Meedromen over Middelburg Gemeente verstuurt Houd de fiets! 193 kilometer riool Gemeente verstuurt belastingaanslagen 2005 Chatten A-theater Sociale recherche Gemeenteraad op Cool FM Woensdag 16 februari 2005 De Faam Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Kap Seismoien kan weer draaien De gemeentelijke timmerman repareert het kruirad van de Seismoien. Een kraan is nodig om het gevaarte terug te plaatsen. Door het kruirad kan de kap van de molen weer draaien. De kap van de Seismoien kan weer draaien. Een grote kraan takelde maandag het gerestau reerde kruirad terug op zijn plek. De kop van de as van het kruirad was rot. Daarom zijn in de gemeentelijke werkplaats aan de Waldammeweg een nieuwe as en enkele nieuwe spaken gemaakt. De kap van een molen moet kun nen draaien om de wieken 'op de wind' te zetten. De molenaar maakt hierbij gebruik van een zogenaamd kruirad. Een kruirad is een houten lier die in de staartbalk draait, een zware balk die achter aan de kap is bevestigd. Met het kruirad wordt een verstelbare ket ting opgerold, waarmee de kap op de wind gezet kan worden. Molenaar Ottevanger is sinds 2001 regelmatig op de molen te vinden. Bijna wekelijks zorgt hij ervoor dat de wieken van de Seismoien draaien. Hij is blij met de reparatie. 'Die was ook hoog nodig', vertelt hij. 'Voor het draai en, zet je met kettingen en het kruirad de kap vast. Precies op de plek waar de wieken goed wind vangen. Als het hard waait komt er extra druk op de wieken en op het rad. Het kan gevaarlijke situa ties opleveren als het rad opeens los schiet. Gelukkig wordt door deze reparatie een dergelijke situ atie voorkomen. De molen kan er weer jaren tegenaan.' Op zaterdag 14 mei is het Nationale Molen en Gemalendag. Bij gunstig weer laten de Middelburgse molenaars de wie ken van hun molens draaien. Meer informatie over deze dag leest u in mei op deze pagina. Van de vier stadskorenmolens in Middelburg is de Seismoien, gebouwd in 1728, de oudste. Tot kort voor de Tweede Wereldoorlog is de molen, die bestaat uit vijf zol ders, bewoond geweest. Door een novemberstorm in 1940, ver waarlozing en oorlogsschade ver viel de molen tot een ruïne. Midden jaren vijftig werd de molen eigendom van de Gemeente. Het metselwerk werd grondig her steld, maar de maalinrichting keerde toen niet terug. De Seismoien werd in 2000 en 2001 grondig gerestaureerd. Sindsdien kan de molen ook weer malen. Foto's: gemeente Middelburg/ Mieke Wijnen Onder de Laan der verenigde Naties (foto: WACO betonbuizen/hr. Oudmeyer) Het regent. Jij bent binnen en doet de afwas, de wasmachi ne doet zijn werk en ondertus sen trekt een huisgenoot het toilet door en staat iemand anders onder de douche. Al dat afvalwater gaat door het riool naar de waterzuivering in Ritthem. Jaarlijks gaan op die manier miljoenen kubieke meters water door ruim 193 kilometer rioolbuizen die kant op. Alleen al in de gemeente Middelburg. Het is zonde dat het schone regenwater samen met het afvalwater wordt weggevoerd. Het raakt zo vervuild en overbe last de waterzuivering. Bovendien, bij hevige regenval lopen de riolen zo snel vol, dat via de overstorten het water direct op sloten en watergangen wordt geloosd. Onnodige ver vuiling van het oppervlaktewater is het gevolg. Gescheiden riole ring verhelpt dat probleem. Het regenwater wordt dan direct naar een sloot of watergang afgevoerd. Bergbezinkbakken aanleggen zijn een andere mogelijkheid. Gemeente Middelburg zet in op deze beide oplossingen. Middelburg kan natuurlijk niet direct alle 193 kilometer riolering uitbreiden met nog een buis. Dat zou te veel geld kosten. Uit onderzoek blijkt dat op korte termijn het afkoppelen van 5 van het