Dankzij die ene donor ben ik er nu nog Moe u donor wordt Bel Stichting Werkt voor Ouderen Thuiszorg van Werkt voor Ouderen: dat werkt. Uiteindelijk heb ik zijn hart gevolgd II* Hoe krijgt u thuiszorg van Stichting Werkt voor Ouderen? NIGZ Donorwijzer Woensdag 26 januari 2005 - - De Faam 27 Qnigz Yvette Praisma leeft al twaalf jaar met een donorlever Twijfelt u of u donor wilt worden of niet? Of hebt u daar nooit echt over nagedacht? Ga dan naar www.donorwijzer.nl en doe de test. Dan weet u meer over orgaan- en weefseldonatie en welke donorkeuze het beste bij u past. Stichting Werkt voor Ouderen Als u donor wilt worden, hoeft u alleen deze keuze te laten vastleggen in het centrale Donorregister. Dit doet u met een donor formulier. U kunt daarop aangeven welke weefsels en organen u eventueel niet wilt doneren. U kunt ook laten registreren dat uw nabestaanden of één bepaald iemand voor u de keuze moet maken. Donorformulieren kunt u aanvragen via: de antwoordcoupon www.donorvoorlichting.nl de informatielijn 0900 - 821 21 66 (€0,10 per minuut) U kunt het formulier ook ophalen bij post kantoor, bibliotheek, gemeente, huisarts of apotheek. Wat u moet weten over donorregistratie: U kunt uw registratie altijd veranderen door opnieuw een donorformulier in te vullen. Zo vaak u wilt. U hoeft geen pasje bij u te dragen. U kunt ook aangeven dat u géén donor wilt zijn. DONOR WORDEN OF NIET BESLUIT HET ZELF 0900 8 21 21 66 (c 0,10 p/min) De man van Annalies Ottolini is donor geweest Als u uw besluit over donatie niet laat registreren, wordt de vraag 'wel of niet doneren?' aan uw nabe staanden voorgelegd. Annalies Ottolini (46) werd ge confronteerd met deze moeilijke, emotionele vraag. "Het is nu drie jaar geleden. Zo kroop hij 's ochtends nog even tegen me aan en zo was ik hem kwijt", vertelt An nalies Ottolini. Ondanks de snelle komst van twee am bulances en vier broeders. In het Alkmaarse ziekenhuis con stateerde de neuroloog dat haar toen 40-jarige man Ad Otto lini aan een hersenbloeding was overleden. Kapot van verdriet moest ze ook nog een verbijste rende vraag beantwoorden. Of de artsen bij Ad organen moch ten uitnemen, voor mensen die op transplantatie wachtten? "Nou, daar sta je dan...", vat Annalies Ottolini haar gevoelens samen. Ze vroeg om bedenktijd. "Ik werd heen en weer geslin gerd en heb nog wel hevig zit ten twijfelen, maar veel tijd was er niet. Ons leven samen ging door me heen. Op zijn bekende laconieke manier had Ad wel eens geroepen: 'Je mag alles van me verdelen als ik dood ben.' Hij was geliefd hier in Noord- Holland. Hij organiseerde pop avonden en maakte mensen en thousiast voor muziek met zijn recensies in de krant. Iets moois aan anderen doorgeven, dat was Ad. En dat was meteen het antwoord!" Toonbaar Na de donoroperatie kwam Ad naar huis, waar hij een paar da gen in de achterkamer opge baard heeft gelegen. "Hij zag er normaal uit, behalve dan die typisch witte kleur van een overledene. Het is echt absoluut onzin dat een orgaandonor er niet toonbaar uitziet." Na een laatste groet en de begrafenis werd het stil. c «SS f-H _2 8-s .1 E O O «/>^3 S* s Voor al uw thuiszorg op Walcheren, 24 uur per dag, bel Stichting Werkt voor Ouderen. 