Dialectclub viert jubileum met een groots opgezet symposium 'Trots zijn op de Zeeuwse taal' 'T WETEN HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Kleur mee en win 'n DVD van Peter Pan Kinderconcert van Chipz! in El Toro Buurtvereniging griezelt mee Danny Vera in Schuttershofcafé Polderhuis open Gothic weekend Piek Vlissingen M f - A Netjes praten Onder druk Lezingen Wat moet je doen? J Telefoonnummer J J Geboortedatumj J Ik wil heel graag naar het concert van Chipz! omdatJ J Redactie Dc Faam JC Woensdag 27 oktober 2004 De Faam 17 Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsenpost bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur. in het weekend o f tijdens feestdagenSpreekuur na a fspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijn- zeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Worteiboer en F.J. Heere worden waargenomen door: Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: A.P. Bruynzeel, Herengracht 68, Middelburg, 01 18-644301. Van zondag 7.00 uur tot maan dag 7.00 uur: A.R. Angkotta, Kinderdijk 76, Middelburg, 0118-644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Inloop spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-1 lidskes, Van der Ma le en Huisman worden zaterdag en zondag waargenomen door: F. van Eede, De Casembrootstraat 24, Westkapelle. 01 18-571234 en R. Ubels, 't Plein 2, Serooskerke, 0118- 591212. Spreekuur voor spoedgevallen zaterdag en zondag van II tol 12 uur: R. Arratoon, Badhuisstraat 45, Vlissingen, 0118- 414643. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/ni vrijdag 8-18 uur: Papegaaienburg, Papegaaien burg 24-26, Vlissingen, 0118-466345. Buiten deze uren: za terdag van 10 tot 17 uur:. 24-uurs dienst: Welsinge, J.W. Thi- bautstraat 45, Middelburg, 0118-623298. Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrij dag 20 uur: H. de Pundert, 0118-471 140. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: J. van Dierendonck, 0118-471 140. Middel burg: Vrijdag 21.30 tot zondag 21.30: M. de Jonge, 0118- 626045. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur: A.L. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, 0118-637077. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 inn en volgens afspraak. Dagelijks van 9 tot 21 uur, tel. 0900-7673437 MIDDELBURG - Zêêuws wor as boerelullig of stom ezieé, mé t'kan geiveun aolehéi', zegt voorzitter Kees Martens van de Zeeuvvsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. De vereniging houdt op zaterdag 20 november het symposium 't Zêêuws kan 't ok.r over de rijkdom van tweetaligheid in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. 'Dc liefde tot zijn land is ieder aangeboren', zo dichtte Vondel al in zijn Gysbreght van Aem- stel. En misschien geldt dat nog meer voor de eigen taal. "Het zou zonde zijn als de Zeeuwse taal verdwijnt, want in je eigen taal kun je je veel beter uitdruk ken", stelt Kees Martens. Rinus Willemsen, secretaris van de dialectvereniging, is het daarmee eens. "Ik praat thuis in Biervliet altijd Zeeuws. Als ik hier gekun steld I lol lands zou praten vragen ze mij spottend: "k Weet nie joengen, hie eit den bóót gezien, gelóóf ik?" Ook copywriter Marco Evenhuis, drijvende kracht achter het Zeeuwstalige tijdschrift Noe en de Werkgroep erkenning van het Zeeuws, vindt het Zeeuws een heel belangrijk aspect van de rijke culturele di versiteit van Zeeland. Dat roept meteen de vraag op of de kinderen op school nog wel Zeeuws mogen praten? '"Ik woon in Heinkenszand waar ruim de helft van de bewoners van buiten de provincie komt", zegt Margot Gcijs. "Op de basis scholen in het dorp wordt nog nauwelijks Zeeuws gepraat. Ook mijn eigen kinderen praten het niet, die horen op school cn op tv alleen maar ABN." Volgens Marlens ligt dat aan de ouders. "De ouwelui leren hun kroost geen plat maar netjes praten, want anders kunnen ze geen car rière maken." Hij betreurt die ontwikkeling. "Natuurlijk, zon der het Standaardnederlands, in de volksmond ABN genoemd, kom je niet ver als je buiten Zee land gaat studeren, maar er moet toch iets overblijven van de streektaal Ik vind dat kinderen thuis Zeeuws moeten leren en op school Nederlands", zegt Mar tens. Geijs schudt gedecideerd haar hoofd "Dat helpt niet, mijn man en ik praten thuis altijd Zeeuws. Dc kinderen willen dat niet. omdat ze anders worden uitgemaakt voor 'boer'." Geijs is reïntegratieadviseur