SWvO NU OOK VOOR Brandweerkazerne Olympiaweg bijna af Nieuw deeltje Veere in Vroeger Tijden Licht op geheime operatie in Westkapelle 'De jeugd computert helaas liever' Jan Willem Simons Cantatedienst omtrent nieuwe bijbelvertaling Maandmenu €23,50 WGGGNGR huis-aan-huiskranten 0118-448448 Keuken Ter Linde houdt oogstfeest expert Kamperman Overal gezocht, Maritieme Dag in Vlissingen druk bezocht Nostalgische blik op landbouw met trekpaarden EEKKRANT VOOR WALCHEREN Walcheren Amemuidse garnalenkoningin in recordboekje BreedIIit Antilliaanse zon in Middelburgse Schouwburg Nieuws Albert Heijn Vlissingen maakt zich op voor grote verbouwing Voor informatie of voor het aanvragen van zorg belt u naar In verwachting? zie pag 6 bij Expert gekocht een 3-gangen menu voor slechts 14.75 Veerse historie Geheimhouding deFaam iV._ d Als voorgerecht begint u met een heerlijke roompate met cumberlandsaus www.stefanos.nl Hierna volgt een zeer (0118)418 019 malse kalfsoester met een groene pepersaus als nagerecht vanilleijs met advokaat, chocolade saus en slagroom Woensdag 20 oktober 2004 - 43 Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie (0113) 274 023 Bezorgklachten: (0113) 274 093 Biologisch dynamische Boerderij Ter Linde Biologisch restaurant De Keuken van Ter Linde Boomgaard Ter Linde OOGSTDAG 23 oktober 2004 van 10.30 tot 16.00 uur Kom kijken, proeven en doen! Rondleidingen Kinderworkshops soep koken en pompoenlantaarns maken" Proeverij Vanat 16,00 uur Boerenbuflet In de Keuken van Ter Linde Lijdijkweg 1 4356 EG Oostkapelle Voor Informatie en reserveringen: 0118-586468/06-30766789 OOSTKAPELLE - In de voormalige kalverenstal van Boerderij Ter Linde in Oostkapele is nu de Keu ken van Ter Linde ge vestigd. De boerderij werkt al sinds 1926 op biologisch dynami sche grondslag. Het bedrijf werkt zoveel mogelijk met producten die in de eigen boerderij zijn gekweekt. Wat dat voor het nieuwe restaurant betekent, kunnen geïnteresseerden zaterdag (23 oktober) bekijken tijdens het Oogstfeest dat dan op de boerderij gehouden wordt. Er zijn verschillende stands en proeverij en. Ook is de boomgaard te bezichtigen. THUISZORG Koudekerkseweg 81 - Vlissingen - Postbus 360 Élll 4382 AJ Vlissingen - www.werktvoorouderen.nl wd»u,!} voor oudaren Ti* LANGE NOORDSTRAAT 20 - MIDDELBURG - TELEFOON: 0118 - 61 33 73 yCees- en ytsgerecfïten De hoogste tijd om bij te tanken? Speciaal voor onze gasten van hoven de 55 jaar Restaurant Het Station is fraai verbouwd en biedt als vanouds een verrassende kijk op lekker eten! Tel.: 0118-465909 VLISSINGEN - De opening van de nieuwe brandweerka- zerna aan de Olympiaweg in Vlissingen laat niet lang meer op zich wachten. De Stadsge westelijke Brandweer Vlissin gen- Middelburg (SGB) vierde vorige week woensdag het be reiken van het hoogste punt van de kazerne. De gloednieuwe kazerne ver vangt straks de oude aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen. Deze voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd. Ook de lig ging was ongunstig, zodat een snelle opkomst en uitruktijd niet konden worden gegarandeerd. Als alles volgens planning ver loopt wordt de kazerne in no vember opgeleverd. Hier wor den twee bluswagens en een hoogwerker gestationeerd. Ook komt er een regionaal container voertuig te staan dat voor heel Zeeland regionaal blusmaterieel kan vervoeren. Een vijftal con tainers worden achter de blus- voertuigen gestald. De twintig Vlissingse jeugd brandweer! ieden krijgen een ei gen onderdak krijgen in de ka zerne. MIDDELBURG - In de Nieu we kerk in Middelburg wordt zondag 31 oktober een canta tedienst gehouden. Deze staat in het teken van de nieuwe bij belvertaling. De dienst staat onder leiding van dominee G.J. Smit, Margreetb de Jong bespeelt het hoofdorgel. Het Bachkoor BWV voert met begeleiding van een baroken- semble en solisten cantate BWV 126 uit: Erhalt uns Herr bei c/ei- nem Wort