Ventileren voor een gezonde woning Lid Swift sportvrijwilliger van het jaar Wijkaanpak zoekt vrijwilligers Plannen woonservicezone Churchilllaan Sportspektakel in Kruitmolen Bijeenkomst over werf Meerman Plaats genoeg Wonen in Arnemuiden? Chatten over de markt Extra vergadering Woensdag 24 november 2004 De Faam Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middeiburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaaiweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Wist u dat luchtvervuiling niet alleen iets is voor buiten? Ook binnenshuis kan de lucht ver vuild raken, als niet goed ge ventileerd wordt. Dat merk je vooral aan vocht in de woning. We koken, douchen, roken, zet ten de vaatwasser aan of stoken de open haard nog eens op. Al deze handelingen vervuilen de lucht binnenshuis. Veel mensen denken dat een tijdje het raam openzetten wel afdoende is. Maar een raam staat veelal voor korte duur open, zeker als het buiten regent of koud is. Het is beter voor uw gezondheid om te zorgen voor een continue venti latie. Door slechte ventilatie blijft vocht in de woning aanwezig en hoopt zich op. Bewoners ont dekken vocht meestal in een laat stadium als er zwarte schimmel- plekken op de muur ontstaan, behang loslaat of verf afblad- dert.Toch kunt u al eerder vocht- problemen ontdekken, bijvoor beeld doordat ruiten langdurig beslagen zijn of er een bedomp te lucht in huis hangt. Een voch tige woning kan schadelijk zijn voor uw gezondheid en kan bij mensen met astma of aandoe ningen aan de luchtwegen aller lei klachten veroorzaken. Maar ook kinderen die opgroeien in een vochtig huis, hebben een grotere kans op gezondheids klachten. Onderzoek wees uit dat die kans 25 procent hoger ligt dan van (foto: roald beuning fotografie) kinderen die in een gunstiger woonklimaat leven. Overigens ontstaan gezondheidsproble men niet door het vocht zelf. Vooral schimmels en huisstof mijten zijn de boosdoeners. De ze gedijen goed in een vochtige omgeving. Continu ventileren kan in veel gevallen de grootste problemen oplossen. Ventileren en isoleren Door een goede isolatie bezuini gen we op stookkosten en spa ren tevens het milieu. Maar iso leren kan niet zonder ventileren. Sluit daarom ventilatievoorzie- ningen zoals luchtroosters, me chanische ventilatiekanalen, ventilatoren en bovenlichten nooit af. Deze zorgen voor een continue zwakke luchtstroom waardoor verse lucht de woning in stroomt en de 'vervuilde' binnenlucht de woning uit kan. Overigens gaan ventileren en energie besparen prima samen. Een woning met een vochtig binnenklimaat kost namelijk veel meer energie om te verwarmen dan een woning die van binnen droog is. Dus als u continu venti leert, hoeft u uiteindelijk minder te stoken. Radon in de woning Radon is een radioactief edelgas dat vrijkomt uit bouwmaterialen en uit de bodem (onder de wo ning). Je kunt radon niet zien, ruiken of proeven (maar wel me ten met speciale apparatuur). Het gas is van nature aanwezig in de buitenlucht. In woningen (en vooral kruipruimtes) kan ra don zich in de lucht ophopen, waardoor de concentratie hier hoger is dan buiten. Verhoogde radonconcentraties in de woning verhogen de kans op longkan ker. Door goed te ventileren kunt u er voor zorgen dat de radon- concentratie in de woning laag blijft. Enkele tips Houd ventilatieroosters boven de ramen open. Is het buiten erg koud, sluit ze dan maximaal voor de helft. Maak roosters regelmatig schoon. Dit kan met een stofzui ger. Vergeet daarbij niet de bui tenkant schoon te maken. Spin nenwebben of bladeren kunnen de roosters eveneens afsluiten. Bent u klaar met koken? Laat de afzuigkap nog een kwartiertje aanstaan, zodat het overtollige vocht in uw keuken wordt afge voerd. Meer tips over ventileren vindt u op www.vrom.nl/ventilatie. Het informatieblad 'Ventileren voor een gezonde woning kunt u downloaden en bestellen via www.vrom.nl of telefonisch be stellen bij de Postbus 51 Infolijn: 0800 - 80 51 (gratis). Dit jaar is in Middelburg een nieuwe wijkgerichte werkwijze gestart: de wijkaanpak Middel