Wie zoet is, krijgt 'n nephuisdier Magistraatwijk wordt wijk met veel allure Platte zeuge wint van kakkernisje OORZAAKDIABETES Run op Sinterklaascadeautjes moet nog komen KUNST TE KIJK RONDJE WALCHEREN Kinderen vullen schoenendozen Sint bezoekt Middelburg-Zuid Boete rectificatie Eigen cd voor band Copycat Ruim op de 3 Nederlanders krijgt kanker Verrekij'ker van Zacherias Jansen trekt publiek naar optiekzaak DOMBURG GRUPSKERKE KOUDEKERKE MIDDELBURG OOSTSOUBURG OOSTKAPELLE VLISSINGEN VROUWENPOLDER Geen ramp Olifantje Medisch Puinhoop Starparty DIABETES IS DE GROOTSTE VEROORZAKER VAN BLINDHEID DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG DINSDAG WOENSDAG woensdag Z4 november 20U4 üe l-aam Foto's, krantenartikelen en vitrines met vondsten over het onderwerp 'Sluimerend in Slik' bij de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland, (foto: pr) Badhotel Domburg, Domburgseweg la, schilderijen van kunste naars uit atelier De Glazen Pui, maandag t/m zondag van 11.00- 23.00 uur, t/m 31 december. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, sieraden van internationale sieradenontwerpers, sculpturen van Hannes Helmke en Wil Goed, aquarellen van Addie Nieuwen- kamp-Midavaine, vrijdag en zaterdag van 11.00-18.00 uur. zon dag van 12.00-17.00 uur, t/m 30 november. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11, diverse werken van veertig kunstenaars, 'Kunst van 4 tot 400 euro', dinsdag t/m za terdag van 14.00-17.00 uur, t/m 22 december. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur. zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur. t/m januari. Kunstuitleen Zeeland, Balans 17, schilderijen van Kees de Valk, 'Who loves the sun', maandag t/m donderdag van 9.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 30 november. Gal lery Maritime, Gortstraat 43, Zes Zeemeerminnen, donderdag t/m zondag van 12.00-18.00 uur, tlm 31 december. Zeeuws Archief, Hofplein 16, archiefstukken, museale voorwerpen, beeld en ge luid, 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden', t/m 8 januari foto's uit het archief van de Stichting Suriname Jaarkalender, 'Suri name in beeld', t/m 31 december, maandag t/m zaterdag van 9.00- 17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, werken van Marinus van Dijke t/m 8 januari 2005. Foyer: olieverfschilderijen van Inge Caljouw, t/m 4 december 2004Stichting Menno van Coehoom, linies en stellingen, t/m 27 november. Schatkamervitri ne: Helmut Salden: letterontwerper en boekverzorger, t/m 27 no vember, Betje Wolff en Aagje Deken: twee vrouwen, tweehonderd jaar later, 29 november t/m 22 januari. Schilderijen van Cor van der Padt, t/m 15 januari. Schilderijen van Rick Konijnenburg, t/m 10 januari, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. Lun chroom De Truffel, Sint Jansstraat 9a, foto's van Willem Vader, 'Kunst en Natuur', t/m december. Caesuur, Lange Noordstraat 67, foto-installatie van Johan Klein, t/m 5 december. Galerie Caesuur, Lange Noordstraat 67, Johan Klein, Installatie, t/m 5 de cember. Galerie 't Haentje te Paart, Hannie Poelmeijer, kera miek en Leo Poelmeijer, Schilderijen, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur, t/m 9 december. Stichting Wel zijn Ouderen, Molstraat 13, Olieverfschilderijen van Mw. J. Pas- man-Crcmers, tijdens kantooruren tot eind december. Galerie 'T', Turfkaai 25-27, schilderijen van Eveline van Bogerijen en Han Chung-Hsi, keramiek van Mieke A. Oldenburg, t/m 27 no vember. Werken van leden van de Haagse etsclub, 'Tuinen', t/m de cember, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur, eerste zon dag van de maand van 13.00-17.00 uur. 