Bewoners Poldertje Arnemuiden vechten voor behoud speelveld Carols in adventsconcert Lezers Faam: Slinger heeft beste winkel Muziek fluit en orgel in Doopsgezinde Kerk KUNST TE KIJK RONDJE WALCHEREN LEZERS SCHRIJVEN Aftrap voor nieuw jaar Gospelkoor in kerstdienst Bediening van sluizen Veere Opbrengst collecte Iepen worden grauwe abelen DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Sinterklaas DOMBURG GRIJPSKERKE KOUDEKERKE MELISKERKE MIDDELBURG OOST-SOUBURG OOSTKAPELLE VLISSINGEN VROUWENPOLDER Speelkooi Adventsconcerten Inloopavonden Bejaarden Woensdag 8 december 2004 De Faam 9 Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, verkoopstand Unicef, 10.00-21.00 uur. Oost-Sou burg, Palazzoli Huis, ontmoe- tingsmiddag, 14.00-15.30 uur. Middelburg, Het Palet, kinder bingo, 19.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, verkoop stand Unicef, 10.00-21.00 uur. Vlissingen, Adr. De Coortelaan, wintertocht, wandelsportvere niging Willen is kunnen, start 30 km, 9.00 uur, overige afstan den, 10.00-13.00 uur. Arne- muiden. Hervormde Kerk, kerstzangavond, 19.30 uur. Aagtekerke, HCR Kodde, Aag- tekerke run, 14.00 uur. Middelburg, Cultureel Pakhuis, workshop, mandala tekenen en schilderen, 10.30-16.00 uur. Koudekerke, Het Blauwe Hof, Zeeuwse Serviesbeurs, 11.OO IT.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, verkoop stand Unicef, 10.00-13.00 uur. Vlissingen, Centrum, kerst markt, 10.00-17.00 uur. Middelburg, Markt, rommel markt en boekenbeurs, St. De Goed Nieuws Bus, 9.30-15.30 uur. Veere, Kleine Kerk, Ka- pellestraat, adventsmarkt, 10.00-17.00 uur. Middelburg, winkelcentrum Dauwendaele, boeken- en verzamelmarkt, 10.00-17.00 uur. Middelburg, Doopsgezinde Kek, workshop. 'Adem, Stem en Boventonen', 10.00-16.00 uur. Koudekerke, Het Blauwe Hof, Zeeuwse Serviesbeurs, 12.00-16.00 uur. Vlissingen, St. Majoraat, Van Hogendorp- weg 58a, kerstbingo 13.30 u Middelburg, Gasthuiskerk, En gelstalige kerkdienst, 19.00 uur. Vlissingen, Centrum, kerstmarkt, 10.00-17.00 uur. Middelburg, De Helm, Grote Markt, lezing, 'De laatste drup pel water', Roosevelt Academy Middelburg, 19.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, verkoopstand Unicef, 17.30-21.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, schrijven voor Amnesty International. 19.00-20.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, lezing, 'De religieuze supermarkt in het antieke Alexandrië', prof. P. van der Horst, 19.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, lezing, Jessica Durlacher, St. Literaire Activiteiten Zeeland, 20.00 uur. Middelburg, De Hoeksteen, Rozenburglaan, bijeenkomst, 'Kuren in de Gasteiner Heilstol- len', Reumapatiëntenvereniging Midden-Zeeland, 19.30 uur. Oost-Souburg, Bibliotheek, wijn- en olijfolieproeverij, 19.30 uur, aanmelden: 0118- 467345. Vlissingen, Open Hof, Alexander Gogelweg, kerstsamenzang, 19.30 uur. Met genoegen heb ik de Sinter klaas-uitgave van De Faam be keken. Bij deze wil ik u compli menteren. In een tijd dat het aloude Sint Nicolaasfeest zo'n beetje op de achtergrond dreigt te raken door veel te snelle Kerstviering en de zeer onge wenste dwang van veel winke liers om het grote publiek over te laten gaan op de Amerikaanse gewoonten zoals kerstcadeaus, is het een verademing om te vernemen dat er ook nog wel denkende mensen zijn dei ons eigen nostalgische hoogtepunt van het jaar het liefst behouden. In mijn eigen radio-programma 's