Brugklas 2005 Leerlingenkaravaan in alle vroegte van dorp tot dorp: 'Het fietsen went wel' Iets doen tegen kanker? Rechtsbuiten of buitenbeentje? Veilig honk voor onderweg Kwaliteit en sfeer zijn belangrijk bij schoolkeuze Geef voor vakantie- plezier Informatieavonden voor ouders en leerlingen van groep 8 Gehandicapt of chronisch ziek? NSGK. Elk kind speelt mee. giro 552000 Amsterdam www.nsgk.nl gehandicapte kind ANGO maak(t) beter leven mogelijk! Tel Salfo Ji43 De bijbel Toiletten Open dagen Drukte Mooi weer Veilig Honk Borsele SlacntOTterS Wtifór is»*?* hulporganisaties aardbeving Den Haa9 sthotica Maandag 24 januari Aanvang: 19.30 uur Dinsdag 25 januari Aanvang 19.30 uur Vwo-plus infoavond Dinsdag 8 maart Aanvang 19.30 uur Kijkmiddagen Giro 145 Breda de Zonnebloem1 U geeft 01 betekenei hiervan u Aanmelden nog mogelijk! Start opleiding: 24 februari 2005 Helpende welzijn, niveau 2 (BBL) 17 Zaterdag 22 januari - U bent van 1 1 .00 tot 15,OOuurvan tnarte welkom! Esthetica Opleidingen BV, ruim 30 jaar de regionale opleider voor o.a. Parfumerie Cosmetica. Schoonheidsverzorging (MBO). Voortgezette Opleiding (ook per module), e.a.. Diverse BOL Opleidingen (februari 2005) MBO Integraal (CREBO) Voetverzorging Pedicure Schoonheidsspecialist Nagelstyling Hairstyling Visagie Aroma therapie Vervolgopleidingen voor Schoonheidsspecialist en Voetverzorging Esthetica Opl.BV. Deinzestraat 385 -4826 CX Breda Bel voor info: 076 51 -46-466 www.esthetica.nl Ruim één op de drie mensen in ons land zal ooit kanker krijgen. Anderen maken het van dichtbij mee. Kanker raakt ons dus allemaal. Alleen samen kunnen we kanker bestrijden. Kijk op www.kwfkankerbestrijding.nl wat u kunt doen of geef op giro 26000. nederlandse stichting voor het Fruitlaan 3, 4462 EP Goes, Tel: 01 Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belasting- teruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je belangen! Word ook lid van ANGO! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort 'Ik koos voor schone toiletten, meneer!' St. Willibrordcollege Goes GOES - Veel ouders zijn ijve rig op zoek naar een goede school voor voortgezet onder wijs voor hun kind. Maar wel ke motieven zijn nou belang rijk bij de schoolkeuze? En welke factoren zijn doorslag gevend? Een rondje bellen langs Zeeuwse scholen leert dat kwaliteit en sfeer het be langrijkste zijn. Door Ellen De Vriend "Ouders kiezen voor een open bare school omdat het bestuur transparant is en wij op een open en respectvolle manier omgaan met iedereen", zegt M. Wagens- veld-Heeren, locatiedirecteur van de scholengemeenschap Ne- halennia in Middelburg. Religie hoort daar volgens haar ook bij, maar in brede zin en op een hu manistische manier. De direc teur noemt de kwaliteit van het onderwijs en de sfeer doorslag gevend bij de keuze voor een school. Directeur onderwijs E. Fagg van de scholengemeenschap Schel- demond uit Vlissingen draait er niet omheen. "Wij hebben ge woon een j;oede school. De school is toegankelijk voor ie dereen en we bieden onderwijs op maat met extra's zoals sport- klassen en het naschoolse op- vangprogramma Break. Maar leerlingen kijken vooral naar welke school vriendjes gaan." Bij de Vlissingse school staan respect voor elkaar en normen en waarden hoog in het vaandel. Algemeen directeur A. Vogel van het Calvijn College in Goes, een scholengemeenschap op re formatorische grondslag, is er van overtuigd dat de christelijke levensbeschouwing doorslagge vend is voor de uiteindelijke schoolkeu ze. "Ouders kiezen deze school omdat ze bij de doop hebben be loofd hun kinderen als christe nen op te voeden", zegt hij. Op het Calvijn College wordt bij- belgetrouw onderwijs