SKZ: 'Kunstuitleen Middelburg gaat helemaal niet dicht' Nieuwe brandweerkazernes bijna klaar Liberalisering energiemarkt leidt niet tot lagere prijzen Scholieren zijn verdeeld over identificatieplicht Fotograaf toont toeristische kant Zeeland BV WALCHEREN Snackbar De Hoek nu De Corner 'T WETEN WAARD Schelde-lezing RONDJE WALCHEREN HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN Dierenambulance Hoge boete Jaloers Landschappen DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Woensdag 11 februari 2004 deFaam MIDDELBURG - "De Kunst uitleen Middelburg gaat hele maal niet dicht", zegt Kathrin Ginsberg van de Stichting Kunstuitleen Zeeland. Zij was pijnlijk verrast over de berich ten in de Zeeuwse media dit weekend. door Ellen De Vriend Door dc berichten over vermin derde subsidies en de daaruit voortvloeiende bezuinigingen, ontstond veel verwarring. In de PZC van "Het bericht dat de Kunstuitleen Middelburg gaat sluiten is erg voorbarig en ook nog helemaal niet aan de orde", stelt Kathrin Ginsberg. "De Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) krijgt van af volgend jaar minder subsidie van de gemeente. Deze stichting is verantwoordelijk voor het cul tuuraanbod in de gemeente Middelburg. Als gevolg van de bezuinigingen moet dc Kunstuit leen Middelburg weg bij de SBKM, maar de hedendaagse kunst kan nog gewoon geleend worden door de inwoners van Middelburg want de collectie is van de Stichting Kunstuitleen Zeeland (SKZ)", benadrukt Ginsberg. De SKZ verzorgt de opbouw en het beheer van de collectie en de abonnementenadministratie van de gemeentelijke kunstuitlenen in Vlissingen, Goes, Tcrncuzcn en Middelburg. De stichting heeft al verschillen de gesprekken gevoerd met de gemeente Middelburg om de functie van de Kunstuitleen voor de stad te behouden. Volgens Ginsberg zijn er drie mogelijk heden. Haar voorkeur gaat uit naar aansluiting bij de Zeeuwse Bibliotheek. Andere opties zijn samenvoeging met Vlissingen of de zaak overdoen aan een parti culier. "Wij proberen de Kunst uitleen Middelburg overeind te Marja Steenbakker, (foto: Jaap Wolterbeek) VLISSINGEN - Marja Steenbakker heeft onlangs snackbar De Corner geopend, op de hoek van de Badhuisstraat en de Glacis- straat in Vlissingen. De snackbar had tot voor kort nog de naam De Hoek. De zaak biedt zitplaats aan ongeveer twintig gasten. Tevens is er tijdens dc zomermaanden een terrasje. Behalve allerhande snacks biedt Steenbakker ook vers gebakken friet, vers stokbrood, milkshakes en een heerlijk kopje koffie. De Corner is zes dagen per week geopend en gesloten op dinsdag. Op vrijdag en zaterdag is de zaak van 12.00 tot 22.00 uur open en zondag tot en met don derdag van 12.00 tot 20.00 uur. De Corner: voor kwaliteit en vers heid. Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlis singen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsen post bereikbaar vanaf 18.00 lot 08.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere worden waargenomen door: Van zaterdag 7.00 uur lot zon dag 7.00 uur: A.P. Bruynzeel, Herengracht 68, Middelburg, 0118- 644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: F.J. Heere, J.H. Huyssenstraat 15, Middelburg, 0118-644301. Visites aanvra gen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). Dc Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Hel mes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-LIidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zondag waargenomen door: G. Rullens, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, 0118-581276 en R. Ubels, 't Plein 2, Serooskerke, 0118-591212 Spreekuur voor spoedgevallen zaterdag en zondag van 11 tot 12 uur: A. de Looff, Badhuisstraat 140, Vlissingen, 0118-413881. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur: Pauwenburg, Dreestraat 2a, Vlis singen, 01 18-470717, Buiten deze uren: zaterdag van 10 tot 17 uur.. 24-uurs dienst: Stromenwijk - 't Zand, Langevieleweg 79- 83, Middelburg, 0118-635565. Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20 uur: H. de Pundert, 0118-471140. Vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur.W. KLompc, 0118-471140. Middelburg: van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: M. de Jonge, 0118-626045. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17- 18 uur: J. Oostenbrug, Oude Domburgseweg 33a, Oostkapelle, 0118-581443. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. Landbouwhuisdieren en paarden: Dierenartsenpraktijk Walcheren. Visites aanvragen zaterdag en zondag tussen 8 en 9 uur, 0118- 633803. (Dierenbescherming) Dagelijks bereikbaar via 0900-7673437 houden", aldus Ginsberg. Zij gaat ervan uit dat de voorziening wordt voortgezet op een andere plek. Tot die plannen gereali seerd zijn moeten de 320 abon nees misschien enige tijd hun kunstwerken omruilen bij de Kunstuitleen Vlissingen. Doordat de SBKM vanaf 2005 één ton subsidie minder krijgt, moeten de exposities in De Vleeshal worden afgeslankt en kunnen in de toekomst geen nieuwe aankopen meer worden gedaan voor de kunstcollectie van de gemeente. Ook gaat dc subsidie voor de kunstenaars in de Zeeuwse hoofdstad omlaag. Als gevolg van dc bezuinigingen krijgen de vier parttime mede werkers van de SBKM, die de kunstuitleen verzorgden, ont slag. Ginsberg vindt de bezuini gingen een enorme verschraling voor het beeldende kunst aanbod in Middelburg. MIDDELBURG - Oud-Schelde- directeur J. Wcug geeft woensdag 24 november een lezing over de geschiedenis van de Koninklijke Maatschappij De Schelde - tegen woordig Koninklijke Schelde Groep - in Vlissingen. Weug ver telt over de Vlissingse scheeps bouw door de ecuwen heen in het algemeen en het reilen en zeilen van de oude Marinewerf, de latere Schelde in het bijzonder. Daarbij komen ook recentere zaken uit het verleden aan de orde. De samenwerking met het Rijn- Schelde-Verolmconcern en Da- men Shipyards passeren bijvoor beeld de revue. De lezing is geor ganiseerd door de Heemkundige Kring Walcheren en begint om 20.00 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Luchtfoto van de nieuwe kazerne, (foto: pr) VLISSINGEN - De nieuwe brandweerkazerne aan de Olympi- aweg in Vlissingen is gisteren in gebruik genomen. De kazerne is onderdeel van het nieuwe kazerneplan voor de Stadsge westelijke Brandweer Vlissingen-Middelburg (SGB). Com mandant Ruud Maljaars is tevreden over de voortgang van de plannen. door Ellen De Vriend De gloednieuwe post aan de Olympiaweg vervangt de oude brand weerkazerne aan de Van Dishoeckstraat. "Dat gebouw is zo verou derd. Bovendien konden we, door de ligging, een snelle opkomst en uitruktijd niet garanderen", zegt Maljaars. In de nieuwe uitruk- post aan de Olympiaweg staan een hoogwerker en twee bluswa- gens. Ook is er een regionaal containervoertuig, dat voor heel Zee land blusmateriaal kan vervoeren. Naast de kazerne zijn kleed ruimten, douches en kantoorruimten van dc ploegchefs. Op de eer ste verdieping is een kantine annex leslokaal. Bijzonder is dat de twintig Vlissingse jeugdbrandweerlieden een eigen ruimte krijgen in de kazerne. Met subsidie van de gemeente is een eigen uitruk- post gerealiseerd. Dc post is onderdeel van een nieuw kazemeplan voor het stadsge- ...vervolg van voorpagina... Ook de toezichthouder op de energiemarkt, DTe, zegt dat er nog geen grote prijsverschillen zijn. In een persbericht schrijft DTe dat een gemiddeld huis houden niet veel meer dan tus sen de vijftig en honderd euro per jaar kan besparen. En dan zijn de hoogste tarieven voor gas en elektriciteit met de laag ste vergeleken. Voor