T T GGIlAi (XIII t/itl/I li Lekker eten kan best gezond zijn Belgische big band met bastaard blues Top veertig viert veertigste verjaardag met eigen plein Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer 1 2 3 4 5 6 7 8 In de sterren, 6 7 8 9 10 11 1 2 4 5 6 7 8 9 10 11 8 6 4 1 5 7 2 3 Woensdag 12 januari 2005 De Faam 17 Niels is meer veilig op het internet. We hebben al virussen, wor men, spyware, adware, spam en trojaanse paarden die allerlei soorten ongemak veroorzaken van zichzelf kopiërende mail boxen tot volledig beschadigde hardware. Aan het lijstje ellende kan vanaf nu een volgend probleem worden toegevoegd: de spio nerende webcam. Wie geen eigen webcam heeft kan héél even rustig achteroverleunen. Eigenaren van een leuk electronisch oogje dat bovenop de monitor is gepositioneerd, moeten zich echter achter de oren krabben en zich afvragen 'hoe' ze eigenlijk achter hun computer zitten. De feiten. Virusexperts hebben waar schuwing de wereld ingestuurd dat er een nieuwe worm actief is. Deze Rbot-Gr installeert een Trojaans Paard op een besmette pc, waarna het mogelijk wordt om allerlei spionage-activiteiten te ondernemen op en vanaf die computer. Zo wordt het mogelijk om via de aangesloten webcam beelden af te tappen. De worm kan er zelfs voor zorgen - en nu wordt het ook weer spannend voor ie dereen die geen webcam heeft - via de microfoon geluiden op te nemen. Zelfs toetsenaanslagen zijn niet veilig voor de nieuwe spionageworm. Spohos heeft meer informatie beschikbaar over de Rbot-Gr op http://www.sophos.com/virusinfo/analyses/ w32rbotgr.html. Uit deze informatie blijkt ondermeer dat een maal geïnstalleerd het virus verder ook nog wachtwoorden kan 'stelen' (Sophos noemt als heel vervelend voorbeeld het wacht woord voor het betalingssysteem Paypal), programma's kan downloaden, uploaden. installeren en weggooien, lopende pro cessen op de pc kan beëindigen en zelfs de computer kan afslui ten. Registratiecodes voor een Hink aantal bekende computer spelletjes zoals 1 lalfLifc, Unreal Tournament en Command and Conquer zijn ook niet veilig voor de worm. De volledige lijst is overigens te vinden op de Sophos pagina onder het tabblad Ad vanced. Nu is het zeer voorspelbaar dat niemand het prettig vindt dat al zijn toetsenaanslagen ineens bij vreemden op het bureau liggen (denk maar eens aan wachtwoorden, bankpas- en credit kaartnummers), maar voor het bedrijfsleven levert dit nog veel meer ellende op. De Rbot-GR maakt, zo zegt virusbestrijder Sop hos, industriële spionage via de pc mogelijk. Gelukkig zit niet zomaar elke pc vol met Rbot-Gr wormpjes, die nijver beginnen met het doorsturen van allerlei informatie inclu sief beelden van de webcam. De worm is nog niet wijd verspreid, ook omdat deze gebruik maakt van lekken in Microsoft software die inmiddels bekend zijn en ook al door patches gedicht zijn. Wie de laatste patches nog niet heeft geïnstalleerd, kan dit - aan gezien er nog veel wormen van de onvolkomenheden in de Mi crosoft producten gebruik maken - maar beter wel doen. Kijk hiervoor op http://windowsupdate.microsoft.com. Een goede fi rewall, virusscanner en spyware opsporingsprogramma zijn daar naast natuurlijk tegenwoordig standaard noodzakelijk voor een prettig bezoek aan het internet. En wie het vervolgens nog niet vertrouwd rest nog maar één ding: terug in de doos met het elec tron ische oog. Gelakte kippenvleugels Na de dure maand december, waarin voedsel een prominente rol speelde, hoog tijd voor een wat goedkoper uit te voeren recept: gelakte kippenvleugels. Elke poelier kan u bedelven onder kilo's kippenvleugels voor een spotprijs. En in dit recept zijn die vleu geltjes extra lekker. Het is wel wat kluifwerk, dus als uw poelier ook kalkoenvleugels heeft scheelt dat een stuk in de aantallen. Maar het heeft wel wat zo met z'n allen rond een schotel kluif werk. Ingrediënten: 32 kippenvleugeltjes (of 8 kalkoenvleugels), een kruideribuiltje (zelf maken of te koop in de supermarkt) vier klei ne