f f CgIVAI dill Borsato als uithangbord voor boek over keuzes Krauss blijft bluegrass trouw Vier loepzuivere stemmen maand lang op toernee door Nederland Webwetensw@@rdigheden Lekker, iekker... Puzzelland Het boek Muziek en meer 1 2 3 4 5 6 7 8 In de sterren. 6 7 8 9 10 11 1 2 2 3 6 3 4 5 4 6 7 5 1 8 9 8 10 11 7 Woensdag 24 november 2004 De Faam Pagina 39 Sinds afgelopen week zijn op televisie presentatoren te zien met een button met daarop liet cijfer 7. Nee, dit is niet een reclame campagne voor een nieuw merk shampoo, de opvolger van het christelijke visje of zelfs maar een nieuwe popgroep. Het gaat hier om een actie ter ondersteuning van de vrijheid van menings uiting. De 7 slaat op artikel 7 van de Nederlandse grondwet. Let terlijk zegt deze: "Niemand heeft voorafgaand verlof nodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren behou dens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet. De wet stelt re gels omtrent radio en televisie. Er is geen voorafgaand toezicht op de inhoud van een radio- of televisie-uitzending. Voor het openbaren van gedachten of gevoelens door andere dan in de voorafgaande leden genoemde middelen heeft niemand vooraf gaand verlof nodig wegens de inhoud daarvan behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet." Dat deze actie op dit moment op gang komt is natuurlijk niet toe vallig. De onrust na de moord op Theo van Gogh, als columnist toch voornamelijk bekend als iemand die zei wat hij dacht, zelfs als dat voorbij de grenzen van de wel ging, is de belangrijkste re den voor dit intiatief. De actie startte zelfs al op de dag na de moord. In eerste instantie ging het om een initiatief van zes 're clame- en communieatiemensen', maar in de afgelopen weken hebben vele maatschappelijke organisaties zich bij de plannen aangesloten. De eerste informatie valt te lezen op de internet adressen www.actie7.nl of www.stichting7.nl. die verwijzen naar dezelfde site. Deze is duidelijk nog niet uitgekristalliseerd en be vat alleen de meest elementaire informatie over Actie 7. Wel ge ven de initiatiefnemers hier duidelijk weer waarom de button-ac tie opgestart hebben. "Met het dragen van deze button keren wij ons tegen elke vorm van extremisme en geweld, zowel van lin ker-, rechter- en religieuze zijde. Wij hopen dat het getal 7 het symbool wordt van een open samenleving, waarin tolerantie, de dialoog tussen culturen en de vrijheid van het individu essentiele kenmerken zijn", zo staat in een verklaring op de internetsite te lezen. In eerste instantie hopen de initiatiefnemers dat journalis ten, kunstenaars, politici en presentatoren, mensen die dagelijks met artikel 7 te maken hebben, hun steun kenbaar willen maken. Maar daarnaast is natuurlijk iedereen welkom om mee te doen. Hoewel de internetadressen www.actie7.nl en www.sticliting7.nl nog niet veel meer bevatten dan de meest elementaire informatie is er voor mensen die nu alvast een button willen dragen een be langrijke reden om toch even een kijkje te nemen. Omdat de actie pas kort bezig is, zijn de buttons nog niet in een winkel te koop. Onder het kopje 'zelf doen' kan zowel een logo op A6- (voor op een t-shirt) of op buttongrootte worden gedownload. De beide be standen zijn in pdf-formaat, dus liet is wel nodig Acrobat Reader op de eigen computer te hebben. Voor dc niet-knutsclaars: de buttons komen op de korte termijn ook in de winkel. Met de opbrengst wil de nieuwbakken stichting 7 projecten starten en steunen waarin de vrijheid van meningsui ting centraal staat. Wie meer wil doen dan een button dragen kan de initiatiefnemers bereiken op een e-mailadres dat bereikbaar is via de website. Pesto alia Genovese Pesto, de Italiaanse saus die in ons land een geweldige opmars maakt, kent vele bereidingswijzen. Een ervan is deze uit Genua. Pesto is te koop in potjes, maar