Enteny zucht onder regels van gemeente Doorstroming tolplein moet beter Boek over 'de mooiste taele van allemoale' met korting Korting voor onze lezers KUNST TE KIJK BV WALCHEREN Rookplaza opent in Vlissingen Benefietconcert 'Verwijsactie van huisarts slecht voor patiënten' BV WALCHEREN Middelburger verzint nieuw broodje Kwart eeuw Versluis Wilieboer Kunstbende viert 15e verjaardag Kankerpatiënten helpen elkaar Fractie SP stopt Klassiek concert gaat niet door DOMBURG 'rg KOUDEKERKE MIDDELBURG NEELTJE JANS OOST-SOUBURG OOSTKAPELLE VLISSINGEN Knip deze bon uit, lever hem vóór 8 april 2005 in bij de boekhandel en profiteer van de 3,- korting! Titel: Zeeuws (ISBN: 90 12 09017 2) AA-team.nl 0900-0777 Vergelijk je rijk! Woensdag 12 januari 2004 De Faam Duingalerie, Badhuisweg 2, schilderijen van Mari anne de Jong en Michel van Zinnicq-Bergmann, beelden van Wim Mida- vaine, 'Zand-, Zee-, Strand', zaterdag en zon dag van 12.00-17.00 uur. kerstvakantie iedere dag van 12.00-21.00 uur, t/m Schilderijen over De Schelde zijn te 30 januari. zien in Gallary Maritime in Middel- Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00- 17.00 uur, t/m januari. Gallery Maritime, Gortstraat 43, schilderijen van Leendert van der Pool. Rijk Grisel en Ronny Moortgat, keramische objecten van Niek Hoogland en sieraden van Francis Willemstijn, 'Schip. Werf en Schelde', dinsdag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur, eerste zon dag van de maand van 12.00-17.00 uur, t/m 31 januari. Zeeuwse Bibliotheek, Koustcensédijk 7. Betje Wolff en Aagje Deken: twee vrouwen, tweehonderd jaar later, t/m 22 januari. Schilderijen van Cor van der Padt, t/m 15 januari. Keramische figuren van Josina Buijs, t/m 22 januari. Foto's, Arm 44, de hedendaagse visserij in beeld, t/m 12 maart, maandag van 17.30-21.00 uur. dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, werken van Mari ana Papara en Alga Zaharescu, 'Iconen', donderdag, zaterdag en zondag van 14.00-16.30 uur. 12 januari gesloten, t/m 23 januari. Jazz eetcafé, Desafinado, Koorkerkstraat 1, Schilderijenverkoop ten bate van weeshuis in Noord India, dinsdag t/m zaterdag van 11.00-24.00 uur. t/m 31 januari. De Drvkkery, Markt 51, schil derijen van Juul Kortekaas, 'Tulpen', t/m 29 januari. Project 'Beeldbeweging in de openbare ruimte' en stille films van Bei Ning. 'Silent Moments', t/m maart. CBK Zeeland, Balans 14, werken van diverse kunstenaars, Provinciale aankopen 2002-2004. opening 16 januari om 16.00 uur. maandag t/m donderdag van 9.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur. t/m 17 februari. De Vleeshal, Markt, interieurmodellen van Alexandra Ranner en schilderijen van Cameron Rudd, opening 15 januari van 16.00-18.00 uur, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 28 maart. De Kabinetten van de Vleeshal, Zusterstraat 7, wandschildering van Antistrot, 'Amateur Kaviar', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 28 maart. Revolution Gallery, Flerenstraat 6b, werk van Darnien Hirst, dinsdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m I maart. Delta Plaza, foto's van Petra Rouwendal, 'Zee-land-schap', t/m 31 maart. deWatertoren AK, Rijksweg A58, installatie, sculpturen, films van Bob Gramsma, Kie Ellens, Ben Sleeuwenhoek, Erik Olofsen, Krien Clevis, Jacco Olivier en David Still, 'Andere plaatsen', don derdag t/m zondag van 12.00-/7.00 uur, t/m 6 februari. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, paddestoelenfoto's uit de omgeving van Westhove door R. Hummelen. Tot en met 27 februari, tijdens openingsuren van het café. Tentoonstelling.'To- verbos', woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 20 maart. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, tekeningen van Cees Bantzinger, 'Het dichten van de dijken, het herstel van Wal cheren in 1945', t/m 6 maart. Schilderijen van verschillende kun stenaars en voorwerpen, 'Nieuwe aanwinsten 2004', maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 20 februari. deWillem3, Oranjestraat 4, schilderijen en foto's van Anya Janssen, 'Double-Edged II', zelfportretten van Phi lip Akkerman, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m.6 februari. De Piek, Hellebardierstraat 13, foto's van Kathelijne Roosen, 'Carwash', t/m 29 januari. Sauer Oonk notarissen, Badhuisstraat 181, schilderijen van Inge Caljouw, 'Visions of natu re', maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur, t/m 31 januari. Boekhandel 't Spui, Oude Markt, werken van kun stenaars van de Middelburgse Kunstenaars Stichting, t/m 15 janu ari. Bibliotheek 't Spui, Spuistraat 6, olieverfschilderijen van Josephina Pasman- Cremërs, realistisch afgebeelde bloemen, kin deren, dieren en zeilschepen, maandag van 13.00-21.00 uur. zater dag van 10.00-17.00 uur, t/m 31 januari. Ziekenhuis Walche ren, Koudekerkseweg 88, foto's van Roel Burgier, 'Een boog tus sen twee werelden', t/m februari. Rob en Helina van den Bovenkamp openden Rookplaza. (foto: Jaap Wolterbeek) VLISSINGEN - De sfeer is knus en elke vierkante centimeter van Rookplaza wordt benut voor de presentatie van een ruime keus aan producten. Rob en Helma van den Bovenkamp openden gisteren (4 januari) hun winkel aan de Scheldestraat 24 in Vlissingen. Op de ze plaats was voorheen het sigarenmagazijn Seyner gehuisvest. Rookplaza heeft een onwaarschijnlijk groot assortiment dat be staat uit allerlei rookwaren en toebehoren, Lotto, staats- en kraslo ten, snoep, chips en hartige snacks. Tevens biedt Rookplaza een ruime keus in 'vergeten boodschappen' zoals melk, limonade, kof fie en koffiefilterzakken. Er staat een rek met wenskaarten en ook worden condooms verkocht. Binnenkort willen Rob en Helma het assortiment uitbreiden met de verkoop van buitenlandse kranten. MIDDELBURG - "Onderne mers pesten lijkt de grootste hobby van de Middelburgse ambtenaren," verzucht Antho ny van den Berg gefrustreerd. De eigenaar van de Enteny Kadoshop is het gebakkelei meer dan beu. De gemeente wil dat hij de trespa-platen aan zijn pand - die er al tien jaar hangen - verwijdert, op straffe van een dwangsom van 2500 euro. "Het begon toen ik in november 2003 aan Plein '40 Enteny Ka doshop opende," verhaalt Van den Berg. "Aan de voorgevel was een luifel van trespa-platen met het Carlife-logo van de ei genaar. Toen ik het pand ging huren werden de letters er afge haald, zodat ik mijn logo kon plaatsen." Hij schilderde het logo in fel- WESTKAPELLE - Café restaurant Kasteel van Bata via (Zuidstraat 143) verzorgt een benefietconcert op zater dag 15 januari, bedoeld voor giro 555. Er treden verschillende bands op zoals The Arrows (indo-rock), het Wasschappels Kwartet (tra ditionele liedjes), Joe's Garage (rock-covers) en The Old Firm (Ierse folk-rock). Zij treden gra tis op. Verder zijn er enkele ac ties tussendoor. Een daarvan is een groot prijzenfestival. Er zijn leuke prijzen te winnen met de verloting. Aanvang 16.00 uur. De entree is gratis. Er wordt een geldpot neergezet voor een vrij willige bijdrage. De opbrengst, waaronder ook de verkochte consumpties en alle fooien, gaat in zijn geheel naar giro 555. groene kleuren. "Maar de ge meente zei dat ik een vergun ning moest aanvragen. Dat wist ik niet. Op 17 maart 2004 dien de ik de aanvraag in. Enkele we ken later kreeg ik een afwijzing binnen, omdat het logo uit losse letters moest bestaan. Ook merkte de gemeente op dat ik trespa platen had aangebracht. Ik heb gebeld om uit te leggen dat die platen al tien jaar deel uilmaken van de luifel." In de overtuiging dat een en an der snel opgelost zou worden haalde Van den Berg zijn logo weer van de gevel. Door tijdge brek diende hij pas begin de cember een nieuwe aanvraag in voor een logo met losse letters. Vorige maand kreeg de onderne mer een waarschuwing van de gemeente Middelburg dat de trespa platen van de gevel af moesten. Van den Berg weigert dit omdat hij de huurder van het pand is. niet de eigenaar. De luifel zonder en de luifel mèt platen, (foto's: Anthony van den Berg) Hij verweest de gemeente door naar eigenaar Carlife. Het ant woord kwam snel. "De ambtena