Middelburgse Kunst- en Cultuurroute zet kinderen en burgemeester naast elkaar Splinter: Zeeuwse armoede stijgt door kabinetsplannen Leger des Heils-korpsen Middelburg en Vlissingen gaan samenverder Lesbiennes bewandelden het nieuwe Zeeuwse Damespad IN DE STERREN BV WALCHEREN Opleiding taxichauffeur bij Wolf Autobedrijf Murre verbouwd 'T WETEN WAARD Roemenië Hulp opent winkel in Grijpskerke HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Bejaarden Leger vrijwilligers Kinderactiviteiten Ontspannen Praktische hulp Ram Stier Tweelingen Kreeft Leeuw Maagd Weegschaal Schorpioen Boogschutter Steenbok Waterman Vissen Woensdag 29 september 2004 De Faam 3 Scholieren inogen gratis meedoen, (foto: Manfred Berrevoets) VLISSINGEN - Wolf Taxi Opleiding leidt studenten koste loos op tot taxichauffeur. Per 1 juli 2004 is iedere taxichauf feur verplicht om een chauffeurspas te hebben. De opleiding heelt een theorie en praktijk gedeelte en men wordt getest op mentaliteit, omgang met agressie, en training op het sociale vlak. "We geven een opleiding die voldoet aan de eisen van Taxi Keurmerk stelt," vertelt Debby Rijn van Wolf Taxi Op leiding, "De theorie ook in de praktijk laten zien. Dat betekent dat in vergelijking met vroeger men nu ondermeer een gede gen stratenkennis moet bezitten, markante punten moet ken nen, om weten te gaan met navigatie systemen, kaartlezen én zich sociaal gedragen in het verkeer. Het examen kan alleen in de Nederlandse taal afgenomen worden. Voor studenten is het een leuke verdienste en zij worden via Wolf gedetacheerd." Meer informatie via 0118-645000 Autobedrijf Murre. (foto: Jaap Wolterbeek) VLISSINGEN - Autobedrijf Murre in de Gerbrandystraat is verbouwd, uitgebreid en daarmee totaal vernieuwd. "De showroom voor nieuwe- en gebruikte auto's is een blikvan ger. Wij zijn een universeel autobedrijf waar je voor alle werkzaamheden met elk merk auto terecht kunt. Onderhoud, APK. en airco-service," zegt directeur Hans Murre. "Voor APK bieden wij een snelle service en voor groter onderhoud is het beter om een afspraak te maken. De benzinepomp is van bediend naar zelfbediening gegaan. Pin Go, dat is snel, safe. simpel en voor een gunstige prijs. En 24-uur per dag." Sinds een jaar worden auto's verhuurt via Budget Rent a Car ondermeer grote bussen voor verhuizing: "Daar wordt veel gebruik van gemaakt", weet Murre, "Net als 'one way" auto 's naar Schiphol. Je huurt hier, levert op Schiphol in. Heel praktisch." Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen. lel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huis artsenpost bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijn- zeel, S.A. van den Haak, C.J.E/M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere worden waargenomen door: Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, Middel burg, 0118-644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: A.P. Bruynzeel, Herengracht 68, Middelburg, 0118- 644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veersc Huisartsen: Praktijken van dc artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman worden ■zaterdag en zondag waargenomen door: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 7, Domburg, 0118-581271. Spreekuur voor spoedgevallen zaterdag en zondag van 11 tot 12 uur: H. Boot, Roozenburglaan 14, Middelburg, 0ll8- 615306. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur: Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, 01 18-612538 en Hummelen, Markt 69, Middel burg, 0118-612134. Buiten deze uren: zaterdag van 10 tot 17 uur.. 24-uurs dienst: Souburg, C. van Perestraat 1, Oost Sou burg, 0118-461593. Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20 uur: H. Hament 0118-471140. Van vrijdag 20 uur tot zon dag 22 uur: M. Snoep. 0118-471140. Middelburg: Vrijdag 21.30 tot zondag 21.30:J. Drijdijk, 0118-626045. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur: A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, 01 18-410910. Landbouwdieren: Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens af spraak. Dagelijks van 9 tot 21 uur, tel. 0900-7673437 GRIJPSKERKE - De opslag plaats van stichting Zeeland Helpt Roemenië gaat binnen Grijpskerke verhuizen van de Schuitvlotstraat naar de llondcgemsweg. De nieuwe ruimte dient ook als winkel, daarom sluit binnenkort het verkooppunt aan de Kinder dijk in Middelburg. De nieu we winkel-opslagloods opent op vrijdag 1 oktober. "We krijgen veel tweedehands spullen aangeboden, maar kunnen niet alles naar Roeme nië brengen. Door aange scherpte regels wordt het ook steeds moeilijker om spullen de grens over te krijgen", legt secretaris Louis van Keulen uit. De stichting verzorgt nog twee keer per jaar een trans port. Het najaarstransport vertrekt op maandag 4 oktober. "We hebben veel kleding, inconti- nentiemateriaal en medicijnen bij ons. Huishoudelijke spul len. meubelen, boeken en an dere dingen verkopen we voor een prikje in de winkel aan on ze klanten. De opbrengst gaat naar Roemenië." De stichting heeft vier jaar ge leden een zorgcentrum ge bouwd in Pasareni. "Daar wo nen nu twaalf bejaarden. Als we de bovenverdieping hebben afgebouwd, kunnen daar ook twaalf ouderen wonen", vertelt Van Keulen. "Er wordt vanuit Nederland veel gedaan voor Roemeense ziekenhuizen en scholen, wij richten ons juist op de be jaarden." De opslagloods c.q. winkel aan de Hondegemsweg heeft 500 vierkante meter vloeroppervlakte. Op de oude locatie had de stichting slechts zestig vierkante meter tot haar beschikking. De winkel is geopend op dins dag (9.00-12.00 uur 14.00- 17.00 uur), woensdag t/m vrij dag (14.00-17.00 uur) en op zaterdag (9.30-12.00 uur). De wandeling werd twee weken geleden voor het eerst gelopen, (foto: pr) DOMBURG - Door de duinen, de bossen en over het strand bij Domburg lopen groepjes lesbiennes. Gezellig pratend maken de vrouwen een wandeltocht over het Damespad dat onlangs in gebruik werd genomen. De route tussen Domburg en Vrou wenpolder is zeventien kilometer lang. door Ellen De Vriend Circa vijftig vrouwen wandelden zondag 19 september vanaf het museum Marie Tak van Poortvliet in Domburg, door de velden, naar kasteel Westhove. Daar werd het Damespad officieel geopend door Rita Zwaan, de initiatiefneemster van de Damespaden in Nederland. Zwaan opende in 2001 het eerste pad in Noord-Hol land, een jaar later gevolgd door het Damespad in Drente. De deelnemers zijn er blij mee. "Wandelen is een leuke manier om andere lesbische dames te ontmoeten", stelt Anke Jansen uit Goes. "Natuurlijk kunnen we overal lopen, maar het is zelfs tegenwoor dig nog een kwestie van 'uitkomen voor je geaardheid', omdat heteroseksueel nu eenmaal de norm is." Zij heeft het voortouw ge nomen en het Zeeuwse Damespad uitgestippeld. "Ik heb niet alleen gelet op de natuur, maar ook op de bekende vrouwen die op Wal cheren woonden. Deze culturele vrouwengeschiedenis is tijdens de MIDDELBURG - Kinderen staan zondag 3 oktober hele maal in het middelpunt bij de Kunst- en Cultuurroute Middelburg. Ook eerste bur ger mr. J.M. Schouwenaar is van de partij. Hij praat na de tweede rondleiding in het go tische deel van het Stadhuis aan de Markt met kinderen. Om kinderpret in en buiten de galeries, ateliers en ande re deelnemers optima forma te laten zijn, rijdt die zondag (gratis) de paardentram langs de meer dan dertig open locaties. Door Ad Hanneman "De Kunst- en