echte ze kerheid over de prijs kan de klant bij Delta kiezen voor vaste tarieven. Daarvoor bestaat een éénjarige overeenkomst, het Delta Vast-pakket. De tarieven in dit pakket liggen wel bedui dend hoger dan in de andere pakketten. Ze zijn vastgesteld op basis van marktonderzoek naar toekomstige prijsontwik kelingen. En voor de andere pakketten geldt dat Delta de prijzen niet met meer dan 15 procent per jaar zal verhogen, aldus Prop. Keuzevrijheid, betere service en scherpere prijzen. Dat zijn de belangrijkste doelen van de li beralisering. Maar prijsdalingen blijven uit en ook dc keuzevrij heid is minder groot dan die lijkt. Prop: "De tarieven voor gas en elektriciteit worden be paald door de olieprijs. En die gaat omhoog. En de keuzevrij heid slaat maar op een deel van de energierekening. Als het gaat om belastingen en het netwerk valt er nog steeds niets te kie zen." Volgens Prop hebben daarom vooral de reclamebu- rcau's en automatiseerders tot nu toe van de liberalisering ge profiteerd. De klant niet. En dc energieleveranciers ook niet, omdat maar weinig mensen zijn overgestapt. Wel is de service verbeterd, zegt Prop: "Dat is winst voor de klant. Er zijn nu problemen met de facturering, maar we werken er hard aan om die op te lossen. Intern wordt veel aandacht be steed aan klantgerichtheid. Het personeel wordt daarin beter opgeleid en er worden nieuwe diensten aangeboden. Zo starten we in 2005 met een voorlich tingscampagne over energiebe sparing. En de mogelijkheid om digitale televisie aan te bieden wordt onderzocht." VLISSINGEN - Iedereen van veertien jaar en ouder moet zich na de jaarwisseling kun nen legitimeren. De politie om de tuin leiden door een valse naam op te geven is er dan niet meer bij. De nieuwe plicht moet Nederland veiliger ma ken, stelt de overheid. Scholie ren voorzien weinig proble men, want ze hebben bijna al lemaal al een identiteitskaart. Op het plein van de scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen genieten scholieren van de zon en hun pauze. Of ze op dc hoogte zijn van de identi ficatieplicht die op 1 januari in gaat? De meeste knikken van wel. Michelle (sinds één week 14) uit havo-2 vindt de maatre gel overdreven. "Als je hele da gen met een ID-kaart moet rond lopen en je tas wordt gestolen, weet de dief direct al je gege vens." Ze heeft al vier jaar een Europees identiteitsbewijs ofte wel een ID-kaart. Klasgenote Liannc Zwijnenbcrg (bijna 14) weet van de nieuwe regeling, maar heeft nog niets aange schaft. Ze vindt die verplichting wel een goede zaak en heeft er geen problemen mee. "Dan kun nen ze precies zien wie je bent en watje leeftijd is." De scholie re is van plan om een ID-kaart te kopen, omdat dat veel goedko per is dan een paspoort. Ze is één van de ongeveer 335.000 jongeren tussen de veertien en achttien jaar die nog voor de jaarwisseling even snel een legi timatiebewijs moet kopen. Dat is verplicht, want vanaf volgend jaar moet iedereen vanaf veer tien jaar zich kunnen legitime ren in een openbare ruimte als de politie, opsporingsambtenaar of toezichthouder daarom vraagt. Dat kan trouwens niet zomaar, er moet een aanleiding toe zijn. Probleem is dat in dc wet niet is omschreven wat die 'aanleiding' moet zijn. Als je het papiertje niet kunt to nen kan een boete volgen van maximaal 2250 euro. "Wat? Dat is écht idioot hoog!", schrikken de tieners. Zo'n hoge boete zal niet vaak worden gegeven, want het Openbaar Ministerie moet nog richtlijnen vaststellen. Waarschijnlijk komt de boete in de buurt van het bedrag dat zwartrijders in het openbaar ver voer moeten betalen. Dus circa 71 euro. Op de boulevard in Vlissingen toont Jeroen dc Jong (17) uit Haarlem zonder proble men zijn legitimatiebewijs. Hij heeft zijn ID-kaart al een paar jaar. "Het zit