Action Speak Louder-groep verlegt grenzen door te dansen Vlissinger helpt bevolking van Sri Lanka Horeca Middelburg zamelt geld in voor slachtoffers in Azië KUNST TE KIJK IN DE STERREN Digitale webgids voor Middelburg Familieopstelling Fusie visveiling Poppen bootsen wilde westen na Danscursus BV WALCHEREN Frietshop De Brug sluit na 33 jaar DOMBURG KOUDEKERKE MELISKERKE MIDDELBURG NEELTJE JANS OOST-SOUBURG OOSTKAPELLE VLISSINGEN Enorme chaos Weggevaagd Tienduizend doden Bankrekening Integratie dans Bolwerk RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN VISSEN Woensdag 5 januari 2005 De Faam 13 Galerie Art Aurum. Noordstraat 8, sieraden van internationale ontwerpers, sculpturen van Hannes Helmke en Wil Goed. aquarel len van Addie Nieuwenkamp- Midavaine, vrijdag en zaterdag van li.00-S8.00 uur, zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 9 januari. Duingalerie, Badhuisweg 2, schilderijen van Marianne de Jong en Michel van Zinnicq- Bergmann, beelden van Wim Midavaine, 'Zand- Zee- Strand', zaterdag en zondag van 12.00-17.00 uur, kerstvakantie iedere dag van 12.00-21.00 uur, t/m 30 januari. Woontrend Zeeland. Duinstraat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00- 17.00 uur, t/m januari. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, creaties van couturier Peter George d'Angelino Tap, o.a. de galajurk van Miss Nederland, dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 8 januari. Gallery Maritime, Gortstraat 43, schilderijen van Leendert van der Pool. Rijk Grisel en Ronny Moortgat, keramische objecten van Niek Hoogland en sieraden van Francis Willemstijn. 'Schip. Werf en Schelde', opening 2 januari om 15.00 uur, dinsdag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur, eerste zondag van de maand van 12.00-17.00 uur, t/m 31 januari. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, werken van Marinus van Dijke t/m 8 januari 2005. Betje Wolff en Aagje Deken: twee vrouwen, tweehonderd jaar later, t/m 22 janua ri. Schilderijen van Cor van der Padt, t/m 15 januari. Schilderijen van Rick Konijnenburg, t/m 10 januari, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. Caesuur, Lange Noordstraat 67, werk van dichter Tsead Bruinja, 'Bang voor de bal', t/m 10 januari. Gale rie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, werken van Mariana Papara en Alga Zaharescu, 'Iconen', donderdag, zaterdag en zon dag van 14.00-16.30 uur, 12 januari gesloten, t/m 23 januari. Jazz eetcafé, Desafinado, Koorkerkstraat I, Schilderijenverkoop ten bate van weeshuis in Noord India, dinsdag t/m zaterdag van 11.00-24.00 uur, t/m 31 januari. De rechtbank, Kousteensedijk 2, beeldhouwwerk van Mirjam van Eijsden, t/m 6 januari. De Drvkkery, Markt 51schilderijen van Juul Kortekaas, 'Tulpen', t/m 29januari. Project 'Beeldbeweging in de openbare ruimte' en stille films van Bei Ning, 'Silent Moments', t/m maart. Delta Plaza, foto's van Petra Rouwendal, 'Zee-land-schap', t/m 31 maart. Mirjam van Eijsden exposeert in de rechtbank in Middelburg. deWatertoren AK, Rijksweg A58, installatie, sculpturen, films van Bob Gramsma, Kie Ellens, Ben Sleeuwenhoek, Erik Olofsen, Krien Clevis, Jacco Olivier en David Still, 'Andere plaatsen', don derdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 februari. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, paddestoelen foto's uit de omgeving van Westhove door R. Hummelen. Tot en met 27 februari, tijdens openingsuren van het café. Tentoonstelling 'To- verbos', woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur. t/m 20 maart. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, tekeningen van Cees Bantzinger, 'Het dichten van de dijken, het herstel van Wal cheren in 1945', t/m 6 maart. Schilderijen van verschillende kun stenaars en voorwerpen, 'Nieuwe aanwinsten 2004', maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 20 februari. deWillem3, Oranjestraat 4, schilderijen en foto's van Anya Janssen, 'Double-Edged II'. zelfportretten van Phi lip Akkerman, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 februari. De Piek, Hellebardierstraat 13, foto's van Kathelijne Roosen, 'Carwash', t/m 29 januari. Sauer Oonk notarissen, Badhuisstraat 181, schilderijen van Inge Caljouw, 'Visions of natu re', maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur. t/m 31 januari. Boekhandel 't Spui, Oude Markt, werken van kun stenaars van de Middelburgse Kunstenaars Stichting, t/m 15 janu ari. Werk van Leendert van der Pol in Gallery Maritime in Middelburg. Negen dansers geven vervolg aan het met de Zeeuwse Ingetratieprijs bekroonde Chance2Dance. (foto: pr) VLISSINGEN - Elke dinsdag avond komen in Het Bolwerk in de Vlissingse wijk Papegaai enburg negen dansers bij el kaar. Het is de Actions Speak Louder groep, een alternatief voor Chance2Dance, die is op geheven. Chance2Dancc was een integratieproject van Scoop, waarin valide en min der valide mensen dansten en voorstellingen verzorgden Door Ad Hanneman Action Speak Louder is een ini tiatief van Charlette Lomas, die ook de leiding had van de in VLISSINGEN - De Vlissinger Remi Lobbezoo, die op Sri Lanka woont, is een hulpactie begonnen voor de slachtoffers van de zeebeving en de over stromingen. Hij stuurde e- mails naar zijn vrienden in Zeeland om geld in te zamelen om de plaatselijke bevolking te helpen. Door Ellen De Vriend Remi Lobbezoo stuurde een e- mail naar zijn vriend Remy Zol- net in Middelburg. "Zijn verslag vond ik zo aangrijpend, dat ik hem vanuit Zeeland wil helpen om iets voor de mensen op Sri Lanka te doen", vertelt Zolnct. Remi woont met zijn moeder in het stadje Hikkaduwa, een voor malig hippie-oord en tegen woordig een populaire badplaats voor backpackers. De ellende verscheurt hem, maar toch pro beert hij geld bij elkaar te krij gen om de bevolking te helpen. Per e-mail beschrijft hij de ge beurtenissen. "Op tweede kerst dag, vroeg in de morgen werden we gewekt door geschreeuw van de buren. Ze riepen dat de zee eraan kwam en dat we zo snel mogelijk moesten vluchten naar de tempel op de heuvel. Dat deed ik, maar ik had nog geen idee van wat er nu werkelijk aan de hand was...." "Bij de tempel zie ik een enorme chaos, veel gewonden en men sen die in een shock verkeren, ik voelde mij daar zo machteloos, dat ik teruggegaan ben naar Hik kaduwa. Daar zag ik dat het wa ter al tot in de straat voor mijn huis stond, en die is meer dan een kilometer verwijderd van de kust. In Hikkaduwa zijn we er nog redelijk vanaf gekomen", vertelt Remi. Hoe dichter hij bij de kust kwam, hoe erger de cha os werd. "Bussen lagen ondersteboven, auto's hingen in de bomen, hui zen waren weggespoeld en in boedels lagen op de straat. De wegen zijn bedekt met modder, hotels compleet weggevaagd en overal liggen de opgezwollen li chamen van mensen die zijn ver dronken. Een paar honderd me ter uit de kust stond een vissers boot rechtop in de oceaan. En tussen al die verwoestingen lie pen overlevenden rond, wanho