ren vinden dat het mijn pro bleem is en dat ik het dus ook moet oplossen en veranderen. Als ik dat niet doe, krijg ik een dwangsom opgelegd van 2500 euro". De gemeente Middelburg vindt de reclame aan de gevel niet passend. "Het bedrijf had een vergunning moeten aanvragen", legt Mark de Waal van de ge meente uit. "We hechten een strenge naleving van de beeld kwaliteit. Zeker in de binnen stad worden uitbundige recla me-uitingen niet getolereerd." Volgens hem speelt de kwestie over de trespa platen al langer en is Carlife in het verleden ook al een vergunning geweigerd. Hij zegt een brief te hebben ont vangen van Van den Berg. "We hebben besloten de dwangsom nog niet direct te innen en gaan eerst kijken bij welke onderne mer de schuld ligt." Van den Berg blijft in de tussen tijd van mening dat de gemeente te weinig rekening houdt met hem als ondernemer. GOES - De NV Westerschelde- tunnel gaat het tolplein aan passen om de doorstroming van het verkeer te verbeteren. De voormalige busbaan kan door het gewone verkeer wor den gebruikt, ook komt er meer invoegruimte voor het verkeer naar de tunnel rijdt. De werkzaamheden beginnen maandag 24 januari en duren tot 7 april. door Ellen De Vriend Het tolplein is in beide richtin gen te klein. "Per dag maken zo- 'n dertienduizend passanten ge bruik van de tunnel. Veel meer dan wij hadden verwacht", ver telt tunnel-woordvoerder Ingo de Moor. Kort na het passeren van de tun nelpoortjes, moeten automobi listen van de zeven rijstroken in het tolhuis invoegen op één rij strook richting tunnel. Daar wordt meer ruimte voor ge maakt. Ook de auto's die uit de tunnel komen, krijgen meer ruimte om zich vanaf de weg op de juiste tolpoort te richten. De tunnclexploitant begint maandag 24 januari met de ver bouwing van de westkant (rich ting Zeeuws-Vlaanderen). "De zevende tolpoort, in eerste in stantie bestemd als busbaan, is al in gebruik voor gewoon ver keer", legt De Moor uit. De aanpassingen aan het weg dek en de straatverlichting zijn rond 28 februari klaar. Zowel tolpoort zes als zeven wordt tij dens de werkzaamheden afge sloten. Het verkeer kan dan pas seren via de tolpoorten één tot en met vijf. Dat geldt niet voor bijzonder transport. Voertuigen breder dan 2,8 meter moeten tij delijk een andere route nemen. Tot begin april wordt de ooste lijke kant van het tolplein aange past. In die periode gelden de zelfde maatregelen voor het ver keer, weliswaar in omgekeerde richting. De verbouwingen moe ten ertoe bijdragen dat de ver keersstromen op het tolplein vei liger en makkelijker verlopen. Tijdens de werkzaamheden wor den ook de bushaltes van de Connexxion bussen aangepakt. Voor de bussen richting Walche ren en Zuid-Beveland komt een tijdelijke bushalte, net voorbij het tolplein. Voor de buspassa giers naar Terneuzen komt een alternatieve busverbinding. GOES - In de serie Taal in stad en Land verscheen nu ook een deel Zeeuws, van de hand van Lo van Driel, kenner van het dialect in Zeeland bij uitstek. Lezers van deze krant kunnen drie euro korting krijgen op de winkelprijs door onder staande bon uit te knippen en mee te nemen naar de boek handel. Door Ad Hanneman Van Driel maakt meteen in de inleiding van deze Zeeuwse ver sie van de landelijke serie onver bloemd duidelijk dat 'hét Zeeuws' niet is te benoemen. Wel Zeeuws, dat bestaat uit allerlei lokale en gewestelijke streektalen, waarin vaak sterke - verklaarbare - overeenkomsten. Het boek geeft indrukken van de diversiteit, zonder stil te staan bij één enkel dialect. "Dat vergt een lijvig boek," verklaart de au teur. En - zo voegt hij er aan toe - Zeeuws beperkt zich niet tot Zeeland, maar strekt zich uit tot de Zuid-Hollandse eilanden, vooral Goeree en Overflakkee. Met voorbeelden geeft Van Driel een overzicht van de Zeeuwse dialecten, met sprekende voor beelden van verschillen tussen dorpen die bij wijze van spreken ...vervolg van voorpagina... Ook zijn de acties volgens haar schadelijk voor de vertrouwens relatie met de huisarts. Patiënten moeten zich afvragen of een