Zeeuwse was arbiter in WK-finale biljart Provincie introduceert jeugdpanels Wereldvisie Rozenkruisers staat centraal in bijeenkomst Summum in loopbaan als biljartscheidsrechter 'Laatste groots opgezette herdenking' Afwassen voor wereldvrede HIER OP WALCHEREN PROGRAMMA BEVRIJDING VAN ZEELAND Arnemuiden Dishoek Domburg Ellewoutsdijk Kapelle Middelburg Serooskerke Vlissingen Westkapelle Zoutelande Winnaars van ballonnenwedstrijd Diploma's Jeugdsterrenkunde ClasCarage I Kletsnat pak Oogcontact Kranslegging www.glasgarage.nl Wij repareren of vervangen uw voorruit... vanaj Bel snel naar ClasCarage en check uw eigen risico ClasCarage is altijd voordelig. Herdenking bij het monument op de Sloedam, 6 november, 11.00 uur Kranslegging bij de toeristen kerk, 2 november, 13.00-13.30 uur Concert in de NU kerk. 2 no vember, 20.00-21.30 uur Kranslegging bij het Belgisch Commando monument. 2 no vember. 15.45-16.15 uur. Oecumenische bijeenkomst met het thema bevrijding in het Kerkje van Ellesdiek, 24 okto ber. 14.30 uur. Herdenking 60 jaar bevrijding met verhalen van Jan en Jopic Minnaard en Kees de Meester en een fototentoon stelling in het kerkje van Elles- diek, 27 oktober, 20.00 uur. Lezingen door Ad Beenhakker en Jan Zwemer in het kerkje van Ellesdiek, 28 oktober. 13.30 uur.* Seniorenmiddag '60 jaar bevrijding' met liedjes in hel kerkje van Ellesdiek, 29 oktober. 13.30 uur. Fototentoonstelling over de bevrijding en muziek in het kerkje van Ellesdiek. 30 ok tober 11.00-16.00 uur 31 ok tober 13.30-16.00 uur. Kranslegging op de Franse mili taire begraafplaats, 4 november. Herdenking op het Abdijplein. 5 november, 15.00 uur. Herden king op het Damplein, 6 novem ber 14.00 uur. Optreden mu ziekkorpsen en Keep them Rol ling op de Markt. 6 november. 15.00 uur. Herdenking, 8 november, 11.30 uur.* Kranslegging bij de Nil kerk, 8 november. 19.00 uur. Herdenking aan de Commando- weg, 3 november, 12.00 uur. Evensong in de Sint Jacobskerk. 3 november. 17.00 uur. Her denkingsconcert in de Sint Ja cobskerk, 6 november, 20.00 uur. Mars door de stad van mu ziekkorpsen. 3 november. 14.30 uur. Herdenkingsconcert met The Royal Marines band in de SOW- kerk, 1 november, 19.00-21.00 uur. Dienst in de Willibrorduskerk met veteranen van het 48e RMC. 7 november, 9.30 uur. Krans legging voor de Catharinakerk, 2 november, 14.15-14.45 uur. Woensdag 13 oktober 2004 De Faam Wethouder Adri van 't Westeinde versleet maar liefst twee afvvasborstels. (foto: pr) MIDDELBURG - De Middelburgse wethouder Adri van 't Westeinde zal zich die avond nog lang her inneren. De meeste mensen gaan lekker uit eten als het tijd is voor het jaarlijkse Fe ast for Peace. Maar Van 't Westeinde pakte het dit jaar anders aan: hij deed vrijdag (8 oktober) de afwas bij deelnemend restaurant Pe per en Zout in Middelburg. En droeg zo zijn steentje bij voor de wereldvrede. Feast for Peace is de jaarlijks terugkerende actiedag van War Child Nederland. Door het hele land doen horeca-ge- legenheden mee, die een deel van hun omzet afstaan voor de organisatie die zich inzet voor kinderen in oorlogsgebieden. Het Middelburgse restaurant Peper Zout is jaarlijks te vinden in de lijst met deelne mende zaken. Dit jaar was er als extraatje de ludieke afwas- actie van wethouder van 't Westeinde. Overigens bleek de afwas van het volle restaurant geen ge makkelijke opgaaf. Na twee alwaskwasten, een halve fles afwasmiddel, honderden mes sen, vorken, pannen, borden en een kletsnat pak was de wethouder aan het eind van zijn latijn. Marco Adriaanse van het Middelburgse restaurant is te vreden. Zijn bedrijf kan bijna 250 euro afstaan aan War Child. Peper Zout is één van de 27 Zeeuwse restaurants die mee deden aan Feast for Peace. Tien van die restaurants be vinden zich in Middelburg. Twee zaken uit Vlissingen de den mee en verder nog een restaurant uit Vrouwenpolder en twee uit Domburg. MIDDELBURG - 'De wereld visie van de Rozenkruisers' vormt het onderwerp van een viertal tweewekelijkse bijeen komsten dat de Internationale School van het Gouden Rozen kruis vanaf woensdag 