van J.S.Bach. Diri gent is Leo den Broeder. In de kerk is een boekentafel van De Drukkery met daarin on der meer de NBV bijbel. De kerk is open om 16.00 uur, de cantatedienst begint een half uurtje later. VEERE - Bij Uitgeverij De- boektant is vorige week het zesde deel van de serie Veere in Vroeger Tijden verschenen. Samensteller J.H. Midavaine vestigde daarmee een record: geen van de andere Zeeuwse boeken tellen zoveel delen. In het boek (84 pagina's) neemt Midavaine de lezer mee op een chronologische reis door de eer ste vijfenzeventig jaar van de vorige eeuw. Er is aandacht voor de feesten die op in het stadje werden gevierd, konink lijke bezoeken (waaronder die van Reinier van Monaco en zijn vrouw Gracia in 1958). de Wa tersnoodramp en andere voor de regio belangwekkende gebeur tenissen. In de beschrijvingen bij de foto 's wordt een beeld van de ge schiedenis van Veere geschetst. Natuurlijk worden daarbij ook de namen en verhalen van de af gebeelde genoemd. Veere in Vroeger Tijden is voor 19,95 te koop bij de betere boekhandel. (advertenties) VLISSINGEN - Zij stond verdekt opgesteld op het platte dak van de Westkapel- se vuurtoren. Haar taak was de geallieerde troepen vroeg tijdig te waarschuwen voor aanvallen van vijandelijke vliegtuigen en boten. Nelly: een experimentele radar die na de bevrijding van Zuid- Nederland deel uitmaakte van de verdediging van de Scheldemonding. Aan de hand van persoonlijke herin neringen van Britse oorlogs veteranen schetst Paul Crucq in zijn nieuwe boek Codenaam Nelly een tot dus ver onderbelicht hoofdstuk van het Walcherse oorlogs verleden. Door Erik van Bostelen Crucq leert van het bestaan van Nelly dankzij een artikel van een veteraan van de Britse luchtmacht (RAF). Hij start een onderzoek, maar dat levert alleen wat algemene informa tie en technische beschrijvin gen van de radar op. Logboe ken zijn niet te vinden. Dan plaatst hij een oproep op het Britse Channel 4 en zo komt hij in contact met vijf oudge dienden van een radareenheid van de RAF. Zij vertellen over hun verblijf in de Westkapelse vuurtoren, de moeilijkheden die daarmee gepaard gingen en hun sporadische contacten met de plaatselijke bevolking. Hun verhalen werpen zestig jaar na dato licht op wat zich eind 1944 en begin 1945 in de vuurtoren heeft afgespeeld. Bijna niemand weet daarvan. Een groot deel van de Westka pelse bevolking was geëvacu eerd en Nelly was met de grootst mogelijke geheimhou ding omgeven. In Codenaam Nelly herinnert één veteraan zich dat hij, tot zijn spijt, zelfs lokale achter blijvers niet kon helpen omdat dat de veiligheid van de opera tie kon schaden. Een ander vertelt over de troosteloosheid van het verlaten land, dat hij omschrijft als 'het einde van de wereld'. De meesten van hen verbleven voor een perio de van twee weken in de vuur toren om de zend- en radarap- paratuur te bedienen en de po sitie van de radar te verdedi gen. Daarna werden zij weer afgelost. Nelly was speciaal voor de Walcherse situatie ontwikkeld. Walcheren had geen natuur lijke hoogten en* stond na haar bevrijding grotendeels onder water. Daarom was een draag bare radar nodig die eenvoudig kon worden vervoerd en op een hoog gebouw kon worden geplaatst. De oplossing was een aangepaste vliegtuigradar Nelly. De vuurtoren in West kapelle met een hoogte van ruim vijftig meter was een ide ale plaats om haar op te stel len. Volgens Crucq blijkt uit rapporten dat de geallieerden tevreden waren over Nelly. ...lees verder op pagina 3... advertentie VLISSINGEN - Scheepjes in flessen, koperen patrijspoor ten, maritieme schilders en een presentatie over de Bellamy- haven. Het publiek kwam op de regenachtige zondag in gro ten getale naar Vlissingen. In Cine City werd voor de achtste keer de Maritieme Dag gehou den. door Ellen De Vriend In Cine City was het gezellig druk. Bezoekers lieten zich in formeren over nieuwe maritieme boeken