Flying Dutchman helpt bevolking van Sri Lanka Schrijvers kinderboeken geven echte workshop voor collega's in de dop Biggekerkse schrijfster brengt kinderboek over Zoutelande uit Johanna Kruit: 'Pizzeria in mijn geboortehuis' BV WALCHEREN Restaurant en brasserie open Sober nieuwjaar voor Nehalennia Salon voor Michelle Haarmode Verhuizing voor Toercom te zien op de vakantiebeurs Bloemenhuis haalt geld op Peper Zout gooit hoge ogen Rondje-pontje Winkelcentrum haalt geld op Symposium over bodemkwaliteit Benefietconcert Kasteel Batavia Idee Personages Wedstrijd Schotse huizen Schrijfworkshop Woensdag 26 januari 2005 VLISSINGEN - Bloemenhuis Mies heeft de afgelopen week 914 euro opgehaald voor Giro 555. De bloemen- en platen speciaalzaak verkocht speciale planten. De opbrengst hiervan is overgemaakt naar de samenwer kende hulporganisaties. MIDDELBURG - Leerlingen van de derde klassen van gym nasium en atheneum van Neha lennia Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg hebben hun nieuwjaarsparty dit jaar aan zienlijk versoberd. Door een di ner te laten schieten is een be drag van tweehonderd euro uit gespaard. Dat geld is inmiddels overgemaakt naar Giro 555 van de samenwerkende hulporgani saties voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. Restaurant brasserie Belle-Amie. (foto: Jaap Wolterbeek) VLISSINGEN - Het Bellamypark in Vlissingen heeft er een ho- reca-etablissement bij, of eigenlijk twee: restaurant Brasserie Belle-Amie. De zaak is ingericht met strakke, zwarte meubelen in combinatie met warme oranje en rode tinten. Deze kleuren zijn doorgetrokken naar de brasserie. De brasserie is geopend vanaf 12.00 uur en biedt zowel een lunch als een avondkaart. Op de me nukaart staan bistrogerechten en onder meer uiensoep en vers be legde broodjes. De dagelijks wisselende schotel kost 7,50 euro. Het restaurant opent om 17.30 uur en is een perfecte gelegenheid voor zowel, vis-, vlees- als vegetarische gerechten. Eigenaren Pe ter en Angclika Pepermans hadden voorheen een bedrijf in West- kapelle. Zij houden tijdens de winterperiode elke maand een nieuwe actie: in februari kunnen de gasten bijvoorbeeld kaasfon duen voor 9,75 euro. Rob Minnaar, (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Een supersteile coupe, grove krullen of een geheel nieuwe haarstij 1het team van Michelle Haarmode in Middelburg staat voor niets. De zaak is onlangs verhuisd in Middelburg van de J.W. Thibautstraat naar een nieuw pand aan de J. van Reigerbergstraat. Eigenaar Rob Minnaar is erg blij met zijn nieuwe en moderne kapsalon. Er staan acht stoelen voor dames, twee 75 jaar oude herenstoelen en een Pipo de Clown spiegel voor de kleintjes. Het team van negen kapsters verstaat hun vak stuk voor stuk tot in de (haar)puntjes. Zij knippen en behandelen zowel dames, heren als kinderen. Michelle Haarmode is dage lijks, behalve zondag, geopend. Behandeling kan met én zonder afspraak. Hoewel de salon een complete metamorfose heeft ondergaan, zijn de prijzen gelijk gebleven. ZOUTELANDE - Toeristenbureau Toercom uit Zoutelande is on langs overgegaan naar een groter bedrijfspand. Het voormalige kantoor van Angela en Wendy Lievense werd na twee jaar te klein. Het bedrijf verhuurt vakantieaccommodaties in de regio en verzorgt communicatie en evenementenorganisatie. Onderneem sters Angela en Wendy Lievense: "In het kort zijn we de spil tus sen toeristen en ondernemers of eigenaren van vakantiehuisjes." Het nieuwe kantoor is net als het vorige te vinden in de Nieuwstraat in Zoutelande. 