't Gasthuis, Noord- poortplein 2, aquarellen van Maatje Goedhart, t/m 31 december. Sanquin Bloedbank, Noordbolwerk 33, collages en gemengde technieken, van Cecile van de Vijver, maandag t/m donderdag van 14.00-21.00 uur, t/m 3 januari. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Groenmarkt 13, foto's, krantenartikelen en vitrines met vondsten over het onderwerp 'Sluimerend in Slik', maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 uur. t/m 17 december. Revolution 10, Herenstraat 6b, zelfportretten: 1973-2004, van Philip Akkerman, opening zondag 28 november van 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur, eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 9 januari. Palazzoli Huis, Oranjeplein 41, etsen en lino's van Marlies Dijk stra, dinsdag, woensdag en donderdag van 14.00-16.00 uur, t/m december. Zorgcentrum De Gouden Tuyn, Gouwestraat 129 en Nieuw Bachtenpoorte, Oranjeplein 80, schilderijen en beelden van kunstenaarsvereniging Het Zeeuws Palet, dagelijks van 9.00- 17.00 uur, t/m 3 januari. De Zoute Viever, Dongestraat 1, Foto club De Draadontspanner exposeert werk van leden naar het thema 'Typisch Zeeuws'. Tijdens kantooruren tot en met 31 december. deWatertoren AK, Rijksweg A58, installatie, sculpturen, films van Bob Gramsma, Kie Ellens, Ben Sleeuwenhoek, Erik Olofsen, Krien Clevis, Jacco Olivier en David Still, 'Andere plaatsen', ope ning zondag 28 november 17.00 uur, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 februari. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, paddenstoelenfoto 's uit de omgeving van Westhove door R. Hummelen. Tot en met 27 februari, tijdens openingsuren van het café. Tentoonstelling 'Toverbos', woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, vanaf 1 de cember. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, tekeningen van Cecs Bantzinger, 'Het dichten van de dijken, het herstel van Wal cheren in 1945', maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zater dag en zondag van 13.00-17,00 uur, t/m 6 maart. DeCilinder, Arsenaalplein, de eenminuten 21 films, van kunstenaars van het Sandberg Instituut uit Amsterdam, dagelijks, 24 uur per dag, t/m 30 december. Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, wereldfoto's van Bart Willcmsen, maandag van 13.00-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-18.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur. t/m 5 december. Sauer Oonk notarissen, Badhuisstraat 181, schil derijen van Leontien Tierolff- Hooij, 'Situaties', maandag t/m vrij dag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uurt/m 10 december. Ge meentearchief Vlissingen, Hellebardierstraat 2, tekeningen, schilderijen, aquarellen en houtsnijwerk van Cees van der Burght, 'De oorlog die geen einde nam', maandag t/m donderdag van 9.00- 16.30 uur, t/m 9 december. Koninklijke Schelde Groep, hoofd gebouw, Glacisstraat 165, diverse werken van (oud) Scheldewer- knemers, 'De Scheidewerf in beeld', dinsdag en donderdag van 18.00-20.00 uur, t/m 14 december. Ziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, zeefdrukken en printen van Frans Room, t/m december. deWillem3, Oranjestraat 4, schilderijen en foto's van Anya Janssen, 'Double-Edged II', zelfportretten van Philip Akker man, opening zondag 28 november om 15.00 uur, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 februari. De Sterre, Dorpsdijk 42, diverse werken van Marie Wattel- van Bendegem, 'Klaprozen als mensen', donderdag t/m zaterdag van 10.00-17.30 uur, t/m 31 december. OOST-SOUBURG - Leerlingen van Christelijke Basisschool De Burchl-Rietheim uit Oost-Sou burg vulden de afgelopen tijd talloze schoenendozen met schoolspullen, speelgoed en ver zorgingsproducten. De dozen zijn bestemd voor scholen, ker ken en verenigingen in Pakistan, Oeganda en Moldavië. Meer in formatie via www.operatie- schoenendoos.nl