De zeven levens van papier Weet wat je moet doen als de sirene gaat Chatten met de wethouder Gemeenteraad op internet Walcherse mantelzorgers in het zonnetje Intocht Sinterklaas Herdenking Sloedam Vergaderingen in november Programmabegroting 2005 in commissie GS Seniorenraad praat met achterban Wat doen we, waarom en wat kost het? Woensdag 27 oktober 2004 De Faam 5 Deze informatiepagina van de Gemeente het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, Meer info: www.middelburg.nl folders en inzage van stukken kunt u terecht in Maximaal Text, vanaf pagina 830 Wethouder Leo Luitwieler is donderdagavond online. Foto: Gemeente Middelburg/Mieke Wijnen Iedere donderdagavond zit een wethouder of de burge meester achter de computer om te chatten met inwoners van de gemeente. De chatsessies maken het inwo ners van de gemeente gemakke lijk om van gedachten te wisse len met hun bestuurders. Snel en simpel. Het is een aanvulling op het persoonlijke spreekuur, elke week op dinsdagmiddag. De chatsessies zijn ook te volgen zonder dat je meedoet. Via de knop 'archief' kun je de vorige chatsessies teruglezen. Je vindt de chatbox op www.middel- burg.nl: via de homepage klik je er direct naar toe. De volgende chatsessie is op donderdag 28 oktober van 19.00 tot 20.00 uur. Wethouder Leo Luitwieler geeft dan graag ant woord op uw vragen. De wet houder heeft onder andere ver keer, groen en het stadskantoor in zijn portefeuille. De volgende chatsessie is op donderdag 28 oktober van 19.00 tot 20.00 uur. Wethouder Leo Luitwieler geeft dan graag ant woord op uw vragen. De wet houder heeft onder andere ver keer, groen en het stadskantoor in zijn portefeuille. Gemeente Middelburg draagt mantelzorgers een warm hart toe. Burgemeester Koos Schouwenaar reikt op 10 no vember een verrassing uit aan een mantelzorgen In heel Zeeland zijn er ongeveer 41.500 mantelzorgers. Al deze mensen zorgen 'vanzelfspre kend' voor een ander; een fami lielid, buur, vriend of bekende. Deze zorg is vaak langdurig en zeer intensief. Dit komt omdat mantelzorgers deze zorg verle nen naast andere bezigheden zoals de zorg voor het eigen ge zin, een baan of een opleiding. Daarom wordt deze groep in het zonnetje gezet op de Dag van de Mantelzorg. De Zeeuwse Dag van de Mantel zorg start in iedere gemeente op 10 november om 10.00 uur. Op dat moment overhandigt de bur gemeester een verrassingsatten tie aan een mantelzorger. De Stichting Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg Zeeland en Steunpunten Mantelzorg Zee land organiseert de dag in samenwerking met de gemeen ten. Natuurlijk willen de Steunpunten Mantelzorg in Zeeland ook ande re mantelzorgers in het zonnetje zetten door het aanbieden van een verrassingsattentie. Dus bent u zelf mantelzorger of kent u mantelzorgers in uw buurt die meer dan vier uur noodzakelijke zorg of hulp bieden, dan kunt u deze mantelzorger(s) opgeven voor een verrassingspakket. Dit kan bij het steunpunt Mantelzorg Walcheren, telefoon 0118-55 63 15. In verband met een maxi maal aantal verrassingsattenties is een tijdige aanmelding nood zakelijk. De uiterlijke sluitingsda tum van de aanmelding is 29 ok tober. De pakjesboot van Sinterklaas meert zaterdag 13 november rond 13.30 uur aan bij de Punt. De Sint kijkt er naar uit om al die blije kindergezichten weer te zien. Daarna stapt Sinterklaas op zijn witte paard Americo voor een feestelijke optocht door het cen- Foto: Gemeente Middelburg/Chris Marijs Negen kinderen vielen vorige week in de prijzen. Tijdens de open dag van de Gemeente kre gen zij een wedstrijdkleurplaat van Bob de Bouwer mee naar huis. Wethouder Leo Luitwieler had de lastige taak een keuze uit de inzendingen te maken. In de raadzaal van het stadskantoor Sinds enige tijd zijn op www. middelburg.nl de weblogs van de gemeenteraad te bekijken. Een weblog is een soort dag boek. Per fractie kunnen be zoekers van de site de berich ten lezen die de raadsleden erop hebben geplaatst. Raads