelens die boven komen wan neer er kritiek wordt geleverd. U staat sterk genoeg in uw schoenen om uw eigen ideeën en mening overeind te houden. U vordert gestaag met uw be zigheden en plannen. Het loopt allemaal naar wens, dus laat de ze week niet bederven door bij komstige ergernissen. Kijk naar al het goede dat zich voordoet. Steek de handen uit de mou wen, houd uw leven zo over zichtelijk mogelijk. Trek u niets aan van die collega die u al tij den dwars zit. Er is een kans dat u in troebel water belandt deze week. Laat uw gevoel niet met u op de loop gaan. Soms heeft u de neiging wat scherp te reageren op ande ren die zich van geen kwaad be wust zijn. De creativiteit die in u zit wil eruit, het is een goed moment daar een kanaal voor te vinden. U ziet af en toe grootse dingen die erom vragen ten uitvoer te worden gebracht. Het is goed eraan te denken geen te hoge verwachtingen te wekken bij anderen die u niet kunt waarmaken. Zet uw eigen spoor uit en maak plannen voor de toekomst. Er komen berich ten binnen die u als verwarrend ervaart. Uw aandacht wordt sterk in be slag genomen door allerlei be slommeringen en zaken waarin u achterop bent geraakt. Het lijkt de hoogste, tijd om uw fi nanciën op orde te maken. Er loopt al enige tijd een onaan gename kwestie die deze week tot een oplossing kan komen. U kunt best wat duidelijker zijn op gevoelsgebied. Nu maakt u wel eens een wat lauwe indruk, men ziet niet dat die eigenlijk voort komt uit bescheidenheid. Dit is een heel goede week om schoon schip te maken in han gende kwesties. Verzamel daar toe de moed. Er is een nieuwtje op komst waar verandering uit voortkomt. Er zijn goede kan sen in liefde en relaties. Benut die! Topdag: zaterdag. U heeft iets uitgehaald dat niet geheel van risico was ontdaan. Laat het daar maar even bij. Het wordt over het algemeen een goede week, maar u krijgt wel te maken met een Stier die 11 dwars zit. Vat het luchtig op, laat de kwestie niet uitdijen. (advertentie) waarden? NeHaLëNNi jai vT>, NeHaL^&Nf

de Faam | 2005 | | pagina 7