verharde oppervlak (ongeveer 22 hectare aan wegen, daken enzovoort) de meest efficiënte maatregel is. Een klus die in enkele jaren wordt uitgevoerd. Het is niet helemaal nieuw, want de woon wijken die in de laatste 5 jaar zijn gebouwd, zijn direct voorzien van gescheiden riolering. Bijvoorbeeld het nieuwe hart van de Magistraatwijk, Veerse- poort en Mortiere. Het komend jaar wordt onder andere op de volgende plekken gescheiden riolering aangelegd: Driewegenhof, Buitenhoveplant- soen, Dauwendaelselaan (Rustenburg), Buitenruststraat, Kruitmolenlaan, (omgeving) Henry Dunantlaan en Laan der Verenigde Naties (bedrijventer rein). Omwonenden worden/zijn hier van op de hoogte gebracht. Bergbezinkbassins zijn grote ondergrondse opslagplaatsen voor rioolwater. We hebben er behoorlijk wat van. - Molenwater: voor 1830 m3 water - Oude Veerseweg: voor 1130 m3 water - Laan der Verenigde Naties: voor 250 m3 water - Korenbloemlaan in Arne- muiden: voor 200 m3 water - Veersesingel: voor 370 m3 water In de Langevielesingel en de Arie van Driellaan worden er binnenkort nog twee aangelegd. Al deze maatregelen zorgen voor een aanzienlijke verbete ring van het oppervlaktewater en verminderen de overbe lasting van het rioolstelsel. Volgende week meer aandacht voor het gemeentelijk riolerings- beleid. Dan antwoord op de vraag: hoe werkt het eigenlijk? Middelburgers zijn over het algemeen behoorlijk tevreden over hun woonomgeving, maar over de voorzieningen in hun omgeving zijn ze dat minder. In het centrum zijn nu de meeste voorzieningen en bewoners gaan dan ook vaak naar 'de stad'- Daardoor is de sociale samenhang in som mige wijken gering. Dat is de belangrijkste conclu sie uit het onderzoek 'Bewoners in Beeld' dat vorig jaar is uitgevoerd door Scoop. In het onderzoek zijn veel gege vens verzameld over de wijken en stadsdelen. Ook is met bewoners en organisaties gesproken. Uit het onderzoek blijkt dat Middelburg een duidelijker sociaal profiel moet krijgen om het voor huidige en de toekom stige inwoners aantrekkelijker te maken om er te wonen, wer ken en recreëren. Scoop heeft daarbij twee mogelijke richtin gen aangegeven. De eerste richting 'Kloppend stadshart' versterkt ook in soci aal opzicht de lijn die is ingezet in de Kwaliteitsatlas van Riek Bakker. Verenigingen en vrijwil ligerswerk met een stedelijk en regionaal profiel worden extra ondersteund. De verbetering van de mobiliteit en de daarbij behorende verkeersveiligheid van de stadsdelen naar het centrum vergen een extra inspanning. Een tweede richting kan zijn: 'Vitale stadsdelen'. Middelburg Het college van burgemeester en wethouders houdt elke don derdagavond digitaal spreek uur op www.middelburg.nl De chatsessie begint om 19.30 uur en duurt een uur. Donderdag 3 en 10 februari zit wethouder Leo Luitwieler ach ter de computer. De aannemer is afgelopen maandag begonnen met het leegpompen van de bouwput van het A-theater. Dit werk duurt ongeveer twee weken. Dan neemt Sprangers Bouwbedrijf het stokje over en kan de bouw van de parkeerga rage en het A-theater echt beginnen. Bedoeling is dat het gebouw eind 2006 wordt opge leverd. Omwonenden zijn via een nieuwsbrief door de aanne mer op de hoogte gebracht. versterkt de zes stadsdelen tot krachtige woonservicegebie- den. Jong en oud ontmoeten elkaar in goed uitgeruste multi functionele voorzieningen, ont plooien er hun sociaal-culturele activiteiten en maken samen plannen voor de toekomst. Er is een sterke sociale samenhang rond een compleet pakket aan voorzieningen in centrale loca ties in de stadsdelen. Droombeelden Wat zal dat gaan betekenen voor inwoners als Middelburg voor een van beide richtingen kiest? Om dat