Autoruit stuk? Politie rolt hennepkwekerijen uit Walcheren en Beveland op Wachtlijst voor zwemles loopt op Uitslagen lezersacties En wat hebben zij gewonnen? Hobbeldebobbel over duin, bos en strand in Zoutelande BV WALCHEREN Glitter glamour bij Lady's Exclusive Dansschool Bras gecertificeerd Tien jaar 't Allergaartje GlasGarage Zwembaden in Midden-Zeeland hanteren drie soorten zwemles IN DE STERREN Intocht van Sint in Oostkapelle Chipz! Aladdin Prijsuitreiking Ram Stier Tweelingen Kreeft Leeuw Maagd Weegschaal Schorpioen Boogschutter Steenbok Waterman Vissen Woensdag 17 november 2004 De Faam Pagina 13 Marion Lems. (foto: Jaap Wolterbeek) VLISSINGEN - Nog even en de tijd van feestelijke outfits is weer aangebroken. Lady's Exclusive, vorige week geopend in Vlissin- gcn. biedt de modebewuste vrouw die houdt van stijl en glamour een ruime keus uit feestelijke sieraden en trendy kledingaccessoi- res als tassen, riemen, sjaals en hoedjes. Het glanst en flonkert bij Lady's Exclusive dat het een lieve lust is. Stras is dan ook een van de hoofdelementen van de vele kettingen, armbanden, ringen en oorbellen die eigenaresse Marian Lems heeft uitgestald. Van het exclusieve merk Aria heeft Lady's Exclu sive een bijzondere collectie in huis. Eventueel kunnen bijouterie ën geheel naar de wens van de klant worden gemaakt, Ook zijn bij Lady's Exclusive cadeaubonnen verkrijgbaar, vanaf vijf euro. Het adres van Lady's Exclusive is Kerkstraat 2a, het telefoonnummer is 449862. MIDDELBURG - Dansschool T. en G. Bras is een begrip op dansgebied en Tonny en Gerard Bras zorgen dat dat ook zo blijft. Beiden volgden een opleiding van de Engelse dansbond, Interna tional Dance Teachers Associaton, en sloten deze 23 oktober in Huizen met goed gevolg af. "Je moet altijd een stapje hoger zien te komen", zegt Gerard Bras. "Wij hebben voor Engelse examinatoren met de hele groep exa men gedaan in vier ballroom dansen: Engelse wals, tango, quick step en slowfoxtrot. Deze nieuwe ervaring brengen wij uiteraard bij onze danslessen in praktijk. Zo wordt je vakbekwaamheid be ter, je weet alles van techniek, hoe er volgens het boekje gedanst moet worden. En je vak moet je bijhouden, dat is trainen op top niveau. Dansen is een bijzonder goede sport die je samen met een partner kunt doen en die zeer ontspannend is." OOST-SOUBURG - Aan de Vlissingsestraat in Oost-Souburg is al tien jaar creativiteitscentrum 't Allergaartje gevestigd. Lia We- zepoel begon met een winkel in zelf gemaakt houten speelgoed, maar al snel kreeg de winkel een ander gezicht. Bij 't Allergaartje worden nu allerlei handwerk- en hobbyspullen verkocht, van fi- moklei tot borduurpakketten en schilderen op nummer. Daarnaast specialiseerde de winkel zich in materialen voor 3-D kaarten en pergamano. 't Allergaartje houdt op woensdag en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur een inloopdag, waarop iedereen onder begelei ding kaarten kan maken. Op dinsdag wordt een creatieve dag ge houden. Er is plaats voor maximaal acht personen. MIDDELBURG - De Zeeuwse politie heeft in Heinkenszand en Oost-Souburg vier mannen aangehouden voor het exploi teren van verschillende hen nepkwekerijen. De arrestaties zijn het hoogte punt van een drie maanden du rend onderzoek naar enkele hen nepkwekerijen op Walcheren en Zuid-Beveland. Op verschillende adressen zijn invallen gedaan. De vangst in een bedrijfspand