Van planner naar de trekker, een stap met dosis jeugdsentiment Doorstart Blue Jeans Big Band Zeeuw naar EK ploegen met oldtimers MEE komt met cursusgids Provincie geeft flinke subsidie aan het project Loopbaanadviseurs Dansgroep Medioburgum zorgt 35 jaar voor folklore Cultuurdebatten Zeeuws Museum Pakhuis 22 in Middelburg houdt open dag EXPO Cursus English 4 you in Goes Museum met levende objecten Camara geeft vorm aan rouw FIOM-cursus adoptie-ouders Palazzoli Huis en themamiddagen Helpen bij keuzes Radicale groep Begin ARNEMUIDEN DOMBURG GRIJPSKERKE KOUDEKERKE Bekend MELISKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG RITTHEM VEERE VLISSINGEN WESTKAPELLE Woensdag 1 september 2004 De Faam 20 MIDDELBURG - "Goedemorgen, u spreekt met MEE Zee land. Een moment, dan verbind ik u door met de bureau- dienst", antwoordt de telefoniste op een vraag van iemand die belt naar MEE. De drempel is zeer laag om met MEE Zeeland in contact te komen. Iedereen met een beperking of hun fami lieleden kunnen er met vragen terecht. MEE is géén hulpverle ningsinstantie maar helpt juist de weg te vinden in de vele mo gelijkheden die er in de regio zijn voor mensen met een beper king. Medewerkers stellen zich flexibel op; kunnen cliënten niet op kantoor komen dan gaan de medewerkers ook thuis langs. Een belangrijke taak van MEE Zeeland is deelname aan de samen leving bevorderen. Bij MEE kan iedereen terecht voor alle vragen die te maken hebben met het leven met een beperking. Mensen met een verstandelijke beperking kunnen bijvoorbeeld bij MEE een cursus volgen. Cobie van Bedaf is cliëntondersteuner die cur sisten begeleidt: "Wij hebben cursussen voor kinderen met een verstandelijke beperking, ouders van kinderen met een verstande lijke beperking en volwassenen met een verstandelijke beperking. De groep volwassen cursisten is het grootst." De cursussen gaan vaak over alledaagse zaken, dingen die je nodig hebt om je plek in de maatschappij in te nemen. Bij MEE proberen ze zo ook de integratie in de samenleving te bevorderen. "Een po pulaire cursus is 'Opkomen voor jezelf. Wc leren de deelnemers hoe ze voor hun eigen mening kunnen uitkomen. Een heel ander onderwerp is hoe je omgaat met liefde en seksualiteit." De cursus sen zijn gratis en deelnemers ontvangen aan het einde een certifi caat voor hun deelname. "Dat is altijd een feestelijke gebeurtenis ter afsluiting", vertelt Van Bedaf. Voor ondersteuning van MEE is géén verwijzing nodig. Boven dien is alle ondersteuning gratis. Mensen met een verstandelijke of lichamelijke beperking, chronisch zieken, mensen met een zintuig lijke beperking of mensen met een vorm van autisme kloppen aan bij MEE met vragen op allerlei gebied. Ook ouders en familie of hulpverleners kunnen bij MEE terecht met hun vragen. Paut Kromkamp is regiomanager voor de regio Walcheren. Ze legt uit: "Het kan gaan om hulp bij een indicatieaanvraag voor bijvoor beeld ondersteuning thuis. Maar ook om hulp bij het aanvragen van hulpmiddelen voor mensen met een lichamelijke beperking. Of over welke mogelijkheden er zijn om zelfstandig te gaan wo nen." Kromkamp vervolgt: "Onze medewerkers helpen hun cliënten bij het maken van allerlei keuzes. Dat doen ze door het geven van in formatie, door samen alle mogelijkheden grondig te bespreken. Het doel is altijd dat iemand daarna weer zelfverder kan. Als het nodig is, gaan onze cliëntondersteuners mee om te kijken bij be paalde