13 okto ber 2004 houdt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Keer terug tot het zuivere, oor spronkelijke mens - zijn Deze oproep van de klassieke Rozen kruisers deed vanaf 1604 - pre cies vier eeuwen geleden - in vaak verhullend geschreven ma nuscripten de ronde in West - Europa. Vanaf 1924, precies tachtig jaar geleden, verspreidt de Internationale School van het Gouden Rozenkruis dezelfde boodschap in voor iedereen toe gankelijke taal. De oude Rozenkruisers moesten rekening houden met de onder drukkingsmechanismen van de gevestigde kerk. Daarom ver pakten zij hun boodschap zo dat zij niet vervolgd zouden wor den. Zij zagen onder andere een mogelijkheid om dit te doen door te verwijzen naar actuele gebeurtenissen aan hert firma ment. De drie andere bijeenkomsten zijn woensdag 26 oktober, en op 10 en 24 november, steeds van 20.00 lot 22.00 uur. De cyclus vergt geen speciale voorkennis. Aanmelden kan via 023- 5323851 of info@rozenkruis.nl. Zeeland herdenkt zestig j aar bevrijding van de provincie de les blijven. De Bruijn: 'Te dere set moetje optimaal arbi- treren". En met even vermelden dat Ni kos Polychronopoules - alleen de naam al - bijvoorbeeld drie caramboles heeft gemaakt, blijft het niet. Wat te denken van het oogcontact met de schrijver (van de punten) en de bordenist. Komen de carambo les die De Bruijn roept ook daadwerkelijk op het papiertje van de schrijver en op het elektronische bord dat iedereen kan zien? Het lastigste is de positie van De Bruijn tijdens een wedstrijd. Ze mag niet voor reclameborden staan want daar is namelijk veel geld mee gemoeid. Te lang op dezelfde plek staan waar de zogenaam de bobo's achter haar zitten, is evenmin gewenst. Ze mag de speler aan stoot met in de weg lopen, de zittende speler moet de tafel ook kunnen overzien en de televisiecamera's ("Dat gedeelte is voor mij verboden gebied") moet ze zoveel moge lijk zien te ontwijken. Jammer genoeg voor De Bruijn heeft ze slechts één set (de tweede) tijdens de eindstrijd tussen Dick Jaspers en de Griek Filippos Kasidokostas kunnen tellen, want de Braban der was klaar in drie bedrijven. Aangezien Rob Esser, een col lega van De Bruijn, in de eerste set met tellen was begonnen, deed hij ook de derde. Pas als de Griek beter zijn best had ge daan, was De Bruijn nog een set in actie gekomen. Echter, met de prestaties van De Bruijn is niets mis. Ze wordt in de typische mannen wereld van het biljart alom ge waardeerd. Tijdens de WK-fi- nale telde ze in het lang en dat was nog nooit eerder vertoond. "Ze vonden het allemaal heel mooi", vermeldt ze met trots. En sinds kort telt ze de thuis wedstrijden van Delta Ocken- burgh uit Goes, dat in de eredi visie uitkomt. Jean-Paul de Bruijn (geen familie) en Ray mond Nicodem vroegen haar dat. Ook dat streelt haar weer. "Ik neem bewust een afwach tende houding aan en dan is het leuk als je gevraagd wordt." De prijswinnaars bij elkaar, (foto: pr) MIDDELBURG - Middelburgs nieuwste brandweerkazerne werd 15 mei geopend. Tijdens de feestelijke open dag was er een bal lonnenwedstrijd. De ballon van Jesse Heyrns kwam het verst: hij werd teruggestuurd vanuit Erpe-Mere. Tweede en derde prijs gin gen respectievelijk naar Danny Dingemanse en Jessica Marijs. VLISSINGEN - Zeeuwen kun nen zestig jaar vrijheid her denken dankzij de veteranen die hun leven daarvoor in de waagschaal stelden. Begin no vember zijn er op verschillen de plaatsen in de provincie herdenkingen, waarbij een hoofdrol is weggelegd voor de moedige strijders van toen. Ongeveer honderd veteranen komen naar Zeeland om de plechtigheden bij te wonen. Door Ellen De Vriend "Waarschijnlijk wordt dit de laatste groots opgezette herden king aan de bevrijding van Wal cheren. De herdenkingen en kransleggingen zullen in de toe komst nog wel worden gehou den, maar op een soberder ma nier", zegt Hans Koeman van het bestuur Stichting Steun aan Be vrijders van Walcheren. "De meeste oud-strijders zijn nu ou der dan tachtig. Er komen nog zo'n honderd veteranen, terwijl er tien jaar geleden ruim zeshon derd