pig op zoek naar hun kinderen, echtgenoten en overige familie leden. Die mensen waren vaak 2003 met de Zeeuwse Integratie- prijs bekroonde Chance2Dance. Ze was heel teleurgesteld toen die groep werd opgeheven. "Toen heb ik besloten om Acti ons Speak Louder op te richten." De uit Engeland afkomstige Lo mas meent met haar danslessen de cursisten grenzen te laten ver leggen met behulp van uitdagen de choreografie. "Iedereen met wat voor beperking dan ook kan zich uiten en kan die overwin nen. Of het nou een geestelijke of lichamelijke beperking is, verlegenheid of depressie, het maakt niet uit. We hebben bo- zelf ook vreselijk verwond. Ik heb ze achter op mijn motor naar de hoger gelegen delen van het stadje gebracht, vaak drie mensen tegelijk. Steeds hoorde ik waarschuwingen voor een nieuwe vloedgolf. Steeds een vals alarm, tot de tweedevlocd- golf kwam de volgende dag." "Het gevoel dat ik had is moei lijk te beschrijven, het was een mengeling van angst voor de grote oceaan met haar dodelijke golven en verdriet om alle ellen de die er om mij heen was. De tweede golf was minder groot als de eerste, maar zeker even verwoestend. Niet dat er nog veel te verwoesten was!" De Vlissinger heeft vijf maan den op Sri Lanka gewoond en is twee maanden geleden geëmi greerd. Hij gaf op het eiland sportlessen en werkte in de hore ca. "Alles is weg. Er zijn zoveel dingen gewoon weggevaagd van het eiland, meer dan tienduizend doden en die aantallen gaan ze ker nog omhoog. En al die ver misten en gewonden...Het is niet te beschrijven. En eigenlijk wil ik dat ook niet, het is te bizar voor woorden en nog te vers." Remi roept de lezers van De Faam op om zijn Sri Lankaanse vrienden te helpen. "Die mensen is alles afgenomen door de oce aan en ze weten niet meer wat ze moeten. Maak het geld over dat je kunt missen. Voor één euro kan een gezin een dag eten." Hij kan geen speciale bankreke ning openen omdat de banken niet meer werken, maar gebruikt venal veel plezier met elkaar." De groep doet alles zelf. "Liefst treden we ook op voor publiek. Maar optredens zijn moeilijk te bemachtigen, zeker zonder de machtige pr-machine van Scoop." Charelette Lomas studeerde vijf jaar aan de Chichester Universi ty. Ze bekwaamde zich in allerlei zaken die met dans, acteren en muziek hebben te maken. Ze leerde in Engeland de integratie dans kennen bij een aantal pro fessionele groepen. "Hierdoor zijn eigen girorekening om Sri Lanka te helpen. Het gironum mer is: 4820138 ten name van R. Lobbezoo in Vlissingen. Hij verzekert iedereen dat het geld terecht komt bij de mensen die hel hard nodig hebben. Van het eerste geld uit Neder land heeft Remi honderd kilo linzen, vierhonderd kilo rijst en ontsmettingsmiddelen gekocht. "Ik blijf in Sri Lanka om de mensen te helpen met het herop bouwen van alles wat zij kwijt zijn. Op geen enkele manier krijgen ze me hier weg. Het is een vreselijk drama." VLISSINGEN - De twee thera peuten Joke en Henk Torreman uit Velsen werken zondag 9 ja nuari met familieopstellingen. Uitgegaan wordt van de invloed die steeds terugkerende patro nen in een relatie hebben op ie mands geestelijke en lichame lijke gezondheid. Voor informa tie: 0118-603054. VLISSINGEN - Dc Zeeuwse Visveiling Breskens en het Ge meentelijk Vismijnbedrijf Vlissingen zijn per 1 januari gefuseerd. Doel van de fusie is het neerzet ten van een sterke visveilingor- ganisatie. Het nieuwe bedrijf krijgt twee vestigingen, één in Breskens en één in Vlissingen. ontwikkelde