Zeeuwen tonen weinig animo voor petitie tegen komst WCT KORTING* Zeeland Anders: 'Discussie is pas laat op gang gekomen' Winnaars ballonnenwedstrijd Hosternokke is voorlopig mooiste Zeeuwse woord KUNST TE KIJK SPORT EN SPONSOR De Hooizolder en Autobedrijf Melsen steunen bowlingteam Overlijden van wethouder schokt gemeenschap Shantykoor en brassband brengen samen een populair programma Kaaswinkel scoort goed Tabadila slaat vleugels uit Symposium van jarige vereniging Leren wonen in een oud pand Streekproducten in Middelburg ARNEMUIDEN DOMBURG MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG RITTHEM VEERE VLISSINGEN op Giorgio Armani Tegen inlevering van deze bon ontvangt u 16% korting* op Giorgio Armani bij ICI PARIS XL, Lange Delft 70-74 in Middelburg (tel. 0118 - 641 964). ICI PAKJSXiL Condoleance Meerstemmig Woensdag 6 oktober 2004 De Faam In de Zeeuwse Bibliotheek hangen foto's van A. den Doolaard over de Walchcrse dijkdichtingen in 1945. (foto: ZDC/A. den Doolaard) Museum Arnemuiden. Langstraat 35, 60-jarige bevrijding van Ar- nemuiden, woensdag en zaterdag van 13.30-16.30 uur, t/m 30 okto ber. Badhotel Domburg, Domburgseweg la, schilderijen van kunste naars uit atelier De Glazen Pui, maandag t/m zondag van 11.00-23.00 uur. t/m 31 december. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, aquarel len van Addie Nieuwenkamp-Midavaine en coconsieraden van Diane Christine Dille, dinsdag t/m zaterdag van 11.00-13.00 en 15.00-19.00 uur. zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 31 oktober. Marie Tak van Poortvlietmuseum, Ooststraat 10a, 'Moen! Tussen Toorop en Mon driaan', een jubileumtentoonstelling over het leven en het werk van de kunstenares Mies Elout-Drabbe, dinsdag t/m zondag van 13.00- 17.00 uur. t/m 7 november. De Vleeshal, Markt, superstudio films, foto's, collages, filmscenario 's en werken van Italiaanse architecten, 'Superstudio: Life without Objects', dinsdag i/ftt zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 7 november. De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, tekeningen van Pie- ter Slagboom, '2001 -2004', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 21 november. Gallery Maritime, Gortstraat 43, geluid, 'Ge boeid door het Zeeuwse', t/m 8 januari. Schilderijen van Geer Huy- bers en Joke Keuning, werken van Minne Onnes, foto's van Joop Overkleeft en sculpturen van Hennie de Boer, 'Zee-lucht en hier en daar een bootje', t/m 31 oktober, donderdag t/m zondag van 12.00- 18.00 uur. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, glasob jecten van Martine Knoppert, donderdag t/m zondag van 14.00 t/m 16.30 uur, t/m 7 oktober. Zeeuws Archief. Hofplein 16, archief stukken. museale voorwerpen, beeld en geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden', t/m 8januari, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, tekenin gen en schilderijen van Leonard Maas, t/m 9 oktober. Foto's van A. den Doolaard over de Walcherse dijkdichtingen in 1945, 'Het ver jaagde water', 27 september t/m 20 november. Digitaal bewerkte aquarellen van Karin de Visser, t/m 31 oktober, maandag van 17.30- 21.00 uur. dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. 't Gasthuis. Noordpoortplein 2, schilderijen van Sam Klaasse. t/m 31 oktober. Lunchroom De Truffel, Sint Jans straat 9a, foto's van Willem Vader, 'Kunst en Natuur', t/m december. Galerie 'T', Turfkaai 25-27, schilderijen van Kathe Ruyssenaars en Bert van Steen, bronzen van Anke Bimie, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur. t/m 30 oktober. Lijstenmakerij Indigo, Lange Noordstraat 58, schilderijen en tekeningen met inkt van Sanne Karenko, t/m 10 okto ber. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwondertentoonste- ling, Alice in Wonderland, voor iedereen vanaf vier jaar, dagelijks van 10.00-17.00 uur. t/m 31 oktober. Lunchcafé De Orangerie, Duinvlietweg 6, schilderijen van Bas Vlasblom. 