Bloedende kastanjes in Middelburg Beuken op Bolwerk Amaliapark Nieuwe woningen op Mortiere Boom van het jaar in Veersepoort Lokale politiek in beweging Presentatie verkeersgroep Herinrichting kaaienroute Grote drukte in nieuw kantoor Rijkswaterstaat Jan Kuipers tweede stads dichter gemeente Middelburg Inspraakbijeenkomst over herinrichting Achter de Houttuinen Chatten met b&w Telefoonnummer verkeerd in gids In actie voor Azië Woensdag 26 januari 2005 De Faam r-7-xrerett?re^.-'qgirgweCTCtt^va«sgggsKgagBB»a«Maa0i»>Mj«^^ Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Wethouder Adrie van 't West einde introduceert woensdag 26 januari in het stadskantoor de tweede stadsdichter van de gemeente Middelburg, de heer Jan J.B. Kuipers. Kuipers zal ook zijn eerste gedicht als stadsdichter van de gemeente voordragen. Jan Kuipers is de opvolger van dichteres Chawwa Wijnberg, die in 2003 en 2004 in poëzie vorm berichtte over Middelburg in de breedste zin van het woord. Kuipers is geboren in Zaamslag (1953) en houdt zich professioneel bezig met de geschiedenis en archeologie van Zeeland. Maar hij vindt poë zie en kunst wezenlijker voor het oproepen van de ziel van Zeeland, dan de wetenschap pelijke jacht op nieuwe feiten, hoe zinvol dat ook is. Hij publi ceerde zo'n 35 boeken en hon derden losse bijdragen voor velerlei tijdschriften. Ook zijn gedichten werden gepubli ceerd, onder meer in Ballustrada en de Tweede Ronde. Hij is redacteur van Nehalennia en Ballustrada en medewerker van het Zeeuws Tijdschrift. Hij levert ook bijdra gen aan onderwijsmethodes. Zijn werk werd meerdere malen bekroond, onder andere met de King Kong Award en de Millennium Award. Het eerste gedicht, dat hij, als stadsdichter van Middelburg, heeft gemaakt, toont zijn gevoel voor de histo rie naast het gevoel van de Middelburgers eertijds. De bijeenkomst van 26 januari is in de middag gehouden. Een dag later, 27 januari, is het de landelijke Dag van de Poëzie. Gemeente Middelburg wil nog dit jaar beginnen met de herinrichting van het stuk Achter de Houttuinen, tussen de Baanstraat tot aan het Armeniaans Schuitvlot. Voordat het werk begint wil de Gemeente eerst met de omwonenden overleggen. Daarom is er op woensdag 2 februari om 16.30 uur een inspraakbijeenkomst in het stadskantoor. KuiperCompagnons, een bureau voor landschapsarchi tectuur uit Rotterdam, heeft schetsen gemaakt waarop dui delijk staat hoe het gebied her ingericht kan worden. Gedacht wordt aan het aanleggen van een looppad langs het water tussen twee rijen bomen. Auto's parkeren dan niet meer langs de gracht, maar aan de kant van de huizen. De rijbaan komt dan verder van de gevel af te liggen, waardoor geluids overlast van auto's afneemt. Uiteindelijk is het plan om de hele weg tot aan de watertoren opnieuw in te richten. Op de bijeenkomst van 2 februari wor den inspraakformulieren ver spreid. Deze zijn nog tot en met 19 februari in te leveren bij de gemeente. Omwonenden hebben een uit nodiging voor de bijeenkomst ontvangen. Meer informatie bij Peter Weijmans van het gemeentelijk Ingenieursbureau, telefoon 67 53 31Of stuur een e-mail naar adminib@middel- burg.nl. De wijktafel van Dauwendaele houdt op 2 februari een extra vergadering. Tijdens de bijeen komst presenteert de verkeers groep Dauwendaele knelpunten in de wijk. Na de pauze is er dis cussie over de verkeerssitua ties. