Treble heeft eigen muziektaal Ard Blaas uit Oostkapelle is kampioen Power Horse KOW profileert zich na studiedag KUNST TE KIJK Kijkje in keuken van Arkema MmÊÊË^ H Duizend vogels te bezichtigen Bieshuizen over andere kant luxe Surinaams feest ter afsluiting Masterclasses voor ICT-zaken Hobby's centraal in manifestatie Avondje bingo Jong jazztalent in Grote Kerk Veere Line-dansen in De Belt Souburg ARNEMUIDEN DOMBURG GRIJPSKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG RITTHEM VEERE VLISSINGEN Zelf schrijven Marathonwagens Niet sloom Echte live-band Saai thema !M pppg Niet duurder Woensdag 13 oktober 2004 De Faam 9 WM i Cees Bantzinger belicht het dichten van de dijken in het Mu- ZEEum in Vlissingen. (foto: pr) Museum Arnemuiden, Langstraat 35, 60-jarige bevrijding van Amemuiden, woensdag en zaterdag van 13.30-16.30 uur. t/m 30 oktober. Badhotel Domburg, Domburgseweg la, schilderijen van kunste naars uit atelier De Glazen Pui, maandag t/m zondag van 11.00- 23.00 uur. t/m $1 december. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, aquarellen van Addie Nieuwenkamp-Midavaine en coconsieraden van Diane Christine Dille, dinsdag t/m zaterdag van 11.00-13.00 en 15.00-19.00 uur. zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 31 oktober. Marie Tak van Poortvlietmuseum. Ooststraat 10a, 'Moen! Tus sen Toorop en Mondriaan', een jubileumtentoonstelling over het le ven en het werk van de kunstenares Mies Elout-Drabbe, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 7 november. Galerie POP, Weststraat 6, olieverfschilderijen van Silvia Liebig, 'Herr Maus trekt de wereld in', t/m 15 oktober, schilderijen en keramiek van di verse kunstenaars, dagelijks van 9.00-17.00 uur. t/m 14 november. Boerderijgalerie De Osseberg. Singelweg 11, keramische sculp turen van Dominique Bajard, keramiek van Etiènne Dewulf, pa pierkunst van Eddy Geeraerts en batik van Hélène de Ridder, dins dag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur. t/m 6 november. De Vleeshal, Markt, superstudio films, foto's, collages, filmscena rio's en werken van Italiaanse architecten, 'Superstudio: Life wit hout Objects', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 7 no vember. De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, teke ningen van Pieter Slagboom, '2001-2004', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 21 november. Gallery Maritime, Gortstraat 43, geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse', t/m 8 januari. Schilderijen van Geer Huybers en Joke Keuning, werken van Minne Onnes, foto's van Joop Overkleeft en sculpturen van Hennie de Boer, 'Zee lucht en hier en daar een bootje', t/m 31 oktober, donderdag t/m zondag van 12.00-/8.00 uur. Zeeuws Archief, Hofplein 16, ar chiefstukken, museale voorwerpen, beeld en geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden', t/m 8 januari, maandag t/m zater dag van 9.00-17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, foto's van A. den Doolaard over de Walcherse dijkdichtingen in 1945, 'Het verjaagde water', 27 september t/m 20 november. Digi taal bewerkte aquarellen van Karin de Visser, t/m 31 oktober. Teke ningen van Peer van Meer, 'Notities uit Eden', t/m 20 november, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00- 21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. 