'Walcheren breekt de golven', dagelijks van 10.00-16.30 uur. t/m 31 oktober. Palazzoli Huis, Oranjeplein 41, etsen en lino's van Marlies Dijkstra, dinsdag, woensdag en donderdag van 14.00-16.00 uur. t/m december. Fort Rammekens, Rammekensweg, 'de vier seizoenen van Ramme- kens' met fraaie foto's van het fort, de kreken, de flora, de vogels en de lichtval, dinsdag t/m zondag 13.00-17.00 uur. t/m 31 oletober. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25/27, 'KLEUR-R1JK gekleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht (1800-1900). Klei en fotografie van Jackie Bongers en schilderijen en foto's van Carla Roe- lofs, 'Contact in beeld', maandag t/m zaterdag 12.00-17.00 uur en zondag 13.00-17.00 uur, t/m 7 november. Grote Kerk, Oudestraat 26, schilderijen van Frits van Til, 'A Pillow on a Crossroad', t/m 20 november. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, erotisch humoristi sche tekeningen van Jan Sanders, 'Weelderige dames ander zee- mansgeluk', t/m 10 oktober, schilderijen uit Denemarken, Duitsland, Nederland, Noorwegen en Zweden, 'Noordzeekusten 1830-1930', t/m 9 januari, schilderijen uit eigen collectie van Kunstkring het Zui den (1919-1939), 'Geïnspireerd door het Zeeuwse licht', t/m 24 okto ber. maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur. zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. DeWiIlem3, Oranjestraat 4, expositie 'Heldin nen' van kunstenaars Ronald Giphart en Eric van der Eisen, donder dag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 14 november. DeCilinder, Arsenaalplein, de eenminuten 21 films, van kunstenaars van het Sandberg Instituut uit Amsterdam, dagelijks, 24 uur per dag, t/m 30 december. deWatertoren AK, Rijksweg A58, foto's van bekende (pop)iconen, schilderijen en objecten van diverse kunstenaars, 'The Drifter The Dreamer', donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur. t/m 14 november Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, digitaal be werkte aquarellen van Karin de Visser, maandag van 13.00-21.00 uur. dinsdag t/m vrijdag van 10.00-18.00 uur, zaterdag van 10.00- 17.00 uur. t/m 31 oktober. MIDdELBURG - Discotheek De Hooizolder en Autobedrijf Melsen sponsoren samen het bowlingteam van Michael Snijders, Jan Luuk Schuring en Jona Moljaars. Het team reist dit jaar af naar wed strijden in Dordrecht, Goes, Bre da. Den Haag, Rotterdam en Schiedam. Verder zijn er nog vijftien initiële wedstrijden in en buiten Middelburg. Zeeuws kam pioen Michael Snijders beet 4 september het spits af toen hij na mens Bowling Vereniging Middelburg uitkwam in Schie dam. Een enthousiast bowlingteam. (foto: pr) MIDDELBURG - Hester van Rees van Zeeland Anders biedt Gedeputeerde Staten vandaag een paar duizend handtekeningen tegen de Westerschelde Container Ter minal (WCT) aan. Het zijn er minder dan de lobbygroep had gehoopt. Jammer, vindt Van Rees, maar ze heeft er wel een verklaring voor. "Een contai- nerterminal staat voor veel mensen ver van hun bed. En wie is er niet voor werkgele genheid? Dat er ook nadelige gevolgen zijn, is pas recent ter sprake gekomen." Door Bettie Hollestelle Stankwalmen, vrachtwagens die dag en nacht door praktisch heel Zeeland denderen, zware treinen die de bewoners langs de spoor banen 's nachts elk kwartier wakker schudden en een flink stuk Zeeland waar het nooit meer helemaal donker zal zijn. Het is een somber beeld dat Van Rees schetst. En dan heeft ze het nog niet eens over de enorme fi nanciële risico's voor de Provin cie en de betrokken gemeenten. "Slechts een klein deel van de 1.2 miljoen containers per jaar is voor de Zeeuwse industrie be stemd. Voor de rest worden de hoofdwegen door heel Zeeland als doorvoergebied gebruikt. Op de A58 zal er gemiddeld elke 1.2 minuut een vrachtwagen voorbij komen. Dag en nacht." Ook door de tunnel en Zeeuws Vlaande ren. op de Dammenroute en de N256 richting Zierikzee zal de verkeersintensiteit flink toene men. Van Rees: "Dan wordt Zeeland een stuk minder aan