leden vertellen waar hun par tij voor staat, wat hen bezig houdt en welke activiteiten zij organiseren. Een weblog van raadsleden op een gemeentelijke site is vrij nieuw. Nog maar weinig ge meenten hebben een weblog op hun site. In de provincie Zeeland is de gemeente Middelburg in ieder geval de eerste. Transparant Door invoering van het dua lisme heeft de gemeenteraad een prominentere rol gekregen binnen het gemeentebestuur. Zij moet de ogen en oren van de burgers zijn en de kaders stel len voor het dagelijkse bestuur. Dit moet ook op de gemeente lijke website naar voren komen. Met behulp van de weblogs kunnen burgers meer inzicht krijgen in de bezigheden en speerpunten van de fracties. Hierdoor wordt de politiek transparanter. Ook kunnen de verschillende opvattingen van de fracties beter zichtbaar wor den door de weblog. Aan de andere kant kunnen burgers ook makkelijker contact zoeken met de raadsleden en via e-mail reageren op geplaatste berich ten. Meer interactiviteit is mo gelijk. U vindt de weblog op www.middelburg.nl, rechtson der op de pagina. Of onder Be stuur en organisatie. Presentatie Wie meer wil weten over de raadsleden kan kijken onder Raadsleden. Dit is te vinden on der de knop Bestuur en organi satie en dan onder Gemeente raad. Hier presenteren de raadsleden zich en geven ze aan waarom ze voor de politiek kozen, met welke terreinen ze zich bezig houden en wat ze proberen te bereiken. Oud-strijders uit de Tweede Wereldoorlog herdenken zater dag 6 november om 11.00 uur de 60-jarige bevrijding van Wal cheren. Dit gebeurt bij de mo numenten op de Sloedam bij Arnemuiden. Informatiebord Op vrijdag 5 november om 14.30 uur zal een informatiebord bij de drie oorlogsmonumenten op de Sloedam worden onthuld door Schotse oud-strijders die Zee land bezoeken tijdens de 60-jari- ge herdenking van de bevrijding van Walcheren en Zuid-Beve land. Het bord geeft gedetailleer de informatie over de strijd die de Fransen op 17 mei 1940 en de Canadezen en Britten eind okto ber/begin november 1944 heb ben geleverd met Duitse troepen. Op het bord staan twee kaarten van de Sloedam en omgeving. De tekst van het informatiebord is in het Nederlands en Engels. Het gemeentebestuur wordt ver tegenwoordigd door wethouder Leo Luitwieler. Op de Sloedam staan drie monu menten. Het eerste monument is voor de gesneuvelde Franse mili tairen die in mei 1940 op de Sloe dam hebben gevochten. Onder delen van de Canadese regimen ten The Black Watch of Canada '(RHR), The Calgary Highlanders en Le Régiment de Maisonneuve hebben eind oktober/begin no vember felle gevechten geleverd met Duitse militairen om Walche ren te bevrijden. De Canadezen werden daarbij geholpen door Schotse troepen. Ter nagedach tenis van de in die gevechten ge sneuvelde en gewond geraakte geallieerde militairen staan op de Sloedam ook een Canadees en Schots monument. Om 14.00 uur is er een herdenking en kransleg- ging op het Damplein. Ook is er op vrijdag 5 november om 15.00 uur een herdenking en kranslegging op de Abdij. Nieuw boek Burgemeester Koos Schouwe naar neemt donderdag 4 novem ber het eerste exemplaar van het boek 'Opeens was alles anders- Oorlogsjaren in Middelburg 1940-1944' in ontvangst. Het boek is geschreven door de heer Van der Weel, oud-wethouder van Middelburg. trum. De route is Dam, Dam plein, Korte Delft, Lange Delft, Markt, Gravenstraat, Zuster straat, Plein 1940, Korte Geere, Lange Geere, Beenhouwerssin gel, Langeviele, Pottenmarkt en eindigt op de Markt. Daar heet de burgemeester de Sint en zijn pieten van harte wel kom. De Seniorenraad Middelburg houdt in november twee infor matiebijeenkomsten voor haar achterban, dus voor alle 55+-ers in Middelburg. Infor matie zal worden gegeven over de uitgevoerde activitei ten en de plannen die de seni orenraad voor de toekomst heeft. De bijeenkomsten worden zijn op woensdag 3 november om 13.30 uur in het Palet aan de Jo- han van Reigersbergstraat 2 en op maandag 