op CoolFM probeer ik zelf al tijd zoveel mogelijk de Sint in ere te houden. Gelukkig zijn er nog de landelijke en vele stede lijke intochten, maar ik ben bang dat er een tijd komt dat wij dit stukje Hollandse cultuur hier niet meer kunnen beleven. Dat zou heel jammer zijn. Johan Sinke, Herberdsland 68 in Middelburg. GOES - Een zakelijk succesvol 2005, welke ondernemer wil dat niet? Maandag 10 januari wordt hiervoor het startsein gegeven tijdens een bijeenkomst in de Grote Kerk in Goes. De bijeen komst wordt georganiseerd door de Kamer van Koophandel voor Zeeland, het Centrum voor Werk en Inkomen (CW1), Syn- tens en Zeeland Seaports. Badhotel Domburg, Domburgseweg la, schilderijen van kunste naars uit atelier De Glazen Pui, maandag t/m zondag van 11.00- 23.00 uur, t/m 31 december. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, sieraden van internationale ontwerpers, sculpturen van Hannes Helmke en Wil Goed, aquarellen van Addie Nieuwenkamp- Mida- vaine, vrijdag en zaterdag van 11.00-18.00 uur, zondag van 13.00- 17.00 uur, t/m 9 januari. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11, diverse werken van veertig kunstenaars, 'Kunst van 4 tot 400 euro', dinsdag t/m zater dag van 14.00-17.00 uur. t/m 22 december. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m januari. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, creaties van couturier Peter George d'Angelino Tap, o.a. de galajurk van Miss Nederland, dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 8 januari. Gallery Maritime, Gortstraat 43, Zes Zeemeerminnen, donder dag t/m zondag van 12.00-18.00 uur, t/m 31 december. Zeeuws Archief, Hofplein 16, archiefstukken, museale voorwerpen, beeld en geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden', t/m 8 ja nuarifoto's uit het archief van de Stichting Suriname Jaarkalen der, 'Suriname in beeld', t/m 31 december, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, werken van Marinus van Dijke t/m 8 januari 2005. Betje Wolff en Aagje Deken: twee vrouwen, tweehonderd jaar later, t/m 22 janua ri. Schilderijen van Cor van der Padt, t/m 15 januari. Schilderijen van Rick Konijnenburg, t/m 10 januari. Foto's uit het boek 'Van politie in Zeeland naar Politie Zeeland' en andere politiezaken, t/m 24 december, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. Lun chroom De Truffel, Sint Jansstraat 9a, foto's van Willem Vader, 'Kunst en Natuur', t/m december. Galerie 't Haentje te Paart, Hannie Poelmeijer, keramiek en Leo Poelmeijer, schilderijen, don derdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur, t/m 9 decem ber. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Olieverfschilde rijen van Mw. J. Pasman-Cremers, tijdens kantooruren tot eind de cember. Werken van leden van de Haagse etsclub, 'Tuinen', t/m de cember, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur, eerste zon dag van de maand van 13.00-17.00 uur. 't Gasthuis, Noord- poortplein 2, aquarellen van Maatje Goedhart, t/m 31 december. Sanquin Bloedbank, Noordbol- werk 33, collages en gemengde technieken, van Cecile van de Vijver, maandag t/m donderdag van 14.00-21.00 uur, t/m 3 janu ari. Stichting Cultureel Erf goed Zeeland, Groenmarkt 13, foto's, krantenartikelen en vitri nes met vondsten over het onder werp 'Sluimerend in Slik', maan dag t/m vrijdag van 10.00-16.00 uur, t/m 17 december. Revolu tion 10,' Herenstraat 6b, zelfpor tretten: 1973-2004, van Philip