Herdenken 'vdA Vergadering over Ramsburg en Arnestein Speerpunten van de Christenunie www.middelburg.nl Balies ook op donderdagavond geopend Controle hondenbelasting PvdA: Mee(r) Doen! Chat met de burgemeester Intocht Sinterklaas Reparatie Begroting 2005 Verhoging huurtarieven Omroilen huisvuilcontainers De WD @§ke dag van de partij Christenunie Woensdag 10 november 2004 De Faam 11 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Op meerdere plekken werd zaterdag stilgestaan bij de 60-jarige be vrijding van Walcheren. Zo ook bij de monumenten op de Sloedam. Oud-strijders en belangstellenden kwamen daar samen om kransen te leggen en te herdenken. Foto: Gemeente Middelburg/Mieke Wijnen De Gemeente repareert op maandag 15 november de scheuren in het asfalt in Dau- wendaele. Het gaat om de stra ten gelegen tussen de Roozen- burglaan en de Kruitmolenlaan. Tijdens de werkzaamheden blij ven de straten voor autoverkeer toegankelijk. leder jaar geven de politieke par tijen van de Middelburgse ge meenteraad hun reacties op de begroting. Zo ook voor 2005. En kele reacties leest u op deze pa gina. De overige staan op de vol gende bladzijde. Streekzender Coolfm was vorige week bij de begrotingsvergadering aanwezig om verslag te doen. De uitzen ding is te beluisteren op vrijdag 12 november tussen 20.00 en 21.00 uur. Herhaling: dinsdag 16 november om 19.00 uur. Met ingang van 1 januari 2005 stijgen de huurtarieven van gemeentelijke panden. Deze verhoging is gebaseerd op de toename van het prijs indexcijfer voor de gezins consumptie over de afge lopen twaalf maanden, zoals bijgehouden wordt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Hierop aansluitend is beslo ten de tarieven voor de ver huurde panden met ingang van 1 januari met 1,5% te ver hogen. Huurders van gemeentelijke panden krijgen schriftelijk be richt van de Gemeente Middelburg. Meedoen en méér doen, dat is waar de Partij van de Arbeid zich de komende tijd sterk voor maakt. En de PvdA wil de korting op de subsidie voor de kinderboerderij volledig ongedaan maken. De gemeente kan volgens de PvdA-fractie veel meer doen voor de inwoners van de stad. En die inwoners moeten volop de kans krijgen om mee te doen. De PvdA wil dat er meer goed kope huur- en koopwoningen komen in Middelburg, zowel door te bouwen als door door stroming. De kwaliteit van de stad zit 'm in wijken waar ieder een terecht kan, voor duurdere woningen én betaalbare wonin gen. De PvdA vindt ook dat jon geren niet jarenlang op een wachtlijst horen. We verwach ten dat voor dit probleem op korte termijn een oplossing is gevonden. De PvdA maakt zich sterk voor werk in welke vorm dan ook voor mensen met een uitkering. Met respect voor de mensen die het aangaat vinden wij dat iedereen mee moet kunnen doen. Door middel van werk, vrijwilligerswerk of een gesubsi dieerde baan. Wij verzetten ons tegen het beeld dat jongeren alleen over last veroorzaken en willen ze een eigen plek geven. De PvdA heeft eerder gepleit voor extra geld voor een nieuw jongeren centrum en wil dat er nu spij kers met koppen geslagen wor den. De inwoners van de stad staan voor ons centraal, zij moeten een grote stem hebben in de wijk en bij andere zaken die hen direct raken. We willen de kwa liteit van de wijkaanpak verbe teren en de knelpunten aanpak ken. In Middelburg moet u be lasting betalen voor het hou den van een hond. Een jaarlijks terugkerende controle is nodig om de belastingregeling goed uit te voeren. Inspecteurs gaan momenteel langs de deur om te controleren of u een hond heeft. De controle wordt in opdracht van het gemeentebestuur uitge voerd. Aan de hand van door het gemeentebestuur verstrekte in formatie over de woningen die bezocht moeten worden, belt de controleur bij woningen aan. De controleur kan dus ook bij u