Ervaringsdeskundige geeft hulp bij herkenbare strijd tegen eenzaamheid Boeken van Hans Sakkers belichten nationale en Zeeuwse geschiedenis Kerstuitvoering van de Zeeuwse Muziekschool Zeeuwse nacht te zien in imkerij Ontmoeting van nabestaanden Zeeuws Palet schildert live Kerstzangavond Vrouwenpolder Cursus van IVN Volksschilderen in nieuwe cursus Kerstconcert Grootkoor en Thijs van Leer Schilderijen voor weeshuis SWVO reikt het 100.000e bord uit in Middelbuig Overlijdensakten via het internet Kerst naar echt Engels voorbeeld Zeeuwen in Derde Kamer BluesBox speelt in Panta Rhei Kerstbingo Kerstmusical van Tweemaster Reddingssyndroom Afhankelijkheid Dictatoriaal Verbijsterd Vestingstad Schuilkelders 23 De Faam Olette Luitvvieler deed onderzoek naar eenzaamheid, (foto: Jaap Wolterbeek) Woensdag 15 december 2004 GRIJPSKERKE - Volksster renwacht Philippus Lansber gen houdt vrijdag 17 en zater dag 18 december de Zeeuwse Nachten in Imkerij Poppen- damme. Er zijn lezingen over de sterrenhemel en bezoekers kunnen een kijkje nemen door een echte telescoop. De sterrenwacht houdt elke win ter de Zeeuwse Nachten. Vorige jaren werd hiervoor uitgeweken naar de Kapel van Hoogelande en het Topshuis op Neeltje Jans. Dit keer zijn de Zeeuwse Nachten op het terrein van de imkerij in Pop- pendamme, waar het donker ge noeg is om de sterrenpracht opti maal te kunnen bewonderen. Te zien zijn bijvoorbeeld de Pleia- den, Saturnus, een halve maan en de Orionnevel. Medewerkers van de sterren wacht zijn met een grote stand aanwezig en beantwoorden vra gen. Kinderen kunnen zelf een papieren schaalmodel van een ruimtesatelliet bouwen. De lezin gen over sterrenbeelden en -he mel worden vanaf 20.00 uur elk uur gegeven door Han Beekman. Vrijdagavond zijn er tot 02.00 uur medewerkers van de sterren wacht ter plaatse, zaterdag tot 24.00 uur. Wie zelf een telescoop heeft, kan deze meenemen. Toe gang gratis. OOST-SOUBURG - Het Palaz- zoli Huis houdt donderdag 23 december een -ontmoetings middag voor nabestaanden van kankerpatiënten. Er wordt gesproken over belevin gen rondom het ziekteproces en omgaan met het verlies. Verder is de inhoud van de bijeenkomst in te vullen door de aanwezigen. Aanvang 14.00 uur op het Oran jeplein 41 in Oost-Souburg. Aan melding of meer informatie: 0118-413932 VLISSINGEN - Leden van de vrije-tijds-kunstenaarsclub Het Zeeuws Palet zijn zaterdag (18 december) aan het werk te zien in het Muzeeum in Vlissin- gen. Net als vorig jaar gaan de leden van het Zeeuws Palet aan de slag met een zelfgekozen object of onderwerp uit het maritieme mu seum. De werken die vorig jaar gemaakt zijn, zijn er gedurende het hele weekend te zien. Het Muzeeum is open tussen 13.00 en 17.00 uur. Het is te vinden aan de Nieuwendijk II in Vlissingen. VROUWENPOLDER - In de gereformeerde kerk aan de Schoolstraat in Vrouwenpolder wordt donderdag 23 december een Kerstzangavond gehouden. De cantorij van de kerk, organist Jan Wattel, saxofonist Susanne Mesu en de dwars fl ui listen Silvia Dees, Heieen de Rijke en Marjo lein Schoe verlenen muzikale medewerking. Verder zijn er de clamaties door Mattie Koster en Marijke Tange. Lisanne Dees, Emily Geerse en Maril Koster houden bijbellezingen. Verder samenzang van kerst- en advents- liederen. Aanvang 20.00 uur. VLISSINGEN - IVN Walcheren houdt vanaf februari 2005 de cur sus Is eco...logisch? Er is aan dacht voor bos- en landbouw, fruitteelt, kaasmakerij en de eco logische tuin. De cursus is op wisselende momenten in het Mi lieu Educatie Centrum