de Ampèreweg in Middelburg was het grootst. Hier troffen agenten ongeveer l .600 hennepplanten aan. De vier arrestanten zijn mannen, in leeftijd variërend van 26 tot 41 jaar en afkomstig uit Hein kenszand en Oost-Souburg. De politie zet het onderzoek voort en sluit nog meer aanhoudingen niet uit. de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Vecre. Directie i Algemeen Directeur J. V Munsicrniun Commercieel Regiodirecteur Cli. van den Oosterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur Mm'. G. Arendseri.Ticben Hoofd Reductie Jan Dirk van Scheven Eindredactie Ellen de Oren 0113-274023 of 06-54267132 red.faam@whk.wcgcncr.nl Advertent ie verkoop Bladmanager Picter Karman Verkoopteam Mineke Ciïticii 0113-274017 (privé 06-51221131) l.indn Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Rn/non Telus.sa 0113-274060 of 06-25031343 Oe Kaam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV Wegener Huis-aan-huiskranten BV' is een onderdeel van het Wcgencr-concern. Op al onze udvenenlieconlraetcn en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskrantcn Wegener A l F.en exemplaar van de Algemene •I d verten lie voonvaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door a aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dal wordt gebruikt door onze administratie en om n te I Intent informeren over voor n relevante diensten en pmduelen van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of daar ons zorgvul dig geselecteerde derden. Als a op deze informatie geen prijs stelt kunt a tlal schriftelijk melden bij Wegener Huis- aun-huiskrantcn llV.Ijt.v 1.7". Kooij. Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede. Kantoor Pniitlaan 4c. postbus 5.4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 lol 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsluittijdcn Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. Duo's vrijdag 17.00 uur Bezorging Dc Faam niel ontvangenBel 0113-274093 Druk Wegener Nicuwsdruk Breda Zeeuwse baden hebben fors tekort aan zwembadwater VLISSINGEN - Kinderen die willen leren zwemmen, moeten in Zeeland vrijwel overal wachten. De prijzen, leeftijds drempels, zwenitijden en ma nieren van lesgeven lopen nog al uiteen. De Faam zette alle verschillen op een rijtje. Door Ellen De Vriend In het waterrijke Zeeland moe ten kinderen wel kunnen zwem men. Maar omdat iedereen op dezelfde tijden wil lessen, ont staan er opstoppingen. De wachttijden voor beginnende zwemmers voor het A-diploma lopen daardoor op van één maand tot anderhalfjaar. De wachtlijst is het langst in het Vrijburgbad, soms wel tot twee jaar. Toch vindt medewerker In- grid Jongepicr het allemaal wel meevallen. "Wie 's morgens heel vroeg voor het A-diploma wil beginnen, kan vrijwel direct van start. Dc meest populaire tijden, zoals woensdagmiddag of op za terdag zijn het drukst", legt ze uit. De situatie op Walcheren is al beter dan een jaar geleden. "Kort na de opening van het nieuwe zwembad waren de wachtlijsten veel langer." Dat kwam doordat het Middelburgse bad toen al een jaar dicht was en de collega's in Vlissingen de stroom Middelburgse kinderen niet meer konden verwerken. Bij Sportpunt Zeeland in Goes en zwembad Den Inkel in Krui- ningen lopen de lijsten voor de populairste tijden op tot een half jaar, terwijl in zwembad Groe- newoud in Kapel Ie negen maan den gewacht moet worden. Uit zondering