Wie laat droom van ziek kind uitkomen? Herinneringsalbum van Beautiful South Bert Visscher vliegt nog altijd als een bezetene in het rond Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer 1 2 3 4 5 6 7 8 In de sterren. 7 8 9 10 11 1 5 8 2 3 3 4 5 2 6 4 7 8 6 9 7 1 10 11 Woensdag 27 oktober 2004 De Faam 23 In de afgelopen anderhalf jaar zijn breedband en kabel steeds pop ulairder en downloadsnelheden van boven de duizend Kbs bij thuisgebruikers steeds gewoner geworden. Gevolg: waar in het verleden hoogstens eens een stukje tekst, een foto of heel mis schien een liedje werd uitgewisseld via internet, vliegen nu volledi ge muziekalbums en films over de lijnen. Of dit een goede ontwik keling is. is een tweede, maar feit is wel dat kabels ook thuis 'steeds dikker' worden. Flinke download en uploadsnelheden zijn natuurlijk best leuk voor thuis, maar er zijn daarnaast bedrijven en onderzoeksinstellingen die inmiddels behoorlijk afhankelijk zijn geworden van snelle ver bindingen. Zij zijn het die er door onderzoek voor zorgen dat elk jaar opnieuw snelheidsrecords worden verbroken. Afgelopen maand werd het nieuwste resultaat van hun inspanningen bekend. Onderzoekers hebben via Internet2, een hoge snelheidsnetwerk dat speciaal bedoeld is voor universiteiten en onderzoeksinstellingen en gezien wordt als het toekomstige internet, een nieuw snelheids record bereikt. De medewerkers van de Europese organisatie voor nucleair onderzoek CERN en het California Institute of Technolo gy wisten met hulp van bedrijven als Cisco en Microsoft bijna 860 Gigabyte informatie van dc cnc naar dc andere kant van de oceaan te sturen over een afstand van meer dan 15.000 kilometer te verstu ren m net geen zeventien minuten. Dat is een downloadsnelheid van 6,63 Gigabit per seconde. Gigabit en Gigabyte zijn overigens twee begrippen die niet met elkaar verward moeten worden. Eén Gigabyte staat gelijk aan ongeveer acht Gigabit. Om een idee te krijgen wat deze downloadsnelheid in de praktijk zou betekenen: een speelfilm van twee Gigabyte, tegenwoordig met de komst van dvd een acceptabele grootte, kan met deze snel heid gedownload worden in iets minder dan twee en een halve se conde. De volledige inhoud van een CD-ROM van 800 Megabyte bereikt binnen één lel de andere kant van de oceaan, terwijl een muziekalbum in mp3 formaat (gemiddeld zo'n 100 Mb op veel plaatsen op het internet) in 0,12 seconden zijn bestemming heeft bereikt. Dat is nog eens iets anders dan één Mb per vijf minuten, iets dat twee jaar geleden nog de gewoonste zaak van de wereld was. Nu zijn de topsneiheden nog lang niet beschikbaar voor consumen ten, maar ook hier gaat de ontwikkelingen snel. Prijs, snelheid en opslagruimte voor consumenlenwebsites zijn momenteel dé argu menten waarmee aanbieders elkaar beconcurreren. @FIome, van kabelaar Essent, verhoogde bijvoorbeeld deze zomer de snelheid voor haar breedbandabonnement tot boven de vierduizend Kbs on der het motto 'de snelste onder de vijftig euro'. De producenten van muziek en films zien het allemaal met lede ogen aan. Faam extra Door het vervullen van een grote wens probeert de Doe Een Wens Stichting zieke kinderen even te laten vergeten dat ze ziek zijn. Het hele leven verandert als je te horen krijgt dat je kind le vensbedreigend ziek is. De toe komst wordt opeens heel onze ker. Door het vervullen van de liefste wens probeert de Doe Een Wens Stichting deze kin deren even te laten vergeten dat ze ziek zijn. Een woordvoerder van de stich ting vertelt: "Momenteel realise ren we zo'n 180 wensen per jaar, maar uit onderzoek is gebleken Risotto de Langoustines tlambées au Cognac Dit recept is afkomstig uit het fameuze Parijse restaurant Le Perro- quel Vert. ooit veelvuldig bezocht door grootheden als Jean Gabin, Edith Piaf en Pablo Picasso. Wie er heen wil: via Place Clichy aan de voet van Montmarte de Rue Cavalotti inlopen. Chef Guillaume