Wereldkoor speurt provincie af op zoek naar allochtone vrouwen Vlissinger Sjaak Vane maakt boek voor jeugd over verdronken eiland 30% Film waarschuwt leerlingen ROC voor crimineel gedrag Dirigente: 'Multicultureel Nederland heeft nog toekomst' Zeeuwen wachten nog even met reserveren van kerstdiner Boekverkoop in bieb Vlissingen Wandelen door de natuur Kinderkerstfeest in Oostkapelle Koppen herhaald Zeevruchten nog geen goudmijn Verguld Land Onder de Toren Vrijkaartjes voor Dance Party in Arsenaaltheater Cursussen ZVU 'T WETEN WAARD Eenakter in het Alzheimercafe Samen zingen Vrouwendag Dijkwerkers Repetities Website AA-team.nl 0900-0777 r-O-Nes Mysteryshop Huisartsen Tandartsen Apotheken Verloskundigen SOS Telefonische Hulpdienst Dierenartsen Dierenambulance De Faam Het Wereldkoor tijdens een optreden in Middelburg, (foto: pr) Woensdag 15 december 2004 MIDDELBURG - 'Als je het verpest doen wij de rest'. Dat is titel van de film die vrijdag 17 december in het ROC aan de Ravensteynweg in Middelburg in première gaat. De film waarschuwt de jeugd voor het pad der criminelen en wordt op scholen getoond. Een klas leerlingen van het ROC speelt in de film het traject van delict tot en met gevangenne ming en schadea(handeling door het preventiebureau Zeeuws- Vlaanderen. In de film bekladt een leerling de bus, Ook is er is een reiziger die zeer agressief wordt naar de controleur. Mij bedreigt hem zelfs met de dood nadat hij de controleur een vervalst abonne ment heeft getoond. Er wordt overgegaan lol aanhouding en de politie wordt erbij geroepen, waarna de reiziger in de boeien wordt geslagen en naar het bu reau wordt gebracht. Verrassend is dat er bij Beach- hotel Zuiderduin in Westkapelle juist minder animo is voor het diner op eerste kerstdag. "De kerslbrunches op beide feestda gen zitten volgeboekt met elk tweehonderdveertig gasten aan de dis", vertelt Leen Kooman. Voor de tweede kerstdag heeft hij een goede bezetting, maar is nog niet volgeboekt. Bij hotel-brasserie De Huifkar in Middelburg merken ze niets van de recessie. "We zijn voor Het project biedt leerlingen ver der de kans om echte strafzaken bij te wonen, eventueel met toe lichting van hel openbaar mi nisterie. De rol van Bureau Halt en dat van de Jeugdreclassering komt in het project aan bod door middel van gastlessen. In de film wordt hun bemoeienis ook zo re alistisch mogelijk gespeeld. Ten slotte is een bezoek aan het Huis van Bewaring Torentijd in het project geregeld. Het project is een initiatief van Ad Petiet van Connexxion en Cor de Weerdt, docent bij de op leiding Handel, liet is het resul taat van een samenwerkingspro ject tussen Connexxion, Politie Regio Zeeland, het Openbaar Ministerie Rechtbank Middel burg, het Gevangeniswezen Huis van Bewaring Torentijd Middel burg, Jeugdreclassering, Bureau Halt en de opleiding Handel van het cluster Economie van het ROC Zeeland. het eerst open tijdens de kerstda gen en bicden een ruim keuze menu van drie tot zes gangen. Het reserveren is drie weken ge leden begonnen en het loopt goed", zegt Wanda Glasius. Ook het Aziatisch Wok- en Fondue restaurant Oriental Garden in Koudekerke zit op eerste kerst dag van 17.00 tot 19.30 uur compleet vol. Voor het kerstbuf fet later op de avond en de kerst- brunch op beide feestdagen zijn nog wel plaatsen vrij. VLISSINGEN - Hoge dames stemmen zingen uit volle borst een lied over de bella Marie, gevolgd door een Spaans num mer over muchos colores. Als het aan dirigente Truus Wight van het Wereldvrouwenkoor Walcheren ligt, heeft multicul tureel Nederland nog toe komst. Zij zoekt vooral