0118 - 448 448 Stichting Werkt voor Ouderen is bij velen bekend van Ter Reede, De Zoute Viever, Scheldehof, Sint Willibrord, het erkend verpleeghuis Ter Reede, maaltijdservice aan huis, Theo van Doesburg, De Gouwe Tuyn, Vredehoflaan en Nieuw Bachtenpoorte. Honderden klanten op Walcheren genieten al dagelijks van de thuiszorg van Stichting Werkt voor Ouderen. Zodat zij thuis kunnen blijven wonen, maar wel voorzien zijn van alle hulp die nodig is. Stichting Werkt voor Ouderen biedt alle soorten van thuiszorg, zowel verzorging, verpleging, huishoudelijke hulp en maaltijdservice. Stichting Werkt voor Ouderen heeft al tientallen jaren ervaring in zorg. Zij is óók een volledig erkende thuiszorgorganisatie. Orgaandonatie is een belangrijk onderwerp dat ieder een aangaat. Want er is nog steeds een groot tekort aan donoren. Mede daardoor sterven er jaarlijks en kele honderden patiënten die op een transplantatie wachten. Voor Yvette Draisma was een donorlever van levensbelang. "Levercirrose...op mijn negen tiende jaar! Volgens de verpleeg kundige was dat meer iets voor een oudere vrouw, of iemand die dertig jaar gedronken heeft. Het was een volslagen raadsel hoe ik daar aan kwam", vertelt Yvette Draisma, nu 39 jaar en trotse moeder van een jongen van acht en een meisje van vijf jaar. Yvette kreeg medicijnen waar door ze zich iets beter voelde, maar uiteindelijk kwam ze op de wachtlijst voor transplantatie. "Ik bleef er laconiek onder. 'Ei genlijk heb ik zo'n lever helemaal niet nodig', zei ik stoer. Maar ik werd zo ziek en mijn leven viel zo stil, dat ik de kans met beide handen aangreep toen na twee jaar wachten een lever voor mij beschikbaar kwam." "Ik leef niet in geleende tijd" De nieuwe lever voelde meteen goed. Na een half jaar stond ze zelfs al weer op de tennisbaan en op de ski's. Yvette: "En ik kreeg twee supergezonde kinderen! Ik loop niet rond met het idee dat ik leef in geleende tijd. Die trans plantatie hoort bij mijn leven en ik leef het zonder reserves, je kunt aan niets zien dat hier 'een getransplanteerde' rondloopt. Ik geniet intens van het leven en probeer uit te dragen hoe be langrijk het is dat mensen donor zijn, want dankzij die ene donor ben ik er nu nog!" "Praat er met elkaar over" Haar trots op Ad houdt Anna lies op de been. Hij was een rocker in hart en nieren. En daar heeft hij letterlijk nog vijf anderen het leven mee kunnen redden. "Ik heb ervan geleerd dat je ook de minder prettige keuzes niet uit de weg moet gaan en met elkaar moet be spreken. Mijn zoon, die er nog niet over kan praten, heb ik een brief geschreven met daarin mijn donorbesluit. Die bewaart hij voorlopig onge opend. En verder heb ik mijn beslissing laten registreren in het Donorregister. Ik zeg altijd: praat erover met elkaar, laat weten wat je wilt. Dat kan je geliefden een traumatische er varing besparen..." Bel voor 24 uurs thuiszorg direct: 01 1 8 - 448 448. Dan ontvangt u geheel kosteloos een aanvraagformulier, voorlichting en desgewenst bemiddeling. Het aanvraagformulier stuurt u naar het RIO. Zo eenvoudig is het. Natuurlijk staan wij u graag met raad en daad terzijde! Ja, ik neem een beslissing over orgaan- en weefseldonatie. I 1 Ik wil mijn besluit laten registreren. Stuurt u mij donorformulier(en) (aantal invullen svp) EU Ik ontvang graag meer informatie over: Naamman/vrouw Adres Postcode Woonplaats Als orgaandonor kan uw moeder Levens redden Geboortedatum inv.esteren in gezondheid Deze antwoordkaart kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar NIGZ-Donorvoorlichting, Antwoordnummer 2210, 3440 VB Woerden. Datum Z^u ze daartoe bereid zijn geweest? Investeren tl In gezondheid 0118-448 448 BEL VOOR MEER INFORMATIE EN EEN DONORFORMULIER OF KIJK OP WWW.DONORVOORLICHTING.NL O _2 "O -O v» C c c O <D 0 C _D 3 0 a>-n O 0 C O c 0 -p "O D OJ: 3 0 C -2 8 <-a 5! .>Sv

de Faam | 2005 | | pagina 27