Passer, kleurpotlood en liniaal onthullen geheimen van de ziel Handwerken populair via internet Middelburgse leerlingen weten nu wat het is om een krant te maken Gezocht: maatjes voor kwetsbare jongeren jai waarden? IN DE STERREN KUNST TE KIJK MNSKtAS? Bijeenkomsten mantelzorgers Geld voor Azië Dubbelexpo in Caesuur 25,- onrnmt DOMBURG GRIJPSKERKE KOUDEKERKE MIDDELBURG NEELTJE JANS OOST-SOUBURG OOSTKAPELLE VLISSINGEN Muziekfilm Effe anders Apetrots Stevig üOHrtsnW? RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN VISSEN AA-team.nl 0900-0777 Woensdag 2 februari 2005 De Faam 13 VLISSINGEN - De woonka mer in het huis van Anda Mas- sink in Vlissingen hangt vol ronde tekeningen. Ze zijn heel verschillend, soms felgekleurd, een andere keer met glitters. "Een tekening maakt duidelijk hoe je je op een bepaald mo ment voelt", zegt Anda. Ze geeft doorlopend cursussen mandala- en chakra tekenen. Door Ellen De Vriend Vanaf 2000 tekent Anda manda la 's. Een mandala is een cirkel met een middelpunt. Het woord 'mandala' komt uit het Sanskriet en betekent heilige cirkel. De be kende Zwitserse psychiater Carl Gustav Jung was de eerste thera peut die mandala's toepaste in het westen. Hij ontdekte dat ze een spiegel van de ziel zijn. An da Massink: "Een mandala teke nen vraagt iets van je, een be paalde rust en overgave. Je werkt vanuit het midden naar de bui tenrand, hierdoor stel je je open. Als je van buiten naar binnen zou werken, sluit je je af". Massink is al vijf jaar bezig met mandala's. "En het verveelt mij nog niet", lacht ze. Ze laat zich inspireren door verschillende dingen. Dat is te zien in de dikke map met voorbeelden en teke ningen die op de tafel ligt. "De mandala ontstaat vanzelf, op ge voel. Het tekenen is rustgevend door de herhaling die er in zit." De laatste paar jaar geeft Anda cursussen aan huis. "Iedereen kan het leren. Je hebt alleen een passer, liniaal, papier en kleur potloden nodig. Eerst teken je een cirkel, dan verdeel je die in taartpunten." De cursussen die Anda geeft, bestaan uit vier bij eenkomsten van twee uur. Ze be nadrukt dat er niets zweverigs Marie Tak van Poortvliet Museum, Ooststraat 10a, tekeningen, schilderijen, etsen en aquarellen van Flip Schrameijer, 'Licht en lucht, wind en water', dinsdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 maart. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelstraat 11, schilderijen, ob jecten en fotocollages van Marian Aerssens, keramiek van Michal Alon en Lia Koenen, maandag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur, t/m 26 februari. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m juli. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Foto's, Arm 44, de he dendaagse visserij in beeld, t/m 12 maart. De mooiste bibliofiele en marginale drukwerken uit 2002 en 2003, 'Mooi Marginaal', t/m 26 februari. Werken van MIKV-studenten, 'Zeeuws geïnspireerd', t/m 12 februari, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrij dag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. De Drvkkery, Markt 51, project 'Beeldbeweging in de openbare ruimte' en stille films van Bei Ning, 'Silent Moments', t/m maart. CBK Zeeland, Balans 14, werken van diverse kunstenaars, Pro vinciale aankopen 2002-2004, maandag t/m donderdag van 9.00- 17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 17 februari. De Vleeshal, Markt, interieurmodellen van Alexan dra Ranner en schilderijen van Cameron Rudd, dinsdag t/m zon dag van 13.00-17.00 uur, t/m 28 maart. De Kabinetten van de Vleeshal, Zusterstraat 7, wandschildering van Antistrot, 'Amateur Kaviar', dinsdag t/m zondag van 13.00- 17.00 uur, t/m 28 maart. Revolution Gallery, Herenstraat 6b, werk van Damien Hirst, dinsdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uw en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 1 maart. All Sports Body Gym, Oostperkweg 25, schilderijen van Silas Schletterer, maandag t/m vrijdag van 10.00-22.