Nieuwe beuken op Bijeenkomst plannen Jan Kuipers aan de slag als stadsdichter Noordbolwerk 'Burgemeesters' openen Amaliapark Koudekerkseweg Tentoonstelling over Bangladesh in stadskantoor Chatten met b&w Olie en vet sneller van de weg Telefoonnummer verkeerd in gids Presentatie verkeersgroep Rectificatie Woensdag 2 februari 2005 De Faam 5 het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, Meer info: www.middelburg.nl folders en inzage van stukken kunt u terecht in Maximaal Text, vanaf pagina 830 Beuken zijn bomen die hon derden jaren oud kunnen wor den en bijzonder fraai zijn voor het stadsbeeld. Op 27 januari zijn er drie geplant op het Noordbolwerk. De drie zware beuken met glan zend diepe zwarte bladeren worden ongeveer 20 meter hoog. Het Latijnse woord Fagus vindt zijn oorsprong in het Griekse woord "phagein'. Dit betekend "eten" en heeft betrekking op de eetbare vruch ten. De beuk komt van nature voor in Europa. Op diverse plaatsen in Middelburg, zoals op de Balans en de Bolwerken staan monumentale beuken. Het zijn indrukwekkende bomen met een rechte stam. Deze week worden er aan de Schroeweg - tussen de Torenweg en de rotonde bij de Mortiere - 55 platanen geplant. Verder komen er 14 Italiaanse populieren en een vak krenten- boompjes. De abelen in het midden van de weg blijven staan waar ze staan. Dit voorjaar plant de gemeente tussen de 250 en 300 bomen. Voor vragen kunt u contact opnemen met Dick Sakko, tele foon 67 53 13. Burgemeester Koos Schouw- enaar opende maandag het Amaliapark aan de Laan der Verenigde Naties. Groen- bedrijf L'éTE heeft het park in 2003 aangelegd en in 2004 onderhouden. Als dank hier voor overhandigde algemeen directeur J. Burgemeester namens het groenbedrijf een naambord van het park. De inrichting van het Amaliapark sluit aan bij de landschappelijke omgeving. Het park ligt in een rustig gebied en maakt deel uit van de groene long van 't Zand. In het Amaliapark zijn nat en dras gebiedjes aangelegd, waardoor een gevarieerde plan tengroei is ontstaan. Door de poelen krijgen ook reptielen een kans. De heer H.E. Sijsenaar, lid van natuurvereniging IVN, doet onderzoek naar nieuwe ontwik kelingen in het gebied. Het Amaliapark is ook een prima plek om je te ontspannen. Er loopt een asfaltpad en aan de kant van sportpark de Voorborch zijn sportattributen geplaatst. Verder zijn er tafels geplaatst om aan te picknicken. De officiële opening van park stond eerst gepland voor 7 december 2004, maar ging niet door vanwege het overlijden van Prins Bernhard. Daarom is besloten de opening te verplaat sen naar de verjaardag van haar oma, Koningin Beatrix. Donderdag 10 februari vindt een bijeenkomst plaats over het bouwplan op het Arduinterrein aan de Koudekerkseweg. De bijeen komst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het gebouw van het ROC Zeeland aan de Merwedestraat 1. De plannen van de gemeente voor de ontwikkeling van het Arduinterrein aan de Koudekerkseweg zouden eigen lijk vorige week maandag in de gemeenteraad aan de orde komen. Het college heeft beslo ten dit een maand uit te stellen om eerst alsnog een bijeen komst met bewoners uit de wijk te kunnen organiseren. Tijdens deze bijeenkomst wor den de dilemma's met betrek king tot dit bouwplan van ver schillende kanten belicht. De Groene Kamer, Woongoed Middelburg en het Q-team zul len hier ieder een bijdrage aan leveren. Het Q-team is een team dat het gemeentebestuur advi seert over de uitgangspunten met betrekking tot stedenbouw en architectuur. Aanwezigen worden uiteraard volop in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen en hun mening te geven. Het is de bedoeling dat de raad naar aanleiding van deze bijeen komst een beter gefundeerde beslissing kan nemen over het bouwplan. Ook het college kan na deze avond zorgvuldiger een besluit nemen over de in de for mele procedure ingediende zienswijzen. Indien mensen een zienswijze hebben ingediend, laat de reactie van het college dus nog even op zich wachten. De bijeenkomst wordt afgeslo ten met een discussie tussen de aanwezigen, waarop door de drie sprekers en wethouder Albert de Vries gereageerd kan worden. Direct betrokkenen hebben een uitnodiging ontvangen, maar andere belangstellenden zijn natuurlijk ook van harte uitgeno digd om de bijeenkomst bij te wonen. Scholen halen Bangladesh de klas in In de hal van het Middel burgse stadskantoor is tot eind februari de tentoonstel ling 'Zeeland Bangladesh' te bezoeken. De tentoonstelling, gemaakt door COS Zeeland, bestaat uit een kopie van een Bengaals schoolklasje en informatiepanelen over onder wijsprojecten in Bangladesh. Bij de tentoonstelling ontwikkel de COS Zeeland een lespakket voor Zeeuwse basisscholen. 