Cultuurroute is een succes," verzekert Lia Hector, één van de spillen in de organisatie. "Dat komt na tuurlijk omdat het structureel elke eerste zondag van de maand plaatsvindt. Daardoor zie je steeds weer vaste bezoe kers, maar ook steeds weer nieuwe. Ik heb in mijn eigen galerie elke eerste zondag van de maand pakweg vierhonderd mensen over de vloer. Daar moet ik wel aan toevoegen dat we op die zondagen ook ope ningen van exposities houden. Soms is er bij de Kunst- en Cultuurroute een vast item, zo als nu: kind en kunst. Dat heb ben we elk jaar in oktober, zo als we in november poëzie hebben en in juni koren als the ma in relatie tot kunst bren gen." Hector vertelt dat een heel le ger vrijwilligers actiefis om de Kunst- en Cultuurroute over eind te houden. Haar bewonde ring daarvoor steekt ze niet on der stoelen of banken. "Er moet voor ontzettend veel wor den gezorgd. Er zijn werkgroe pen en elke maand moet er een foutloze folder klaarliggen om het publiek te informeren. Maar het is en blijft een unieke gebeurtenis. Er is ook een veelheid aan activiteiten. Het stadhuis is open, ateliers kun nen worden bezichtigd, even tueel zelfs een praatje met de kunstenaar. Ook het Zeeuws Museum en Dc Drvkkcry ho- de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg. Vlissingen en Vccrc. Directie Algemeen Directeur J V Munstermun Commercieel Regiodirecteur Ch van den Ooslerkamp Reductie" Algemeen Hoofdredacteur MwG. Arendsen-Tiehen Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie Ellen de Deen 011 $-21402} of 06-54267132 red fgam@wiik.Wegener nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieler Karman Verkoopleam Mmckc Crucq 0113-274017 (privé 06-51221131) Linda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Ramon TclussaOt 13-274060of06-25031343 De Faam is een uitgave van WegenerIhus-aan-hue kranten BV. Wegener Hiiis-aan-huiskranlen li 1 is een onderdeel van hel Wcgencr-concem. Op al onze adv ertenticcontraclen en aanbiedingen daartoe djn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranlcn Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen m een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te laten) informeren in er voor ii relevante diensten en producten van de titels en dc n erkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden Als u op deze ufonnatte geen prijs stelt kuilt u dal schriftelijk melden bij Wegener lluis- aan-liiiiskrantcn BV, t.a.v. .4.7'. Kooij. Hoofd Marketing, postbus 6V2. 7500 AR Enschede. Kantoor Fruitlaan 4c. postbus 5,4460 A A GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Woensdag gesloten Vfsluittijden Redactie Vrijdagmiddag 17 00 uur Advertenties Maandag 12.(XI uur. kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam niet ontvangen'? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Ba-da ren tot de mogelijkheden. En ga zo maar door. Op de folder is alles te zien," verwijst ze naar het programma. Op zes locaties langs de route zijn creatieve kinderactivitei ten. Zo is de Middelburgse kunstenaar Toos Holstein en maatschappelijk werkster Nell Snoeren op zoek naar jeugd om een groot zeil te beschilde ren. Het zeil - Fokzeil Project genoemd - krijgt na voltooiing een plaats in het Middelburgse verpleeghuis 't Gasthuis. De zeventienjarige Tina Verburg presenteert haar eerste boek met korte verhalen voorzien van illustraties. Op de Markt is De Drvkkery open en toont werk voor kinderen van de Belgische illustrator Kees Ver- plancke. In De Boekenbeurs zijn kinderen welkom om met een enorme hoeveelheid boe ken een boekensculptuur te maken. Galerie T heeft een ca mera in aanslag. Daar mogen kinderen met een zelf uitgeko zen kunstwerk op de foto. De kunstroute