vrou wen van buitenlandse komaf voor haar kleurrijke koor. door Ellen De Vriend Galeda Tarea Ahmadie zingt een Afghaans liefdesliedje en de Poolse accordconiste studeert met de koorleden het tweede couplet in van het Russische lied Kalinka. De vrouwen hebben hoorbaar plezier in het zingen. Wie de tekst nog niet goed be heerst, gaapt vrolijk op de maat mee. Het gezelschap kiest liedjes uit eigen land en schrijft de teksten dan fonetisch op, zodat iedereen mee kan zingen. Het Wereldvrouwenkoor Wal cheren telt zestien leden. "Een Servische, drie Afghaanse, één Turkse, één uit Sierra-Leone en de rest Nederlandse vrouwen", somt Wight op. Zij wil nog veel meer nationaliteiten in haar koor. Hoewel de voertaal Nederlands is, hoeven kandidaten daar niet echt goed in te zijn. "Met handen en voeten kom je ook een heel eind." Eén van de leden is Anneke Ralf. Ze is erg enthousiast over het koor. "Je leert vrouwen kennen uit de hele wereld, elk met hun eigen achtergronden en cultuur. Ik wilde buitenlandse vrouwen graag beter leren kennen, samen zingen is een erg leuke manier om dat te doen." Ze haalt de Afghaanse Galeda altijd op voor de wekelijkse re petitie en vaak drinken ze na af loop samen een kopje koffie. "Dat is gezellig en zo kan ik mijn Nederlands goed oefenen". VLISSINGEN - Van 16 tot en met 18 december worden er weer afgeschreven boeken ver kocht en een honderdtal cd-ro- m's op de eerste verdieping van Bibliotheek Vlissingen in 't Spui. Het gaat onder meer om boeken met informatie over natuur en wetenschap, romans en cd-rom's met informatie of games. De verkoop gebeurt tijdens ope ningsuren van de bibliotheek donderdag en vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Fort Ramme- kens, het oudste zeefort van West-Europa, is zondag 26 en maandag 27 december te be zichtigen. Er worden twee rondleidingen georganiseerd door het natuurgebied Rain- mekenshoek en het fort. De rondleiding wordt geleid door een vakkundige gids van het IVN. In de rondleiding van circa anderhalfuur maakt de be zoeker kennis met het ruim veer tig jaar geleden aangelegde bos rondom de kreken, dat door bombardementen van de gealli eerden is ontstaan. De rondlei dingen beginnen om 14.00 uur bij de ingang van fort Ramme- kens. Het fort is normaliter open van maart tol oktober. OOSTKAPELLE - In de Dorps kerk in Oostkapelle wordt zon dag 19 december een kinder kerstdienst gehouden. Het is een dienst voor en door kinderen, aanvang 17.00 uur. VLISSINGEN - Toneelgroep De Zeeuwse Komedie prolongeert de voorstelling Koppen van John Cassavetes, naar een vertaling van Gerardjan Rijnders. Vrijdag 17 en zaterdag 18 december wordt de voorstelling herhaald in Theater Vestzak 99. aanvang 20.15 uur lacht Galeda, die al zes jaar in Nederland woont. Bijna twee jaar geleden begon het Wereldvrouwenkoor Walche ren als een project van liet COS Zeeland in Goes. Het koor treedt op in buurthuizen en was ook VLISSINGEN - "Er is iets mis met de golven. Ze slaan niet meer zo schuimend kapot als anders", zegt Madelinde in het pas verschenen boek van Sjaak Vane (43). Het boek De klok van Eindelande is het eer ste jeugdboek van de Vlissing- se auteur en speelt zich af in Zeeland. door Ellen De Vriend Hoofdpersoon Madelinde woont in het Zeeuwse Zoutkerke. Ze ziet dat er de golven in de Noordzee verdwijnen en vreest dat er een ramp gaat gebeuren. Samen met haar vriendin Manon gaat ze op zoek naar de oorzaak van dit absurde mysterie. De meisjes beleven hachelijke avonturen met de reuzenrog Vledda, zwarte kwallen met grijpgrage tentakels, de zee meermingodin Nehalennia en zeegod