't Gasthuis, Noord- poortplein 2, schilderijen van Sam Klaasse, t/m 31 oktober. Lun chroom De Truffel, Sint Jansstraat 9a, foto's van Willem Vader, 'Kunst en Natuur', t/m december. Galerie 'T', Turfkaai 25-27, schilderijen van Kathe Ruyssenaars en Bert van Steen, bronzen van Anke Birnie, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur en eer ste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 30 oktober. Caesuur, Lange Noordstraat 67, werken van Takako Hamano, 'Memory mapping', t/m 24 oktober. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwondertentoon- steling, Alice in Wonderland, voor iedereen vanaf vier jaar, dage lijks van 10.00-17.00 uur. t/m 31 oktober. Lunchcafé De Oran- gcrie, Duinvlietweg 6, schilderijen van Bas Vlasblom, 'Walcheren breekt de golven', dagelijks van 10.00-16.30 uur. t/m 31 oktober. Palazzoli Huis, Oranjeplein 41, etsen en lino's van Marlies Dijk stra, dinsdag, woensdagen donderdag van 14.00-16.00 uur. t/m de cember. Zorgcentrum De Gouden Tuyn, Gouwestraat 129 en Nieuw Bachtenpoorte, Oranjeplein 80, schilderijen en beelden van kunstenaarsvereniging Het Zeeuws Palet, dagelijks van 9.00-17.00 uur, t/m 3 januari. Fort Rammekens, Rammekensweg, 'de vier seizoenen van Ram- mekens' met fraaie foto's van het fort, de kreken, de flora, de vo gels en de lichtval, foto's van de inundatie van Walcheren door de geallieerden, 'Gebroken dijken', dinsdag t/m zondag 13.00-17.00 uur, t/m oktober. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25/27'KLEUR-RIJK ge kleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht 1800- 1900). Klei en fotografie van Jackie Bongers en schilderijen en foto's van Carla Roelofs, 'Contact in beeld', maandag t/m zaterdag 12.00-17.00 uur en zondag 13.00-17.00 uur, t/m 7 november. Grote Kerk, Oudestraat 26, schilderijen van Frits van Til, 'A Pil low on a Crossroad', t/m 20 november. Zeeuws maritiem muZEEum. Nieuwendijk 15, schilderijen uit Denemarken, Duitsland, Nederland, Noorwegen en Zweden, 'Noordzeekusten 1830-1930', t/m 9 januari, schilderijen uit eigen collectie van Kunstkring het Zuiden (1919-1939), 'Geïnspireerd door het Zeeuwse licht', t/m 24 oktober, tekeningen van Cees Bant zinger, 'Het dichten van de dijken, het herstel van Walcheren in 1945', t/m 6 maart, maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, za terdag en zondag van 13.00-17.00 uur. DeWillem3, Oranjestraat 4, expositie 'Heldinnen' van kunstenaars Ronald Giphart en Eric van der Eisen, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 14 november. DeCilinder, Arse naalplein, de eenminuten 21 films, van kunstenaars van het Sandberg Instituut uit Amster dam, dagelijks, 24 uur per dag, t/m 30 december. deWaterto- ren AK, Rijksweg A58, foto's van bekende (pop)iconen, schil derijen en objecten van diverse kunstenaars, 'The Drifter The Dreamer', donderdag t/m zon dag van 12.00-17.00 uur, t/m 14 november Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, digi taal bewerkte aquarellen van Karin de Visser, maandag van 13.00-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-18.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 31 oktober. Sauer Oonk notarissen, Badhuis straat 181, schilderijen van Le- ontien Tierolff-Hooij, 'Silua- Schilderijen van Leontien Tie- ties', maandag t/m vrijdag van rolff-Hooij bij Sauer en Oonk 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur in Vlissingen. (foto: pr) t/m 10 december. VLISSINGEN - OOST - Ar kema (voorheen Atofina) in Vlissingen-Oost doet als eni ge Zeeuwse bedrijf mee aan de landelijke Open Dag Che mie. De fabriek is zaterdag 23 oktober open tussen 10.00 en 15.00 uur. Tijdens rond leidingen kunnen bezoekers kennis nemen van wat de onderneming chemisch maakt. Voor