kwamen. Hoeveel zijn dat er volgend jaar nog?" Hij noemt het 'bijzonder' dat de mannen worden vergezeld door hun vrouwen, kinderen en kleinkin deren. "Ze willen de plaatsen zien waar hun vader of grootva der altijd over vertelt." Ter gelegenheid van het zestig jarig jubileum heeft het bestuur dit jaar een uitgebreid program ma opgesteld. Op 31 oktober ko men de veteranen van het 41e, 47e en 48e Royal Marines com mando uit Groot-Brittanmë aan op Walcheren. Koeman heeft veel respect voor de veteranen. "Op 1 november 1944 kwamen de eerste geallieerden aan bij Westkapelle. Ze werden bescho ten en moesten tot aan hun middel door het ijskoude zeewa ter lopen om aan land te komen. Tijdens een hevige strijd hebben ze veel van hun kameraden ver loren." De herdenkingsplechtigheden beginnen op 1 november in Westkapelle met een eigen cere monie van de Royal Marines. Daarna leggen veteranen een krans bij het monument op de zeedijk. Bij het landingsmonu ment Erica wordt een krans ge legd om de burgerslachtoffers te gedenken, evenals bij de be graafplaats achter de vuurtoren. Behalve herdenkingen op Wal cheren, wordt op 4 november ook een bijeenkomst gehouden op de Britse- en Canadese be graafplaats in Bergen op Zoom. Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de bevrijding van Zeeland verschijnt een speciale kaart met als titel Slag om de Schelde. De kaart is gemaakt door Peter van Hecke uit Malde- gem. Niet alleen staan de krijgs verrichtingen in het najaar van 1944 vermeld op de kaart, maar ook staan er monumenten, mu sea en begraafplaatsen op. De kaart is te bestellen via www.slagomdeschelde.com. Op 29 oktober 2004 is het zestig jaar geleden dat Goes door de geallieerden werd bevrijd van de Duitse overheersing. Jn de digi tale tentoonstelling 60 jaar be vrijding Goes is te zien hoe het er tijdens de oorlogsjaren aan toe ging. De tentoonstelling in het gemeentearchief bestaat uit foto 's van alledaagse en clandestiene dingen, gemaakt door Goesenaar J. Visser. Stichting A-Kunst Zeeland houdt op 29 oktober in theater de Mythe in Goes een grote theaterspektakel rond de bevrijding. Meer dan honderd vijftig deelnemers brengen een programma in de sfeer van Night of the Proms, met dansacts, een popband, een harmonieorkest en een theaterverteller. Er zijn op- MIDDELBURG - "Je maakt onderdeel uit van het totale plaatje. Ze kunnen niet zon der je en de spelers doen het niet zelf', zegt biljartarbiter Lidwien de Bruijn, daags na de door haar getelde WK-fi- nale driebanden. Het tellen van de eindstrijd was voor De Bruijn het hoogtepunt uit haar loopbaan tot nu toe, eni ge arrogantie is haar vreemd. "Ik gun het een ander net zo goed. We zijn allemaal colle ga's van elkaar." Door Peter Godrie Het WK driebanden, dat zich vorige week in het Rotterdam Topsportcentrum afspeelde, was voor De Bruijn één groot feest. De 46-jarige inwoonster uit Noordwelle was al grote driebandentoernooien zoals de World Cup in Barendrecht en de Masters in Veghel en eredi visiewedstrijden gewend, maar arbitreren op een WK was haar nog niet gegeven. Wim van Gelder reikt een jeugddiploma uit. (foto: pr) MIDDELBURG - Commissaris W. van Gelder reikte vrijdag (8 oktober) diploma's uit aan kinderen die bij volkssterrenwacht Phi- lippus Lansbergen de jeugdcursus Sterrenkunde volgden. Hij toonde zich onder de indruk van de kennis die de jeugd had opge daan. Hij woonde de laatste les bij, waarin een filmpje vertoond werd over de eerste astronaut van Zeeuwse bodem, de Zeeuws- Vlaming Lodewijk van den Berg. Vervolgens lieten de kinderen aan Van Gelder en aanwezige ouders zien watje zoal met een ver rekijker vanuitje eigen achtertuin kunt waarnemen. Lidwien de Bruijn speelde een belangrijke rol in het WK-driebanden dat vorige week plaatsvond in Rotterdam, (foto: Luan Fazliu) MIDDELBURG - Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Een gedachte die ook leeft in bestuurlijk Zeeland. Maar op dit moment kunnen Zeeuwse jongeren hun stem slechts la ten horen in de gemeentelijke politiek. Daar wil de provincie verandering in