10 Januari werd de nieuwe locatie in gebruik genomen. AMSTERDAM - De stichting Fiets 'n rondje met een pontje is met een eigen stand aanwe zig op de nieuwe Fietsvakan- tiebeurs Wandelmarkt op 29 en 30 januari in de RAI, Am sterdam. Mede dank zij een bijdrage van de Provincie Zeeland kunnen de toeristische veerdiensten voor fietsers en voetgangers in het Deltagebied zich nu voor het eerst buiten het eigen gebied presenteren als aantrekkelijke verbindingsschakels tussen de eilanden. Wie gebruik maakt van deze 'fietspaden over water' be leeft het Deltagebied als eilan denrijk. De pontjes maken dat het gebied van Zee&Land zich kan onder scheiden van andere fietsregio's en versterken het imago van de provincie. Het vorig jaar ver schenen boekje Fietsen en varen over Zee&Landmet 29 fiets routes van pontje naar pontje, wordt speciaal aangeboden aan de beursbezoekers; kopers van het boekje ontvangen de nieuwe Almanak 2005 gratis. VEERE - Wat is het resultaat als jeugdige fantasie en jaren lange schrijfervaring samen komen? Dat zal de komende weken blijken. In een serie van drie workshops gaan de Veerse kinderboekenschrijvers Anne ke Wiitink en Ben Slingenberg twintig kinderen van acht tot twaalf jaar helpen zelf een ver haal op papier te zetten. Door Erik van Bostelen Het lijkt wat jong voor een schrijverscursus, acht jaar, maar Ben Slingenberg weet dat er heel wat jonge schrijvertjes rond lopen. "Tijdens boekpresentaties op scholen komen leerlingen vaak met verhalen naar me toe. In iedere klas blijken wel een paar leerlingen te zitten die zelf willen schrijven." Anneke Wil link beaamt dal: "Ouders vertel len dat hun kinderen ermee be zig zijn. Kinderen hebben van nature een rijke fantasie. Ze houden van boeken en verhalen. In de workshops willen we ze stimuleren daar iets mee te doen." Wiitink wilde zelf als kind ook al schrijver worden. Het kwam er alleen nooit van. Ze is nu 43 jaar en in april komt haar eerste boek uit: 'Het gebarsten kom pas'. Ben Slingenberg had die jeugddroom niet, maar was wel altijd al met verhalen bezig. Hij heeft inmiddels vijf kinderboe ken op zijn naam staan en ver schillende prijzen gewonnen. Ze organiseren de workshops, die elk een uur duren, samen met het Veerse museum De Schotse Huizen. Tijdens de eer ste bijeenkomst staat het idee achter een verhaal centraal en de vraag hoe je op zo'n idee komt. Door de kinderen te laten vertel len over hun lievelingsboek wordt geprobeerd daar een ant woord op te vinden. Wiitink: "Het kan gaan om een voorwerp. In 'Het gebarsten kompas', is een kompas het uitgangspunt voor een heel verhaal." Het tweede deel gaat over perso nages en de vraag hoe je die cre ëert. Voor deze gelegenheid wordt een pop uit het museum uitgedost, waaraan de kinderen vragen kunnen stellen. Bijvoor beeld wat het voor iemand is en of hij van spruitjes houdt. Zo komt een personage langzaam tot leven. Tijdens de laatste workshop wordt ingegaan op de vraag hoe je een verhaal een kop en een staart geeft. De kinderen krijgen dan opdrachten, een soort situatieschetsen. Bijvoor beeld: je ziet 's nachts iets in het museum dat niemand anders heeft gezien. Wat ga je doen? Of een dilemma: je weet dat een vriendin iets heeft gepikt. Wat doe je dan? Zo moet een verhaal groeien. Na de workshops gaan de jonge Anneke Wiitink en Ben Slingenberg geven kinderen een literair duwtje in de rug. (foto: Jaap Wol terbeek) schrijvertjes zelf aan de slag. Hun verhaal mogen ze insturen en misschien krijgt het beste verhaal dan een prijs. Misschien, want dat moet nog met het museum worden bespro ken. Wiitink en Slingenberg hebben zelf ook schrijverscur sussen gevolgd. Zo hebben ze elkaar leren kennen. Wiitink haalt haar inspiratie uit de boe ken en verhalen die ze gelezen heeft en wat ze als kind beleeft heeft. Ze zoekt bewust naar leu ke en ongewone situaties. En als ze éénmaal begonnen is met een verhaal is ze niet te stuiten, zegt ze. "Het verhaal zit de hele tijd in m'n hoofd. Soms wordt ik 's nachts wakker, dan sta ik op en ga ik schrijven." Ben Slingen berg schrijft iedere dag. Met klassieke muziek. Ongetwijfeld zullen beide schrijvers in de gesprekken met hun jonge collega's nieuwe in spiratie opdoen. Zo snijdt het mes aan twee kanten. De work shops worden gehouden op 27 januari, 3 februari en 10 februari van 16.00 tot 17.00 uur in het museum De Schotse Huizen in Veere. Deelname kost twee euro per persoon. Opgeven kan telefonisch bij