'Zwemmen in Adamskostuum is heerlijk vrij en heel sociaal' Deltalandschap door de eeuwen heen Middelburgse vrijwilliger pakt een 'dubbel' Blote lichamen bevolken Vrijburgbad 'T WETEN RONDJE WALCHEREN Heel veel euro's naar Sri Lanka Boeken en hebbedingetjes Winkelcentrum Dauwendaele houdt actiemarkt voor 555 'Schaatsen voor Azië' van ijsclubs levert veel geld op voor giro 555 huisartsenpost DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Onbemind Sauna Naturisten Vooroordeel Dicht bevolkt Deltalandschap Pionier Taboe Woensdag 12 januari 2005 De Faam 9 Vlissingen, wijkcentrum Het Bolwerk, Papegaaienburg, nieuwjaarsreceptie Groot Lammerenburg. 16.30- 18.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, lezing, 'De les van ons landschap; over het Zeeuwse landschap als cultureel erf goed', KZGW. 16.45-18.45 uur. Vlissingen, clubhuis Willen is Kunnen, Adr. Coortelaan, wintertocht, vanaf 9.00 uur. Vlissingen, van Dishoeck- straat 131, rommelmarkt, Jeugdbrandweer, 9.00-15.00 uur. Vlissingen, VTV club gebouw, Baskenburgpad, bingoavond, 20.00 uur. Middelburg, wijkcentrum Het Palet, open sjoeltoer- nooi, 10.30 uur. Oost-Sou burg, De Zwaan, nieuw jaarsbijeenkomst, ANBO, mmv Het Westkappels Kwar tet, 14.30 uur. Middelburg, wijkcentrum Het Palet, kin- der- en jeugddisco, vanaf 19.00 uur. Middelburg, Markt, Scheldebus, informa tiecentrum, 10.00-17.00 uur. Middelburg, Stadsschouw burg, lezing, 'Ontdek je le vensmissie', Spirituele Socië teit Zeeland, 10.30-13.00 uur. Oostkapelle, parkeerplaats Duinweg, snertwandeling, KC Zeeland, 11.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, schrijven voor Am nesty International. 19.00- 20.30 uur. Middelburg, Stadskantoor, vergadering, commissie Ruimte, 19.30 uur. Vlissingen, Bibliotheek, Spuistraat, rondleiding op gravingen, 15.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, schrijvers vertellen, Dirk van Weelden, 20.00 uur. Middelburg, kinderdagver blijf Nijntjc, Burggang, voor leesontbijt, 9.00-11.00 uur. Middelburg, Stadskantoor, vergadering, commissie Al gemeen Bestuur, 19.30 uur. Oost-Souburg, De Ark, sa men komst Aglow, 19.30 uur. Vlissingen, Bibliotheek, Spuistraat, rondleiding op gravingen, 15.00 uur. Middelburg, Meanderhof 29, vergadering, St. 't Meander- tje. 20.00 uur. MIDDELBURG - De markt kooplieden van de weekmarkt Middelburg hebben duizend euro beschikbaar gesteld voor de hulpactie van de Vlissinger Remy Lobbezoo in Sri Lanka. Donderdag (13 januari) wordt er onder muzikale begeleiding een 'help de slachtoffers in Azië'- weekmarkt gehouden. De marktkooplieden hebben be sloten de duizend euro te ge bruiken voor aankopen tegen of onder de inkoopprijs en deze in een grootse verkoop aan het pu bliek tot een nog veel groter be drag om te zetten. Ze garanderen dat de volledige opbrengst naar gironummer 4820138 t.n.v. R. Lobbezoo in Vlissingen gaat en er geen dub beltje aan kosten wordt gespen deerd. MIDDELBURG - Voor de derde keer wordt er in winkel centrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat 65 een boeken- en verzamelmarkt gehouden. Zaterdag 22 januari kan publiek tussen 10.00 en 17.00 uur speu ren naar allerhande zaken. Er zijn boeken, aardewerk, curiosa, glas, reclame-objecten en ande re bijzondere en gewone dingen te koop. De volgende markten zijn op 5 maart, 9 april, 8 oktober en 10 december. Ze worden georgani seerd door Le Collectioneur uit Middelburg in opdracht van het winkelcentrum Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huis-art- senpost bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: De praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijn- zeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Hcere zijn voor spoedgevallen bereikbaar via 0118-644301Visi tes aanvragen voor 10.00 uur. De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-FIidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zondag waargeno men door: R. van Tol, Markt 36, Veere, 0118-501271 en G. Rul lens, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, 0118-581276. Spreekuur voor spoedgevallen zaterdag en zondag van 11 tot 12 uur: G.J. de Witte, Doornenburg 31, Vlissingen, 0118-478811. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Zaterdag van 10 tot 17 uur: Papegaaienburg, Papegaaienburg 24-26, Vlissingen, 0118- 466345. 24-uurs dienst vanaf vrijdag 16.00 uur: Welsinge, J.W. Thibautstraat 45, Middelburg, 01 18-623298. Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20 uur: H. de Pundert. Vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: H. de Pundert 0118-471140. Middelburg: van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: J. Drijdijk, 0118-626045. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17- 18 uur: A. van der Wolf, Alexander Gogelweg 14, Vlissingen, 0118-466548. Visites aanvragen: zaterdag en zondag van 8-9 uur. Landbouwhuisdieren en paarden: Dierenartsenpraklijk Walche ren. Visites aanvragen zaterdag en zondag tussen 8 en 9 uur, 0118- 633803. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens af spraak. Dagelijks 0900-7673437 VLISSINGEN - "Mag de deur dicht?" vraagt een meisjes stem vanuit de, ongescheiden, omkleedruimtc. Enigszins ver wonderlijk, want ze kan het komende uur door iedereen in Eva-kostuum worden bekeken. Wellicht is tocht de reden van haar vraag, want de gure winterkou kietelt nog na in de aangenaam verwarmde hal van het zwembad. Even later dartelt, zwemt en kletst ieder een, jong en oud, dik en dun, zonder zwemkleding in de vier wateren van het Vrijburgbad. door Jacco van Maidegem Elke zondag tussen zes en zeven wordt zwemkleding even niet getolereerd in het vorig jaar geo pende zwembad. Net zoals daar voor, in het oude Sportfondsen- bad in Vlissingen. "Je moet hier altijd al met knellende kleding zwemmen. Dit naakte uurtje is echt van ons en dus is iedereen naakt," zegt Martin, de secretaris van Delta Natuur. In het recreatiebad, dat Delta Na tuur eens per maand als extra ruimte huurt, laat Saskia even eens weten het fijn te vinden te kunnen Zwemmen zonder 'al die troep aan je lijf. "Ik voel we naakt gewoon veel vrijer dan met kleding." Onbekend maakt onbemind. Dat spreekwoord gaat ook op voor naturisme, menen de leden van Delta Natuur. "Laten we het maar bij voornamen houden," zegt Martin, zittend op de rand van het recreatiebad, bij de stroomversnelling die zijn zoon tje juist meesleurt, "want het zou niet de eerste keer zijn dat kinde ren worden gepest omdat hun ouders naturist zijn. Hier zijn we gelukkig één grote familie en gaan we sociaal met elkaar om." "Hier heeft iedereen respect voor elkaar én de natuur," vult Saskia hem aan. Ondanks de vele blote lijven om zich heen, laat toezichthouder Jacco Nelen, gekleed in keurige polo en een korte broek, zich niet van de wijs brengen. Onge stoord loopt de badmeester zijn rondjes door het Vrijburgbad: "Zelf ga ik ook wel eens naar de sauna, dus van blote mensen om me heen kijk ik niet direct op." Mensen zoals Nelen behoren ook tot het door de Naturisten Federatie Nederland (NFN) ge schatte aantal van anderhalf mil joen Nederlandse naturisten. Want een bezoek aan de sauna is ook naaktrecreatie. "Die mensen nodigen wij graag uit om eens een bezoekje aan ons zwemuur le brengen," aldus Martin, "want naakt is heel normaal, zeker in een zwembad. Onder de douche trek je toch ook geen slipje aan?" Hoe normaal de samenleving na turisme vindt, blijkt uit het aan tal keren dat leden het woordje 'vooroordeel' laten vallen, deze avond. Frans, die in hel wed- strijdbad zijn baantjes trekt, meent dat het taboe in Zeeland nog lang niet doorbroken is: "Ze ker niet in kleine dorpjes waar veel gelovige mensen wonen. OOSTKAPELLE - Het ont staan en de veranderingen van het landschap van Zeeland en Goeree-Overflakkee. Daarover gaat een nieuw boek dat op de markt kwam op initiatief van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Een van de schrij vers is G.J. Buth uit Burgh- Haamstcde. In 'Het Deltalandschap door de eeuwen heen' worden in vijf hoofdstukken ontwikkelingsfa ses van het polderlandschap, de duinen en deltawateren beschre ven. Onderwerpen die daarbij aan de orde komen zijn onder andere veenmoerassen, zeespie gelrijzing, bewoningshistorie, inpolderingen, oorlogen en wa terlinies, overstromingen, land bouwontwikkelingen, Deltawer ken, en recreatieve ontwikkelin gen. Een zesde hoofdstuk gaat over