kinderen tot twaalf jaar is een apart pro gramma in het hoofdgebouw. Dat Arkema als enige meedoet in Zeeland aan die landelijke activiteit is volgens pr-functio- naris Willeke Vleugel simpel weg een keuze. Buurman Therphos International bij voorbeeld kiest voor de Open Havendag volgend jaar omdat dan - aldus Lukas Fransen van de afdeling communicatie van Thermphos - veel meer bedrij ven open zijn, waardoor die open dag 'een meer regionaal karakter heeft'. Voor Arkema was het geen re den om niet aan te sluiten bij de landelijke open dag. Zeker nu het nog maar nipt zijn naam heeft veranderd, is het aardig om de mensen in de buurt te informeren over de producten die de poort verlaten, meent Vleugel. Over wat bijzonder is aan Arkema zegt Vleugel: "De grondstoffen die de honderd- zeventig medewerkers produ ceren worden toegepast in vrij wel alle industriële sectoren." Arkema produceert onder meer grondstoffen voor (fruit-) gewasbeschermingsmiddelen, stabilisatoren die veroudering van kunststof tijdens het fabri cageproces tegengaan, glasco- ating als bescherming tegen beschadiging en breuk, een slagvastheidsverbeteraar voor bijvoorbeeld kunststofkozij nen en in Vlissingen-Oost worden ook producten ge maakt voor industriële reini ging en oppervlaktebehande ling van metalen. Wie in één van de vier rondlei dingen mee wil doen. dient zich voor 15 oktober aan te melden bij Willeke Vleugel, telefoonnummer 01 13-617262 of via e-mail, willeke.vleu- gel@atofina.com. Treble ontstond rondom het Limburgse meiden-trio Caroline, Nina en Djem. (foto: pr) VLISSINGEN - De zeskoppige band Treble is zaterdag 13 no vember te zien in het Arsenaaltheater in Vlissingen. De aan stormende groep jonge mensen gebruikt naast het Engels op het podium een eigen taal: Treble-sound. Driestemmige zang, volop energie en enthousiasme, een eigen po diumtaai en een repertoire van Afrikaanse a capclla tot akoestische pop: dat is Treble in vogelvlucht. De uit Limburg afkomstige band ontstond rondom het meiden-trio Caroline Hoffman (28) en de zusjes Niiia (19) en Djem (17). Op 29 september 2003 bracht Treble haar debuutsingle uit, dat de myste rieuze titel 'Ramaganana' meekreeg. De single wist het te brengen tot nummer-één-hit. Op het onlangs opgenomen album No Trouble wordt Treble onder steund door Ton Dijkman (drums), Rob Winter (gitaar), Giovanni Caminita (bas), Anthony Tolsma (percussie) en Gregor Hamilton (piano). Allemaal muzikanten die hun sporen al ruimschoots ver diend hebben bij grote namen als Marco Borsato, Candy Dulfer, Twarres en Total Touch. Maar laat er geen misverstand over be- OOSTKAPELLE - De eerste plaats in de Power Horse Competition 2004 was voor Ard Blaas uit Oostkapelle. Met zijn dubbelspan trek paarden kreeg hij bij de zeven wedstrijden die de competitie telt de minste strafpunten. Het was bijzonder spannend. De beslissing viel pas op de laatste dag, in het Belgische Essen. Door Arie van Zanten Er deden ongeveer twintig dub belspannen mee. Daarnaast wa ren er ook enkelspannen en vier spannen. De deelnemers waren De Power Horse competitie levert mooie plaatjes op. (foto: pr) de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Vecre. Directie- Algemeen Directeur J. V. Mnnsterman Commercieel Regiodirecteur C/t. van den Oosterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur Mw, G. Arendsen-Tieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheyen Eindredactie Ellen de Drea 0113-27-1023 of 06-54267132 red.faam@whk.wegener.nl Advertentieverkoop Bladmanager l'ieter