burg. De gemeente Middelburg nodigt de bewoners uit om de leefbaarheid in wijk of straat een nieuwe impuls te geven. Om dat voor elkaar te krijgen zoekt de gemeente mensen die het Wijkondersteuningspunt bemensen, meepraten met de wijkbeheergroep of aanschui ven bij de wijktafel. Middelburg is ingedeeld in de stadsdelen Arnemuiden, Binnen stad, Dauwendaele, Noord, West en Zuid. In deze stadsdelen is een wijkondersteuningspunt (WOP) gevestigd. Het WOP is een soort informatiecentrum waar u terecht kunt met vragen, tips of suggesties over uw wijk. Wijkbeheergroepen leder stadsdeel heeft zijn eigen wijkbeheergroep. De groep praat over nieuwe ideeën, nieuwe pro jecten, onderwerpen die in het wijkplan moeten komen. Er is al tijd plaats in de wijkbeheergroep voor mensen met een groot hart voor de wijk, die mee willen wer ken aan de leefbaarheid van uw wijk. Wijktafels Meedenken, meedoen en mee beslissen. Dat is mogelijk aan de wijktafels. Een aantal keren per jaar komen per stadsdeel de be woners, instanties en de ge meente bij elkaar aan de wijkta fel. Hier wordt de stand van za ken in uw stadsdeel onder de loep genomen. Onderwerpen die de komende periode veel aan dacht zullen krijgen zijn de wijk- plannen, de woonservicezone's, de veiligheid in uw wijk, verkeers zaken en natuurlijk ook het be heer en onderhoud. Vergaderdata wijktafels Dauwendaele 1 december, Ont moetingscentrum Dauwendaele West 1 december, Kerkcentrum "de Morgenster" Noord 2 december, Stads schouwburg Arnemuiden bijeenkomst van 9 december is geannuleerd. Binnenstad 15 december, Raad zaal Stadhuis (Markt) Zuid 21 december, Brede School Palet Alle wijktafels starten om 20.00 uur en zijn rond 22.00 uur afge lopen. De bijeenkomsten zijn openbaar. U kunt bij aanvang van de bijeenkomst de voorzitter van de wijktafel vragen een onder werp op de agenda te plaatsen. U kunt uw agendapunt ook mai len naar a.jonkman@middel- burg.nl. Onderwerpen die te ma ken hebben met gebreken en onderhoud aan de openbare ruimte worden niet aan de wijkta fel besproken. U kunt deze direct melden bij onze servicetelefoon: 67 53 22. De medewerkers van de realisatiebedrijven zullen er vervolgens voor zorgen dat uw melding zo snel mogelijk opge lost kan worden. Spekcheques Op 25 november zijn de uitreikin gen van de spekcheques. Inwo ners die een bijzonder initiatief hebben genomen om de leef baarheid in hun buurt een stimu lans te geven kunnen een spek- cheque verdienen. Dit jaar zijn er negen nominaties. De winnaars worden beloond met een geldbedrag om een nieuw initiatief mogelijk te maken. U bent vanaf 16.00 uur van harte welkom in het stadhuis (ingang aan de Markt). U hoeft zich niet op te geven of aan te melden. Gewoon op bezoek komen en een keer meemaken welke pro jecten door bewoners zijn uitge voerd. Meer weten? Belt u voor meer informatie over wijkaanpak eens met Anja Jonk man of Hans Vergeer van de ge meente Middelburg, telefoon 67 50 00. Zij kunnen u uitgebreid in formeren over hoe u zich voor uw wijk kunt inzetten. Wilt u een huis bouwen in Ar nemuiden? Dan kunt u zich ge durende december 2004 kosteloos en vrijblijvend in schrijven als gegadigde voor bouwgrond in de vierde fase van het plan Hazenburg. In deze fase van de nieuwbouw wijk Hazenburg kunnen in totaal twintig woningen worden ge bouwd. Hiervan worden er twaalf projectmatig ontwikkeld. Ge meente Middelburg stelt acht bouwkavels beschikbaar aan particulieren. Deze kavels zijn bestemd voor de bouw van half- vrijstaande of met garage-ge- schakelde woningen. In de derde fase zijn nog twee grote kavels vrij. Deze zijn be stemd voor de bouw van een vrijstaande woning. De bouw dient te worden afgestemd op de naastliggende woning. Voor deze twee kavels hoeft u zich niet te laten inschrijven. Deze ka vels zijn direct te koop. Indien u belangstelling heeft voor een bouwkavel in de vierde fase van Hazenburg dan dient u de aanmeldingsformulieren vóór 1 januari 2005 bij de Gemeente in te leveren. Deze zijn vanaf 1 december 2004 verkrijgbaar bij de vakbalie Ruimte in het stads kantoor aan