i IS» ffgsf Nieuwe en gebruikte auto's vind ie op O AutoTrack.nl De Moerbei BV WALCHEREN 't Veerschip geopend VRIJWILLIG Jongeren en Vrijwilligerswerk 'Ik help anderen maar ook mezelf' 4 halen 3 betalen wm Voor een perfecte gebitsprothese maandag t/m vrijdag Behandeling volgens afspraak De allergrootste autosite van Nederland Woensdag 29 september 2004 De Faam 14 alléén op 1 en 2 oktober DORPSSTRAAT 52 OOSTKAPELLE TEL.: 0118 581247 Nationale Marquise de Lassime Merlot - Vin de Pays de l'Aude Domaine Roger AC Saint-Chinian Domaine de la Bastide Merlot -Vin de Pays des Coteaux d'Ensérune Masia Bach - Extrisimo DO Penedès Septima Malbec Cabernet Sauvignon Mendoza - Argentinië Soave Classico DOC Tand-Prothetisch Centrum Wij maken ook al uw reparaties Ziekenfonds vergoedingen en Particulieren Zusterplein 15 - Middelburg 0118-639875 Tanja en Jos van der Vleuten, (foto: Jaap Wolterbeek) NIEUW- EN ST. JOOSLAND - Eind mei openden Tanja en Jos van der Vleuten 't Veerschip in antiek en curiosa: "Het pand is van 1705. het oudste huis van het dorp," vertelt Jos van der Vleuten. "Ik heb het opgeknapt met oude bouwmaterialen en het zo in de oude staat teruggebracht." Het antiek dat binnen te vinden is, dateert uit de achttiende eeuw. De oud-wielrenner die meerdere malen de Tour de France uitreed vervolgt: "Kisten, kasten, diverse meubelen, schilderijen en aan verwante zaken. Ooit kocht ik een oud potje en dat heb ik altijd leuk gevonden. Als wielrenner en later voor mijn eigen bedrijf in gereedschappen slijpen, kwam ik overal. Je moet er interesse voor hebben en zo is dat gegroeid. Ik restaureer zelf antiek, ik doe dat graag en met resultaat." De curiosa zijn het terrein van partner Tanja en er is veel email uit grootmoeders tijd. Verder ook oude naaimachines. Geopend op vrijdag, zaterdag en maandagmiddag. Info: www.veerschip.nl Het Steunpunt Vrijwilligerswerk Vlissingen (gevestigd in de Bibliotheek Vlissingen) wil vrijwilligers en organisaties bij el kaar brengen onder meer door middel van een vacaturebank. Hierin zijn inmiddels zo'n vierhonderd vacatures opgenomen. Dit is deel drie van de serie over vrijwilligerswerk, deze keer over jongeren en vrijwilligerswerk. Onbetaald werk, daar hebben jongeren helemaal geen zin in. Maar ondertussen draaien ze bardiensten in de sportclub, slepen met kabels bij de buurtdisco of zijn al jaren actief als scoutinglei- ding bij de Bevers. Vaak zien ze dat dan niet als werk, maar als hobby. Dat deze hobby een maatschappelijk nut heeft, is dan mooi meegenomen. Het aandeel van jongeren in vrijwilligerswerk is gering. Het heeft bij jongeren een stoffig imago. Dat komt ondermeer, vinden ze, door de reclamecampagnes. Die richten zich te vaak op het geijk te vrijwilligerswerk als helpen bij de bingoavond in een be jaardenhuis. Verder vinden jongeren dat vrijwilligerswerk vaak toch niet kan concurreren met betaalde baantjes, vrienden en uit gaan. Ook krijgen jongeren het steeds drukker. Ze hebben vaak naast hun school te veel andere interesses en bijbaantjes. Hierdoor is er nog weinig tijd en energie over om vrijwilligerswerk te doen, en wordt vrijwilligerwerk steeds meer gezien als een vorm van vrije tijds besteding (invulling van je vrije tijd). Toch heeft vrijwilligerswerk jongeren veel te bieden: het is een ideale maatschappelijke oefenplek, je kunt via vrijwilligerswerk je horizon verbreden, verantwoordelijkheden