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het ontmoetings centrum Dauwendaele. Wanneer de Rijksweg N57 in gebruik genomen is, zal de kaaienroute in Middelburg veel minder belast worden. Onlangs zijn op een informatie bijeenkomst de eerste plannen gepresenteerd over hoe de kaai enroute er dan zou kunnen uit zien. Bewoners kunnen tot 1 maart op de plannen reageren. Eind april neemt het college van burgemeester en wethouders een besluit over het concept ontwerp en over hoe het plan verder in procedure wordt gebracht. Ook kan dan worden gezegd wanneer de gemeente raad het plan behandeld. Voorafgaand volgt gemeente een inspraakprocedure. Het is de bedoeling dat de her inrichting van de kaaien in 2010 start. De afgelopen maanden zijn ook in Middelburg bloedende kastanjes aangetroffen. Tot op heden is echter nog niet bekend wat hiervan de oorzaak is. De eerste meldingen van bruine vlekken op de stam bij kastanjes kwamen binnen uit Noord Holland en Friesland. Wanneer een kastanje gaat bloeden, dat wil zeggen wanneer het wond- vocht langs de stam omlaag druipt, dan zien we een vochtige en stroperige, bruine tot zwarte plek ontstaan. Wanneer deze druppels gaan stollen, blijft er een harde, roodbruine harsachtige gom achter die later zwartbruin wordt. Het is niet bekend of de bomen er dood aan gaan en of het een tijdelijk verschijnsel is. Verontrustend is wel dat deze mysterieuze ziekte zich binnen anderhalf jaar over heel Nederland heeft uitgebreid. vinger aan de 'stam' In Middelburg zijn in 2003 en 2004 alle waardevolle bomen (ouder dan 50 jaar) door R. Bijl geïnventariseerd. Hieronder bevinden zich 345 Witte paarde- kastanjes en 20 Rode paarde- kastanjes. Het merendeel van de bomen staat op openbaar terrein. De vraag is nu of het werkelijk om een ziekte gaat, of dat er iets aan de hand is met groeifactoren. In het laatste geval kan men denken aan klimaatverandering, water voorziening, het werk van een bepaald soort bacterie. Al deze zaken kunnen de leefomstandig heden van de bomen in de war schoppen. In 2004 is er een werkgroep Aesculaap in het leven geroepen, die het onderzoek naar de ziekte onder de kastanjebomen uitvoert. Het onderzoek wordt gefinan cierd door de gemeenten. De gemeenten zoeken in samenwer king met een aantal onderzoeks instituten, waaronder de Universiteit van Wageningen en de Plantenziektenkundige Dienst, gericht naar de oorzaak van de ziekte. Er is beslist nog geen reden tot paniek en of bomen geveld moe ten worden, want er zijn nog geen bomen doodgegaan. Wel is geconstateerd dat aangetaste bomen iets in conditie zijn achter uitgegaan. In afwachting van de uitkomsten van het onderzoek van de werkgroep Aesculaap zal de gemeente Middelburg vinger aan de 'stam' houden. Voor informatie of vragen kunt u contact opnemen met Dick Sakko telefoon 67 53 13 Beuken zijn bomen die honder den jaren oud kunnen worden en bijzonder fraai zijn voor het stadsbeeld. Op 27 januari zijn er drie geplant op het Noordbolwerk. De donkerbladige beuken komen in de plaats van drie populieren die daar onlangs zijn gekapt. De gekapte populieren hadden het einde van hun levensduur bereikt. De zeer slechte kronen van de bomen veroorzaakte veel veiligheidsproblemen voor de omgeving. Bij harde wind kwa men grote takken naar beneden. Daar voor het vervangen van deze bomen geen rooivergunning nodig was, is door de gemeente besloten de bomen te vervangen door beuken. De drie zware beu ken met glanzend diepe zwarte bladeren worden ongeveer 20 meter hoog. Het latijnse woord Fagus vindt zijn oorsprong in het Griekse woord "phagein'. Dit betekend "eten" en heeft betrek king op de eetbare vruchten. De beuk komt van nature voor in Europa. Op diverse plaatsen in Middelburg, zoals op de Balans en de Bolwerken staan monu mentale beuken. Het zijn indruk wekkende bomen met een rechte stam. In tegenstelling tot andere hoge bomen, leent de Fagus zich ook prima als haagplant. In deze vorm is de plant vooral in de win ter herkenbaar aan het verdorde blad dat tot in de lengte aanblijft. Evenals de Carpinus betulus (haagbeuk) is de Fagus zeer geschikt voor vormsnoei. Voor vragen kunt u