De Mug verkozen tot olifant der cafés Geef Fikkie op als huisdier van het jaar De Faam betaalt uw boete Zeeuwse kunstwerken in expo Purmerend Hoogste punt van grootste woonzorgcentrum Zeeland KUNST TE KIJK RONDJE WALCHEREN Virtuele geboorte van een visje Ontmoeting in Palazzoli Huis Fotografie van Roosen in Piek Kerstgerichte workshops ZVU Nieuwjaarsduik in Vlissingen Kerst en gospel MIDDELBURG OOSTKAPELLE VLISSINGEN VROUWENPOLDER DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DOMBURG GRIJPSKERKE KOUDEKERKE OOST-SOUBURG Woensdag 1 december 2004 De Faam Pagina 09 Gallery Maritime, Gortstraat 43, Zes Zeemeerminnen, donder dag t/m zondag van 12.00-18.00 uur. t/m 31 december. Audio-vi- suele compositie van Christina Delia Giustina, 'Green', en diverse werken van verschillende kunstenaressen, 5 december van 14.00- 18.00 uur. Zeeuws Archief, Hofplein 16, archiefstukken, muse ale voorwerpen, beeld en geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse sla vernijverleden', t/m 8 januari, foto's uit het archief van de Stich ting Suriname Jaarkalender, 'Suriname in beeld', t/m 31 december, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur. Zeeuwse Biblio theek, Kousteensedijk 7, werken van Marinus van Dijke t/m 8 ja nuari 2005. Foyer: olieverfschilderijen van Inge Caljouw, t/m 4 december 2004. Belje Wolff en Aagje Deken: twee vrouwen, tweehonderd jaar later, t/m 22 januari. Schilderijen van Cor van der Padt, t/m 15 januari. Schilderijen van Rick Konijnenburg, t/m 10 januari. Foto's uit het boek 'Van politie in Zeeland naar Politie Zeeland' en andere politiezaken, t/m 24 december, maandag van 17.30-21.00 uur. dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en za terdag van 10.00-13.00 uur. Lunchroom De Truffel, Sint Jans straat 9a, foto's van Willem Vader, 'Kunst en Natuur', t/m decem ber. Caesuur, Lange Noordstraat 67, foto-installatie van Johan Klein, t/m 5 december. Galerie Caesuur, Lange Noordstraat 67, Johan Klein, installatie, t/m 5 december. Galerie 't Haentje te Paart, Hannie Poelmeijer, keramiek en Leo Poelmeijer, schilderij en, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur, t/m 9 december. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Olieverf schilderijen van Mw. J. Pasman-Cremers, tijdens kantooruren tot eind december. Werken van leden van de Haagse etsclub, 'Tui nen', t/m december, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur. eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur. 't Gasthuis, Noordpoortplein 2, aquarellen van Maatje Goedhart, t/m 31 de cember. Sanquin Bloedbank, Noordbolwerk 33, collages en ge mengde technieken, van Cecile van de Vijver, maandag t/m don derdag van 14.00-21.00 uur, t/m 3 januari. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Groenmarkt 13, foto's, krantenartikelen en vi trines met vondsten over het onderwerp 'Sluimerend in Slik', maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 uur, t/m 17 december. Re volution 10, Herenstraat 6b, zelfportretten: 1973-2004, van Philip Akkerman, dinsdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur, eerste zon dag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 9 januari. Lijsten makerij Indigo, Lange Noordstraat 58, sieraden van Barbara Voit, 5 t/m 12 december. Studio Meestoof Drie, Meestoóf 3, acryischilderijen en aquarellen van Frans Peeters, 'Een huis vol bloemen en vogels', 4 en 5 december van 14.00-17.00 uur. Ga lerie 'T', Turfkaai 25, schilderijen van Nikkie le Nobel, beeld houwwerk van Bert van Beek, schilderijtjes van Bern Wery, ope ning 5 december van 13.00-17.00 uur, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur, 25 en 26 december gesloten, t/m december. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, paddenstoelenfoto 's uit de omgeving van Westhove door R. Hummelen. Tot en met 27 februari, tijdens openingsuren van het café. Tentoonstelling 'Toverbos', woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, vanaf 1 december. Zeeuws maritiem muZEEum. Nicuwendijk 15, tekeningen van Cees Bantzinger, 'Het dichten van de dijken, het herstel van Walcheren in 1945', maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 maart. DeCi- linder, Arsenaalplein, de eenminuten 21 films, van kunstenaars van hel Sandberg Instituut uit Amsterdam, dagelijks, 24 uur pet- dag, t/m 30 december. Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, wereldfoto's van Bart Willemsen, maandag van 13.00-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-18.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 5 december. Sauer Oonk notarissen, Badhuisstraat 181, schilderijen van Leontien Tierolff - Hooij, 'Situaties', maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur, t/m 10 december. Gemeentearchief Vlissingen, Hellebar- dierstraat 2, tekeningen, schilderijen, aquarellen en houtsnijwerk van Cees van der Burght, 'De oorlog die geen einde nam', maan dag t/m donderdag van 9.00-16.30 uur, t/m 9 december. Ko ninklijke Schelde Groep, hoofdgebouw, Glacisstraat 165, di verse werken van (oud) Scheldewerknemers, 'De Scheldewerf in beeld', dinsdag en donderdag van 18.00-20.00 uur, t/m 14 de cember. Ziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, zeef drukken en printen van Frans Room, t/m december. deWil- lem3. Oranjestraat 4, schilderijen en foto's van Anya Janssen, 'Double-Edged 11', zelfportretten van Philip Akkerman, opening zondag 28 november om 15. 00 uur, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur. t/m 6 februari. De Piek, Hellebardierstraat 13, foto's van Kathelijne Roosen, 'C'arwash', opening 3 decem ber om 21.30 uur, t/m 29 januari. De Sterre, Dorpsdijk 42, diverse werken van Marie Wattel- van Bendegem, 'Klaprozen als mensen', donderdag t/m zaterdag van 10.00-17.30 uur, t/m 31 december. Biggekerke, Het Dorpshuis, openbare vergadering, St. Dorpsraad Biggekerke, 20.00 uur. Oost-Souburg, Palazzo- li Huis, themamiddag, 14.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, lezing, 'Zeeland zee cultuurland', dr. A. Smaal, 19.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, lezing, 'De mens tussen de sterren', prof. H. Lamers, 16.45-18.45 uur. Vlissingen, wijkcen trum Aldegonde, vrije dans avond. 20.00-01.00 uur. Middelburg, 't Trefpunt, Nas- saulaan, bezoek Sinterklaas, 14.15 uur. Middelburg, cen trum Padma, Seissingel, dans- workshop, 13.00-17.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, lezing, Wetenschap Astrologie', Theosofisch Ge nootschap, 10.30 uur. Vlis singen, Het Schaepekot, Mer- curiusweg, line-danceavond, 19.30 uur. Westkapelle, Westkapelle Herrijst, winter- markt, 10.00-16.00 uur. Ellcwoutsdijk, 't Kerkje van Ellesdiek, meezingmiddag, Unicef, 14.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, verkoopstand Unicef, 17.30-21.00 uur. Vlissingen, CasAllijn, Pres. Rooseveltlaan 744, thema-avond, 'Dyslexie en meervoudige intelligentie', 20.00-22.00 uur. Middel burg, Zeeuwse Bibliotheek, lezing.. 'Tinnitus, oorsuizin gen', Zeeuwse Volksuniver siteit, 19.00-21.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, verkoopstand Unicef, 10.00-21.00 uur. Middel burg, Vrije School Zeeland, Willem Arondeusstraat, open morgen, kleuters, 8.30-10.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, verkoopstand Unicef, 10.00-21.00 uur. Oost-Sou burg,- Bibliotheek, Kerstworkshop, 'Kerstverr assing', aanmelden: 0118- 467345, 19.00 uur. MIDDELBURG - De Kunst route Middelburg van zon dag 5 december wordt in Gallery Maritime Gortstraat in Middelburg een virtuele geboorte van een vis getoond. Voor deze performance wor den beelden en geluid gebruikt van de kunstenares Christina Delia Guistina. Deze composi tie is samengesteld met origi nele onderwater opnames. De voorstelling begint om 14.00 uur en is doorlopend te bezich tigen. OOST-SOUBURG - Het Pa lazzoli Huis Vlissingen in Oost-Souburg houdt donder dag 9 december tussen 14.00 en 15.30 uur zijn maandelijk se