Akkerman, dinsdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur, eerste zon dag van de maand van 13.00- 17.00 uur, t/m 9 januari. Lijstenmakerij Indigo, Lange Noordstraat 58, sieraden van Barbara Voit, 5 t/m 12 december. Galerie 'T', Turfkaai 25, schilderijen van Nikkie le Nobel, beeld houwwerk van Bert van Beek, schilderijtjes van Bern Wery, don derdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur, 25 en 26 december ge sloten, t/m december. Atemix, Koudekerkseweg 133, schilderij en, beelden, keramiek, kunstzinnige bloemstukken, antiek en curi osa van diverse kunstenaars, donderdag en vrijdag van 14.00- 17.00 en 19.00-21.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur, t/m 9 januari. Onder de Toren, Nieuwe Kerkgang 1, foto's van Petra Rouwendal, landschappen in uiteenlopende vormen, maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur, zaterdag van 10.00- 16.00 uur, t/m 3 januari. Foto's uit het archief van de Stichting Suriname Jaarka lender zijn te zien in het Zeeuws Archief in Middel burg. (foto: pr) Palazzoli Huis, Oranjeplein 41, etsen en lino's van Marlies Dijk stra, dinsdag, woensdag en donderdag van 14.00-16. 00 uur, t/m december. Zorgcentrum De Gouden Tuyn, Gouwestraat 129 en Nieuw Bachtenpoorte, Oranjeplein 80, schilderijen en beelden van kunstenaarsvereniging Het Zeeuws Palet, dagelijks van 9.00- 17.00 uur, t/m 3 januari. De Zoute Viever, Dongestraat 1, Fotoclub De Draadontspanner exposeert werk van leden naar het thema 'Typisch Zeeuws'. Tij dens kantooruren tot en met 31 december. de Watertoren AK, Rijksweg A58, installatie, sculp turen, films van Bob Gramsma, Kie Ellens, Ben Sleeuwenhoek, Erik Olofsen, Krien Clevis, Jac- co Olivier en David Still, 'Andere plaatsen', donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 febru ari. De jurk waar Miranda Slab ber uit Arnemuiden Miss Nederland in werd, is te zien in het Zijdmuseum in Melis- kerke. (foto: Adri van Hoe- gee) Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, paddenstoelen foto's uit de omgeving van West- hove door R. Hummelen. Tot en met 27 februari, tijdens ope ningsuren van het café. Tentoon stelling 'Toverbos', woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, vanaf 1 december. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, tekeningen van Cees Bantzinger, 'Het dichten van de dijken, het herstel van Wal cheren in 1945', maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zater dag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 maart. DeCilinder, Arsenaalplein, de eenminuten 21 films, van kunstenaars van het Sandberg Instituut uit Amsterdam, dagelijks, 24 uur per dag, t/m 30 december. Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, vondsten van opgravingen Spuistraat en Oude Markt, maandag van 13.00- 21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-18.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur, dinsdag en woensdag rondleiding gids naar vindplaats15.00 uurt/m januari. Sauer Oonk notarissen, Badhuisstraat 181, schilderijen van Leontien Tierolff - Hooij, 'Si tuaties', maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur t/m 10 december Gemeentearchief Vlissingen, Hellebardier- straat 2, tekeningen, schilderijen, aquarellen en houtsnijwerk van Cees van der Burght, 'De oorlog die geen einde nam', maandag t/m donderdag van 9.00-16.30 uur, t/m 9 december. Koninklijke Schelde Groep, hoofdgebouw, Glacisstraat 