Keerpunten in de slag om Zuid-Beveland en Walcheren De Noren zijn in aantocht Oorlog door argeloze kinderogen Held door Britten miskend Woensdag 27 oktober 2004 Speciale editie van De Faam Zestig jaar geleden kwam een eind aan een bit tere strijd om de Westerschclde. Een ongemeen lelie slag met vele slachtoffers. In sommige ste den was nog nauwelijks een ongeschonden pand te vinden. De in het nauw gedreven Duitsers verdedigden zich tot het hittere eind. Bloed vloeide rijkelijk onder dc geallieerden, dc Duitsers en de Zeeuwen zelf, dijken werden verwoest, hele stukken van Walcheren liepen onder water. En toch is dc strijd 0111 Zeeland een onderbelicht stukje geschiedenis, zegt Adri Meerman van het gemeentearchief in Vlissingen. "De geschiedschrijving is vooral gericht op dc Randstad. Terwijl hier verschrik kelijk is gebombardeerd." EXTRA EXTRA Ilcl is 3 oktober 1944, even voor tweeën in de middag wanneer er een lichtspoor neerdaalt hoven de Westkappelse dijk. Nog geen kwar- tier later zit hij op drie vierkante meter samengepakt met zijn vader en moeder in hun zelfgemaakte schuilkelder achter het ouderlijk huis en beginnen de Britten met hun aanval. Ruim 1200 ton aan bommen vinden hun weg richting dijk en dorp. terwijl kris Minderhoud. toen 23 jaar oud, niets rest dan hopen op een goede afloop. 3 oktober: De geallieerden willen de Duitsers op Walcheren onder druk zetten door liet eiland onder water ie zeilen. rocg in de middag hom- harderen 24~ Lancasters en Moscpiiio's de zeedijk bij Westkapelle. Dentallen hurgers komen hij de overstromingen om het leven, Later worden ook dijken hij V lissingen en Vee re gebombar deerd. 24 oktober: om 4,30 uur zetten de Canadezen de aanval in op de Kreekrakdam. de toegang tol Zuid-Beveland. De volgende dag wordl Rilland-Balli bevrijd. 26 oktober: Schepen zetten Schotse troepen vanuit lerneuz.cn in de vroege oelilend op de kust van de Zak van Zuid-Beveland. De Duitsers bieden weinig weerstand. 29 oktober De Canadezen en de Schotten treffen elkaar hij "s- Cravenpoldcr. De bevrijding van Cues is een kwestie van lijd 3(1 oktober: De Duilse generaal Daser irekl zijn iroepen terug op Walcheren. Zuid-Beveland is bevrijd. 31 oktober: De aanval op de Sloèdam wordt ingezet De Duitsers weren de Canadese troepen keer op keer terug te slaan. In de vroege ochtend landen geallieerde troepen wel op l ncle Beacli' bij lissingen 1 november: Landing hij Westkapelle. "s Middags is liet plaatsje bevrijd Domburg volgi al snel. 3 november: Verzetsman kloosterman uil Nisse geel'i de geallieerden een sluiproute om do tot dan loo onneembare Sloedam heen. De Duitsers worden compleel verrast. De opmars naar Middelburg kan beginnen. De Royal Seols nemen inilissen in lissingen liet Duitse hoofdkwar tier in. Vlissingen is bevrijd. 6 november: na hevige gevechten hij Oostkapclle leggen de Dnii.-eis de wapens neer. Zeeland i.- bevrijd Pas op 1! november worden echt de laatste verzetshaardon opgerold. Door Jacco ran Malclege/n Hei bombardement van Westkapelle was aangekondigd. Op paibflelten die. een dag eerder door de geallieer den werden uitgeworpen, stónd bel duidelijk. 'Het. is de vurigste werisch van bet geallieerde oppercommando dal de burgerbevolking zal worden gespaard Houdt u verwijderd van laagliggend grondgebied totdat do vijand van uwe eilanden is verdre ven.' Ja. we waren inderdaad gewaarschuwd zegt Minderhoud terugkijkend op de meest ingrijpende uren van zijn leven. 