Toneelstuk 'Den Schotsen Schrobber' op het derde Schots-Zeeuws Festival Margriet Eshuis te zien en te horen in drie kleine Zeeuwse podiaconcerten Zevende oldtimer dag Middelburg 'iets lichamelijks' mankeren Loopgroep voor mensen die Engelse traditie in Poppendams jasje gestoken Festival van het levenslied in Spiegeltheater Cursus voor astmakinderen Gezamenlijk lab voor ROC en HZ t i Hobbymarkt in De Kwikstaart Klankconcert van Lidia Koper Zeeuwse Dag Workshop Reiki Strandjuttend de zondag door Kledingbeurs in Vrolijke Keet Koersbal-middag Logopedist over Ontstaan van Walcheren volgens IVN Veel geld voor zwerfkinderen dyslexie bij kind Mandos wordt voorzitter HZG Scheve schaats 'Zou wel in Zee land willen blij ven* Highlanders Doedelzak Verhalen met muziek 'Ook ruimte voor nieuwe nummers' Woensdag 29 september 2004 de Faam 23 GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendamme in Grijpsker- ke zoekt de grootste appel in Zeeland. De wedstrijd is onderdeel van de Apple Da ys, die de imkerij houdt van 28 tot en met 30 oktober. Door Ellen De Vriend Onder het motto 'drie dagen Engelse traditie in een Poppen dams jasje' houdt Imkerij Pop pendamme ieder jaar in de herfstvakantie een aantal acti viteiten die in het teken staan van de pas binnengehaalde fruitoogst. Trekpleister is de zoektocht naar Zeeland's grootste appel. Piet de Meester van de imkerij vraagt zich af of appels van bijna een kilo écht bestaan. Iedereen, van beroep steler tot hobbyist, mag mee doen aan de wedstrijd. Appels kunnen vanaf 1 oktober ingele verd worden bij het bezoekers centrum in Poppendamme. De eigenaar van de grootste appel wint honderd euro. De Apple Days bestaan verder zijn er demonstraties en stands met vruchtensappen, fruit en chutney. Kinderen kunnen meedoen aan een workshop of een behendigheidswedstrijd. Net als in voorgaande jaren wordt op vrijdag een appel taartendag gehouden. Iedereen kan een zelfgebakken appel taart inbrengen, waarna het pu bliek de lekkerste taart kiest. Natuurlijk ontbreekt het Open Walchers Kampioenschap Ap pelschillen niet. Dat wordt 's zaterdags gehouden. Deelne mers krijgen zeven minuten de tijd om van een appel een zo lang mogelijke schil te snijden. Het Walchers record staat al vijf jaar op 271 centimeter en is in handen van Christian Ke- steloo. De Apple Days beginnen elke dag om 13.00 uur en duren tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Ronnie Snipperdag uit Zonnemaire is zaterdag (2 oktober) één van de artiesten op het Smartlap penfestival in het Middelburg se Spiegeltheater. Omdat het smartlappen-gezel schap 121/2 jaar bestaat wordt er daar een festival met levenslie deren gehouden. Het Spiegeltheater is te vinden aan de J.V Sprengerlaan 6 in Middelburg. Kaarten zijn te re serveringen bij het Stads schouwburg, 0900-3300033. Het smartlappenfestival begint om 20.00 uur. GOES - Allévo begint op 5 ok tober een cursus ademtherapie voor kinderen met astma en hun ouders. In de cursus leren ouder en kind signalen herkennen en klachten als hoesten, piepen, volzitten en benauwdheid op een goede ma nier opvangen. De cursus bestaat uit zeven lessen en wordt gege ven door een fysiotherapeut. De oefeningen zijn voor kinderen vanaf één jaar en ouders. De cur sus kost 22,50 euro. Voor meer informatie of aanmelding:0113- 249111. VLISSINGEN - ROC Zeeland en de Hogeschol Zeeland ne men vandaag, woensdag 29 september, een gezamenlijk laboratorium in gebruik. Het laboratorium is bestemd voor de Middelbare laboratori umopleiding en de HBO oplei ding Chemie. De bijeenkomst krijgt een feestelijk tintje. In aanwezigheid van directie, docenten en studen ten wordt het lab officieel geo pend. Naast het feit dat het nieu we laboratorium studenten nu nog modernere faciliteiten biedt, betekent het ook de start van een uniek kenniscentrum voor labo ratoriumtechniek waarop het be- drij fsleven, beroepsorganisaties, gemeentelijke en provinciale overheden een beroep kunnen doen voor onderzoek en experti se. Dc openingshandeling gebeurt op 'chemische' wijze en wordt gevolgd door een rondgang door de uitgebreide en vernieuwde la