29 november om 19.30 uur in de schouwburg. Naast de praktische zaken zijn voor deze bijeenkomsten vier kregen de winnaars een tas met leuke cadeautjes. De winnaars; Christel Stelpstra, Richard Meul- meester, Joanne Moens, Lisah Maljaars, Jordan Tjon Kon Fat, Femke Slabbekoorn, Emmelien Moens, Joan Maljaars en Joy van Ham. De tekeningen zijn te bekijken in de informatiewinkel van het stadskantoor. November is een belangrijke maand voor de Middelburgse politiek. De Programmabegro ting wordt dan behandeld. De Programmabegroting geeft weer wat de gemeente doet, waarom en wat het kost. Op maandag 1 november begint de voorbereidende commissie vergadering Algemeen Bestuur om 16.30 uur. Die duurt tot 18.00 uur; om 19.00 uur begint ronde twee. Op 8 november vergadert de gemeenteraad over de pro grammabegroting. Die vergade ring begint om 13.00 uur. Zie ook het artikel op deze pagi na 'Wat doen we, waarom en wat kost het? Programmabegro ting 2005 in commissie'. De commissie Maatschappelijke Zaken vergadert op woensdag 10 november. Deze vergadering begint een half uur eerder dan normaal, namelijk om 19.00 uur. De Middelburgse raad komt op 8 november bij elkaar om besluiten te nemen over de Programmabegroting. Foto: Ivo Wennekes. Maandag 1 november gaat het in de commissie Algemeen Bestuur over de Programma begroting. In deze vergade ring gaat het om drie vragen: Wat doen we? Waarom? Wat kost het? Sinds de wet Duali- sering gaat het er anders aan toe in de gemeentelijke poli tiek. Aan de orde komen onder meer de volgende programmaplan nen: veiligheid, mobiliteit, onaerwijs, wonen, werk en inko men, economie, vrije tijd, milieu, bestuur, imago, volksgezond heid en maatschappelijke parti cipatie. De openbare vergade ring van de commissie Alge meen Bestuur begint om 16.30 uur en duurt tot 18.00 uur. Om 19.00 uur begint de tweede ron de. U vindt de ingang van de raadzaal aan de Arnemuidse kant van het stadskantoor. Dualisering De Programmabegroting (PB) komt rechtstreeks voort uit de wet Dualisering. Het is een in strument voor de raad om jaar lijks vast te stellen wat de ge meente gaat doen, waarom, en heel belangrijk, wat het kost. De PB is een nadere uitwerking van het meerjarige raadsprogramma 2002 - 2006, met specifieke aandacht voor 2005. Het is dus een heel praktische begroting met de kernpunten van het Middelburgse beleid voor vol gend jaar. De commissieleden gaan hierover met elkaar in de bat. De uitkomsten nemen ze mee terug naar hun fractie. De fractie bepaalt hun standpunt en een week later, op 8 november, komt de gemeenteraad samen om besluiten te nemen over de programmabegroting. Deze gang van zaken is anders dan vorige jaren. Dat heeft alles te maken met dualisering en de poging van de politieke partijen om politiek interessanter voor inwoners te maken. Dualisering op gemeentelijk niveau leidde tot een andere verhouding tus sen raad en college van b&w. De een controleert en stuurt aan op grote lijnen; de ander vormt het dagelijks bestuur en werkt de opdrachten van de raad verder uit (met behulp van het ambtelijk apparaat). De raadsleden nodi gen u graag uit om naar de com missievergadering te komen om het debat te volgen! De PB staat ook op www. middelburg.nl. Klik via Bestuur en Organisatie naar commissie Algemeen Bestuur om deze te openen. Meer informatie in de informatiewinkel van het stads kantoor. U kunt de programma begroting daar inzien. Tot ziens in de raadzaal. sprekers uitgenodigd. Burge meester Koos Schouwenaar spreekt over integrale veiligheid. Over het onderwerp Sport voor ouderen vertelt mevrouw Hagen doorn. De heer Lambermont spreekt over de Wet Maatschappelijke Ondersteuning en wethouder Al- bert de Vries geeft uitleg over de woonservicezones. Hierna is er een discussie over de onderwerpen en is er gele genheid om vragen te stellen. Het totale programma duurt on geveer drie uur. Kijk voor meer info over de seniorenraad ook eens op www.seniorenraadmid