trekkelijk om te recreëren. Je kunt nog op het strand zitten, maar dan wel in de stank." De WCT zal zo'n tweehonderd hec tare in beslag nemen. "Dat zijn vierhonderd voetbalvelden die 's nachts verlicht zijn. De westkust van Zeeuws Vlaanderen, Wal cheren en de Zak van Zuid Be veland gaan daar veel last van krijgen." In 2003 vernietigde de Raad van State het besluit tot aanleg van de WCT. De Provinciale Staten vroegen Gedeputeerde Staten vervolgens de mogelijkheden van een nieuwe WC'T-procedure te onderzoeken. In het statende- bat van morgen wordt besloten of het College zal doorgaan met onderzoeken die een eventuele nieuwe streekplanherziening voor de aanleg van de WCT moeten onderbouwen. Daarbij komen de geluidsoverlast en de effecten op het milieu en de eco nomie aan de orde. Aan de hand daarvan wordt in juli 2005 be sloten of er een nieuwe procedu re wordt gestart. Van Rees stelt dat de Provincie door belangenverstrengeling te eenzijdig op de ontwikkeling van de haven is gericht. De ver antwoordelijke gedeputeerde van economische zaken, G. de Kok, zit ook in het dagelijks en in het algemeen bestuur van Zeeland Seaports, samen met wethouders van de betrokken gemeenten Vlissingen, Borsele en Terneuzen. "Dat geeft de ha ven een enorme slagvaardigheid. Als je in de directie van de haven zit, dan wil je daar iets mee doen, dat is logisch. Maar daar mee komt de onafhankelijkheid van bestuur in gedrang." De Kok wijst die beschuldiging resoluut van de hand. "Zeeland Seaports is een overheidsbedrijf waarin juist bestuurders zitten. Deze constructie is door de Staten goedgekeurd. Het is een hele open constructie waarbij ik in het openbaar verantwoording moet afleggen." Zeeland Sea ports is meer open dan een ge woon bedrijf, zegt hij. "En van belangenverstrengeling is dan De prijswinnaars bij elkaar, (foto: pr) (advertentie) 16% Vanaf de adviesprijs. O 717333 021054 Vanaf de adviesprijs. Aanbieding is geldig van 4 t/m 17 oktober 2004, zolang de voorraad strekt en is alleen geldig in bovenstaande winkel. Hester van Rees startte een handtekeningenactie tegen de WCT. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Middel burgs nieuwste brandweerka zerne werd 15 mei geopend. Tijdens de feestelijke open dag was er een ballonnenwed strijd. De ballon van Jesse Heyms kwam het verst: hij werd teruggestuurd vanuit Erpe- Mere. Tweede en derde prijs gingen naar Danny Dinge- manse en Jessica Marijs. ook geen sprake." Van Rees heeft echter nog meer verwijten. Zo heeft de Provincie volgens haar niet duidelijk ge maakt wat de verdere gevolgen van de WCT zullen zijn. "Daardoor hebben de mensen zich niet gerealiseerd dat het voor hen persoonlijk consequen ties kan hebben. De mensen ver onderstellen 'de overheid be denkt het en het is voor de werk gelegenheid, dus het zal wel goed^zijn'. Daardoor is de dis cussie laat op gang gekomen". De toename van de werkgele genheid is volgens Van Rees be trekkelijk. "Eerst hadden ze het over 2700 banen, nu over 1100, maar door de toenemende auto matisering haal je dat niet eens en wordt het in de toekomst waarschijnlijk nog minder. Ter vergelijking: de nieuwe vesti ging van de Jumbo-supermarkt in Heinkenszand heeft een op pervlakte van tweeduizend vier kante meter en biedt honderd ar beidsplaatsen, waarvan de meeste voltijds. Het gaat hier om een vijfde hectare, een fractie van de tweehonderd hectare die de WCT in beslag gaal nemen." Als het college doorgaat met de voorbereidingen vreest ze dat het hele proces niet meer terug te draaien is. De hamvraag is of je voor de werkgelegenheid van nog geen RITTHEM - De Vlissingse wethouder, tevens loco-bur gemeester, Kees de Keijzer is maandagochtend in zijn woonplaats Ritthem plotse ling overleden aan een hart stilstand. Hij is 62 jaar ge worden. Inwoners van Vlis singen, Souburg en Ritthem kunnen een condoleancere gister tekenen. In de hele ge meente is geschokt gerea geerd op de dood van De Keijzer. Kees de Keijzer