Walcherse Rotary-clubs samen in actie voor buitenlandse studenten Het is huilen in de uienbusiness Europa Kinderhulp luidt noodklok Gewelddadige stropers maken Zeeland onveilig Opgeknapte Dokbrug terug in stadsbeeld Middelburg Rotaryclub in Middelburg viert 65-jarig bestaan 'T WETEN WAARD BV WALCHEREN Grieks restaurant Delphi verbouwd Prestatielopen van Dynamica Korfbaltoernooi basisscholen Stiva stopt Gevaarlijk Huisartsen Tandartsen Apotheken Verloskundigen SOS Telefonische Hulpdienst Dierenartsen Dierenambulance Oudste club Goede ervaringen Slaapplaats Ram Stier Tweelingen Kreeft Leeuw Maagd Weegschaal Schorpioen Boogschutter Steenbok Waterman Vissen Woensdag 22 december 2004 De Faam 27 Onder toeziend oog van het publiek wordt de brug op zijn plaats getakeld, (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Met twee grote kranen werd de histori sche Dokbrug donderdag voorzichtig terug op zijn plek gezet. De verbinding tussen de Kinderdijk en de Maisbaai in Middelburg wordt 13 januari officieel geopend. Pas dan mo gen auto's er weer overheen. Vanaf vrijdag (24 december) kunnen voetgangers en fietsers de Dokbrug weer gebruiken. De imposante brugdelen (15 me ter lang, 4,5 meter breed en 2 meter hoog) werden donderdag door vrachtwagens gebracht. Inclusief ballast wegen de onder delen 55 ton. Daarom moesten er twee kranen aan te pas komen: een 650-tons kraan en een 120- tons kraan. De brugdelen moeten op de juiste hoogte worden gebracht, voordat de brug voor het eerst weer open en dicht kan gaan. Hel afstellen duurt ongeveer een week. Fietsers en voetgangers kunnen naar verwachting dan ook net voor de kerstdagen ge bruik maken van de brug. Het duurt dan nog zeker tot na de of ficiële opening op donderdag 13 januari voordat auto's weer over de brug mogen rijden, zo laat de gemeente Middelburg weten. Konstructiebedrijf Hildebrand uit Middelburg heeft de brug ge restaureerd. Transporteur Van Riel Transport zorgde voor het verplaatsen. De historische Dokbrug stamt uit 1876. In december vorig jaar werd de brug van tussen de Maisbaai en de Kinderdijk geta keld om gerestaureerd te kunnen worden. De brug was toen wegens instortingsgevaar al eni ge tijd buiten gebruik. Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlis- singèn, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsen post bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.É.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Hee- re worden waargenomen door: Van zaterdag, eerste kerstdag, 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, Middel burg, 01 18-644301. Van zondag, tweede kerstdag, 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: A.P. Bruynzeel, Herengracht 68, Middelburg, 0118-644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens. Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zon dag waargenomen door: R. van Tol, Markt 36, Veere, 0118- 501271. Spreekuur voor spoedgevallen: Vrijdag: C. Westveer, Loskade 27, Middelburg, 0118-626694. Zaterdag, eerste kerstdag en zondag, tweede kerstdag: P. van Malland, Nieuwstraat 6, Vlissingen, 0118- 478290. Maandag en dinsdag: P. Cappenberg, Open Hof, A. Go- gelweg 59, Vlissingen, 0118-465557. Woensdag: M. Smallegange, Gerbrandystraat 176, Vlissingen, 0118-465326. Stadsgewest VIissingen-Middelburg: Normale openingstijden. 24- uurs dienst vanaf vrijdag 16 uur: Papegaaienburg, Papegaaienburg 24-26, Vlissingen, 0118-466345 Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20 uur: J. van Dierendonck, 0118-471140. Vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur. H. Klompe 0118-471140. Middelburg: van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: J. Drijdijk, 0118-626045. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17- 18 uur: E. van den Akker en M. de Bruijn, Kanaalstraat 3, Oost Souburg, 0118-460860. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens af spraak. Landbouwhuisdieren en paarden: Dierenartsenpraktijk Walcheren. Visites aanvragen zaterdag en zondag tussen 8 en 9 uur, 0)118- 633803. (Dierenbescherming) Dagelijks bereikbaar via 0900-7673437 VLISSINGEN - Grieks restaurant Delphi in Vlissingen heeft een complete metamorfose ondergaan. De drastische verbouwing re sulteerde in een totaal nieuwe sfeer in het etablissement. Het eind resultaat is een horeca-etablissement van twee verdiepingen. Het specialiteitenrestaurant behield dezelfde naam, maar kreeg een nieuwe eigenaar: J. Manolis. De geheel veranderde menukaart biedt een ruime keuze aan Griekse heerlijkheden, zowel grill- en ovengerechten als vis- en vleesspecialiteiten. De maaltijd kan ge completeerd worden met een warm of koud voorgerecht en specia le bijgerechten. Voor de jongste gasten zijn er verschillende kin dermenu's. Grieks Restaurant Delphi is ook zeer geschikt voor groepen en feesten. Het is te vinden op de hoek van de Nieuwstraat en de Walstraat in Vlissingen. MIDDELBURG - De Rotary club Middelburg bestaat 65 jaar. De leden vierden dat za terdag met een running diner. Daar werd alvast vooruitge- blikt naar volgend jaar, wan neer Rotary wereldwijd zijn honderdste verjaardag viert. De drie Walcherse clubs bun delen hun krachten om dan ge zamenlijk een studiefonds op te richten. door Ellen De Vriend Het studiefonds is bedoeld voor buitenlandse studenten aan de Roosevelt Academy. Wie de op leiding niet geheel kan betalen, mag er een beroep op doen. "Nederlandse studenten hebben vaak wel geld of een studiebeurs. Voor studenten uit Afrika of de Balkanlanden ligt dat anders", legt voorzitter Jan Auke van Werkum van Rotary Middelburg uit. Het fonds moet gefinancierd worden door particulieren en be drijven. "Ik heb iedereen ge vraagd om mee te doen. Particu lieren betalen dan vijf jaar lang honderd euro, bedrijven schen ken gedurende driejaar vijfhon derd euro. Zo hopen we aan hon derdduizend euro te komen. Het geld dragen we over aan Stich ting The Roosevelt Scholarship, die beurzen toekent aan getalen teerde studenten." Het bedrag is nog niet bereikt, legt hij teleur gesteld uit. "De animo valt te gen, vooral het bedrijfsleven blijft achter. We moeten probe ren de boel wat op te peppen." De Rotaryclub Middelburg werd in 1939 opgericht en is daarmee de oudste club op Walcheren. De club telt tweeënvijftig leden, waarvan acht dames. "De club bestaat uit mensen die zich wil len inzetten voor de maatschap pij. Dat kan natuurlijk door het VLISSINGEN - Atletiek- en Duursportvereniging Dynami ca houdt Tweede Kerstdag (26 'december) de jaarlijkse prestatieloop over drie en acht kilometer. Op Oudejaarsdag is er weer de Tankloop. Start en finish van de eerste prestatieloop zijn bij eetcafé De Hooge Duinen aan de Swaenen- burgseweg in Vlissingen. Deel nemers beginnen om 11.00 uur. Voor iedereen is er na afloop een aandenken, inschrijven kan van af 10.00 uur. De Tankloop, over 23 kilometer, is vrijdag 31 december. De route voert langs de binnenkant van de duinen en heeft als keerpunt de Tank op de zeedijk bij Westka- pelle. Wie dat net even te ver vindt, kan kiezen voor een tien kilomcterloop. Het keerpunt ligt dan bij Zoutelandc. Inschrijven vanaf 11.00 uur bij De Hooge Duinen, start een uur later. Na afloop zijn er oliebollen. WESTKAPELLE - Korfbal vereniging Stormvogels uit Westkapelle houdt dinsdag 28 december voor de 29e keer het schoolkorfbaltoernooi voor basisscholen. In sportzaal De Bclllink in West kapelle zijn tussen 8.30 en 12.15 uur de leerlingen uit groep vijf en zes aan het werk te zien. Tus sen 13.00 en 16.30 uur kunnen leerlingen uit groep zeven en acht hun sportieve prestaties la ten zien. Er doen veertien ploe gen mee van scholen uil heel Walcheren. De wisselbeker wordt om 16.30 uur uitgereikt. OOSTKAPELLE - De Stich ting Vakantie voor Lichtge- handicapten en Ouderen woonachtig in Zeeland (Stiva) stopt ermee. Na het