Apotheek is allesbehalve gewone winkel Gordon en piraten live op muziek-dvd Onderzoek: ATB'ers veroorzaken relatief weinig schade aan natuur Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer 1 2 3 4 5 6 7 8 In de sterren. WAAS PE MEPlQjMCM VAN PAAN m H BEU HEEL VERHAAL toch weer Mier uirj 6 7 8 9 10 11 1 4 2 3 2 4 5 1 6 7 7 3 8 9 8 5 10 11 6 Milieuschade Wandelaars Verpesten Woensdag 13 oktober 2004 De Faam 27 Het jongetje dat niet op wilde groeien wordt dit jaar honderd jaar en is nog steeds springlevend. Op 27 december 1904 werd in een theater in Londen voor het eerst het toneelstuk 'Peter Pan' van schrijver J.M. Barrie opgevoerd. Het toneelstuk werd vervolgens een boek ('Peter en Wendy') en al in 1924 voor het eerst een (stomme) film. Peter, Wendy en kapitein Haak werden in de jaren die volgden op allerlei manieren tot leven gebracht. De Disney tekenfilm uit de jaren vijftig zorgde ervoor dat het verhaal een ware klassieker werd, hoewel deze versie nauwelijks recht doet aan het 'echte' verhaal van Barrie. Vorig jaar nog was er een nieu we Peter Pan film en onlangs kwam in Amerika 'Finding Never- land' uit over het leven van schrijver Barrie, met hoofdrollen van Johhny Depp en Kate Winslet. Vrijwel iedereen - ook zij die het boek nooit gelezen hebben - kent het verhaal van Peter Pan. Elke avond leest Wendy Darling haar kleine broertjes voor over piraten en speelt met ze, iets waar haar ouders een eind aan maken, omdat Wendy te oud wordt voor spelletjes. Ze moet maar eens volwassen worden. Dan krijgen Wendy en haar broertjes bezoek van Peter Pan, die nooit volwas sen wordt. Hij neemt ze mee naar Neverland, een plek waar kin deren nooit groot worden en zelf mogen bepalen wat ze willen doen. Maar in het betoverde land loopt ook kapitein Haak rond, de piraat en grote tegenstander van Peter Pan. Hij neemt Wendy en haar broertjes gevangen in de hoop Peter Pan in de val te lok ken. Op het internet is het nodige te vinden over het honderd jaar oude jongetje. Voor iedereen die een beetje Engels spreekt en leest is http://www.peterpanfan.com een voor de hand liggende keus. Deze professioneel uitgevoerde fansite staat vol met informatie over en rondom het thema Peter Pan in al zijn vormen. De site be staat sinds 2000 en heeft sindsdien - naar eigen zeggen - meer dan acht miljoen bezoekers gehad. Peter Pan is gezien zijn leeftijd al in liet publieke domein beland. Dat wil zeggen dat een boek op het internet te vinden is en gratis kan worden gelezen en gedownload. Het boek van Barrie 'Peter and Wendy'. dat zeven jaar na liet toneelstuk 'Peter Pan. the boy that just wouldn't grow up' verscheen, is bijvoorbeeld te vinden op http://www.hoboes.com/html/FireBlade/Barrie/Peter/. De site heeft geen handige downloadoptic, het boek is hoofdstuk voor hoofdstuk te openen en kan natuurlijk met knippen en plakken wel via Word binnen gehaald worden. 'Peter and Wendy' is ook te lezen via http://www.onlinc-litcrature.com/barrie/peterpan, ook hier bestaat geen mogelijkheid om het boek als geheel te downlo aden. Een hele andere benadering van Peter Pan tenslotte is te vinden op http://pixyland.org/peterpan. De maker van de internetsite Randy Constan vindt het leuk zich als Peter Pan uil te dossen en op deze wijze uitdrukking te geven aan zijn eigen wereldbeeld. Het levert enkele vreemde, maar wel onschuldige pagina's op met foto's en tekst rondom Peter Pan en de Constans opvattingen over creativiteit, het leven en de wereld. Faam extra PE ROPE teoL.Ht De apotheker is een geneesmiddelenspecialist die zorgvuldig waakt over de gezondheid van zijn cliënten. De apotheek staat op menig boodschappenlijstje. Op weg van de bakker naar de slager moeten veel mensen ook nog even hun medicijnen halen. Maar soms lijkt de aflevering van geneesmiddelen traag en omslachtig te gaan. Wat ge beurt er allemaal achter die balie? In de eerste plaats wordt elk re cept uit en te na gecontroleerd. Zijn de sterkte en