165, diverse werken van (oud) Scheldewerknemers, 'De Scheldewerf in beeld', dinsdag en donderdag van 18.00-20.00 uur, t/m 14 december. Zieken huis Walcheren, Koudekerkseweg 88, zeefdrukken en printen van Frans Room, t/m december. deWiIlem3, Oranjestraat 4, schilderijen en foto's van Anya Janssen, 'Double-Edged II', zelf portretten van Philip Akkerman, donderdag t/m zondag van 12.00- 17.00 uur, t/m 6 februari. De Piek, Hellebardierstraat 13, foto's van Katheiijne Roosen, 'Carwash', t/m 29 januari. De Sterre. Dorpsdijk 42, diverse werken van Marie Wattel- van Bendegem, 'Klaprozen als mensen', donderdag t/m zaterdag van 10.00-17.30 uur, t/m 31 december. OOST-SOUBURG - Het inter cultureel gospelkoor Sound of Hope verleent zaterdag 25 de cember zijn medewerking aan het kerstfeest van PG Shalom in kergebouw Open Haven in Oost-Souburg. De dienst begint om 14.15 uur. Sound of Hope heeft een reper toire van Nederlands- en En gelstalige liederen. De arrange menten voor het koor zijn aan gepast. In de gospel songs speelt het evangelie een grote rol. Tij dens het familiekerstfeest is ook samenzang en kinderen dragen gedichten voor. In De Ark, naast de kerk, wordt er na koffie en thee geschonken VEERE - Tussen vrijdag 25 de cember en zaterdag 1 januari worden de sluizen in Veere aan gepast bediend. Vrijdag 21 de cember is de bediening tot 21.00 uur, en van zaterdag 25 decem ber tot en met zaterdag 1 januari worden de sluizen op verzoek bediend tussen 09.00 en 17.00 uur. Telefoonnummer 0118- 412372. MIDDELBURG - De collecte van de Nederlandse Bandwon- den Stichting die rond half okto ber in Vlissingen en Middelburg wqrd gehouden heeft in iets meer dan veertien duizend euro opgeleverd. Met de opbrengst kan de stich ting verder met haar werk, dat vele terreinen bevat die met brandwonden en de (psychische) gevolgen daarvan verband hou den. VEERE - De provincie heeft elf grote iepen op het sluizencom- plex aan de Kanaalweg Oostzij de in Veere vorige week gekapt. De bomen hadden de iepziekte onder hun schors. Van het voorjaar worden zo'n veertig grauwe abelen er voor in de plaats gezet. Dit soort wordt overigens ook Witte van Haam stede genoemd. ARNEMUIDEN - De bewo ners van de Arnemuidse wijk het Poldertje zijn woedend op de gemeente Middelburg, die plannen heeft om op het speel veld aan de Clasinastraat te gaan bouwen. Ook hebben zij een protestbrief getekend te gen de plannen om aan de achterkant van de Manfeld- straat een speelkooi te plaat sen. door Ellen De Vriend De gemeente wil aan de Clasina straat een supermarkt bouwen met appartementen voor oude ren en een zorgcomplex. Ook moet er een parkeerterrein ko men. Drie huizen moeten daar voor verdwijnen en ook het speelveld moet wijken. Eén van de bewoners die fel tegen de plannen is, is Mirjam van Bel- zen. "Het veld aan de Clasina straat is het enige speelterrein voor kinderen in de wijk het Pol dertje. Het is belachelijk om dat vol te bouwen." Om het verdwijnen van het 3600 vierkante meter grote voetbal veld te compenseren heeft de ge meente voorgesteld aan de achterkant van de Manfeldstraat een speelkooi te realiseren. Maar volgens Jacco en Liandra Lourense stelt die compensatie niets voor. "Ze willen die kooi bouwen op een garageplein waar in het verleden al veel overlast Liandra Lourense: "Op het garageplein was vroeger al veel overlast", (foto: Jaap Wolterbeek) was door de jeugd." De veront ruste bewoners hebben 48 hand tekeningen