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00-13.00 uur, t/m maart. Zwanenhof, Veersche Poort, Zwanenhof 14, foto's van Ruden Riemens, 'Zeeland op zijn mooist', vrijdag en zaterdag van 12.00-17.00 uur, t/m 18 februari. Caesuur, Lange Noordstraat 67, tekeningen van Danielle Le- maire Monique Laros, t/m 27 februari. Galerie 'T', Turfkaai 25, trouwfoto's, zaterdag 5 en zondag 6 februari van 13.00-17.00 uur. 't Gasthuis, Noordpoortplein 2, aquarellen en acrylschilde- rijen van Nel van de Ketterij, t/m 28 februari. Galerie 't Haen- tje te Paart. Spanjaardstraat 19, kleurpotloodtekeningen van Hen- ny Huser, aquarellen van Liesbeth Huser, beelden van Lex Weijer- man, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00-16.30 uur, t/m 10 maart. Studio Meestoof Drie. Meestoof 3, schetsen en tekeningen van Frans Peeters, 'Mens en dier als model', zaterdag 5 en zondag 6 februari van 14.00-17.00 uur. Lijstenmakerij Indigo, Lange Noordstraat 58, etalage galerie, moderne boekbanden op basis van oude bindtechnieken van Marijn de Valk, zondag 6 t/m 13 februa ri. Zeeuws Archief, Hofplein 16, werk van mensen uit negen groepen uit de Zeeuwse samenleving, 'Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse geschiedenis.', opening 3 fe bruari om 16.00 uur, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur, t/m 4 juni. Delta Plaza, foto's van Petra Rouwendal, 'Zee-land-schap', t/m 31 maart. deWatertorcn AK, Rijksweg A58, installatie, sculpturen, films van Bob Gramsma, Kie Ellens, Ben Sleeuwenhoek, Erik Olofsen, Krien Clevis, Jacco Olivier en David Still, 'Andere plaatsen', don derdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 februari. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, paddestoelenfoto's uit de omgeving van Westhove door R. Hummelen. Tot en met 27 februari, tijdens openingsuren van het café. Tentoonstelling 'To- verbos', woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 20 maart. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, tekeningen van Cees Bantzinger, 'Het dichten van de dijken, het herstel van Wal cheren in 1945', t/m 6 maart. Schilderijen van verschillende kun stenaars en voorwerpen, 'Nieuwe aanwinsten 2004', maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 20 februari. deWillem3, Oranjestraat 4, schilderijen en foto's van Anya Janssen, 'Double-Edged II', zelfportretten van Philip Akkerman, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 februari. Sauer Oonk notarissen, Badhuisstraat 181, foto's van Foto club De Draadontspanner, 'Moderne Architectuur", maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur, t/m 23 maart. Zie kenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, foto's van Roel Bur gier, 'Een boog tussen twee werelden', t/m februari. Arsenaal theater. Arsenaalplein 1, schilderijen van Inge Caljouw, 'Visions of nature'. 1 februari t/m 30 april. achter zit. "Ik dring mensen niets spiritueels op. Mandala tekenen is gewoon een leuke hobby." Dal geldt niet voor de cursussen chakra tekenen, die Anda ook houdt. "Die zijn toch meer voor spiritueel ingerichte mensen, die op zoek zijn naar de diepere zin van het leven. Tijdens de les luisteren we naar muziek en is er een meditatie", legt Anda uit. De cursus bestaat uit acht lessen van twee en een halfuur waarin de zeven hoofdchakra's worden be handeld. Die chakra's bevinden zich nét buiten het lichaam en zijn elk verbonden aan een or gaan. "Mensen zijn erg resultaat gericht. Bij chakra tekenen is dat onbelangrijk, het is puur ter ont spanning." Meer informatie over het manda la- en chakra tekenen is verkrijg baar via 0118-476523 of mas- sinks@freeler.nl Anda Massink is het tekenen van mandala's na vijfjaar nog altijd niet beu. (foto: Jaap