staken van de subsidie van Provincie Zeeland is er geen geld meer voor de jaarlijkse va kantieweek in Bos en Duin in Oostkapelle. De stichting orga niseerde al vijfentwintig jaar lang een of meer vakantieweken voor licht gehandicapten en ou deren. Via serviceclubs, fondsen en bedrijven is gezocht naar sponsoring om de activiteiten van Stiva voort te zetten. De res pons was echter te klein, laat voorzitter A. Kik van Stiva we ten. Voorzitter Jan Auke van Werkum: "Onze leden willen zich inzetten voor de maatschappij." (foto: Jaap Wolterbeek) geven van geld, maar ook door zelf de handen uit de mouwen te steken", zegt Van Werkum. "We zetten ons in voor het Gasthuis en het Alzheimercafé en duwen rolstoelen als het hospitaalschip Henri Dunant van de Zonne bloem in Walcheren afmeert. Verder lopen havo- en vwo-leer- lingen ministages via ons. Die kunnen dan eens snuffelen aan beroepen waar ze zich voor inte resseren." De eerste Rotaryclub startte in 1905 in Chicago. Nu zijn er over de hele wereld eenendertigdui zend clubs met zo'n 1,2 miljoen leden. Nederland telt twintigdui zend leden, verdeeld over 466 clubs. Lid worden gaat niet zo maar, je moet voorgedragen wor den door één van de leden. Geza menlijk beslissen zij of een nieuw lid wordt geaccepteerd of niet. "Ons streven is een breed palet van mensen uit verschillen de beroepsgroepen bij elkaar te krijgen. Mensen met een verant woordelijke of leidinggevende positie", legt Van Werkum uit. De Middelburgse leden vierden zaterdag hun jubileum met een 'running diner'. Van Werkum: "In groepjes van zes of acht perso nen aten we bij de leden thuis. In één huis aten we een voorge recht, om vervolgens te verhui zen naar een andere woning waar we het hoofdgerecht nuttigden." Het nagerecht werd geserveerd in de Burgerzaal van het voor malige stadhuis van Middelburg, waar na afloop een feestavond was. GOES - Heel wat Zeeuwse boeren doeken volgend jaar hun bedrijf op. Dat is de ver wachting van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) in Goes. "Door de lage prijzen van de aardappel en de ui is 2004 één van de slechtste jaren geworden", stelt K. Jille van de ZLTO. Voor de belangenorganisatie is het moeilijk in te schatten hoe veel agrariërs er de brui aan ge ven. "Dat kunnen er tientallen zijn." Voor de Zeeuwse boeren is het een frustrerend jaar. Jille: "Flet was een goed productie jaar, met bijvoorbeeld mooie aardappelen, maar de prijzen zijn slecht." Voor de uiensector zijn de prij zen letterlijk om te huilen. Kreeg de boer vorig jaar nog zo 'n vijftien tot twintig euro voor honderd kilo uien, vandaag de dag mag hij in zijn handen knij pen als hij er een euro voor krijgt. "Deze ontwikkeling baart ons grote zorgen", geeft Jille toe. "Want Zeeland is toch een grote akkerbouwprovincie." De ZLTO waarschuwt boeren niet te snel over te schakelen op een 'winstgevend' gewas. "Vorig jaar was de ui een goed gewas. Je ziet dat boeren dan achter de markt aan gaan telen. Vaak stort de markt dan in. We roepen boe ren op daar niet in te trappen. Al kan ik ze wel begrijpen. Boeren hebben nu eenmaal niet de luxe om uit veel goed renderende ge wassen te kiezen." Voor J. Wiskerke, directeur van uienverwerker JWK Wiskerke in Kruiningen, is de malaise geen verrassing. Er zijn gewoon te veel uien geteeld. "Vier jaar ge leden is er twaalfduizend hectare geteeld, dit jaar twintigduizend hectare. Normaal gesproken is de opbrengst 850.000 kilo, dit jaar 1.4 miljard kilo." De uien- sector wacht een vervelend di lemma. Wil die weer gezond worden dan zullen boeren of hun bedrijf moeten sluiten of een an der gewas moeten telen. Voor Wiskerke zijn de dumpprijzen rampzalig. "We halen nu uien op voor zes cent per kilo en ver kopen ze voor vier cent, terwijl we ze eigenlijk voor elf cent moeten verkopen om het renda bel te houden. Per week zetten we anderhalf miljoen kilo om. Reken maar uit." MIDDELBURG - Een geweld