Taxushagen op begraafplaats helpen mee aan kankerbestrijding Veranderingen in Wet Kinderopvang Gemeente en Woon zorg Nederland in vesteren in Middelburg Spijkenisse wint landelijke duikwedstrijd Ramsburg/Punt Arnestein Chatten met de wethouder MiddelburgPlaza op Contacta Werk aan riool Laan der Verenigde Naties Internetpunt weer open Woensdag 6 oktober 2004 De Faam 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Téxt, vanaf pagina 830 De gemeente en Woonzorg Nederland gaan de komen de jaren intensief samen werken. Woonzorg Neder land gaat als sociale ver huurder een rol spelen in de totstandkoming van woon- servicezones in de ge meente. Er zal extra wor den geïnvesteerd in nieuw bouw. Als partner in het project Woonservicezones heeft Woonzorg Nederland in fe bruari al het convenant gete kend, waarin alle samenwer kende partijen verklaren ge zamenlijk de nek uit te steken om de woon- en leefsituatie te verbeteren van inwoners van Middelburg in het alge meen en mensen met een zorgvraag in het bijzonder. De volgende stap is nu gezet. Woonzorg Nederland is als woningcorporatie al actief binnen de gemeente Middel burg. Zij voert in de gemeen te momenteel het beheer over twee verzorgingshuizen en ruim 150 zelfstandige huurwoningen. Woonambities In de NotaWonen in Middel burg 2003-2007 heeft de ge meente Middelburg een am bitieuze taakstelling op het gebied van wonen vastge steld. Deze taakstelling komt voort uit de groeiambities uit de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030, de actuele situatie op de woningmarkt, het project Wonen, Zorg en Welzijn en de komst van de Roosevelt Academy naar Middelburg. In de uitvoering hiervan is de gemeente aangewezen op de samenwerking met partners. Net als de gemeente heeft ook Woonzorg Nederland aangegeven dat zij in de toe komst wil investeren in ver nieuwing van de woningvoor raad. Die vernieuwing heeft met name betrekking op de verouderde verzorgingshui zen die Woonzorg Nederland beheert. Geheel in de lijn van de Middelburgse visie op zorgvernieuwing zet Woon zorg Nederland hierbij in op nieuwe mogelijkheden voor zorgbehoevenden om indien gewenst zelfstandig te wonen met een aanbod van zorg, welzijn en diensten in de ei gen vertrouwde wijk. Daar naast is Woonzorg Nederland bereid het huidige vastgoed beschikbaar te stellen voor andere doelgroepen. Zo zal het huidige Roggeveenhuis worden omgevormd tot huis vesting voor de nieuwe lich ting studenten van de Roose velt Academy in september 2005. De afspraken De huidige situatie op de wo ningmarkt en de vernieuwin gen in de zorgsector vragen om een uitbreiding van het aantal levensloopbestendige huurwoningen in de gemeen te. Woonzorg Nederland zal een deel van deze taakstel ling op zich nemen. Zij is be reid om het verliesgevende deel van de investeringen die dit met zicht meebrengt voor haar rekening te nemen. Als tegenprestatie hiervoor biedt de gemeente de bouwgrond voor huurwoningen tegen een lagere grondprijs aan dan ge bruikelijk is voor de commer ciële markt. Op basis van de zelfde voorwaarden zijn eer der afspraken gemaakt met de grootste corporatie in de gemeente, Woongoed Middelburg. Deze afspraken worden vast gelegd in een samenwer kingsovereenkomst. Met de ondertekening daarvan wordt de relatie tussen de gemeen te en Woonzorg Nederland op het terrein van wonen be vestigd. Beide partijen onder schrijven hiermee eikaars am bities en zijn bereid fors te in vesteren in de woonkwaliteit van Middelburg. Burgemeester Schouwenaar en directeur Bakker van Woon zorg Nederland tekenen vóór een intensievere samenwerking. Foto: Gemeente Middelburg/Mieke Wijnen Spijkenisse mag zich win naar van het landelijk brand weerkampioenschap duiken noemen. Voor de Maisbaai namen de teams van brand weer Tholen, Brielle, Wage- ningen, Spijkenisse, Vianen, Zaanstad, Loenen aan de Vecht en Gorinchem het za terdag tegen elkaar op. Zij kregen een scenario voorge spiegeld, dat zich afspeelde op en onder het water. De Stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg organiseerde de wedstrijd. Middelburg Plaza is de naam van het Middelburgplein op de bedrijvenbeurs Contacta in de Zeelandhallen in Goes. Ge meente Middelburg en 21 Middelburgse ondernemers presenteren zich op eigen wijze aan het publiek. De beurs vindt plaats van dinsdag 12 tot en met donderdag 14 oktober. Een bezoek aan de Contacta is om meer redenen interessant. Be drijfsmatig Zeeland presenteert zich en komt met van alles uit de kast om de aandacht van bezoe kers te trekken. Een tas wegge- .vertjes aan het einde van het be zoek is eerder regel dan uitzonde ring. De beurs is vooral interes sant voor (startende)ondememers die hun netwerk willen aanvullen en bijhouden. Overheden laten zich van hun beste zakelijke kant zien en geven informatie over pro jecten die zijn gericht op econo mische ontwikkeling en bedrijven terreinen. Gemeente Middelburg presenteert het nieuwe terrein de Mortiere, de plannen om Ar- nestestein op te knappen en geeft verder info over het vestigingsbe leid. Maar op Middelburg Plaza kan nog veel meer. U kunt door een potje jeu de boules te spelen een weekendje weg voor het hele ge zin winnen. Ook maakt iedere deelnemer kans op een jeu de boules-spel. De hoeveelheid sets is beperkt, dus op op. Er zijn nog veel meer activiteiten op het plein. Op dinsdag 12 oktober is van 18.00 tot 22.00 uur karika tuurtekenaar Frank Los aanwezig. Een steltenloper en ballonartiest Wally geven op woensdag van 15.00 tot 18.00 uur een optreden. The Hustler laat u tussen 19.00 en 21.00 uur versteld staan met zijn goocheltrucs. Op donderdag is er van 19.00 tot 22.00 uur een optre den van de artiest op één wiel, Leo van de Woestijne. Openingstijden: dinsdag van 18.00 tot 22.00 uur. Woensdag van 14.00 tot 22.00 uur. Donder dag van 14.00 tot 22.00 uur. Meer info op www.contacta.nl. De presentatie van het concept Structuurschets Kanaalgebied afgelopen zomer heeft de nodi ge vragen en opmerkingen op geleverd. Voor de duidelijkheid is het plangebied omgedoopt in 'Ramsburg/Punt Arnestein'. Het college van burgemeester en wethouders vindt het noodzake lijk eerst een discussie met de gemeenteraadsleden te voeren over de doelstellingen, uitgangs punten en randvoorwaarden van het project. Het is de bedoeling dat deze kaderstellende discus sie in het najaar zal plaatsvinden. De gemeente neemt daarom de tot nu toe ingekomen inspraakre acties in het verdere proces mee en, afhankelijk van het resultaat van de kaderstellende discussie, in een later stadium alsnog be antwoorden. De gemeente nodigt u van harte uit deze discussies bij te wonen. Wanneer en waar deze plaatsvin den vermelden wij op deze infor matiepagina, op internet en wij doen een persbericht uit. Klankbord Voor een goede planontwikkeling zal de gemeente de communica tie met bewoners, bedrijven en verenigingen intensiveren, mede door het inzetten van een klank bordgroep. Omdat de plannen een directe invloed hebben op de woonomgeving van inwoners en de werkomgeving van bedrijven, is het belangrijk dat een afvaardi ging van de verschillende doel groepen via deelname in een klankbordgroep in het verdere proces betrokken worden. De klankbordgroep wordt in overleg met de wijktafel samen gesteld en het is belangrijk dat in deze groep zoveel mogelijk standpunten vertegenwoordigd zijn. Indien u van de klankbord groep deel wilt uitmaken kunt u zich aanmelden bij Rob Kosters, telefoon 67 53 18 of stuur een e- mail naar r.kosters@middelburg.nl. Iedere donderdagavond zit een wethouder of de burgemeester achter de computer om te chat ten met inwoners van de ge meente. De chatsessies maken het inwoners van de gemeente gemakkelijk om van gedachten te wisselen met hun bestuurders. Snel en simpel. Het is een aanvul ling op het persoonlijke spreek uur, elke week op dinsdagmid dag. De chatsessies zijn ook te volgen zonder dat je meedoet. Via de knop 'archief kun je de vorige chatsessies teruglezen. Je vindt de chatbox op www.middelburg.nl: via de home page klik je er direct naar toe. De volgende chatsessie is op donderdag 7 oktober