voorzieningen. Wat we heel belangrijk vinden is dat de cli ënt steeds zélf bepaalt waar hij hulp bij wil, en hoeveel en welke soort." De wereld van de zorg zit niet eenvoudig in elkaar. Er verandert steeds van alles. Neem bijvoorbeeld het onderwijs: ouders kunnen kiezen om hun kind voor het speciaal onderwijs aan te melden, maar er bestaat tegenwoordig ook de mogelijkheid om, met onder steuning vanuit een school voor speciaal onderwijs, een kind naar een basisschool in de buurt te laten gaan. "Bij het maken van dat soort keuzes komt heel wat kijken: wat is voor ons kind het meest geschikt, wat kan er allemaal en hoe moet ik dat allemaal rege- fen?" Veel vragen gaan over werk en uitkeringen. Weer andere vragen zijn gericht op de mogelijkheden voor de invulling van de vrije tijd. "We hebben pas ook een nieuwe gids uitgebracht met allerlei vormen van vrijetijdsbesteding voor mensen met een beperking in Zeeland. Deze gids is voor iedereen die daarvoor belangstelling heeft beschikbaar", zegt Kromkamp. In september komt een nieu we gids uit met daarin alle cursussen. Deze is via MEE Zeeland in Middelburg op te vragen (telefoonnummer 0118- 615051). MIDDELBURG - Het project Zeeuws netwerk van loopbaan adviseurs, dat gericht is op het tegengaan van maatschappe lijke uitval van jongeren, heeft van de provincie Zeeland een subsidie van ruim 115 euro gekregen. Gedeputeerde Staten hebben binnen het Beleidskader Sociale Zorg één miljoen eu ro in het subsidiepotje. Projecten op het gebied van zorg en sociaal beleid maken kans op een deel van dat geld. Zowel werkgevers als scholen in Zeeland zijn zich steeds meer bewust van de problematiek rondom schoolverlaters zonder di ploma. Zeeland kent een groep van ongeveer zeshonderd van de ze schoolverlaters. En dit aantal wordt elk jaar groter. Walcheren was de eerste regio in Zeeland die met een oplossing kwam voor de problematiek van de voortijdige schoolverlaters. Technocentrum Zeeland heeft in 2001 meegeholpen aan de tot standkoming van de pilot Loopbaanadviseurs. De andere partners in dit regionale netwerk zijn Centra voor Werk en Inkomen, het Midden en Kleinbedrijf, Regionale Opleidingscentra, gemeentes en de provincie Zeeland. Met een subsidie van 115.692 euro van de provincie starten de drie Regionale Meld- en Coördinatiefuncties (RMC's) het project nu in heel Zeeland. Het is de bedoeling dat bij gunstige resultaten gemeenten vanaf 2006 zelf budgetten reserveren voor het betalen van de loopbaanadviseurs. Het streven is dat jaarlijks tweehon derd jongeren alsnog hun papieren halen. Op 1 oktober sluit de tweede ronde voor subsidieaanvragen. Pro jecten en instellingen die voor een financieel steuntje in de rug in aanmerking willen komen, kunnen zich voor die datum melden bij de provincie. Binnen het Beleidskader Sociale Zorg kunnen drie soorten subsidies verleend worden: activiteitensubsidies, ex ploitatiesubsidies en projectsubsidies. Bij de provincie zijn de spelregels te verkrijgen en wel bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, 01 18-631400 of infocentrum@zeeland.nl. Ook op www.zeeland.nl staat informatie en is het subsidieformu lier te vinden. OOST-SOUBURG - De folkloristische dansgroep Mediobur gum uit Middelburg bestaat vijfendertig jaar. Dat wordt ge vierd tijdens het vijfde Folklore Festival Walcheren op zater dag 4 september. De optredens zijn tussen 13.30 en 17.00 uur te bekijken in een tent op de Karolingenburcht