L 'Het is heel hard werken voor een koersje van twee minuten' Vlissingse kunstenaar toont Zeeuwse lucht in Solingen KUNST TE KIJK Emily Lindenberg is enige Zeeuwse jockey Provincie Zeeland koopt werken bij de kunstuitleen Lezing over spiritualiteit Winterfair in de Oostkerk m isgsMSm Zeeland trakteert zijn bezoekers voortaan eerst op hartelijk welkom Domburg Grijpskerke Koudekerke Meliskerke Middelburg Oost-Souburg Oostkapelle Vlissingen Vrouwenpolder Passie Stabiejer Eerste wedstrijd Ultieme droom Wolkenpartijen Restaurant Delphi Vlissingen en een Gelukkig nieuwjaar Rustgevend Reizen ling voor hebben. Haar nummer Ondernemerschap Aankoopronde Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Woensdag 15 december 2004 De Faam 13 Werken van leden van de Zeeuwse Kunstkring zijn te zien in de Vleeshal in Middel burg. (foto:pr) Badhotel Domburg, Domburgseweg la, schilderijen van kunste naars uit atelier De Glazen Pui, maandag t/m zondag van 11.00- 23.00 uur, t/m 31 december. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, sieraden van internationale ontwerpers, sculpturen van Hannes Helmke en Wil Goed, aquarellen van Addie Nieuwenkamp- Mida- vaine, vrijdag en zaterdag van 11.00-18.00 uur, zondag van 13.00- 17.00 uur, t/m 9 januari. Duingalerie. Badhuisweg 2, schilderij en van Marianne de Jong en Michel van Zinnicq- Bergmann, beel den van Wim Midavaine, 'Zand- Zee- Strand', zaterdag en zondag van 12.00-17.00 uur, kerstvakantie iedere dag van 12.00-21.00 uur. t/m 30 januari. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11, diverse werken van veertig kunstenaars, 'Kunst van 4 tot 400 euro', dinsdag t/m zater dag van 14.00-17.00 uur, t/m 22 december. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m januari. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, creaties van couturier Peter George d'Angelino Tap, o.a. de galajurk van Miss Nederland, dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 8 januari. Gallery Maritime, Gortstraat 43, Zes Zeemeerminnen, donder dag t/m zondag van 12.00-18.00 uur, t/m 31 december. Zeeuws Archief, Hofplein 16, archiefstukken, museale voorwerpen, beeld en geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden', t/m 8 ja nuari, foto's uit het archief van de Stichting Suriname Jaarkalen der, 'Suriname in beeld', t/m 31 december, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, werken van Marinus van Dijke t/m 8 januari 2005. Betje Wolff en Aagje Deken: twee vrouwen, tweehonderd jaar later, t/m 22 januari. Schilderijen van Cor van der Padt, t/m 15 januari. Schilderijen van Rick Konijnen burg, t/m 10 januari. Foto's uit het boek 'Van politie in Zeeland naar Politie Zeeland' en andere politiezaken, t/m 24 december, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00- 21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. Lunchroom De Truffel, Sint Janstraat 9a, foto's van Willem Vader, 'Kunst en Natuur', t/m december. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Olieverfschilderij en van Mw. J. Pasman-Cremers, tijdens kantooruren tot eind de cember. Werken van leden van de Haagse etsclub, 'Tuinen', t/m de cember, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur, eerste zon dag van de maand van 13.00-17.00 uur. 't Gasthuis, Noord- poortplein 2, aquarellen van Maatje Goedhart, t/m 31 december. Sanquin Bloedbank, Noordbolwerk 33, collages en gemengde technieken, van Cecile van de Vijver, maandag t/m donderdag van 14.00-21.00 uur, t/m 3 januari. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Groenmarkt 13, foto's, krantenartikelen en vitrines met vondsten over het onderwerp 'Sluimerend in Slik', maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 uur, t/m 17 december. Revolution 10, Herenstraat 6b, zelfportretten: 1973-2004, van Philip Akkerman, dinsdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur, eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 9 januari. Galerie 'T'.Turfkaai 25, schilderijen van Nikkie le Nobel, beeldhouwwerk van Bert van Beek, schilderijtjes van Bern Wery, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur, 25 en 26 december gesloten, t/m december. Artemix, Koudekerkseweg 133, schilderijen, beelden, keramiek, kunstzinnige bloemstukken, antiek en curiosa van diverse kunste naars, donderdag en vrijdag van 14.00-17.00 en 19.00-21.