Kapel van Hoogelande is week lang spiritueel centrum voor satsang en manta-zingen Rollen maar... Dialectvereniging op zoek naar 't allermooiste Zeeuwse woord KUNST TE KIJK IN DE STERREN Schilderweek in Oostkapelle Darters op bres voor Iguana Symposium over belang WCT Kooksessie met Zeeuwse topkok ARNEMUIDEN DOMBURG GRIJPSKERKE KOUDEKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG RITTHEM VEERE VLISSINGEN Het zijn 'rollator-voordeelweken' bij Jeremiasse. Twee weken lang profiteert u van aanzienlijke kortingen op een aantal rollators. Kreeft Leeuw Maagd Weegschaal Schorpioen Boogschutter Steenbok Waterman Vissen Ram Stier Tweelingen Woensdag 22 september 2004 De Faam Pagina 15 Museum Arnemuiden, Langstraat 35, 60-jarige bevrijding van Arnemuiden, woensdag en zaterdag van 13.30-16,30 uur. t/m 30 oktober Badhotel Domburg, Domburgseweg la, schilderijen van kunste naars uit atelier De Glazen Pui, maandag t/m zondag van 11.00- 23.00 uur. t/m 31 december. Galerie Art Au rum, Noordstraat 8, aquarellen van Addie Nieuwenkamp-Midavaine en coconsieraden van Diane Christine Dille, dinsdag t/m zaterdag van 11.00-13.00 en 15.00-19.00 uur. zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 31 oktober. Marie Tak van Poortvlietmuseum, Ooststraat 10a, 'Moen! Tus sen Toorop cn Mondriaan', een jubileumtentoonstelling over het leven en het werk van de kunstenares Mies EIout-Drabbe, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 7 november, Tjitske Sinke. Mariekerkseweg 32, schilderijen en grafieken, dinsdag, woensdag, donderdag en zaterdag van 13.30-17.00 uur. t/m 25 september. Woontrend Zeeland, Duistraat 18a, aquarellen van Jochem Schraa, 'de Zeeuwse kust', t/m september. Wandelkerk, werken van cursisten van het M.I.K.V. 'Jona', maandag t/m vrijdag van 10.30-17.00 uur en zaterdag en zondag van 13.30-17.00 uur. t/m 30 september. De Vleeshal, Markt, superstudio fdms, toto's, collages, filmscenario's en werken van Italiaanse architecten, 'Superstudio: Life without Objects', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 7 november. De Kabinet ten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, tekeningen van Pieter Slag boom, '2001-2004', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 21 november. Gallery Maritime. Gortstraat 43, geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse', t/m 8 januari. Schilderijen van Geer Huybers en Joke Keuning, werken van Minne Onnes, foto's van Joop Over- kleeft en sculpturen van Hennie de Boer, 'Zee-lucht en hier en daar een bootje', t/m 31 oktober, donderdag t/m zondag van 12.00- 18.00 uur. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, glas objecten van Martine Knoppert, donderdag t/m zondag van 14.00 t/m 16.30 uur, t/m 7 oktober. Zeeuws Archief, Holplcin 16, ar chiefstukken, museale voorwerpen, beeld en geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden', t/m 8januari, tekeningen van kra- lenmannetjes, 'Kralenmannetje vertelt over het Zeeuwse slavernij verleden', t/m 25 september, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, tekeningen en schilderijen van Leonard Maas, t/m 9 oktober. Werken van cur sisten van het M.I.K.V., t/m 25 september. Deel zeven van de serie Nederlandstalige kinder- en jeugdboeken, 1800-1840, t/m 2 okto ber. Park en Poëzie, 'Hofdichter in Middelburg', t/m 25 september. Selectie van 10 jaar bestsellers, t/m 29 september. Foto's van A. den Doolaard over de Walcherse dijkdichtingen in 1945, 'Het ver jaagde water', 27september t/m 20 november, maandag van 17.30- 21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. CBK Zeeland, Balans 17, verschillende disciplines van tien vormgevers, 'Plat Zeeuws', dinsdag t/m vrijdag van 13.00-17.00 uur, zaterdag van 13.00-16.00 uur en le zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 5 oktober. Galery 'T', Turfkaai 25, schilderijen van Jan van den Berg, keramiek van Jan Dekker en etsen van Hermanus Berserik, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur, t/m 25 september. Baron Chassé, Gort straat 30, schilderijen en tekeningen van Sylvia Ansingh, zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 24 september. 