Kantian Verkoopteam Mineke CrucqOI 13-274017 (privé 06-51221131) Unda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Kanion Telussa 0113-274060 of 06-25031343 Kantoor Eruitlaan 4c. postbus 5.4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsluittijdcn Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. Duo's vrijdag 17,00 uur Bezorging De Faam niet ontvangen'' Bel 0113-274093 Druk Wegener Nicuwsdruk Breda Dc Vaam is een uitgave van Wegener Huis-tum- liuiskraiiten IIV. Wegener Huis-aan-huiskranlen BV is een onderdeel van het Wegener-concem. Op al onze ad- vertentieconlraeten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentievoorwaarden liuis-aan- huiskranlen Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wonll op uw verzoek koste loos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dal wordI ge bruikt door onze administratie en om u te Ilatent informeren over voor tt relevante diensten en producten van dc titels en dc werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informa tie geen prijs stelt kunt u dal schriftelijk melden hij Wegener liuis-aan-huiskranten IIV'. La. v. A. T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 612, 7500 AR Enschede. van verschillende nationalitei ten. Blaas is al acht jaar bezig met zijn sport. "Je moet wel wat voor overhebben", vertelt hij. "Het kost veel tijd: trainen, paarden verzorgen en je moet veel reizen. Het kost ook be hoorlijk veel geld. Daarom is de hulp van sponsors ontzettend belangrijk". Om die hulp in goe de banen te leiden is de Stich ting Walchers Menteam 'De Briegel' opgericht die de belan gen behartigt van Blaas en nog een drietal menners. Eén van de leden beschikt over een vracht wagen om de paarden te vervoe ren en een ander heeft een bus om de wedstrijdwagens mee te nemen. Die bus dient ook als slaapplaats voor de deelnemers. De wagens zijn marathonwa gens. Een menner die het zich kan permitteren laat een wagen speciaal voor zichzelf bouwen, want naast de kunst om goed met de paarden om te gaan is het materiaal van groot belang. Dan zijn er de groomsde bijrijders die achterin de wagen meerijden en kunnen meesturen bij het ne men van hindernissen. "Die mannen, Bart de Visser en Hen nie de Witte, hebben ook een be langrijke rol gespeeld bij mijn kampioenschap", zegt Ard. Onderdelen van de Powerhorse Competition zijn dressuur, af- standsritten, waarbij een bepaal de afstand precies in een bepaal de tijd moet worden afgelegd, snelheidsproeven, hindernissen met o.a. een waterbak, trek- paardproeven waarbij b.v. een boomstam moet worden ver sleept en behendigheidsproeven. De paarden waarmee Baas zijn wedstrijden rijdt zijn Els van 't Hoog en Simone van de Lochte. "Ze zijn acht jaar oud en ik heb ze nu vijfjaar" vertelt hij. "Ze horen echt bij elkaar. Ze voelen aan wat ik wil bij het mennen. En... Ze zijn zeker niet sloom zoals sommigen wel eens den ken". De leden van de stichting met hun paarden doen ook mee aan het traditionele Zeeuwse ringrij- den. In de winter zijn er indoor- wedstrijden. staan: Caroline, Djem en Nina schrijven alle teksten en muziek zelf. De groep ontstond letterlijk op straat. Negen jaar geleden ontmoet ten de drie meiden elkaar voor het eerst. Al snel leerden Nina en Djem van Caroline hoe zij lol konden hebben met muziek zonder verplichtingen als het leren lezen van noten. Al snel vielen ze op, niet alleen door hun meerstemmige zang of door hun jonge leeftijd, maar vooral door het gebruik van Afrikaanse percussie-instrumen ten als conga's en djembé's. Maar