Windmolenpark op Neeltje Jans vervangt oude dreumesmolens I Geheimzinnige ziekte bedreigt ook kastanjebomen in Zeeland Driedubbel feest voor Imkerij Poppendamme Veelzijdige liedjesschrijvers in De Wegwijzer Nieuw en Sint Joosland Kerst- en sinterklaasmarkt in Goese Zeelandhallen Eerste reuzenmolens worden eind volgend jaar geplaatst Samen zingen voor Unicef Toverbos in ZBM Scratch Messiah is al volop in voorbereiding Accordeola gaat ook naar Goes Vertrouwen op intuïtie in cursus The Old Firm is klaar met luieren Amnesty zoekt collectanten Is astrologie ook wetenschap? Informatiedag over depressies bij ouderen Zeeuws Mannen Ensemble geeft een kerstconcert MET RECHT Vormfouten AL JL k Rommelig Zeeuwse klimaat Enorme spanwijdte Genezen Vergunningen Woensdag 1 december 2004 De Faam De reuzenturbines die op de stormvloedkering komen, produceren samen genoeg stroom om 53.000 huishoudens te voorzien, (foto: Dennis Rijsbergen) GOES - Kerstversiering, stem mige koren, dinerideeën, workshops en enorme kerstbo men vormen het decor voor de kerstmarkt die op zaterdag 4 en zondag 5 december wordt gehouden in de Zeelandhallen in Goes. De markt is onderdeel van de Kerstmarkttour die door Nederland trekt. Aan de markt doen tweehonderd standhouders mee. In de versier de kerstkramen is een uitgebreid assortiment aan kerstartikelen te koop. Op het Kerst Creaplein Ia- ten kunstenaars en hobbyisten zien hoe je kerstkaarten, kran sen, kerststukjes en kaarsen kan maken. Ook zijn er demonstra ties zijdeschilderen, decoupage, pottenbakken en porselein be schilderen. Met 70.000 kerst lampjes en hoge kerstbomen worden de Zeelandhallen omge toverd tot een sfeervol kerstpara dijs. Elk uur neemt de kerstman plaats op zijn kerstwensstoel om GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendamme in Grijpskerke houdt eind december voor de kinderen een Winterfeest. Te gelijkertijd wordt een Winter- speelgoedbeurs gehouden met allerlei nostalgisch speelgoed. Het Winterfeest bij de imkerij wordt gehouden in de donkere dagen na de Kerst. Het is een kinderfeest, maar ook een feest voor alle ouders en grootouders die iets gezelligs willen doen met hun kind of kleinkind. De kinderen kunnen deelnemen aan creatieve workshops met bijen was, ook kunnen ze kaarten en buttons maken. Liefhebbers van nostalgisch speelgoed kunnen terecht op de Winterspeelgoedbeurs, die tege lijkertijd wordt gehouden. "Op de beurs staan verzamelaars van nostalgisch speelgoed als dinky toys en poppen. Zeg maar spul len uit grootmoeders tijd", zegt Piet de Meester van de imkerij. Het Winterfeest en de Winter speelgoedbeurs worden gehou den van dinsdag 28 tot en met de kerstwensen van de kinderen in ontvangst te nemen. Kinderen kunnen een ritje maken in de kerstcarrousel of de Santa Claus Express. Tussen 12.00 en 13.00 uur komen Sinterklaas en zijn Pieten de Kerstman even aflos sen. Zaterdag zingen de a-capel- la popgroep Piece of Cake en popkoor Seaside Rendez-vous nummers van hun uitgebreid re pertoire. Ook zingt het kinder en tienerkoor De Bevclanden (kerst)liederen onder leiding van Jannie Dieleman. Zondag zijn er optredens van close harmony- groep Geen Paniek en amuse mentskoor Encore. De kerstmarkt is onderdeel van de Kerstmarkttour die voor het derde jaar wordt gehouden. Van eind november tot half december verplaatst de tour zich via Hen gelo en Leiden naar Goes. Na Arnhem eindigt het evenement in Maastricht. De kerstmarkt is op beide dagen tussen 10.00 en 17.30 uur te bezoeken. donderdag 30 december. De tra ditionele Christmas Fair is van 1 december tot en met 30 decem ber. Het thema van dit jaar is de Hollandse winter. De evene menten zijn tussen 13.00 en 17.00 uur gratis te bezoeken. ELLEWOUTSDIJK - In 't Kerkje van Ellesdiek aan de Van Hattumstraal in Ellcwouts- dijk is zondag (5 december) een meezingmiddag voor Unicef. Bezoekers lenen een meezing- boek met dertig verzen, zodat