de bijzondere natuur waarden van het Deltagebied. Het werd uitgebracht omdat het landschap in het dicht bevolkte Nederland steeds sneller veran dert. Ook in het Deltagebied zijn landschapsontwikkelingen als verstedelijking, verrommeling en versnippering. Niettemin zijn hier nog op veel plaatsen histo rische gegroeide landschaps- Oude-Tonge, enkele dagen na de Watersnoodramp van 1953. Naast het menselijk leed, had De Ramp ook grote gevolgen voor het landschap van het Deltagebied, (foto major Henry Schmaltz, US Airforce) structuren herkenbaar. Daar haal van onze omgang met de weerspiegelt het landschap ge- natuur en de manier waarop on- schiedenis en cultuur, het ver- ze voorouders leefden en werk ten. In veel gevallen is het wel 'vijf voor twaalf. Voor behoud van het kenmerkende Deltaland schap dient landschapshistorie een belangrijke rol te spelen bij de planologische besluitvor ming. Een extra reden voor Het Zeeuwse Landschap om dit boek uit te brengen was het feit dat zij onlangs fuseerde met het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Dit wordt de ko mendejaren omgevormd tot een museum waarin het Deltaland schap centraal staat. Het nieuwe boek fungeert hierbij als een uit gebreid naslagwerk. Het boek omvat 230 pagina's, voorzien van foto's, landkaarten en tekeningen. Het is te koop in boekwinkels. Donateurs van Het Zeeuwse Landschap kunnen het bestellen bij het kantoor van de stichting in Heinkenszand. Het boek is geschreven door drie medewerkers van Het Zeeuwse Landschap. M. Hemminga. G.J. Buth en Ch. Jacobusse, een medewerker van de Vrije Uni versiteit van Amsterdam, A. de Kraker, medewerkers van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, onder wie R. van Die- rendonck, en een voormalig medewerker van de Provincie Zeeland, A. Beenhakker. MIDDELBURG - Elk hoekje van het winkelcentrum Dau wendaele in Middelburg staat komende zaterdag (15 januari) volledig in het teken van een hulpactiemarkt voor de slacht offers in Azië. Het is een initia tief van de winkeliersvereni ging- Door Ellen De Vriend In het overdekte winkelcentrum Dauwendaele zijn de hele dag uiteenlopende activiteiten. Theo van der Genugten, eigenaar van de gelijknamige fotostudio, ver wacht dat vrijwel alle vijfen twintig winkeliers uit het win kelcentrum meedoen aan de ac tiemarkt. "Er komt een podium waarop allerlei dingen bij opbod worden geveild. Levensmidde lenpakketten van de supermarkt Golff Dauwendaele en uitver koopspullen van de Karwei bouwmarkt zijn ons al toege zegd, maar er komen vast nog meer aanbiedingen." De foto graaf maakt zelf tussen 14.00 en 16.00 uur foto's van huisdieren en hun baasje. De opbrengst van tien euro gaat in de pot. "De kap per knipt, de schoenmaker poetst schoenen en de Turkse toko cn de cafetaria bakken. Alles tegen betaling voor het goede doel ui teraard. De drogist houdt een visagiedag en Keurslager Ab de Visser houdt een wedstrijd spij kerbroekhangen", somt Van der Genugten op. Hij durft geen gok te. doen naar de opbrengst. "Wc gaan de hele dag de tussenstand bijhouden." "Veel mensen denken anders, maar echt, wij zwemmen", (foto: Jaap Wolterbeck) Die verafschuwen onze levens stijl. ledereen moet het zelf we ten, maar ik vind het heerlijk." Hij vraagt hoe laat het is en con stateert vervolgens dat hij nog twintig minuten mag zwemmen. Met gezwinde spoed begint hij aan zijn zoveelste baantje schoolslag. Dc maatschappelijke houding is behoorlijk veranderd in de loop der jaren, meent een wat oudere man die zijn naam niet wil noe men, maar pionier van het naakt- zwemuur in Vlissingen zegt te zijn. "Dertig jaar geleden, want zo lang bestaat dit uur met een enkele onderbreking al, moesten we de gordijnen nog sluiten. Want stel dat iemand ons naakt zag zwemmen. Maar ja, toen kreeg je voor naakt zonnen op strand ook nog een boete van vijfentwintig gulden aan je blote kont. Ja hoor, ik heb de afschrif ten nog!" De gordijnen en rieten schermen mogen weg zijn, het taboe, al dan niet in afgeslankte vorm. be staat nog steeds. Martin: "Men sen denken nog te vaak dat wij dingen doen die het daglicht niet kunnen verdragen. Tijdens ons zondagse uurtje kan iedereen zien dat dat niet het geval is. Echt, wij zwémmen. Maar dan wel naakt." Meer informatie over Delta Na tuur en het blote zwemuurtje is na te lezen op het internetadres http:// clubnet.zeelandnet.nl/na- tuur. 