duidelijk te maken heeft Scoop twee droombeelden gemaakt die beschrijven hoe in 2030 de Middelburgse samenleving er uit zou kunnen zien. Daarbij kun je denken aan een geheel autovrij centrum, gratis openbaar vervoer, een grote organisatie voor dienstverle ning aan inwoners, een terug tredende overheid en bewoners die zelf hun omgeving vormge ven en ontwikkelen. Of komen er in de zes stadsde len ontmoetingshuizen waar het tot 24 uur per dag bruist van de activiteiten? Waar wordt geleerd, gewerkt, gesport en gespeeld door inwoners van alle leeftijden. Bewoners worden uitgenodigd om met elkaar en met Scoop over die droombeelden te dis cussiëren op donderdag 24 februari in de raadszaal van het oude stadhuis aan de Markt, aanvang 19.30 uur. De wethouders sociale zaken/werk, inkomen en zorg van Middelburg, Vlissingen, Goes en Schouwen- Duivenland zetten donderdag hun handtekening onder de samenwerkingsovereen komst sociale recherche Oosterschelderegio Walche ren. Voor Middelburg doet wethouder Leo Luitwieler dit. Sociale rechercheurs bestrijden uitkeringsfraude. Door de samenwerking wordt de kwets baarheid van de functie van sociaal rechercheur - meestal een eenmanspost - minder. De rechercheurs kunnen elkaar ver vangen. Ook worden bijzondere, groot schalige opsporingsactiviteiten mogelijk. Binnenkort verzendt de gemeente het aanslag- /beschikkingsbiljet gemeente lijke belastingen 2005. Op het aanslagbiljet treft u de Onroerende Zaak Belasting (OZB), afvalstoffenheffing, reini gingsrecht, rioolrechten, hon denbelasting, woonforensen- belasting en precariobelasting. Nieuw is dat de WOZ-waarde 2005 op het biljet staat. Vier jaar geleden werd de WOZ- waarde in een aparte beschikking bekend gemaakt. De Wet Waardering Onroerende Zaken (Wet WOZ) schrijft voor dat de gemeenten periodiek een nieuwe waarde vaststellen voor alle pan den in de gemeente. Voorheen gold die WOZ-waarde voor een periode van vier jaar. Vanaf 2005 is dat nog maar twee jaar. De nieuwe WOZ-waarde die op het aanslagbiljet staat, geldt dus voor de jaren 2005 en 2006. Tarieven De tarieven van de afvalstoffen heffing en het reinigingsrecht zijn ten opzichte van vorig jaar onge- Maandag 21 februari komt de gemeenteraad bij elkaar om over belangrijke Middelburgse zaken te praten. De agenda staat hieronder afgedrukt en meer informatie vindt u op www.middelburg.nl onder de knop Bestuur en Organisatie en in de informatiewinkel van het stadskantoor. Radio Cool FM is iedere raadsvergadering aanwezig om verslag te doen. In het programma 'Politiek Lokaal' op Cool FM kunt u luiste ren naar reacties van bestuurders en bezoekers. De uitzending over de volgende raadsvergadering staat gepland voor vrijdag 25 februari van 19.00 tot 21.00 uur. De herhaling is op dinsdag 1 maart van 20.00 tot 22.00 uur. Aan de orde komen onder meer De bouw op het Arduinterrein, de Concert- en gehoorzaal en het veiligheidsbeleid van Middelburg. De vergadering in het stadskan toor begint om 19.30 uur. U bent van harte welkom om de verga dering vanaf de publieke tribune bij te wonen. De agenda is onder voorbehoud: 1Opening en vaststelling agenda 2. Vaststelling notulen van de ver gadering van de raad van de gemeente Middelburg, gehouden op 22 november 2004 3. Vaststelling notulen van de Overgadering van de raad van de wijzigd. De tarieven van de overi ge belastingsoorten, zoals de OZB en de rioolrechten, zijn ver hoogd met de inflatiecorrectie van 1,5 Afschaffing Zalmsnip De afgelopen jaren ontving u een korting op de gecombineerde aanslag, de zogenaamde zalm snip. De gemeente kreeg hiervoor geld van het Rijk. De korting ver valt met ingang van 2005 omdat het kabinet heeft besloten de