stronkjes witlof, een wortel, een stengel bleekselderij, twee soeplepels geraspte kokos, een prei, een ons taugé, vier soeple pels sojasaus, schepje suiker, wat balsamicoazijn en peper en zout. Kook de vleugels met het kruidenbuiltje, de in stukken gesneden prei en bleekselderij in een klein half uurtje gaar. Snij het witlof in grote stukken en leg die met de taugé in een ovenschaal. Leg daarop de kippenvleugels, kruiden met peper en zout. Vervolgens de azijn en wat van het kookvocht er over gieten. Bestrooien met de kokos en wat suiker. Zet de schaal in een voorverwarmde oven van 180 graden en laat het geheel ongeveer 40 minuten bakken onder regelmatig begieten van de vleugels met het braadvocht. De laatste tien minuten de sojasaus er over gieten. De schaal op tafel, borden eromheen en smullen maar! Anneke Kaiser Wppkkr^nt pvtvn Veel mensen denken dat gezond eten niet lekker is. Dat is jammer, want gezond én lekker gaan wel degelijk prima samen, (foto: Harrie Ligtvoet) Gezond en fit blijven, dat is voor iedereen een voorwaarde voor een prettig leven. De erfe lijke factoren die we hebben meegekregen kunnen we niet beïnvloeden, maar een gezon de leefstijl wel. In januari en februari staat de Gezond- heidswijzer Plus, het informa tiecentrum voor alle vragen over gezondheid, ziekten en welzijn, in het teken van ge zonde voeding en overgewicht. Een praktisch folderpakket is voor iedereen gratis verkrijg baar; het pakket wordt naar uw wens samengesteld en kan onder andere een kookboekje met ge- De tijd van de Batavieren ligt ver achter ons. De tijd dat we in Nederland per definitie bier dronken wat minder ver. Feit is dat sinds enige decennia een groeiend legertje landgenoten zich aan wijn tegoed doet. Wie aan wijn denkt, denkt veelal aan het Franse land. Hoewel Zuid- Afrikaanse, Zuid-Amerikaanse, Italiaanse en Spaanse wijnen steeds meer terrein winnen. Toch is Frankrijk, en met name het zuidelijk deel van het land, nog altijd hofleverancier. Rudolf Pierik schreef een boek over de belangrijke regio's: Rhone, Pro vence, Languedoc Roussillon. Hij confronteert leken en ken ners met specifieke druivensoor- ten. Waarbij als altijd geldt dat kwaliteit zich niet verloochent en dat smaken verschillen. Pier ik geeft de verschillen aan en vertelt hoe lang de diverse wij nen bewaard kunnen worden. In formatief zijn de waarderingscij fers voor de diverse jaargangen. Dat geldt evenzeer de terminolo gie. Kosmos-Z&K Culinaire boekerij. Gebonden. 158 pagi na's. Prijs 18,50 euro. ISBN: 90 215 3879 2. Dick van der Veen In België timmeren ze al een tijdje aan de weg, op grote fes tivals en studentenfeesten, maar nu is ook Nederland aan de beurt voor The Rhythm Junks. Het is een nieuw pro ject van Steven de Bruyn, een septet met vier blazers en zon der gitarist. Hun binnenkort ook in Nederland verwachte cd 'Virus B-23' is een wonder lijk muzikaal prentenboek. De Bruyn is een harmonicaman en bluesboy, bekend ook in het clubcircuit hier te lande van de band El Fish, die eigenwijze blues speelt. Steven en zijn El Fish-basman Jan leven troffen in de orkestbak van het theaterstuk 'Brick blues' drummer Tony Gy- selinck. De soundchecks mond den uit in improvisaties die naar meer smaakten. Aldus werd, aangevuld met twee trompettis ten en twee saxmannen, The Rhythm Junks gevormd. Het is een soort mini-bigband met De Bruyn als smoelschuivende en zingende frontman. De muzikale inspiratie van De Bruyn stopt niet bij blues. In de veertien eigen stukken op 'Virus B-23' waan je je in de bioscoop bij western-filmmuziek of op straat in New Orleans. Jazzrock, een popsong, spacy blues... Wie zijn cd-speler vergeet stop te zetten, krijgt nadat het een tijdje stil is geweest, nog een titelloos toetje. Zelf noemen The Rhythm Junks hun muziek een menge ling van jazz, blues, wereldmu ziek, pop en roots. Vervelen doe je je in ieder geval geen moment met The Rhythm Junks. Ga je ze zien. zoek dan een podium met dansvloer. Het kan zijn dat de titel 'Virus B- 23' de