brengen. Via jeugdpanels geeft ze jongeren een stem. Het is de bedoeling dat jongeren uit alle Zeeuwse windstreken betrokken worden bij de panels. In overleg kunnen jongerente- ams gevormd worden die zich buigen over een bepaald onder werp. Deze panelleden gaan ver volgens rond de tafel zitten met statenleden en de betrokken ge deputeerde. In het advies rich ting de politiek kunnen ze hun eigen ideeën uitdragen. Het doel is het opbouwen van een perma nente relatie tussen de jongeren en de provinciale politiek. Het werven van jeugd is al be gonnen. In flyers worden jonge ren, uit alle delen van Zeeland, uitgenodigd voor een startbij eenkomst (20 oktober van 19.00 tot 21.00 uur in 't Beest in Goes), waar het één en ander uitgelegd wordt over het reilen en zeilen van de panels. Deelna me aan de bijeenkomst is vrij blijvend. Tijdens de startbijeenkomst ver tellen beleidsmedewerkers van de provincie over de verschil lende onderwerpen, waar uitein delijk drie panels voor worden gevormd. De aanwezigen kun nen zelf kiezen welk onderwerp hen het meest aanspreekt. Ook worden er afspraken gemaakt over bijvoorbeeld de plaats waar de verschillende panelleden re gelmatig bijeen komen. Als jongeren kiezen voor een bepaald thema, zoals bijvoor beeld Jeugdzorg, moeten ze be paalde dingen over het gekozen onderwerp onderzoeken en be schrijven. Het uiteindelijke ad vies van de jongeren wordt aan de provincie gegeven die er ver volgens mee aan de slag gaat. Geïnteresseerde jongeren kun nen contact opnemen met llona Vette van de provincie Zeeland, jij@zeeland.nl of 0118-631225. Door middel van een wed- strijdrooster, dat vooraf door de organisatie werd uitgedeeld onder het scheidsrechterscorps wist De Bruijn, in het dagelijks leven werkzaam bij het Water schap Zeeuwse Eilanden in Middelburg, al dat ze tot en met zondag (de dag van de hal ve eindstrijd en finale) kon blijven. Maar zou ze alleen worden aangewezen worden voor de halve finale of zelfs de eindstrijd? Van woensdag tot en met zaterdag werkte twaalf wedstrijden vlekkeloos. Zater dagavond kreeg De Bruijn een A4'tje in haar handen geduwd. Ze stond er op voor de halve fi nale èn de eindstrijd. "Mijn hartslag was iets hoger dan normaal", bekent ze. Na de eu forie wist ze wat haar te doen stond. "Zaterdagavond leefde de finale al heel sterk bij me. Je weet datje toch alleen in die arena staat. Iedereen ziet je staan, iedereen kijkt naar je. Je moet zo goed mogelijk preste ren anders gaat het ten koste van de prestaties van de spe lers." Het lijkt overdreven wat De Bruijn zegt, hel tegendeel is echter waar. Een WK-finale is haast topsport en constant bij In de Zeeuwse Bibliotheek is een tentoonstelling met foto's van A. den Doolaard ingericht, (foto: ZDC/A. den Doolaard) tredens van onder andere het Zeeuws Mannenkoor, Studio Free en harmonieorkest Concor dia. De manifestatie begint om 20.00 uur en kaarten kosten 8,50 euro. De uitvoering is op vrijdag 5 november ook te zien in de Stadsschouwburg in Middel burg. In Vlissingen wordt op 16 okto ber het symposium Scheepswerf de Schelde en het MS Willem Ruys gehouden. Oud-directeur J. Weug van De Schelde en A. van Dijk van de Heemkundige Kring Walcheren kijken terug op de samenwerking tussen de scheepswerf De Schelde en de Koninklijke Rotterdamsche Llo yd in de periode 1883-1947. Het symposium wordt gehouden in het Arsenaaltheater in Vlissin gen en duurt van 9.45 tot 15.30 uur. In het gemeentearchief in Vlissingen is in de eerste week van november een expositie te zien over de Duitse bezetting van de stad. En het Zeeuws Ma ritiem MuZEEum in Vlissingen besteedt met de expositie Het dichten van de dijken aandacht aan de inundatie en het droog maken van Walcheren. Cees Bantzinger en oorlogsjournalist A.den Doolaard legden de cais sons, de zandzakken en het vele water vast in meer dan tweehon derd schetsen en aquarellen. De ze expositie is te zien van 16 ok tober tot 6 maart volgend jaar. GOES, Verryn Stuartweg 14a Tel: 0113 - 32 39 n MIDDELBURG, Herculesweg 13 Tel: 0118 - 67 49 84

de Faam | 2004 | | pagina 13