't Gasthuis, Noord- poortplein 2, schilderijen van Sam Klaasse, t/m 31 oktober. Cae- suur, Lange Noordstraat 67, installatie Harry Vandevliet, 'Wind ow Licker', t/m 2 oktober. Revolution Galery, Herenstraat 6b. werk van Henric Borsten, 'Transit', dinsdag t/m zaterdag van 14.00-18.00 uur, eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur. t/m 4 oktober. Uitvaartverzorging De Groot- De Kam. Veerseweg 36, schilderijen van Carine Triest, zaterdag 25 septem ber van 10.00-17.00 uur. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwondertentoon- steling, Alice in Wonderland, voor iedereen vanaf vier jaar, dage lijks van 10.00-17.00 uur. t/m 31 oktoberLunchcafé De Oran- gerie, Duinvlietweg 6, schilderijen van Bas Vlasblom, 'Walcheren breekt de golven', dagelijks van 10.00-16.30 uur, t/m 31 oktober. Paiazzoli Huis, Oranjeplein 41, etsen en lino's van Marlies Dijk stra, dinsdag, woensdag en donderdag van 14.00-16.00 uur, t/m december. Fort Rammekens, Rammekensweg, 'de vier seizoenen van Ram- mekens' met fraaie foto's van het fort, de kreken, de flora, de vo gels en de lichtval, dinsdag t/m zondag 13.00-17.00 uur, t/m 31 ok tober. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25/27, 'KLEUR-R1JK ge kleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht (1800- 1900). Klei en fotografie van Jackie Bongers en schilderijen en foto's van Carla Roelofs, 'Contact in beeld', maandag t/m zaterdag 12.00-17.00 uur en zondag 13.00-17.00 uur, t/m 7 november. Kleuren en rijkdom in Walcherse streekdracht, te zien in Mu seum De Schotse Huizen in Veere. (foto: pr) Sauer Oonk notarissen, Badhuisstraat 181, foto-expositie van Anda van Riet, 'Geen titel', t/m 6 oktober. Zeeuws maritiem mu- ZEEum, Nieuwendijk 15, erotisch humoristische tekeningen van Jan Sanders, 'Weelderige dames ander zeemansgeluk', t/m 10 oktober, schilderijen uit Denemarken, Duitsland, Nederland, Noorwegen en Zweden, 'Noordzeekusten 1830-1930', t/m 9 janua ri, schilderijen uit eigen collectie van Kunstkring het Zuiden (1919-1939), 'Geïnspireerd door het Zeeuwse licht', t/m 24 okto ber, maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zon dag van 13.00-17.00 uur. Sint Jacobskerk, foto's van natuur, staal, verf en beton met het thema 'een beetje Schelde in de kerk' van Ruud Dijkstra, woensdag t/m zaterdag 13.30-16.30 uur. t/m 25 september. DeWillem3, Oranjestraat 4, expositie 'Heldinnen' van kunstenaars Ronald Giphart en Eric van der Eisen, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 14 novemberDeCilinder, Arsenaalplein, de eenminuten 21 films, van kunstenaars van het Sandberg Instituut uit Amsterdam, dagelijks, 24 uur per dag. t/m 30 december. deWatertoren AK. Rijksweg A58, foto's van be kende (pop)iconen, schilderijen en objecten van diverse kunste naars, 'The Drifter The Dreamer', donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 14 november. De Zeeuwse Vereeniging voor Dialectonderzoek zoekt uitdrukkingen om gröös op te zijn. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Mooie, grappige, indrukwekkende en aansprekende woorden en uit drukkingen in het Zeeuwse dialect, daarnaar zoekt de Zeeuwse Vereeniging voor Dialectonderzoek. De wed strijd wordt gehouden naar aanleiding van het 75-jarig be staan van de vereniging. Door Ellen De Vriend Iedereen kan tot 1 november meedoen aan de dialectwedstrijd 'Mooi Zeeuws', door een uit drukking of woord waar hij of zij gröös (trots) op is in te sturen. Wat maakt dit woord of deze uit drukking zo bijzonder? De uit slag wordt zaterdag 20 novem ber bekend gemaakt tijdens het symposium over de rijkdom van