de dosis goed? Gaat dit medicijn samen met an dere middelen die deze patiënt al gebruikt? Als er iets ongewoon of onduidelijk is, raadpleegt een apotheekmedewerker een colle ga. Zonodig bellen ze de voor- Wild zwijnschouder Wild zwijn wordt in het Frans aangeduid als Sanglier, maar een jong wild zwijn gaat als marcassin door het leven. Enfin, dat laat ste natuurlijk niet meer als een onderdeel ervan deel uitmaakt van dit recept. Vraag uw poelier om een schouder van een jong wild zwijn. Ingrediënten: een liter rode wijn, een zwijnsschouder, drie kruidnagelen, twee sjalotten, een grote ui, een wortel, een teen knoflook, ruim olie, twee glazen pruimenjenever, tijm. laurier, peterselie zout en peper. Bereiding: Maak een marinade van de wijn. de gesnipperde ui, de hele sjalotten, de in blokjes gesneden wortel, de knoflook, kruidnagelen, wat olie, wat peterselie, de lijm en het laurier. Voeg de twee glazen pruimenjenever (slibowitz of eau de vie mi- rabelles) toe, zout en ruim peper uit de molen. Laat daarin de schouder een tijdlang trekken. Niet meer dan een nacht, want an ders komt er een te zure smaak aan het vlees. Leg de afgedroogde schouder in een ovenschaal, overgiet hem met wat goede olie en braadt het vlees in een voorverwarmde oven van 230 graden ge durende 2,5 uur. Giet de marinade in een pan en laat ze met liet deksel op de pan een half uurtje zacht koken. De massa door een zeef wrijven en met de saus van tijd tot tijd de schouder bedrui pen. Presenteer de marcassin op een schaal, geef er de rest van de saus apart bij. Als garnituur kastanje puree en beetgare spruitjes. Drink er een volle, behoorlijk zware rode wijn bij. Anneke Kaiser 'Haremvrouw' is de eerste ro man van Janet Wallach. Het boek is gebaseerd op ge degen historisch onderzoek. In deze roman staat het leven centraal van Aimée du Buc de Rivery, een FranQaise die door Algerijnse zeerovers wordt ontvoerd en verkocht. Ze komt terecht in de harem van de Ottomaanse Sultan in het Topkapi paleis in Istanbul. Het is achterin de achttiende eeuw en de harem vormt een mysterieuze, uiterst verwar rende, maar zeer decadente gevangenis voor het meisje, dat ook nog moet leren luiste ren naar haar nieuwe naam Nakshidil. Met hulp van de eunuch Tulip weet ze zich echter te handhaven en uilein delijk zal ze het brengen tot Sultane Walidé, en grote in vloed uitoefenen op Sultan Mahmoed II, die ze als haar zoon heeft opgevoed. Voor iedereen die wel eens een kijkje in de betoverende Oosterse wereld wil nemen. Uitgeverij van Holkema Warendorf 288 blz. Prijs 16,99. ISBN 90 269 8350 6 Patricia van der Veen De meeste huiskamers in Ne derland zijn ondertussen wel ingericht met een dvd-speler. Nog even en het nieuwe medi um streeft de audio-cd voorbij. Het aanbod muziek-dvd's groeit met de dag. Gordon zien we regelmatig op tv; de artie sten die in Lemelerveld het Me ga Piraten Festijn opluisterden moeten het over het algemeen met minder publiciteit doen. 'Gordon in concert' is een groots opgezet theaterspektakel. Bege leid door het Metropole Orkest onder leiding van Dick Bakker en The Jody Singers zingt Gor don zijn hits en een handjevol covers. Collega's zingen een liedje mee: Patricia Paay in het Motown-duet 'You're all 1 need to get by'. Sugar Meatloaf Hoop er in 'Paradise by the dashboard light'. Een gospelkoortje geeft body aan 'We've got the power'. Gordon's megahit 'Kon ik maar even bij je zijn' staat op hel speellijstje, 'Ik bel je zomaar even op' en 'Ik hou van jou'. Goeie showman die Gordon, een entertainer met een puike re pertoirekeus. In april stroomde Lemelerveld vol met liefhebbers van het Ne derlandse volkslied (anders dan het Wilhelmus). CNR Records liet het Mega Piraten Festijn op de gevoelige plaat vastleggen. De artiesten die hun airplay vooral van provinciale, plaatse lijke en illegale radiostations krijgen en die zelden op de buis te zien zijn, komen nu twee dvd's lang in breedbeeld en 5.1 surround stereo