ontmoetingsmiddag. De bedoeling is om laagdrem pelig de mogelijkheid te bieden aan mensen om elkaar te ont moeten onder het genot van een kopje koffie of thee. Niet alleen (ex)kankerpatiënten zijn wel kom, ook hun naasten. Het Pa lazzoli Huis Vlissingen is ge vestigd aan het Oranjeplein in Oost-Souburg. VLISSINGEN - De dj's Fres- hadelijk en Secret Mind tre den vrijdag 3 december op in De Piek tijdens de opening van de expositie Carwash met foto's van Kathelijn Roosen. Het begint om 21.30 uur. Kathelijn Roosen studeerde in juni af aan de Sint Joos Acade mie in Breda. Ze specialiseer de zich in de fotografie. Ze speelt met lichtcontrasten, spiegelingen en 'het zien' op zichzelf. Mensen en sfeer spe len een grote rol in het werk. Roosen woont nu in Breda, maar is afkomstig uit Goes. PURMEREND - Negen Zeeuwse kunstenaars tonen hun werk in theater De Pur- maryn in Purmerend tijdens de jaarlijkse grafiektentoon stelling. Daaraan is tevens de Pyrmaryn Grafiekprijs ver bonden. Het publiek bepaalt de win naar. Purmayn koopt het werk dat de meeste stemmen krijgt aan. Bovendien krijgt de schepper van het kunstwerk nog een bonus van vijfhonderd euro. De expositie is nog te bezichti gen tot 17 januari en is gevuld met werken van Tom Lamper, Giel Louws, Anne-Marie van Sprang, Hans Bommeljé, Gui- do Eckhardt, Saskia Eggink, Janpeter Muilwijk, Onno de Graaf en ben Sleeuwenhoek. De tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met het Centrum Beeldende Kunst Zee land. GOES - Doet uw hond echt niet onder voor Lassie? Of is uw eigen goudvis veel leuker dan die pratende Nemo en kan uw kanarie veel mooier fluiten dan Tweety? Schrijf hondje Fikkie, poes Loeder of kanarie Pietje dan in voor de Huisdier van het Jaar verkie zing 2004. Dit kan tot vrijdag 10 december. Het ratje Kreukel werd vorig jaar postuum verkozen tot het leukste huisdier in de catego rie: Overige huisdieren. Tij dens de televisie-opnames werd het beestje, dat samen met acht andere dieren de fina le had bereikt, onwel en over leed enige tijd later. Voor de jury reden om aan de eigena resse van Kreukel de award uit te reiken. De verkiezing is een initiatief van de Stichting Met Dieren Meer Mens en wordt voor de zesde keer gehouden. Dit jaar zijn er drie nieuwe ca tegorieën. Het liefste, dapper ste en het slimste huisdier ko men nu in aanmerking voor een prijs. In deze krant en op de website www.metdierenmeermens.nl worden eind januari alle geno mineerden bekend gemaakt. Het TROS televisieprogramma Middag Magazine zendt film pjes uit van de uitgekozen huis dieren. Daarnaast krijgen zij in deze krant ook uitgebreid aan dacht. Iedereen kan vervolgens via internet stemmen op zijn of haar favoriet. Naast een lande lijke finalist voor elke catego rie, wordt er ook per regio een viervoeter, vogel, schildpad of knaagdier benoemd. Zij maken kans op een spetterend troost- pakket. Inschrijfformulieren voor de verkiezing zijn af te halen bij de dierenspeciaalzaken. De kandidaten kunnen ook via internet opgegeven worden op www.metdierenmeermens.nl. J. de Graaf (SWVO) en B. Baert (I'Escaut) op 28 meter hoogte, (foto: SWVO/Ronny Boogaard) VLISSINGEN - Op het terrein van Zorgcentrum Ter Reede heeft Werkt Voor Ouderen (SWVO) vrijdag het hoogste punt bereikt van het gebouw dat na oplevering het grootste woonzorgcentrum voor senio ren van Zeeland moet worden. Het bereiken van de top (op 28 meter) werd vrijdag symbolisch gevierd door het storten van het laatste deel beton tijdens een korte bijeenkomst met een offi cieel tintje. Het nieuwe woonzorgcentrum bestaat uit 386 woningen. Naast de twee bestaande appartemen tengebouwen verrijzen drie nieuwe appartementengebou wen en een flatgebouw met koopappartementen. Verder een nieuw stichtingskantoor om de ondersteunende diensten te huis vesten. Verder komen er faciliteiten zo als een seniorenrestaurant, een winkel, een fitnessruimte, een kapsalon annex beautysalon, een bibliotheek met internetcafé, een