Via, aangestoken door ons enthousiasme, stond graag dit recept af. Ingrediënten: 400 gram langkorrelige rijst (de Italiaanse Arboria is uitermate geschikt), 15 gekookte langoustines. Dat zijn kleine zeekreeftjes en niet te verwarren met scampi's. Verder 1,5 liter kip penbouillon, een kilo uien, een stengel bleekselderij een glas witte wijn, drie teentjes knoflook, 100 gram boter, 50 gram Pannezaanse kaas, twee snufjes saffraan, een glas cognac, olijfolie, zout en pe per. Bereiding: Verwijder de staart en het schild van de langoustines, haal de zwarte darm er uit, snij ze in twee en leg ze even koel. Stamp in een kom drie langoustinekarkassen fijn, verwarm een beetje olijfolie, bak ze daarin. Flambeer vervolgens met de cognac. Passeer het braadvocht door een fijnmazige zeef in de kippenbouil lon. Hak de uien fijn en Iaat ze in een grote pan in wat olie fruiten. Als ze glazig zijn dc gesneden selderij en de knoflookteentjes toe voegen. Dan het glas witte wijn en goed roeren. Vervolgens de rijst toevoegen, samen met driekwart van de bouillon. Saffraan er bij, goed roeren en op zacht vuur gedurende 25 minuten laten koken. In die tijd de langoustinestaarten zachtjes bakken en warm houden. Kijk of dc rijst voldoende vocht heeft. Doe er wat bouillon bij. Als de risotto klaar is, de boter en de langoustinestaarten er door roe ren. Op smaak brengen met zout. Vervolgens de risotto op de bor den brengen, de Parmezaanse kaas er over strooien en het bord de coreren met wat karkassen,. Drink er een Chablis bij. In de eerste veertig pagina's van 'Het Afrodite Complot' schotelt auteur Russell Andrews zijn le zers een verbijsterende hoeveel heid moorden voor. Agent Justin Westwood mag de ingewikkelde puzzel oplossen. Het begint voor hem allemaal met de dood van Susanna Morgan, die op het eer ste gezicht een tragisch ongeluk lijkt te zijn. Tot Justin als bij toe val op een ooggetuige stuit. Dan blijkt dat Susanna, journaliste van een plaatselijke krant, ge stuit was op een project van een duistere groepering. Het kern woord: Afrodite. Maar wie of wat is Afrodite? Justin probeert samen met oog getuige Deena en haar dochter Kendall het mysterie te ontcijfe ren, maar als ze dichter bij de oplossing komen, blijkt dat de groepering het ook op hen heeft voorzien. Er begint een ware race tegen de klok en tegen de scepsis tegen over de waarheid, die volgens normale menselijke maatstaven onmogelijk zou moeten zijn. Uitgeverij Luitingh, Paperback, 368 blz. Prijs 19,95. ISBN 9024545574. Patricia van der Veen Het Engelse The Beautiful South schrijft zijn liedjes meestal zelf. Voor de verande ring heeft Paul Heaton nu eens zijn platenkast op de kop gezet en een dozijn 'Golddiggas, headnodders pholksongs' opgedoken. Een cd om herin neringen bij op te halen. The Housemartins, de band waarvan The Beautiful South het vervolg is, wisten ook wel weg met andermans repertoire. Hun van The Isley Brothers ge leende 'Caravan of love' haalde in 1987 de Nederlandse Top 3. TBS, met steevast een zangeres in de geledingen, was hier nog niet zo succesvol, maar kan in het Verenigd Koninkrijk bogen op een mooie staat van dienst. Hits genoeg en uitverkochte tournees. De liedjes die voor 'Golddiggas...' in de metamorfo se gingen, komen uit soms on verwachte hoek. Waar vind je werkjes van punkrockers The Ramones ('Blitzkrieg bop') en countryvedette Willie Nelson ('Valentine') in eikaars slipstre am? 