zondag 3 okto ber is van 13.00 tot 17.00 uur. Folders zijn bij genoemde za ken te krijgen. hele route terug te vinden. Genoemd worden bokvoorbeeld Marie Tak van Poortvliet, Nettie Nijhof die al in de jaren dertig over de vrouwenliefde schreef, Betje Wolff en Aagje Deken." Na de officiële opening van het Damespad loopt de groep nog een deel van de wandelroute. "Het is zo ontspannen om hier te lopen", zegt Ria uit Alkmaar. "Je kunt met iemand praten, maar ook heer lijk alleen lopen en je bezinnen. En tóch voel je die verbondenheid met elkaar." Zij vindt het opvallend dat er zoveel veertig plussers zijn. Ook Pe tra uit Roosendaal geniet. "Het is hartstikke leuk om zoveel vrou wen uit het hele land te zien." Om 17.00 uur eindigt de wandeling bij strandpaviljoen Dc Stenen Toko in Domburg. "Daar staat het beeld van de godin Nehalennia, een passend eind van het Dames pad", vindt Jansen. Het Zeeuwse Damespad is niet aangegeven met bordjes, de wande ling is altijd te lopen, echter alleen als je de route hebt. Deze is ver krijgbaar via de website www.damespad.nl. Bij het Damespad hoort een speciaal speldje. "Door het speldje kun je informeel con tact leggen. Wie het wil zien, ziet het", zegt Jansen. MIDDELBURG - De korpsen van het Leger des Heils in Vlissingen en Middelburg gaan na ruim honderd jaar samen verder onder de naam 'korps Walcheren'. Dit is een gevolg van een teruggang in het aantal heilsoldaten en een tekort aan voorgangers in de kerken. Zondag werd de eer ste gezamenlijke bijeenkomst gehouden in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal. De bijeenkomst werd geleid door commisioner Wim van dei- Harst, de Nederlandse leider van het Leger des Heils. Gastspreker tijdens dc samenkomst was de Middelburgse burgemeester Koos Schouwenaar. Met de samenvoeging begint het Leger des Heils op Walcheren een nieuw hoofdstuk. Op 22 september 1888 kwamen in Vlissingen voor het eerst heil soldaten bijeen. In juli 1889 werd een korps (kerkelijke ge meente) in Middelburg opge richt. De heilsoldaten in hun unifor men en hun enthousiaste ge loofsbeleving werden argwa nend bekeken. Maar al snel dwongen dc korpsleden sympa thie en respect af door iiet goede werk dat zij deden. Nog altijd verlenen de korpsen praktische hulp. Zowel aan de Dokter Stavermansstraat in Vlissingen als aan de Hoog straat in Middelburg is een kle dingwinkel en zijn er clubs voor volwassenen en kinderen. "We moeten onze krachten wel bun delen: in Middelburg hebben we nog 39 actieve leden en in Vlis singen 38. In Vlissingen gaan we ons vooral richten op maat schappelijke projecten. Er is bij voorbeeld al een maaltijdproject voor dak- en thuislozen. En de kerk verdwijnt uit Vlissingen". vertelt kapitein Paul Jansen. "Alle werkzaamheden worden voortgezet onder de vlag van korps Walcheren. Voorlopig vanuit de bestaande locaties, maar we zijn op zoek naar een nieuw pand. Het huidige pand in Middelburg is ontoegankelijk voor minder validen en voor ons te duur." Omdat het korps wei nig jonge leden heeft, gaat het zich volgend jaar actief richten op jongeren. Jansen: "We begin nen met 'Zingen met je kind', bedoeld voor jonge moeders. We willen graag met hun praten over de opvoeding, liet geloof en ons werk." Elke gemeente heeft zijn eigen beleid. In de ene plaats springt de gemeente bij, vijftig kilome ter verderop moet een bijstand moeder het maar uitzoeken. "We zijn bezig met een onder zoek hoe het zit in Zeeland", zegt Van de Voorde. "Welke ge meente doet het goed en geeft geld uit een speciaal fonds en welke doet dat niet." Dat onder zoek moet op 4 oktober afge rond zijn. Intussen vreest Splinter het erg- vervolg van voorpagina... ste voor de Zeeuwse minima. Het