dadige stropersbende die er niet voor terugdeinsde honden van jachtopzichters dood te schieten en grondeigenaren te bedreigen, was ook actief in Zeeland. De politie heeft de bende vorige week in Brabant opgerold. De bende opereerde in een ge bied dat zich uitstrekte van Lim burg tot en met Zeeland. Zo struinden de stropers regelmatig de polders rond Rilland af, maai de politie sluit niet uit dat ze ook elders in Zeeland actief ware. De stropers gebruikten speciaal ge prepareerde snelle auto's en ge trainde jachthonden. "Die auto's zijn speciaal aangepast om ook in ruige terreinen hard te kunnen rijden", legt politiewoordvoerder T. Gilsing uit. De politie kwam in september vorig jaar de goed georganiseer de bende op het spoor. Volgens Gilsing is het voor het eerst dat stropers zich zo professioneel groeperen. Flet geweld dat ze ge bruikten, maakte het onderzoek er niet makkelijker op, stelt hij. Gedupeerde bewoners en jacht opzichters durfden namelijk geen aangifte te doen uit vrees voor represailles. "De stropers hebben niet alleen honden van jachtopzichters doodgeschoten, ze pleegden ook vernielingen aan huizen. Bewoners voelden zich bedreigd door dit agressie ve gedrag en je moet niet verge ten dat deze heren vuurwapens bij zich droegen." Of ook Zeeuwen slachtoffer zijn geworden van het geweld, kon de politic nog niet zeggen. "Maar dat stropers steeds vaker geweld gebruiken, is helaas een tendens die we de laatste jaren zien." Volgens de politie gaat in de handel in wild, zoals konij nen, hazen en reeën, steeds meer geld om. In maart van dit jaar vatte de po litie in Roosendaal al vier ver dachten in de kraag. In april werden weer twee mannen opge pakt. Het gaat om inwoners van Brabant. Vorige week kwamen daar nog eens drie Helmonders bij. De politie denkt nu de hele bende te hebben opgerold. GOES - De zoektocht naar gastgezinnen door Stichting Europa Kinderhulp is weer begonnen. De stichting haalt elk jaar drieduizend kansar me kinderen voor een vakantie naar Nederland. De kinderen zijn tussen de vijf en twaalf jaar oud en logeren twee of drie weken in gastgezinnen. Zoals het er nu uitziet, moeten tweeduizend kinderen teleur gesteld worden. door Ellen De Vriend Rianne en Kees Schriek uit Waarde waren dit jaar voor het eerst gastouders. "We kregen twee Roemeense jongens van negen en zeven jaar", zegt Rian ne. Ze vond het erg gezellig. "Je doet met de gastkinderen watje met je eigen kinderen doet, ge wone simpele dingen. We zijn in de molen geweest, hebben dooi de boomgaard gelopen en geke ken naar de combines op het land. Het ging allemaal vanzelf, ook met onze eigen kinderen van vijftien, dertien, negen en vijfjaar." Over de achtergron den van de kinderen weet Rian ne niet veel. "Ze kwamen uit een weeshuis, meer weten we eigen lijk niet. En praten met elkaar <rin« met wal woorden uit een "Je doet met de gastkinderen wat je ook met je eigen kinderen doet", (foto: Stichting Europa Kinderhulp) Roemeens woordenboek en met handen en voeten. 1-let enige probleem was dat ze de waarde van spullen niet begrepen. Ge lukkig waren we van tevoren gewaarschuwd en hadden mooie dingen weggezet." Rianne en Kees is het gastouderschap goed bevallen. "Die gezichtjes van die jongens: je zag ze genieten!" Ook de familie Berg uit Koude- kerke heeft goede ervaringen met het uastoudersehan. Zii ziin al drie jaar gastgezin van een Engels meisje. "Het gastkind dat dit jaar kwam is al één jaar eer der bij ons geweest. Ze is 1111 twaalf, een leeftijd waarop pri vacy best belangrijk is. Daar houden we ook rekening mee", zegt Carla Berg. "Het ene meisje kwam uit Londen, waar ze niet op straat kon omdat dat te ge vaarlijk was en bij het andere kind waren thuis financiële pro blemen. Je hoort weinig, ze zijn heel loyaal tegenover hun ou ders." Carla vraagt zich niet af of haar logé de opvang echt no dig heeft. "Europa Kinderhulp selecteert de kinderen, dan