aan de Korenbloemlaan 5 in Vlissingen. Drie excursies maken deel uit van het programma. Meer informatie 0118-468207. GOES - De Zeeuwse Volksuni versiteit begint in januari met de cursus Nederlandse Volks schilderkunst. In deze beginnerscursus maken de deelnemers kennis met ver schillende stijlen in de volks schilderkunst, elk met zijn speci fieke kleuren en motieven. Aan bod komen het Hindelooper en Assendelfts schilderen, het Stap horster stipwerk en de Boeren- schilderkunst. Ook wordt stilge staan bij de Zeeuwse volksschil derkunst. De cursus bestaat uit tien lessen van twee uur en start op dinsdag 11 januari. Opgeven kan nog voor vrijdag 17 decem ber via 0118-634800 of vu- zeell@csnet.nl. MIDDELBURG - Aan een zaamheid wordt veel toege dicht. De één drijft het tot zelfmoord, bij de ander maakt het juist 'het beste' los. Oorzaak? En wat te doen om 'het' te verzachten, verande ren of verbeteren? In deze tijd van het jaar hoort men er veel over. Het is immers tijd voor samenzijn met de feest dagen. Door Ad Hanneman Olette Luitwieler uit Middel burg studeerde deze zomer af op een HBO-opIeiding als soci aal pedagogisch hulpverlener met een scriptie over eenzaam heid. Ze is - benadrukt ze - ook ervaringsdeskundige en verge lijkt eenzaamheid met het ge voel als 'er niet bij horen'. "Ik ben in Vlissingen opgegroeid en heb daar gewoond tot ik me dicijnen ging studeren in Am sterdam. Ik geloof dat ik best een populair meisje was. Maar ik voelde ook dat ik er niet bij hoorde. Toen ik een jaar of tien was, zag ik de film Remie. Ik heb de hele tijd zitten huilen", herinnert ze zich. Toen ze vijf MIDDELBURG - Het Groot koor Zeeland geeft woensdag 22 december een kerstconcert in de Nieuwe Kerk in Middel burg. Als gastsolist is fluitist Thijs van Leer aanwezig. Het Grootkoor Zeeland is een projectkoor met 250 zangers en zangeressen. Het staat onder lei ding van dirigenten Etty van der Mei en Nan van Groeningen, die tijdens het kerstconcert ook vo caal van zich zullen laten horen. De begeleiding is in handen van pianist/organist Rob van Dijk. Op het programma prijken wer ken van Bach, Handel, Saint-Sa- ëns en Adam. Natuurlijk worden er ook beken de Christmas carols uitgevoerd. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Ticket Shop aan de Markt in Middelburg en aan de kassa (vanaf 19.00 uur). MIDDELBURG - DeVlissing- se Anneriet van den Broek- Ruyten stelt haar werk ten toon in Jazz eetcafé Desafina- do in Middelburg. Van den Broek probeert op deze ma nier geld in te zamelen voor een weeshuis in India. Het geld is bestemd voor me vrouw Prabhavati, die werkt in een weeshuis in de buurt van Rishikesh in Noord-India. Ze zorgt ervoor dat daklozen en ar me kinderen scholen, medische zorg, kleding en andere noodza kelijkheden krijgen. Momenteel is er een groot gebrek aan schoenen en kleding, zo kreeg Anneriet van den Broek-Ruyten door. Ze stort hel geld dat ze verdient met de verkoop van schilderij en, direct door naar India. De tentoonstelling is tot en met 31 januari te zien in de Koor kerkstraat 1Het café is open van dinsdag tot en met zaterdag tussen 11.00 en 24.00 uur. MIDDELBURG - Koks van de Stichting Werkt voor Ou deren (SWVO) bereiden dins dag 21 december de honderd duizendste bezorgmaaltijd van dit jaar. Wethouder A. de Vries bezorgt het bord met eten hoogstpersoonlijk bij het echtpaar Winkelhof uit Middelburg. Dit echtpaar krijgt, net als veel andere-ouderen op Walcheren, een paar keer per week een maaltijd thuis bezorgd. Ook de bewoners van