is zwembad De Parel in Domburg, waar dc wachttijd slechts één tot anderhalve maand is. In zwembad De Goudvijver in het Walcherse Serooskerke is helemaal geen wachtlijst. In het plaatselijke buitenbad wordt al leen in het zomerseizoen les ge geven. Opvallend is dat de kinderen op Walcheren al vanaf vier jaar kunnen beginnen aan het diplo- mazwemmen. Zwembaden op de Bevelanden hanteren een leef tijdsdrempel van vijfjaar. Be drijfsleider Jean-Paul Lancé van Sportpunt Zeeland legt uit dat de vijfjarigen ongeveer een half jaar na aanmelding aan de beurt zijn. "Dat is een prettige leeftijd om te leren beginnen." Bedrijfs leider en zwem instructeur Huub Braam van zwembad Groenew- oud sluit zich daarbij aan. Wel is in Kapelle een mogelijkheid voor kinderen van vier en een halfjaar om te leren drijven op hun buik en rug, het zogenaamde puppyzwemmen. Echt zwemles krijgt deze groep niet. Bij zwem bad Den Inkel kunnen de vijfja rigen direct aan de lessen begin nen. Zwem instructeur Jarl den Har- tog van De Goud vijver neemt voor zijn zwemseizoen alleen maar kinderen aan die tenminste zes jaar zijn. Hij vindt dat ze dan beter aanspreekbaar zijn en dat de controle over het lichaam te gen die tijd voldoende is. "Als kinderen jonger zijn, werkt dat niet". De andere Walcherse zwemba den zijn het niet met hem eens. "Ouders willen dat hun kinderen op een zo jong mogelijke leeftijd leren zwemmen. En dat is wel zo veilig met al dat water in Zee land", vindt Robert-Jan Provoost van De Parel. Hij geeft les aan groepjes van maximaal acht kin deren, zodat ze veel aandacht krijgen. Omdat de kinderen nog zo jong zijn en het zwemmen veel van hun concentratie vraagt, zwemmen ze bij De Parel twee keer een half uur in de week. Dat gebeurt ook in Vlissingen, Ka pelle en Kruiningen. Bij het Goese zwembad worden maximaal dertien kinderen per groep toegelaten, bij Den Inkel maximaal tien kinderen en bij het Vrijburgbad zitten er twaalf, hooguit dertien kinderen in een De echte beginners worden geholpen door een badmeester in het water, (foto: Ellen de Dreu) groep. Jongepier: "Uit ervaring weten we, dat er per groep toch maar ongeveer acht kinderen op komen dagen. De anderen heb ben geen zin, zijn moe of ziek of hebben een feestje." Hoeveel zwemlessen nodig zijn voor het A-diploma? Daarover denken de Zeeuwse zwembaden zeer verschillend. Een leerling die trouw zijn wekelijkse lessen volgt, haalt zijn A-diploma bij de meeste zwembaden in onge veer één jaar. De Parel en hel Groene woud zijn daarop een uit zondering met respectievelijk negen en tien maanden. En bij zwembad De Goudvijvcr kun nen kinderen volgens instructeur Den Hartog in vijfendertig les sen van twintig minuten hun A- diploma halen. "En dat in een buitenbad met een temperatuur van 19 graden. Na nog eens tien lessen hebben mijn leerlingen hun B-diploma", snoeft Den Hartog. Hij heeft overigens geen idee van de prijzen van zijn zwemles sen. In Vlissingen betalen de zwemmertjes 3,75 euro per half uur; in Kruiningen 4,20 euro; in Goes 4,25 en in Domburg 4,75 euro. Kapelle doet de bekende Zeeuwse zuinigheid eer aan door slechts 2,87 euro per les van een half uur te vragen. Zwembad De Stelleplas in Hein kenszand is in de koude maan den gesloten en is daardoor niet in onze inventarisatie betrokken. Wachttijd Prijs per '/2 uur Lesduur per week Begin- leeftijd Groeps grootte A-diploma Vlissingen Vrijburgblad