's Avonds reed ook Annamarie Thomas een tijdje rondjes. MIDDELBURG - De Azië- actie van de gezamenlijke schaatsverenigingen op de kunstijsbaan in Breda heeft 22.517 euro opgebracht. Een bedrag dat de verwachtin gen van de organisatoren ver en ver overtrof. De op brengst gaat via giro 555 naar de samenwerkende hulporganisaties. De actie was een initiatief van acht schaatsverenigingen: De Poel (Goes) en SKA (Middel burg), Ballangrud (Breda), de Striene (West-Brabant), IJsco (Oosterhout), YA (Dordrecht en Alblasserwaard), SSVB (Breda) en de IJsvrienden (Wijk en Aalburg). Zij hadden iedereen opgeroepen om op donderdag 6 januari naar Bre da te komen om te schaatsen voor Azië. Zowel 's middags als 's avonds was het erg druk op de ijs baan. Er kwamen ruim zeven honderd mensen naar de ijs baan en die leverden 275 sponsorformulieren in. Veel deelnemers hadden vooraf sponsors geworven voor hun rondjes op de ijsbaan, anderen sponsorden aanwezige fami lieleden, vrienden en kennis sen op de ijsbaan, en weer an deren hadden hun eigen porte monnee of spaarcentjes (soms letterlijk) aangesproken. De bedragen op de formulieren liepen dan ook sterk uiteen, van 1,60 euro (van een kind dat zijn spaarcenten had mee genomen) tot 2.565 euro. IJsbaanbeheerder Optisport doneerde voor elke bezoeker en deelnemer een euro voor het goede doel. Ook schaats ster Annamarie Thomas steun de de actie. Zij reed 's avonds een tijdje rondjes met de deel nemers. MIDDELBURG - "Johan, je hebt het dik verdiend!" zei de Middelburgse burgemeester K. Schouwenaar zaterdag bij het huldigen van Johan Kroon met een 'lintje'. Kroon kreeg tijdens de nieuwjaarsreceptie van FC Dauwendaele het lid maatschap in de Orde van Oranje Nassau. Het was maar één van de bekroningen. De zestigjarige Kroon kreeg vlak daarvoor al een gouden speld van de KNVB. Een van de hoogste waarderingen die de Nederlandse voetbalbond uit reikt. In voetbaltermen dus een zuivere 'dubbel'. In de bomvolle kantine van de Middelburgse voetbalclub FC Dauwendaele doken zaterdag tijdens de nieuwjaarsreceptie veel onverwachte gasten op. De burgemeester, gemeenteraadsle den, een KNVB-delegatie en de directeur van EPZ voegden zich één-voor-één bij de leden van de Middelburgse voetbalvereni- ging. Ook Kroon viel dat op en kreeg al snel het vermoeden dat hij weieens in het zonnetje gezet zou kunnen worden. "Maar dat het dubbel zou zijn, had ik niet verwacht", zegt hij achteraf. Na een nieuwjaarspraatje door de kersverse voorzitter Paul Vreede, nam een afgezant van de KNVB het woord. Hij reikte de gouden speld "waar de KNVB erg zuinig mee is" uit aan Kroon. De speld kreeg hij omdat hij vanaf 1993 tot heden voor de bond de functie van af gevaardigde amateur-voetbal be kleedt, en van 1996 tot 2001 ook nog eens regioafgevaardigde van het district Zuid-1 was. Maar het bleef niet bij de KNVB-speld. Want de burge meester beklom daarna het gele genheidspodiumpje in de kanti ne en sprak Kroon toe. Namens de koningin deelde hij mee dat Kroon lid werd van de Orde van Oranje Nassau. Dit lintje kreeg Kroon voor zijn jarenlange inzet voor de voetbalvereniging. Van af 1980 bemoeit Kroon zich met de ledenadministratie van dc club en zorgde daardoor mede dat FC Dauwendale uitgroeide tot een vereniging van ruim vijf honderd leden. Verder is Kroon al die jaren actief voor de ac commodatie van de vereniging. Maar in de toekenning van het lintje was ook zijn inzet voor de KNVB cn zelfs zijn loopbaan bij EPZ, als ingenieur cn later pro jectleider. bepalend geweest, al- Paul Vreede van de KNVB reikt Johan Kroon een oorkonde uit. (foto: Peter Toornstra) dus de burgemeester. Kroon zelf werd overdonderd door de grote belangstelling en de dubbele erkenning. De be scheiden Kroon sprak dc menig te toe met een dankwoord en richtte de aandacht op zijn vrouw Marjo. Zij is volgens hem degene die zijn inzet op zoveel terreinen mogelijk maakte door hem altijd bij zijn werkzaamhe den te ondersteunen. Iixrcrt ïhTf

de Faam | 2005 | | pagina 9