gegeven, "Leerlingen kijken vooral naar welke school hun vriendjes gaan". dagelijks uit de bijbel gelezen en krijgen de leerlingen twee uur godsdienstonderwijs per week. Vogel ervaart elk nieuw school jaar weer dat de afstand niet be langrijk is. "Ouders willen dat hun kind hier onderwijs volgt. Soms betekent dat dat een kind dagelijks drie uur moet reizen. Hoewel hij denkt dat ouders de christelijke identiteit van zijn school het belangrijkste vinden, twijfelt directeur onderwijs D. Hoeksema van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren uit Middelburg. "Ze kiezen óf voor de identiteit óf voor de kwaliteit", zegt hij. Het geloof komt naar voren in de gods dienstlessen, de dagopeningen, de vieringen en in de respectvol le omgang met elkaar. In tegenstelling tot de beide an dere christelijke directeuren, denkt directielid A. Kreeft van het protestants-christelijke Buys Ballot College in Goes dat een prettige sfeer bepalend is bij de keuze voor een school. Maar ook waar vriendjes heen gaan en op welke school de ouders heb ben gezeten is vaak belangrijk. "Het zijn soms gekke afwegin gen die mensen maken. Ik vraag nieuwe leerlingen wel eens waarom zij voor onze school ko zen. Eén van hen zei bloedse rieus: omdat deze school de schoonste toiletten had!" lacht Kreeft. Op het Buys Ballot Col lege is de bijbel het uitgangspunt voor de manier van omgaan met elkaar. "Respect en aandacht, het klinkt oubollig, maar die normen en waarden zijn erg be langrijk voor ons." De Goese school opent elke dag met een tien minuten durende christe lijke bezinning. "Dat gebeurt volgens een thema uit de bele vingswereld van de leerlingen, gerelateerd aan de bijbel", legt Kreeft uit. Ook vieren de leerlin gen de christelijke feestdagen en krijgen zij één uur godsdienstles per week. Eenvijfde deel van de Neder landse ouders heeft geen voor keur meer voor de richting van een school. Ze bezoeken met hun kroost een flink aantal open dagen van het voortgezet onder wijs. Directeur Fagg van Schel- demond is blij met die tendens. "Ouders moeten ook kritisch zijn, het voortgezet onderwijs is een heel belangrijke periode voor kinderen." M. Wagensveld- Heeren van Nehalennia vult aan dat het tegenwoordig niet meer vanzelfsprekend is dat leerlin gen van een christelijke basis school doorstromen naar een christelijke brugklas. Ouders heroriënteren zich weer na groep acht. CSW heeft een constant aantal leerlingen en Nehalennia, Schel- demond en het Calvijn College zijn dit schooljaar gegroeid. MIDDELBURG - Dagelijks trekt er een enorme karavaan door Walcheren en Beveland. Terwijl veel mensen zich het liefst nog een keer in hun bed omdraaien, stappen duizenden leerlingen op hun fiets. Op weg naar school. De fietstocht mar keert de overstap van het lager naar het middelbaar onder wijs. Margriet Simonse uit Westkapelle maakte die stap vorig jaar: "Het fietsen went wel." Door Erik van Bostelen Onder de lichtbundels van de vuurtoren van Westkapelle fietst Margriet naar het vaste verza melpunt van de leerlingen van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW). Daar wordt gewacht. Zodra een groepje van vijftien a twintig leerlingen is gevormd, neemt ie mand het besluit te vertrekken. De rest volgt. Het is kwart over zeven. De lessen beginnen ruim een uur later en ze moeten onge veer zeventien kilometer afleg gen. In een min of meer georgani seerde karavaan fietsen ze twee aan twee, soms drie, via Zoute- lande naar Middelburg. Het tem po zit er flink in. Bij Zoutelande verschijnen er meer fietsers en als het fietspad even ophoudt, nemen ze bezit van de weg. Één maal in Middelburg is het een drukte van belang. Het wordt nu