de ver zorgingshuizen Ter Reede, Scheldehof, De Zoute Viever en Sint Willibrord krijgen na melijk dagelijks een maaltijd uit de keuken van dezelfde stichting. Het aantal maaltijden wat door de koks van Stichting Werkt voor Ouderen het afgelopen jaar is gekookt, komt overigens uil op een hoeveelheid van 300.000 maaltijden. jaar.geleden terug naar Zeeland verhuisde en in de Middelburg se binnenstad een huis vond, had ze een stevige levensreis achter de rug. De 36-jarige alleenstaande moeder van de vijfjarige Se- bastiaan raakte tijdens haar stu die medicijnen behoorlijk van slag. In het derde Amsterdamse jaar pleegde haar moeder zelf moord. "Ik werd enorm met mezelf geconfronteerd. Ik kwam tot de ontdekking dat ik een soort 'reddingssyndroom' in me had. Ik wilde voortdurend mensen helpen. Dat had alles met mijn moeder te maken, bleek later." Toen Luitwieler aan haar studie medicijnen begon, wist ze ze ker dat ze moest eindigen als psychiater. Zover kwam het niet. "Ik was zo'n vijf jaar bezig toen ik tijdens een tentamen de vraag kreeg: 'hoeveel vezels zit ten in een slablaadje?' Toen vroeg ik me af waar ik in vre desnaam mee bezig was en ben er onmiddellijk mee gestopt. Dat was ook al zo'n rottijd; je staat weer eens alleen. Weer dat ongewenste kind dat zijn moe der wil helpen." Ze voegt er aan toe dat ze na haar studie medicijnen genoeg van de wetenschap had gezien. Psychiater wilde ze niet meer worden. "Ik was enorm teleur gesteld in de wetenschap. Het is louter rationeel denken. Ik ben wel nog een jaar filosofie gaan studeren. Maar dat is al min stens net zo rationeel. Daar sloot ik dus ook niet bij aan en ik stond weer alleen." Na de dood van haar moeder ging Luitwieler in therapie cn ontdekte dat eenzaamheid alles heeft te maken met hoe afhan kelijk iemand zich maakt van KOUDEKERKE - Wat heeft een Westkappels woonoord voor Molukkers gemeen met een bunker uit de tweede wereldoorlog? Op het eerste gezicht niet veel. Toch is er een overeenkomst: amateur historicus Hans Sakkers uit Koudekerke publiceerde over beide onderwerpen onlangs een boek. Door Ellen de Dreu A ni bonezen ka nip Wes tkap e l Ie, 1956-1957, Reactie van Neder lands gezag op Moluks idea lisme gaat over de groep Mo lukkers die door de regering ondergebracht werd in Westka- pelle. Sakkers schetst de span ningen tussen de beide partijen, die leiden tot een winkelactie. In Middelburg en Westkapelle deden Molukkers boodschap pen. Bij de kassa aangekomen vertelde de groep dat het op re kening van de koningin was. De overheid reageerde furieus en de situatie liep volledig uit de hand. Eenmaal terug in het woonoord volgde een treffen waarbij Molukkers werden neergeschoten. Hans Sakkers schreef het verhaal heel feitelijk op. "Het moest zo zakelijk", geeft hij toe. "De gebeurtenis sen spreken voor zich, daar hoef ik geen jus meer overheen te gooien." In het voorwoord maakt Sak kers een vergelijking met de re actie van de Duitse overheid op de aanslagen van de Rote Ar mee Fraktion (RAF) in de jaren zeventig. RAF-voorman Andre as Baader stelde dat de overheid na hun aanslagen nog veel ge welddadiger zou reageren. "Van achter het democratische mas ker zou dan het dictatoriale ge zicht van de overheid tevoor schijn komen, was zijn overtui ging. In Westkapelle gebeurde dat na de winkelactie. De over heid heeft bewust geprobeerd om de lokale bevolking overal buiten te houden." De geschiedenis is bij het gros van de Zeeuwen onbekend ge bleven. Sakkers kan dat wel be grijpen. Tot twee jaar