contact opne men met Dick Sakko, telefoon 67 53 13 Burgemeester Schouwenaar opent op maandag 31 januari, 12.00 uur, het Amaliapark aan de Laan der Verenigde Naties. Het vorig jaar aangelegde park, in het groen, biedt uitstekende mogelijkheden om te sporten want er zijn meerder trimtoestel- len geplaatst. Reïntegratiebedrijf L'éTE legde het park aan en is daarom ook vertegenwoordigd bij dit feestelijke moment. Het open huis van Rijkswater staat Zeeland, vorige week woensdag, kon rekenen op veel geïnteresseerde bezoekers. Het nieuwe kantoor van Rijkswater staat op de locatie van het voor malige zwembad Poelendaele werd officieel geopend door de minister van deze overheids dienst, mevrouw Peijs. Fotograaf Mieke Wijnen was ook onder de indruk van het gebouw en nam de volgende foto. Wie met de auto de afslag Middelburg pakt, kan de nieuw bouw van woningen in de Mortiere niet ontgaan zijn. In totaal verrijzen er 1140 wonin gen in het gebied. Achter de Mac Donalds is Mortiere Huis&Zo volop in ontwikkeling. Daar vindt u sinds eind vorig jaar ook de Praxis en Karwei. Nog dit jaar opent ook de Kwantum zijn deuren. Meer weten over de Mortiere? Bij de informatiewin kel van de Gemeente is gratis de brochure 'Mortiere Indruk' ver krijgbaar. (foto: Peter Buteijn) Behalve het persoonlijke spreekuur, op dinsdag in het stadskantoor, houdt het college van burgemeester en wethou ders elke donderdagavond digi taal spreekuur op www.middel- burg.nl. De chatsessie begint om 19.30 uur en duurt een uur. Donderdag 27 januari zit burge meester Koos Schouwenaar achter de computer. In de portefeuille van de burge meester zit onder meer openba re orde en veiligheid. Maar ook andere zaken die in Middelburg spelen mag u met Schouwenaar bespreken. Wilt u een vraag over stellen of uw mening kwijt, doe dan vooral mee met de chatsessie. U kunt de sessie ook als toeschouwer volgen. Het telefoonnummer van de Gemeente Middelburg staat verkeerd in de nieuwe tele foongids van KPN. Op de plek van het telefoonnummer staat het nummer dat voor de fax is bedoeld. Het juiste telefoon nummer van de Gemeente is 0118-67 50 00. In het bedrij- vengedeelte, voorin de gids, staat het nummer wel goed, maar klopt het adres niet. Het stadskantoor staat aan de Kanaalweg 3. Onlangs heeft het college van b&w besloten 50.000 euro uit te trekken voor Azië. Hoe wordt het geld besteed? Middelburg legt het accent op de periode na de eerste opvang van de slachtoffers, de tijd van wederopbouw. De Gemeente wil vooral deelnemen aan pro jecten zoals de wederopbouw van scholen, ziekenhuizen, watervoorziening en andere infrastructurele werken. Hiervoor wordt 40.000 euro gereserveerd. De overgebleven 10.000 euro wordt gebruikt voor het direct ondersteunen van Middelburgse inzamelingsac ties. Denk bijvoorbeeld aan de kopieerkosten die initiatiefne mers hebben. Projectplannen kunnen worden ingediend door organisaties die zijn verankerd in de Middelburgse samenle ving. Voor meer informatie kunt u bellen met Han Bleijenbergh, telefoon 67 57 81 (foto: Ivo Wennekes) Dualisering in de gemeentepo litiek is een regelmatig terug kerend onderwerp op deze pagina. In Middelburg zijn poli tici en ambtenaren druk bezig om hun werkwijze aan te pas sen aan de nieuwe manier van besturen. In december is een landelijke rapportage versche nen over hoe gemeenten zich dualisering eigen maken. Belangrijkste conclusie: 'Bijsturing is geboden'. Het rapport is een temperatuur- meting van het lastige proces van dualisering. Die wet grijpt flink in in het lokale bestuur, op korte en lange termijn, en heeft onder meer tot doel de lokale politiek dichter bij de inwoners te brengen. Afwachten is dan niet geboden, wel goed volgen, eva lueren en ingrijpen als dat nodig is. De stuurgroep