wat oudere lezers bekend in de oren klinkt. William Bur roughs, dichter van de beatnik generatie, filosofeerde over dit virus waarvoor junkies immuun schijnen te zijn. Jan van Middendorp zonde recepten bevatten, een ca- loriewegwijzer of eettesten waarmee u kunt onderzoeken hoe gezond u eet. Ook is infor matie verkrijgbaar over overge wicht. Volop variëren is een gouden re gel die hoort bij gezond en lek ker eten, en is de basis voor een gezond lichaam. Maar eten is vooral ook iets om van te genie ten: lekker van smaak, mooi om te zien en de gezelligheid om met elkaar te eten. Een gezonde keuze van producten zorgt er voor dat het lichaam goed werkt en in vorm blijft. U voelt zich daardoor fit, uw hart en bloedva ten blijven in conditie en u kunt uw gewicht op peil houden. Bij de Gezondheidswijzer Plus zijn verschillende folders ver krijgbaar die u op een praktische manier inzicht geven in wat nu gezond en lekker eten is. Wist u bijvoorbeeld dat achterham en schouderham een betere keus zijn dan rauwe ham? Test hoe gezond uw eetgewoonten zijn met bijvoorbeeld de vettest of de groenten- en fruittest. Veel mensen denken dat gezond eten niet lekker is. Dat is jam mer, want gezond én lekker gaan wel degelijk prima samen. In het kookboekje van de Nederlandse Hartstichting 'Koken naar harte lust' staan diverse gezonde en lekkere recepten die door een ie der gemakkelijk te maken zijn. De folder 'Gezond Gezin" staat boordevol praktische tips om ook met een druk gezin gezond en lekker te leven. Daarnaast is de Caloriewijzer voorhanden die u precies vertelt wat er bijvoor beeld in een saucijzenbroodje zit. Deze folders, maar ook fol ders over een gezond gewicht en afvallen zijn op te vragen via te lefoonnummer 053-4876890. JP382 E o q T3 C 05 o5 N N HORIZONTAAL: 1. Engelse stad; 2. deel van India; 3. plavuis, stad in Ja pan; 4. groet; 5. stad in Frank rijk, ploert; 7. bijbelse naam, barst; 8. Turkse titel; 9. leer van het heldendicht, bijbelse naam; 10. Noach; 11. vereffe nen. VERTICAAL: 1. Nakomen; 2. Amerikaanse griezelschrijver; 3. sterren beeld, Noorse componist; 4. Griekse letter; 5. tussenvoeg sel, pook; 7. kerf, riviervis; 8. Europeaan; 9. laatste avond maal, dwaling; 10. drinkgerei; 11noteren. Burgemeester Annemaric Jorritsma onthult samen met Eric de Zwart de naam van een plein in Almere. (foto: Eva Posthuma) Op 2 januari 2005 was het exact 40 jaar geleden dat de Top 40 haar eerste uitzending beleefde. De Nederlandse hit lijst gepresenteerd vanaf de Norderney door Willem van Kooten, oftewel Joost den Draaijer. Aan Erik de Zwart de eer samen met zijn radio collega's en burgemeester Jor ritsma de bijzondere naam van een speelplein in de Al- meerder muziekwijk te ont hullen: het Top 40 plein. "Ik herinner me de eerste uitzen ding als de dag van gisteren", vertelt Almere's eerste burger Annemaric Jorritsma. "Dertien was ik en zal net als al mijn vrienden en vriendinnen aan de radio gekluisterd. De Top 40 had iets magisch. Iedere week opnieuw hoorde je het laatste nieuws en de notering van de populairste artiesten. De stem van Joost de Draaijer staat ge grift in mijn herinnering." Programmamaker en deejay Erik de Zwart knikt instem mend. "Voor mij geldt hetzelf de. Als klein jongetje luisterde ik dag in dag uit naar de radio. Dat ik later zelf programma's mocht maken en de presentatie van de Top 40 voor mijn reke ning mocht nemen was een jon gensdroom die uit kwam. Dat ik, samen met Annemarie, Je roen Nieuwehuizen en Wessel van Diepen de nieuwe naam van het plein mag onthullen zie ik als een enorme eer." De geschiedenis van 's lands populairste hitlijst is even grillig als de lijst zelf Willem van Kooten presenteerde zijn pro gramma's vanaf de Norderney. Een zendschip voor de Neder landse kust. Negen jaar achter een voeren de deejays vanaf de wal naar het schip, net buiten de Nederlandse wateren. Ooglui kend toegestaan door de Neder landse overheid. In 1974 staken ze er echter een stokje voor en werd de zender verboden. Rob