aanbellen. Hij of zij stelt enkele vragen over het al dan niet heb ben van een hond. Het is de be doeling dat hij of zij de vragen aan de deur afhandelt. Als u niet thuis bent, zal de controleur ter plaatse een oordeel maken over het wel of niet aanwezig zijn van één of meer honden. Vanzelf sprekend kunnen de controleurs zich legitimeren. Tarief hondenbelasting Volgens de 'verordening hon denbelasting' betaalt iemand voor het houden van één hond 55,76 per jaar. Mensen die twee honden hebben betalen €111,52 extra, in totaal dus 167,28. Voor de derde en vol gende hond moet per hond nog eens 111,52 extra betaald worden. Aangeven van een hond Wanneer u een hond heeft, bent u verplicht dit aan te geven. Mis schien heeft u sinds kort een hond en bent u nog niet in de ge legenheid geweest daarvan aan gifte te doen. Wij adviseren u daarmee niet te lang te wachten. Het is uiteraard beter, dat u aan uw wettelijke verplichting heeft voldaan voordat de controleur komt. In de publiekshal van het stadskantoor liggen formulieren die u kunt gebruiken om aangifte te doen. Het formulier staat ook op middelburg.nl onder het kop je Bestuur en Organisatie/belas tingen. Wilt u meer weten en heeft u nog vragen? Bel dan met een van on ze medewerkers van onze afde ling planning en control, telefoon 67 57 72. De jaarlijkse omruilactie van de huisvuilcontainers komt er weer aan. In verband met de tariefswijziging van de afval stoffenheffing is dat aan het einde van het jaar. Tot en met vrijdag 26 november kunnen inwoners zich hiervoor aan melden bij de servicetelefoon op 675 322. De huisvuilcontainers (grijs en groen) kunnen aan de Waldam- meweg kosteloos worden omge ruild of aan huis tegen omruilta- rief Q 24. U kunt ook een extra container bestellen. De kosten van een extra grijze container zijn 50,66 en voor een extra groene container be taalt u 29,38 op jaarbasis. U vindt de afvalstoffenheffing terug op de gemeentelijke belastingaanslag. Bewoners die zich in de loop van het jaar hiervoor al hebben aan gemeld hebben hierover een brief ontvangen. Vanaf 1 januari 2005 moet ieder een van 14 jaar en ouder een identiteitsbewijs bij zich dragen. De regering heeft hiertoe beslo ten om criminaliteit beter te kun nen bestrijden. Misschien een interessant onderwerp om don derdag met burgemeester Koos Schouwenaar te bespreken tij- De wijken krijgen een kloppend hart waar iedereen elkaar ont moet en waar ouderen rustig kunnen blijven wonen. De PvdA kiest voor de woonservicezone als centraal punt in de wijken. En we willen vooral bereiken dat wijkbewoners zich bewust zijn van het feit dat de woon servicezone er voor iedereen is. Allerlei voorzieningen kunnen een plek krijgen in deze zone en het is dus belangrijk dat buurt bewoners laten horen hoe zij willen dat deze zone eruit komt te zien. In ons filmpje voor de algemene beschouwingen hebben we Middelburgers aan het woord gelaten, over hoe moeilijk het is om aan een betaalbare woning te komen. Over de problemen die er nog steeds zijn rond de Wet Werk en Bijstand, over het nieuwe jongerencentrum. Over het werk van de wijkbeheer- groepen en over het vooruit zicht naar Parkstate, een woon servicezone, te verhuizen. Want politiek gaat altijd over mensen. PvdA: Bezuinigingen op kin derboerderij bij de konijnen af Er moet voor 2005 een bedrag van 450.000 worden bezui nigd op de Welzijnssubsidie voor de komende jaren. Het college stelt voor om alleen die instellingen te korten die meer dan 100.000 aan subsidie ontvangen. Het is daarbij wel erg wrang dat de Kinderboerderij, met een subsidie net boven die grens, ook het slachtoffer dreigt te worden van deze bezuiniging. De kinderboerderij heeft vol gens de PvdA een belangrijke maatschappelijke functie op het gebied van educatie en recrea tie voor met name gezinnen met