tweetaligheid 'In 't Zêêuws kan 't ok' in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Een gerenommeerd panel kiest het mooiste woord en de mooiste uitdrukking van Zeeland. Alle deelnemers aan de wedstrijd din gen mee naar een gratis lidmaat schap voor één jaar van de vere niging. Er worden tweehonderd lidmaatschappen verloot. Dat betekent tevens een abonnement op het tijdschrift Nchalennia. Verder maken deelnemers kans op tien Woordenboeken der Zeeuwse Dialecten. Alle ingezonden uitdrukkingen en woorden worden in november gepubliceerd via het internet. Wedstrijdformulieren zijn af te halen en in te leveren bij de openbare bibliotheken en biblio bussen in Zeeland. Ook kunnen inzendingen gestuurd worden naar: Mooi Zeeuws, Postbus 8004, 4330 EA Middelburg. Meedoen kan ook via het inter net, via de website www.zeeuw- sebibliolheek.nl en doorklikken naar 'Mooi Zeeuws'. Voorzitter Kees Martens heeft geen idee van het aantal inzen dingen voor de wedstrijd. "We vinden het een mooie test om te zien wat mensen van het Zeeuws weten. Bovendien is de wed strijd een mooie gelegenheid om aandacht te krijgen voor onze vereniging. Mijn keuze is 'pim- pampoenda 's toch een èèl mooi woord voe 'n lieveheersbeestje." Tijdens de dialectmaand van 16 oktober tot cn met 20 november worden verschillende plaatse lijke activiteiten gehouden. Tij dens de dialectdag, op 16 okto ber in de Vroone in Kapel le, wordt de tussenstand van de wedstrijd bekend gemaakt. Meer informatie kan verkregen wor den via: 0118-651701. OOSTKAPELLE - Het toe ristisch Centrum Oranjezon Oostkapelle houdt tussen maan dag 18 en vrijdag 22 oktober de laatste vakantieschilderweeek van 2004. De kunstenaar Sjoerdtje Hak geeft leiding aan de vakantiegroep. Hak is gespe cialiseerd in landschappen. Ze trekt het liefst met haar cursisten naar buiten. Voor informatie: 0118581507. OOST-SOUBURG - Zo'n ne gentig Zeeuwse darters hebben in Sporthal De Belt in Oost-Sou burg 1075 euro bij elkaar ge speeld. Dat bedrag is overhan digd aan Reptielenzoo Iguana. Het geld wordt gebruikt voor een verbouwing in de zoo. VLISSINGEN - Nederland is kennelijk een spiritueel landje. De Maharashi, de leraar van de transcendente meditatie, woont in Vlodorp en andere spirituele leraren zoals de Baghwan wezen daar ook al op. En zo op zoek naar het zelfbewustzijn en misschien wel 'het juiste pad' tellen de sessies met oosterse wijsheden als uitgangspunt, steeds meer bezoekers. Meditatie en oosterse filosofie als wapen te gen piekeren dat verpaupert? De Kapel van Hoogelande is tussen zaterdag 25 september en vrijdag 1 oktober van 's morgens vroeg tot 's avonds laat eigen dom van een stroming in die oosterse leer, namelijk die van de Satsang beoefenaars. Over dag voor de doorgewinterde be oefenaars, die uit alle windstre ken van Nederland naar Walche ren komen, 's avonds voor de mensen die wel eens willen we ten hoe het is om aan 'jezelf te werken' via de satsang. Susan Prajnaparamita (Suzan Frank) leidt de sessies. Verantwoordelijk voor de komst van de satsang-lerares is het echtpaar Anneriet en André van den Broek. Het Vlissingse echt paar ging al regelmatig manta zingen in de Kapel van Hoog elande en ontmoette zo allerlei mensen. "We zouden eerst naar India gaan, maar kwamen vorig jaar via die contacten in Zuid- Frankrijk terecht, omdat ik iets te ziek was om die grote reis naar het noorden van India te maken," legt Anneriet uit. "En of het zo had moeten zijn of niet. want wat is toeval, daar ont moetten wij Suzan Frank." Anneriet was na één avond met Suzan Frank helemaal om daar in Zuid-Frankrijk "Waarom en hoe? Zij gaf me het idee van ab solute vrijheid. Ik ben namelijk nogal allergisch voor moeten. Misschien komt dat wel door mijn katholieke opvoeding." Die vrijheid gaf haar een soort ver lichting. "Al die problemen die worden gemaakt. Liefdcsvcr- (advertentie) JeremiasseCare2Move