MIDDELBURG - Wijkvereni- ging Middelburg-Zuid houdt vrijdag 26 november een lam- pionnenoptocht met Sinter klaas en vele Pieten. De stoet vertrekt om 19.00 uur vanaf Het Palet aan de J. van Reigersbergstraat 2. De goedhei ligman wordt begeleid door mu ziekvereniging Onda en Jong Onda uit Nieuw- en Sint Joos- land. Lampionnen zijn tussen 18.00 en 18.45 uur te koop bij Het Palet. GOES - Vorige week stond op de voorpagina van De Faam een bericht over die Ylissingse arts die op de bon ging wegens foutparkeren. De cardioloog, die de gezond heid van veteranen in de gaten moest houden, parkeerde tijdens de herdenking van de bevrijding op Walcheren zijn auto op de stoep omdat de toegewezen par keerplaats vol was. Daarop schreef Parkeerbeheer Vlissin gen een bekeuring uit. Ten onrechte is door de kop de suggestie gewekt dat het hier om een bekeuring van de politie Zeeland gaat. Niets is minder waar: een parkeerboete is altijd afkomstig van de gemeente. On ze excuses voor ontstane ver warring MIDDELBURG - Consumen ten zijn dit jaar terughoudend in het kopen van Sinterklaas- cadeau's. Speelgoedverkopers zoeken de oorzaak in de na sleep van de moord op Theo van Gogh en het ontbreken van een echte speelgoedrage. Toch is er volgens de branche nog niets verloren: "De echte Big Spender komt nog wel". Er gaat tot nu toe minder geld om in de winkels dan vorige ja ren. Volgens Steven Klatte van Intertoys Middelburg werden de afgelopen weken voornamelijk kleine schoencadeautjes ge kocht. Evert Huson van de Mars kramer annex Toys2Play in Oost-Souburg merkte ook nog niet zoveel van het naderend Sinterklaasfeest. Hij rekent nog op een drukke laatste week. Huson denkt dat de terughou dendheid van het publiek te ma ken met de moord op Van Gogh en alle berichten daaromheen op de televisie. "Op mensen heeft dit een effect van onzekerheid, waardoor ze eerder thuisblij ven." Ook Steven Klatte denkt dat alles wat Nederland de laat ste weken heeft meegemaakt van invloed is op het koopgedrag van de consument. "Mensen worden in die hectische tijd dan ineens door de komst van de goedheiligman overvallen. Maar we leven in een rappe maat schappij waar de laatste aan kopen nog snel kunnen worden gedaan." Hij is niet ongerust over het uitblijven van de big spenders. "Die komen nog wel!" Een echte rage ontbreekt dit jaar in de Zeeuwse speelgoedwin kels. De diertjes van FurReal Friends zijn populair bij kinde ren, net als Playmobil, Lego en Starparty.. Ook zet de vorig jaar begonnen opmars van traditione le gezelschaps- en bordspellen De speelgoedbranche hoopt op een drukke laatste week. (foto: Jaap Wolterbeek) door. Voor de eens zo mateloos populaire Beyblade Spinners, Pokémon, Yu-gi-oh-artikclen en Scoubidou-draadjes is geen plek meer op de verlanglijstjes van de kinderen. Bedrijfsleider Matthijs Geuze van Intertoys Goes noemt het geen ramp, maar wel jam mer. "Want een rage is voor ons de kers op de taart", zegt hij eer lijk. "Het aloude Scrabble spel, Monopoly en Rummikub zijn erg in trek. De Kolonisten van Katan, topper van vorig jaar, passeert de kassa ook nog wel een enkele keer, maar dat spel heeft iedereen nu wel", zegt be drijfsleidster Nicole Sonius van Bart Smit in Middelburg. "Voor de kleintjes doen mini-electro Artist impression van het nieuwe winkelcentrum, (foto: pr) MIDDELBURG - Uit verschil lende radio's klinkt keiharde muziek. Links en rechts leg gen bouwvakkers de laatste hand aan de nieuwe winkel panden. Op de straat liggen hopen zand en stenen. Daar tussen openen verschillende winkeliers de deuren van hun fonkelnieuwe pand. Inwoners van de Middelburgse Ma gistraatwijk krijgen een uitge breid aanbod en hoeven straks bijna hun wijk niet meer uit. Door Ellen De Vriend De Marskramer