Neptunus. Auteur Sjaak Vane: "Ik loop graag over het strand. Tijdens één van die wandelingen vroeg ik mij af wat er zou gebeuren als er geen golven meer zouden zijn. Die vraag bleef in mijn hoofd zitten. De verschillende personages en de structuur van liet verhaal had ik al op papier gezet, voordat ik achter de com puter ging zitten schrijven". Het eindresultaat is een jeugdboek, bedoeld voor jongeren vanaf tien jaar. Het speelt zich af in de door de schrijver verzonnen dorpen Westdijke en Zoutkerke. Door dat de bewoners van Westdijke dijkwerkers worden genoemd en ook de reclameborden op de stranden worden beschreven, is MIDDELBURG - Ineke de Man en Ans Schilders spelen zaterdag 18 december de éénakter 'Alsof wij niet meer bestaan'. Het duo doet dat in het in het Alzheimercafé, in het Gast huis in Middelburg. In het to neelstuk ruimen twee dochters dc spullen van hun moeder, die net hun moeder naar het ver pleeghuis hebben gebracht, Uit aanwezig op de Zeeuwse Inter culturele Vrouwendag in Zierik- zee. "Juist op dit moment, nu we in Nederland geconfronteerd wor den met toenemend geweld en onverdraagzaamheid, is het be langrijk dat mensen met elkaar in gesprek blijven. Het Wereld voor Zeeuwen al snel de link ge legd naar Zoutelande en Westka- pelle. "Kinderen die buiten Zee land wonen, denken dat de dor pen in het boek écht bestaan, dat is wel grappig", vindt Vane. In zijn boek speelt hij met de werkelijkheid. Centraal staal de legende van het verdronken ei land Eindelande, waarvan de klok nog regelmatig te horen is. "Dat eiland heeft niet echt be staan. wel werd ik geïnspireerd door de echte Zeeuwse eilanden het stuk spreekt de onmacht die mensen ervaren als ze met de ziekte Alzheimer krijgen te maken. Verder is er gelegen heid om vragen te stellen aan de aanwezige professionals. Ook is er een leestafel en een infotafel van de Stichting Alz heimer Nederland. Het Alzheimercafé aan het Noordpoortplein begint om 14.30 uur en is rond 17.00 uur afgelopen. vrouwenkoor verbindt de cultu ren", zegt Wight. Dat de kwa liteit van liet koor nog niet zo hoog ligt, vindt zij niet erg. "Ple zier in het zingen is belangrij ker." Wie overweegt mee te gaan zin die verzwolgen zijn door de zee." Vane is in dagelijks leven dra madocent en leerkracht op ba sisschool De Moolhoek in Ka- pelle. Ook geeft hij toneelvoor stellingen waarbij een zaal vol kinderen een verhaal bedenkt en speelt. Hij publiceerde twee boe ken over drama. De klok van Eindelande is zijn eerste fictie verhaal. De auteur is er ongeveer één jaar aan bezig geweest. Ook gen in het Wereld vrouwenkoor, kan een keer komen kijken bij de repetitie op woensdag in de Adriaan Coortelaan 3A in Vlis singen. De zangeressen repeteren er tus sen 9.30 en 11.00 uur. Meedoen is gratis. Meer informatie bij Truus Wight, 01 I 8-464614. opende hij de website www.de- strandbode.tk waarop zijn lezers zelf kunnen schrijven en hun mening geven. Zondag 6 januari houdt Vane een vertelling over zijn boek in boekhandel De Drvkkery in Middelburg. De klok van Eindelande is uitge geven door uitgeverij Facet en te koop bij alle bockhandels voor 12,95 euro. Het tweede jeugdboek van Sjaak Vane, De Licht vlinder., verschijnt in juli 2005. 