is hét adres voor alle soorten hulpmiddelen, revalidatie- en zorgproducten die het leven makkelijker maken. Aktie Rollator Praktische en mooi vormgegeven rollator. Uitgevoerd met dubbele rem inclusief mandje. ■g voor beweging Openingstijden: ma./vr. 08.30 -17.00 uur In onze koopjeshoek vindt u met enige regelmaat gebruikte artikelen tegen meeneemprijzen. Verrijn Stuartweg 43 GOES •Tel.: (0113) 21 12 74 www.care2move.nl Arcof Care2Move, Van Breugel Care2Move, Breva Care2Move, Jeremiasse Care2Move, Ligtvoet Care2Move Anneriet en André van den Broek, (foto: Tannie de Jonge) driet, gelukkig zijn. Toch alle maal zaken die met een ander hebben te maken. Bi j jezelf te rechtkomen, in rust en mis schien wel zoeken naar de abso lute leegte in je. En Anne is een ontzettend lief mens. Ze is ook zo gewoon en toegankelijk Ze heeft me enorm geholpen om een beetje duidelijkheid te krij gen" Om satsang in een paar woorden te omschrijven vinden Anneriet en André van den Broek moei lijk. "In haar lessen is het stre ven van Suzan Frank om te ont dekken waar het echt om gaat. Dan komt naar voren dal je in absolute stilte en meditatie ont dekt waar het echt om gaat," legt André uit. Anneriet vult aan: "Wat mij dagelijks bezig houdt is het zinnetje 'is wat is' daar kun je namelijk behoorlijk door rela tiveren. Daardoor leerde ik ook de betrekkelijkheid van proble men kennen, ook als die proble men dichtbij komen. Waar het om gaat is moeilijk te bevatten met je hoofd. Je moet het voe len." Ze laat een gedicht lezen van Suzan. Dat luidt: "Hou niets meer vast/ Ga niets uit de weg/ Vergeet jezelf. Je wijsheid ligt te wachten/ op je totale luisteren/ Geef je denken over aan je hart Wees stil/ en verwijl in niet we ten." Anneriet geeft toe dat er wellicht mensen zijn die haar redenering zweverig vinden. "Die zie je na zo'n avond in de Kapel ook nooit meer terg. Maar je ziet ook men sen die er iets ontdekken en er verder mee kunnen. Op welke manier dan ook. Het gaat er om dat ze er wat aan hebben." Het dagprogramma is - legt An dré van den Broek uit - voor mensen die al heel lang met sat sang bezig zijn. 's Avonds kan iedereen terecht. Dan worden onderwerpen spontaan opge pakt. "Net wat op dat moment aan de orde komt of misschien wel door één van de bezoekers wordt aangedragen." De avond sessies tussen zaterdag 25 sep tember en vrijdag 1 oktober be ginnen dagelijks om 20.00 uur. Persoonlijke vrijheid raakt soms aan de grenzen van anderen en dat is niet iets dat u ligt. U zult u dan ook mateloos ergeren deze week aan iemand die er een ge woonte van maakt over ander mans grenzen te gaan. U zit als een stootkussen tussen twee partijen in die een zaak wil len uitvechten. Doe veel humor in uw recept, haast u vooral niet en geef ieder zijn/haar kans om zijn of haar zegje te doen. Daar na kunt u zich terugtrekken, uw leven loopt op rolletjes. Uw familie heeft wel erg de nei ging met klompen door de por seleinkast te lopen. Neem wat afstand en houd de sfeer goed. U heeft er hard genoeg voor ge vochten om uw plaats te vinden en wat u betreft mag er wel wat minder onrust zijn. Het is een goede week om eens te bezien hoe de taken en verant woordelijkheden verdeeld zijn en of u niet veel te veel werk op u hebt genomen. Kies daarin een rustige en zorgvuldige weg. Uw gevoelens overheersen u sterk de laatste tijd. Neem eens wat tijd voor uzelf dan komt u weer in evenwicht. Het kan een gezellige week worden. Zonder dat u dal wilde is er iets in uw omgeving vrij hard aange komen. Het kan zijn dat u iets moet uitpraten omdat u de afge lopen periode op iemands tenen bent gaan staan. Uw gevoel voor humor zal u helpen. Dit is een uitstekende periode voor het bepalen van een nieuwe koers. U moet dan wel wat oude ergernissen opzij zetten. U bent op een heel goede manier met uw werk bezig en u begint er vruchten van te plukken. Nieuwe