jonge kinderen. Het aantal be zoekers (35.000 op jaarbasis) en 2.500 schoolkinderen in het kader van natuureducatief werk, geeft aan dat het een zeer gewaardeerde voorziening be treft die bovendien erg laag drempelig is. De pakjesboot van Sinter klaas meert zaterdag 13 no vember rond 13.30 uur aan bij de Punt. De Sint kijkt er naar uit om al die blije kindergezichten weer te zien. Daarna stapt Sinterklaas op zijn witte paard Americo voor een feestelijke optocht door het cen trum. De route gaat van de Dam tot aan de Markt. Daar heet de burgemeester de Sint en zijn pie ten van harte welkom. Met deze leuze hebben wij ons ver kiezingspro gramma 2002-2006 gepresen teerd. De WD is nog steeds merkbaar van de partij. Voor ons zijn daarbij de inwoners van de gemeente, jong en oud, de belangrijkste spe lers. De afweging tussen individu eel belang en algemeen belang is er een die door ons steeds zorg vuldig zal worden gemaakt. Laat het helder zijn, je kunt het niet ie dereen naar de zin maken. Met dit in ons achterhoofd zijn we de begrotingsbehandeling inge gaan. Veel lag daarbij al vast, maar vooral op het gebied van Welzijn was het noodzakelijk duidelijke keuzes te maken. We noemen daarbij de bezuini gingen op de bibliotheek en de GGD. Hele belangrijke zaken, ze ker voor de mensen die er gebruik van maken. De bibliotheek heeft jaar na jaar grote bezuinigingen moeten ac cepteren. Daar komt een keer een eind aan.Wij zijn van mening, dat deze voorziening zo goed moge lijk in stand moet worden gehou den. Dit instituut biedt vele moge lijkheden voor jong en oud. Im mers, hier kan men kennis op doen zonder dat wij daarvoor diep in de geldbuidel hoeven te tasten. Ouderen kunnen bijvoorbeeld gratis een groot aantal kranten le zen, terwijl men voor de allerjong sten de eerste leesboekjes kan le nen. Geen bezuinigingen dus! Voor wat de GGD betreft dienen wij ons te realiseren dat we als ge meente een taak hebben op het terrein van de preventieve ge zondheidszorg. Bezuinigingen kan minder onder zoek bij jonge kinderen beteke nen. Dit kan en mag niet. Tijdigé signalering van gezondheidsza ken kan voorkomen dat er ernsti ge klachten optreden op latere leeftijd. Het is nooit een dankbare taak om bezuinigingen door te voeren en de keuzes worden extra moei lijk als je er voor kiest de vaste lasten voor de burger niet meer te verhogen dan met de inflatiecor rectie. Dat kan inhouden dat de keuze valt op zaken die niet beho ren tot de eerste levensbehoefte. Dat doen we immers thuis ook? Als de keuze gemaakt moet wor den tussen iedere dag een goede maaltijd of luxe reisjes, dan weet iedereen het wel. De WD is zich ervan bewust, dat het niet voor iedereen te begrijpen is dat er wel wordt doorgegaan met bouwen. De WD vindt dit noodzakelijk want als een stad niet doorgaat met bouwen voor de toekomst dan ontstaat er een neerwaartse spiraal in de vooruit gang en dus ook in de inkomsten. Gevolg? Nog meer bezuinigingen en een stad die minder leefbaar wordt door minder voorzieningen. Financieel is het wat krapper dan enige jaren geleden, maar het is beslist niet zo dat we balanceren op de rand van de afgrond zoals onlangs in de pers werd gesugge reerd. We zullen de eerste jaren op de kleintjes moeten passen en heel kritisch kijken en keuzes ma ken in wat wel en niet kan. Middelburg is op de goede weg. Wij zullen als WD-fractie, daarbij onze verantwoordelijkheden niet uit de weg gaan en kijken dan ook met vertrouwen naar de toekomst van ons mooie Middelburg. Voor al uw gemeentelijke zaken kunt u ook op donderdagavond naar het stadskantoor komen Foto: Gemeente Middelburg/Mieke Wijnen 'Ambtenaren. Die werken toch altijd van 8.00 tot 16.00 uur? Maar dan werk ik ook. Ik moet me altijd in bochten wringen om mijn gemeente zaken te regelen.' Goed nieuws: voor al uw