de Kanaaiweg 3 en bij het wijkondersteuningspunt in het voormalige stadhuis aan de Langstraat 35 in Arnemuiden. Het formulier staat vanaf 1 de cember ook op www.middel- burg.nl onder de knop 'bouwen en wonen', klikt daarna op 'wo nen'. Loting Begin januari 2005 stelt de nota ris via loting de volgorde van be langstellenden vast. In die volg orde kan dan een keuze worden gemaakt uit één van de aange boden bouwkavels in de vierde fase. De ingeschreven gegadigden krijgen hiervan bericht. Voor na dere informatie kunt u zich ook wenden tot Piet van den Broek van de Gemeente Middelburg, telefoon 0118 - 67 52 04. (foto: Gemeente Middelburg/Martijn Oosterling) Er is plaats genoeg om te par keren in de parkeerkelder aan de Kanaaiweg. De kelder is net als de andere parkeerkelders van maandag tot en met zater dag geopend van 8.00 tot 23.00 uur en door iedereen te gebruiken. Een klein aantal van de meer dan 200 parkeer plaatsen is in gebruik van het personeel van de gemeente en het waterschap, maar de an dere plekken zijn door ieder een te gebruiken. Het grote voordeel van parkeren in de kelder aan de Kanaaiweg is dat je niet met de auto het cen trum in hoeft en dus de brug te voet oversteekt. Bovendien, het is slechts 10 minuten lopen naar de Markt, 5 minuten naar de Lange Delft. Trouwens, als u met de auto naar het stadskantoor komt om gemeentezaken te re gelen, is het gebruik van de par keerkelder de eerste 15 minuten gratis. De vier parkeerkelders in Middelburg bevinden zich aan de Kousteensedijk, Achter de Houttuinen, De Geere en de Ka naaiweg. Open van maandag tot en met zaterdag van 8.00 tot 23.00 uur, zon - en feestdagen gesloten. Donderdag gratis parkeren van 21.00 tot 23.00 uur. Alle andere dagen van 18.00 tot 23.00 uur. Het normale uurtarief van 75 cent per uur geldt ook als de auto in de uren gelegen tussen 23.00 en 8.00 uur blijft staan. Leo Matteman neemt op don derdag 25 november, na 38 jaar, afscheid van de Middel burgse Markt. Het is de laatste dag dat hij vanuit zijn markt kraam stoffen verkoopt. Wet houder Hannie Kool-Blokland gaat langs om hem te bedan ken voor zijn jarenlange inzet. Kool-Blokland is ook voorzitter van de marktcommissie. Mis schien wilt u eens met haar van gedachten wisselen over de markt. De chatsessie is daarvoor een prima middel. Donderdag avond 25 november is zij tussen 19.00 en 20.00 uur te vinden in de chatbox van burgemeester en wethouders op www.middel- burg.nl De commissie Algemeen Be stuur komt maandag 29 novem ber bijeen voor een extra verga dering. De deelnemers gaan on der andere praten over hoe de gemeenteraad zo effectief mo gelijk haar controlerende functie uit kan voeren. De vergadering begint om 19.30 uur in het stads kantoor. De heer Beun van Korfbalver eniging Swift is sportvrijwilli ger van het jaar. Dat maakte wethouder Albert de Vries af gelopen vrijdag bekend in De Blikken, de nieuwe sporthal in Arnemuiden. Ook de Ameri can Football Vereniging Middelburg Mustangs, zwem vereniging Luctor et Emergo en stedelijke scholengemeen schap Nehalennia vielen in de prijzen. Zij hebben bijzondere sportinitiatieven bedacht. De 80-jarige Beun is al meer dan 65 jaar bijna dagelijks aan de slag voor Swift. Wekelijks helpt hij bij het maken van de nieuws brief en brengt deze rond op zijn fiets. Vroeger was hij ook redac teur van de clubkrant. In het clubhuis maakt hij iedere maan dagochtend schoon. Hij is een voorbeeld voor sportclubs. Sportinitiatieven Om onderscheidende en ver nieuwende initiatieven op het gebied van sportdeelname, sportorganisatie en sportinte- gratie te stimuleren heeft de ge meenteraad een bedrag van 5.000 beschikbaar gesteld voor het uitreiken van sportsti- muleringsprijzen. Zeven organisaties hebben een initiatief ingediend, drie werden er beloond. Het sportinitiatief van stedelijke scholengemeenschap Nehalle- nia verdiende de eerste prijs van 2.500. Binnen het school werkplan van 4e jaars VMBO Sportvrijwilliger van het jaar Leo Beun (rechts) nam vrijdag een aandenken en een cheque van 250 euro van wethouder Albert de