was sinds 1982 raadslid voor de Partij van de Arbeid. De laatste acht tien jaar was hij wethouder. Hij was belast met de porte feuille volkshuisvesting, onderwijs, openbare werken en stadsbeheer. Hij was onder meer verantwoordelijk voor de herstructurering van het Middengebied, de ontwikke ling van het Scheldeterrein en de renovatie van het Vlissing se stadhuis dat volgende week betrokken wordt. Bovendien was hij wijkwethouder van het Middengebied. Het gemeentebestuur en de medewerkers van de gemeente zijn diep geschokt door zijn overlijden. Op drie plaatsen is een condoleanceregister te te kenen: aan het Stadhuisplein 20 in Vlissingen, in de biblio theek aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg en in Ons Dorpsleven in Ritthem. 1000 man de leefkwaliteit in Zeeland mag opofferen, stelt Van Rees. "Er zijn andere ma nieren om werkgelegenheid te creëren die de Zeeuwse waarden intact laten. Zeeland is uniek. De frisse lucht, de rust, de weids heid en de natuur. De kleine dorpjes in het landschap, de boerderijen met rode daken, zwarte schuren en witte dak lijsten. De kleinschaligheid. Die waarden vormen de identiteit van Zeeland en je kunt ze ook in geld uitdrukken en in werkgele genheid omzetten. Als de WCT er komt, wordt die identiteit aan getast. Aanleg van de WCT vergt enorme investeringen. Om het rendabel te maken zouden nieuwe investeringen nodig kun nen zijn. Je begint aan iets waar je gemakkelijk de greep op kunt verliezen. Als je voor de WCT kiest, verlies je Zeeland zoals het is." Het Veerse Scheepstuig, (foto: pr) VLISSINGEN - Het shanty koor Het Veerse Scheepstuig uit Veere en de brassband Caecilia uit Vlissingen ver zorgen zaterdag 30 oktober samen een najaarsconcert in de Sint Jacobskerk in Vlis singen. De beide ensembles bieden een avondvullend programma rond het thema Muzikaal Ma ritiem, van suite tot top veertig en van Engelse shanty tot Nederlands meest nostalgi sche visserslied De klok van Arnemuiden. De brassband en hel shanty koor treden twee keer op, zo wel afzonderlijk als samen, onder meer met zeer populaire nummers en volkswijsjes. Het is trouwens de tweede keer dat de beide ensembles samen musiceren. In 2003 werd met groot succes opgetreden tij dens de opening van Small Sail Vlissingen, het concert vond toen ook plaats in de SintJacobskerk. De brassband Caecilia bestaat al 111 jaar, de uitgebreide en complete brassbandbezetting is opgebouwd sinds 1964. De band staat onder leiding van Piet Meliefste, die nadrukke lijk kiest voor een gevarieerd en graag beluisterd repertoire. Het shantykoor Het Veerse Scheepstuig bestaat vijf jaar en staat onder leiding van de uit Rusland ■afkomstige Emilia Tabachnikli. Het koor brengt Nederlandse, Engelse, Duitse en Russische zangnummers, die alle over zee en zeelui gaan. De uitvoeringen zijn drie- en vierstemmig. Het concert begint om 20.00 uur in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. MIDDELBURG - De Zeeuw- sche Vereeniging voor Dialect onderzoek heeft de eerste hon derd inzendingen voor de ver kiezing van het mooiste Zeeuwse woord binnen. De vereniging bestaat 75 jaar en viert dat onder meer met de dialectwedstrijd. Het vloek woord hosternokke staat voor lopig op de eerste plaats. De inzendtermijn voor de mooiste, leukste, grappigste of meest tot de verbeelding spre kende Zeeuwse woorden en uit drukkingen begon 15 september. Het meest ingezonden woord is tot nu toe hosternokke. Deze bastaardvloek of kreet van ver bazing blijkt buiten Zeeland lie felijk te klinken of een gevoel van nostalgie op te roepen. Een goede tweede is op dit moment vanaestentende of vaneffentèn- de met als motivatie dat hei woord een hele zin in zich bergt (van het begin tot het eind) die in heel Zeeland begrepen wordt, maar daarbuiten niet. In de categorie uitdrukkingen staat mokokè op nummer één. Het schijnt dal veel niet- Zeeuwen deze uitdrukking graag leren om met hun Zeeuwse ta lenkennis te kunnen pronken. Hetzelfde