'Living thing' van The Elec tric Light Orchestra komt op single uit. Het bekendste melodietje is dat van 'You're the one that I want', inderdaad het duetje van John Travolta en Olivia Newton John uil de filmmuziek van 'Grease'. Beautiful South schroefde het tempo wat omlaag en dat ver hoogt de zwoelheid, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het 'oe, oe, oe' nu wel erg vreemd klinkt. Dave Heming way is een vaste waarde in The Beautiful South. Zangeressen wisselen nog wel eens, nu zorgt Alison Wheeler voor een vrou welijk noot. Met blazers (live ook altijd van de partij), The London Session Orchestra en singer/songwriter Chip Taylor (een couplet in 'This old skin') in een bijrol, pro duceerde Heaton een lekker in het gehoor liggend album. Jan van Middendorp dat er helaas nog kinderen zijn die wel binnen onze doelgroep vallen, maar nog niet weten dal de Doe Een Wens Stichting hun liefste wens in vervulling kan la ten gaan. Ons streven is om het aantal wensen in 2005 fors uil te brei den. Oftewel, nog veel meer wenskinderen en gezinnen blij maken in een periode dat hun toekomst onzeker is. Om dit te bereiken moet Doe Een Wens Stichting Nederland hard wer ken aan haar naamsbekendheid, zodat bij het publiek duidelijk wordt wat de doelstelling is van onze Stichting en om geld te ge nereren om al deze wensen fi nancieel te kunnen ondersteu nen. Daarom start Doe Een Wens op 23 september de campagne 'Word Wensvervuller!'. Tijdens deze campagne, die loopt tot en met december, staan vijf televi sieprogramma's over iiet werk van onze Stichting centraal. Op Nederland 2 zullen in het AVRO-programma 'Doe Een Wens' recente wensvervullingen in beeld komen. Daarnaast praat Angela Groothuizen in de studio met wenskinderen en hun fami lies na over de vervulling van hun liefste wens en hoe zij deze hebben ervaren. Met de kreet 'Word wensvervul ler! Net als wij!' roepen we het publiek op om wensvervuller te worden door middel van een jaarlijkse bijdrage aan de stich ting om uiteindelijk met z'n al len nog meer kinderdromen uit le kunnen laten komen." JP382 E o q "d c iS ai N N 3 CL 5 5 HORIZONTAAL: l. Zeer luid; 2. Duits lidwoord; 3. kleintje, spoedig; 4. Griekse letter; 5. ontvangkamer, melk product; 7. rangtelwoord, vent; 8. collectieve arbeidsovereen komst; bloem; prutser. 9. dwaling, dotter- 10. ontkenning; 11. VERTICAAL: 1. Zacht praten; 2. elasticiteit; 3. pook, vis; 4. op leeftijd; 5. in elkaar, juwelenkistje; 7. dunne paal, deel van een ser vies; 8. vragend vnw.; 9. gema lin van Iason, Spaanse wijn soort; 10. afstammeling; 11. nudist. De Weekkrant Extra sprak Bert Visscher over dc hcctick van z'n bestaan, (foto: Eva Posthuma) Avond aan avond volle zalen, optredens bij Jack Spijker man, het schrijven van boe ken. Het leven van Bert Vis scher staat volledig op zijn kop. De Groninger cabaretier staat volop in de belangstelling en ontvlucht soms, op eigen initiatief, voor even de schijn werpers. "Begrijp me goed, ik vind het heerlijk. Al is het ook wel eens lekker om gewoon toe te kunnen kijken." De crcmc dc la Crème van het vaderlandse cabaret is voor een dag bijeen in de foyer van Carré, Het statige theater aan de Am- stel staat geheel in het teken van cabaretminnend Nederland. Seth Gaaikema, Paul van Vliet en programmamaker Jacques Klö- ters halen herinneringen op aan het cabaret van weleer. Bert Vis scher kijkt toe. "Lekker rustig. Ik mag graag toe kijken. Ik ben een beschouwend mens. Een nuchtere Groninger. Het is heerlijk om de randstad aan te doen. maar er gaat niets boven Groningen." Bert Visscher, geboren in de noordelijke hoofdstad, is niet de enige cabaretier die de Martini- stad een warm haft toe draagt. Youp van het Hek staat jaarlijks meerdere avonden in het Gro ninger Theater en boekt steevast ccn hotelkamer op de Grote Markt om zich avond aan avond in hel bruisende studentenleven te storten. Visscher: "Groningen heeft iets eigens. Een heerlijke stad. Ik heb er de Flavo doorlopen en zette er de eerste schreden op het podium. Ik maakte deel uit van de theatergroep Filter en sleepte in 1981 om een of andere ondui delijke reden de persoonlijk heidsprijs in de wacht tijdens het Camarettenfestival in Delft. 