Zesde Film by the Sea festival in Vlissingen beter en groter 'Loeiende' opening Fortenmaand CINE CITY VLISSINGEN PODIUM Schuttershof Middelburg Breed programma is grote kracht Religie is inspiratie voor de Dansende Stoepa's in Nisse Toots Thielemans speelt op het Zeeland Nazomer Festival JAZZ BY THE SEA La Meglio Gioventü De Beste Jeugd Girl with a Pearl Ear ring Wim Wenders: The Soul of a Man Kindermatinee: Peter Pan De Dominee Twisted The Village I Robot King Arthur Paniek Op De Prairie O Nederlands gespro ken Shrek 2 Nederlandse versie Sneak Thema Kracht Talkshows Bezoek Kaartverkoop Schippers Vonken The Bourne Suprema cy Garfield Nederlands gesproken Chronicles of Riddic Catwoman 13 Going on 30 Fahrenheit 9/11 DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG 14 t/m 19 september www.jazzbythesea.nl Woensdag 1 september 2004 De Faam 8 Deel 1: Donderdag 20.00 uur, zaterdag en zondag 15.00 uur. Deel2: Zaterdag en zondag 20.00 uur. Zes uur durend epos waarin veertig jaar recente Italiaanse geschiedenis wordt geschetst aan de hand van gebeurtenissen rond Nicola en Matteo C'aratia en hun familie. Vrijdag 19.30 uur. Maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. Een film als een beeldschoon schilderij over de schilder Ver meer en het Meisje met de Pa rel. Vrijdag 22.00 uur. Een ode aan oude blues zan gers. Deels gefilmd met een originele camera uit de jaren twintig. Woensdag 14.00 uur. Peter Pan en de Lost Boys vechten tegen Kapitein Haak en beleven fantastische avonturen. Première Dagelijks 13.45, 16.15, 19.00, 21.45 uur. Zaterdagnacht 24.15 uur. Matt Damon keert terug als James Bourne die ons terug voert naar de duistere wereld van de beroepsmoordenaar. Steeds weer wordt hij gecon fronteerd met pijnlijke flitsen uit zijn vorige leven. Première Dagelijks 13.45. 19.00. 21.45 uur. Zaterdagnacht 24.15 uur. Een vrouwelijke politieagent wordt van inspecteur in een moordzaak plotseling de ver dachte wanneer haar ex-vrien- den achter elkaar om het leven worden gebracht. Dagelijks 19.00 uur. Nadat Jenna (Jennifer Garner) een vernederend blauwtje heeft gelopen bij de coolste jongen van school, verlangt ze wanhopig naar een compleet nieuw leven. Op de avond van haar dertiende verjaardag doet ze een wens. De volgende ochtend is ze een prachtige volwassen vrouw van dertig jaar. Dagelijks 19.00, 21.45 uur. Zaterdagnacht 24.15 uur, maandag niet om 21.45 uur. In 2035 raakt robot Sonny be trokken bij een moord. Deze overtreding van een van de '3 robot wetten' is een bedrei ging voor de.mensheid, er is dan niets meer dat de robots tegenhoudt om de wereld voorgoed over te nemen. Dagelijks 16.15, 19.00. 21.45 uur. Zaterdagnacht 24.15 uur. King Arthur vertelt het echte verhaal van zijn ridders en zijn geliefde Guinevere in een meeslepend avontuur over een man wiens lot het is koning te worden. Dagelijks 13.45, 16.15 uur. Op een ranch in het Wilde Westen zijn de dieren bang dat ze aan de plaatselijke vleësfabriek verkocht worden. Ze smeden een plan om de ranch te redden van de onder gang. Dagelijks 13.45. 