Lucht je hart over normen en waarden via internet Utrecht ademt in november blues Ronnie Tober brengt glimlach op de mond bij tweehonderd kinderen Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer 1 2 3 4 5 6 7 8 In de sterren 6 8 10 11 1 4 2 1 3 4 5 2 3 7 6 7 8 8 9 10 6 11 5 Woensdag 6 oktober 2004 De Faam 24 Niets is meer veilig op het internet. We hebben al virussen, wonnen, spyware, adware, spam en Trojaanse paarden die allerlei soorten on gemak veroorzaken van zichzelf kopiërende mailboxen tot volledig beschadigde hardware. Aan het lijstje ellende kan vanaf nu een vol gend probleem worden toegevoegd: de spionerende webcam. Wie geen eigen webcam heeft kan héél even nistig achteroverleunen. Ei genaren van een leuk electronisch oogje dat bovenop de monitor is gepositioneerd, moeten zich echter achter de oren krabben en zich afvragen 'hoe' ze eigenlijk achter hun computer zitten. De feiten. Vi rusexperts hebben afgelopen maand de waarschuwing de wereld in gestuurd dat er een nieuwe worm actiefis. Deze Rbot-Gr installeert een Trojaans Paard op een besmette pc, waarna-het mogelijk wordt om allerlei spionage-aetiviteiten te ondernemen op en vanaf die computer. Zo wordt het mogelijk om via de aangesloten webcam beelden af te tappen. De worm kan er zelfs voor zorgen - en nu wordt het ook weer spannend voor iedereen die geen webcam heeft - via de microfoon geluiden op te nemen. Zelfs toetsenaanslagen zijn niet veilig voor de nieuwe spionageworm. Spohos heeft meer informatie beschikbaar over de Rbot-Gr op http://www.sophos.com/virusin- fo/analyses/w32rbotgr.html. Uit deze informatie blijkt ondermeer dat eenmaal geïnstalleerd het virus verder ook nog wachtwoorden kan 'stelen' (Sophos noemt als heel vervelend voorbeeld het wacht woord voor het betalingssysteem Paypal), programma's kan downlo aden, uploaden, installeren en weggooien, lopende processen op de pc kan beëindigen en zelfs de computer kan afsluiten. Registratieco des voor een flink aantal bekende computerspelleges zoals HalfLife, Unreal Tournament en Command and Conquer zijn ook niet veilig voor de worm. De volledige lijst is overigens te vinden op de Sophos pagina onder het tabblad Advanced. Nu is het zeer voorspelbaar dat niemand het prettig vindt dat al zijn toetsenaanslagen ineens bij vreemden op het bureau liggen (denk maar eens aan wachtwoorden, bankpas- en creditkaartnummers), maar voor het bedrijfsleven levert dit nog veel meer ellende op. "De Rbot-GR maakt", zo zegt virusbe strijder Sophos, "industriële spionage via de pc mogelijk". Gelukkig zit niet zomaar elke pc vol met Rbot-Gr wormpjes, die nijver begin nen met het doorsturen van allerlei informatie inclusief beelden van de webcam. De worm is nog niet wijd verspreid, ook omdat deze ge bruik maakt van lekken in Microsoft software die inmiddels bekend zijn en ook al door patches gedicht zijn. Om die reden heeft virusbe strijder Sophos de worm nog het predikaat 'relatief ongevaarlijk' meegegeven. Wie de laatste MS patches nog niet heeft geïnstalleerd kan dit - aangezien er nog veel wormen van de onvolkomenheden in de Microsoft producten gebruik maken - maar beter wél doen. Kijk hiervoor op http://windowsupdate.microsoft.com. Een goede fire wall, virusscanner en spyware opsporingsprogramma zoals Ad-a- ware zijn daarnaast natuurlijk tegenwoordig standaard noodzakelijk voor een prettig bezoek aan het internet. En wie het vervolgens nog niet vertrouwd, rest nog maar één ding: terug in de doos met dat electronische oog bovenop de monitor. Zit een stuk rustiger. Faam extra Op 'www.zestienmiljoenmensen.nr is alles te vinden over normen en waarden. En je kunt er ook je eigen ei op kwijt. Je kent het wel. Een stelletje dat 's nachts ruziënd over straat loopt, net toen je sliep. Kunnen ze geen rekening hou den met de slapende mede mens? En die buurman die al tijd de asbak van zijn auto om keert