openl vandaag, net als de naburige drogisterij Kruidvat. De twee winkels zijn omringd door leegstaande en onafgewerkte panden. "Er moet nog ccn hoop gebeuren in de wijk", zegt een bewoner, die lie ver anoniem blijft. Hoe alles precies moet worden? Hij haalt zijn schouders op. Ingrid Visser en haar vriendin Miranda van Keulen, beide voorzien van een grote boodschappentas, weten ook niet hoe alles uiteindelijk moet worden. "Ik ben al blij met het wijkcentrum en de brede school", zegt Visser. De school en wijkcentrum Palet zijn inmiddels twee jaar open. De Magistraatwijk ging vierjaar geleden fors op de schop vanwe ge een herstructureringsplan. De twee flatgebouwen in het hart van de wijk werden in december 2000 opgeblazen om plaats te maken voor de bouw van een 'nieuw hart'. Er werden drie ap partementencomplexen ge bouwd, een flat en een winkel centrum. Volgens projectleider Laudie Bal van Woongoed Middelburg verloopt de bouw naar wens. De nieuwe winkelpanden op de be gane grond van het nieuwe ap partementencomplex Parkstate zijn bijna klaar. Ze worden binnenkort betrokken door de bakkerij, kapsalon en groente winkel uit het verouderde win kelcentrum Welsinge. "Met de cafetaria zijn we nog in overleg en de Golff stopt", zegt Bal. In plaats daarvan opent op 8 de cember een nieuwe EM-TE supermarkt met daarin een TPG Post Servicepunt. Tegelijkertijd opent discounter Lidl ccn win kel in de wijk. Bal is ook erg te vreden over de medische voor zieningen die in het nieuwe win kelcentrum komen. Hij noemt huisarts Ponten, tandarts Boot, fysiotherapeut Van Nispen, het consultatiebureau van Zorg- stroom en Welsinge Apotheek. Sylvia Wattel van groente- en fruithandel Maas begrijpt niet dat er nu al winkels openen. "Het is hier nog zo'n puinhoop, met overal bouwmaterialen en auto's van bouwbedrijven. Ik durf tussen de middag niet weg met mijn auto, want dan heb ik geen parkeerplaats meer." Wan neer de groentezaak verhuist weet zij niet precies. "Ik heb van mijn baas begrepen dat wij er gens in januari de nieuwe win kel openen. Maar dat staat nog niet vast." Volgens de verkoop ster gaat de huidige winkel plat. "Dat klopt", zegt projectleider Bal. "Waar groenteboer Maas nu zit komt de uitrit van de ex peditiestraat, waarvan de ingang bij de Bergflat is. Hij verwacht dat de laatste woningen in de tweede week van december worden opgeleverd. "Begin maart wordt het oude winkel centrum Welsinge gesloopt." VLISSINGEN - De Vlissingse band Copycat presenteert vrij dag (26 november) haar cd 'Co pycat'. Vanaf 22.00 uur is de groep te zien en te horen op de planken van het podium in café Popeye aan de Nieuwendijk. Jaren van onderzoek hebben gezorgd voor steeds betere behandelingen Hierdoor hebben meer mensen met kanker nu een grotere overlevingskans. Dat willen we natuurlijk voor iedereen Geef daarom aan KWF Kankerbestrijding, giro 26000 of kijk op www.kwfkankerbestrijding.nl. (3+) en Elefun (4-6 jaar) het goed. Elefun bestaat uit een oli fantje dat door zijn slurf vlinder tjes blaast die gevangen moeten worden." Ook de FurReal Friends (6-8 jaar) gaan volgens de bedrijfs leidster als warme broodjes over de toonbank. De elektronische huisdieren zijn ideaal: ze bijten niks stuk, hoeven niet uitgelaten te worden en maken niets vies. Er is een zwerfhondje dat gebor steld kan worden, een pasgebo ren poesje dat geluid maakt, een pupje dat kwispelt en blaft en een pandabeertje die je eten kunt geven met een flesje. Eigenaar Adriaan Visser van Top-1 Toys in Goes merkt ook dat de nep- huisdieren erg gewild zijn. "Wij verkopen vooral veel Pandabeer tjes. Maar ook verkopen we voor kleine meisjes veel My Little Pony en voor jongens en meisjes My Little People en nep Tama gotchi's, het bekende elektroni sche