van 19.00 tot 20.00 uur. Wethouder Leo Luitwieler geeft dan graag antwoord op uw vragen. Gemeente Middelburg begint in week 42 of 43 met riolerings werkzaamheden in een deel van de Laan der Verenigde Na ties. Het gaat om de oostelijke groenstrook naast de Laan der Verenigde Naties van de Dom- burgse watergang tot de As serlaan. De werkzaamheden gaan onge veer vijf weken duren en gaat ge paard met verkeersmaatregelen. Tijdens het werk is de oostelijke rijbaan afgezet. Fietsers moeten, zowel de wijk in als de wijk uit, over de route Europalaan-Elzen- laan-pad, langs de Domburgse- watergang. Een tijdelijke ver- keersinstallatie regelt het gemoto riseerd verkeer, zodat verkeer in twee richtingen om en om rijdt. Vanuit de gemeente houdt de heer Chris Mouthaan toezicht op het werk. Voor eventuele vragen kunt u hem bereiken op nummer 67 53 91Omwonenden hebben een brief over de werkzaamheden ontvangen. Het Wijk Internet Punt Nieuw- Middelburg aan de Sportlaan 23a gaat op 13 oktober weer open. Voor een euro per uur kunt u iede re woensdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur surfen op het Word Wide Web. Er is iemand aanwezig die u kan helpen met het internet ten en het versturen van een e- mail. De taxushagen op de Middelburgse begraaf plaats worden ingezet in de strijd tegen kanker. De Taxus Baccata bevat onder andere taxol. Een belang rijke stof voor de farma ceutische industrie. 'Al het snoeisel is verzameld en dezelfde dag nog naar de drogisterij gebracht', vertelt medewerker op de begraaf plaats en groenkenner Johan Antheunisse. 'Dat moet ook, anders het verliest het snel het gehalte aan taxol en kan de hele partij afgekeurd wor den.' De farmaceutische in dustrie haalt de bruikbare stoffen eruit waar bepaalde vormen van kanker mee be streden worden. Antheunis se: 'In totaal is maar liefst duizend kilo aan snoeisel af gevoerd. Afhankelijk van de hoeveelheid bruikbare stof wordt er een vergoeding uit gekeerd die ook weer aan de kankerbestrijding ten goede komt. We zijn blij dat we op deze manier een bijdrage kunnen leveren aan de kan kerbestrijding.' De Taxus De Taxus is een langzame groeier en kan op latere leef tijd met eenmaal knippen per jaar volstaan. Taxus is een van de weinige struiken (of eigenlijk boom) die we bij zijn Latijnse naam noemen. Je hoort maar weinig mensen over de venijnboom spreken, zoals hij in het Nederlands wordt genoemd. En het ve nijn zit in heel de plant, want de Taxus is namelijk hele maal giftig, het vruchtvlees van het zaadje uitgezonderd. Van oudsher is het een plant die je vaak tegenkomt op begraafplaatsen, hij is het symbool van het eeuwige le ven door zijn altijd groene aanzicht. Op oude Engelse begraafplaatsen zie je ze vaak alleen staan. Dit is een meer opgaande vorm, die in het donker veel weg heeft van een spookgedaante die dan de boze geesten zou verdrijven. Het hout van de Taxus is zeer taai en veer krachtig en hier werden vroeger bogen van gemaakt. En de beste schaakstukken worden nog altijd van Taxus hout. De Taxushagen, op het oude gedeelte van de Middelburgse begraafplaats, zijn allemaal van de soort Taxus Baccata. De taxussen op de Middelburgse begraafplaats bevatten be langrijke stoffen voor kankerbestrijding. Na het snoeien wor den de bladeren naar de drogist gebracht. (foto: Gemeente Middelburg/Mieke Wijnen) De afgelopen tien jaar heeft de kinderopvang in Nederland een spectacu laire ontwikkeling door gemaakt. De bestaande wettelijke kaders en re gelingen bleken niet meer toereikend te zijn voor een sector die zo snel groeit en waarvan steeds meer ouders en kinderen gebruik maken. Het kabinet heeft nieuwe wetgeving aangekondigd. De gemeente wil u nu al vast op de hoogte bren gen. Kern van de nieuwe Wet Kin deropvang is de financiering door ouders, werkgevers en overheid. Daarnaast stelt de wet eisen aan de kwaliteit van de kinderopvang. De wet wordt per 1 januari 2005 van kracht. De wet brengt veranderingen met zich mee. Voortaan sluit u zelf een contract af met de kinderop vangorganisatie. Ook