langzaam licht en de leerlingen schieten alle kanten op. Ze heb ben les in verschillende school gebouwen. Margriet: "Ik ga bijna altijd op de fiets, want 's ochtends is het vaak mooi weer. En dan is het 's Margriet Simonse: "Als ik een lekke band heb, bel ik mijn ouders", (foto: Jaap Wolterbeek) middags slecht, maar daar moet je dan wel doorheen." Ze vertelt dat ze eigenlijk nooit te laat komt, want als dat drie keer ge beurt moet je je om tien voor acht melden. "Dan moet je nog vroeger op." Van de leerlingen die les hebben op de CSW-scholen aan de Churchill- en de Eisenhowerlaan in Middelburg komt de helft uit de omliggende dorpen. Dat zijn er zo'n vijfhonderd. De meesten komen op de fiets. Een groot deel uit de gemeente Veere. Om de veiligheid van de school- fietsers te verbeteren is Veere in september 2004 gestart met het project Veilig Honk. Langs de belangrijkste fietsroutes naar Middelburg zijn tien pleister plaatsen ingericht. Vrijwilligers bieden daar hulp, een schuil plaats bij noodweer of een repa ratiesetje bij een lekke band. Volgens Jan Kuijpers, directeur van de Stichting Welzijn Veere, wordt er wekelijks één of twee keer gebruik gemaakt van een veilig honk: "Dat kan dan gaan om kapotte verlichting. Op een honk kan reserve-verlichting worden geleend. Ook is er op al le honken een leenfiets beschik baar." Op de route Westkapelle - Zoutelande - Middelburg zijn er twee veilige honken, aan de Ho- gelandseweg en de Breeweg. Margriet kent ze wel: "Maar als ik een lekke band heb, bel ik m'n ouders." Onlangs is ook de gemeente Borsele gestart met het project Veilig Honk. Op het moment zijn er acht honken ingericht. Dat moeten er twintig worden. Toon Capello, coördinator van het project, schat dat zo'n drie duizend leerlingen dagelijks vanuit de omliggende dorpen naar Goes fietsen. Voor de toekomstige brugklas sers uit die dorpen heeft Mar griet nog een geruststellende boodschap: "Het fietsen went wel." g MENSEN IN N00D/C0RDAI0, NEDERLANDSE RODE KRUIS, KERKINACTIE. STICHTING VLUCHTEUNG, TEAR FUND, TERRE DES samenwerkende a Voor de inwoners van Walcheren, Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Goes Voor de inwoners van de gemeenten Borsele, Kapelle en Reimerswaal Gelieve vooraf telefonisch aan te melden Woensdag 16 februari Woensdag 9 maart Woensdag 16 maart Aanvang 14.30 uur Gelieve vooraf telefonisch aan te melden 1 3-227363, www.stwillibrord.nl Ruim 6750 zieken en gehandicap ten beleven dit jaar de vakantie van hun leven. Dankzij de Zonnebloem en dankzij de hulp van 7000 vrij willigers. Door de extra voorzie ningen en aanpassingen die nodig zijn. kosten deze vakanties veel geld. U kunt de Zonnebloem hel pen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten toch betaalbaar te houden. Postbus 2100 4800 CC Breda Tel. (076) 564 63 62 E-mail: info@zonnebloem.nl www.zonnebloem.nl ZEELAND ROC Zeeland, t.a.v. Wil Ruster Postbus 2102 4460 MC Goes Tel.: (0113) 55 80 00 welzijn@roczeeland.nl www. roczee land.nl Minimaal 20 uur per week werken en één dag school. Dat is BBL (beroepsbegeleidende leerweg). Leren van de theorie én de praktijk. De opleiding helpende welzijn richt zich vooral op verzorgende en begeleidende taken in de kinderopvang, de jeugdhulpverlening, de maatschappelijke opvang, ouderenzorg en gehandicaptenzorg. Maar er zijn ook veel andere functies denkbaar: assistent-peuterleider, (assistent) buurtmoeder, preventiemedewerker, assistent- ouderenhulp of wijkbemiddelaar. De opleiding duurt één tot twee jaar en u kunt toegelaten worden als u 18 jaar df ouder bent. Een diploma heeft u niet nodig, maar we houden wel van tevoren een toelatingsgesprek.

de Faam | 2005 | | pagina 41