boratoria waar studenten hun vaardigheden tonen. Margriet Eshuis: "Als ik na Bergen op Zoom Zeeland binnen rij, heb ik altijd het gevoel in een he le andere wereld te komen." Eén voor één komen de oldtimers de Markt op. (foto: pr) MIDDELBURG - Zaterdag (2 oktober) wordt in de provin ciehoofdstad dc zevende editie van de Oldtimerdag gehou den. Op de Markt is het dan een komen en gaan van oude beauty 's. De oldtimers komen rond tien uur 's morgens aan op dc Markt. Eén voor één worden ze uitvoe rig beschreven en bewonderd op de catwalk, tijdens de gebruike lijke Tour d'Elégance. De mooiste wagens krijgen een prijs. Er is een jury-prijs, maar ook het publiek mag een auto bezitter aanwijzen die niet met lege handen naar huis gaat. Om het geheel op te vrolijken, staan er van 13.30 tot 16.30 uur diverse optredens van big-band The Evergreens op het program ma. Verder lopen die dag twee dweilorkesten door het centrum van de stad. Als klap op de vuurpijl is er een optreden van de jazz-topper Capitol Swing Specials. De oldtimers vertrekken in klei ne groepjes voor een rondrit over Walcheren. De tocht voert de deelnemers via het platteland door Dishoek en Vlissingen. KOUDEKERKE - Sporten is goed voor iedereen en sport scholen en fitnesscentra zijn overal te vinden. Toch is spor ten niet vanzelfsprekend voor de mensen met lichamelijke of geestelijke problemen. Fysio therapeut Niek Knol en duat- lon-atlete Willy de Nooijer brengen hier verandering in. Hun loopgroep begint op woensdag 6 oktober in Middelburg. "Bewegen is het beste medicijn. En door hardlopen in groepsver band worden mensen minder depressief en overwinnen ze li chamelijke klachten. Hardlopen werkt zowel lichamelijk als geestelijk", zegt Niek Knol. Hij is fysiotherapeut in Koudekerke en kenner van de ins en outs van het lopen van midden- en lange afstanden. Samen met duatlon- atlete Willy de Nooijer is hij een loopgroep begonnen. Hardlopen is voor het tweetal e.en passie. Ze zijn overtuigd van de heilzame werking van sport. Dc Nooijer: "Van hardlopen krijg je energie, dan schakelt je denken even uit." Via hun loopgroep willen zij an deren helpen. "Je moet niet wachten tot een dokter of diëtist je adviseert om te gaan bewe gen, maar zélf iets doen. Anders gebeurt er ook niets", zegt Knol. "Bij ons komen mensen met allerlei klachten, we hebben lo pers met onder andere bind- weefselklachlen, een hernia, vijf bypassopcraties, sportblessures en fybromyalgie. Al die mensen zijn geen patiënt, maar gewoon lopers die met hun lijf bezig zijn. Mensen bepalen bij ons zélf wat ze willen en in het eigen tempo." Iedereen die voor de eerste keer komt kan zelf een eigen doel stellen. De Nooijer: "Als hij twintig kilo afwil vallen, dan maken we een persoonlijk sche ma en gaan aan de slag. Dal kan gerust beginnen met 200 meter lopen en 200 meter wandelen. Als dat goed gaat Jcan de oefe ning een paar keer worden her haald. En lukt het builen op de baan niet, dan trainen we verder in dc fitnesszaal in Koudeker ke." De loopgroep is van april tot ok tober actief op de stranden en in het bos. Tijdens de wintermaan den wordt op woensdag tussen 19.30 en 21.00 uur gelopen op de atletiekbaan aan de Nassau- laan in Middelburg. OOST-SOUBURG - De Stichting Palladium houdt 9 oktober om 10.00 uur een hobbymarkt in De Kwikstaart in Oost-Souburg. Er zijn demonstraties kantklossen en sierknippen en er is een workshop kleifiguurtjes. MIDDELBURG - Lidia Koper uil Yerseke verzorgt dinsdag 12 okto ber een expressie van klanken met onder meer klankschalen, gongs, monochord. trommels en oceaan drum. Ze doet dal in Centrum Pad- ma aan de Seissingel in Middel burg. Het concert begint om 20.00 uur. Koper omschrij ft haar muziek als 'een klankconcert, luistermu- ziek met een ontspannende wer king. Ze musiceert vanuit haar in tuïtieve belevingswereld. MIDDELBURG - In Onder den Toren aan tie Nieuwe Kerkgang in Middelburg wordt zaterdag (2 ok tober) een Zeeuwse Dag gehou den. Tussen 10.00 en 16.00 uur zijn er presentaties, waaronder Zeeuws houtsnijwerk en boterbab- belaars maken. Een kok maakt ty pisch Zeeuwse hapjes. VLISSINGEN - In Centrum De Lelie in Vlissingen houdt Vicente Quandt zaterdag 2 oktober van 13.00 tot 16.00 uur een workshop Energy Medicine. Energy Medici ne (reikiis een holistische en ener getische benadering van het om gaan met kanker. Hij wordt in En geland toegepast in ziekenhuizen. OOSTKAPELLE - Onder leiding van de strandjutter van het Zeeuws Biologisch Museum wordt zondag (3 oktober) het strand afgestruind naar aangespoelde wetenswaardig heden. De start is om 11.00 uur bij het museum. Aanmelden vooraf is nodig via 0118-582620. SEROOSKERKE - In peuter speelzaal De Vrolijke Keet in Serooskerke wordt vrijdag 8 oktober een kinderkledingbeurs gehouden. Het is de bedoeling om winterkle- ding aan te bieden voor kinderen van één tot twaalf jaar. Ook speel goed. boekjes en kinderwagens zijn mogelijk aanwezig, afhanke lijk van wat de twee dagen er voor wordt aangeleverd. De kinderkle dingbeurs wordt gehouden van 15.15 tot 16.30 uur. Inleveren van kleding en speelgoed kan donder dag en vrijdag tussen 11.00 en 11.45 uur, vrijdagmiddag 13.30 tot 14.30 uur) kunnen grotere spullen zoals kinderwagens, boxen en buggy's worden ingele verd. GRIJPSKERKE - De Ouderensoos van Grijpskerke houdt woensdag 6 oktober een open koersbal middag. Belangstellenden zijn uitgenodigd in het Dorpshuis aan de Kerkring, aanvang 14.00 uur. Ook is er moge lijkheid om te biljarten. VEERE - Centraal tijdens het derde Schots-Zeeuws Cultu reel Festival in Veere staat het toneelstuk Den Schotsen Schrohbevt. Stadsarchivaris Peter Blom bracht hiervoor goed en eeuwenlang bewaarde feiten boven water. Ben Slim genberg en Anneke Wiltink smeedden die archiefsprok- kels tot een heus toneelstuk. Het Gheselscap Goet ende Fyn voert het zaterdag 2 oktober op onder regie van Han Lobbezoo VLISSINGEN - 'Hoe is Walcheren ontstaan?' Op die vraag wil de IVN afde ling Walcheren antwoord geven in een cursus. Die wordt woensdag 6, zater dag 16 en woensdag 20 okto ber gegeven in het gebouw van MicMec aan de Koren bloemlaan in Vlissingen. De eerste en derde bijeenkomst begint om 19.30 uur en voor de zaterdag staat een fiets ex cursie over Walcheren op het programma. MIDDELBURG - De on langs gehouden bazaar en de sponsorloop van de Praktijk school hebben 1080 euro op geleverd. Dat bedrag is be stemd voor Stichting Juconi, die zich inzet voor straat- en zwerfkinderen in Zuid-Ame- rika. VLISSINGEN - Logopedist Gerdi dc Nooy spreekt maandag 4 oktober vanaf 20.00 uur over dys- fatische ontwikkeling, een ingrij pende taalstoornis bij kinderen. Duidelijk wordt gemaakt hoe moeilijk het voor een taaigestoord kind is om te lezen. De bijeen komst vindt plaats in het kader van een lezingcyclus Dyslexie en Werk en wordt gehouden in CasA- lijn aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen. MIDDELBURG - Jan Bart Man- dos is de nieuwe voorzitter van de Stichting Het Zeeuws Gezicht (HZG). Sinds de oprichting in 1997 gaf Henk van I lunnik leiding aan het bestuur. Mandos. de voor malige burgemeester van Borsele, is voorzitter van dc Raad van Be stuur van de Hogeschool Zeeland. HZG functioneert als een soort waakhond over de ruimtelijke kwaliteit en het beeld van Zeeland, architectuur, stedenbouw en het landschap. in het Stadhuis van Veere (aan vang om 12.30, 13.45 en 16.15 uur). De historische band tussen Veere en Schotland wordt die zaterdag en zondag ook gede monstreerd in allerlei andere evenementen en attracties, onder meer de Nederlandse première van de multimediashow over Schotten in Europa. Het toneelstuk behandelt het scheve pad dat burgemeester Isaac den Meldt bewandelde door een verhouding aan te gaan met de (Nederlandse) echtgeno te van de Schotse koopman sir Willima Gordon. Op 4 oktober 1.698 vond in de vierschaar van het stadhuis van Veere een hoor zitting plaats over deze affaire. Om een scheiding te bewerkstel ligen moest het 'vreemdgaan' worden bewezen. Een getuige meldde zich, een knecht van de Schot. Deze ver klaarde dat 'er wel degelijk vle selijke conversatie' had plaats gevonden. Overigens werd het echte bewijs door de overspelige vrouw zelf geleverd. Tiny Pol derman van de organiserende