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur, t/m 9 januari. Onder de Toren, Nieuwe Kerkgang 1, foto's van Petra Rouwendal, land schappen in uiteenlopende vormen, maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur, t/m 3 januari. De Vleeshal, Markt 1, werken van leden van de Zeeuwse Kunstkring, 'M X 6, Overvloed en Supplement', opening 17 december om 17.00 uur, dagelijks van 11.00-17.00 uur, 25 december en 1 janu ari van 12.00-17.00 uur, t/m 2 januari. Caesuur, Lange Noord straat 67, installatie van Tsead Bruinja, 'Bang voor de bal', ope ningzaterdag 18 december van 16.00-18.00 uur, t/m 10 januari. Palazzoli Huis, Oranjeplein 41, etsen en lino's van Marlies Dijk stra, dinsdag, woensdag en donderdag van 14.00-16.00 uur, t/m december. Zorgcentrum De Gouden Tuyn, Gouwestraat 129 en Nieuw Bachtenpoorte, Oranjeplein 80, schilderijen en beel den van kunstenaarsvereniging Het Zeeuws Palet, dagelijks van 9.00-17.00 uur, t/m 3 januari. De Zoute Viever, Dongestraat 1, Fotoclub De Draadontspanner exposeert werk van leden naar het thema 'Typisch Zeeuws'. Tijdens kantooruren tot en met 31 de cember. deWatertoren AK, Rijksweg A58, installatie, sculptu ren, films van Bob Gramsma, Kie Ellens, Ben Sleeuwenhoek, Er ik Olofsen, Krien Clevis, Jacco Olivier en David Still, 'Andere plaatsen', donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 febru ari. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, paddenstoelenfo to's uit de omgeving van Westhove door R. Hummelen. Tot en met 27 februari, tijdens openingsuren van het caje. Tentoonstelling 'Toverbos', woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, vanaf 1 de cember. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, tekeningen van Cees Bantzinger, 'Het dichten van de dijken, het herstel van Wal cheren in 1945', maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zater dag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 maart. DeCilinder, Arsenaalplein, de eenminuten 21 films, van kunstenaars van het Sandberg Instituut uit Amsterdam, dagelijks, 24 uur per dag, t/m 30 december. Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, vondsten van opgravingen Spuistraat en Oude Markt, maandag van 13.00- 21.00 uur. dinsdag t/m vrijdag van 10.00-18.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur, dinsdag en woensdag rondleiding gids naar vindplaats15.00 uur, t/m janu ari. Schilderijen van Henk Wil lem Koert Meijer, t/m 2 januari. Ziekenhuis Walcheren, Kou dekerkseweg 88, zeefdrukken en printen van Frans Room, t/m december. deWillem3, Oran jestraat 4, schilderijen en foto's van Anya Janssen, 'Double-Ed ged II', zelfportretten van Philip Akkerman, donderdag t/m zon dag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 februari. De Piek, Hcllebar- dierstraat 13, foto's van Kathe- lijne Roosen, 'Carwash', t/m-29 januari. Sauer Oonk Nota rissen, Badhuisstraat 181, schilderijen van Inge Caljouw, 'Visions of nature', maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur. t/m 31 januari: De Sterre, Dorpsdijk 42, diverse werken van Marie Wattel- van Bendegem, 'Klaprozen als mensen', donderdag t/m zaterdag van 10.00-17.30 uur, t/m 31 december. |Mk Jdk Bij Sauer Oonk notarissen in Vlissingen is werk te zien van Inge Caljouw. (foto: pr) MIDDELBURG - "Een beetje achter elkaar aanhobbelen op een manege trok me niet zo. Ik wilde meer. Toen ik aanraking kwam met rennen, was ik hele maal verkocht. Dat is voor mij de ultieme kick." Emily Lin denberg, tot zover bekend de enige Zeeuwse jockey. Door Peter Godrie Om in de sfeer van de naam haar kapsalon (ff Anders) in Middel burg