in mijn portemon nee. Mij maakt de nieuwe plicht niet zoveel uit. Ik vind het best wel goed." Ook Tom Tuin (15) uit Vlissingen vindt de legitima tieplicht geen probleem. "Ik heb al drie jaar een ID-kaart. Ik neem het papiertje alleen mee als ik op vakantie ga of ergens heen ga waar ik het nodig heb, maar ik ben wel van plan om het vanaf 2005 altijd mee te gaan nemen. Ik vind de legitimatie plicht wel nodig voor de veilig heid en om een disco of café binnen te kunnen komen." Mo Mahoud (15) en Ibrahim (16) uit Goes hebben nog geen identi teitsbewijs. "De politie zal ons, dc allochtonen, wel extra gaan controleren", vreest Ibrahim. Hij gaat eind december een ID-kaart kopen. In de reclamecampagne op televisie betoogt De Cock, met cee-oo-cee-ka, dat Neder land door de identiteitsbewijzen veiliger wordt. Dat beaamt Justi tie, want een valse naam opge ven is er straks niet meer bij. En hangjongeren die overlast ver oorzaken of jongeren die de wet overtreden kunnen vanaf 1 janu ari beter worden aangepakt. west Middelburg-Vlissingen. Het bestaat uit vijf kazernes: een hoofdpost aan de Stromenweg in Middelburg, een kazerne in Ar- nemuiden en posten aan de Olympiaweg in Vlissingen, Madame Curieweg in Oost-Souburg en de Torenweg in Middelburg-Zuid. In twee jaar tijd zijn vier nieuwe kazernes gebouwd. De nieuwe kazerne in Oost-Souburg werd begin januari in gebruik genomen en in mei volgde dc post aan de Torenweg. Dc hoofdka- zeme wordt vanaf 3 december bemand, twaalf dagen later gevolgd door de tijdelijke kazerne aan de Nassauweg Veerseweg. "Deze noodpost is noodzakelijk omdat de aanrijtijd naar de Veerse Poort anders veel te lang wordt. De kazerne blijft bestaat tot het nieuwe aquaduct opent", vertelt Maljaars. Op 22 december verhuizen vier ambulances uit Vlissingen en Middelburg naar de ambulancepost bij de kazerne aan de Stromenwijk. Deze post is vierentwintig uur per dag bemand. Maljaars is blij met de vernieuwingen, maar vindt alles wel behoorlijk stressen. "Eigenlijk worden de twee brand weerkorpsen in elkaar geschoven. We nemen dan ook drie tot vier maanden de tijd om alles op orde te krijgen." Een open huis in de kazernes verwacht hij ergens in april volgend jaar. De kazerne aan dc Olympiaweg wordt officieel geopend op 8 januari. Thijs Tuurenhout op de plaats waar hij de coverfoto maakte, (foto: Jaap Wolterbeek) WESTKAPELLE - Vraag een willekeurige kunstenaar waarom hij geïnspireerd raakt door Zeeland. Tien te gen één dat 'ie een antwoord geeft waarin het Zeeuwse licht geroemd wordt. Ook de Delft- se fotograaf Thijs Thuuren- hout raakte bevangen door de bijzondere omstandigheden in de kustprovincie. Van zijn hand verscheen onlangs het fotoboek Zeeland bij Uitgeve rij Scriptum. Door Ellen de Dreu Het boek telt 320 kleurenpagi- na's en staat boordevol foto's. Tuurenhout leverde 130 stuks, luchtfotograaf Karei Tomeï maakte er nog eens tachtig op names vanuit dc lucht bij. De Zeeuwse journalist Rinus Anto- nisse voorzag de afbeeldingen van korte, toelichtende com mentaren. Thijs Tuurenhout (49) neemt de lezer mee op een uiterst herken bare reis door de provincie. Hij toont het Zeeland van de toerist: imponerende boerderijen, ver stilde haventjes, fietsers op de dijk en knaloranje zonsonder gangen. "Ik heb heel veel met Zeeland", vertelt de Delftse fotograaf. "De rust, dc ruimte, fantastisch ge woon. Omdat ik zelf in Delft woon, kan ik vreselijk jaloers zijn op Zeeuwen. Het is een prachtige provincie. Voor een fotograaf is vooral het Zeeuwse Licht heel bijzonder". Deze specifieke lichtinval, die al sinds de achttiende eeuw kun stenaars naar de provincie trekt, is volgens Tuurenhout het ge volg van de ligging in een delta. "Jullie zijn aan alle kanten om ringd door water wat het licht reflecteert. Dat geeft