geleden wist hij er zelf niets van af. "Toen kwam ik een artikel van journalist Jan Beckers tegen. Ik was verbijsterd en ben de ar- anderen om vooral niet allen te zijn. "Je wordt alleen geboren en sterft alleen. In die tussentijd jezelf in de steek laten door voortdurend maar toe te geven aan wat anderen van je ver wachten, versterkt de eenzaam heid als je alleen bent. Dan weet je feitelijk onvoldoende over jezelf en je hebt ook te weinig respect voor jezelf. Maar ik geeft toe dat dat een moeizaam proces is, vooral als chieven ingedoken om de zaak verder te onderzoeken. Een RAF in mijn eigen achtertuin, en ik wist er niet eens van". Met nadruk stelt Sakkers dat zijn boek over de gebeurtenis sen geplaatst moet worden in de nationale geschiedenis. "Niet in de Zeeuwse. De Molukkers wa ren hier neergezet door de rege ring. Wanneer de groep in Drenthe was geplaatst, waren daar de problemen geweest." In Vesting Vlissingen, Een ver anderende vormgeving door de eeuwen heen laat Sakkers zien hoe Vlissingen zich in de loop van de geschiedenis verdedigde tegen vijandelijke invallen. "Ik geef een overzicht, van Karolin- genburcht tot en met de bunkers uit de tweede wereldoorlog. De je het alleen wil doen." De Middelburgse liep stage in een praktijk voor gestaltthera- pie en psychosociaalcoaching. "Ik ontdekte op die stageplek dat veel mensen die kampen met problemen, die terug zijn te voeren op gevoelens van een zaamheid, sociaal isolement of vervreemding van zichzelf. Ik kreeg daar ook een veel duide lijker beeld van eenzaamheid." Ook onderzocht ze de invloed PZC noemde het boek niet evenwichtig omdat er meer aan dacht is voor de latere vestings- werken. Maar dat is eigenlijk logisch. Over de Karolingische Burcht kun je hooguit een A4- tje aan relevante informatie kwijt, terwijl daar nog niet eens een tiende over de bunkers uit de tweede wereldoorlog op kwijt kan". Het rijkelijk geïl lustreerde boek is uitgegeven door de Stichting Bunkerbe- houd in Middelburg. Sakkers heeft inmiddels een lange lijst van publicaties op zijn naam staan. De meesten daarvan gaan over bunkers, zijn specialiteit. Ondertussen werkt hij hard aan zijn volgende pro ject: een uitgave over de schuil kelders van Middelburg. van maatschappelijke ontwik keling en leerde van de Ameri kaanse socioloog Louis Wirth dat mensen in de moderne samenleving nog hoofdzakelijk geïnteresseerd zijn in elkaar als middel om bepaalde doeleinden te realiseren, terwijl ze verder vervreemden van elkaar. Ge voelens en. emoties worden als irrationeel beschouwd in de maatschappij waar de ratio tot oppergod is benoemd, is op te VLISSINGEN - De jaarlijk se Kerstuitvoering van de Zeeuwse Muziekschool (re gio Walcheren) wordt zater dag 18 december gehouden. In het Arsenaalthcater in Vlis singen wordt de musical Kerst brengt Vrienden vanaf 15.30 uur opgevoerd door een kin derkoor onder leiding van Le- ny Stokman. Stukjes uit dc musical worden maken uit haar scriptie. Met de feestdagen in aantocht zullen veel mensen zich buitengeslo ten en dus eenzaam voelen. Luitwieler adviseert ze om vooral bij zichzelf te blijven en proberen de vervreemding te bestrijden. Ze heeft al succes met haar aanpak en in januari begint ze een cursus in Cen trum Padma aan de Seissingel in Middelburg. Voor informa tie: 0118-615347. steeds afgewisseld met andere optredens. Te zien zijn het ge mengd ensemble onder leiding van Andrea Slabbekoorn, het elementair strijkersensemble van Petra Flipse en het saxo foonensemble onder leiding van