Wolterbeek) VLISSINGEN - Winkelen van uit je stoel. Voor bedrijven is het internet bijna onmisbaar. Zelfs voor winkels waarvan je het niet zou verwachten. Zo sluiten de Phildar wol- en handwerkwinkel uit Vlissingen en De Handwerkshop uit Kou- dekerke binnenkort. Zij gaan verder als internetwinkel. Door Ellen De Vriend El ia en John Janssen van De Handwerkshop in Koudekerke sluiten hun winkel op 26 maart. "Wij durven dit jaar geen nieuwe huurovereenkomst voor vijfjaar af te sluiten. De verkoop van breiwol loopt redelijk en de bor- duurpakketten en patronen gaan als warme broodjes over de toonbank", vertelt Elia. Maar dan wel over de virtuele toon bank via de website www.hand- werk.nl, want voor het shoppen in de winkel aan de Brouwerij straat is beduidend minder ani mo. Het echtpaar zet de internet winkel voort. Bezoekers kunnen hier handwerkmaterialen bestel len. Via de post krijgen ze hun bestelling thuisgestuurd. Renée Beumer van de Phildar wol- en handwerkwinkel in Vlis singen heeft eenzelfde besluit genomen. Zij biedt haar bor- duurpakketten, hobbystoffen. brei- en haakgarens met korting aan en heeft haar winkel ver kocht per 1 april. De onderneem ster vindt het genoeg geweest. "Van een opleving in de hand- werkbranche heb ik niets ge merkt", verzucht Beumer. "Vorig jaar daalde mijn omzet met der tig procent. En nu het Vlissingse centrum is veranderd in een bouwput daalt mijn omzet hele maal dramatisch." Beumer zet haar internetwinkel www.xstitch.nl voort. Een paar deuren verderop is Breiboetiek Marijke gevestigd. "Verbazingwekkend", vindt de eigenaresse het internetwinke- len. "Je wilt het borduurpakket of de kleur van de wol die je koopt toch even zien?" De onderneemster heeft haar winkel al twintig jaar. "Er waren magere en vette jaren bij. Deze winter hebben we veel sjaals en wol voor sjaals verkocht. Maar ook de borduur pakketten verkopen goed." Ze is niet van plan om haar winkel in te ruilen voor een internetwinkel. "Dat is niets voor mij!" Willy Witte van 't Ridderspoor tje in Krabbendijke vindt dat je je handwerkmateriaal moet zien voor je het koopt. De Kreahoek in Ovezande is de enige die afwijkt van het beeld, vertelt eigenaresse Joke Som- mcijer. In deze Bevelandse 'Winkel van het jaar 2004' loopt het storm met de verkoop van materialen om scrapbooks en kaarten te maken. Het gaat de Kreahoek, die nu ruim driejaar bestaat, voor de wind. "Mensen komen van ver uit de omtrek om persoonlijk hun materiaal uit te zoeken." MIDDELBURG - Wethouder Albert de Vries ontving maan dag de negende editie van KPB Nieuws, een uitgave van de Brede School in Middelburg. Ook aanschouwde hij en de aanwezigen in wijkgebouw Pa let de eerste film, die de leer lingen in Middelburg-Zuid hadden gemaakt. Krant en vi deofilm doen een boekje open over het thema muziek. Door Ad Hanneman De videocamera was gekocht na- dal de Brede School vorig jaar een spekcheque won van de ge meente. De krant vierde haar vijfjarig bestaan en daarom mocht de vlag uit. Videofilm en krant zijn het product van KPB (Kinder Pers Buro). "We hebben er elf weken over gedaan." leggen Filiz (10) en Merre (12) Coban namens de acht leden tellende redactie uit. Centraal stond het thema mu ziek. Heel leuk vonden de nicht jes het om elkaar te interviewen. Zij en de andere redactieleden krijgen (met foto) aandacht op twee pagina's. "Maar ook die vi- adyertenuè De leerlingen zijn apetrots op hun krant, (foto: Jaap Wolterbeek) ooibouwer'was leuk," voegen ze er wat verlegen aan toe."Je kon zien hoe die violen beetje bij beetje in elkaar worden gezet. We zagen allerlei modellen lig gen." Daarnaast werd voor de allereer ste keer een film gemaakt. Ook die gaat over muziek. Danny Vera is er in te zien. "En we heb ben een gitaarbouwer bezocht. Maar helaas. De film die we daar maakten is mislukt,"grappen de beide tienjarige cineasten Erik