op straat. Eigenlijk wil je die viespeuk de huid vol schel den, maar hij is wel erg groot. Over dit soort kwesties maken veel mensen in Nederland zich druk. Zeker de afgelopen twee Babi Pangang Al wordt het gerecht Babi Pangang vooral via het Chinese restaurant gedistribueerd, het is wel degelijk een puur Indisch gerecht. Dat er Chinese invloeden aan toegekend worden, heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat er miljoenen Chinezen in Indonesië wonen die culinaire invloeden uitoefenen. Babi Pangang, de lekkerste, vind ik, wordt gemaakt van niet te vette speklappen. Ingrediënten: 500 gram speklappen aan een stuk, halve eetlepel citroensap, zes eetle pels ketjap, een glas jenever of rijstwijn, twee theelepels djahé, een theelepel laos, zout, peper. Voor de saus: twee eetlepels tomatenpu ree, wat ananassap, twee eetlepels witte wijnazijn, eetlepel citroen sap. twee eetlepels ketjap manis, twee tenen geperste knoflook, wat suiker, wat gemberpoeder, twee theelepels sambal oelek, maïzena droge sherry. Bereiding: Citroensap, ketjap, djahé, laos en wat zout en peper men gen, het vlees er in drenken en in het mengsel een kwartier laten ma rineren. Met een scherp mes inkepingen maken aan de bovenkant en daar wat jenever of rijstwijn in gieten. Nog eens tien minuten laten staan. In een stevige braadpan wat olie, met boter heet laten worden en het vlees daar snel en op hoog vuur (gebruik wel een antispatdek- sel!) snel aan alle kanten bruin bakken. Dan gedurende een 20 minu ten op laag vuur laten pruttelen. Af en toe wat olie of boter toevoe gen. Aan het eind nog zo'n vijf minuten op hoog vuur krokant bak ken. Voor de saus: Alle ingrediënten, behalve de maïzena in een ho ge pan doen en onder voortdurend roeren aan de kook brengen. De maïzena aanlengen en toevoegen. Saus proeven en op scherpte ma ken door toevoegen van wat chilisaus of extra sambal. Zowel koud als warm lekker! Anneke Kaiser Jodi Compton schetst ons het leven van Sarah Pribek, die werkt bij de afdeling 'vermiste personen' van de politie van Minneapolis. Ze is net ge trouwd met collega Shiloh en haar leven lijkt op rolletjes te lopen. Dan echter wordt de dochter van haar beste vriendin verkracht en - erger nog - zij overlijdt op weg naar het zie kenhuis. De dader gaat vrijuit vanwege een vormfout. Een uiterst actu eel thema. Als Sarah de klap een beetje te boven is, ver dwijnt haar echtgenoot zonder een spoor achter te laten. Ze probeert haar man op te sporen, maar stuit al snel op een duister geheim in zijn verleden. Ingre diënten genoeg voor een span nend menu. Jodi Compton schreef met 'De vermiste man' een buitenge woon boeiende, soms uiterst schokkende psychologische thriller die haar lezers onder stroom zet. Uitgeverij Luitingh 300 blz. Prijs 15,95 euro. ISBN 90 245 4623 0 Patricia van der Veen Ieder jaar in november is Mu ziekcentrum Vredenburg een zaterdag lang trefpunt van bluesliefhebbers van heinde en verre. De Blues Estafette viert net als het muziekcentrum zijn vijfentwintigste verjaardag. Het belooft zaterdag 13 no vember een spektaculair bluesfeest te worden. De samenstellers slagen er tel kens weer in een breed oveizicht samen te stellen van actuele stromingen. Menig vergeten ge waand genrecoryfee beleefde in het Utrechtse een comeback of kreeg minstens eindelijk eens het applaus waarop hij of zij al jaren recht had. Bekende namen op het jubileumaffiche zijn die van Phillip Walker, Sonny Bur gess en Joe Houston. The White Cloud Hunters brengen de folk- cultuur van New Orleans naar Utrecht. Uit de bayous van Loui siana komen Sunpie the Loui siana Sunspots. Sunpie staat voor een swingende mix van zy- deco en blues. Eddie Bo wordt begeleid door The Electric Funk Band van George Porter en dat is ook al een notabel muzikant uit The Big Easy. Toni Lynn Washington maakte haar eerste singletje in de jaren vijftig. De met gospel