'Maar. door de wind kwamen die pamfletten voor namelijk buiten bet dorp neer. Veel inwoners hebben die waarschuwin gen dus nooit gezien Hij zelf wel. maar zijn ouders waren vasi van plan hij hun schoenmakerij annex boerderijtje te blijven. Daardoor bleef ook Minderhoud uiteindelijk, "lil verantwoordelijkheidsgevoel, denk ik nu. Inslagen Al enkele dagen hing er een gespan nen slëer in het dorp en nu zat hij daar in een schuilkelder, eigenlijk niel meer dan een gestut gat in de achtertuin, zonder eten. zonder drin ken en buiten de kleding die hij droeg, zonder bezittingen. De insla gen van de bommen deden de aarden w anden van de ondergrondse kamer keer op keer dansen. Minderhoud: Ln dat aanzwellende, brommende geluid van bommenwerpers bleef maar in de lucht hangen. Tol tweemaal loe verstomde bet bombardement. Tijdens de tweede adempauze klauterde Minderhoud uit de provisorische kelder en stond terstond stokstijf. "Ik keek vanuit onze achtertuin via de door de bom men geslagen bres in de dijk rechtst reeks de zee in. Tussen waar eens de dijk was en ons huis, stond geen gebouw meer overeind vertelt Minderhoud bewogen. Een veelzeg gende stille valt. Nadat de laatste geallieerde vogels huiswaarts keerden, kruipt hij voor de iwee.de keer die middag uit de schuilkelder Zijn vader en moeder volgen. Direct roept de buurman om hulp Zijn vrouw zil beklemd in haar schuilplaats. De mannen omzeilen haar. maar later op de dag overlijdt ze alsnog. Minderhoud spoedt zich vervolgens zo snel mogelijk richting het huis van zijn jongste zus die in hel Kloosters! raatje, achter de dijk woont Alles is weggevaagd, ook de molen waarin zij zou schuilen voor de hommen Van zijn familie geen spoor. Verdronken Tegen cle avond vertrekt Minderhoud samen met zijn ouders naar Aagtekerke. zijn dorp en zijn vermis te naasten achterlatend. Zijn oudste zus komt hij een week later tegen iu Oostkapclle: zijn jongste zus zou hij nooit nicer zien. Zij verdronk in molen De Roos, samen mei haar man en hun zoontjes van lien en twee jaar oud. Begin 1946 is Minderhoud een van de eerste bewoners die terug keert naar Westkapelle De Duitsers zijn verdwenen, maar mei ben drie kwart van liet nndo Westkapelle. Dal was de prijs voor de vrijheid. Door de bombardementen op de (lijken liep een grnoi deel van Walcheren onder water. Ook Oosl-Soiibijjfg vierde de bevrijding mei natie voelen, (foto. gemeen march iel' lissingen) Amerikanen. Canadezen, Britten. Fransen, ja zelfs Polen. Belgen en Nederlandse soldaten hielpen mee aan de bevrijding van Nederland. Bat ook Noren een rol speelden in de bevrijding van Zeeland, weten maar weinigen. I Iet No. 5 Froöp van liet No 10 (IA) Commando bestond uil 97 Noorse soldaten onder liet bevel van kapitein Rolv I lange. Oyer de Noren is niet veel bekend. Wel dal ze betrokken waren bij de inname van Domburg. Halverwege de mid dag van 2 november 1944 kreeg cle groep Noorse soldaten, geholpen door enkele Belgen, de opdracht Domburg ie zuive ren van Duitse sluipschutters en mitrailleurposten. Hei werd een hevige en moeilijke strijd. Pas de volgende middag lukte bet de Noren om Domburg vol ledig iu të nemen. Bij de bevrij ding van Walcheren lieten vier Noren het leven. Dertien Noren werden gewond afgevoerd. As de bommen dreunend neerslae... liet geluid van de bombardementen en hel luchtafweergeschut draagt hij als een schaduw met zich mee. "In Vlissingcn zaten we gevangen onder een paraplu van luchtdoel- granaten, een pandemonium", ver telt de 73-jarige Cees van der Btirgld. 'Tn toch was de oorlog voor hem als negenjarig jochie één groot avontuur. De ontberingen, maar ook de schaviiitenslreken. legde hij vast in prachtige tekeningen. Van der Burglii haalt liet zieli nog helder voor de geest, op de avond van H mei 1940 trekken Duirsers Vlissingcn binnen. 