3 VLISSINGEN - Wie in Zee land een viskwekcrij wil begin nen komt bijna voor een on mogelijke opgave te staan. De hobbels die moeten worden ge nomen om dc aquacultures op te bouwen zijn schier over brugbaar. Tot die conclusie komt Spring, het centrum voor duurzaamheid en water van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Niette min wil Zeeland juist de provin cie zijn waar kennis en ervaring met de teelt van zeevruchten ge bundeld is en zich ook ontwik kelt. Zeekraal en lamsoor, kok kels, mosselen en oesters, zagers en vis worden al in het zoute wa ter gekweekt Volgens Spring leert de ervaring dat de kennis over deze teeltennict altijd toe gankelijk is en dat nog veel mis verstanden heersen over kansen en beperkingen van dc zeeteelt. Een ondernemer - zo stelt Spring vast - moet dan ook over een goed gevulde beurs beschikken en een stevige dot kennis over technische en biologische aspec ten in huis hebben. Bij de meeste soorten duurt het anderhalf jaar eer geoogst kan worden. Ook de logistiek is (nog) niet op orde. Viskweek is immers nog geen volgroeide bedrijfstak en heeft geen bestaande afneemkanalen. De regelgeving van de overheid noemt Spring daarentegen posi tief. MIDDELBURG - Tijdens de tentoonstelling Verguld Land van Petra Rouwendal worden vooral de diversiteit in land schappen getoond. In de expositieruimte Onder dc Toren in Middelburg zijn foto's met dat onderwerp nog tot en met 3 januari te zien. Eerder was de afwezigheid van de mens in de foto's kenmerkend voor haar werk. In het nu getoonde werk krijgt 'de mens' weer een functie. Met haar werk wil ze haar zorg tonen voor het verdwijnen van wat is. Onder dc Toren (onder de Lange jan) is open van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 17.00 uur. 's zaterdags van 10.00 tot 16.00 uur. VLISSINGEN - De Faam heeft twintig vrijkaarten voor de Christmas Dance Party op vrijdag 24 december in Vlis singen. Die worden verloot on der lezers. Het wordt een stijlvol avondje uit, een dansfeest met discomu- ziek uit de jaren zeventig, tachtig en negentig. Maximaal vijfhon derd mensen kunnen genieten van optredens van Boaz Black The Soul Patrol, soul- en gospel groep David en DJ Bas. Weet jij hoeveel feestgangers er passen in de zaal van het Arse naal? Sms dan je antwoord naar 2121. Begin hel bericht met WIN (spatie) FGO (spatie), ge volgd door het juiste antwoord, naam, adres en woonplaats. Hierna ontvang je een retourbe- richt a 0,40 euro. Hoe vaker je jouw antwoord inzendt, hoe gro ter de kans dat jij op kerstavond aanwezig bent in Het Arsenaal! Stuur je inzending in voor don derdag 16 december 12.00 uur. Alle winnaars krijgen persoon lijk bericht. Dc lijst met namen is 22 december terug te lezen in deze krant. MIDDELBURG - De ZVU be gint in januari weer met een aantal nieuwe cursussen. Eén daarvan is Genealogie voor beginners. Daarbij worden men sen geholpen om hun stamboom uit te zoeken, onder meer het hoe en waar. Deze cursus wordt gegeven in het Zeeuws Archief en begint maandag 10 januari, aanvang 19.30 uur. Verder is er een cursus Koken voor de slan ke lijn, aanvang maandag 10 ja nuari, paleografie voor gevor derden, aanvang ook maandag 10 januiari, creatieve cursussen zoals tekenen en schilderen, een cursus om sportief bezig te zijn onder de titel Rope Skipping. Verder beginnen in hel nieuwe jaar een cursus historische zee slagen en een workshop wan- dobjecten met fresco effect. Info via 0118-634800. advertentie Vergelijk je rijk! Pechhulp v.a. 2 5,-pi fcHH AUTOBERGERS ALARMCENTRALES j gjg168 uur per wecl< deFaam Verschijn! in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in dc gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Directeur J.V. Munster man Commercieel Regiodirecteur C/i. vt/h den Oosterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur 'V/tiG. Aremlsen-lieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie ellen tie Oren 0113-274023 of 06-54267132 rcd.faamfiftvliK .wcgcner.nl Advertentieverkoop