te blijven, de hobby die Lindenberg beoefent is nel even wat anders. Want wie komt er nu op het idee om een paard te gaan zitten en zo hard mogelijk rond jes te gaan rijden? Lindenberg: "Het is hard werken voor koersje van twee minuten". Voor wie het nog niet duidelijk is, Lindenberg doet aan paarden rennen. Deze tak van de hippi sche sport moet niet verward worden met de jockeys die op een karretje achter een paard zit ten en hun rondjes op de ovale banen afleggen. Paardenrennen zijn wedstrijden, waarop veel wordt gegokt, met alleen man (of vrouw in het geval van Linden berg) en paard. Paarden zijn altijd al een passie van de 26-jarige Middelburgse geweest. Haar opa had paarden en haar oom geeft de Nederland se springruiters les. Via haar moeder kwam Lindenberg op elfjarige leeftijd bij Ad Hanne- man, een fokker van volbloed arabieren en trainer van ren paarden, terecht. Na vijf jaar vond ze het voorlopig welletjes. "Ja, toen was ik zestien hè", zegt ze met veelbetekende glimlach. "Er waren andere prioriteiten." Het halen van het Mavo-diploma en het volgen van de kappersva kopleiding waren er daar twee van. Via een vriendin kwam Linden berg vijfjaar later andermaal te recht bij Hanneman. "Toen is het balletje weer gaan rollen en heb ik afgemaakt waaraan ik ben be gonnen", vertelt de jockey. "Tij dens die vijfjaar had ik wel het idee dat ik iets miste. Maar het is ook goed geweest dat ik eruit ben geweest. Dan leer je wat goed is en wat niet. Daardoor ben ik nu ook stabieler en rusti ger geworden. Ik miste het pas toen ik weer ging rijden. Ik kon er mijn ei in kwijt. Je moet doen waar je goed in bent en ik wil er gens in uitblinken." Omdat Lindenberg definitief ontdekte dat paardenrennen het voor haar was, wilde ze zo snel mogelijk haar jockeydiploma ha len. Het behalen van het felbe geerde papiertje kostte veel voorbereidingen. Ze moest er voor zorgen dat haar paard fit en koersklaar was, zelf deed ze aan conditie- en krachttraining, zat ze elke dag wel een hal fuur op het paard en moest ze het theo riegedeelte en de reglementen van op en buiten de baan onder de knie krijgen. Haar eerste wedstrijd heeft ze in middels al gehad. Het was op haar geboortedag, 29 augustus. Symbolisch gezien begon op die dag haar loopbaan als 'echte'joc- Emily Lindenberg mag zich straks de enige Zeeuwse jockey noemen, (foto: Jaap Wolterbeek) key. Spanning voor de koers in België had ze niet echt. "Toen ik op het paard zat, waren de zenu wen weg. Het was een goede er varing", aldus Lindenberg. De eerste wedstrijd smaakt van zelfsprekend naar meer. En er komt ook meer. In 2005 wil Lin denberg minimaal vijftien maal - de eerste is in maart op Duindigt - acte de présence geven op de diverse renbanen in Nederland. Na vijf deelnames mag ze zelfs bij de professionele renners meedoen. Ze droomt er nu al hardop van. En over meer. Lin denberg: "Volgend jaar ga ik de trainersopleiding doen en dan kan ik zelf mijn paard trainen, rijden en koersen. Dat is mijn ul tieme droom. En hopelijk kan ik dan geld verdienen met koer sen." reizen, want deelname aan een koers kost al gauw twee uur heen en terug. De koersen varië ren van slechts 1.300 tot 2.400 meter. "Het is veel investeren voor anderhalve minuut fame. Maar het is het me allemaal waard. Het is een passie en het zit in me." Lindenberg is overigens zeer be nieuwd of er nog meer mensen in Zeeland zijn die aan paarden- :..»o2w Sebastiaan Spit: "Door de eeuwen heen raakten kunstenaars gefascineerd door wolkenluchten", (foto: pr) VLISSINGEN - Het gaat goed met de tentoonstelling van de Vlissingse kunstschilder Se bastiaan Spit in Museum Ba den in het Duitse Solingen. "De reacties waren fan tastisch. Alleen bij de opening was ik wat bang dat de zaal halfleeg zou zijn. Maar de tachtig stoelen waren vol en aan de zijkant stonden ook nog mensen. Dit uiteraard tol mijn grote genoegen." Door Ad Hanneman Spit is in Duitsland een bekend kunstenaar. Dertien jaar woonde hij in Wuppertal