zelf maken gaat vrij gemakkelijk. Daarvoor is een vijzel of een keukenmachine nodig. Ingrediënten: drie tenen knoflook, veel basilicum, bosje peterse lie ccn eetlepel pijnboompitten, sap van een halve citroen, acht eetlepels geraspte Parmezaanse kaas, vers gemalen peper, 3 dl goede olijfolie. Bereiding: Basilicum en peterselie fijnsnijden, knoflooktenen schillen en pletten, de pijnboompitten eveneens. Samen met de kaas en het citroensap fijnwrijven in een vijzel of pureren in de keukenmachine. Beetje bij beetje de olijfolie erbij gieten tot een gladde, stevige saus ontstaat. Op smaak brengen met de peper. Deze pesto leent zich heel goed om zonder verdere toevoegingen met een goede pasta gegeten te worden. Anneke Kaiser Wftpkkrflnt Marco Borsato overhandigt het eerste exemplaar van het boek 'In plaats van bloemen' aan schrij ver Cors van den Berg. (foto: Albert den Iseger) Negentien jaar geleden begon hij aan het karwei en een paar maanden geleden geleden vol tooide journalist/schrijver Cors van den Berg (50) z'n de buutroman 'In Plaats van Bloemen'. In een Amsterdam se discotheek overhandigde Marco Borsato hem het eerste exemplaar. "Ik heb Marco heel vaak geinter- viewd voor diverse bladen. In- In 'De Kronos Affaire' gaat het om de vraag hoe sterk het zwak ke geslacht is. De overgang voor Liz Sansborough is groot: van CIA-agente naar het hoogleraar schap in een slaperig universi teitsstadje. Voordat ze ook maar kans krijgt om daar over na te denken wordt haar nichtje ont voerd. Werk aan de winkel dus. Heel veel werk, want de ont voerders eisen van Liz de gehei me dossiers van haar vader, een gevreesde huurmoordenaar. De conflictstof ligt voor het grijpen. Hoe kom je hier uit als het leven je nicht je lief is en een mysteri eus genootschap klaar staat om dat van jou aan flarden te schie ten? Gayle Lynds was ooit co auteur van Robert Ludlum. Daarnaast schreef ze internatio nale thrillers als Maskerade en Het Tolstoj-gevoel. Nu ligt op nieuw een meeslepende interna tionale spionageroman in de winkels. Voordat ze ging schrij ven werkte ze als redacteur met een Top Secret-status bij een denktank. Uitgeverij Luitingh-Sijthoff. Pa perback. 432 blz. Prijs 19,95 eu ro. Dick van der Veen Alison Krauss is de leading la dy in bluegrass. Terwijl het grote geld in populairdere genres bij mediamultinatio- nals te verdienen is, blijft Alis on trouw aan Rounder Re cords, het label dat is gespecia liseerd in traditionele Ameri kaanse volksmuziek. Krauss' nieuwe album, met haar top- band Union Station, is op nieuw een meesterwerkje. Om 'Lonely runs both ways' te waarderen, hoef je geen blu- egrassgek te zijn. Bioscoopgangers kennen Krauss (32) van de muziek van 'Cold mountain', maar evengoed van films die niets met goede oude tijden van doen hebben als 'Buf- fy the vampire slayer'. Ze deed mee aan hoog aangeschreven tri bute-albums, produceerde werk van collega's en incasseerde niet minder dan zeventien Grammy Awards. In Union Station spelen topmuzi kanten. Dobro-expert Jerry Douglas, zanger/gitarist Dan Tyminski, banjospeler/gita rist Don Block en bassist Barry Bales staan ook vocaal hun man netje. Tyminski leende zijn zangstem aan George Clooney in de succesfilm 'Oh brother where art thou'. Block schrijft christelijk geïnspireerde songs die hits zijn in de categorie blu- egrassgospel. Op de plaat staan nummers geschreven door on- dermeer Robert Lee Castleman, Del McCoury, de bevriende Cox Family, Woody Guthrie en Gil lian Welch. Bandlid Douglas componeerde het instrumentale 'Unionhouse branch'. Block twee EO-verantwoorde songs. Krauss blinkt uit in ballads. 