'Haal Bangladesh de klas in' geeft kinderen inzicht in de leef situatie van leeftijdgenoten in Bangladesh. Leerlingen beleven onder welke omstandigheden kinderen in Bangladesh onder wijs krijgen. In een nagebouwd Bengaals klaslokaal zitten zij op de grond met leitjes op hun schoot, er hangt een klein schoolbord en het dak is van riet. Door het uitvoeren van opdrachten komen leerlingen meer te weten over de situatie in Bangladesh. In 2000 hebben regeringsleiders van 189 landen afgesproken dat alle kinderen naar school moe ten kunnen. Ondanks de inter nationale afspraken gaan wereldwijd ruim 115 miljoen kin deren niet naar de basisschool. Eind november gingen leerlin gen van de Middelburgse basis school De Dolfijnenburch de straat op om actie te voeren voor het recht op onderwijs voor alle kinderen, wereldwijd. Zij haalden 1177 handtekeningen op. Wethouder Onderwijs Adrie van 't Westeinde nam de hand tekeningen in ontvangst. Het stadskantoor staat aan de Kanaalweg 3. De tentoonstelling 'Zeeland Bangladesh' is tot 24 februari te bezoeken van maan dag tot en met vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur en op donderdag van 18.00 tot 20.00 uur. Voor meer informatie over de tentoonstelling en het gratis les pakket 'Haal Bangladesh de klas in' van COS Zeeland kunt u bellen met Marjolein Meier, tele foon 0113-25 00 51Kijk ook op www.zeeba.nl. Het gebeurt soms dat op de openbare weg olie of vet wordt gelekt uit voertuigen. Dan ontstaat een gevaarlijke, gladde situatie en komt de gemeente in actie om de olie/vet op te ruimen. Drie medewerkers van de buiten dienst van de gemeente heb ben op eigen initiatief de veegwagen aangepast wat hierbij een groot voordeel oplevert voor de weggebrui kers: het gaat nu veel sneller. Het idee komt neer op een tech nische aanpassing van de veeg- machine om het opruimen van een oliespoor of vetaanslag op de openbare weg eenvoudiger te maken. Er is nu een tank met reinigingsvloeistof en een spuit kop bij de bezem geplaatst. De reinigingsvloeistof kan vanuit de cabine op straat worden gespo ten en dan veegt de bezem de vervuiling op. Vroeger moest er apart een medewerker meeko men om met een handspuit de vloeistof op de olie of het vet aarï te brengen. Het opruimen gaat nu een stuk sneller. Het telefoonnummer van de Gemeente Middelburg staat ver keerd in de nieuwe telefoongids van KPN. Op de plek van het telefoon nummer staat het nummer dat voor de fax is bedoeld. Het juiste telefoonnummer van de Gemeente is 0118-67 50 00. In het bedrijvengedeelte, voorin de gids, staat het nummer wel goed, maar klopt het adres niet. Het stadskantoor staat aan de Kanaalweg 3. De wijktafel van Dauwendaele houdt op 2 februari een extra vergadering. Tijdens de bijeen komst presenteert de verkeers groep Dauwendaele knelpunten in de wijk. Na de pauze is er dis cussie over de verkeerssitua ties. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het ontmoetings centrum Dauwendaele. Vorige week stond op deze pagina een foto waarop wet houder Albert de Vries bij de boom van het jaar in de Veersepoort staat. De foto is niet geschoten door Mieke Wijnen, maar door Peter Toornstra. Het aangekondigde artikel over dualisering (lokale politiek in beweging) verschijnt een week je later. Wethouder Adrie van 't Westeinde introduceerde vori ge week in het stadskantoor de tweede stadsdichter van de gemeente Middelburg, de heer Jan J.B. Kuipers. Kuipers droeg ook zijn eerste gedicht als stadsdichter van de gemeente voor. Jan Kuipers is de opvolger van dichteres Chawwa Wijnberg, die in 2003 en 2004 in poëzievorm berichtte over Middelburg in de breedste zin van het woord. Kuipers is geboren in Zaamslag (1953) en houdt zich professio neel bezig met de geschiedenis en archeologie van Zeeland. Maar hij vindt poëzie en kunst wezenlijker voor het oproepen van de ziel van Zeeland, dan de wetenschappelijke jacht op nieuwe feiten, hoe zinvol dat ook is. Hij publiceerde zo'n 35 boe ken en honderden losse bijdra gen voor velerlei tijdschriften. Ook zijn gedichten werden gepubliceerd, onder meer in Ballustrada en de Tweede Ronde. Hij is redacteur van Nehalennia en Ballustrada en medewerker van het Zeeuws Tijdschrift. Hij levert ook bijdra gen aan onderwijsmethodes. Zijn werk werd meerdere malen bekroond, onder andere met de King Kong Award en de Millennium