opgehaald tegen de komst van de kooi. De bewoners van het Poldertje hebben verschillende keren mensen van de Wijkbeheer- groep Arnemuiden gesproken, maar die houdt vol dat de meer derheid van de bevolking achter de plannen staat. "Dat is perti nent niet waar!", roept Kees de Ridder. "Ik heb zelf de handte keningenactie in januari op touw gezet en zodoende heel veel mensen gesproken. Tachtig pro cent van de wijkbewoners is te gen de bebouwing van het speel veld en de middenstanders vin den de komst van een super- MIDDELBURG - Het Vocaal Ensemble Elancore - onder leiding van Lei Smit - geeft zondagI2 december een con cert in de Protestantse Kerk in Veere. Een week later (19 de cember) is het ensemble te be luisteren in de Middelburgse Koorkerk. Naast samenzang worden in bei de concerten carols ten gehore gebracht. Jos Vogel bespeelt het orgel en Marco Ketels de blok fluit. Carols zijn in de loop van de eeuwen echte stemmige kerstlie deren geworden, Tot aan de veertiende eeuw waren het dan sen. Met de invoering van gods dienstige teksten werd de carol langzaam maar zeker een kerst lied. Zowel in Engeland als in Frankrijk is de carol één van de meest geliefde uitingen van ker kelijke en evangelische zang- taal. Het in 1994 opgerichte Vocaal Ensemble Elancore geeft jaar lijks twee adventsconcerten. Daarnaast doet het mee aan Middelburg Vól-Koren en wordt er gezongen in zes kerkdiensten. Doel van de zangers is het instu deren en uitvoeren van koormu ziek vanaf de vijftiende eeuw. De muziek wordt thuis ingestu deerd, zodat enige basiskennis nodig is om in de rij zangers op het podium te kunnen aanschui ven. Voor de concerten in Veere en Middelburg bevat het program ma werken van componisten uit diverse periodes. Zo is er een in strumentaal intermezzo voor blokfluit en orgel en soleert Jos Vogel nog een keer op het orgel. Het concert in Veere begint om 19.30 uur en in Middelburg om 15.00 uur. markt een slechte zaak. 351 handtekeningen zijn overhan digd aan wethouder De Vries." Volgens Lourense wordt er niet naar de bewoners van Arnemui den geluisterd, niet door de wijkbeheergroep en niet door de gemeente. Wethouder Albert de Vries be strijdt dat. "Ik heb verschillende gesprekken met bewoners ge had, ook zijn er inloopavonden geweest. Daaruit bleek dat een grote meerderheid van de bevol king het plan steunt." Het echtpaar Van Belzen geeft toe niet erg blij te zijn met de supermarkt die schuin tegenover hun huis moet komen. Ze zijn bang dat de nieuwe winkel tot een enorme verkeersoverlast leidt. "We hebben al fluisteras- falt toegezegd op de Nieuw- landseweg en ook hoeven er nog maar twee bomen weg. Ondanks de aanpassingen zijn er een paar direct aanwonenden die tegen de plannen blijven protesteren", zegt wethouder De Vries. Hij vindt dat er voldoende groen in Arnemuiden overblijft. "Ik vind het belangrijker dat de be jaarden, die zorg nodig hebben, in Arnemuiden kunnen blijven wonen. Nu moeten zij, op hoge leeftijd, weg uit hun dorp. Daar voor moetje iets inleveren: in dit geval het speelveld. Die plek is middenin het dorp en dichtbij het dorpshuis en andere voorzie ningen. Bovendien geeft de nieuwe supermarkt het voorzie ningenniveau een enorme op pepper." Zowel Van Belzen, Lourense als De Ridder bena drukken niet tegen de bouw van de zorgwoningen te zijn. Zij vin den echter dat het zorgcomplex gebouwd moet worden aan de Dokstraat, waar nu nog de Be- atrixschool staat. De