iedereen kan meedoen. Er staan sinterklaasliedjes, kerstliederen, oud-Hollandse liedjes, smart lappen en Zeeuwse liedjes op het programma. Lenie Stokman begeleidt deze middag de samenzang op piano. Geert For- trie verzorgt een intermezzo. De samenzangmiddag begint om, 14.30 uur. Entree 3,50 euro. NEELTJE JANS - Verouder de dreumesen zijn het eigen lijk, de twintig windmolens op de stormvloedkering. Ze moe ten dan ook wijken voor zestien reuzen. Modernere turbines die de stroomproduc- tie op dat stukje winderig Zee land eensklaps verachtvoudi gen. Door Dennis Rijsbergen De definitieve ontwerpen wer den afgelopen maandag tijdens een bijeenkomst in het Topshuis op Neeltje Jans aan de heren po litici uit de doeken gedaan. Ooit was er het idee om de mo lens op één lijn op de dam te zet ten. Maar de stormvloedkering zou dan één grote gehaktmolen worden voor de vele zeevogels die er leven. En dus haalde de Europese Vogelrichtlijn een vet te streep door dat ontwerp. Uiteindelijk is voor wat betreft de plaatsing van de windmolens gekozen voor vier vierkanten met elk vier molens. Nu staan de molens nog schijnbaar achteloos neergekwakt op de stormvloed kering. "Een rommelige situa tie", vindt ook J. Bosch van Bu- OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle heeft voor kinde ren van twee tot zeven jaar een tentoonstelling over bosdieren ingericht. Gebruikt zijn echte boomstammen, een bladertak en een enorme wandschilde ring. Een bezoek aan dit toverbos be gint met een film over Fee Hup- sakee die de dieren betovert zo dat ze kunnen praten. Onderweg in het bos ontmoeten de kinde ren allerlei dieren. Die door aan raking met het toverstokje gaan praten. De bedoeling van dit ini tiatief is om kinderen op een eenvoudige maar aantrekkelijke manier iets te leren over het bos en zijn bewoners. Ook worden -allerlei activiteiten die met het Toverbos hebben te maken geor ganiseerd. De openingstijden: woensdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Hoewel zater dag 12 februari nog ver weg is, repeteren pakweg vijftig in strumentalisten en rond de tweehonderd zangers momen teel al druk thuis om over ruim drie maanden Handels Messiah uit te voeren. Het gebeurt volgens scratch, het geen betekent: vanuit het niets beginnen en samen tot een klin kend resultaat komen. De uitvoering zal plaatsvinden in de Sint Jacobskerk. De muzi kanten ontmoeten elkaar dan pas. Onder leiding van dirigent Jules van Hessen is het gezel schap de hele dag bezig om het geheel aan elkaar te smeden, zo dat Handels meesterwerk pico bello wordt uitgevoerd. Het con cert die dag begint om 19.30 uur. Het is inmiddels de vijfde uit voering van Messiah from Scratch in Vlissingen. VLISSINGEN - De Vlissingse Accordeonvereniging Accor deola vindt dat haar 45-jarig jubileum aanleiding is om de vleugels uit te slaan. Ze wil een orkest oprichten in Goes. De werving is al begonnen. "We weten van een aantal accor deonisten in Goes dat ze staan te popelen om in een orkest te kun nen spelen," weet het Accordeo- la-bestuur. Maar behalve accor deonisten, heeft het nieuwe or kest in de Ganzenstad ook plaats voor klarinetisten, tuba- en dwarsfluitspelers. De repetities zullen op maandagavond plaats vinden onder leiding van Anne- marie Simons. De locatie is nog niet bekend. Daarnaast mogen ook in Vlissingen nieuwe or kestleden aanschuiven. Daar functioneren inmiddels drie or kesten, in de categorie van be ginners tot gevorderden. Simons hanteert ook daar de dirigeer stok. De repetities in Vlissingen worden op de woensdagen ge houden van 18.30 tot 21.30 uur op het adres Adriaan Coortelaan. reau Bosch en Slabbers, de be denker van het nieuwe plan. Nette en ordelijke vierkanten dus, met molens die tachtig me ter hoog zijn. Dat is tweeënhalf keer groter dan de huidige turb ines. Samen wekken de zestien reuzen niet minder dan 250 dui zend megawatt aan stroom op. Dat is genoeg voor