bent u (eind)verantwoordelijk voor het betalen van de rekening. Verder kunt u bij uw werkge vers) een bijdrage in de kosten voor kinderopvang vragen. De werkgever is niet verplicht hieraan tegemoet te komen. Bij de belasting dienst kunt u een aanvraag indienen voor een tegemoet koming. De wet geldt alleen voor for mele kinderopvang: dagop vang voor kinderen van nul tot vier jaar, buitenschoolse opvang voor basisschoolkin deren en opvang door ouderparticipatiecrèches of door gastouders via een gastouderbureau. Kinderop vang door buren, familie of vrienden; peuterspeelzalen of overblijfmogelijkheden voor schoolgaande kinderen zijn geen formele vormen van opvang en vallen niet onder de wet. Rijksbijdrage De overheidsbijdrage geldt voor ouders die werk combi neren met zorg voor kinde ren. Het Rijk betaalt een be paald percentage van de op vangkosten die u maakt. Dat percentage is afhankelijk van uw inkomen. Hoe lager uw inkomen, hoe meer de over heid bijbetaalt. Ook het aantal kinderen in een gezin dat gebruik maakt van kinderopvang is van in vloed op de hoogte van de tegemoetkoming. Om te voorkomen dat kinderop vang voor grotere gezinnen te duur wordt, is de bijdrage van het Rijk vanaf het twee de kind hoger. Het kindercentrum of gast ouderbureau rekent de totale kosten om naar een uurta rief. Het Rijk draagt bij tot een bepaald uurtarief. Dit uurtarief bedraagt 5,68 voor hele dagopvang en gastouderopvang tot 4 jaar. Voor buitenschoolse en na schoolse opvang bedraagt het uurtarief 6,13, dit geldt ook gastouderopvang voor 4-12 jarigen. Is het uurtarief hoger, dan moet u het ver schil zelf betalen. Compensatie Het kan voorkomen dat de totale werkgeversbijdrage minder is dan een derde van de opvangkosten. U zou dan zelf de ontbrekende bijdrage moeten opbrengen. De rijks overheid compenseert een deel van de ontbrekende bij drage. Deze extra tegemoet koming komt dan boven op de tegemoetkoming van het Rijk die u al krijgt. In 2005 geldt de compensa tie nog voor alle inkomens. Maar in de jaren daarna wordt deze regeling lang zaam versoberd. Vanaf 2009 geldt deze regeling alleen nog voor gezinnen met een jaarinkomen tot circa a 45.000,-. Bijzondere situaties Het kan zijn dat er geen werkgever is: één of beide ouders volgen bijvoorbeeld een verplichte inburgerings- cursus of - met behoud van uitkering - een reïntegratie- traject. In dat soort gevallen neemt de gemeente de foto: Gemeente Middelburg/Mieke Wijnen werkgeversbijdrage voor zijn rekening. Ook studenten en gezinnen met een sociaal- medische indicatie kunnen voor deze extra tegemoetko ming in aanmerking komen. Als u behoort tot een ge meentelijke doelgroep kunt u een gemeentelijke aanvraag voor een tegemoetkoming indienen. Wie komen voor een ge meentelijke bijdrage in aan merking? Op basis van de wet zijn de gemeentelijke doelgroepen: ouders in een reïntegratietraject met een uitkering WWB, ANW, IOAW, IOAZ, NUG-gers die gere gistreerd zijn bij het CWI en een traject naar werk volgen (met name herintreders); nieuwkomers die op grond van de WIN een inburgering cursus volgen; studenten; tienermoeders die een oplei ding volgen; ouders met een uitkering op grond van de WIK (wet inkomensvoorzie ning kunstenaars) en huis houdens waar sprake is van een sociaal medische indica tie en die niet behoren tot één van de andere boven staande doelgroepen. (Vanaf augustus 2005 komt hier waarschijnlijk nog een cate gorie bij: oudkomers die ver plicht een inburgeringtraject volgen.) U kunt nu al een aanvraag formulier bestellen bij me vrouw De Vries, telefoon 67 56 56 en mevrouw Paree telefoon 67 55 40. Beiden werken voor de gemeente lijke afdeling Casemanage- ment Meer weten? Wilt u meer informatie over de invoering van de Wet kin deropvang? Dan kunt u bel len met de afdeling publieks informatie van het Ministerie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid, telefoon 0800- 9051Op www.wetkinderop- vang.nl vindt u veel prakti sche informatie over wat de Wet Kinderopvang voor u kan betekenen.

de Faam | 2004 | | pagina 5