atelierruimle en diverse andere voorzieningen. Na oplevering van de eerste wo ningen in september volgend jaar verhuist een groot deel van de bewoners van Zorgcentrum Ter Reede naar de nieuw ge bouwde woningen. VLISSINGEN - Klachten zijn er genoeg. Overal politieauto's achter de bosjes, een bonnen regen daalt neer op Zeeland. Tenminste, ais je de media moet geloven. Immers, de Zeeuwse politie moet nog al tijd veel bonnen uitschrijven alvorens ze aan de voor waarden in het prestatiecon tract met het Rijk voldoet. Maar, zo vraagt de redactie van De Faam zich af, zijn het sterke verhalen of is de politie inderdaad met het bonnen boekje aan het wapperen? Daarom deze oproep. Oranje is in de ogen van de agent rood en hij staat bij de me ter te popelen om meteen bij het verstrijken van de tijd een boete uit te schrijven. Heeft u het als lezer van De Faam meege maakt? Stuur uw verhaal dan naar de krant. Heeft u een in uw ogen onzinnige bekeuring ge had. laat het ons weten. In janu ari 2005 beslist de redactie wie van de inzenders de meest onte rechte of absurde boete heeft ge had. De krant neemt die bekeu ring voor zijn rekening. De spelregels zijn simpel: de be keuring moet in Zeeland zijn uitgeschreven en de inzender moet bewijzen dat hij die bekeu ring ook inderdaad heeft gehad. Stuur uw inzending naar Redac tie De Faam. postbus 5, 4460 AA in Goes of red.faam@ whk.wegener.nl. Anonieme tips zijn ook welkom via www.de- faam.nl MIDDELBURG - De ZVU (Zeeuwse Volksuniversiteit) heeft een paar kerstgerichte workshops op het programma staan. Dinsdag 14 december is er de workshop vegetarisch koken. Er wordt een feestelijke vegetari sche kerstmaaltijd bereid. Voor 6 december inschrijven op 0118- 634800. Daarnaast verzorgt de ZVU de workshop 'Kerststaldie- ren boetseren' voor kinderen. Dat gebeurt woensdag 15 de cember tussen 13.30 en 15.30 uur. Aanmelden op hetzelfde nummer voor dezelfde datum. En wie een sfeervol kerstarran gement na deskundige adviezen wil maken kan eveneens bij de ZVU terecht. Woensdag 22 de cember wordt namelijk een workshop met dat onderwerp gehouden tussen 13.30 en 16.00 uur. Voor 14 december telefo nisch aanmelden. De workshops worden gehouden in het ZVU- gebouw aan de Spanjaardstraat 51 in Middelburg. VLISSINGEN - Zin in een eind je snorkelen op Nieuwjaarsdag? Dat kan ook deze keer na de jaarwisseling in de Westerschel- de aan de voet van de boulevards in Vlissingen. Het Duikteam Zeeland heeft zijn traditionele Nieuwjaarssnorkeltocht ge boekt. Deelnemers gaan 'ver kleed' te water, bij voorkeur in spelend op actuele gebeurtenis sen. Voor de meest originele uit dossingen zijn er prijzen. De deelnemers gaan 1 januari om 14.00 uur te water, nadat ze zich hebben verkleed in de kleedac commodatie onder de Boulevard Evertsen. VLISSINGEN - De Sint Jacobs- kerk in Vlissingen staat zater dagavond 11 december vanaf half acht helemaal in het teken van Kerstmis en gospel. Swin gende en gedragen melodieën wisselen elkaar af. Zeven go spelkoren uit de omgeving ne men deel, onder leiding van gastdirigent Jaco Mulder uit Emmeloord. Kaarten zijn te be stellen via 0118-643428. Barend Midavaine(midden): "Een bezoek aan een café moet hetzelfde zijn als thuiskomen. Lekker eten en lekker drinken in een fijne ruimte... En af en toe een zoen", (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - De wereld van Barend Midavaine, zijn vrouw Nienke en hun dochter Mirjam stond vorige week plots klaps op zijn kop. Horeca, het landelijke tijdschrift voor de ge lijknamige branche in Nederland, verkoos hun Braai-Tapperij de Mug tot beste café van Nederland. Met een stortvloed van klanten, persaandacht en felicitaties tot gevolg. "Maar we blij ven met beide voeten op de grond staan." Barend en zijn vrouw Nienke zitten apentrots in hun café met voor ze, op een doorleefde houten eettafel, hét verkiezingsartikel. "De laatste dagen waren overweldigend; we zijn geleefd. Maar wat voor schitterende reacties