ik een bepaalde structuur in mijn choreografie. Ik laat dc studenten bewust hun lichaam, geest en emoties ver kennen en verleg langzaam hun grenzen met het gevolg dat ze meer zelfvertrouwen ontwikke len, zich beter voelen over hun lichaam en positiever in het le ven staan." Charlotte Lomas en haar dansers zijn elke dinsdagavond actief in het Bolwerk in Papegaaienburg tussen 19.00 en 21.00 uur. Voor meer informatie: 0118474106. MIDDELBURG - Een grote glazen pot op de toog met het opschrift 'Giro 555' wees afge lopen weekend de caféklant in Middelburg op de ramp die zich in Azië een week eerder voltrok. Zo'n vijfentwintig ca fés en restaurants hielden na melijk samen een inzamelings actie onder hun bezoekers. En de horecabedrijven zelf doen ook een duit in het zakje. Aric Leendertse, mede-eigenaar van cafés Dc Rooie Oortjes en De Groene Pulk, kwam al vrij snel na de zeebeving in Azië in actie. In zijn eigen cafés begon hij meteen met het ophalen van geld voor het Rode Kruis, onder het inmiddels bekende gironum mer 555. "Maar," zegt hij nu, "ik dacht als we het toch doen, laten we het dan goed doen." Binnen no-time had hij vijfentwintig cafés en restaurants zover om in het weckend van de jaarwisseling de MIDDELBURG - De website van de gemeente Middelburg (www.middelburg.nl) is vorige week uitgebreid met een digi tale gemeentegids. Hierin kunnen adressen van in stellingen en organisaties binnen dc gemeenten opgezocht wor den. De locatie van elke organi satie staat aangegeven op een plattegrond. Ook kan er een rou tebeschrijving uitgedraaid wor den. Via de menustructuur of tref woorden is het gemakkelijk zoe ken naar een basisschool, sport vereniging of huisarts, zo laat de gemeente Middelburg weten. MIDELBURG - Poppenspeler Jeroen van de Berg speelt vrij dag 7 januari vanaf 14.00 uur het verhaal Boy in de christe lijk gereformeerde kerk aan de Lange Delft in Middelburg. 1 lel verhaal speelt zich af in het cowboy-wilde-westen. Tussen de cactus en de vogelverschrikker ontmoet Boy allerlei figuren. In de pauze krijgen de kinderen iets lekkers. MIDDELBURG - Dansdocen- te Elle van Rooij begint weer cursussen The Dancing Part. Ze doet dat op twee locaties in Middelburg. Wekelijks is ze elf dinsdagavond tussen half acht en half tien te vinden in het gebouw aan de W. Arondeusstraat 59. De eerste bij eenkomst staat voor 1 1 januari op de agenda. Vanaf zaterdag 5 februari komt de vrouw die 'dansen vanuit je hart, je kracht, je passie' doceert vier zaterdagen in Centrum Pad- ma aan de Seissingel, telkens tussen 13.00 en 17.00 uur. inzamelactie gezamenlijk op te pakken. In de praktijk kwamen er geldpotten op de bars te staan, konden op oudjaarsavond de gratis consumpties worden om gezet in een donatie en legden de inzamelende bedrijven zelf ook nog geld bij. Verder hield De Groene Puik samen met restaurant 't Veerhuis in Wolp- haartsdijk een oudjaarsdiner waarvan de opbrengst ook naar giro 555 ging. Leendertse denkt dat zijn initia tief drempelverlagend werkt. "Bij velen komt storten er mis schien niet van. Als er een pot voor je staat, gooi er al snel een flap in." Hoeveel de actie opbracht, is nog niet bekend. Leendertse weet bijvoorbeeld nog niet hoe veel de deelnemers zélf hebben bijgedragen. De eindopbrengst hangt ook nog af van cafés die met oud en nieuw niet open wa ren, zoals 't Schuttershof. Die zamelen dit weekend nog in. Het kan zijn dat u deze week uw vredelievende houding moet laten varen en eens