Ridder be grijpt niet waarom het college zo doordramt. "De argumenten die wij gebruiken om niet aan de Clasinastraat te bouwen, zijn de zelfde die de gemeente in 2001 zelf had en waardoor de super markt aan de Burgemeester Hackstraat moest komen." MIDDELBURG - Anton en Kora den Boer zijn vrijdag 17 december te horen in de Doopsgezinde Kerk in Middelburg. Op het program ma muziek voor orgel en fluit uit de negentiende en twintig ste eeuw. Anton den Boer is organist van de Lokhorstkerk in Leiden, waar hij het historische Mitterreither orgel bespeelt. Kora den Boer is solofluitiste bij the Hjllegers- berg Vaudeville Orchestra. Het concert begint om 19.30 uur, kaarten kosten zeven euro. De opbrengst is bestemd voor het hulpverleningsproject Curi- tiba in Brazilië. Trots neemt Albert Slinger de wisseltrofee in ontvangst van bladmanager Pieter Karman, (foto: Ellen de Dreu) VLISSINGEN - De lezers van De Faam vinden Albert Slinger Lederwaren aan de Walstraat in Vlissingen de beste Walcher- se winkel van 2004. De ondernemer is enorm blij met zijn eer ste prijs. Het winkelend publiek weet al lang waarom 'Albert' de beste is. Door Ellen De Vriend "Ik had al wat geruchten gehoord, maar donderdag werd ik door De Faam gebeld. Ik vind het helemaal geweldig dat mijn winkel tot de beste van 2004 is gekozen", zegt Albert Slinger blij. De bijbeho rende wisselbeker heeft een ereplaats gekregen in zijn zaak. "Vorig jaar eindigden we op de derde plaats, dat vond ik ook al mooi." Dat zoveel mensen op hem gestemd hebben, daar is hij even stil van. "Maar ik heb dat niet allemaal alleen bereikt hoor, de prijs is voor mijn hele team", zegt hij bescheiden. "En natuurlijk ook de consumenten, die moeten bij je in de winkel willen komen." Waarom hij eerste is geworden? "Ik bied een heel ruim assorti ment, voor elke portemonnee. Mensen mogen rustig in de winkel een rondje doen, als ze (nog) niet willen kopen is het geen pro bleem", zegt Albert. "Natuurlijk wil ik wel dat ze iets kopen, daar sta ik voor. De kassa is mijn beloning." Als hij wat verder nadenkt over zijn succes bij de consument, noemt Albert het meedenken met de klant. "We proberen een eer lijk advies te geven. Als ze iets voor tien euro willen kopen, moet je er geen twintig euro van willen maken." Wat hij ook belangrijk vindt is dat zijn personeel vriendelijk is. "Tijd voor de klant, serv ice en iets extra's willen doen, dat wordt gewaardeerd", stelt hij. De ondernemer is sinds vijfjaar eigenaar van de lederwarenzaak. Hij werkte van zijn twaalfde tot zijn vierendertigste bij Bijou Le derwaren in Middelburg. "We werkten veel samen met Wim de Bruijne in Vlissingen. Ik heb toen gevraagd of ik hun zaak over kon nemen en dat is gebeurd. Wim doet mijn boekhouding nog steeds, en zijn vrouw Nettie helpt parttime in de winkel." AÏberts team bestaat verder uit zijn vrouw Chantal, twee vrouwen die part time werken en vier vakantiemedewerkers. In de lederwarenzaak worden tassen, rugzakken, koffers, paraplu's en handschoenen verkocht. Ook verkoopt Albert Slinger Lederwa ren trends, zoals de nu hippe postmanbags. De Faam kreeg bijna 1500 inzendingen binnen. Tilroe Optiek in Vlissingen werd tweede en Ippy juwelier Middelburg derde. Oil Vinegar Middelburg prijkte vorig jaar nog bovenaan de lijst. Deze winkel scoort nu een vierde plaats. Opvallend was dat veel mensen stemden voor winkels in Serooskerke en Westkapelle.

de Faam | 2004 | | pagina 8