en rhythm and blues opgevoede blueslady werkte met tal van beroemde collega's, zong een lijd lang in een vocal group a la Fifth Dimension. Toen het ar tistiek niet zo lekker ging in de jaren '80, werkte ze op kantoor. Nu de kids al lang de deur uit zijn, richt ze zich weer volledig op haar muziek. Bluesshouter Tommy Brown (met The Bone dog Band) is ook bezig met een comeback. Willie Walker The Butanes, Charles 'Blues Hog' Hayes, Johnny Drummer en El- lis Hooks, Roy Lee Johnson zijn ook van de partij. Meer info? Bel Vredenburg, tel. 030- 2314544 of kijk op: www.vre- denburg.nl. jaar was er een heuse discussie over nonnen en waarden: in de kranten, op tv, in de politiek en in het café. In feite gaat het om de vraag of we eikaars gedrag acceptabel vinden. De discussie kan dus ook gaan over een columnist die al te scherp de bondscoach aanvalt of over de vraag of ambtenaren hoofddoekjes of keppeltjes mo gen dragen. In veel gevallen concluderen we dat de ander zich anders moet gedragen. In sommige gevallen dat de over heid wat moet doen. En een heel enkele keer dat we onszelf an ders moeten gedragen. Omdat het een discussie is die iedereen in Nederland aangaat, maar ook de overheid, heeft het kabinet een website over nor men en waarden gemaakt. Op 'www.zestienmiljoenmensen.nl' is alles te vinden over normen en waarden. Bijvoorbeeld nieuws over men sen met creatieve oplossingen voor problemen in de buurt of op school. Ook staat er elke week een stelling op de site waarop bezoekers kunnen stem men en reageren. De redactie van de site wil graag je verhaal en je foto ontvangen. Je kunt het vragenformulier downloaden in de 'Portrettenru- briek' op de website. Of je kunt een briefje of een e-mail sturen. E-mail: 'redactie@zestienmil- joenmensen.nl'. Postadres: RVD redactie Zestienmiljoenmen- sen.nl, postbus 20009, 2500 EA Den Haag. JP382 E o q "d c 05 N N Z3 CL HORIZONTAAL: 1. Vastberaden; 2. spinsel; 3. achterstandswijk, land in Afri ka; 4. vreemde munt; 5. nauw keurig, talrijk; 7. creëren, bede; 8. tennisterm; 9. bloot, dichter bij; 10. bevel; 11. aanhouden. VERTICAAL: 1. Dagrecreant; 2. atmosfeer absoluut; 3. boven het genoem de, af; 4. compagnie; 5. naakt, volk; 7. roofdiertje, Spaans rij paard; 8. roem; 9. dans, bad gast; 10. voorzetsel; 11. zorg zaam behandelen. Ronnie Tober (uiterst links), de broers van Zuylen van Nijevelt en de voorzitter van Zorginstelling Eykenborg te Den Haag met op de achtergrond een deel van de deelnemers in Duinreil. (foto: Eva Posthuma) Attractiepark Duinreil stelde de deuren gastvrij open. Tweehonderd bezoekers met een verstandelijke handicap beleefden er op uitnodiging van zanger Ronnie Tober de dag van hun leven. Tientallen attracties, een busreis naar het park en tijdens de lunch een daverend optreden van de Apeldoornse entertainer. Een dankbaar initiatief van de Ronnie Tober Foundation. "Ik wil meer doen dan alleen maar zingen", vertelt Ronnie Tober na afloop van de lunch in het bomvolle Zomertheater. "Reden om enkele jaren terug de Ror ;e Tober Foundation op te richten. Een stichting met maar één doel: het organiseren van ac tiviteiten, optredens en korte va kanties voor mensen met een verstandelijke handicap. Jaar lijks organiseren we een golf- toernooi en onlangs is de op brengst van mijn jubileumcon cert in Orpheus en van de DVD '40 jaar Ronnie Tober' naar de Stichting gegaan en zijn er een groot aantal bedrijven en vrien den die het werk ondersteunen." Het comité van aanbeveling be staat uit de echtgenote van de Commissaris der Koningin van de Provincie Gelderland, Erica Terpstra, de Burgemeester van Apeldoorn en de Baronnen van Zuylen van Nijevelt, eigenaren van Duinreil. Het zijn de broers van Zuylen van Nijevelt die het park kostenloos openstellen. Rond de klok van elf passeren tweehonderd lachende gezichten de toegangshekken van het park. Klaar voor een heerlijk