kan gezegd worden van Kiek, kiek, daè lópt een ka cheltje op d'n diekdat op de tweede plaats staat. Inzenden voor de verkiezing kan nog tot 3 1 oktober. Het wed strijdformulier ligt bij alle Zeeuwse bibliotheken, maar kan ook via het internet worden op geroepen: www.zeeuwsebiblio- theek.nl. MIDDELBURG - Fromagerie Forianne aan het Damplein in Middelburg is door naar de halve Finale in de strijd om de titel Beste Specialiteitenwin kel van Nederland met daar aan verbonden de Trophique Superieur. In september werden de negen tien deelnemende winkels ge controleerd. Fromagerie Forian ne is eigendom van L.C. Mag nus. Deze nationale competitie moet ondernemers in de kaas- en delicatessenbranche stimule ren de kwaliteit van hun zaak nog verder op te schroeven en hun specialisme duidelijker aan de consument kenbaar te ma ken. MIDDELBURG - Het project 'Tabadila in de wijk' heeft van de provincie 68 duizend euro subisdie gekregen. In het subsidiepotje beleidskader Sociale Zorg zat nog één miljoen euro. Het project in de Middel burgse Stromenwijk is er op ge richt Molukse ouderen met aan dacht voor de Molukse identiteit te kunnen verzorgen. Tabadilla beheert twaalf woningen in dat zorgcentrum in de wijk. Het heeft volgens Zorgstroom alles netjes voor elkaar en kreeg daarom sub sidie. Er zijn nu mogelijkheden - aldus Zorgstroom - om andere wijken op Walcheren te laten de len in de cultuurgebonden moge lijkheden die het woonzorgcen trum biedt. Het project is opgezet door samenwerking tussen de Stichting Tabadila en Zorgstroom, het is uniek in Nederland. MIDDELBURG - Met een heel leger (ex) Zeeuwse prominenten viert de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek zaterdag 20 november haar 75-jarig be staan. Tussen 09.45 en 16.45 is er in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een symposium over de rijk dom van tweetaligheid onder de titel 'In't Zêêuws kan't ok'. Op het eind van de dag wordt bekend gemaakt wie winnaar is geworden van de wedstrijd wie het origineel ste Zeeuws woord of Zeeuwse uit drukking heeft ingestuurd. De wedstrijd loopt overigens nog tot eind oktober. Voor de wedstrijd worden tien Zeeuwse woorden boeken verloot onder de beste in zenders en tweehonderd inzenders krijgen een jaarabonnement van het blad Nehalennia. Actueel uit Israël MIDDEL BURG - Harri Nihom van de Stichting Chai uit Israël gaat donderdag 14 oktober in op ac tuele zaken in zijn land. Hij doet dat op uitnodiging van de Zeeuwse Stichting Steun aan Is raël in De Hoeksteen aan de Vrijlandstraat in Middelburg, aanvang 19.45 uur. Nihom verhuisde 25 jaar geleden naar Israël. Hij is de grote anima tor van de Stichting Chai, die zich inzet voor de armsten in Israël. Sinds de oorlog is de economische toestand verslechterd, veel men sen zijn afhankelijk van de gaar keukens. Ook geeft hij een Nieuwsbrief uit voor mensen bui ten Israël. Tijdens de bijeenkomst zijn ook producten te koop uit Is raël. VEERE - Wie meer wil weten over de historie van de gebou wen en woonhuizen in Veere kan meedoen met een cursus 'Wonen in een monumenten- pand in een monumentenstad (Veere)'. Die begint maandag 1 november en wordt vervolgd op wisselende werkdagen. Na een inleiding over de geschiedenis van Veere als monumentenstad, volgen praktijkgerichte bijeenkomsten, onder meer in het Stadhuis van Veere en in het Zeeuws Archief in Middelburg. Voor de organi satie tekent onder meer de ZVU en het Zeeuws Archief. Aanmel- dinsen worden bij de ZVU (01T8-634800) verwacht. MIDDELBURG - Barend en Nienke Midavaine hebben in de gerestaureerde huizen aan de Kromme Weele 4-6 in Middel burg (naast De Mug) een streek productenwinkel geopend. Het is de eerste in Zeeland. Het ei- genaarspaar deed dat in samen werking met de Stichting Streek producten van 't Zeeuwse Land. Het naastgelegen restaurant gaat de streekproducten gebruiken in de gerechten. Verder worden re gelmatig proeverijen gehouden.

de Faam | 2004 | | pagina 8