en schrijft onder andere een Zeeuwstal ige column in De Bevelander. "Alleen Zeeuws kunnen praten, wat ook in een aantal dorpen ge beurt, is een nadeel", erkent Evenhuis. "Ik praat alleen Zeeuws als het mij gepast lijkt. In een groep waarvan hel groot ste deel Zeeuw is, schakel ik over op het Zeeuws. Dat zouden meer mensen moeten doen." Feit is dat de streektalen onder druk staan. Dat heeft te maken met hel imago van het dialect dat gezien wordt als dom of onbe schaafd. "I let is inderdaad zo dat dit vaak als een nadeel wordt ge zien. Je wordt gewoon lager in geschat als je dialect praat", zegt Geijs. Allemaal zijn ze het er over eens dat het juist een voor deel is als je de streektaal spreekt. Het schept minder af stand en mensen voelen zich eer der thuis. "Kijk maar naar de waardering voor de programma 's en columns in de streektaal", zegt Marlens. Of een streektaalachtergrond een handicap is om een prominente maatschappelijke positie te ver krijgen denken de vier niet. "Kijk maar naar minister-presi- Voorzitter Kees Martens: "In je eigen taal kun je je het beste uitdrukken", (foto: Jaap Wolter- beek) dent Jan Peter Balkenende, die kan een aardig mondje Zuid-Be- velands praten", roept Willem sen. Hij vervolgt: "Het dialect verliest terrein en daar moeten we goed over nadenken. Een ge weldig mooi stuk cultuur dreigt verloren te gaan. We moeten er over nadenken om dc kinderen tweetalig op te voeden. In de grotere steden is het dialect al weg. Gelukkig leeft het op het platteland nog volop, ook bij de jeugd." Het symposium 'In 't Zêêuws kan 't ok!" op 20 november is bedoeld om het publiek kennis te laten maken met dc Zeeuwse streektaal. Hel is de afsluiting van de festiviteiten rondom het 75-jarig jubileum van de Dia- lectvereniging. In de zalen van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg houden acht beken de Nederlanders lezingen in het Zeeuwse dialect over hun eigen vakgebied. Zo wordt een stormachtig relaas verwacht van weervrouw Marjon de Hond en zullen historicus/schrijver Jan Zwemer en officier van Justitie André Flikweert iets vertellen over hun eigen beroep. 1 Iet pro gramma begint om 9.45 uur en duurt tot 16.45 uur cn bestaat uit vier lezingenrondes, twee panel discussies, muziek en de be kendmaking van het mooiste Zeeuwse woord cn uitdrukking. GOES - Wist je dat het ver haal van Peter Pan al honderd jaar oud is? Om dat te vieren hebben wij voor jullie een Pe ter Pan prijsvraag opgezet. Je maakt kans op een fantastisch Peter Pan verrassingspakket met daarin de nieuwste Peter Pan DVD van Columbia Tristar Home Entertainment. Daarnaast maak je ook kans op diverse Peter Pan spullet jes als kleurboeken en t-shirts. Doe je uiterste best en maak van de kleurplaat een gewel dig Peter Pan kunstwerk! Het verhaal van Peter Pan: Wen dy Darling vermaakt haar broer tjes elke avond door een span nende legende te vertellen over een piraat die niets vreest, Kapi tein I look. Het blijkt dat iemand anders de verhalen van Wendy ook graag hoort: Peter Pan. Zijn verschijning in hun slaapkamer, is het begin van een groot avon tuur. Hij neemt Wendy en haar broertjes al vliegend mee over de met maanlicht overgoten da ken naar de jungle van Never- land. Daar genieten ze van een heerlijk leventje, zonder grote mensen regels. Flelaas komen ze Kapitein Hook met zijn bloed dorstige piraten tegen. De legen de Peter Pan die iedereen dacht te kennen, wordt een avontuur om nooit te vergeten. Kleur de tekening zo mooi mo gelijk in. Gebruik daarbij alles waarvan je denkt dat je het kan: niet alleen viltstiften of kleur potloden, maar ook watten, plukjes wol, hooi of lucifers! De mooiste tekeningen ontvangen een prijs. Stuur je tekening voorzien van naam, adres, postcode, woon plaats en leeftijd, binnen twee weken naar de redactie van De Faam, postbus 5, 4460 AA in Goes. De winnaars worden in de ze krant vermeld, over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. Het aloude Peter Pan-verhaal is verfilmd, (foto: pr) Zonder ouders naar een concert van Chipz! (foto: pr) GOES - De bij kinderen ra zend populaire popgroep Chipz! treedt zondagmiddag 21 november op in disco theek El Toro in Goes. De grote zaal is tijdens het op treden alleen te betreden voor wie jonger is dan veer tien jaar. Ouders zijn wel kom in een aangrenzende kleine zaal. Een groep van vijftien vrijwil ligers zorgt tijdens het concert voor begeleiding, zodat