16.15 uur. Shrek en zijn prinses Fiona reizen na hun huwelijksreis naar Fion's ouders, de koning en koningin van het Konink rijk Ver, Heel Ver Van Hier. De koning had heel iets anders in gedachten voor zijn dochter en probeert alsnog zijn eigen Maandag 22.00 uur. Verrassingsfilm voor de lief hebber. VLISSINGEN - De zesde edi tie van Film by the Sea staat voor de deur te trappelen. Het Vlissingse film fuif, gehouden van 10 tot en met 19 septem ber, biedt dit jaar nog meer naast een ruim filmaanbod. Meer acteurs, meer regisseurs en meer andere extra's. Maar het belangrijkste is natuurlijk het schouwspel op het witte doek. Festivaldirecteur Leo Hannewijk: "Het programma vind ik nog nooit zó goed ge weest." Film by the Sea is niet meer hon derd procent Vlissings te noe men. Want niet alleen wapperen er inmense vlaggen voor Cinc City om het festivalhart aan te duiden, op de pier in Schevenin- gen bollen dezelfde doeken op. Flet experiment vorig jaar om Scheveningen als uitvalsbasis te gebruiken is geslaagd, dus krijgt het een vervolg. Volgens Hanne wijk blijft Scheveningen wel bij zaak: "We merken dat mensen de voorkeur geven om naar Zee land te komen. Velen maken er gelijk een uitstapje van." Ieder jaar staat Film by the Sea in het teken van een land. Vorig jaar was het Italië. Dit jaar wor den alle nieuwe EU-lidstaten in de schijnwerpers gezet. Hanne wijk merkte bij de selectie van films dat veel landen niet garant staan voor een groot aanbod. "Probeer maar eens op Malta en Cyprus wat te vinden", aldus de festivaldirecteur. Tsjechië bood de organisatie een kandidaat voor hun terugkerende uitreiking van de Life Time Achievement Award. De Tsje chische regisseur Milos Forman (onder andere One Flew Over The Chuckoo's Nest en Ama- deus) en de Amerikaanse produ cent van Forman's films Saul Zaentz krijgen de prijs voor het gehele oeuvre. Een breed programma lijkt de kracht te zijn van Film by the Sea. Want kijkers kunnen genie ten van klassiekers, populaire films maar ook van maatschap pij-kritische producties. "Zo hebben we twee goede films geboekt, gespeeld door acteurs met het down-syndroom. Dat zorgt voor een invalshoek van film waar betrokkenen over kun nen discussiëren." Internationale publiekstrekkers heeft Film by the Sea ook weer in huis, zoals de getipte kaskra kers: Collateral (Tom Cruise) en Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Jim Carrey en Kate Win- slet). Maar van Nederlandse bodem komen misschien wel de groot ste verassingen. Zo beleven de nieuwe film van Theo van Gogh, Cool, en de productie Stille Nacht hun wereldpremière. "Onverwacht goed", vindt Han newijk de Nederlandse inspan ningen. "Hoewel er veel soap acteurs in spelen, is het resultaat het tegenovergestelde dan de kweekvijver waar ze in begon nen", grijnst hij. De films kleedt Hannewijk zorg vuldig aan. Met bijvoorbeeld ie dere dag talkshows met leden van casts, geleid door onder meer René Mioch. Ook worden er cursussen gegeven, zijn er muziekoptredens en natuurlijk is er weer een competitie voor lite ratuurverfilmingen, onder toe ziend oog van een vakkundige Festivaldirecteur Leo Hannewijk: "Het programma vind ik nog nooit zó goed geweest." (foto: Jaap Wolterbeek) jury. "Zo bieden we iedere dag iets bijzonders", vult Hannewijk aan. Hannewijk zorgt met grote na men zoals regisseur Forman weer voor de wenselijke film festivaluitstraling. "Ook leden van verschillende filmcasts ko men. En Katja Schuurman komt zelfs een paar dagen." Een bezoek van een wereldbe roemde acteur, zoals de visite van Morgan Freeman een paar jaar geleden, is nog niet rond. Maar Hannewijk heeft nog een paar uitnodigingen uitstaan. "Die mensen hebben het zo ont zettend druk. Ze beslissen pas drie dagen van tevoren of ze ko men. Dus ik wil nu nog geen val se verwachtingen wekken. En liet is zo relatief allemaal", voegt Hannewijk toe. "Een betrekke lijk onbekende naam die hier over een paar weken