mogelijkheden liggen voor u open en een aantal lang gekoesterde wensen gaal in ver vulling. Er komt wat vaart in uw plannen. U gebruikt uw energie op een positieve manier. Er is er kenning voor de resultaten van uw werk. U heeft inzicht in de maatregelen die genomen moe ten worden. Dit wordt een drukke week want er is een soort stroomversnelling om u heen. Er hing een aantal mooie beloften in dc lucht die nu worden waar gemaakt. U zult tijd tekort komen. Dus zal het belangrijk zijn die tijd goed in te delen. de Faam Verschijni in een oplage van 53.400 elke woensdag hms-aan-huis in de gemeenten Middelburg. Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Directeur J. V. Munsterman Commercieel Regiodirecteur Ch. van tien Ooslerkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur Mw (i. Arendsen-Tiebcn Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie Ellen de Dreu 0113-274023 of 06-54267132 rcd.faam@whk.wcgcncr.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieter Karman Verkoopieum Mineke Cruaj 0113-274017 (privé 06-512211311 Ltnda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569 Ramon Telussa 0113-274060 of 06-25031343 Kantoor Fruit laan 4c. postbus 5. 4460 AA GOES Openingstijden. Maandag, dinsdag, donderdag cn vrijdag van S.30 tot 17 00 uur. Woensdag gesloten Afsluittijdcn Redactie Vrijdagmiddag 17 00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. Duo's vrijdag 17 (JO uur Bezorging De Faam met ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Breda De Faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huis krant en /IV. Wegener Huis- aaU'liuiskranlen BV is een onderdeel van het Wegener-concem. Op al onze ad- vertentieconlracten cn aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentievoorwaarden huis -aan-h n Is krante n Wegener AT. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toege zonden, De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be stand. dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te {lateninformeren over voor u relevante diensten en producten van de titels cn de werkmaatschap pijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze in formatie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden hij Wegener Huis-aan- htiiskranien BV, t.a.v. A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500AH En schede. VLISSINGEN - Het Departe ment Zeeland van dc Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel wil met een symposi um hel belang van de realisatie van de Wcsterschelde Container Terminal onder de aandacht brengen. Ze heeft daar een groot aantal mensen met autoriteit voor uitgenodigd. Die spreken tijdens het symposium op vrij dag 24 september in de Hoge school Zeeland in Vlissingen. Het begint om 13.30 uur en ein digt rond 17.00 uur met een bor rel en een hapje. OOSTKAPELLE - Corné Ra- senberg verzorgt op de zaterd agen 9 en 16 oktober in dc les- keuken van Toeristisch centrum Oranjezon in Oostkapelle kook- sessies. Het thema luidt: 'Spijzen en wijnen uit Spanje'. De lessen duren van 10.00 tot 16.00 uur. Rasenberg is kok. leraar en re gister vinoloog. Er zijn zorgen in uw naaste om geving en u doet er verstandig aan als u de gelegenheid schept om daar eens rustig over le pra ten. U bent degene die er enigs zins buiten staat, dus u kunt dat het beste doen. U heeft tijd genoeg om leuke dingen te doen. Toch trekt u zich terug. Daarmee doet u uzelf te kort. Alles zit u mee, maar als het er op aankomt zit u alleen. U zult uw goede wil moeten tonen om dit probleem tot een oplos sing te brengen. U komt om in uw verantwoorde lijkheidsgevoel. Daardoor houdt u zich niet alleen met uw eigen zorgen en zorgjes, maar ook met die van anderen bezig. U bent toe aan ontspanning. Zoek die in acti viteiten die u samen met anderen kunt doen. Maak wal plezier in het leven, zo laadt u de accu weer op.

de Faam | 2004 | | pagina 14