Out en Lex Harding richten sa men de Stichting Top 40 op en garandeerde de wekelijkse uit zendingen." George Baker luistert de ope ning op met 'Little Geen Bag' en 'Una Paloma Blanca' en ook Guus Meeuwis is van de partij. "Tf n jaar geleden stond ook ik voor het eerst in de lijst. Dat was een vreemd gevoel. Een Top 10- notering in de hitlijst die je jeugd bepaalde. En nog steeds is de Top 40 toonaangevend." Na de feestelijke onthulling van het nieuwe straatnaambord is het de beurt aan Men2Be. De winnaars van Popstars The Ri vals. Het vijftal blijkt ongekend pop ulair en beklimt onder luid ge juich de bühne. Een swingender begin van 2005 lijkt nauwelijks denkbaar. Een diep in de voor malige zeebodem geworteld straatnaambord herinnert voor jaren aan de naam en het 40-ja- rig bestaan van 's lands popu lairste hitlijst. Willem Gunneman Ram Er is een kans dat er deze week wat strubbelingen zijn van bui tenaf. U kunt met iemand in botsing komen doordat u te eerlijk bent. Vorm niet te snel uw mening, maar probeer eerst tot de kern door te dringen. Wees diplomatiek! Stier Luister naar de mening van an deren en breng daarna rustig uw eigen ideeën naar voren. U zult merken dat dat beter werkt en dat men vervolgens meer geneigd is u gelijk te geven. U bent zo nu en dan wat onbe suisd, al blijkt vaak achteraf dat u het bij het rechte eind hebt. Tweelingen Er is een probleem waar u in verstrikt dreigt te raken en u verwacht dat iemand in uw omgeving dat aanpakt. Wel licht is het verstandiger als u er zelf op afgaat, u hebt immers nog veel credit uit het verle den. Kreeft Een week vol vriendschap en warmte. Het lijkt wel of u een tijdje op een andere planeet heeft gewoond en nu weer te rug komt op aarde. Uw benen zijn nog wankel, maar u bent er weer. Voor u zijn betere tijden op komst. Leeuw Er komen veel, heel verschil lende taken op u af en er komt minder uit uw handen dan u zou wensen. U denkt voortdu rend dat u moet ordenen en dat lukt niet echt. Maak een plan en werk daar stapsgewijs aan. Het leven bestaat nu eenmaal uit compromissen. Maagd Ga er eens tussenuit als de kans zich voordoet, een beetje afstand en vrolijkheid kan u misschien op andere gedachten brengen. Wie weet waar dat goed voor is! Profiteer van de goede en leuke dingen die zich voordoen en koester het goede en ook de juiste mensen in uw omgeving. Weegschaal Verstand en gevoel zijn bij u in harmonie. Alles wat u doet pakt deze week goed uit. Er heerst wat spanning in uw om geving en daar houdt u niet van. U zit niet te wachten op nog meer activiteiten, dus ga voorlopig niet in op plannen die mooier lijken dan ze zijn. Schorpioen Er is kans op een aardige en in teressante gebeurtenis waar u nog dagenlang binnenpret om kunt hebben. Dit is geen week voor discussies over welk on derwerp dan ook. Houd maar wat afstand en laat anderen de kooltjes uit het vuur halen. Boogschutter Laat u de kaas niet van het brood eten. Er is iemand op ei gen voordeel uit ten koste van u. U kunt er niet tegen als zo iemand met verbaal geweld te keer gaat. Praten helpt nu even niet, dus u hoeft niet te discus sieren om dit in goede banen te leiden. Ga uw eigen gang en verwacht geen medewerking. Steenbok Een week vol sociale gebeurte nissen. Van uw vrienden kunt u veel verwachten. Probeer niet van alles te regelen voor iemand die dat best zelf kan. U smoort daardoor zijn/haar ini tiatieven en dat wilt u toch niet? Waterman Over het algemeen een goede week. Op gevoelsgebied heeft u iets te verwerken, maar u leert snel bij en het loopt dan ook voorspoedig. U tobt over een dierbare vriend of vriendin die ineens afstandelijk tegen u doet. Verder zit het allemaal mee en u heeft kans op iets goeds. Vissen Er zijn wat tegenstellingen op sociaal gebied. Als er veel mensen om u heen zijn en veel collega's dan bent u in uw ele ment. U voelt de sfeer goed aan en u kunt de vaart erin hou den. Deze week staat u er wat meer alleen voor en dan mist u die stimulans.

de Faam | 2005 | | pagina 17