ver wijzing echt nodig is of dat zij worden doorgestuurd in het kader van de acties." De huisartsen hopen de minister met hun acties te overtuigen van het belang van goede huisartsen zorg. Jebbink: "Het is echt nood zakelijk dat er meer opleidings plaatsen voor huisartsen komen en meer geld voor na- en bijscho ling. Dat is in het belang van de patiënt." De acties kunnen duren totdat hierover toezeggingen door de minister zijn gedaan. Eind januari is er een overleg ge pland. Mensen met vragen over de acties kunnen op werkdagen tussen 9.00 en 13.00 uur bellen met Zorginfo Klaverblad Zee land. 0113-212783 op steenworp van elkaar af lig gen. Lange klinkers, korte klin kers, tweeklanken, medeklinkers tot en met woorden en hun bete kenis, de zinsopbouw en teksten uit de diverse regio's. Uiteraard ook woorden met een voorzich tige glimlach of gefronste wenk brauwen. Voorbeelden? Wat is 'neukedeunen' of 'ambras'. En wat bedoelen Zeeuwen met 'dib- inderhint', het verschil tussen 'ulder' en 'zulder' en waar zegt men 'peeneuken' en waar 'reep- je-rapje', spreekt een Zeeuw over 'strange', 'stroa', 'stra' of 'stra? Alleen de oudere generatie gebruikt die woorden nog als ze strand bedoelen. Het wordt allemaal uitgelegd en toegelicht. Met zorg. Want Van Driel behandelt een mooie inspi rerende taal. Hij schrijft daaro ver op de achterkant: "Sommi gen zeggen dat de Zeeuwse taele de mooiste is van allemoale." Taal in stad en land is een serie boeken over streektalen waarvan er nu twintig zijn verschenen bij Sdu Uitgevers in Den Haas (ISBN 90 12 09017 2) winkeL prijs is 12,50 euro, maar met de knipbon betalen lezers van deze krant 9,50 euro. nëx. Normale prijs: 12,50 Actieprijs: 9,50 Inleveren voor 07 april 2005 EAN/Actienummer: (0000)90074585 de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg. Vlissingen en Vecre. Directie Algemeen Directeur J.V. Munstermqji Commercieel Regiodirecteur CA. van den Öostcrkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur /Wh>. G. Areiitlscn-Tiehcn Hoofd Reductie Jan Dirk van Sclicycn Eindredactie Ellen de Dreu 0113-274023 of 06-54267132 redifaam@whk.wegener.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieter Karman Verkoopteam Mineke Crueq 0113-274017 (privé 06-51221131) Linda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Ramon Telussa 0113-274060 of 06-25031343 De Faam is een uitgave van Wegener Huisman-huiskranten IIV. Wegener Huisman-huiskranten BV is een onderdeel van liel Wcgcner-concern. Op al onze adverJcnlieconlractcn en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden huisman-huiskranten Wegener NV. lien exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dut wordt gelmdkl door onze administratie en om u Ie (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs steil kunt u dal schriftelijk melden bij Wegener Huisman-huiskranten BV. t.a.v. A.T. Knoij, lloofd Marketing, postbus 692. 75(111 AR Enschede. Kantoor Fruillnan 4c. postbus 5.4460 AA GOHS Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 lot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afslnittijden Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. Duo's vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam niet ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nictiwsdruk Breda E. Minaard ontvangt zijn prijs, (foto: pr) MIDDELBURG - Met het recept van zijn zelfverzonnen broodje 'vlees ontmoet vis' won E. Minnaard onlangs een weekendje weg. Bovendien is zijn broodje ook echt te koop bij Delifrance-vestigin- gen in Nederland. Minnaard ontving zijn prijs bij de Delifrance in Middelburg. De landelijke wedstrijd van de broodjeszaak leverde veel ideeën en vij f prijswinnaars op. Meindert Versluis, (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Versluis Willeboer in Middelburg is sinds vijfentwintig jaar een begrip. Het bedrijf werd in 1980 opgericht door Meindert Versluis en Kees Willeboer. Nadat Willeboer het be drijf verliet, werd het voortgezet als familiebedrijf. Behalve twee broers van Meindert is sinds deze