'Lo nely runs both ways' heeft er een stuk of vier van. Wat Norah Jo nes doet aan dc jazz-kant, doet Alison Krauss aan de kant van debluesgrass/akoestische count ry: zieltjes winnen. Jan van Middendorp middels is Marco uitgegroeid tot Nederlands meest bekende ar tiest. En toen het boek z'n vol tooiing naderde was ik zo trots op het eindresultaat dat ik dacht: iedereen moet weten dat het er is. Wie kun je dan beter vragen om het eerste boek uit te rei ken?" 'In plaats van Bloemen' vertelt het verhaal van Christi- aan en Eva. Zij kennen elkaar van de middelbare school, maar hebben elkaar sindsdien niet meer gezien of gesproken. Na twintig jaar belt Eva totaal van uit het niets Christiaan op. "Het leven kun je vergelijken met een wit vel papier, een stuk klei, een leeg boek of een leeg vel met notenbalken", legt de auteur uit. "Gedurende ons leven schilderen we dat schilderij, beeldhouwen dat beeld, schrij ven dat levensboek of compone ren dat stuk muziek. Met als eindresultaat een prachtig kunst werk." Voor hoofdpersonen Eva en Christiaan geldt dat uiteinde lijk het lege vel papier een schit terend schilderij wordt, de klei een prachtig beeld, op het noten papier een mooi lied is ontstaan, het lege boek een indringende roman is geworden en hun leven een ongehoord spannende thril ler met een wel heel bizarre ont knoping. In zijn toespraak vertelt Marco Borsato: "Jaren geleden heb je me al gevraagd of ik dit wilde doen. Toen heb ik 'ja' gezegd. En daar heb je me aan gehouden. Ik heb het boek gelezen en achteraf ben ik heel blij dat ik 'ja' heb ge zegd. Het is een bijzonder boek." JP382 E o O "d c _CÖ "03 N N 3 Q. HORIZONTAAL: lAlcoholische drank; 2. land tong; 3. twaalftal, het krimpen; 4. Trans-Europa-express; 5. Griekse stad uil de oudheid, klein rek; 7. argument, aandoe ning van het slijmvlies in de mondholte; 8. in verband met; 9. kleintje, het aanwezig zijn el ders tijdens een misdrijf; 10. honingdrank; 11. narcose. VERTICAAL: 1. Gehoorzaal; 2. soort pape gaai; 3. met ijs bedekte zee, beddengoed; 4. dierengeluid; 5. jaargetijde, rivier in Duitsland; 7. toeschouwer, tennisterm; 8. ratelpopulier; 9. enig in zijn soort, plaats in Frankrijk; 10. vertragingstoestel; 11grasveld als speelterrein. Venice toert tot 23 december door ons land. (foto: Eva Posthuma.) De vier heren hebben een in drukwekkende staat van dienst. Van bekende commer cials tot liet verzorgen van de achtergrondzang voor iemand als Dionne Warwick. Patt, Kipp, Michael en Mark Len- non vormen samen Venice. Een dijk van een band, ver noemd naar hun woon- en werkplek, een idyllische kust plaats op een steenworp af stand van Los Angeles. Twee maanden zijn ze in ons land. De twee broers en twee volle neven Lennon. Hun nieu we album rolt deze weck van de persen. Fans dragen het illustere viertal op handen. "Nederland zien we als een springplank voor de rest van Europa. Het is goed om te zien dat de concerten vrij wel avond aan avond zijn uitver kocht. De komende weken tou- ren we door Nederland." Steen- wijk had de primeur. "Muziek is een deel van ons leven. Venice is een inspirerende omgeving. Een stadsdeel aan de westkust van Amerika, nabij Los Ange les. Het stikt er van de muzikan ten, dichters, schilders en andere kunstenaars. Onze tweede stad is zonder twijfel Amsterdam. We zijn er inmiddels heel wat keren geweest. De sfeer en vooral de grachten zijn geweldig. Ook Ve nice werd vroeger trouwens op gedeeld door grachten. Het waren Kipp Lennon en zijn neef Michael die in 1977 de ba sis legden voor een eigen band. Kipp: "Opgegroeid met muziek van The Beach Boys, Stevie Wonder, Led Zeppelin, Steely Dan en The Rolling Stones, be gonnen we Venice. Van jongs af zongen we al in achtergrond koortjes en traden we regelmatig voor het voetlicht. We begonnen met het schrijven van eigen nummers en korte tijd later kwam Michaels broer Mark er bij. Pat, mijn broer, volgde pak weg driejaar later." Het eerste concert van de vier in ons land, eind jaren negentig, werd de opmaat tot een succes volle carrière. Op het poppodi