die het rapport heeft opgesteld, komt juist nu met het rapport omdat 'alleen zo kan het lokale bestuur de bete kenis houden die het verdient en - gelegitimeerd en effectief - de rol van kraamkamer van onze democratie blijven vervullen'. Nu blijkt dat de doelstellingen nog onvoldoende zijn gehaald, zullen wij de komende weken nader op het rapport ingaan. We halen conclusies en aanbevelin gen aan en proberen die te ver talen naar de gemeente Middelburg. Voorbeelden van conclusies: - de positie van de gemeente raad als het belangrijkste lokale politieke forum is nog onvol doende hersteld. - de volksvertegenwoordigende functie van de gemeenteraad is onvoldoende hersteld. - de herkenbaarheid van het lokale bestuur voor de burgers is onvoldoende hersteld. In het rapport staat eigenlijk dat de doelen waarvoor dualisering is ontstaan, in twee jaar nog onvoldoende zijn gehaald. Er is dus werk aan de winkel. In de uitleg staat te lezen dat binnen gemeenten zich niemand eind verantwoordelijk voelt voor het veranderingsproces en daarom beveelt het rapport aan om de burgemeester de rol van stimula tor te laten vervullen. Raadsleden zouden zich de cul tuur van dualisering ook zelf actief eigen maken en in dat ver band ook aanspreekbaar zijn op resultaten. Al met al zijn de aan bevelingen samen te vatten met de trefwoorden (zorg voor): hel derheid, consistentie, sturing en tempo. wat heeft Middelburg al gedaan? Onze gemeente zit zeker niet stil en voert dualisering geleidelijk in. Raadsleden hebben trainingen en workshops gevolgd over bij voorbeeld debatteren en hoe om te gaan met volksvertegenwoor diging. De programmabegroting is ingevoerd en de Rekenkamer is als extra (financieel) controle middel in het leven geroepen. Op de website zijn bijvoorbeeld de weblogs van de raad en chat- sessies met b&w ingevoerd om sneller en makkelijker contact te hebben met geïnteresseerde burgers. Volgende week dus meer aan dacht voor hoe Middelburg met dualisering bezig is. U kunt het rapport nu al inzien op de websi te www.vernieuwingsimpuls.nl van de overheid. In de Zwanenhof (Veerse poort) heeft wethouder Albert de Vries een eik van 37 jaar oud geplant. Het plein krijgt zo in een keer een groen aan gezicht, tenminste als de bladgroei begint en dat is in mei. De boom is 14 meter hoog en heeft en stamomtrek van meer dan 1 meter. De Latijnse naam van de boom is Quercus Palustris, de populai re naam 'moeraseik'. Deze bij zondere eik is uitgeroepen tot de boom van het jaar 2005. Kenmerkend voor de boom zijn de vele korte twijgen die ver deeld zijn over de stam en de zware takken. Het gladde blad van de boom is heldergroen en verkleurt donkerrood in de herfst. De boom is gekweekt in Sint Oedenrode en weegt tus sen de 5 a 6 ton. De boom wordt vandaar met een speciale trailer naar Middelburg vervoert. Op de kwekerij is de boom al 6 a 7 keer verplant en inmiddels heeft de boom een kluitdiameter van 3 meter. Voor de boom is een plantgat gemaakt met een dia meter van 7 meter met daarin speciale bomengrond. Dit jaar worden nog veel meer bomen geplant. Onder meer in de Veersepoort, de Mortiere en de Magistraatwijk, aan de Torenweg (Boomfeestdag 16 maart 2005, aanplant 70 essen) en aan de Schroeweg (aanplant 55 platanen en 14 populieren). De gemeente werkt met een dynamisch bomenbeleid. Voor meer informatie over alle nieuwe groenprojecte expositie Als u toch een keer een kijkje gaat nemen bij de nieuwe geplante eik, bezoekt u dan ook de speciaal ingerichte woning aan de Zwanenhof 15. Fotograaf Ruden Riemens exposeert daar onder de titel Zeeland op zijn mooist met circa 40 foto's. Wethouder Albert de Vries bij de boom van het jaar in de Veersepoort. (foto: gemeente Middelburg/Mieke Wijnen)

de Faam | 2005 | | pagina 5