hebben we gehad", zegt Nienke, al bla derend door een stapel uitgeprinte 'fanmails'. Hoewel de Mug vorig jaar al op de negende plaats eindigde in de prestigieuze verkiezing van de Nederlandse cafés, was de winst dit jaar toch een verrassing voor de Zeeuwse bruine kroeg. Barend is vooral blij dat de prijs mede is behaald door hun gastvrijheid, iets waar hij veel waarde aan hecht. "Het sociale aspect is zo belang rijk. Een bezoek aan een café moet hetzelfde zijn als thuiskomen. Lekker eten en lekker drinken in een fijne ruimte... En af en toe een zoen", lacht hij al pijprokend. Deze visie houdt Barend niet alleen voor zichzelf. Al jaren is hij officieel leermeester voor aanstor mend kasteleintalent. En ook als hij een ander café binnenstapt, be oordeelt hij dat voor zichzelf meteen. "Je bent gewoon altijd met je vak bezig". De Mug werd maandag ook nog eens als ambassadeur aangewezen door brasserie D' Orval. Dit trappistenklooster, één van de zes in België, koos uit alle Nederlandse horecabedrijven de Mug als offi ciële promotor voor hun product. En dat recht kreeg geen Neder lands horecabedrijf eerder. Het is voor Barend een extra beloning voor de inspanningen zijn team. Na éénenderlig jaar is de oorspronkelijke sfeer van de kroeg van Barend nog gemakkelijk te herkennen. En daar zit misschien wel de kracht van de zaak. Toch blijven Barend, zijn vrouw en zijn dochter - die ook gastvrouw is - de horecaonderneming vernieu wen. Zo opende het ondernemende gezin onlangs een proeflokaal en een pittoresk winkeltje, pal naast het café. Hier kan de kroegbe zoeker of toerist terecht voor streekproducten; van bieren en bab belaars tot witlofsoep. Zelfs is er onlangs met twee kamers nog een pensionfunctie aan de Mug toegevoegd. En de bekroning van vori ge week neemt de vernieuwingsdrang van de Mug niet weg. Ba rend neemt nog een trek van zijn pijp en motiveert: "We denken niet: we zijn er nu, we hebben het beste bereikt en ze komen toch wel... Want zo werkt het nu eenmaal niet." Badhotel Domburg, Domburgseweg la, schilderijen van kunste naars uit atelier De Glazen Pui, maandag t/m zondag van 11.00- 23.00 uur, t/m 31 december. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, sieraden van internationale ontwerpers, sculpturen van Hannes Helmke en Wil Goed, aquarellen van Addie Nieuwenkamp- Mida vaine, vrijdag en zaterdag van 11.00-18.00 uur, zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 9 januari. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 1 1, diverse werken van veertig kunstenaars, 'Kunst van 4 tot 400 euro', dinsdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur, t/m 22 decem ber. Woontrend Zeeland, Duin straat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maan dag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur, zaterdag van 10,00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m januari. Schilderijen van Nikkie le No bel in Galerie T in Middel burg. (foto: pr) Palazzoli Huis, Oranjeplein 41, etsen en lino's van Marlies Dijkstra, dinsdag, woensdag en donderdag van 14.00-16.00 uur, t/m december. Zorgcen trum De Gouden Tuyn, Gou westraat 129 en Nieuw Bach- tenpoorte, Oranjeplein 80, schilderijen en beelden van kunstenaarsvereniging Het Zeeuws Palet, dagelijks van 9.00-17.00 uur, t/m 3 januari. De Zoute Viever, Dongestraat 1, Fotoclub De Draadontspan ner exposeert werk van leden naar het thema 'Typisch Zeeuws'. Tijdens kantooruren Werk van Frans Peeters in tot en met 31 december. de- Studio Meestoof Drie in Watertoren AK, Rijksweg A58, Middelburg, (foto: pr) installatie, sculpturen, films van Bob Gramsma, Kie Ellens, Ben Sleeuwenhoek, Erik Olofsen, Krien Clevis, Jacco Olivier en David Still, 'Andere plaatsen', opening zondag 28 november 17.00 uur, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 februari. Ook uw huisdier maakt kans op de titel Huisdier van het Jaar. (foto: archief WHK) aoi ns iabuO toov i>hsW nnitrbitS

de Faam | 2004 | | pagina 9