Bladmanager l'ieter Karman Verkooptcum Mineke Craet/t)\ 13-274017 (privé 06-51221131) Lattin Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Ramon Tclnssa 0113-27-1060 of 06-25031343 De raam ts een uitgave tan Wegener IIais-aan-liaiskrantcn ISV. Wegener llnis-aatt-huiskranten BV is een midenlecl van het Wegen er-concern. Op al onze advèrtitnliecoiitracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden linis-aan-hniskrantcn W egener .VI Een exemplaar van dc Algemene Advcrtcnlicvoonvanrdcii wordt ap aw verwek kosteloos toegezonden. De door tt aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen at een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te laten I informeren over voor tt relevante diensten en producten van dc titels en dc werkmaatschappijen van Wegener af door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dut schriftelijk melden bij Wegener tluisrtian-liiiiskranteri BV, tji.v. A ,T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede. Kantoor Fniillaun 4c. postbus 5.4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 830 tot 17.(8) uur Woensdag gesloten Afsluitlijdcn Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. Duo's vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam met ontvangen? Bel 0] 13-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Breda advertentie Gala, Gothic, Lak, Punk, Avondkleding, in de maten xxs t/m xxxl sieraden, schoenen, enz I^ADTIKIA Bellamypark 37, Vlissingen I\UK II IN La (hoek Iguanga) OP ALLE Dl t/m za v*n 12.00 tot 18.00 uur DAMES HERENKLEDING 21.00 www.bar-o-nes.nl Walcheren: Huisartsenpost Walcheren. Koudekerkseweg 86, Vlis singen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsen post bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Hee- re worden waargenomen door: Van zaterdag 00 uur tot zondag 7.00 uur: A.R. Angkotta, Kinderdijk 76, Middelburg, 0118" 644301Van zondag 7.00 uur lot maandag 7.00 uur: C.J.E.M. Al bers, Bel 1 inkplein 3, Middelburg, 0118-644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tol 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rul lens. Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zondag waargenomen door: R. Ubels, 't Plein 2, Serooskerke, 0118-591212 en W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 7, Domburg, 0118-581271 Spreekuur voor spoedgevallen zaterdag en zondag van I I tot 12 uur: D. Matthijs, Seisweg 1, Middelburg, 0118-641376. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur: Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, 0118-612538 en Hummelen, Markt 69, Middelburg. 0118-612134. Buiten deze uren: zaterdag van 10 tot 17 uur:. 24- uitrs dienst: Souburg, C. van Perestraat I, Oost Souburg, 0118- 461593. Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20 uur: H. dc Pundert, 0118-471140. Vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: H. Hament, 0118-471140. Middelburg: van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: M. Sinke, 0118-626045. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17- 18 uur: A.L. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, 0118-637077. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Melis- kerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. Landbouwhuisdieren en paarden: Dierenartsenpraktijk Walcheren. Visites aanvragen zaterdag en zondag tussen 8 en 9 uur0118- 633803. Dierenbescherm ing) Dagelijks bereikbaar via 0900-7673437 vervolg van voorpagina. Sjaak Vane: "Ik vroeg me af wat er zou gebeuren als er geen golven meer zouden zijn", (foto: Jaap YVolterbeek)

de Faam | 2004 | | pagina 3