'De voorhoede bestond mi fietsers. Niel zo maar een armzalig stelletje die de stad binncnkaclieldc, maar geharde kerels.' Kleine Lees had bewonde ring voor die mannen. Tot iu de puntjes verzorgde soldalen en ze konden strijdliederen zingen als geen ander. Bij de charmante vrouwelijke soldalen viel zijn mond open van verbazing. "Die waren zo mooi. Ik besefte (oen ook wal voor een onbenullig ventje ik was mei mijn oud jasje, houten klompen en mijn belui. I lel figuurtje Lees op de tekenin gen- klein ventje met die enorme belui op zijn knar. "Ik scharrelde overal rond, schóól bestond niet meer I lollandse soldaten luidden aan hel begin van de oorlog alles achtergelaten. In de blikfabriek lagen I lollandse helmen keurig opgestapeld, daar heb ik een helm gejat, Die hel» ik de hele oorlog bij me gehouden," Voor GeéSje en zijn vriendjes was de stad een grote spechiiin. Spelen mei gasmaskers en munitie, hel kon wel eens ver keerd aflopen, "Een gasi was mei handgranaalontstekers aan hei spelen, een knal en zijn vingers zaten in zijn haar. Het katten kwaad bracht ook zijn ouders in de problemen. 'In het stationsge bouw lag munitie van de Duitsers opgeslagen. Wc zijn liet pompsta tion binnengeklommen en hebben kogels gepakt. Mijn vriendje moest 'Strijd om Zeeland onderbelicht9 Door Drums lli/sbrrgcn Eén gebeurtenis bepaalde in 1944 het lot van Zeeland. Op 3 septem ber viel de Antwerpse haven in banden van de geallieerden en tol bun verbazing in vrijwel onge schonden toestand. Alle andere kiistbavens waren verwoest, dus Mn werpen was van orischarbare waarde voor de aanvoer van mate rieel. Er was echter een probleem: de Duitsers domineerden beide oevers van cle Westerschekle. Voor het Geallieerd Commando was het duidelijk: Zeeland moest hoe dan ook bevrijd worden. Prijs voor vrijheid Begin oktober bombarderen cle. geallieerden de dijken bij Westkapelle, Vlissingen en Veere. Walcheren loopt, onder. I lel was sende water dwingt de Duitsers hun stellingen iu de polders te ver laten, bet is precies de bedoeling van de geallieerden. Dat tientallen burgers verdrinken, is de prijs voor de vrijheid. Vanuit Wést-Brabant rukken troe pen op en soldaten van vele natio naliteiten landen op de kusten van Zuid-Beveland en Walcheren. 'Bij de Sloedam stokte cle aanval zegt Meerman. "Heel w at solda ten beten daar bet leven. Vliegtuigen bestoken de bunkers en kanonnen aan de Walcherse kust. 'De opstellingen van hel gesel ml zijn onvoorstelbaar vaak gebombar deerd. - Met uiteindelijk minimale schade aan de kanonnen. I lel beteken I een verhelen i nan -tot - man-geveehi in de duinen Zo ook plassen en ging naar builen. Opeens hoorden we: 'I lalt. ball, stelten bleiben! Lecsje belandde met zijn vader bij dc Sieherheitspolizei. "Mijn vader moest een verklaring onderteke nen dat hij voortaan verantwoor delijk was voor de streken die ik tegen rle Duitse Wélirmaclu uil- haalde. I lel concentratiekamp was niet ver weg. Ik had dal niel door. Ik was een argeloos kind. naïef. Na de bevrijding werd het Speel terrein van de kwajongens alleen maar gevaarlijker. Niel opgeruim de it lijnen op liet strand en overal blindgangers. Bij café-dancing Victoria vonden we een vlammen werper mei volle tanks. Ik draaide de kraantjes open en opeens spoot ik de hele muur vol mei brandba re zwarte smurrie. Gelukkig deed de ontsteking hel niel I lel was een krankjorume lijd.' In het gemeentearchief van lissingen aan de Helle- bardierstaat is lol december de expositie van Van der Butglii ie zien. I lel is mijn manier van ver tellen. Al kun je de schokgolven, bet gekerm, de angstkreten en hel rinkelen van de deurbel bij een bominslag nooit overbrengen. En toch... ondanks de angst en geva ren had ik die periode niet willen missen. Het was doodstil in die donkere nacht van 3 november 1944. Geen geluid mochten de Schotten maken, terwijl ze, soms tot luin middel in de blub ber wegzakkend, de moddervlakte van liet Sloe overstaken. Fcn harre tocht, maar ook een succesvolle. De Duitsers op de zeedijk werden volko men verrast door een aanval uit deze hoek. Zonder de informatie van ver zetsman l'ietcr Kloosterman uit Nisse was het misschien wel heel anders gelopen... in de si raten van Vlissingcn. Een stadsoorlog van bet ergste soort. De Duitsers waren natuurlijk in paniek en wisten dat ze W alcheren tol de laatste man moesten verde digen. liet waren vooral de scherpschutters die zich tot bet einde bleven verzetten. Menselijk leed I let zijn droge cijfers: honderden doden. 