iÖ5tQt If^-jaar (kaart van', fa 1 uur 1 kóst €45,.) dus 3,75 4jaar i 12/13 A, B C in 2 jaar Goes Sportpunt max. half jaaf i (kaart van 8 wkn. kost €58,- dus €4,25 1 uur 5'/2 jaar j max 13 48 lessen II mnd. Domburg De Parel 1 tot l'/2 mnd. €4,75 2x'/2 uur 4 jaar max. 8 8-10 mnd. Kruiningen Den Inkel 3 to 6 mnd. (10 lessen kosten €42,-) dus €4,20 2x'/3 uur V iï,' 5'/2 jaar max. 10 1 jaar Serooskerke De Goudvijver geen 1 J j u 1 a onbekend 20 minuten 6 jaar I 10 tot 14 35 lessen Kapelle Groenewoud 9 mnd. (16 lessen kosten €46,-) j dus €2,87 2x'/2 uur j 5 jaar max. 12 80 lessen 40 wkn. GOES - Lezers hebben nog een paar uitslagen van acties van ons tegoed. Hieronder de winnaars van acties rondom de concerten van The Rubettes in Terneuzen, Chipz! in Goes. Ook zijn de winnende inzen dingen van de Aladdin-kleur- plaat bekend. In De Faam van 27 oktober stond een lezersactie rondom het optreden dat The Rubettes 25 november geeft in het Schelde- theater in Terneuzen. Jan Won- dergem uit Vrouwenpolder, Sas- kia van der Heijden-Lous uit Zoutelande, Magda Boone en John Hoogesteger uit Vlissin gen, J.C. van Belzen uit Middel burg en J.L. de Noooijer uit Middelburg hebben elk twee vrijkaarten voor het concert ge wonnen. Alle winnaars hebben inmiddels bericht gehad. Hartverwarmend waren de reac ties van kinderen en jongeren die mee wilden dingen naar een vrij - kaartje voor de populaire pop groep Chipz! in El Toro in Goes. Veel werd gememoreerd aan het optreden deze zomer op de Markt in Middelburg, waar door de drukte voor kinderen weinig te zien was. Evelyn en Myrthe Titiheru uit Middelburg, Matty Davidse uit Middelburg, Alissia Dorland uit Middelburg Jordy Kat uit Middelburg Maja de Looff uit Nieuw en Sint Joos- land, Danilya en Joëlla Barten uit Oost-Souburg, Danielle Cir kel uit Vlissingen, Floor Jansen uit Middelburg, Desirée Hofman uit Vlissingen, Lyla Brouwer uit Ritthem hebben hun kaarten in middels ontvangen. Er is ook driftig getekend, ge plakt en gekleurd. In de afge lopen periode hadden we twee kleurplaten voor onze jongste le zers. De eerste, over Aladdin, is inmiddels afgerond. De prijs winnaars ontvingen hun prijs thuis. Het gaat om Emiel Nets uit Middelburg, Gabriëlle Ven- tevogel uit Arnemuiden, Lara Verstraten uit Middelburg, Daan de Pagter uit Domburg, Sophie Roelandschap uit Middelburg, Marc van Driel uit Middelburg, Noa Soekhal uit Vlissingen, Ti- kalle Bouwman uit Vlissingen, Yasmin den Hoedt uit Middel burg, Karlien van dc Heyden uit Zoutelande, Kelsey de Nooijer uit Middelburg. Nu is het alleen nog wachten op de uitslag van de Peter Pan- kleurwedstrijd die drie weken geleden in De Faam stond. De jury is druk bezig met de beoor deling. De prijswinnaars krijgen snel bericht, hun namen worden in één van de volgende kranten genoemd [advertentie) Wij repareren of vervangen uw voorruit... vanaf GOES, Verryn Stuartweg 14a Tel: 0113 - 32 39 11 MIDDELBURG, Herculesweg 13 Tel: 0118 - 67 49 84 www.glasgarage.nl GOES - Het maakt vergelij ken er niet gemakkelijker op. De zes zwembaden van Walcheren en de Bevelan den hanteren niet minder dan drie verschillende syste men voor hun zwemlessen. Elk systeem kent zijn eigen eisen en diploma's. Het zwem-ABC bestaat uit drie nationale zwemdiploma's: A, B en C. Het werd in okto ber 1998 geïntroduceerd door de Nationale Raad Zwemdi ploma's (NRZ). Het Vrijburg bad in Vlissingen, Groenew- oud