Marijke Poppe. Kaarten zijn vanaf 15.00 uur aan de zaal verkrijgbaar. Toe gang twee euro, kinderen tot en met zestien jaar gratis. MIDDELBURG -Het Zeeuws Archief heeft vanaf 15 decem ber zo'n zeshonderd duizend overlijdensakten beschikbaar via internet. I let is het resultaat van tien jaar werk door veertig vrijwilligers. Dc oudste via zeeuwsarchief.nl op te vragen akte dateert uit 1796, de jongste is uit 1940. Overigens heeft het Zeeuws Ar chief nog meer openbare gnealo- gische bronnen beschikbaar zo als geboorte- en huwelijksakten van de Burgerlijke stand. De tot standkoming wordt woensdag 15 december met een feestje in hel Zeeuws Archief bekroond. Het feest met toespraken, hapjes en drankjes, begint om 14.00 uur. ZOUTELANDE - Het Wille- brord Ensemble uit Zoutelan- de brengt dinsdag 21 decem ber traditioneel de Ceremony of Nine Lessons and Nine Ca rols. Deze samenkomst met negen le zingen en negen kerstliederen naar Engelse Traditie begint om 20.00 uur in Je Odulphuskerk in Meliskerke. Burgemeester A.C. de Bruijn van Veere verzorgt de lezingen cn Jos Vogel bespeelt het klavecimbel. Ook doet een aantal strijkers mee. MIDDELBURG - Dc Derde Kamer zoekt nieuwe leden voor 2005. Van kandidaten wordt verwacht dat ze een uit gesproken mening hebben over ontwikkelingssamenwerking. Natalija Faes-Matsko uit Heinkcnszand en Jos Beije uit Zierikzee zorgden dit jaar voor de Zeeuwse inbreng in het buitenparlementaire plat form. De leden bedenken uitvoerbare voorstellen over ontwikkelings samenwerking. Hun uitkomsten worden besproken met journa listen en leden van de Tweede Kamer, maar ook bewindslieden luisteren naar de adviezen. Om goed beslagen ten ijs te kun nen komen, heeft de Derde Ka mer ook dertig leden uit ontwik kelingslanden; zij functioneren als adviseur en klankbord, waardoor de leden volledig op dc hoogte kunnen zijn van de ac tualiteit in de Derde Wereld. Voor nadere informatie: p.van- vooren@coszeeland.nl VLISSINGEN - Dc Walcherse bluesformatie BluesBox treedt zondag (19 december) op in strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen. Het concert maakt deel uit van de zondagmiddag Live Muziek Sessies die het publiek wekelijks voorgescho teld krijgt. BluesBox wist in korte tijd een klinkende reputatie van veelzij dige bluesband en dampende li ve-act op te bouwen. Op het re pertoire vooral klassieke blues nummers uil de jaren zestig en zeventig. Elk optreden wordt af gesloten met een stevige portie rock roll. Het optreden begint om 17.00 uur, toegang is gratis. VLISSINGEN - De Doordou wers houden zaterdag (18 de cember) een kerstbingo in het VTV-clubgebouw. Flet spel be gint om 20.00 uur aan het Bas- kensburgpad in Vlissingen. OOST-SOUBURG - Leerlin gen van basisschool De Twee master zijn druk bezig met de voorbereidingen van hun tweejaarlijkse kerst musical. Dit jaar gaat het verhaal over Koning Winter, die ruzie maakt met de Zonne-koningin. De mu sical wordt drie keer opgevoerd in dc hal van de schooi: op 21, 22 cn 23 december. De eerste voorstelling is bedoeld voor be woners van de wijk om de school, ouders en andere be langstellenden. Woensdag 22 december is cr een show voor de overige kinderen van de Tweemaster, voorafgaand aan het kerstbuffet van de school. Bewoners van verzorgingste huis De Zoute Viever kunnen donderdag 23 december terecht in de aula van de school. Aan vang 19.00 uur in de J. de Priesterstraat 4 in Oost-Sou burg. Hans Sakkers toont zijn twee laatste boeken, (foto: Jaap Wolterbeek)

de Faam | 2004 | | pagina 22