en de technieken van de schilderkunst. En hoe komt dat scheepje nou in die fles? Rond het podium Wilde Vaart was het zo druk, datje bijna het Cine Ca fé niet in kon. De stemming zat er goed in. Het Scheldeloodsenkoor zong meeslepende zeemansliederen. Mission to Seafarer zocht nieu we vrijwilligers en scouts van de Mohawk II zamelden geld in voor hun schip dat op 19 juli voor de kust van Vlissingen zonk. De presentatie van de Stichting Bellamyhaven trok veel bekijks. "Veel mensen staan achter onze plannen om op de plaats van het Bellamypark in Vlissingen de historische stadshaven in ere te herstellen", zegt Mark Weug van de stichting. "Ik heb net nog snel de papieren gekopieerd, maar ben ze alle driehonderd al bijna weer kwijt." Organisator van de Maritieme Dag, Jan de Quelery, was zeer tevreden over de opkomst. "De tijd en energie die mijn vrouw en ik erin hebben gestopt wordt enorm beloond. Het is zéker voor herhaling vatbaar", aldus De Quelery. Een expirimentele radar in West-Kapelle inspireerde Paul Cruk tot het schrijven van een boek. (foto: Jaap Wolterbeek) eerden." De zeventigjarige in Vlissingen wonende Deij stopt met de oud heidkamer. En daarmee eindigt tegelijkertijd het bestaan er van. "Ik ben zeventig," ver- WEST-SOUBURG - De Oud heidkamer Aldegonde stopt er mee. Ze doet dat - op tien jarige leeftijd - met een knal ler, een tentoonstelling over zestig jaar bevrijding onder de titel 'Terug naar '44'. Als klap op de vuurpijl presen teert de Stichting Oudeheid- kamer Aldegonde na de ope ning van de expositie het boek Het tij keertmet daarin ver halen, feiten, onderzoek over oorlog, bevrijding en inunda tie in Souburg. Oprichter J.P. Deij van de oud heidkamer ziet het boek als een soort monument. "Er is van al les in te vinden wat in de oorlog in Souburg is gebeurd. Overi gens is het boek nog niet klaar. Het zit wat tegen met de foto's. Mensen kunnen het wel inzien als we het presenteren. Dan kunnen ze het ook bestellen. Het wordt een uniek boek. In vrijwel alle boeken komen Middelburg en Vlissingen ruim aan bod. Over Souburg wordt gezwegen, hoewel hier veel is gebeurd. Wist je bijvoorbeeld dat het ondergrondse blad Trouw tussen 1943 en 1946 in Souburg werd gedrukt? Boven dien hebben we het langst op Walcheren in het water geleefd na de inundatie door de gealli- J.P. Deij: "Er is van alles te vinden over Souburg in de Tweede Wereldoorlog. Toch gaat de meeste aandacht uit naar Middelburg en Vlissingen". (foto: Jaap Wolterbeek) klaart hij. "En dan is het goed geweest, althans voor mij. Er WALCHEREN - Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland houdt op zaterdag 23 oktober bij de aangesloten trekpaarden houders in de provincie een open dag. Op Walcheren doen bedrijven in Gapinge, Seroos- kerke, Oostkapelle en Ritthem. Voor een nostalgische blik op de landbouw is een rit naar de bedrij ven een uitkomst. De boeren laten zien hoe ze met hun Zeeuwse trekpaarden het land bewerken. Ploegen, eggen en het laden en binnenbrengen van bieten, het komt allemaal aan de orde. De open dag is van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. De deelnemers zijn C. Mol (Weel- weg 2 in Gapinge, A. Verhage, (Sn. Hrugronjeweg 2 in Seroos- kerke), A. Blaas (Westhovense- weg 5 in Oostkapelle)jen L. de Visser (Zandweg 54a in Ritthem). Meer informatie is te vinden op www.trekpaarden.nl. zijn geen opvolgers, want de jeugd computert veel liever. Het schijnt echt een hobby te zijn voor oude heren, zo'n oud heidkamer. Wat er de afgelopen tien jaar is gebeurd was leuk." Deij vervolgt: "Meel veel men sen kwamen af op onze initiatie ven, hoewel we ook wel eens met zes man hebben gezeten tij dens een lezing omdat er voetbal op de televisie was. Maar ja. Met werk komt altijd op enkele schouders terecht." ...lees verder op pagina D Wliéddbt/r^; nkvw w,rvhdê.n'tuei 8«esetfelbkac/emy fadt égg dwr....

de Faam | 2004 | | pagina 1