huisdier dat een paar jaar geleden zo hot was." Bij de wat oudere meiden is Starparty populair. Met een dansmat, muziek, geluids- en lichteffecten wanen zij zich een heuse Idol. Jongens van die leef tijd slaan massaal aan het bou wen met Lego en Playmobil. "Playmobil doet het ineens weer goed", beaamt eigenaar Steven Klatte van Intertoys in Middel burg. Hij vervolgt: "Maar ook cd-rom's, en allerlei nieuwe ti tels voor de playstations en xbox worden goed verkocht. De Bar biepop is uit de mode." MIDDELBURG - De platte zeuge heeft in zicht van de eindstreep hosternokke ver slagen bij de verkiezing van het mooiste Zeeuwse woord. Wekenlang stond het scheld woord hosternokke op num mer één als meest ingezonden Zeeuwse woord. De Zeeuw- sche Vereeniging voor Dia lectonderzoek maakte afge lopen week de winnaar van haar verkiezing bekend. Blijk baar was niet iedereen gechar meerd van een vloekwoord als mooiste term en dus maakte de platte zeuge een enorme op mars. De platte zeuge is een borstel die de vorm heeft van een pissebed, of in goed Zeeuws zeuge. Hosternokke werd zelfs ver drongen naar een plekje in de subtop. Het gedeelde zilver ging naar ruugesööt (een rage bol) en vanessenstennen (van begin tot eind). Op de voet volgt verabbezakken, oftewel verwaarlozen en op de vijfde plaats staan murpel (knikker), kakkernisje (opdondertje) én jawel... hosternokke. De organisatie van de verkie zing ontving meer dan acht honderd inzendingen. Daarbij zaten ook enkele pseudo- Zeeuwse termen. Zo vonden heel wat mensen barrebiesjes het mooiste Zeeuwse woord, in de veronderstelling dat het woord ook inderdaad Zeeuws is. Helaas voor hen, barrebies jes is een uitdrukking die ook elders in Nederland gebruikt wordt. Iemand naar de barre biesjes wensen betekent: ie mand naar de hel wensen. En dan was er nog de verkie zing van de mooiste Zeeuwse uitdrukking. Lae na, kè 't alan- ka was al weken de onbetwiste koploper en gaf die positie niet meer af. 'Laat maar, ik heb het allang' bleek dus wel erg let terlijk genomen te kunnen worden. Tweede werd mokokè (moet ik ook hebben) en de derde podiumplaats ging naar Oemoemenoe (hoe moeten we nu?). Als vierde eindigde bèl, bèl, bèl, 't is toch vrêed (het is toch erg). De vijfde stek was voor kwa, zei buure en ze bleef nog een uure en dat betekent zoiets van: kom zei de buur vrouw en ze bleef nog een hele tijd. Vraag de gratis Diabetes Risicotest aan. wDiabetes Fends Of word donateur. Giro 5766, Amersfoort V Bel 0800 - 5766123 of ga naar www.diabetesfonds.nl n;=i Kanker betekent lang niet altijd het einde BESTRIJDING de Faam Verschijn! in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Directeur J V. Munsicrman Commercieel Regiodirecteur Ch. van den Oosterkamp Reductie Algemeen Hoofdredacteur Mw. G. Arendsen-Tieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie Ellen de Dreu 0113-274023 of 06-54267132 red.faamS'whk wcgener.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieter Karman Verkoopleam MinekeCrucq Oil 3-274017 (privé 06-51221131) Linda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Ramon Telussa 0113-274060 of 06-25031343 De Faam L\ een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV. Wegener Huis-aan-huiskranten B\ is een onderdeel van het Wegener-concemOp ui onze advertentiecontracUn en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener VV Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te Haten) informeren over voor u relevante diensten en producten vun de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden. A Is u op deze tnfonnutte geen prijs stelt kunt u dal schriftelijk meiden bij Wegener Huis- aan-huiskranten BV. ta v A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 7500 AR Enschede. Kantoor