De 'crime maternelle' van Otto Veenhoven 15 van Zeeland uit de running Wo„„ St SUPER VOOR DEEL IN TAPIJT, GORDIJNEN, LAMINAAT EN ROLGORDIJNEN! Johnny Logan trekker tijdens Eurovisie songfestivalfestijn Hitlijst der hitlijsten viert 40e verjaardag www.happywoonstory.nl Wandelgids in het spoor van suikerbieten TAPIJT/LAMINAAT GORDIJNEN ZONWERING GOES, MARCONISTRAAT 15-15 Woensdag 5 januari 2005 De Faam 23 WAARDE - De woning van schrijver Otto Veenhoven (69) zou een huisje uit een sprook je kunnen zijn. Overwoekerd door bruidsluiers en andere klimopplanten en afgelegen in de polder met de Westerschel- dedi jk als horizon. Achter die horizon wandelt Otto bijna dagelijks langs de glooiing en vult zijn stulpje met wat aan spoelt. Wie hem bezoekt moet, vast ritueel, iets van zijn ga ding uitzoeken. In 2003 was Otto nog wereldnieuws. In zijn boek Sunny Homeover zijn jeugd in Lochem, be schrijft hij hoe hij zijn stief vader om het leven bracht. "Dat was op 8 februari 1955. Ik heb gezegd dat hij van het dak gevallen was. Je zou hier niet kunnen spreken van een 'crime passionelle', maar van een 'cri me maternelle'. Mijn vriendin Manon vertelde dat mijn moe der naakt het huis was uitgeran- seld door mijn stiefvader. Daar na had hij haar bijna gewurgd en zij ontsnapte slechts aan de dood door zich slap te houden. De burgemeester die naast ons woonde, ving haar op. Vervol gens is zij naar Den Haag ge vlucht." Bij Otto Veenhoven sloegen toen alle stoppen door. "Ik had een speciale band met mijn moeder, ik ben in haar nooit te leurgesteld. Ik heb ook wel eens een pak slaag gehad maar daar was niets mis mee. Je kon met haar geweldig lachen en we hebben altijd veel plezier ge had. Sommige verhalen kon ik niet vaak genoeg horen. Vooral het verhaal van haar eerste ont moeting met pa in het 'Strand huis' in Vlissingen". Deze ontmoeting beschreef hij in Sunny Home: 'Ik kon ma's smakelijke verslag van die na- zomerse zaterdagavond wel dromen, maar toch wilde ik tel kens dat ze 't opnieuw onder woorden bracht. Augustus 1929. Alles wat levenslustig was spoedde zich die dagen ie dere zaterdagavond met het trammetje, fietsend of lopend vanuit Middelburg en wijde omgeving naar de Vlissingse boulevard, naar het befaamde 'Strandhuis', bij toeristen be kend als het Strandhotel. Ook Jan Veenhoven, nog maar kort in Zeeland en Willem van dei- Bijl uit Arnemuiden, rukten die bewuste avond naar Vlissingen op. Doelwit was Jo, door Wil lem, evenals Jan eerstejaars rechtenstudent in Utrecht, aan geprezen als 'het mooiste meis je van Middelburg'. Hij kende Mootje' van vorige gelegenhe den en zou proberen haar aan zijn vriend voor te stellen. Pro beren, want ze was voortdurend op de dansvloer in dc handen van telkens andere aanbidders. Jan had geruime tijd alleen maar oog voor de 'Frangaise", de 'Parisienne", zoals hij Jo bij de eerste aanblik had aange duid. Willem, die het Walcherse uitgaanswereldje van haver tot gort kende, wilde hem bij het contact leggen behulpzaam zijn. "Let maar op. Als Jo ten dans wordt gevraagd door ie mand die ze niet kent dan zal ze op zijn verzoek niet ingaan, ook al is het nog zo'n schoon heid", voorspelde hij, "Kijk maar naar die uitslover daar. Ik heb hem hier nog nooit eerder gezien en ik denk dat Jootje hem ook niet kent." Dc sierlijke jongeman was haar van achte ren genaderd en gaf haar nu een zacht tikje op haar schouder. "Mag ik deze dans van U?", za gen Jan en Willen hem prevelen en Jan's hart bonkte alsof hij daar nu zelf oog in oog met de beeldschone 'Parisienne". Zon der woorden, maar met een veelzeggende mimiek maakte zij de galante onbekende duide lijk dat ze hem helaas moest te leurstellen. Dat het Jan die avond wel vergund werd zich met zijn uitverkorene op de dansvloer te bewegen had hij volledig aan zijn aimabele vriend te danken. Via een van zijn broers kende Willem Jo vrij goed en legde zo het contact. En na nog wal aardige en geestige informatie kon Jan met een gerust hart Jo verzoeken de tango met haar te mogen dan sen. Jan was er een meester in en Jo liet zich met haar natuurlijk dansgevoel makkelijk door hem leiden. Ze genoot er van. Na af