het meest unieke aan Treble is dat zij in hun liedjes gebruik maken van een onbekende, verzonnen taal: zogenaamde 'treble- taal'. Zoals ze zelf uitleggen: "Het leuke van een fantasietaai is dat iedereen een eigen betekenis aan de woorden kan geven zodat het een goed gevoel geeft, want daar gaat het om bij muziek." Anno 2004 is Treble een echte liveband met zes mensen op het po dium. De dames worden versterkt door Olaf Fase (drums), Willem Bemhard (gitaar) en Emanuel Platino (bas). Het optreden begint om 20/15 uur, kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij uitinvlissingen.nl, 0118-430303. MIDDELBURG - Alleen maar blije gezichten en de passie om er iets van te ma ken. Zo blikte directeur Mar- lou Boerbooms afgelopen vrij dag terug op de jaarlijkse stu diedag van de 280 medewer kers van KOW (Kinderop vang Walcheren). Door Ad Hanneman "Met de nieuwe wet in het voor uitzicht is het belangrijk je te profileren," vat Boerbooms de conclusie samen als rond half vijf de studiedag wordt afgeslo ten in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. In de ochtendu ren had het gezelschap op diver se locaties de slogan van die dag 'Kies KOW' inhoud gegeven. En aan dat profileren wordt ge werkt. weet de directeur. Want belangrijk in die nieuwe wet is dat ouders meer keuzemogelijk heden hebben. Nog dit najaar begeleiden medewerkers van KOW ouders bij de wetswijzi ging en helpen hen de financiële perikelen die er aan kleven op te lossen. Onder de paraplu van de KOW vallen kinderdagverblij ven, peuterspeelzalen, buiten schoolse opvang of via gastou derschap. Bijna drieduizend kin deren maken gebruik van de fa ciliteiten. Één keer in het jaar wordt een studiedag georgani seerd met een thema. "Dit jaar hebben we gekozen voor het thema 'Kies KOW'. Het is namelijk met het oog op dc nieuwe wet belangrijk om uit te leggen waarom wij de beste zijn." In de wandelgangen hoor- Mb&M IPI Marlou Boerbooms (links): "Wij zijn het niet gewend om onszelf te verkopen", (foto: Jaap Wolterbeek) de Boerbooms dat er toch wel voor een heel saai thema was gekozen. Immers andere jaren was alles gericht op de ontwik keling en omgang met het kind. En dat was heel wat interessan tere kost, redeneerde sommige medewerkers. "We zijn het niet gewoon om onszelf te verkopen. Dat zullen we moeten leren." In haar slotbetoog noemde Boerbooms de ouders zo goed mogelijk te betrekken bij het werk, "te vertellen over de acti viteiten die je met zijn of haar kind onderneemt en de leuke en minder leuke voorvallen die je met het kind meemaakt." Ze koppelde er 'voorbeeldgedrag' aan vast. Ze hamerde er op dat als medewerkers van KOW hun kinderen in de eigen organisatie onderbrengen voor opvang, dat het dan natuurlijk makkelijker is om aan een ander uit te leggen hoe goed KOW is. "Mijn per soonlijke motto is: gun je kind een veilige plek bij KOW. Ou ders die hun eigen kind de kans geven om bij KOW te spelen, te leren en te genieten, gunnen hun kind een goede start. Deze kin deren doen het beter op de basis school." En ze hoopt dat colle ga's en ouders dankzij de studie dag voor hun eigen kinderen de Walcherse kinderopvang blijven kiezen. Heikel punt rond de kinderop vang zijn de tarieven die moeten worden betaald. Boerbooms: "De media zeggen dat we duur zijn en dat het allemaal ingewik keld is. We zijn niet ingewik keld, want we helpen ouders zo dat de overgang naar de nieuwe wet soepel loopt. We zijn zeker niet duur. KOW heeft voor vol gend jaar de prijzen verlaagd of gelijk gehouden. Driekwart