Vries in ontvangst. Beun liet meteen weten dat het geld naar de gehandicap tensport en de clubkas van Swift gaat. foto: Jos Broeke wordt gedurende vijf weken een module aangepast sporten aan geboden. Deze module wordt gegeven door gastdocenten die zelf actief zijn binnen deze spor ten. Zo basketballen de leerlin gen van het VMBO met onder andere de rolstoelbasketbalver- eniging Middelburg. Na het sporten wordt er samen gege ten. Dit initiatief scoorde vol gens de jury op alle punten: in tegratie, sportorganisatie en sportdeelname. De American Football Vereni ging Middelburg Mustangs ont ving de tweede prijs, een be drag van 1.500. De jury vindt dat de Mustangs veel activitei ten organiseert, in samenwer king met scholen en het CIOS, die 'vernieuwend en onder scheidend' zijn. Zwemvereni ging Luctor et Emergo stimu leert volwassenen om te gaan wedstrijdzwemmen. De vereniging biedt hiervoor een cursus wedstrijdzwemmen aan. De activiteit is gericht op vol wassenen en daarom onder scheidend. De zwemvereniging kreeg de derde prijs van 1000. Ook in Middelburg Noord zijn zorgaanbieders, woningcor poratie en de gemeente bezig met de realisering van een woonservicezone. Deze zone bestaat uit een aantal zorg- clusters. Namelijk de Gerbran- dylaan, de Sportlaan/Nassau- laan, winkelcentrum Veerse- poort en tot slot de Churchill laan. Wij nodigen u uit voor een infor matiebijeenkomst over de plan nen voor de Churchilllaan. Deze bijeenkomst is dinsdag 30 no vember in het CSW gebouw aan de Churchilllaan en begint om 20.00 uur Vanaf 19.30 uur staat koffie en thee voor u klaar. Tijdens de bijeenkomst vertelt een aantal betrokkenen meer over de plannen. Zo zal wethou der Albert de Vries uitleggen wat de ontwikkelingen in Middelburg Noord zijn en waarom we juist aan de Churchilllaan een zorg- cluster willen realiseren. We wil len graag met u van gedachten wisselen over de uitgangspun ten die bij de ontwikkeling van belang zijn. Wouter de Gaaij van architec tenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft presenteert drie moge lijke modellen van wat er op de betreffende locatie gebouwd kan worden. Over die modellen kunt u uw mening geven. Tevens zal een klankbordgroep gevormd worden. Direct omwo nenden van de Churchilllaan kunnen hieraan deelnemen. De ze groêp z'al'gedurende hét ge hele traject van ontwikkeling en realisatie meerdere keren ge vraagd worden om mee te den ken en adviezen te geven. Tij dens de bijeenkomst kunnen mensen zich hier voor opgeven. Direct omwonenden van de Churchilllaan hebben een uitno diging ontvangen. Andere be langstellenden zijn natuurlijk ook van harte welkom op deze bij eenkomst. Middelburg komt op woens dag 1 december in beweging. Op deze dag vindt in De Kruit molen een sportspektakel plaats voor alle inwoners van de Gemeente. U bent van har te welkom om te komen spor ten. Het ochtendprogramma duurt van 9.30 tot 12.00 uur en is speciaal voor 55-plussers. Het programma bestaat onder an dere uit badminton, Dutch-ten- nis, volleybal, aerobics en ver schillende Galm-testen. Met behulp van deze testen kunt u uw lichamelijke gesteldheid be palen. Van 13.30 tot 16.00 uur zijn jon geren van 6 tot 16 jaar welkom. Hun programma bestaat uit Panda knock-out, wandklim- men, streetdance/breakdance, basketbal clinics door echte professionals, taekwondo cli nics en tafeltennis. Ook kan je lekker op een luchtkussen springen en is er een ballon nenclown. Meer weten? Bel dan met Stefan Koevoets, tele foon 67 56 10. Op dinsdag 30 november is er een voorlichtingsbijeenkomst over de plannen met de historische werf Meerman in Arnemuiden. Wethouder Hannie Kool-Blokland opent de bijeenkomst in De Arne om 19.30 uur. Er volgt een toelichting op het project en de daarmee verbonden Eu ropese subsidie. Verder wordt ingegaan op de inventarisatie van de spullen uit de loodsen, de sanering, de restauratie, de nieuwbouw en de plannen van de Stichting Behoud Hoogaars die de werf gaat exploiteren. U bent van harte welkom. (foto: Gemeente Middelburg/Mieke Wijnen)

de Faam | 2004 | | pagina 5