dagje uit. Even weg van alle beslommerin gen. "Daar doen we het voor", roept Ronnie trots terwijl hij heuptassen en t-shirts uitdeelt. "Inmiddels hebben we heel wat activiteiten kunnen organiseren. Veelal dankzij de medewerking van bedrijven en vrijwilligers. Vandaag zijn de bussen beschik baar gesteld en is de entree van het park kosteloos. Een gewel dig gebaar van zowel de buson derneming als de beide broers van Zuylen. De uitnodiging voor volgend jaar hebben we al op zak. Zo indrukwekkend vonden ze de dag." De gasten, afkomstig uit Rotter dam, Den Haag, Nunspeet, Vier houten en Apeldoorn genieten ondertussen van de tientallen Duinrell-attracties. "Dat is waar het om draait in het leven. Geluk zit vaak in hele kleine dingen. Ik ben blij dat ik op deze wijze een bijdrage kan en mag leveren. Sa men met anderen. Wie meer wil weten of de Stichting wil onder steunen kan terecht op de websi te: www.ronnietoberfounda- tion.nl Willem Gunneman Ram Iemand in uw omgeving is lastig en prikkelbaar. Het is belangrijk dat u nu even niet met hem/haar in aanvaring komt. Sussen en wat toege ven is beter. Stel uw eigen weegschaal positief in, dan zult u zien dat de balans naar de goede kant doorslaat. Stier U loopt niet over van gezel ligheid, maar u houdt in uw hart wel van sfeer en gezel schap. Anderen moeten u daarmee omringen. Zelf concentreert u zich op ande re zaken die in uw ogen be langrijker zijn. Uw gedach ten zijn helemaal in beslag genomen door een bepaalde kwestie. Daar moet u iets aan doen. Tweelingen Uw humeur lijdt onder klei ne ergernissen en tegensla gen, vooral de ambtenarij en de bureaucratie zit u dwars. Voor u is het van belang om gewoon te zeggen waar het op staat om vervolgens te ontdekken dat er zeker wel openingen zijn als u het maar mét vriendelijkheid te gemoet treedt. Kreeft U heeft weer veel te veel werk naar u toe gehaald en er is flink wat onrust om u heen. Het is een goede week om alles af te werken en niet in te gaan op de verleidingen van het sociale leven. Leeuw Niet mopperen, Leeuw, op mensen in uw omgeving want zij zijn er niet schuldig aan dat u weer te veel hooi op uw vork hebt genomen. Het lijkt wel of u het nooit afleert. Maagd Iemand in uw familie pro beert u te bereiken en tot een gesprek te komen. Probeer daar deze week voor open te staan, ook al zijn er in het verleden minder aangename dingen gebeurd. Weegschaal Voor u wordt dit een gunsti ge week. U heeft terrein ver overd waar u lang omheen liep te draaien. U krijgt er kenning, zowel privé als in uw werk. Het is een periode van doorbraak op ieder ge bied. Schorpioen Over het algemeen wordt dit een heel goede week. Don derdag wordt de beste dag. Op gevoelsgebied heeft u iets te verwerken, maar u leert snel bij en het loopt dan ook lekker. Het zit allemaal mee en u heeft kans op iets goeds. Boogschutter Typisch een week om weer eens de bloemetjes buiten te zetten. Ga er tussenuit als de kans zich voordoet. U heeft genoeg om u druk over te maken en een beetje vrolijk heid kan u op andere ge dachten brengen. Steenbok U zit niet te wachten op nieuwe activiteiten, dus ga voorlopig niet in op plannen die mooier lijken dan ze zijn. Er is kans op een veran dering en dan gaat het om zaken die u hinderen, dus dat komt goed uit, daar bent u binnenkort van af! Waterman Verstand en gevoel zijn bij u in perfecte harmonie. Alles wat u doet pakt deze week goed uit. U krijgt mondeling of schriftelijk uitsluitsel over een voor u belangrijke kwestie. Het verloop daar van is waarschijnlijk een be vestiging van wat u er al lan ger van dacht. Vissen U oogst succes op een voor u heel onverwacht moment. Er is iemand die de pret daar van wil bederven. Dat heeft niets met u te maken, maar dat zit nu eenmaal in de aard van dat beestje. Uw toe komstplannen worden in de war gegooid door iemand die u lang niet hebt gezien.

de Faam | 2004 | | pagina 23