een heel jaar energie voor zo'n 53 duizend huishoudens. Vandaag de dag krijgen slechts zesduizend huis- MIDDELBURG - In Neder land waart een geheimzinnige ziekte rond, die het voorzien heeft op kastanjebomen. AI honderden bomen hebben de ziekte niet overleefd. Ook Zee land lijkt er nu aan te moeten geloven. Concrete cijfers over het aantal kastanjebomen in Zeeland dat geïnfecteerd is, zijn er niet, maar de schattin gen variëren van slechts enke le bomen tot wel vijftien pro cent van het totaal. Bij aangetaste bomen ontstaan er scheuren in de bast waaruit een bruinachtig sap stroomt. Deskundigen verschillen nogal van mening over de mogelijke oorzaak van de ziekte. Voor boomchirurg Marco Borst uit Baarland is het echter duidelijk: de bomen lijden vooral onder een slecht leefmilieu. "Een boom wordt pas ziek als zijn ge zondheid al geruime tijd achter uit is gegaan", legt Borst uit. "En dat is helaas iets dat in feite al jaren aan de gang is. Door bo demverdichting en een slechte afwatering is de conditie van veel bomen in Nederland de laatste jaren verzwakt. De leef omgeving van de bomen is niet natuurlijk meer; ze worden dooi de mens in cultuur gebracht, en de meeste bomen kunnen daar slecht tegen. Kastanjebomen hebben, door de verdichting van de bodem, al snel last van sap dat uit de bast vloeit. Een na tuurlijke mutatie van phytophte- ra, een schimmel die ook op aardappelen voorkomt, leeft van dit sap en kan op deze manier de boom binnendringen", legt Borst uit. Toch is er nog veel onduidelijk heid over de aantasting van de kastanjebomen. Veel deskundi gen zijn van mening dat de oor zaak nog niet bekend is, terwijl anderen, zoals Marco Borst, daar heel anders over denken. Bomen- en plantenkweker Piet van 't Westeinde uit 's-Heer Abtskerke houdt de kastanjes op zijn kwekerij in ieder geval nauwkeurig in de gaten. "De bo men op een kwekerij worden goed verzorgd en zijn daardoor minder vatbaar voor eventuele ziektes", meent Van 't Westein de. "Stadsbomen in straten en parken hebben meer te duchten houdens elektriciteit van de mo lens op de stormvloedkering. Maar het is niet allemaal hosan na. De molens zijn groter en dus nog beter te zien. Enorme wie ken met een spanwijdte van ne gentig meter die het landschap ontsieren. De Veerse wethouder J. Bostelaar zet dan ook een kri tische kanttekening bij het plan. "Windmolens op Neeltje Jans van infecties en aantastingen. In Zeeland is al een aantal kastan jes aangetast, maar ik vermoed dat het er niet veel zijn. Mis schien dat het Zeeuwse klimaat daarbij een rol speelt. Schim mels en bacteriën houden nu eenmaal niet van 'zout in de lucht'. Ook houden ze niet van droge, hete zomers, maar in een wanne, natte zomer kan er juist een ex plosieve groei plaatsvinden. Vooral oude en verzwakte bo- NIEUW EN SINT JOOS- LAND - Theater de Wegwij zer in Nieuw en Sint Joosland heeft voor vrijdag 3 december de gerenommeerde liedjes schrijvers Dick van Altena en Ruud Hermans geboekt. Ze komen met het programma Lonely 2. Het begint om 20.30 uur. Van Altena wordt geroemd om zijn veelzijdigheid, hij schrijft bijvoorbeeld net zo makkelijk zijn eigenlijk niet gewenst. Maar als we het doen, laten we het dan op een verantwoorde manier doen. En dat is dit plan." Want, zo is de gedachte: beter zestien grote doch keurig ge rangschikte molens dan de hui dige ratjetoe van twintig kleine turbines. Een opmerking die wethouder R. van der Wekken van de gemeente Schouwen- Duiveland maandag gretig ge- men zijn dan een makkelijke prooi voor deze schimmels." Omdat bomen met medicijnen heel moeilijk te genezen zijn, is het voorkomen van infecties volgens Marco Borst de beste oplossing. "Op dit moment is er nog geen middel tegen de schimmel. We moeten er daar om alles aan doen om gezonde bomen zo lang mogelijk gezond te houden. Vroeger werd er naar liedjes voor zichzelf als voor Henk Wijngaard of Armand. Ook countrysongs