rondloopt, kan volgend jaar een Oscar win nen." De kaartverkoop voor Film by the Sea begint vandaag (2 sep tember), kijk voor meer informa tie op internet: www.filmbythe- sea.nl. RITTHEM - Om de forten meer onder de aandacht van het publiek te brengen wor den in september diverse acti viteiten georganiseerd op ver schillende locaties in Neder land. Ook dit jaar doet Staats bosbeheer in Zeeland in samenwerking met het Zeeuws maritiem muZEEum te Vlissingen weer mee met dit fenomeen door in september elk weekend activiteiten te or ganiseren in Fort Ramme- kens. De zesde Fortenmaand in Ritthem kent met een op treden van het saxofoonkwar tet Les Sirènes een Moeiende' opening. Het concert van Les Sirènes be gint zondag 5 september om streeks 14.00 uur. Het uit de Randstad en van diverse conser vatoria afkomstige saxofoon kwartet brengt een gevarieerd programma ten gehore, met on der meer filmmuziek van Nino Rota, tango's van Astor Piaz- zolla, oude Hongaarse en Roe meense dansen en werk van Bach. Stravinsky, Bartok en Gershwin. Les Sirènes trad eer der op Film by the Sea en op het festival Pastorale in Nisse. Op monumentendag (zaterdag 11 september) is het fort gratis toegankelijk. Om 11.00 uur, 12.00 uur, 13.00 uur, 14.00 uur en 15.00 uur kan onder leiding van een natuurgids een wande ling van een uur in het fort en aangrenzend natuurgebied ge maakt worden. Zondag 12 september staat van af 14.00 uur in het teken van een optreden van het accorde onorkest Osiveo samen met het Schorrekoor. Dit koor zorgt voor veel sfeer en gezelligheid en bestaat uit twintig schippers. Onder leiding van dirigent Pier re van Broekhoven brengen zij een repertoire van onder andere Nederlands en Engelstalige zee liederen. Osiveo met circa twin tig enthousiaste leden uit alle windstreken onder leiding van Jaap Ogink brengt een program ma van smartlap tot tango en van blues tot swing. Een week later is de workshop 'de Doorbraak' geprogram meerd. Hierbij brengt compo nist en musicus Dies le Due vanaf 14.30 uur een eigenzinnig repertoire. De fortenmaand wordt zondag 26 september om 14.30 uur feestelijk afgesloten met een optreden van Rob Meijer en Willy Peattie, beter bekend on der de naam Rob en Willy. Be geleidt door verschillende musi ci staan zij borg voor een mid dag vol Ierse en Schotse muziek waar de vonken van af springen. In 1999 is Staatsbosbeheer ge start om september uit te roepen tot fortenmaand. De organisatie beheert naast natuur ook cul tuurhistorische objecten. Staats bosbeheer streeft ernaar om zo veel mogelijk van deze objecten open te stellen voor het publiek. Toots Thielemans. (foto: Jo Knaepen) MIDDELBURG - loots Thielemans treedt zaterdag 11 september op tijdens het Zeeland Nazomer Festival (ZNF). De bekende mond harmonicaspeler uit België speelt dan op het Middel burgse Abdijplein, het sfeer volle festivalhart, een aantal nummers met het Brussels Jazz Orchestra. Toots Thielemans werd gebo ren in Brussel in 1922 en emi greerde naar de VS in 1952. Hij speelde accordeon vanaf drie jaar en begon later harmonica te spelen als hobby. Hij won zijn eerste gitaar bij een wed denschap. Tijdens de Duitse bezetting raakte hij in de ban van de jazzmuziek. Zijn bij naam kreeg hij naar het voor beeld van de muzikanten Toots Mondello en Toots Camarata, maar zijn echte helden waren Django Reinhardt en Charlie Parker. Thielemans brak internationaal door toen hij in 1950 met Ben ny Goodman in Europa toerde. Het alom bekende Bluesette componeerde hij in 1962. In