lastenverlichting af te schaffen en gemeenten hiervoor geen geld meer te geven. Dit betekent voor ieder huishouden een lastenver zwaring van 45,38. Bij het aanslag-/beschikkingsbiljet treft u de jaarlijkse belastingwijzer aan. In deze folder kunt u alles lezen over de WOZ-waarde, de belastingsoorten, de tarieven, kwijtschelding en bezwaar. Uiteraard kunt u ook terecht bij de balie van belastingen aan de Kanaalweg 3. U kunt ook bellen: 675 772. Of klik op www.middelburg.nl onder het kopje 'Belastingen'. gemeente Middelburg, gehouden op 20 december 2004 4. Mededelingen en ingekomen stukken 5. Het nemen van een voorberei- dingsbesluit voor het perceel Arduin aan de Koudekerkseweg 6. Wijziging kwijtscheldingsrege ling gemeentelijke belastingen 2001 7. Verzoek om vrijstelling ex arti kel 19 lid 1 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening 8. Vaststelling voorlopige bijdrage 2005 Zeeuws Archief 9. Vangnetregeling voor v.v. Zeelandia Middelburg en MZVC 10. Verbouwing en exploitatie Concert- en gehoorzaal/uitwer king optie 1 11. Vervangen en optimaliseren verkeersregelinstallaties aan het Seispleincomplex 12. Beleidsnota 'Integraal Veiligheidsbeleid Gemeente Middelburg' 13. Verordening burgerinitiatief 14. Jaarrekening 2002 en 2003, begroting 2005 en notitie negatief vermogen van de Regionale Brandweer Zeeland 15. Verzamelvoorstel tot het wijzi gen van de begroting 2005 16. Benoeming plaatsvervan gend lid Klachtencommissie Ziet u een onderwerp waarover u meer wilt weten? De bijbehoren de stukken liggen ter inzage in de informatiewinkel van het stads kantoor. Er worden te veel fietsen gestolen in de gemeente Middelburg. In het jaar 2002 werden ruim 600 fietsdiefstal len bij de politie geregistreerd. Door aan te sluiten bij de lan delijke campagne van de Fietsersbond "Houd de Fiets" wil de gemeente het aantal fietsdiefstallen aanzienlijk terugbrengen. Fietsdiefstal is een groot pro bleem. Het heeft een aanwijsba re negatieve invloed op het fiets gebruik, het fietsbezit, het fiets- comfort, de verkeersveiligheid en de veiligheidsbeleving. Daarmee is fietsdiefstal een aanzienlijke belemmering voor een verkeers- en vervoersbe leid, dat het gebruik van de fiets als alternatief voor de auto op de korte afstand, wil bevorde ren. Angst voor fietsdiefstal is de meest genoemde reden voor automobilisten om op de korte afstand niet te fietsen. De Fietsersbond en de gemeen te Middelburg willen het pro bleem van fietsdiefstal in de gemeente aanpakken. Daarom start de landelijke campagne, onder de naam "Offensief Houd de fiets", ook hier in Middelburg. Samen met de politie gaan genoemde organisaties op zoek naar plaatsen waar veel fietsen worden gestolen. Vervolgens wordt bekeken welke inspannin gen er nodig zijn om deze plaat sen veiliger te maken en het aantal fietsdiefstallen omlaag te brengen. Gratis fietsslot Voor deze zoektocht is het belangrijk dat inwoners en bezoekers van de gemeente Middelburg meehelpen. Dit kan door de enquête in te vullen. De komende weken gaan mede werkers van de plaatselijke Fietsersbond enquêteren op plaatsen waar veel fietsen wor den geparkeerd, zoals het stati on en het winkelcentrum. Ook worden een aantal enquêtes huis aan huis bezorgd. Voor iedereen bestaat de mogelijk heid om de enquête digitaal in te vullen. Op de website van de gemeen te Middelburg staat de komende weken een link. De enquête is ook rechtstreeks te benaderen via de website van de Fietsersbond www.fietsers- bond.nl. Vul de enquête in en maak kans op een gratis fiets slot. De Fietsersbond en de gemeente Middelburg willen fietsdiefstal aanpakken. Foto: gemeente Middelburg/Mieke Wijnen

de Faam | 2005 | | pagina 5