en kinder liedjes maakte hij, in totaal 850 teksten. De zanger begon zijn carrière bij Major Dundee, een countryband die als een van de weinige Nederlandse bands een countryhit scoorde. Dat gebeur de in 1978 met The Longer The Distance. Begin jaren tachtig begint Dick ook Nederlandse teksten te schrijven en werkt mee aan al- bruikte om de enkele tegenstan der. van het plan de wind uit de wieken te halen. De nodige vergunningen moeten nog binnengehaald worden en een technisch probleempje hier en daar dient nog opgelost te worden. Toch verwacht Delta directeur T. van der Klaauw dat de eerste molens er eind volgend jaar staan te wieken bomen nauwelijks omgekeken. Pas in de laatste jaren is er meer aandacht ontstaan voor hun wel zijn. Belangrijk daarbij is een goede verzorging, maar bomen willen voor de rest het liefst met rust worden gelaten. Verder is het van belang om al bij het planten van bomen te zorgen voor een ruim plantgat, een goe de bodemstructuur en een goede afwatering. De meeste bomen houden namelijk niet van natte voeten." bums van onder andere de Lim burgse groep Carboon. Ruud hermans is naast liedjes schrijver ook radiopresentator. Hij groeide op met muziek van Elvis Presley. Bob Dylan, The Byrds en James Tayler. In 1975 was hij succesvol zanger van Tumbleweeds en scoorde neen nummer één hit met Somewhere Between. Theaterervaring deed hij in voorprogramma's van on der andere Ilse de Lange. Pagina 25 MIDDELBURG - Olcttc Luit- wieler begint in januari met een therapeutische cursus die leerlingen moet helpen om 'on voorwaardelijk een eigen weg te kiezen', met intuïtie als weg wijzer of gids. De cursus wordt gegeven in Centrum Padma aan de Seissin- gel in Middelburg. Luitwieler studeerde een aantal jaren medicijnen en een jaar fi losofie. In juli behaalde ze het diploma sociaal pedagogisch hulpverlener. Meer informatie: 0118-615347. VLISSINGEN - The Old Firm komt zaterdag 4 december naar de Piek in Vlissingen met hun onvervalste Celtic Rock. De band heeft een jaartje gepau zeerd en is nu weer volop bezig. The Old Firm presenteert zich met veel zweet, accordeon, vi ool, akoestische gitaar, snaren en klompen en ze zijn in staat om van elk optreden een feest te maken. De band speelt zowel op partijtjes als spontaan op straat hoeken. Het concert begint om 22.00 uur VLISSINGEN - Amnesty Inter national gaat in de laatste week van februari 2005 weer landelijk collecteren. De mensenrechten organisatie is daarom op zoek naar collectanten in de regio. Wie er wat voor voelt om mee te doen aan die collecte kan zich melden bij Denise Sorgedrager in Vlissineen, telefoonnummer 0118-469692. MIDDELBURG - Hoe is de astrologie filosofisch, mystiek en spiritueel te verklaren? Op die vraag wordt ingegaan tij dens een bijeenkomst van Het Theosofisch Genootschap za terdag 4 december in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Volgens de organisatie zijn ho roscopen zoal die in kranten en tijdschriften worden afgedrukt met meer dan een korrel zout te nemen. Toch stelt het Theoso fisch Genootschap vast dat de laatste vijftig jaar veel onder zoek is gedaan naar astrologie. Onder de publicaties van die onderzoeken bevinden zich op merkelijke resultaten, die tijdens de bijeenkomst worden voorge legd. De lezing heet dan ook 'Wetenschap Astrologie', met de ondertitel 'Een theosofische verklaring'. Aanvang 10.30 uur. GOES - De gezamenlijke ou derenbonden in de gemeente Goes houden op maandag 6 december in het Gasthuis een voorlichtingsbijeenkomst over ouderenpsychiatrie. Wanneer ouderen verschijnselen vertonen van vergeetachtigheid of afzondering wordt er al snel gedacht aan dementie of Alzhei mer. Vaak is er echter iets an ders aan de hand. Er kan bij voorbeeld sprake zijn van een depressie of eenzaamheid. Tijdens de bijeenkomst besteden M. Brinkhuis, gz-psycholoog en P. Tazelaar, ambulant verpleeg kundige van Emergis, aandacht aan de