Ben Slingenberg of Anneke Wiitink: 0118-501704, 501700 of via c- mail: bslingenberg zeelandnet.nl, awiltink@ zeelandnet.nl. HIKKADUWA - Na twee en een halve week, met een ge middelde nachtrust van twee uur, is het nu iets rustiger voor Remi Lobbezoo. De Vlissinger, die overal op Sri Lanka hulp biedt, heeft de bijnaam 'Flying Dutchman' gekregen van de eilanders. Hij helpt de bevol king door de in Middelburg opgerichte Stichting wederop bouw dorpen Sri Lanka Door Ellen De Vriend Remi Lobbezoo wilde een nieuw leven als sportinstructeur en barkeeper opbouwen op Sri Lanka. De tsunami veranderde al zijn plannen. Sinds de vloed golf is hij hulpverlener en staat zijn leven in dienst van de bevol king van Sri Lanka. Hij heeft de Stichting wederopbouw dorpen Sri Lanka opgericht om hulp te kunnen geven waar die het meest nodig is. "Daar ben ik nu mee bezig. Een geweldige maar zware op dracht", zegt Remi. De locale bevolking helpt hem. Zij weten precies waar hulp nodig is en wat er nodig is. Ook voorkomen zij dat profiteurs hulp krijgen. "Doordat veel grote hulporgani saties hier langs elkaar heen werken, zijn groepen mensen verstoken van hulp. Middenin de jungle staat bijvoorbeeld een huis waar driehonderd mensen onderdak vonden. Wij hebben hun eten gebracht, zeep. tanden borstels, water, babyvoeding en medische zorg." De Vlissinger weet dat wat hij doet maar een druppel op een gloeiende plaat is. Aan Remi's hulpkreet via de e-mail is door mensen in allerlei landen gehoor gegeven. Zij heb ben hulpacties opgezet. In middels is een bedrag van 60.000 euro gedoneerd op de re kening van de stichting, waarvan nu 16.000 euro is gebruikt. "Het eiland is hard getroffen, niet alleen in materiele zin maar ook geestelijk. Sommige men sen zijn erg bang voor de oce aan", vertelt Remi. Daarom houdt zijn stichting ceremoniële gedenkdienstcn om de bevol king te steunen. Maar ook ont smetten ze waterputten en pro beren ze drie traditionele vis sersboten weer de oceaan op te krijgen. "Van elke boot leven twintig families. Het project kost circa 2000 euro, maar dan hebben we wel zestig gezinnen weer voorzien van eten en werk", legt Remi uit. Hij heeft inmiddels honderden kinderen van schoolspullen voorzien en fornuizen uitgedeeld aan de vis sersfamilies die in tenten bivak keren. Ook spant de stichting zich in voor de vissersvloot van Hikkaduwa die vrijwel geheel verloren is gegaan. "De mensen op Sri Lanka verdienen het", be sluit Remi. Mensen die willen helpen met onder meer collecteren en tek sten vertalen kunnen bellen naar 0118-478785 of 0118-681397. Het rekeningnummer var. de Stichting wederopbouw dorpen Sri Lanka in Middelburg is giro 5230080. Chocoholic, heet het winnende gerecht van Marco Adriaanse. (foto: pr) MIDDELBURG - De Vereniging voor Zeeuwse Koks (VZK) hield dinsdag 18 januari voor de elfde keer een jaarlijkse thema wedstrijd voor leden. Grote winnaar was restaurant Peper Zout uit Middelburg. Marco Adriaanse van deze zaak haalde de eerste prijs, op de voet gevolgd door zijn vrouw Manon die tweede werd. Anthon van Giessen van de Boekanier uit Vrouwenpolder werd derde. Het thema was dit jaar chocola en rijst. De deelnemers kregen allemaal vier soorten/smaken Callebaut chocolade (puur, wil, cappuccino citroen) en 3 soorten rijst (sushi, risotto Suri naamse rijst) waarmee ze aan de slag moesten. Marco Adriaan se gaat voor de vierde keer aan de haal met de eerste prijs. De wisselbéker is daarom 4e maal dat hij de Ie prijs en dus de wisselbeker mee naar huis neemt. BIGGEKERKE - Op de natio nale Onderwijstentoonstelling (N.O.T) in Utrecht wordt van daag, 26 januari, het boek Zo mer in Zoutelande gepresen teerd, het nieuwste kinder boek van schrijfster en dichte res Johanna Kruit uit Bigge- kerke. Door Sonja Barentsen In het verhaal gaan de meisjes Anne en Mees samen met Lies, de tante van Anne, zes weken lang op vakantie in het oude huis van Annes oma in Zoute lande, waar ze allerlei avonturen beleven. Tante Lies doet daar