gemeente zaken kunt u ook op donder dagavond naar het stadskan toor komen! Gemeente Middelburg biedt deze extra service aan werken den, ondernemers of mensen die vooral 's avonds hun zaken willen regelen omdat zij avond mensen zijn: donderdagavond tussen 18.00 en 20.00 uur zijn alle balies - de vakbalies en de snelbalies - geopend. Zaken re gelen voor je uitkering, een bouwvergunning regelen, je paspoort verlengen... het kan dan allemaal. De openingstijden van de ge meente zijn sowieso al anders, want van maandag tot en met vrijdag zijn alle balies van 8.00 uur tot 15.30 uur open. U kunt tot 17.00 uur terecht in de infor matiewinkel, voor achtergrond informatie, het inzien van raadsstukken en het bekijken van maquettes. In de oude situ atie was Publiekszaken altijd al geopend op donderdagavond. Door de verhuizing naar het nieuwe stadskantoor zijn alle balies voortaan op dezelfde lo catie, de centrale hal. Dit bood de gemeente de kans de dienstverlening te verruimen. Sociale zaken, bouwen en wo nen en vergunningverlening en handhaving zijn nu dus ook ge opend op donderdagavond. Via internet Overdag geen tijd op werkda gen, omdat u een eigen zaak heeft, moet werken of de kinde ren ziek zijn en er geen oppas is? Om uw gemeentezaken te regelen bent u dus ook op don derdagavond van harte welkom in het stadskantoor. Er staat zelfs een koffiezetautomaat. Maar misschien kunt u wel op www.middelburg.nl terecht. Voor informatie, maar ook voor het digitaal producten aanvra gen. Vooral Publiekszaken biedt die mogelijkheid. Bijvoor beeld om uw adreswijziging door te geven of uw geboorte akte op te vragen. Klik dan door naar 'Leven, reizen en papie ren'. dens zijn chatsessie op www.middelburg.nl. Schouwe naar zit donderdag tussen 19.00 en 20.00 uur in de chatbox van burgemeester en wethouders. Volgende week is wethouder Al- bert de Vries online. Hij geeft dan graag antwoord op uw vra gen. In navolging van de ontwikke lingen in het Stationsgebied wil de gemeente Middelburg de rest van het Kanaalgebied meer allure geven. Het gaat dan om het gebied tussen de Veerseweg en het Kanaal door Walcheren (Ramsburg) en de ruimte tussen het nieuwe stadskantoor en de toekom stige N57 (punt Arnestein). De gemeente heeft bekeken wat de mogelijkheden zijn om Rams burg en Punt Arnestein opnieuw in te richten. Deze mogelijkhe den zijn weergegeven in een zo geheten concept structuur schets, die afgelopen zomer is gepresenteerd. De gemaakte structuurschets is nog geen de finitieve invulling van Ramsburg en Punt Arnestein, maar eerder een globale visie voor het ge bied. De gemeente moet deze visie nu verder uitwerken. Wat zijn de randvoorwaarden? De presentatie van de concept structuurschets afgelopen zo mer heeft de nodige vragen en opmerkingen opgeleverd. Het College heeft daarom besloten om eerst een discussie te voeren met de gemeenteraadsleden over de doelstellingen, uitgangs punten en randvoorwaarden van het project. Dit gebeurt op maandag 15 november tijdens de vergadering van de commis sie Ruimte. Als de randvoor waarden zijn ingevuld, zal de ge meente samen met belangheb benden zoeken naar mogelijke invullingen van Ramsburg en Punt Arnestein. Ook zal de ge meente dan alle inspraakreac ties beantwoorden die over dit onderwerp zijn binnengekomen. Komt u luisteren naar de dis cussie? U bent van harte welkom om de discussie over de randvoor waarden bij te wonen. Deze vindt plaats op maandag 15 no vember in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. De commissie vergadering begint om 19.30; de agenda vindt u op www.middel- burg.nl onder het kopje 'Bestuur en organisatie'. U kunt de agen da en bijbehorende stukken ook inzien in de informatiewinkel in het stadskantoor. Deze is elke werkdag geopend van 8.00 tot 15.30 uur en op donderdag van 18.00 