Smallegange en Rik Eckhardt. Ook filmden ze muzieklessen, en tonen ze in de video allerlei instrumenten en vertellen over de oorsprong. Filiz, Merre, Erik en Rik hebben het wel naar hun zin gehad in die elf weken werken aan krant en film. Ook thuis waren ze er mee bezig; meer dan anders met schoolse zaken. Het viertal stelt vast dat "het effe anders was" op school. In ieder geval spannen der. "Jammer dat we niet naar een disco mochten. Dat heeft ook met muziek te maken," voe gen de twee vertegenwoordigers van de vijfman tellende camera ploeg er nog aan toe. Zo'n krant maken? Dat vinden Filiz en Merre wel leuk. Of ze al bedacht hebben in die richting ooit te gaan als het om beroeps keuze gaat, weten ze nog niet. "Ik teken graag," verklaart Filiz en toont de door haar gemaakte rebus op pagina 2. Voor Erik en Rik is een toekomst als camera man zeker nog geen gegeven. Dat zien ze wel. De schoolleiding is apetrots op de resultaten van de kinderen. "Het is gewoon heel leuk om naar te kijken." verwoordt coör dinator Esther van den Bosch van de Brede School Middelburg de mening van de mensen die de eindproducten hadden mogen zien voor de première afgelopen maandag. MIDDELBURG - Humanitas begint in Middelburg en in Vlissingen een jeugdmaatjes project dat zich richt op de be geleiding van kwetsbare jonge ren van zeven tot vijfentwintig jaar. 'Hardop Doen!' heet het project waarvoor Humanitas vrijwilligers zoekt. Donderdag 3 maart is er een informatie middag. Door Ellen De Vriend Humanitas zoekt vrijwilligers voor het nieuwe project in Zee land. "Het project is gericht op jongeren van zeven tot vijfen twintigjaar die een beetje extra aandacht of begeleiding nodig hébben", legt coördinator Ciska Jansen van Humanitas uit. Een vrijwilliger kan volgens haar uit komst brengen. "Van het bieden van een luisterend oor tot het maken van fietstochtjes of ande re activiteiten. Ook kan een vrij williger op verzoek praktische ondersteuning bieden, bijvoor beeld bij het invullen van formu lieren, meegaan naar instanties of helpen met financiële zaken. Het gaal juist om ogenschijnlijk kleine dingen, waar jongeren moeite mee hebben." Maar het allerbelangrijkste is dat een vrijwilliger affiniteit heeft met jongeren en stevig in zijn of haar schoenen staat. Hardop Doen! zoekt vrijwilligers vanaf achttien jaar die grenzen kunnen stellen en gedurende één jaar één dagdeel per week op een vriend schappelijke manier dagelijkse dingen willen doen met jonge ren. Voordat ze aan de slag gaan biedt Humanitas de vrijwilligers in april een trainingscursus aan van drie avonden. Daarna wor den zij ingezet voor een één op één contact. Belangstellenden kunnen voor meer informatie te recht tijdens de inloopmiddag, donderdag 3 maart tussen 12.00 en 15.00 uur bij Humanitas aan de Kinderdijk 72 in Middelburg. Meer informatie over het pro ject: 0118-639313 of hardop- doen@zeelandnet.nl advertentie) NeHaLèNNÏl KOUDEKERKE -Steunpunt Mantelzorg van de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren houdt bijeenkomsten voor mantel zorgers. De eerstvolgende gaat over schuldgevoelens en wordt maandag 28 februari gehou den in Het Koetshuis van De Vliedberg in Koudekerke. Drie weken later is er een treffen met thema 'Bij wie kan ik te recht'. Beide keren kan van ge dachte worden gewisseld en kunnen nuttige tips tot meer in zicht leiden. Afgelopen maandag werd over de vraag Kom je nog toe aan jezelf?' gepraat.'Alle bij eenkomsten beginnen om 13.30 en zijn rond 15.15 uur afge lopen. Voor informatie 0118- 553530. (advertentie) NeHaLeNNil MIDDELBURG - De afdeling Middelburg van het Neder lands Rode Kruis heeft in de Middelburgse winkels 10.392,24 euro opgehaald voor Giro 555. Het Winkelcentrum Dauwenda- ele nam bijna vierduizend euro voor zijn rekening. De Middel burgse winkeliers kregen van het Rode Kruis collectebussen