in Kapelle, het zwembad in Heinkenszand en De Parel in Domburg leiden er hun leerlingen mee op. Sportpunt Zeeland in Goes daarentegen hanteert het systeem van de Nederlandse Vereniging van Zwembad, sport en recreatie- medewerkers (NVZ). Dc les sen in openluchtbad in Se rooskerke verschillen nauwe lijks van de lessen die de meeste ouders van nu vroeger zelf volgden om de vereiste slagen onder de knie te krij gen. Het A-diploma van de NRZ begint tijdens de eerste reeks lessen met het 'watervrij' maken van het kind. Door spe lenderwijs onder water te gaan en van rug naar borst te draai en wordt de basis gelegd voor het zwemmen. Daarna volgen de zwemslagen: enkelvoudige rugslag, schoolslag, borst- crawl en rugcrawl. Ook is er aandacht voor onder water zwemmen, gekleed zwemmen en watertrappen. De diplomaiijn van de NVZ begint met het Aquanaut di ploma gevolgd door de Ted dybeer-brons, Teddybeer-zil ver en Teddybeer-Goud, allen bedoeld voor een eerste ken nismaking niet het zwembad. Kinderen met een Walvis-di ploma beschikken over zelf redzaamheid over korte af stand en in diep water. Tijdens de Kikkers, van brons tot goud, wordt het begin van de zwemslagen aangeleerd. Het A-diploma (Otter) bestaat uit zwemveiligheid in diep water, het A-diploma (Bever) uit hel vergroten van het uithou dingsvermogen en de behen digheid en het A-diploma (Zeehond) betekent een uit breiding van de verschillende zwem- en behendigheidstcch- nieken. Daarna volgen de Zwaardvis, die ook een brons tot goud versie kent. Bedrijfsleider Jean-Paul Lan cé van Sportpunt Zeeland noemt de NVZ-methodc kind vriendelijker: "De kinderen hoeven voor het A-diploma geen borstcrawl te kunnen en niet te duiken." De NVZ geeft een eigen diplomaiijn uit: Van Teddybeer tot en met Dolfijn. Dat gebeurt onder auspiciën van de Swimming Teachers Association. Met hetzelfde systeem wordt gewerkt m Australië, Nieuw-Zeeland en Groot-Brittannië. De kinderen in zwembad De Goudvijver in Serooskerke le ren op dezelfde manier zwem men als hun ouders dat ooit deden. Zweminstructeur Jarl den Hartog van De Goudvij ver: "Die nieuwe methode leert kinderen eerst drijven en verder nog niets. Dat duurt drie tot zes maanden en dat vind ik verloren tijd. Als ze kunnen drijven kun je er als instructeur vanaf de kant niks meer mee, want dan zitten ze met hun hoofd onder water." Ook hel aanleren van verschil lende slagen vindt hij verwar rend voor kleuters. "Ze krij gen daarmee verschillende standen van hun voeten aan geleerd. Zo creëer je matige zwemmers die langdurig zwemles moeten volgen". ZOUTELANDE - Zeventien beklimmingen verklaren de naam van de jaarlijkse Hob- beldebobbelloop van Zoute lande naar Dishoek. Dc prestatieloop over twaalf ki lometer is door deze beklimmin gen één van de 'bobbeligste' lopen van Zeeland, meldt Orga nisatie Sport Evenementen Zou telande, die tekent voor de orga nisatie. Deelnemers rennen door bos, duin en over het strand naar Dishoek en weer terug. Iedereen mag meedoen en ook kortere afstanden horen tot de mogelijkheden. Inschrijven kan voor 3.50 euro bij Café Restau rant Dc Babbelaer, recht tegeno ver de muziektent in Dishoek. De Hobbeldebobbel loop 2004 begint om 14.00 uur. De prijsuitreiking is aan het eind van de middag in Café Restau rant De Babbelaer. Meer infor matie is verkrijgbaar bij Lein Lievense van Organisatie Sport Evenementen Zoutelande: 0118- 561473 