en had er diver se succesvolle exposities in zijn omgeving, het Ruhrgebied, maar ook internationaal. De op de Nederlandse Antillen geboren en in Almelo opge groeide kunstenaar verhuisde enkele jaren geleden naar Vlis singen 'om de lucht'. Belangrijk ste drijfveer daarbij was het feit dat zijn vrouw in het Ruhrgebied last kreeg van allergieën als ge volg van de luchtverontreiniging daar. En hij wist uiteraard dat in Zeeland de luchten schoner zijn dan in zijn toenmalige woon plaats. "Mijn vrouw knapte op. We wonen nu zo'n vier jaar hier." Daarnaast bleken de Zeeuwse luchten en wolken een geweldi ge inspiratiebron in zijn artistie ke planning. "Ik heb nog tweeë neenhalf jaar tussen mijn atelier in Wuppertal en Vlissingen ge pendeld. Ik merkte toen dat niet alleen de lucht in Zeeland scho ner is, maar ook inspirerender." advertentie Elke dag geopend met Kerst en Oud Nieuw A la carte 2 suprise kerstmenu's Kindermenu tot 10 jaar GRATIS De nieuwe eigenaar wenst u Prettige feestdagen Voor reserveren0118-419800 Dat die luchten en wolkenpartij en hem boeien, vindt Spit niet zo bijzonder. Hij somt grote namen van schil ders op die ook hun artistieke in spiratie in de steeds weer wisse lende luchten vonden. "Wolken hebben de kunstenaars door alle eeuwen heen gefascineerd," be nadrukt hij. De ontwikkelingen in zijn werk maken het logisch dat hij als ab stract schilder in het pretentieu ze Museum Baden exposeert. Hij toont er dan ook zijn nieuw ingeslagen pad, een onderzoek naar de abstractie in de kunst. Wolken - zo stelt hij vast - zijn volgens hem de meest abstracte elementen in de natuur. "Ze ver anderen voortdurend qua vorm, werken rustgevend en medita tief'. In zijn schilderijen ver werkt hij die waarnemingen. Binnen die bewolkte luchten duiken op zich staande abstract geometrische vlakken op, met de bedoeling vragen op te roe pen bij de bezoeker. De tentoonstelling is er nog tot 16 januari. Over het getoonde werk van Sebastiaan Spit schreef museumdirecteur dr. R. Jessewitch een boek, dat Uitge verij Spijk in Venlo heeft uitge geven met financiële steun van het Centrum Beeldende Kunst Zeeland. rennen doen of daar belangstel- Voorde wedstrijden moet ze veel is 0118-638012. MIDDELBURG - Jarenlang was het waarschuwingsbord voor snelheidscontroles langs de A58 (ter hoogte van Rilland) het eerste Zeeuwse teken van leven. Maar die onsympathieke begroeting wordt sinds vorige week voorafgegaan door een wel- komstbord. Ook vier andere toegangswegen zijn vorige week van een vriendelijke boodschap voorzien. Het bord heeft alles te maken met de gelijknamige campag ne Welkom in Zeeland, die al vanaf maart 2002 loopt. Hier in wil de provincie vooroorde len die in de rest van Neder land leven, ontkrachten. Zo gingen eerder dit jaar twin tig Zeeuwse vrachtwagens met campagne uitingen de weg op. Effectmetingen geven aan dat de Nederlander de af gelopen jaren, onder invloed van de campagne, genuan ceerder en positiever is gaan denken over Zeeland. Vooral het feit dat de Zeeuwen hun trots tonen over hun 'blauw-groene oase' en de grootse projecten die in de provincie plaatsvinden, draagt daartoe bij. In 2005 richt de campagne zich op ondernemerschap en op de mogelijkheid voor bur gers om een duurzaam bestaan op te bouwen in Zeeland. Ook 50-plussers worden via de campagne aangesproken. Het provinciaal bestuur denkt dat zij een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan een dyna mischer Zeeland. Gedeputeerde infrastructuur T. Poppelaars onthult het eer ste welkomstbord. (foto: pr) historicus) en Paula van den Bosch (Bonnefantenmuseum). Van den Bosch gaat voor de Pro vincie Zeeland kunst kiezen die geschikt is om aan de Provincia le Kunstcollectie toe te voegen. Dc provincie stelt dit jaar een budget beschikbaar voor een aankoopronde. De organisatie is in handen van dc Provincie Zee land, het Zeeuws Museum en het CBK Zeeland. Van de aankopen richt het CBK Zeeland in haar tentoonstellingsruimte een expo sitie