stichting Veere-Schotland: "Ze werd zwanger terwijl haar man op zakenreis was". VLISSINGEN - Hoewel het nummer House for Sale in middels zijn vijfde bestaans- lustrum ruim is gepasseerd, blijft het onverbiddelijk h.angen aan Margriet Es huis. Dat de zangeres uit Zaandam meer is en kan dan die wereldhit van weleer, is vrijdag 8 oktober te zien in het Arsenaal in Vlissingen. Door Ad Hanneman Het programma Flowerchild Unplugged is een mix van ou de hits en nieuwe nummers. "Als ik na Bergen op Zoom Zeeland binnen rij, heb ik al tijd het gevoel in een hele an dere wereld te komen", meldt ze als voorafje. En met die 'andere wereld' bedoelt de zangeres met dertig jaar podi umervaring, een rustigere wereld. "Als je zo uit de Randstad komt met zijn files en gejaagdheid, rij je hier ge woon de rust tegemoet." Ook heeft ze prima ervaringen met het Zeeuwse publiek. "Ik bezoek Zeeland steeds met plezier. Ook met deze tournee langs kleine zalen kom ik drie keer in Zeeland. Soms zou ik wel eens willen blijven. Het is Het programma zit bomvol Veers-Schotse hoogtepunten. Tiny Polderman: "Heel bijzon der vind ik het optreden van Bi vak van de '92nd Gordon High landers. Dat oorspronkelijke Schotse regiment werd ingezet bij de invasie op Walcheren in 1809." De demonstraties van de Highlanders zijn te zien op het Bastion De Grote kerk in Veere is die avond vanaf 20.30 uur podium voor een multimediashow over Schotten in Europa. De maker ervan, Brian Mc Neil, bezocht daarvoor meer dan tien plaatsen In de Grote Kerk is een multimediashow over Schotten in Europa te zien. (foto: Jaap Wolterbeek) in Europa waar Schotten zich ooit vestigden. Dat begon in de Middeleeuwen met Schotse religieuze ordes in Duitsland, via machtige han delscentra in Nederland (waar onder Veere) tot aan Mc Neils eigen ouders, die elkaar na de Tweede Wereldoorlog ontmoet ten in Oostenrijk. De show met veel folkmuziek werd eerder op gevoerd in Glasgow. Tijdens de show speelt McNeill samen met folkharpiste Patsy Seddon en doedelzakspeler Lorne Mac- Dougall. 'Verhalen waar muziek in zit' is de titel van Vertelgroep Van Edin, in Museum Schotse Hui zen. Een verhalenvertelster. een violist en een Keltisch harp speelster vormen samen de Ver telgroep. Ze voorspellen verha len te vertellen op een manier zoals nog nooit gehoord. Er is een breed repertoire met my then, sprookjes, volksvertellin gen en muziek die 'mee vertelt'. De voorstelling in de Schotse Huizen begint om 14.30 uur. Op de zondag is een workshop voor folk harp tussen 11.00 en 15.30 uur op het Kunstplein aan de Kapellestraat. Patsy Seddon verzorgt de workshop. Voor de organisatie van dit festi val tekent Dc Stichting Veere- Schotland. Tiny Polderman legt uit: "De dag is bedoeld om de' historische banden met de Schotten, die vroeger een han delskolonie in Veere houden, te behouden". Informatie over de dag is ver krijgbaar via: 0118-502010. er altijd heel knus. Vooral het Ledeltheater in Oostburg. Dat is zo uniek." Over haar programma dat ze 8 oktober in Vlissingen presen teert is ze heel kort. Dat staat allemaal op haar site en na tuurlijk op de site van het Ar senaal "Eigenlijk wil ik ge woon zingen, in kleine en gro te zalen. Daarom doen we drie maanden kleine zalen en ver volgens gaan we naar de grote zalen, waar we dan wat stevi ger werk kunnen laten horen. Ik noem dat dan ook altijd poptheaterconcerten. In de zo mer reizen we dan de festivals af of we spelen bij andere at tracties." Verder meldt ze nog bezig te zijn met dc montage van een DVD. "De opname van een concert in een groot theater in Zaandam." De bedoeling van 'Flower child Unplugged' is om sfeer vol en liedjes als House for Sale, Black Pearl en God is Asleep in een ingetogen en spannende sfeer te brengen. Naast de grote hits is er ruimte voor nieuwe nummers. Kaar ten voor het concert in Vlis singen zijn verkrijgbaar bij Uit in Vlissingen, 0118- 430303. De voorstelling be gint om 20.15 uur. Margriet Eshuis Unplugged is ook te zien op vrijdag 5 november in het Dorpshuis in Rennesse en een week later in het Ledelthe ater in Oostburg.

de Faam | 2004 | | pagina 21