die bijzon dere sfeer". Tuurenhout maakt vooral foto's van landschappen. "Zo ben ik vroeger begonnen. Later kwam ik te werken bij de audio-visuele dienst van de ANWB en specia liseerde ik me in toeristische fotografie. Tegenwoordig kan ik ook in de stad aardig uit de voe ten, maar ik blijf in wezen altijd een landschapsfotograaf'. Zeeland is voor 19,95 euro te koop in dc betere bockhandel. Grijpskerke, De Osseberg, Singelweg 11, lezing, 'Wat is bewustzijn', rabbijn Mira Raz, 20.00 uur. Middel burg, Ontmoetingscentrum Dauwendaele, lezing, 'Gene- zings langs de geestelijke weg - dc sleutel voor de ge zondheid van morgen?', leer van Bruno Gröning, 19.30- 21.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, voor lichtingsstand Wereldna- tuurfonds, 10.00-21.00 uur. Grijpskerke, De Osseberg, Singelweg 11, lezing, 'Watïs bewustzijn', rabbijn Mira Raz, 10.30 uur. Middel burg, Zeeuwse Bibliotheek, informatieavond PDS-pati- ënten, 20.00-22.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, symposium, 'De stem van de vorige eeuw', Stich ting Ooggetuigen van de 20e eeuw, 13.30 uur. Middel burg, Zeeuwse Bibliotheek, lezingavond sterrenkunde, Dr. Daphe Stam en Jan Min derhout, 20.00 uur. Middel burg. Zeeuwse Bibliotheek, voorlichtingsstand Wereld- natuurfonds, 10.00-21.00 uur. Middelburg, De Kruit- molen, kleindierententoon- stelling Delta-Show, 20.30- 22.30 uur. Vlissingen, clubgebouw P.V. De Scheldevliegers, hok- kenshow, 14.30 uur. Middelburg, kerk Gerefor meerde Gemeente, koor- en samenzangavond, 19.30 uur. Vlissingen, Van Hogcn- dorpweg 58a, snuffel- en rommelmarkt, 9.00-14.00 uur. Vlissingen, sporthal Baskensburg, snuffelmarkt, 9.00-16.00 uur. Oost-Sou burg, Kade, draaibrug, in tocht Sinterklaas, 13.00- 16.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, voor lichtingsstand Wereldna- tuurfonds, 10.00-13.00 uur. Westkapelle, hotel-restau rant De Valk, Zuidstraat, ba zaar, 15.00-21.00 uur. Middelburg, 't Gasthuis, bij eenkomst, CVA-trefpunt, 14.30-16.30 uur. Middel burg, Het Palet, rommel markt, 9.00-12.00 uur. Middelburg, Stadsschouw burg, theaterdemo jazzdans, 19.30 uur. Middelburg, De Kruitmolen, kleindierententoonstelling Delta-Show, 10.00-21.00 uur. Oostkapelle, Dom burgseweg, parkeerterrein, intocht Sinterklaas, 13.30 uur, aansluitend Sinterklaas feest in de Halve Maan. Vrouwenpolder, strandpavil joen Breezand, Vroonweg, strandwandeltocht, 25 en 40 km, 9.00 uur, overige afstan den 10.00-14.00 uur. Arne- muiden, Gereformeerde Kerk, wintermarkt, 10.00- 16.00 uur. Oostkapelle, Zeeuws Ecolo gisch Museum, activiteit strandjutten, 11.00-16.30 uur. Arnemuiden, De Blik ken, Atlas verkiezing 2004, 12.00 uur. Vlissingen, St. Majoraat, Van Hogendorp- weg 58a, bingo, 13.30 uur. Middelburg, Stadsschouw burg, lezing, 'Pschychosyn- these, dc wonderen van het zuivere land', Spirituele So ciëteit Zeeland, 10.30-13.00 uur. Middelburg, Dc Kruit molen, kleindierententoon stelling Delta-Show, 10.00- 17.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, lezing, "Ovidius als 'atypische' Romein', drs. R. van Royen, 19.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, verkoopstand Terre des Hommes, 10.00-21.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, praatavond, vereniging Hartezorg, 19.30- 21.00 uur Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, verkoopstand Terre des Hommes, 10.00-21.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, bijeenkomst. Internationale School van het Gouden Rozenkruis, 20.00- 22.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, lezing, over de geschiedenis van De Schelde, Heemkundige Kring Walcheren, 20.00 uur. Middelburg, La Compagnie Durable, Stationsstraat, le zing, 'Oud en Nieuw', Dante Zeeland. 20.00 uur. S'KSK;.

de Faam | 2004 | | pagina 3