de VS maakte hij deel uit van de Charlie Parker's All-Stars en het George Shearing Quintet. Later trad hij op en nam op met George Shearing, Ella Fitzge rald, Quincy Jones, Bill Evans, Jaco Pastorius, Natalie Cole, Pat Metheny, Paul Simon en Billy Joel. Verder maakte hij muziek voor commercials, Se samstraat en vele fims zoals Midnight Cowboy, The Geta way, Sugarland Express, Cin derella Liberty, Turks Fruit en Jean de Florette. Het optreden in Middelburg be gint om 21.30 uur en duurt on geveer twee uur. Meer info via: www.nazomerfesti val .n 1 de Mariakerk in Nisse, met haar veertiende eeuwse fresco's een inspirerende plek binnen de christelijke traditie. Van de Linde toont daar de door haar gemaakte plastische vormen op de Vaate.van het Dorpsplein. En in de kerk zijn de piramide vormen (de oudste stoepavorm) van bijenwas van Schouwenburg te zien. Op dezelfde plaats staat ook de plantaardige stoepahut van gastexposante Femke Vos de Wael. De tentoonstelling duurt tot en met 22 september en is dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 uur tot 17.00 uur te zien, met uitzon dering van de vrijdag. Dan zijn de deuren van de Mariakerk tot 20.00 uur open. Dagelijks 16.15, 21.45 uur. Zaterdagnacht 24.15 uur. In de wereld van de drugshan del, waar het uitsluitend en al leen om geld draait, is trouw en vriendschap het hoogste goed. Juist dat wordt de ondergang van Klaas, 'de do minee'. Première De volgzame werknemer Pa tience Philips (Halle Berry) cijfert zichzelf weg voor haar heethoofdige baas en model Laurel Hedare. Als ze erachter komt dat fr nieuwe producten van het bedrijf vreselijke bij werkingen hebben komt ze in een bedrijfscomplot terecht. Dagelijks 13.45 en 16.15 uur. Garfield heeft alles goed voor elkaar, maar dat verandert als zijn baasje Jon besluit om de hond Odie in huis te halen.. Dagelijks 16.15 uur. Michael Moore neemt in Fah renheit 9/11 onder de loep wat er allemaal gebeurd is met de Verenigde Staten na I 1 sep tember; en hoe de Bush rege ring deze tragische gebeurte nis heeft gebruikt om zijn ei gen agenda te promoten. Dagelijks 21.45 uur. Zater dagnacht 24.15 uur. Het is een duistere tijd in het universum. Planeet na planeet valt ten prooi aan het onheili ge leger van de Necromon- gers. Dagelijks 19.00 uur. Fort Rammekens in Ritthem. (foto: pr) NISSE - Dansende Stoepa's, zo heet de expositie die zaterdag 4 september in de Mariakerk in Nisse aan het dorpsplein wordt geopend. Gerard Sinallegang verricht om 20.00 uur de ope ning. Dansende Stoepa's is een kunst project van Ingrid van de Linde en Renee Schouwenburg dat de ze zomer van start is gegaan op het Franse Chateau du Magnet. De twee kunstenaars hebben zich laten inspireren door hun reizen naar landen zoals Birma, India en Tibet en met name de kunst en architectuur in dc religie. De tentoonstelling in Frankrijk werd 23 augustus afgesloten en vervolgens is de expositie naar Dagelijks 13.45. 16.15, 19.00, 21.45 uur, zaterdag 24.15 uur. De kwade en onheilspellende kracht van de vreemde wezens buiten het dorp is zo afschrik wekkend dat niemand liet dorp durft te verlaten of het bos in durft te gaan. Iemand die het dorp verlaat, verandert daarmee de toekomst. Amemuiden, haven, ZNF theater duet De Eend Variaties, 20.30 uur. Goes, Poelbos. première mu ziektheater ZNF 'Diep in het Bos', 20.15 uur. Middelburg. Kloostergangen, kindervoorstel ling Jip en Janneke, 14.00. 