Award. Het eerste gedicht, dat hij, als stadsdichter van Middelburg, heeft gemaakt, toont zijn gevoel voor de historie naast het gevoel van de Middelburgers eertijds. Jan Kuipers gaat dit jaar vier schrijven. U leest ze op deze gedichten over Middelburg pagina. Loskade 1963 Jan. J.B. Kuipers Toen in oktober de regen smaakte naar de buitenkant van sui kerbieten, alles grijs en nat volgens de regels was; naar het Balkengat de reeppont ging met Levend Licht uit de fabriek. Waar in de jachthaven zonder jachten je nog verzoop of gered door één woord uit het Tehuis voor Werkende Meisjes, waar luid keels gebeden zijn verhoord. Johnny The Blue Jeans trokken blue jeans aan. Lang voor het Europese Monumentenjaar legde nog één coaster aan, er gingen aardappels aan boord voor overzee. Dat was een overwinningsdag: fier keek je naar het zuiden, waar de zee en het verfoeide Vlissingen lag. Waterberging en de verbete ring van het oppervlaktewater zijn twee belangrijke onder delen van het stedelijk waterplan. In de uitvoering van het plan werkt de gemeente samen met het waterschap Zeeuwse Eilanden en het Rijk. 'Nederland leeft met water', de campagne met eigen website en de bekende spotjes van Peter Timofeef, vertelt het al: Nederland moet anders omgaan met water om water overlast te voorkomen. In de jaren negentig zijn we regelma tig geconfronteerd met over stromingen. Eén van de maat regelen is opslagplaatsen voor water aan te leggen. Daar wordt bij hevige regenval het water tij delijk opgeslagen om te voor komen dat laag gelegen delen van de stad of van een wijk onder water komen te staan. Als het waterpeil het later weer toestaat, kan het opgeslagen water worden afgevoerd. Water bergen Een manier om water te bergen die ook voordelen oplevert voor de natuur is het aanleggen van natuur- en kindvriendelijke oevers langs waterpartijen. Gemeente Middelburg heeft 2 ton subsidie ontvangen van het Rijk om te besteden aan de aanleg van dit soort oevers langs waterpartijen. De oevers worden flauwer gemaakt en ter hoogte van het waterpeil een Sffipi v JRHI Wmk' ]f.;m iP' - L i' berm. Als er iemand in zou val len, rolt die niet in een keer door naar de diepere watergeul. Ondiepe oevers zijn prima geschikt voor waterplanten, amfibieën, insecten en vogels. In de gemeente Middelburg worden in totaal 5 kilometer van deze oevers gerealiseerd. In de Veersepoort en de Magistraat- wijk (Oliemolensprink) is al te zien hoe die er uit komen te zien. Deze oevers nemen 10 tot 15 van het totale tekort aan waterberging van Middelburg voor hun rekening. Voorlopige schattingen gaan er vanuit dat Middelburg 24-tot 32 hectare in moet richten om water tijdelijk op te slaan. In de Mortiere en de Veerse poort - de nieuwste wijken van Middelburg - zijn de waterpar tijen aangelegd volgens de richtlijnen van het waterplan. Het verschil met andere wijken is overduidelijk: er is veel meer open water. Het waterplan is in te zien in de informatiewinkel in het stads kantoor, Kanaalweg 3. Volgende week op deze pagina meer informatie over het water plan. We gaan dan in op het rioleringssysteem van de ge meente. Behalve het persoonlijke spreekuur, op dinsdag in het stadskantoor, houdt het colle ge van burgemeester en wet houders elke donderdagavond digitaal spreekuur op www.middelburg.nl. De chat- sessie begint om 19.30 uur en duurt een uur. Donderdag 3 februari zit wethouder Albert de Vries achter de computer. In de portefeuille van de wet houder zit onder andere Sport en Wonen. Wilt u hier een vraag over stellen of uw mening kwijt, doe dan vooral mee met de chatsessie. U kunt de sessie ook als toeschouwer volgen. weblogs De digitale dagboeken - de weblogs - van de Middelburgse partijen worden steeds vaker bezocht. Sinds kort is het voor bezoekers ook mogelijk om direct een reactie achter te laten. Sommige raadsleden zien het wel zitten met de weblog: zij houden hem regelmatig bij en vragen inwoners ook om direct te reageren op hun meningen en standpunten. Gemeente Middelburg is een van de weinigen gemeenten in het land die deze digitale service aanbiedt. Kijk ook eens op onze internetsite! Vorige week werden drie nieuwe beuken op het Noordbolwerk geplant. Foto: gemeente Middelburg/ Mieke Wijnen Foto: gemeente Middelburg/Mieke Wijnen Stadsdichter Jan Kuipers droeg tijdens zijn inwijding in het stadskantoor het gedicht Loskade 1963 voor. Foto: gemeente Mididelburg/Mieke Wijnen Waterplan in uitvoering mm- m ■wm. m Foto: gemeente Middelburg/Mieke Wijnen

de Faam | 2005 | | pagina 5