aangaan, nieuwe or ganisaties en mensen leren kennen en wellicht ervaring opdoen die goed staat op je cv. Ook kan het soms de ideale stap zijn naar betaald werk. Daarom zou bijvoorbeeld een maatschappelijke stage een goed initiatief zijn: Leerlingen van een middelbare school of studenten •de keus bieden om vrijwilligerswerk te doen. Daar kan dan vrije ruimte in het studieprogramma of studiepunten tegenover staan. Het Steunpunt Vrijwilligerswerk Vlissingen, dat hard bezig is vrijwilligerswerk aantrekkelijk te maken voor de jeugd, heeft hierover oriënterende gesprekken met scholen op Walcheren. Met CSW in Middelburg en Scheldemond in Vlissingen. Die tonen in principe erg veel belangstelling. Ook zij vinden dat vrijwilligers werk goed is voor jongeren. En jongeren goed voor het vrijwilli gerswerk. Het Steunpunt Vrijwilligerswerk is gevestigd in de bibliotheek Vlissingen. Je kunt daar terecht tijdens de openingstijden van de bibliotheek. Bellen kan ook: 0118 422122. E-mail: vrijwilli- gers@spui.nl Tara al Kadi: "Ik zit als vrijwilliger in het bestuur van de lan delijke vereniging, de KJSU. Dat staat voor Koerdische Jongeren en Studenten linie. We hebben geen eigen vesti ging, maar geregeld bijeenkomsten in de Randstad. Ik ben in het bestuur de jongste, 18 jaar. In het begin drong het ook echt niet tot me door, dat ik al in een bestuur zat. Wij zijn er voor de integratie van Koerdische jongeren in Nederland. We helpen ze als ze problemen hebben. Bijvoor beeld in het onderwijs. Want in grote steden is het niet zoals hier. Daar moet je het echt allemaal zelf doen. Wij informeren ze dan hoe je echt moet vechten om ver te komen. Zeker als je bijvoorbeeld steeds kantje boord bent met je cijfers op school. Dan laten ze je daarna toch liever een lagere opleiding volgen dan een hogere. fn ons bestuur heb je ervaren mensen zoals de voorzitter, maar eigenlijk doen we alles samen. Wel houd ik altijd de notulen bij tijdens vergaderingen. Verder moet ik wat er aan interes sante ideeën uit vergaderingen komt op onze website zetten. Daar bedenk ik ook nieuwe rubrieken voor. Zoals "G'riki Kurd", dat zijn verhaaltjes van Koerden. Iedereen kan dan een gedicht of een verhaal opsturen. Over hoe mensen hier zijn ge komen, over hoe het hier bevalt. Verder hebben we als bestuur kadertrainingen gehad. Om meer te leren over vergadertech nieken. Dat was leuk en heel leerzaam. En je was een week endje weg in een hotel.Gezellig. Ik doe dit omdat ik dit gewoon leuk vind. En ik help graag mensen. Maar ik help hiermee ook mezelf. Ik wilde meer in contact komen met Koerdische mensen, met mijn eigen cul tuur. Ik zit op de Scheldemond en ken daar geen andere Koer dische mensen. Ook wilde ik gewoon meer over Koerdistan weten. En jongeren die hier nog maar een paar jaartjes zijn, kunnen mij daarover vertellen. Ik was zelf nog heel klein toe ik hier kwam wonen. Ook wilde ik mijn Koerdisch verbeteren en dus met mensen omgaan die het nog echt spreken. Mijn Koerdisch is niet goed, en bij ons thuis wordt Nederlands ge sproken. Dat komt doordat mijn vader juist weer zijn Neder landse uitspraak wil oefenen. Door de Unie ben ik erg bewust geworden van mijn Koerdi sche identiteit,. Dat wilde ik ook. Dat betekent niet dat ik nu minder integreer. Dat hoeft echt niet. Daarnaast kan je nog ge noeg met Nederlandse mensen omgaan." (tekst: Co Verboven) weet

de Faam | 2004 | | pagina 13