Fniitlaun 4c. postbus 5.4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 lot 17 00 uur. Woensdag gesloten Afsluittijden Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertentie, Maandag 12.00 uur, Duo's vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam niet ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdnik Breda Oost-Souburg, Palazzoli Huis, ontinoetingsniiddag, 14.00- 15.30 uur. Vlissingen, wijk centrum Open Hof, interreli gieuze ontmoeting, 'Schep- pingverhaal in de verschillende religies', 19.30 uur. Middel burg, het Palet, scholierende bat, 13.30-15.00 uur. Middel burg, Zeeuwse Bibliotheek, verkoopstand Terre de Hom mes, 10.00-21.00 uur. Oost- Souburg, Palazzoli Huis, crea tieve activiteiten, 10.00-12.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, lezing, 'Neutronenster ren/pulsars. Eindproducten van sterevolutie', prof. F. Verbunt, 16.45-18.45 uur. Middelburg, Volkstcrrenwacht Philippus Lansbergen, Herengracht, avond, 'Historische sterrenkun de', 19.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, ver koopstand Terre de Hommes, 10.00-21.00 uur. Middelburg, Het Palet, lampionoptocht en bezoek Sinterklaas, 19.00 uur. Middelburg, Studio 83, Pa cha 80's-90's party, 22.00 uur. Zoutelande, centrum, muziek tent, Hobbeldebobbelloop, 14.00 uur. Vlissingen. club huis Zeeland Sport, Baskens- burgplein. Sint Nicolaastocht, 9.00 uur. Vlissingen, De Lammerenburcht, dansavond, 20.30 uur. Middelburg, Ter Hooge Kerk, afgiftepunt, voedselhulp Roemenië, 10.00- 15.00 uur. Middelburg, Ter Hoogekerk, wereldverkoop- en infomarkt, 10.00-15.00 uur. Middelburg, Markt, najaar- skraam Amnesty Internatio nal, 10.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, ver koopstand Terre de Hommes, 10.00-13.00 uur. Westkapel- le. Kasteel van Batavia, dart- stoernooi, 14.00 uur. Middel burg, Hotel Arion, bruids- en modebeurs, 13.00-22.00 uur. Middelburg, Hotel Arion, bruids- en modeshow, 13.30, 15.00, 16.30, 19.30, 21.00 uur. Veere, Kleine Kerk, cantate dienst, 16.30 uur. Vlissingen, De Golfbaan, dansmiddag, The Country Coast Line Dan cers, 13.30 uur. Grijpskerke, boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11le zing over Karei Appel, Roger Raveel en Raoul de Keyser door Nico Out, 20.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, verkoopstand Terre de Hommes, 10.00-21.00 uur. Vlissingen, Bibliotheek, work shop, 'Vinden en binden van vrijwilligers', Steunpunt Vrij willigerswerk Vlissingen, 19.30-22.15 uur. Middelburg, Meanderhof, Bui- tcnhovenschool, Sinterklaas feest, 14.15 uur. Vlissingen, Welzijnscentrum, Adriaen Coortelaan. wandelmorgen voor 50+, 9.00 uur. Middel burg, Zeeuwse Bibliotheek, verkoopstand Terre de Hom mes, 10.00-21.00 uur. Vlis singen. Het Palet, openbare vergadering, Wijkcomité Middengebied Oost, 19.30 uur. MIDDELBURG - De verre kijker van de Middelburgse brillenmaker Zacherias Jan sen (1588-1627) is deze week te zien bij Focus Optiek in Middelburg. Hij staat als oud ste kijker opgesteld tussen een kleine honderd andere antie ke verrekijkers. Zacharias Jansen geldt als uit vinder van de 'Hollandse verre kijker'. Janen presenteerde de kijker in 1608 op de grote na- jaarsmarkt in Frankfurt. Hij werd gebruikt door de verken ningstroepen van Prins Maurits tijdens de veldtochten in Zeeuws-Vlaanderen. De optiekzaak aan de Nieuwe Burg is gespecialiseerd in verre kijkers. Naast oude kijkers zijn ook de meest moderne exempla ren te zien. Zo zijn er kijkers met ingebouwde digitale foto toestellen en computergestuur de verrekijkers. Verder is een antieke sterrenkijker van Volks sterrenwacht Philippus Lans bergen te zien. De tentoonstelling is nog tot en met dinsdag (30 november) te bezoeken bij Focus Optiek.

de Faam | 2004 | | pagina 13