15.00 en 16.00 uur. Middelburg, Abdij kerk, miniconcert, Gerda Schra- ven en Marian Beinema (piano), 15.00-15.30 uur. Middelburg, Abdijplein, multimedia installatie van Piet Dieleman, t/m 12 septem ber. Middelburg, Kloostergan gen, lezing, Maurits van Nassau en De Oranje Kasuaris, 19.30 uur. Middelburg, Abdijplein, ZNF festivalband met Angelo de Rijke en Roman Huijbreghs, 20.00 uur. Middelburg, Abdijplein, ZNF Gorki, Vlaamse band, 21.30 uur.* Vlissingen, Vestzak 99, thea ter De Willem 3, Oranjestraat 4, De laatste levens van Vincent, door H. van Boxtel, Loek Grootjans en vrienden. Lezing. 20.00 uur, voor stelling. 20.30 uur. Amemuiden. haven, ZNF theater duet De Eend Variaties, 20.30 uur. Goes, Poelbos, muziekthea ter ZNF 'Diep in het Bos', 20.15 uur. Middelburg, Abdijplein, kin dervoorstelling Hou je vast, 15.00 uur. Middelburg, Abdijplein, ZNF popband Novastar, 21.30 uur en ZNF electro-jazz Les Mes sieurs, 23.00 uur. Nisse, Dorps plein. concert Banda Azufaifo, 19.00 uur. Vlissingen, Oude Markt, concert Banda Azufaifo, 16.00 uur. Wemeldinge, Kerk- weg, concert Banda Azufaifo. 22.15 uur. Vlissingen. Sint Ja- cobskerk, middagpauzeconcert, Henk van Putten, 12.00-13.00 uur. Westkapelle. Zeedijk, opera Sweetheart Come, 20.30 uur. Middelburg, café 't Hof, Mr Fire the Blueswall, 22.00 uur. Amemuiden, haven, ZNF theater duet De Eend Variaties, 20.30 uur* Goes, Poelbos, muziektheater ZNF 'Diep in het Bos', 20.15 uur. Krabbcndijke. Dorpsstraat, con cert Banda Azufaifo, 19.00 uur. Middelburg, Nieuwe Kerk. ZNF jazzconcert van Lisselote Kun- kel, 20.00 uur. Middelburg, Ab- dijplcin. popballads Hooverpho- nic, 21.30 uur. Middelburg, Ab dijplein. ZNF festivalband, 23.00 uur. Meliskerke, Zijdemuseum, live muziek, 14.00-17.00 uur. Vlissingen, gastbeiaardconcert, Henk van Putten, 12.00-13.00 uur.* Westkapelle, Zeedijk, opera Sweetheart Come, 20.30 uur. Vlissingen. Arsenaal theater, Rasti Rostelli, 'Family Show', 20.15 uur. Goes, Grote Kerk, Bas de Vroo- me, orgelconcert, 20.00 uur. Middelburg, café No Worries, Mr Fire the Blueswall, 22.00 uur. Oost-Souburg, tent Karolingen- burg, orkest Philharmonie 50 plus, 10.00-12.00 uur. Middelburg, Abdijplein, Nazomer Zingen, 15.00 uur. Nw.- en St. Joosland, Theater De Wegwijzer, Gé Reinders, 'Braekbaar', 20.30 uur. Ritthem, Fort Rammekens, Les Sirènes, saxofoonkwartet. 14.00 uur. Vlissingen, Arsenaal theater, PopEdu, diverse bands, 15.00 uur. Goes, Manhuistuin, Oosterlands Fanfare, 12.30-13.30 uur. Middelburg, café Bommel, Mr Fire the Blueswall, 16.00 uur. Middelburg, Nieuwe kerk, ZNF dansvoorstelling Made on Earth, 20.00 uur. Middelburg, Abdij plein, El camino de Santiago, 21.30 uur. Middelburg, Abdij plein, theatermonoloog van Hei- ner Muller, voorpremière 19.00 uur en première om 23.00 uur. Goes, Poelbos, muziektheater ZNF 'Diep in het Bos', 20.15 uur. Goes, Poelbos, muziektheater ZNF 'Diep in het Bos', 20.15 uur. Middelburg, Abdijplein, ZNF Captain oh Captain!, blues en po ëzie, 21.30 uur. Middelburg, Ab- dijplcin, theatermonoloog van Heiner Muller, 19.00 en 23.00 uur. Westkapelle, Zeedijk, opera Sweetheart Come, 20.30 uur. Middelburg, Abdijplein, gast beiaardconcert Frits Reynaert, 18.45 uur. Middelburg, Abdijplein, theater monoloog van Heiner Muller, 23.00 uur.* Middelburg, Abdij plein, ZNF festivalband met An- nika Boxhoorn en Bart Lybeer, 20.00 uur. Middelburg. Abdij plein, ZNF nederblues Stuur- baard Bakkebaard, 21.30 uur. Westkapelle, Zeedijk, opera Swee theart Come, 20.30 uur. Middel burg, café Desafinado, Russell Bartlett, 21.00 uur. (advertentie)

de Faam | 2004 | | pagina 8