de huiskamer binnen. Iedereen doet twee lied jes, behalve Jannes die mag er vier omdat hij gekozen werd tot de kampioen van het festijn. Tuurlijk is Denny Christian van de partij, Henk Wijngaard, Frank en Mirella, Jan en Zwaan. Arne Jansen en Jan Smit. Met Lucas en Gea komen we op min der bekend terrein, net als met Bouke, Martin Dams, Mannes en Markus. Het zijn stuk voor stuk gangmakers wier successen luidkeels en masse worden mee- gejuicht. Jan van Middendorp schrijvende arts. En aan het eind van elke dag controleert de apo theker alles nog eens. Is er toch iets verkeerds afgeleverd, dan is dat nog recht te trekken. Zo doet men er in de apotheek alles aan de klant goed te helpen. Niet alle medicijnen zijn in elke apotheek op voorraad. Het kan dus nodig zijn uw geneesmiddel te bestellen. Doorgaans is het er dan de volgende dag. Soms is er behoefte aan een medicijn-op- maat. Bijvoorbeeld als de benodigde dosis niet in de handel is. of als iemand geen tabletten kan slik ken, maar wel een drankje. Ook zijn er van sommige medi cijnen alleen grondstoffen ver krijgbaar en geen kant-en-klaar product. Dan maken ze dat ge neesmiddel in de apotheek en is het dus niet meteen leverbaar. Geneesmiddelen bereiden is echt vakwerk, maar dat is de apotheekmedewerkers wel toe vertrouwd. Ze zijn geschoold in dit precieze werk. Ze kennen de eigenschap pen van de werkzame stoffen en weten hoe ze die moeten ver werken. Zo zijn er middelen waar je geen drankje van kunt maken, en mid delen die hun werkzaamheid verliezen als ze niet luchtdicht worden bewaard. Medicijnen werken alleen goed als de patiënt ze goed gebruikt. Daarin ligt ook direct het grote verschil tussen de apotheker en een andere winkelier: de apothe ker is een geneesmiddelenspe cialist die zorgvuldig waakt over de gezondheid van zijn cliënten. jp382 E o o "O c 32 n n q- HORIZONTAAL: kaart; 9. etsgereedschap, stad in Frankrijk; 10. vluchtige stof; 11. 1. Deel v.h. lichaam; 2. verhoog- staat in het westen van Afrika, de toon; 3. schep, nu dan; 4. Zijne Doorluchtige Hoogheid VERTICAAL: (Fr.); 5. eerbetoon, drukte; 7. landhuis, Turks gerecht; 8. troef- 1Cultuur; 2. oude vochtmaat; 3. oude munt. hoofdstad van Tibet; 4. roeipen; 5. stelling, onbepaald raw.; 7. niet rechtstreekse route, gewas; 8. bijbelse naam; 9. glooiing, do ceren; 10. Duits lidwoord; 11. toezicht. De winter staat weer voor de deur en dus worden er door heel het land veldtoertochten georganiseerd. Evenementen, waarbij vaak honderden fana tieke fietsers er met hun mountainbike op uit trekken. Veel natuurliefhebbers ageren tegen deze sport, omdat de na tuur grote averij op zou lopen. Onderzoekt toont echter aan dat dit nogal meevalt. Patrick Jansen uit het Gelderse Renkum is behalve hobby-atb'er ook bosbouwkundig ingenieur van natuurorganisatie Probos. Hij deed onderzoek naar de schade die de natuur oploopt door het mountainbiken. En vanwege Jansens dubbele petten bekijkt hij het heikele vraagstuk dus niet louter door een gekleur de bril. Jansen komt tot de con clusie dat de gevolgen voor de natuur meevallen: "Er wordt vaak emotioneel gediscussieerd op grond van vooroordelen en stereotypen". I-let negatieve beeld dat veel mensen hebben van atb'ers en hun invloed op de natuur strookt volgens Jansen dan ook niet met de werkelijkheid. Als belang rijkste oorzaak noemt de weten schapper niet de milieuschade, maar de conflicten tussen moun tainbikers en wandelaars die voor de negatieve beeldvorming zorgen. Volgens Jansen worden dieren en vogels amper ver stoord, zolang de atb'ers maar op de paden blijven. "De veron derstelling dat dieren worden af geschrikt door felgekleurde kle ding is een fabeltje. Dieren re ageren op geluiden en beweging. Veel dieren zien helemaal geen kleuren." Een ander vooroordeel dat mountainbikers grotere schade toebrengen aan paden dan wan delaars is volgens Jansen even eens onjuist. "Dat is beslist niet Onderzoek heeft aangetoond dat de natuur