U bent in een goede stemming en dal is u aan te zien. Toch wordt het een beetje een warri ge week voor u temidden van mensen, die het goed bedoelen, maar wier gevoelens wat merk waardig bij u overkomen. In de afgelopen weck heeft u problemen moeten oplossen en daar plukt u nu de vruchten van. Er is veel meer ruimte in uw le ven gekomen. Als u de teugels strak houdt kan dit een goede week worden. Er is deze week kans op een voorval dat eén aantal afspra ken op losse schroeven zet. Het is belangrijk dat u opruiming houdt in uw woning, omdat u daar rust vindt. Opruiming in andere zaken kan ook geen kwaad, u loopt wat achter. Dit wordt een week met uiteen lopende taken en opdrachten voor u. Dat gaat u goed af, want u houdt wel van variatie, maar nu wordt het wel een erg rom melige week. Er komt zo veel op u af dat u mogelijk steken laat vallen. Langs onverwachte weg komt er een belangrijke boodschap. U bent in een grillige periode. U zwenkt van het ene standpunt naar het andere. Zonder dat u dat bewust wilt kan er op ge voelsgebied narigheid van ko men en dat hangt wel een beetje in de lucht. Dit wordt een drukke week met onverwacht bezoek en lange discussies. U heeft de neiging u kwaad te maken over al die on rust, maar dat heeft geen zin. Achteraf zult u zien dat u. kwaad of niet, toch tot nieuwe inzichten komt. Uw leven komt langzamerhand in rustiger vaarwater terecht. U heeft doorgezetin iets dat resul taat oplevert. Dat komt langs een heel andere weg dan u ver wacht had naar u toe, maar het komt! U moet alert zijn en hiel en daar wat bijsturen en ingrij pen. Dit wordt een week waarin er een contact tot stand kan komen waar u al langer van droomt. Ook een gunstige weck om een aantal zaken voor elkaar te krij gen. Daar heef u lang en met eindeloos geduld op af ge stuurd, dus bederf het niet door op het laatste moment over haast te werk te gaan. Alles komt vrij vlot uit uw vin gers. Uw werk en uw huiselijk leven lopen op rolletjes. Door uw toedoen komt er een contact tot stand dat vruchten zal af werpen. Geef niet toe aan neer slachtigheid en weemoed die bij u rond deze lijd vaker ko men opzetten. Er is deining op gevoelsgebied. Het wordt een wat stormachtige week. Zowel in uw persoonlijk leven als in uw werk kunt u de ontwikkelingen maar nauwe lijks bijhouden. U rekent op eerlijk spel, maar dat valt wel eens tegen. U moet dat wat er speelt goed in het oog houden en uw eigen belangen veilig stellen. Dit is geen goede week om za ken snel voor elkaar te krijgen. U kunt beter langs lijnen van geleidelijkheid naar uw doel werken. Er zijn zaken die om een oplossing vragen, maar die nu nog niet helder worden. U kunt desnoods hulp vragen aan een wijs en vertrouwd iemand. Alles loopt wat stroef, maar ze ker niet slecht. Er is vooruitgang in uw werk en persoonlijk leven. Dit wordt een goede weck, waarin u uw energie kunt loslaten op nieuwe plannen. U laat resoluut oude wensen vallen zoals een slang uit z?n huid kruipt. OOSTKAPELLE - Zaterdag (20 november) vindt in Oost kapelle de intocht van Sinter klaas plaats. De Sint en Pieten arriveren om streeks 13.30 uur op het par keerterrein aan de Domburgse- weg (bij de brandweerkazerne). Aansluitend is er een Sinter klaasfeest in Sporthal De Halve Maan in Oostkapelle. Brass band Cresendo zorgt voor de muzikale begeleiding. Lia Wezepoel. (foto: Jaap Wolterbeek)

de Faam | 2004 | | pagina 13