neem ik aan dat ze het nodig hebben." Europa Kinderhulp moet elk jaar weer op zoek naar nieuwe gastgezinnen. Dat ligt soms aan de vakantieperiode, maar ook aan het feit dat de wekenlange zorg voor een kind het gastgezin is tegengevallen. Dit jaar komen er kinderen uit Duitsland, Enge land, Frankrijk en Nederland. De hulporganisatie doet een op roep aan iedereen die een slaap plaats en wat liefde over heeft. "Wc verwachten van gastouders niet dat ze hun logee op allerlei pretparken trakteren. Voor veel kinderen is het al een feest om zonder gevaar buiten te spelen, met elkaar aan tafel te eten of naar het strand te gaan", vertelt Margo Lemsom. Ze hoopt dat er nog meer gastgezinnen komen. Kinderen uit Nederland, Enge land en Duitsland komen tussen 25 juli en 12 augustus naar Zee land. De Franse kinderen komen tussen 3 en 21 juli en tussen 16 juli en 6 augustus. Meer infor matie is verkrijgbaar bij Marijke Clariis via OH1US1036 Een onverwachte gebeurte nis versnelt uw ontwikke ling. Maak 11 niet te druk en ga rustig uw gang. U bent nu wel eens zelf aan de beurt! Neem tijd voor uzelf, u hebt zo veel in uw mars. Kans op misverstanden in het persoonlijke vlak. Een aantal sluipende en ook enigszins slopende proble men moet opgelost. Het is belangrijk dat u wat energie besteedt aan het op orde brengen van uw eigen leven. Maak geen bokkensprongen! Er zijn mensen die zich met uw leven willen bemoeien, laat u niets wijsmaken. Luister naar hun goede raad, maar weeg die zorgvuldig en doe datgene waar u zelf ach ter staal, Oefen uw geduld tegenover een steenbok die klaagt. U heeft enorm volgehouden de laatste tijd. Er is kans op een succes, in de sport of in uw werk. Maak gebruik van een hulpvaardig iemand die u op het juiste spoor kan brengen. Houd uw ongeduld in toom, soms werkt dat te gen u. Er komen zaken uit de lucht vallen, die u goed zullen doen en precies op het juiste moment. Meng u niet in kwesties die u niet aangaan. Gebruik uw tijd om achter stallige zaken af te werken, daar is dit een goede periode voor. U zult zien hoe tevre den u dan bent over uzelf. Er zijn deze week geen hoog tepunten, maar ook geen pro blemen. alles gaat z'n ganget je. Mogelijk zullen aan het eind van de week ergernissen als sneeuw voor de zon ver dwijnen. Wellicht tilt u te zwaar aan sommige gebeur tenissen. Beschouw de zaken zoals die lopen eens in een nuchter daglicht. Het wordt een wat onrustige week, maar dat komt vooral door uzelf, 11 bent zo graag aan het veran deren. U kunt beter wachten tot de wind is gaan liggen en dan met argumenten komen. Niets te klagen deze week. Van iemand die u na staat krijgt u belangstelling. Dal doet u goed, want 11 bent trouw aan mensen. Wat u al lange tijd dwars zit, zal tot een oplossing komen. Over denk de zaak en praat hel eens rustig uit, als het kan met humor. U volhardt in een mening die anderen niet begrijpen. Neem wat afstand lot de za ken u duidelijker worden. Flet is geen week voor ingrij pende besluiten. Ontspan u en stel u wat socialer op. U reageert nogal grillig. U bent opstandig, maar het is ver standig juist nu niet toe te ge ven aan protest. Een goede week. U levert een bewonderenswaardige inzet. U loopt nu en dan op tegen een Waterman die zich niet soepel opstelt. Al uw tact is nodig om hem/haar te overtuigen. Daarna zal uw gezamenlijk project beter lopen. Dit is geen week om vertrou wen te geven aan iemand die u slechts oppervlakkig kent. Toch is er veel mogelijkheid tot gezellligheid en warmte met en tussen goede vrien den. Er komt zelfs een bui tenkansje aan. U heeft de neiging om dat wat u bij anderen aan de bui tenkant ziet te bewonderen en uzelf onopvallend en ge woon te vinden daarbij ver geleken. U ziet niet altijd dat iedere medaille zijn keerzij de heeft. U houdt uzelf daardoor wat voor de gek en dat weet u heel goed! J. Manolis. (foto: Jaap Wolterbeek) <-3*,

de Faam | 2004 | | pagina 27