van de ouders gaat zelfs minder be talen en ouders met een tweede kind gaan allemaal minder beta len. KOW zit met haar prijzen ruim onder de normprijzen van de wet. dat betekent dat het me rendeel van de collega's duurder is. "Dc opvang kost vijf euro per kind. Wat kosten wij nu voor de ouders? Tussen de 25 eurocent en 3,5 euro per uur. Voor het tweede kind maximaal 85 euro cent per uur. Maar we willen niet dat ouders kiezen voor KOW omdat we zo goedkoop zijn. We willen dat ze voor ons kiezen omdat we goed zijn". ARNEMUIDEN - Tijdens de internationale vogel ten toon stelling van de Vogelvereni ging 'Zanglust' Arnemuiden zijn meer dan duizend vogels te bezichtigen. Getoond worden parkieten, ka naries en andere tropische vo gels. Er is een verkoopklasse en een wedstrijdklasse. Donderdag 14 oktober wordt de tentoon stelling geopend om 19.30 uur. Vrijdag 15 en zaterdag 16 okto ber is de diversiteit aan vogels vanaf 10.00 uur te bezichtigen, vrijdag tot 22.00 uur en zater dag tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Harry Bies huizen spreekt zondag 17 ok tober op uitnodiging van het Humanistisch Verbond. Hij kiest het onderwerp: 'Luxe deformeert...? Deze leraar le vensbeschouwelijke vorming legt uit luxe mensen deformeert, hoe welvarender de maatschap pij, hoe inhaliger de burger. De lezing wordt gehouden in dc kantine van Zorgstroom aan de Breestraat in Middelburg en be gint om 10.30 uur. VLISSINGEN - De Kinderboe kenweek wordt zaterdag 16 ok tober in de Bibliotheek Vlissin gen afgesloten met een Suri naams feest. Muziek, dansen, verhalen, hapjes en drankjes zijn de ingrediënten voor het feest, dat om 11.00 uur begint en om 15.30 uur is afgelopen. VLISSINGEN - Syntens inno- vatienetwerk voor onderne mers houdt vanaf woensdag 20 oktober vier interactieve masterclasses voor directeu ren en eigenaren van ICT-be- drijven in Zeeland. De eerste bijeenkomst behan delt strategie, de tweede bijeen komst op woensdag 3 november zet mens en organisatie cen traal. Veertien dagen later wordt samenwerken besproken en marketing en verkoop zijn de punten van aandacht voor woensdag 1 december. De bij eenkomsten vinden plaats bij Syntens aan de edisonweg in Vlissingen tussen 16.30 en 20.00 uur. OOST-SOUBURG - Hobby en creativiteitscentrum 't Allegaar tje houdt zaterdag 16 oktober een grote hobby manifestatie. In Brasserie De Karolingenburcht aan de Vlissingsestraat in Oost- Souburg zijn die dag tussen 10.30 en 16.00 uur meer dan vijf tien demonstraties en workshops. MIDDELBURG - Volwassenen kunnen zaterdag (16 oktober) hun geluk beproeven bij de bin go-avond van Wijkvereniging Middelburg-Zuid. De bingo be gint om 20.00 uur in het Palet aan de J. Reigersbergstraat 2. Entree is gratis voor leden van de wijkvereniging, anderen be talen 1,50 euro per persoon. VEERE - De grootste talenten uit de nieuwe generatie jazzmu sici zijn zondag (17 oktober) te zien in de Grote Kerk in Veere. De Young VIP's Tournee 2004 trekt al sinds begin oktober door Nederland. Op het programma een optreden van As Guests (winnaar van de Dutch Jazz Competition 2004) en het Sjoerd Dijkhuizen Kwartet. Toegangskaarten kosten tien euro, donateurs van Nieuwe Muziek krijgen 2,50 euro kor ting. OOST-SOUBURG - In sport kantine De Belt in Oost-Sou burg worden maandelijks gezel lige country line middagen ge houden. De eerstvolgende is zondag 24 oktober, aanvang 14.00 uur. De middag duurt on geveer tot 18.00 uur. Toegang kost twee euro per persoon. Meer informatie via 0118- 466879.

de Faam | 2004 | | pagina 9