hard moet zijn. Men is van u ge wend dat u zich altijd weer aanpast. Nu is duidelijkheid belangrijk om tot een recht vaardige oplossing te komen. Voor u zijn er toch zeker ook grenzen. Als u de energie hebt en de gelegenheid zich voordoet, kunt u iets goedmaken dat voor u van groot belang is voor de toekomst. Er zijn openingen op ieder gebied en ook op het romantische vlak staat u iets goeds te wachten. U kunt trots zijn op de resul taten die u behaalt. Problemen op gevoelsgebied die u in de weg staan probeert u op te lossen en dat gaat luk ken. Wees voorzichtig met te grote openheid, dat kan wel eens tot nieuwe problemen leiden. Gewoon wat aandacht doet al wonderen. Door uw openhartigheid kunt u soms een straal kachel zijn waar anderen zich aan war men. Wellicht gaat u oogsten wat u zelf hebt gezaaid. U wilt uw financiële situatie verbeteren, zodat u middelen kunt aanwenden om uw om standigheden plezieriger te maken. Uw aantrekkingskracht mag er zijn, het lijkt wel of ieder een een afspraak met u wil maken. Uw hart is groot en warm genoeg, maar al dat ge trek aan u en aan uw tijd kan wel eens te veel worden. Laat u niet opjagen door mensen die dingen anders zien dan u. Er is onrust in uw omgeving. Denk na en gebruik uw ge voel voor rechtvaardigheid zonder meteen midden in allerlei kwesties te springen. Laat u niet uit uw koers bren gen. Pas op de plaats maken dus deze week. Er spelen ingewikkelde zaken om u heen die uw aandacht afleiden en u zo nu en dan flink doen piekeren. Houd uw gedachten bij uw eigen za ken, want er liggen kansen voor u voor het grijpen. U bent toe aan een nieuwe uit daging. U wilt tijd hebben voor de mensen om u heen, partner, gezin, familie of vrienden, maar uw werkzaamheden trekken u alle kanten op. Er is kans op wat geruzie en erger nis daarover en dat is lastig, want u vindt het zelf ook een probleem. Dit is geen week om risico's te nemen en zeker niet op het financiële vlak. Mensen om u heen dissen allerlei succes verhalen op die u maar het best met een korreltje zout kunt nemen. U gaat een relatie meer waarderen dan u tot nu toe deed. U bent niet zo bespie gelend, maar u bent in een stemming waarin u belevenis sen uit het verleden over denkt. Ook uw eigen rol daar in komt voorbij. U loopt in uw werk wat op uw tenen en dat moet niet te lang duren. U heeft wel eens de neiging te klagen en de schuld voor din gen die fout lopen bij anderen te leggen. U bent de laatse tijd wat jaloers op iemand die veel midddelen en mogelijk heden heeft. Probeer uzelf naar buiten toe wat strakker te presenteren. U heeft im mers zo veel capaciteiten. Er gebeuren deze week veel onverwachte zaken. Men ver wacht van u dat u netelige kwesties kunt oplossen. Om dat u dat altijd voortvarend doet vraagt men u meer en meer. Het is van belang dat u zich oefent in het stellen van grenzen. Arie Leendertse: "Als je het doet, moetje het goed doen." (foto: Jaap Woltcrbeek) OOST-SOUBURG - Frietshop De Brug in Oost-Souburg sloot nét voor de Kerstdagen voorgoed de deuren. Jan (65) en Patricia Mat- thijs vinden het na respectievelijk 33 en 26 jaar patatbakken ge noeg geweest. Een moeilijke beslissing, want de ruimte achter de toonbank was voor het echtpaar zeer vertrouwd. Frietshop Dc Brug is verkocht aan een bedrijf in Varsseveld. die er eind januari een nieuwe friet zaak opent. Remi Lobbezoo verruilde Vlissingen voor Hikkaduwa in Sri Lanka: "Voor één euro kan een gezin een dag eten."

de Faam | 2005 | | pagina 13