in die in januari te bezichti gen is. Informatie CBK Zeeland 0118-611443. MIDDELBURG - Wie deze maand de expositieruimte van het CBK Zeeland op Balans 17 in Middelburg binnenloopt, kijkt zijn ogen uit. Tegen alle muren van de ruimte staan schilderijen uitgestald. Onge veer tachtig Zeeuwse kunste naars hebben gehoor gegeven aan een oproep om vijf werken te koop aan te bieden. Helaas is de bijzondere verza meling niet voor het publiek bij elkaar gezet. Half december komt een com missie bijeen bestaande uit Lex ter Braak (Fonds BKV Amster dam), Janneke Wesseiing (kunst- Vlissingen, Bibliotheek, boek verkoop. 10.00-18.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, verkoopstand Unicef, 10.00-21.00 uur. Koudekerke, Jacoba van Beierenweg, ope ning rondweg Koudekerke, 16.00 uur. Vlissingen, Bibliotheek, boek verkoop, 10.00-18.00 uur. Middelburg, Gasthuiskerk, Lange Delft, kerstzangavond, 20.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, ver koopstand Unicef, 10.00- 21.00 uur. Grijpskerke. Imke rij Poppendamme, lezingen en waarnemingen van het heelal, 20.00-02.00 uur. Vlissingen, Adr. Coortelaan 3, dansavond in kerstsfeer, 20.00 uur. Vlissingen, Nollebos-dijk, ATB wielerwedstrijd. 12.Ö0- 17.00 uur. Vlissingen, De Lammerenburcht, Zuidbeekse- weg, dansavond, 20.30 uur. Middelburg, Ooslkerk, winter- fair, 9.00-14.30 uur. Vlissin gen, Bibliotheek, boekverkoop, 10.00-17.00 uur. Middelburg, Het Palet, bin goavond voor volwassenen, 20.00 uur. Oost-Souburg, De Goede Aarde, Kanaalstraat, kerstzangavond, 20.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, verkoopstand Unicef, 10.00-13.00 uur. Middelburg, Gasthuis, Alzheimercafé, 14.30-17.00 uur. Grijpskerke, Imkerij Poppendamme, lezin gen en waarnemingen van het heelal, 20.00-24.00 uur. Middelburg, Meanderhof, feesttent, kerstfeest met Kerstman, 13.00 uur. Oost kapelle, Dorpskerk, kinder kerstdienst, 17.00 uur. Middelburg, Artemix, Koude kerkseweg 133, modeshow Ei- genwijz, 14.00-17.00 uur. Middelburg, Stadsschouwburg, lezing, 'Spiritualiteit, en dan?', Spirituele Sociëteit Zeeland, 10.30-13.00 uur. Oostkapelle, Zeeuws Biologisch Museum, strandjutten, 14.00 uur, aan melden tel. 0118-582620. Westkapelle, Moria Kerk, kerstviering, 'Wat krijgt Hij mee?', 19.00 uur. Middelburg, Ontmoetingscen trum Dauwendaele, bingoa vond, 19.00 uur. Vlissingen, wijkcentrum Open Hof, bijeen komst HCC Zeeland, 20.00 uur. Vlissingen, St. Majoraat, Van Hogcndorpweg, smartlap- penmiddag, 14.00 uur. Middelburg, Stadskantoor, ver gadering gemeenteraad, 19.30 uur. Oost-Souburg, De Ark, samen komst Aglow, 19.30 uur. Vlissingen, o.b.s. 't Mozaïek, Dreesstraat 2, afscheidsreceptie Theo de Badts, 17.00-19.30 uur. Middelburg, De Klepperhoeve, werken op de boerderij, 13.30-15.30 uur. MIDDELBURG - 'Spritua- liteit en dan?' Op die vraag geeft psycholoog, therapeut en auteur Ad Stemerding ant woord tijdens een lezing van de Spirituele Sociëteit Zee land, die zondag 19 december wordt gegeven in de Middel burgse Stadsschouwburg, aanvang 10.30 uur. Drs Stemerding begon zijn loopbaan als psycholoog en the- ra-pcut. Na bezoeken aan India ontwikkel-de hij een syste-mati- sche vorm van chakra-therapie en volgde de op-rich-ting van het spirituele centrum De Leo- nardus-hoeve. Zijn kennisma king met het soefisme in Iran sti-muleerde zijn ontwikkeling van bewustwording en spiritua liteit naar mystiek. Hij geeft workshops en le-zin-gen en is auteur. Zijn laatste boek 'De Pa rel' kwam in 2002 uit bij de ei gen Uitgeverij Aambeeld. MIDDELBURG - De VPO (Verre Projecten Oostkerk) houdt zaterdag 18 december in de Middelburgse Oostkerk een winterfair. Aangeboden worden boeken,fruit, speelgoed, bloe men en plantren, kerstkaarten (onder meer uit Bangladesh), streekproducten en zelfgemaak te artikelen van de gemeentele den. De winterfair is er tussen 09.00 en 14.30 uur. De op brengst is voor kinderen, gehan dicapten en arm,en in Toemenië cn Bangladesh. Welcome vMlkmrm

de Faam | 2004 | | pagina 12