nauwelijks schade oploopt door mountainbiken. (eigen foto) zo. Andere recreanten zijn net zo schadelijk. Alleen als paden zeer modderig zijn en fietsers om de plassen heen rijden, kan er scha de ontstaan." De werkelijke pro blemen liggen volgens hem op het sociale vlak. "Wandelaars schrikken van aanstormende fietsers. Een grote groep vindt simpel weg dat mountainbikers niet thuishoren in de natuur en het ongerepte natuurgevoel verpes ten". De atb'er is bij menig wan delaar een 'verstoorder' in de breedste zin van het woord. Jan sen pleit daarom voor gedrags codes. Vooral wanneer wande laars van achteren worden gena derd. "Mijn ervaring is dat bel len niet altijd positieve reacties oplevert. Even 'pardon' of'sorry' zeggen valt vaak beter. Even kuchen of hoesten blijkt het bes te te werken." Ram Er is een kans dat uw plannen verschuiven, mogelijk heeft de hele week iets rommeligs. Iemand op wie u heeft gere kend laat verstek gaan. Dat zit u dwars en u moet u beheer sen om niet tekeer te gaan te gen iemand anders die vol vooroordelen zit. Stier U bent in een impulsieve pe riode, uw zelfbeheersing staat onder druk. Juist nu krijgt u te maken met iemand die nogal wat onvoorziene streken op zijn kompas heeft. Laat niet de vloer met u aanvegen om de lieve vrede te handhaven. Tweelingen Blijf maar eens doof voor die mensen in uw omgeving die li steeds opnieuw goede raad willen geven. Ga uw eigen in- tuitie achterna. Geef meer aandacht aan uw eigen verlan gens. U kunt alleen die dingen doen die bij uw karakter pas sen. Kreeft U moet een brief schrijven of een stuk maken en dat ook in derdaad posten. Er is iets dat u lang hebt laten liggen en dat nu geen uitstel meer duldt. Dwing uzelf tot nadenken en daarna tot aktie. Op gevoels gebied is er wat afstand. Zet uw antenne meer uit. Leeuw De tijd is gunstig voor u. U kunt nu plannen gaan uitwer ken die in het verleden steeds opnieuw vast liepen. Neem tijd voor de voorbereiding, want u heeft de neiging din gen wel eens wat simpel in te zien en dan zou u achter de feiten blijven aanhollen. Maagd Sudder niet te veel na over iets dat nu eenmaal is gebeurd en dat u niet meer kunt veran deren. Kijk vooruit. Er zit ver andering in de lucht. Zet alle zeilen bij en houd de verande rende wind in de gaten, zodat u op alles verdacht bent. Weegschaal Er zit een verrassing voor u in de bus. iets met vriendschap of meer? Er doen zich moge lijkheden voor. een geliefd toekomstplan kan vorm krij gen. U bent toe aan een goede relatie en het zit erin dat de re latie die u heeft verbetert of dat u iemand die belangrijk voor u zal worden tegenkomt. Schorpioen Een zakelijk gesprek kan uw kijk op een aantal dingen ge heel veranderen. Laat u niet van de wijs brengen. Het is mogelijk dat u deze week ge lijk krijgt in een langlopende kwestie. Als dat zo is, ga dan niet handenwrijvend door de kamer springen, maar houd u wat op de vlakte. Het wordt zonder meer een goede week. Op eik vlak. Boogschutter Er is werk dat u nogal heeft onderschat en waar u nu mee rondtobt. U bent de laatste tijd sterk in uzelf teruggetrokken en nu en dan wat klagerig, uw omgeving vindt dat moeilijk. Er komt geen eind aan. Voor uzelf en voor anderen is dat erg ongezellig. Steenbok Het wordt een goede week. Op maatschappelijk terrein bent u goed bezig, maar nog lang niet klaar. Er is iets met een nieuw begin. Een bepaal de moeilijkheid kruist uw pad, wellicht iets in de techni sche uitvoering, maar dat gaat u klaren. Waterman Maak gebruik van deze perio de door wat nieuwe ideeën op te doen. Het wordt een genoe- gelijke week. Er ontstaat een plan in gezelschap van een Ram-type, waarmee u goed kunt samenwerken met wie u al eerder iets hebt gepresteerd. Vissen U heeft de neiging u soms wat zorgen te maken. U kunt de mensen in uw omgeving wel eens wat voort laten romme len, ze lopen heus niet in ze ven sloten tegelijk. Voor u wordt het geen slechte week. t

de Faam | 2004 | | pagina 27