loop met dc laatste tram terug naar Middelburg, maar een af- scheidskusje zat er nog niet in. Een volgende keer", zei Jo met een licht spottend lachje, "Mis schien".' Otto Veenhoven vereerde zijn moeder, zij was zijn heldin en zijn beste vriendin. Zij moest twee kinderen opvoeden nadat zij in 1939 gescheiden was. "Moeder hertrouwde in 1947 met mijn stiefvader, een PTT- ambtenaar. Hij heette Siem en wij noemden hem 'Dad'. We gingen in een huis met de veel belovende naam Sunny Home wonen. Dat klikte een tijdlang buitengewoon goed, totdat er de klad in kwam." De sterke band van Otto met zijn moeder, die op 68-jarige leeftijd is overle den, bleef: "Voor mijn gevoel is zij aanwezig en door aan haar te denken communiceer ik nu met haar. Eigenlijk is zij, en niet ik, de hoofdpersoon in 'Sunny Ho me'. Zij wist dat ik de hand in die gebeurtenissen had, maar hoe, dat niet. 'Wees maar gerust mam, alles is onder controle' heb ik gezegd." GOES - De '15 van Zeeland', een internationale hardloop wedstrijd over vijftien kilome ter in Goes, wordt in 2005 niet meer gelopen. Tc weinig groei en ontwikkeling van het evene ment zijn de redenen om te stoppen met de '15 van Zee land'. Door Peter Godrie Al een aantal jaren schommelt het aantal deelnemers rond de hon derdvijftig. Frank Bordui, verant woordelijk voor de pr en sponso ring van de '15 van Zeeland': "Op een gemiddelde atletiekwedstrijd in Zeeland komen, met respect, tussen de twee- en driehonderd atleten. Wij hadden na een aantal jaren wel op meer gehoopt dan die 150. Daarmee blijven we on der de maat. We hebben steeds op de landelijke kalender gestaan, maar de groei zit er gewoon niet in". De organisatie van de '15 van Zeeland' steekt voor een deel dc hand in eigen boezem. Op dc dag van de Goese race staan er in Nederland nog vijf andere wed strijden over een dergelijke af stand op het programma. Atleten kiezen dan voor die andere wed strijden omdat Zeeland 'zo ver weg' ligt. "We kunnen ook geen geschiktere datum vinden", zegt Bordui. "Dit is geen basis om ver der te gaan. Daarvoor steken we er veel tijd en energie in. We heb ben er erg van genoten, net als de atleten." De '15 van Zeeland' is vijfmaal, waarvan de laatste op 21 augustus 2004, gehouden. Daarvoor had de wedstrijd twin tig keer plaats in en rondom Wolphaartsdijk. Het besluit om ermee te stoppen was unaniem in het organiserende comité. Ook het bestuur van AV'56 staat achter de beslissing van de organisatie. GOES - De regio VVV Zuid- Beveland en Tholen heeft een gids uitgebracht waarin acht wandelingen zijn uitgestippeld langs het oude bietenspoor in Zuid-Beveland. De wandelin gen variëren van drie tot vijf tien kilometer. De gids kreeg de titel 'Sporen van het spoor'. Het eerste traject is nog herken baar, daar tuft 's zomers het met stoom aangedreven nostalgische boemeltje tussen Goes en Hoe- dekenskerke. Maar ook elders is nog hier en daar een punt dat herinnert aan de periode dat de wagons vol bieten de Zak verlie ten. De ringlijn van de vroegere spoorwegmaatschappij 'Zuid- Beveland' uit 1927 is een rijks monument, een aantal sporen er van is goed te traceren naar het bietenverleden, vertellen de samenstellers van de gids, en ge ven de lezer wat geschiedenisles en informatie over de bescherm de spoormonumenten. Bijvoor beeld over de goederenloods in Goes of over de bijgebouwen bij stations zoals een voorbeeld in Hoedekenskerke is te vinden. Ook de achtergelaten sporen in de natuur zijn zo hier en daar nog nipt waar te nemen, staat in 'Sporen van het spoor'. 'Sporen naar het spoor' is onder meer verkrijgbaar bij dc VVV in Goes en bij Recreatiecentrum Scheldeoord in Baarland, Kan toorboekhandel Hlma in Hein- kenszand en Kwekerij Sluishoek in Borssele. Johnny Logan tijdens de repetities in de opnamestudio van de Luchtmachtkapel, (foto: Marion Keijzer) Bij een avond vol Eurovisie Songfestivalhoogtepunten mag natuurlijk één persoon niet ontbreken: Johnny Lo gan. Maar liefst drie keer won het Ierse wonderkind het Songfestival. Vanaf deze maand staat hij samen met het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht op de planken van alle gerenommeerde thea ters en schouwburgen van Nederland. De eerste keer won Logan in Den Haag in 1980 met What's Another Year, in 1987 in België met Hold Me Now en in 1992 zong Linda Martin in Zweden Logans compositie Why Me naar de top. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Eu rovisiesongfestival zingt Logan samen met Tony Neef, Laura Vlasblom, Brigitte Nijman en Stephen Stephanou veel nostal gische en hilarische hoogtepun ten van het festival. Wij spraken Johnny Logan in de studio's van de Luchtmachtkapel tijdens een repetitiedag. Een nette man, die Logan. "Sor ry, dat ik te laat ben. Ik ben nu eenmaal een chaoot. Als de wereld om mij heen niet zo ge ordend in elkaar zat, zou ik nog chaotischer zijn", verontschul digt hij zich. Johnny Logan - zijn eigenlijke naam is Sean Pa trick Michael Sherrard - lijkt niet helemaal meer op dal jon getje van toen. Hij is de vijftig inmiddels gepasseerd, maar nog steeds enthousiast als het over zijn vak gaat. "Ik vind het ge weldig om met het Orkest van de Luchtmachtkapcl te kunnen werken. Wat een sound, wat een kwaliteit en wat een discipline. Via de manager van mijn overle den vriend André Hazes kwam ik in contact met het orkest. Ik heb het genoegen gehad om met de beste orkesten van Europa te mogen samenwerken, zoals het British Royal Philharmonic Or chestra. Wel is het even wennen aan het feit dat de Luchtmacht kapel overwegend blaasinstru menten heeft." Logan kijkt even richting koffic- automaat waar één van de dan seressen rondhangt. Hij knip oogt even schalks in haar rich ting. Haar wangetjes worden rood en de koffie wordt bijna koud. "Het winnen van het Eu rovisie Songfestival drukt zeker een stempel op je carrière. Je wordt geleefd. Je weet soms niet eens in welk land je zit of hoe laat het is." Hij vertelt dat zijn overleden va der een van z'n grootste idolen is. "Hij was een groot tenor. Ze zeggen, dat ik van hem mijn goede stem heb. Mijn vader heeft voor meerdere Amerikaan se presidenten gezongen, waar onder Kennedy." Op het eind van het jaar we melde de ether weer van de lijstjes met favoriete popmu ziek. Veronica claimt de lijst der lijsten met zijn Top 1000 aller tijden, maar de populair ste is de wekelijkse Top 40 op TMF/Radio 538. Veertig jaar geleden werd de eerste afle vering uitgezonden, een mijl paal die gevierd wordt. De Top 40 heeft sinds zondag een eigen plein. In de Muziek wijk in Almere heet de jonge renontmoetingsplaats in het Muzenpark voortaan Top 40 Plein. Burgemeester Jorritsma onthulde het straatnaambord in gezelschap van prominente ar tiesten. Corry Konings was er bij, zij stond met 'Huilen is voor jou te laat' langer dan wie dan ook in de hitlijst. 41 weken aan een stuk. Radio 538 geeft veer tig weken lang in de uitzending op vrijdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur een prijzenpakket weg dat bestaat uit 40 prijzen: 40 bioscoopkaartjes of 40 Big Macs, 40 uur Barcelona of Ber lijn, 40 flessen rosé* 40 keer uit eten of een uitnodiging om met 39 anderen een VIP-feestje te vieren op Koninginnedag. In de laatste week is er een hoofdprijs van 40.000 euro te vergeven. In de laatste hitparade van vorig jaar werd overigens nog een re cord gebroken. Nooit eerder in de geschiedenis van de hitlijst stonden vier kersthits bij de eerste tien: 'Mer ry Christinas Baby' van Trijntje Oosterhuis, 'Everyday is Christ mas' van Do, 'Met kerst ben ik alleen' van André Hazes en 'Do they know it's Christmas' van Band Aid II. Veronica's lijst der lijsten bouwt ook aan een tradi tie. Ieder jaar verschijnt een se lectie op dubbel-cd. Op editie 2004 staat een willekeurige keus liedjes van ondermeer Robbie Williams, Ultravox, Survivor en Nena. f Beste mensen, -Per meuMfom,ule namelijk HENDERS EN HAZEL. eze collectie LIFESTVi c MEUBELEN TJ! EN SF"R- kunnen we „iet ,at SCHERPE "H/ZEN H°p*u-u„ plaat e" He,aaS moM un P'aats maken voor w woonformule. Dus de hel Soi-fi/nen (overgooi, •naken. Alles moet w P Ms voordeel, DEZE PR|,wCkl *°O.T VERTOOND, N°C Di«Wie Happy w00„ Story rt* Tapijt, vinyl, laminaat, gordijnen en rolgordijnen uit voorraad en veel voordeel per m2!

de Faam | 2005 | | pagina 23