collegegeld gaat omhoog waardoor volgens Van de Voor de het hoger onderwijs steeds meer een eliteonderwijs wordt, de huren stijgen meer dan dc in flatie terwijl de overheid in de huursubsidie snijdt en de WW en WAO worden aangescherpt. "Hier word je niet vrolijk van. Onder de minima heerst echte wanhoop. Ze zien er geen gat meer in." Op het Museumplein in Amster dam is op zaterdag 2 oktober een demonstratie van de vak bonden. "Maar we roepen ook Zeeuwse minima op om te gaan demonstreren", zegt Van de Voorde. "Vakbonden hebben voor hun leden gratis treinkaar tjes om naar de demonstratie te komen. Maar ook minima kun nen de vakbonden bellen en vra gen of ze in aanmerking voor zo'n kaartje kunnen komen. Het is namelijk erg belangrijk dat de opkomst enorm is. Het is de eni ge, manier om iets aan dc kabi netsplannen te doen." Een wat wisselende week. Een onverwachte gebeurte nis gooit uw plannen in de war. Tenslotte pakt dat goed uit. U wilde eigenlijk wel uit de sleur en u bent in voor nieuwe dingen. U knapt er tenslotte wel van op, al geeft het eerst wat onrust. Er is iemand in uw omge ving die u nooit zult begrij pen en die u nooit sympa thiek zult vinden Toch leert u deze weck met hem/haar te leven. Het feit dat u deze persoon meer en meer ac cepteert is een compliment voor u en een teken van groei. Let er deze week op dat men u niet voor de voeten loopt. Het gaat om een paar dingen die u na aan het hart liggen, zodat u het moeilijk vindt om u uit te spreken. Het is beslist beter als u zegt wat u wilt. U hebt nu en dan slapeloze nachten en het kan u heel wat nachtrust schelen als u een bepaalde kwestie kunt blijven beheersen. Neem vooral geen financiële risi co" s en doe het kalmpjes aan. Verwarring en onrust kunt u missen als kiespijn. U vindt het erg moeilijk om afstand te nemen van dingen waar u mee bezig bent en er gewoon een punt achter te zetten als u er niets mee be reikt. Op zich is dat geen slechte gewoonte als u et- maar goed mee omgaat. De ze week kan het allemaal iets te veel worden. In uw omgeving zijn er nog al wat mensen die proberen anderen te imponeren door geld en uiterlijk vertoon. Zij denken dal ze alles met geld voor elkaar krijgen. U weet wel beter. U kunt het af en toe wat somber inzien, maar er zijn ook momenten dat u weer dik tevreden bent met de si tuatie zoals die is. En u heeft nu en dan maar een klein zetje daarvoor nodig. Sollicitaties of examens de ze week? U heeft veel goede kansen. U zit als een stootkussen tussen twee partijen in die de boel wel even zouden willen uitvechten. U zult al uw goede wil moeten tonen om dit tot een oplossing te brengen. Doe veel humor in uw recept, haast u vooral niet en' geef ieder zijn/haar kans om zijn of haar zegje te doen. Een ouder iemand in uw omgeving ziel het niet zo erg meer zitten en vraagt om uw aandacht. U kunt veel goed doen door hem/haar op andere gedachten te bren gen. Er is kans op verande ringen in verband met uw werk. U heeft heel goede invallen en u krijgt een nieuwe kijk op een kwestie die al achter de rug is. U twijfelt of u het nog eens wilt oppaken door de emoties die daarmee ver bonden zijn. Het zou zinvol kunnen zijn het toch te doen. Ga met twijfelen, maar houd voet bij stuk. U heeft de tijd om dingen af te maken zon der u te hoeven haasten. Plannen die u nog heeft lig gen krijgen op een later mo ment beslist een kans. Over het algemeen een kal me week. Misschien een haakje en een oogje op ge voelsgebied. Dat kail u ver rassen en wat vraagtekens achterlaten. Geduld is niet uw sterkste kant, maar 't is een schone zaak, al vindt u het soms moeilijk. U kunt veel goeds bereiken voor ie mand die in de zorgen zit.

de Faam | 2004 | | pagina 3