met het verzoek ze opvallend in de winkel te plaatsen. Gezien de hoge opbrengst - concludeert het Rode Kruis - is dat duidelijk gedaan. In Dauwendaele hiel den de winkeliers half januari nog extra activiteiten. (advertentie) jjjs) NeHaLeNNi 5ï<toenDa9tf- MIDDELBURG - Nog tot en met eind februari exposeren Monique Laros en Danielle Lemaire hun werk in Caesuur aan de Lange Noordstraat in Middelburg. Laros toont tekeningen en schil derijen. Lemaire wordt om schreven als 'multimedia kun stenaar'. Zij maakt schilerijen, keramiek, foto's, installaties, boeken, videofilms, tekeningen en gcluidsperformances. Ook brengt ze cd's uit onder een ei gen label. Het tweetal vertelt in zijn werk een geheel eigen ver haal. U heeft veel energie en wil die graag gebruiken. Sluit u af van het negatieve dat op u af komt via de buitenwereld. U kunt daar niets aan veranderen. U zou het liefst te hulp willen schieten in moeilijke kwesties. Richt u deze week op het goede in uw leven. Er is iets dat u graag nog tevoren zou afwerken, maar liet lage tempo van anderen houdt u te gen. Als u nu even geen nieuwe dingen aanhaalt kunt u zelf wat op adem komen. U kunt terecht trots zijn op wat u hebt bereikt het afgelopen jaar! Wees deze week niet te beschei den, laat uw mening horen als het gaat om dingen die u zwaar op de maag liggen. U heeft vol doende inlevingsvermogen om te beseffen hoe anderen zich voelen en daardoor weet u hoe u de zaak het beste kunt aanpak ken. U heeft lang genoeg gewikt en gewogen en u zult moeten ac cepteren dal elke keuze goede en slechtere kanten heeft. De kans is groot dat u deze week echt tot een oplossing moet komen. Doorzetten zou voor u het beste zijn, u weifelt en twijfelt erg veel. Uw stemming verbetert en u heeft meer plezier in het leven dan in de afgelopen tijd. U gaat weer.nieuwe dingen onderne men. Als u niet opziet tegen wat extra moeite is er kans op een bijverdienste of bijbaantje. Dit wordt een beetje een romme lige week, er komen veel kleine dingen op u af. Hoe zit dat toch met uw goede voornemens van het begin van het jaar Grenzen stellen, 'nee' durven zeggen, niet alle taken op u nemen tot u weer te vermoeid bent. Werk er aan! Het wordt zonder meer een pret tige week. Geef aandacht aan een Steenbok, die u dwars zit; dat helpt! U heeft het naar uw zin, maar u zou toch ook wel eens wat verandering willen. Toon uw goede humeur aan uw omgeving, zodat die meegaat in uw ideeën. Op een bijeenkomst deze week moet u tact en begrip gebruiken om het geheel soepel te laten verlopen. Welgemeende compli menten zullen u om de oren vlie gen. Uw ideeën worden overge nomen door anderen, iets om te recht trots op te zijn. Alles gaat z?n gangetje. U bent bezig iets moeilijks te organise ren en liet wordt extra moeilijk omdat u met zo veel zaken tege lijk rekening houdt. Een goed gevoel erover ontbreekt nog, maar dat zal zeker in een later stadium komen. Let op uw grenzen, u neemt zo veel taken op u. U heeft weinig zin om nuchter te zijn. maar het is een goede raad voor u om in het dagelijks leven niet te ver te gaan in zaken die niet realistisch zijn. Het zou beter zijn om uw ideeën te gebruiken op artistiek gebied. Kans op een omslag in de werk sfeer. U hebt de kans een karwei af te maken waar u al lange tijd mee rondtobde. Ineens ligt de oplossing voor handen. Als hel achter de rug is, bent u zeer te vreden dat u het tot een goed eind heeft gebracht. Neem niet op u waar een ander eigenlijk verantwoordelijk voor is. Er doet zich een kwestie voor die u van de wijs brengt en die u eerst van alle kanten moet be zien. U bent heel verbaal, u hoeft niet vaak naar woorden te zoeken, maar deze week zijn er daden nodig. advertenties) Vergelijk je rijk! Pechhulp v.a. P-j. AUTDBERGERS ALARMCENTRALES 168 uur par week Vereniging voor automobilisten NeHaLeNNi

de Faam | 2005 | | pagina 13