um van Hardenberg wisten de mannen de eerste fans aan zich te binden. Fans die vielen voor de pakkende teksten, sterke me lodieën en loepzuivere stem men. Herkenbaarheid troef in de teksten van Venice. "Onze num mers gaan over leven, over wie we zijn. Neem 'Flappiness is the best Revenge'. Zit het je even te gen of wordt je door anderen verdeeld, zoek de kracht dan in je eigen geluk. "Two Places al one Time' is een nummer van Michael en mij. Een liedje over onze kinderen. Het liefste willen we bij hen zijn én tegelijkertijd toeren." Venice trekt tot en met 22 de cember door ons land. Het nieu we album 'Pacific Standard Ti me' ligt vanaf 23 november in de winkel. Willem Gunneman Ram Iemand gaat u een voorstel doen waar u nog over twijfelt. Ga er niet te enthousiast op in. Het kan zijn dat de grootste aantrekkelijkheid ervan alleen de financiële kant is. Er staan goede dingen te gebeuren. Stier Door taken te verdelen krijgt u meer voor elkaar dan door al les zelf op uw schouders te ne men. U bent in een beetje stille periode waardoor mensen de laatste tijd wat anders dan nor maal op u reageren. Mogelijk valt er deze week een belang rijke beslissing in verband met uw toekomst. Tweelingen Als u met iemand anders aan iels begint verdeel de taken dan zo dat er voor u allebei plezier uit te halen is. Als u goede financiële afspraken maakt kan de relatie op dat ge bied niet mislopen. Werk el kaar niet tegen, maar vul el kaar aan met ieders sterkste kanten. Kreeft Het is mogelijk dat er deze week een besluit valt dat u graag had willen beïnvloeden als dat mogelijk was geweest. Nu staat u er buiten en kunt u niets anders doen dan accepte ren. Neem de tijd om het eens goed te overdenken voor u uw mening tegenover anderen uit spreekt. Leeuw U houdt van kwaliteit en u zet u op alle fronten voor meer dan honderd procent in. U eist wel erg veel van uzelf. Oefen u in een meer afwachtende hou ding. Iemand zal uw hulp in roepen. weeg voor uzelf zorg vuldig af of u er op wilt in gaan. Maagd Er is een kwestie die u moge lijk zwaar op de maag gaat lig gen. Laat u er niet verder in be trekken, het is wel mooi ge weest. Het is een belangrijke periode voor uzelf en voor de mensen waar u een positieve relatie mee heeft. Besteed daar een groot deel van uw energie aan. Weegschaal Dit is een goed moment om wat dagen voor uzelf vrij te maken om nieuwe energie op te doen. Besteed tijd aan uzelf en aan uw uiterlijk. Ga zwem men, sporten, naar de kapper, Iaat alles wat op u af komt even vallen. Schorpioen Laat het commentaar dat ande ren op uw doen en laten heb ben u deze weck eens niet te veel raken. U weet dat het on handig gebracht, maar beslist goed bedoeld is. Er is op het menselijke vlak in uw naaste omgeving al genoeg gaande. Boogschutter Dit is een goede week om kno pen door te hakken waardoor er helderheid ontstaat Daar bent u aan toe. Er is kans op een nieuwe vriendschap die tot een goede samenwerking kan leiden. Stel u daarin voorzich tig op, li heeft nu zo veel erva ring op sociaal terrein dat u wel eens wat dominant over komt. Steenbok U heeft wel eens het gevoel dat u in de kou wordt gezet, I let is nu eenmaal altijd geven en ne men en, hoewel u meer dan royaal geeft, vindt u dat nemen nog altijd moeilijk. Er is kans dat u een positief antwoord ontvangt op een persoonlijk schrijven. Waterman Deze week i.s voor u afgeba kend in twee delen. U bent wat in winterslaapstemming, ter wijl uw werk al weer eisen aan u stelt. Er wordt evenwichts kunst van u gevraagd, maar u redt het! De tweede helft van de week brengt meer oplossin gen dan vragen. Vissen U neemt nogal wat op uw schouders, zowel in werk als in persoonlijke relaties. Er is onrust om u heen en het is aan u om de draad weer op te pak ken. Als u goed in uw vel zit kunt u heel wat aan. t

de Faam | 2004 | | pagina 38