week zijn zoon Niels de gelede ren komen versterken. Versluis Willeboer heeft ruim twintig medewerkers. Het is een allround groothandel in vlakglas. Daar naast plaatst en levert het bedrijf ook kunststof- en aluminium ko zijnen. kunststof voordeuren, rolluiken, serres, knikarmschermen, uitvalschermen, sereens en markiezen, al dan niet draadloos be diend. Niet voor niets is de slogan van Versluis Willeboer: 'maat werk in raamwerk'. Of het nu gaat om nieuwbouw, renovatie, ge bouwen of woningen. MIDDELBURG - De Kunst bende bestaat dit jaar 15 jaar en dit wordt gevierd op zater dag 15 januari, de dag waarop de landelijke campagne van start gaat. Het feestje is in club Flaix in Middelburg op plein 1940 en be gint om 14.00 uur. Er zijn diverse optredens van een aantal oud- deelnemers en winnaars van de Kunstbende. De optredens wor den uitgevoerd door de bands Scwar en Phono, dans door Stuff en er wordt een filmproductie getoond door Kyff en Job te Veldhuis. Het rad van fortuin draait en presentators Eric Molm en Jeroen de Jonge verloten on der de bezoekers een aantal Mp3-spelers. De toegang is gra tis. OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis Vlissingen, steunpunt voor mensen met kanker, houdt een ontmoetingsmiddag op donderdag 20 januari voor diegene die met deze ziekte zijn geconfronteerd. De middag is laagdrempelig en op deze manier kunnen lotgeno ten elkaar ontmoeten onder het genot van koffie of thee. Het Pa lazzoli Huis is er niet alleen voor (ex)kankcrpatiënten, maar ook voor hun naasten. Mensen kun nen deze middag gewoon binnenlopen, kijken of dit iets voor hen is, helemaal vrijblij vend. Een dergelijke middag is een keer per maand van 14.00 tot 15.30 uur. De vrijwilligers van het Palazzoli Huis staan borg voor een fijne middag aan het Oranjeplein 41 in Oost-Souburc, tel. 0118-413932. MIDDELBURG - Fractievoor zitter van de SP Middelburg W. Steketee heeft zijn fractie opgeheven op 30 december vo rig jaar. "Omdat een afdelings bestuur in Middelburg ont breekt en er hierdoor niet lan ger kan worden voldaan aan het huishoudelijk reglement van de SP, moest ik hier wel toe overgaan." Steketee gaat ver der onder de naam 'Middel burg Attent'. De partij heeft geen kader meer dat kan worden opgeleid voor de eerstvolgende verkiezingen. Ste ketee: "Het partijbestuur van de SP kan en wil dan ook aan mij geen garantie geven voor het voortbestaan van de fractie in de toekomst", zegt Steketee er zelf over. "Om het vertrouwen niet te scha den, dat vele Middelburgers bij de verkiezingen in 2002 in mij stelden en omdat er nog genoeg te doen valt in Middelburg, heb ik besloten om samen met enkele andere inwoners een nieuwe po litieke partij op te richten onder de naam Middelburg Attent! De ze partij heeft als doelstelling om de inwoners van Middelburg op timaal de kans te bieden een po sitieve bijdrage te leveren aan de politieke en maatschappelijke besluitvorming binnen hun ge meente. Daarbij mag nimmer aan de grondbeginselen van het socialisme (solidariteit, mense lijke waardigheid en gelijk waardigheid) schade worden toe gebracht. Ik zal mij inzetten om deze doelstellingen te realiseren en deelnemen aan de raadsver kiezingen in 2006." VLISSINGEN - Het klassieke concert van het Symfonieor kest Sleeswijk-Holstein dat voor zondag 16 januari op het programma van de St. Jacobs- kerk stond, is afgelast. Debet aan het besluit van Concert- management Rob Groen is het tegenvallende aantal bezoekers aan deze concertserie. Niettemin gaat het concert van het Staats Symfonie Orkest van Oekraïne zaterdag 26 februari gewoon door. Dat orkest speelt van Smetana De Moklau, van Prokofiev het pianoconcert met solist Ingrid Flitter en van Rach- maninov Symfonie nummer 2. Het concert voor zondag 10 april met het Philharmonisch Orkest van Dortmund op zondag 10 april gaat vooralsnog ook door. Voor kaarten: Uit in Vlissingen, 0118-415244. (advertentie) Pechhulp v.a. 25,-p.j AUTOBERGERS ALARMCENTRALES 168 uur per weck Vereniging voor automobilisten

de Faam | 2005 | | pagina 3