2.2 19 bonibardcinents- vlucliten in anderhalve maand strijd. 10.219 ion bommen en in één uur voor de landing bij Vlissingen alleen al z.o'n 36.000 granaten op die slad. Brooddroge cijfers die hel menselijk leed ver hullen. "Hel isl lel is schandalig dal deze strijd door de historici in Nederland zo wordt onderbe licht loeren Gees van der Btirghl, die als jochie de strijd voor zijn ogen zag gebeuren. I let wordl hoog tijd dat ook de rest van Nederland weet wat er in oktober en november '44 in Zeeland is gebeurd. L. Hollestelle van bel Zeeuws Archief ziel bel wal genuanceer der. "Er zijn heel wat publicaties over de strijd in Zeeland. Nee, onderbelicht zou ik bel niel noe men. Meerman is bet echter mei Van der Burglu eens. Wal hein betreft past de slag om de Westerse helde in liet rijtje mei gebeurtenissen als de Slag om Arnhem en het Ardennen Offensief. Hel enige verschil met die beroemde operaties: I lollywood maakte er lilms over. 'Maar wal bier in Zeeland gebeurd is. is ook onvoorstelbaar. M vanaf oktober 1940 verzamelde liet Zeeuwse verzet militaire infor matie over bijvoorbeeld bruggen gescliulsslellingen en dé diepte van de havens. In hei diepste geheim en mei gevuai voor eigen leven, zon der moderne eórnlfiu meatiemiddelen en met de liei? als enige vervoei middel Een belangrijke rol daarbij >peeldc l'ietcr Kloosterman 1393- I9»5) Kloosterman vvas vrijwel de hele oorlog actief iu hei verzet, als triëtscoriiniaridam en chef staf van de ÓD (Ordedienst) en als com mandant van de ID (Inlichtingendienst) op Zuid-Beveland Als ispori i tgsa rn I u en aar bij cle prijsbéheersing - een specialist in prijzen van artikelen, die werd ingezet legen de zwart handel - mocht hij vrij reizen door heel Zeeland Zo legde hij de con tacten voor een verzots rietwerk op bet eiland én kon hij binnen de Duilse stellingen konten om re spioneren. Bij de bevrijding, van Zeeland kon de verzetsman cle geallieerden nog meer cruciale informatie verschaffen: in septem ber 1(H4 had hij een stafkaart van cle Duitsers, met alle Duitse posi ties, stellingen en bunkers op Walcheren, gestolen, ln zijn pogingen contact te maken mei cle geallieerden in oktober '44. belandde bij als vermeend Duits spion in een cel. Een kortstondige vergissing Kloostermans inhrh- tingen waren ook van bfflang voor cle verove ring van Zuid- én o ord- B e vel a n cl Daarnaast wees hij cle gi al lieerden op n vrijwel onbekende doorwaadbare plek door het Sloe al> alternatief voor vruchteloze aanvallen op de door de Duitsers zwaar verdedigde Sloedam. De j Britten kozen uiteindelijk j voor een iets andere route, al had die wel hetzelfde i begin- en eindpunt:, het haventje Zn id-Kraai jerl bij Nie.uvvdorp en de zeedijk bij de Bijlcveldpolder. Een Britse onderscheiding licefi Kloosterman nooit ontvangen. De Britten stelden cle route zélf te hebben ontdekt. Prins Bemhard. Eisenhower en Montgomery sluiteden liern echter een dankbetuiging, Van de Nederlandse nuiorileilen ontving Kloosterman voor zijn verzetsacti viteiten het Verzetshcrdenkings- kruis en liet Bronzen Kruis. Dc laatste onderscheiding mede voor rle inlichtingen die hij over het Sloe, verstrekte. Geallieerde soldaten maken een zegetocht door lid bevrijde Goes, (l'oto: Gemeentearchief (iocs)

de Faam | 2004 | | pagina 9