21 Jaar oud was ik. Ik was ver schrikkelijk blij met de onder scheiding. Een bronzen beeld van Henry Lanogge. Cainarettcn is nog steeds verreweg de be langrijkste wedstrijd in Neder land. Vele groten zijn er begon nen. Een jaar later bracht ik mijn eerste soloprogramma voor het voetlicht. In die tijd werkte ik ook nog voor Radio Noord en stond ik voor de klas op een la gere school. Met het derde pro gramma 'Een tango aan de Dn- jepr' kwam de grote doorbraak." Het grote succes lag aan Bert Visschers voeten. "Ik heb een te levisieprogramma mogen maken voor de Vara en ben nu één van de regelmatige gasten in het pro gramma van Jack Spijkerman. Als co-presentator. Geweldig om te doen. Daarnaast sta ik avond aan avond op de planken met mijn nieuwste programma 'Nee, dan Lourdes". Ik ga nog altijd als een bezetene te keer." In gedachten is hij al bezig met zijn volgende programma. "Het is een heerlijk vak." Bert Vis scher is tot en met april 2005 te zien in vrijwel alle theaters van ons land met 'Nee, dan Lour des'. Willem Gunneman Ram Dc week verloopt kalm. U hebt veel contact gehad met mensen die het niet erg zaten zitten en nu zakt u zelf ineens wat in. U heeft wat veel van uw energie weggegeven. Houd uw aandacht bij de ge beurtenissen. U heeft gezelli ge dagen en één heel drukke dag. Stier U heeft beloftes gedaan waar anderen op rekenen. Dit wordt dan ook een drukke week. Uw energie is terug en u bedenkt steeds nieuwe, mooie en dure dingen om te doen. U heeft steun aan ccn Maagd, die praktische zaken voor u op lost, die u zelf wel eens ver geet. Tweelingen U bent toe aan wat romantiek en daartoe zult u zich wat on der de mensen moeten bege ven. U bent zo bezig in uw ei gen tuintje dat u geen zin heeft over de heg te kijken. Bijeenkomsten en feestjes kunnen leiden tot boeiende ontmoetingen en gesprekken. Kreeft U hebt behoefte aan vernieu wing en verandering, van huis, interieur of uiterlijk. U zult dus moeten kiezen en dat vindt u moeilijk. Belangrijk is dat u zich gaat oriënteren. Het kan daardoor een rommelige week worden. Leeuw U heelt goede plannen, maar het is belangrijk dat u tijd voor de voorbereiding ervan neemt. U kunt de dingen goed onder woorden brengen en u heeft invloed ook al denkt u zelf dat al uw inspanningen nooit ergens toe leiden. Maagd Er is een onnozele, slepende kwestie in uw omgeving of op uw werk. Het is belangrijk dat die eens de wereld uit gehol pen wordt. U kunt daaraan meewerken door op een nuch tere manier dc problemen te lijf te gaan. U zult zien hoe opgelucht u en anderen daar na zijn. Weegschaal Vermoeidheid speelt u parten. Verzet u er niet tegen, maar geef er eens ronduit aan toe. Laat u niet door anderen on der druk zetten. Er is onrust op hel werk. Wees wal voor zichtig dat u uw eigen belan gen niet op de tocht zet en dal de band niet breekt. Schorpioen Er is actie om u heen. U zit in een periode waarin er nogal wat verandert. U ziet kans met hulp van anderen los te ko men van stapels achterstallig werk. Dat komt uw persoon lijk leven ten goede. Daar zijn nieuwe impulsen die van uzelf uitgaan hard nodig. Dit is er een heel goede week voor. Boogschutter Heel onverwachts gaat u een succesje boeken. Dat werd ook echt tijd. U bent een beet je in de lappenmand, vooral geestelijk, hoewel er geen oorzaak of aanleiding voor te bedenken is. Gelukkig wordt dit een kalme week. Steenbok U schiet snel vol, maar deze weck is dat nog erger, u ben om hel minste geringste tot tranen toe geroerd. Verberg het niet voor uw omgeving, u mag best eens laten zien dat u niet altijd sterk kunt zijn. Waterman Het is goed dal u de laatste tijd uw gevoelens meer uit spreekt. Het vlot veel beter op emotioneel gebied. Anderen begrijpen uw wensen, men komt u gemakkelijker tege moet. U krijgt een bewijs van genegenheid van iemand waarop u gesteld bent. Vissen Uw vitaliteit laat u met goede moed doorgaan. U bent bezig dingen te doen die u al lang van plan was. U blaakt van energie en u heeft zin om uw doelen te verwezenlijken. Doordat u nieuwe en onbe kende wegen inslaat kunt u zich wat onzeker voelen.

de Faam | 2004 | | pagina 23