tot 20.00 uur. Denkt u mee? De gemeente wil belangheb benden actief betrekken bij de invulling van Ramsburg en Punt Arnestein. Maar op welke manier moet dit gebeuren? Ook dat wordt op 15 november besproken in de commissie Ruimte. In elk geval zal de gemeente de communi catie met bewoners, bedrijven en verenigingen de komende tijd intensiveren, onder andere door het inzetten van een klankbordgroep. De klankbordgroep wordt in overleg met de wijktafel samen gesteld en het is belangrijk dat in deze groep zoveel mogelijk standpunten vertegenwoordigd zijn. Wilt u deelnemen aan de klank bordgroep? Dan kunt u zich aanmelden bij projectleider Rob Kosters, telefoon 67 53 18 of e-mail naar r.kosters@middel- burg.nl Allereerst stellen we vast dat de algemene uitkering van het rijk 3 miljoen euro minder is dan het vorig jaar. Vaak wordt gedacht dat tegenvallers al leen maar komen door extra uitgaven die de gemeente doet. Alhoewel die er ook zijn is de tegenvaller aan de inko menskant groter. Daarbij komt dat door onder zoek van KPMG blijkt dat er gro te financiële risico's zijn en dat de reserves voor dit moment wel voldoende zijn maar niet veel meer dan dat. Dat betekent een zorgvuldig om gaan met de financiën. Een goe de regie over de projecten en een goed risicobeheer. De programmabegroting zoals die nu voorligt biedt nog onvol doende mogelijkheden om goed te kunnen controleren en sturen. Dat moet volgend jaar beter. Verder moet er in Middelburg gekozen worden op welke instel lingen er bezuinigd moet wor den. Daarvan is afgesproken dat het voor 450.000 euro minder moet. De Christenunie is tegenstander van verder bezuinigen op de Zeeuwse Bibliotheek. Dit is een voorziening die van belang is voor alle burgers. Al ja renlang moet deze bibliotheek inleveren. Bij verder bezuinigin gen dreigt het voorzieningenni veau achterop te raken. Verder hebben we veel moeite om te bezuinigen op het Alge meen Maatschappelijk Werk, de GGD, De kinderboerderij en de Zeeuwse muziekschool. Dat zijn allemaal voorzieningen die ten goede komen aan veel inwoners. Waar dan wel? De Christenunie stelt voor om de Stichting Beeldende Kunst Middelburg kritisch te bekijken. Dat is een voorziening die jaar lijks bijna een half miljoen euro opslokt die ten goede komt aan slechts een klein publiek. Daarbij komt dat de meeste ten toonstellingen georganiseerd in de Vleeshal en in de kabinetten vaak een tijdelijk karakter heb ben doordat het veelal gaat om installaties die later weer moeten worden afgebroken. Een argument vóór is altijd dat deze vorm van kunst Middelburg op de kaart zet. Amsterdammers kunnen dan lezen dat er in Middelburg ook wat gebeurt. Veel meer argumentatie is er niet. Er is (in de raad) veel te doen rondom het dualisme. Sommi gen zien deze bestuursvorm als duelisme. Als zou de raad de tegenstander zijn van het colle ge. De Christenunie pleit ervoor om samen als raad en college op te trekken. Aanvullend op elkaar te zijn met oog voor de verschillende taken en verantwoordelijkheden. Anders gaan vergaderen helpt daar niet verschrikkelijk bij, wel het werken aan herstel van ver trouwen. De overheid zal zich moeten la ten leiden door wat de Bijbel zegt. Ja is ja en nee is nee. Doen wat je belooft, laten zien wat je doet. Communicatie is van groot be lang. Een voorbeeld is de commotie die is ontstaan door de verhui zing van bejaarden. Dat had beter gecommuniceerd moeten worden. Verder vragen wij ons af of de voorgestane veranderingen in de zorg niet teveel visiegestuurd is en te weinig vraaggericht. Luister beter naar de bejaarden zelf. We zijn blij met het nieuwe stadskantoor maar missen de brug die oorspronkelijk gepland was vanaf de maisbaai naar het kantoor. We stellen voor om de haalbaarheid daarvan opnieuw te bezien.

de Faam | 2004 | | pagina 11