hulpverlening en behan delmethoden.De bijeenkomst in het Gasthuis aan de Kievitlaan 4 in Goes begint om 14.00 uur. WEMELDINGE - Het Zeeuws Mannen Ensemble geeft op za terdag 11 december een kerst concert in de PKN kerk in We- meldinge. Naast bekende kerstliederen staan ook psalmen, klassieke stukken en negro-spirituals op het programma. Een instrumen taal ensemble met enkele blaas- en strijkinstrumenten zorgt voor de muziek. Het optreden staat onder leiding van Jan van den Bos. Mark Christiaanse uit Yer- seke, verzorgt de pianobegelei ding. Marien Stouten leidt het instrumentaal ensemble en be speelt het orgel. Het concert be gint om 20.00 uur. Toegang kost vier euro, kinderen tot twaalf jaar betalen de helft. Kaarten in de voorverkoop zijn een euro goedkoper en zijn te krijgen via www.zeeuwsmannenensemble.n lofOl 13-502845. Het mooie van borrel- of verjaardagspraat: iedereen weet pre cies wat u in geval van nood moet doen. Alle aanwezigen heb ben ineens verstand van medische- of juridische zaken. En als ze die niet hebben, dat is er altijd wel iemand die een vriend heeft en die heeft meegemaakt dat... Vul maar in. Vormfouten zijn dan ook vaak en dankbaar onderwerp van gesprek. Net als bij elk ander bedrijf worden er ook bij justitie fouten ge maakt. Dikwijls worden ze ook breed in de media uitgemeten, zij het dat het vervolg op die fout de media nooit haalt. Mooi voor beeld: de twee dames die een minister met ketchup besmeurden. De dames zaten vast en werden vrijgelaten. 'Justitie in de fout' en 'een vormfout van jewelste'joelden de media. Als met justitie, het Openbaar Ministerie wordt bedoeld, dan klopt het so wie so niet, want de rechter-commissaris beslist in dit geval of iemand langer wordt vastgehouden, niet een officier van justitie. Van een vorm fout is dus al helemaal geen sprake. Bovendien zijn de dames al weer snel achter slot en grendel gezet. Wat is een vormfout dan wel? Een vormfout is een niet nageleefd geschreven of ongeschreven voorschrift uit het strafprocesrecht. En wat zijn de gevolgen van zo'n vormfout? Strafvermindering, uitsluiting van het bewijs of niet-ontvankelijkheid. Echter: er moet dan wel rekening worden gehouden met het belang van het voor schrift, de ernst van de fout en het nadeel dat wordt toegebracht aan de verdediging van de verdachte. Een voorbeeld: De politie mag in beginsel niet zomaar een woning binnenstormen en zonder toestemming van de bewoner(s) door zoeken. Daar zijn regels voor en één daarvan is, dat in vele geval len er een machtiging van de rechter-commissaris voor die huis zoeking moet zijn. De huiszoeking blijkt echter spoedeisend en er is op dat moment geen (schriftelijke) machtiging. Er is dus - kort door de bocht - op onrechtmatige wijze bewijs verkregen. De rech ter die daar uiteindelijk over beslist kan, let wel, kan beslissen dat dit bewijs wel of niet meetelt en kan daarmee rekening houden met de op te leggen straf. Maar meestal zijn er echter meer bewijsmid delen en gaat de verdachte echt niet vrijuit. Laat overigens duidelijk zijn, dat vormfouten alleen kunnen voor komen tijdens het voorbereidend onderzoek en dan nog alleen te gen de verdachte en als het gaat om wat hem ten laste wordt ge legd. En wat als de tenlastelegging niet helemaal klopt? Dat de plaats waar één en ander gebeurd zou moeten zijn niet juist is, dat uw ge boortedatum verkeerd is en uw naam onjuist gespeld? Geen nood. Dat kan en wordt allemaal tijdens de terechtzitting weer netjes rechtgetrokken. Ondanks alle borrelpraat: een - te corrigeren - fout in de tenlastelegging leidt in beginsel bijna nooit tot vrijspraak of niet ontvankelijkheid van de officier van justitie. Deze kastanjes op het Middelburgse Koorkerkplein overleefden het plaatsen van een stenen ring rondom hun wortels. Nu wordt hun bestaan bedreigd door een mysterieuze kastanjeziekte, (foto: Jaap Wolterbeek)

de Faam | 2004 | | pagina 25