ou ders met een gerust hart zelf een kopje koffie kunnen drin ken. Het optreden begint om 15.00 uur. de zaal is open van 14.30 tot 19.00 uur. Lezers van De Faam maken kans op vrij kaartjes voor dit bijzondere concert. Vul daar voor onderstaande bon in en leg uit waarom juist jij zo graag naar Chipz! wil. Wie weet krijg jij dan gratis (twee) vrijkaartjes voor de show. Chipz! timmert in Nederland behoorlijk aan de weg. Het viertal Rach-L (19), Peter (19), Cilla( 17) en Kevin (18) liep elkaar tegen het lijf tij dens audities voor een nieuwe popgroep. Nog voordat ze wa ren doorgedrongen tot de laat ste ronde, klikte het al tussen deze vier nieuwkomers. In middels gaan ze als een hecht team door het leven onder de naam Chipz! De eerste single 'Chipz! in Black; who U gonna call?'1 raast als een storm door de Nederlandse hitlijsten. De vi deoclip, waarin de groep het opneemt tegen honderden aliens, barst van het avontuur. En de vier tieners zijn voorlo pig niet van plan te stoppen: met een nieuwe single, een al bum en optredens door heel Nederland is de band nog maar net opgewarmd. r~ -i J Naamj Adresj J Postcode en woonplaats J I I I I I I I I I I I I I I Terugsturen (voor 4 november) naar: L I Postbus 5, 4460 AA in Goes Winnaars krijgen binnen twee weken na sluiting bericht. MIDDELBURG - McDo nalds, soaps, reality-tv en Va lentijnsdag: we hebben al heel wat overgenomen uit Ameri ka. De nieuwste trend is het grote griezel feest Halloween. Ook Zeeland raakt steeds meer in de ban. In de Mean derhof, in de Middelburgse wijk Dauwendaele, kunnen kinderen zaterdag 30 oktober volop griezelen. Halloween is een jaarlijks terug kerend griezelfeest op 31 okto ber in de Verenigde Stalen en Groot-Bnttannië. Het is afkom stig van All Hallows Eve, wat eigenlijk de 'vooravond van Allerheiligen' betekent. Op het programma in de Meanderhof staan onder andere griezelver halen vertellen en pompoenen uithollen De middagactiviteitcn worden gehouden tussen 15.00 en 17.00 uur. Vanaf 19.15 uur worden spookverhalen verteld, waarna alle kinderen (onder begelei ding van volwassenen) verkleed als spook, heks of vampier van huis tol huis gaan, om snoep goed te verzamelen (=treat). Als ze niets krijgen betoveren ze de bewoners en gaan ze katten kwaad uithalen (=tricl<). "Dat kan bestaan uit ijzingwekkende gillen slaken in het donker of een late wandelaar de stuipen op het lijf jagen", vertelt een woordvoerder van stichting 't Meandertje. Rond 22.00 uur is de nachtelijke griezeltocht ten einde en krijgen de griezeligst verklede kinderen een prijs, 't Meandertje is vorig jaar opge richt door bewoners van dc Mc- anderhof en omgeving om de gezelligheid en leefbaarheid van de wijk te stimuleren. De stich ting kreeg van de gemeente een oude bouwkeet voor activitei ten. MIDDELBURG - Danny Vera speelt zondag (31 oktober) sa men met zijn begeleidingsband in Café 't Schuttershof in Middelburg. Als speciale gast schuift dc 23-jarige singer/songwriter Kirsten aan. Zij stond al in het voorprogram ma van Sheryl Crow. Aanvang 16.00 uur. WESTKAPELLE - Het Pol derhuis in Westkapelle wordt maandag (1 november) offici eel geopend. De dag begint met herdenkin gen in het kader van zestig jaar bevrijding van Walcheren. Zo is er om 11.00 uur een kransleg- ging bij de tank, om 13.30 uur bij Erika en om 14.00 uur op de begraafplaats. The Band of her Majesty's Royal Marines gaat al spelend vanaf de begraafplaats naar het museum. Samen met OKK wordt daar het Westkap- pels volkslied gespeeld, 's Mid dags is de officiële opening van het Polderhuis, die wordt bijge woond door veteranen cn geno digden. Om 19.00 uur is er nog een con cert van The Band of her Ma jesty's Royal Marines in de Mo- ria Kerk aan dc Markt. üf -M t mmt'm Gothminister. (foto: pr) VLISSINGEN - Vlissingen wordt vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober weer overspoeld door een zwarte golf van 'goths'. In De Piek wordt dan een Gothic-weekend gehou den. Zo is er zaterdagavond dc ne gende editie van het Terra Co- tha-festival. Vanaf 21.00 uur zijn er optredens van het Noorse Gothminister, het Engels-Duitse Tactical Sekt cn het Engelse Synthetic, Aanvang 21.00 uur. Om alvast in de stemming te ko men is er vrijdagavond een Dance Macabre. Dc dj 's Azael en Wiscel draaien dan hits uit de Gothic, darkwave en industrial scene. Deze avond is gratis, aanvang 21.00 uur.

de Faam | 2004 | | pagina 17