hard aan mee. Ze is een erg spannende tante en bedenkt al tijd gekke dingen om te doen, zoals 's nachts zwemmen in de zee. Ondanks alle vakantiepret maken Anne en Mees zich alle bei zorgen. Anne piekert over haar ouders die steeds ruzie ma ken en Mees over haar vader die geen werk heeft. Gelukkig is er in Zoutelande voor de meisjes genoeg te doen om afleiding te vinden. Ondanks dat ze er niet meer woont, heeft de schrijfster nog veel met Zoutelande. Kruit ver telt: "Ik kom er vaak. Dat heeft natuurlijk alles met mijn jeugd te maken, maar ik hou gewoon van die plek." Ze is blij met haar boek: "Ik wilde al lang een kin derboek schrijven over mijn ge boortedorp en het huis waar ik geboren ben. Er is een stuk aan gebouwd en momenteel zit er een pizzeria in, maar ik heb het beschreven zoals het vroeger was met het huis van buurman Jobse, de poes die Giorno heette en de kippen in het kippenhok naast onze tuin." Mensen die bekend zijn met Zoutelande zullen veel van het dorp in het boek herkennen, niet alleen door wat Kruit geschre ven heeft, maar ook door de te keningen van illustrator Peter van Harmeien. Hij kwam uit Amsterdam een dag lang naar Zoutelande om aantekeningen MIDDELBURG - Winkelcen trum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat in Middelburg wist vorig weekend 5.800 euro op te halen voor slachtoffers in Zuidoost Azië. Ondernemers verkochten artike len uit kramen en hielden daarbij ook een veiling. Ook konden be zoekers van het winkelcentrum in de wijk Dauwendaele hun haar laten knippen, hapjes eten of een spelletje spelen voor het goede doel. Ook vrijwilligers van het Rode Kruis haalden geld op. De Middelburgse burge meester Ko Schouwenaar was zaterdagmiddag in het winkel centrum te vinden om zelf te collecteren. Johanna Kruit: "Door gesprekken met kinderen krijg ik vaak weer nieuwe ideeën", (foto: Jaap Wolterbeek) en foto's te maken. De kleurenil lustraties laten echte stukjes Zoutelande zien. Kruit is blij met de illustraties: "We hebben prettig samengewerkt en hij staat hoog op mijn verlanglijstje als illustrator bij een volgend kinderboek." Kruit bezoekt vaak scholen om over haar werk te praten of om een schrijfworkshop te geven. Ze vertelt hierover: "Het is pret tig om contact met kinderen te hebben. Zo houd ik voeling met hun denkwereld en meestal leer ik zelf ook veel van de kinderen met wie ik praat. Door die ge sprekken met hen krijg ik vaak weer nieuwe ideeën en ze zor gen er ook voor dat ik op de hoogte blijf van hun leefwereld, denkwereld en taalgebruik. Wanneer je voor kinderen schrijft, is dat natuurlijk belang rijk." Ondanks dat ze de laatste jaren vooral bekendheid geniet als kinderboekenschrijfster, schrijft Kruit minstens zo graag voor volwassenen als voor kinderen. Of zoals ze zelf zegt: "Ik heb al tijd verhalen en gedichten in mijn hoofd en die willen opge schreven worden. En het schrij ven is toch eigenlijk altijd weer het belangrijkste voor me, om dat wanneer ik daar mee bezig ben mijn hoofd vol muziek zit." Zomer in Zoutelande door Jo hanna Kruit verscheen bij Uitgeverij Maretak en kost 9.20 euro. MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt donderdag 27 januari om 9.00 uur het symposium Bodemkwaliteit ge houden. De organisatie is in handen van de provincie Zee land. Gepresenteerd worden de resul taten van het onderzoek dat NITG-TNO verrichte naar me chanismen die leiden tot ver hoogde concentraties arseen in het grondwater en baggerspecie. Job Spijker van de Universiteit Utrecht licht de resultaten van een ander onderzoek naar de bo demkwaliteit in het landelijk ge bied in de provincie toe. Behalve Job Spijker komen ook Floris Verhagen (Haskoning) en Jan Gunnink (NITG-TNO) aan het woord. WESTKAPELLE - Het bene fietconcert dat zaterdag 15 ja nuari in Kasteel van Batavia in Westkapelle gehouden werd, heeft 4200 euro opgeleverd voor de slachtoffers van de tsu nami in Azië. Het geld is in middels overgemaakt naar Giro 555.

de Faam | 2005 | | pagina 21