delburg.nl Een krant, een pak rijst, een papieren zakdoek, een liefdes brief, een jaarverslag, een wc- rol en een reisgids. Papier heeft zeven levens. Tenminste, als het gescheiden wordt van het restafval. Alleen dan kan papier worden hergebruikt. In Nederland gemaakt papier en karton bestaat voor 75% uit oud papier. Hiermee hebben we het aandeel benodigd hout de afge lopen decennia weten terug te brengen tot slechts 25%. Voor de productie van papier is hout no dig en dat zal waarschijnlijk altijd zo blijven. Maar des te minder hout we nodig hebben, des te be ter. Van rijstpak naar zakdoek Aan het hergebruiken van oud papier gaat een heel proces voor af. Allereerst wordt het papier bij de inzamelaar gesorteerd, wit pa pier, gekleurd papier en karton worden gescheiden. Daarna le vert hij het aan bij de papierfa briek. Het papier wordt daar in water opgelost onder toevoeging van chemicaliën, waardoor de druk inkt van de vezel wordt geschei den en verontreinigingen zoals kunststof, lijm, nietjes en draden worden verwijderd. Hoe sterker het oud papier verontreinigd is, hoe meer energie en chemicaliën er voor dit proces nodig zijn. Klei en hars Uit het eerste deel van het proces ontstaat papierpulp. Dit wordt samengevoegd met houtpulp en wordt dan ingedikt en geperst, zodat een kwalitatief hoog waardige pulp ontstaat. Dit wordt - nadat er nog enkele hulpstoffen, zoals hars en klei, zijn toege voegd - gezeefd. Daarna wordt het gedroogd en glad gemaakt. Vervolgens wordt het papier ge sneden en bewerkt tot het nieu we product, bijvoorbeeld een pa pieren zakdoek. Slijtage Helaas slijten houtvezels, we kunnen ze maximaal tot zeven keer hergebruiken. Het zal dus al tijd nodig blijven om vers en sterk hout in te zetten. Gelukkig wor den daan/oor meestal geen nieu we bomen omgezaagd, maar wordt er gebruik gemaakt van houtresten, bijvoorbeeld uit za gerijen. En we proberen de hoe veelheid hout tot het minimum te beperken. We moeten dus goed blijven scheiden! Voor meer informatie, nieuws en handige tips, kijk op www.afval- haaleruitwaterinzit.nl "Afval, haal eruit wat erin zit!" is een project van provincie Zee land. O.L.A.Z. en alle Zeeuwse gemeenten. Het doel is dat Zeeuwen over twee jaar 20% meer van het huishoudelijk afval scheiden. De leden van de commissie Ruimte praten maandag 15 no vember met elkaar. De commis sie Algemeen Bestuur komt dinsdag 15 november voor de tweede keer die maand bij el kaar. De Middelburgse gemeen teraad vergadert op maandag 22 november. De vergaderingen zijn openbaar. U vindt de ingang van de raadzaal aan de Arnemuidse kant van het stadskantoor. Radio Iedere maand is radiozender Cool FM aanwezig om verslag van de raadsvergadering te doen. In 'Politiek Lokaal' praat Theo Rietveld met wethouders, raadsleden en bezoekers. Het verslag van de raadsvergadering van 18 oktober is donderdag 28 oktober tussen 20.00 en 21.00 uur te beluisteren via 105.3, 107.1, 107.7 en kabel 94.4. Her haling op dinsdag 2 november om 19.00 uur. Ook in uw gemeente staan sirenes die u waar schuwen in geval van een ramp. De sirenes kunnen onhoorbaar elektronisch getest worden. Maar om u bekend te maken met het geluid van de sirene, vindt elke maand een oefenalarm plaats: op de eerste maandag. Op die dag om 12.00 uur klinkt in heel Nederland de sirene. U hoeft dan niet te schrikken: het is loos alarm. Als u de sirene op een ander tijdstip hoort, is er wel wat aan de hand. Weet wat u dan moet doen: ga naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan. Er kunnen zich soms ernstige situaties voordoen waarbij de sirene niet gebruikt wordt. Volg dan de aanwijzingen van de autoriteiten op. Als u meer informatie wilt, haalt u de folder bij de gemeente. U kunt ook contact opnemen met de Postbus 51 Informatiedienst (0800-8051). Of kijk op www.postbus5l .nl 1 Ga direct naar binnen 2 Sluit deuren en ramen Dit is een publicatie van uw g-jnifsnle 3 Zet radio of tv aan

de Faam | 2004 | | pagina 5