en op de Markt in Oost-Souburg. Behalve Medioburgum treden op het festival op: folkdansgruppe Baeringen uit Noorwegen, de Lichtaartse Kloppers uit België de Grunninger Daansers uit Groningen, het Veersche Scheepstuig uit Veere en de Blokkerder Dansgroep uit West-Friesland. Medioburgum is opgericht in 1891 als gymnastiekvereniging. Gymlerares J. Vermeulen leerde een aantal jongens en meisjes uit de groep dansjes in klederdracht. Na de fusie in 1969 met Middel burg, veranderde de naam in M.T.V. en ging de volksdansgroep zelfstandig verder als Medioburgum. De groep heeft opgetreden op verschillende binnen- en buiten landse festivals. De doelstelling van de club is het in stand houden van de Zeeuwse klederdracht en de oude Zeeuwse dansen. Boven dien bakt Medioburgum Zeeuwse rooinboterbabbelaars en ver koopt deze op braderieën en markten. De groep heeft tweeëntwin tig leden. Oud-leden zijn vanaf 18.45 uur welkom om herinneringen op te halen. Tussen 19.30 en 24.00 uur is er een feestavond. Tijdens het feest worden de voorzitter, Dingeman de Visser, en de dansleider, Paulie de Visser, in het zonnetje gezet. Beide zijn vijfentwintig jaar lid van de vereniging. Bas Martens: "Het is een mooie sport." (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum biedt een platform voor het denken over beeldcul tuur in Zeeland. Op 18 sep tember lichten sprekers hun visie toe. Het Zeeuws Museum zoekt in een reeks debatten en presenta ties naar perspectieven op kunst en religie, politiek en landschap, architectuur en geschiedenis, ge meenplaatsen en eigenheden. Het eerste debat 'Superstudio and radical architecture today' is op zaterdag 18 september tussen 13.30 en 16.30 uur in de Burger zaal van het stadhuis in Middel burg. Superstudio (1966-1978) is de naam van een radicale groep ar chitecten die het bouwen wilden bevrijden van de consumptieve samenleving. Ze verzetten zich tegen de gangbare architectuur. Sprekers zijn Adolfo Natalini (grondlegger Superstudio), Hil- de Heynen (hoogleraar architec tuurtheorie), Hans Ibelings (ar chitectuurcriticus) en Peter Lang (Texas University). MIDDELBURG - Pakhuis 22 in Middelburg presenteert za terdag 4 september het nieuwe cursusprogramma. Tussen 13.00 en 16.00 uur staan de deuren open. In Pakhuis 22 worden verschil lende vormen van meditaties verzorgd, zwangerschapsyoga, intuïtieve dans en cursussen ge richt op ontwikkeling van creati viteit, persoonlijke groei en be wustwording. In het pakhuis is ook een prak tijk gevestigd voor ervaringsge richte therapie. Pakhuis 22 is gevestigd aan het Oostkerkplein 22 in Middelburg. MIDDELBURG - De Zeeuwse Blue Jeans Big Band maakt een doorstart. Dit ge beurt op initiatief van oud-Ie- den Rien Verkerke en Piet Rasenberg. In september be ginnen de repetities in De Bla zer in Oost-Souburg. De samenstelling van de nieu we band wijkt sterk af van die in 1996. Van de toenmalige be zetting keren zes leden terug. Voor de overige plaatsen wer den nieuwe muzikanten gevon den. Met uitzondering van de trompetsectie zijn alle onderde len van de band al volledig be zet. Hoewel de big band weer hele maal bij het begin moet begin nen, kan de club wel beschik ken over de nummers. Boven- Museum Arnemuiden, Langstraat 35, 60-jarige bevrij ding van Arnemuiden, woensdag en zaterdag van 13.30-16.30 uur, t/rn 30 oktober. Badhotel Domburg, Domburg- seweg la, schilderijen van kun stenaars uit atelier De Glazen Pui, maandag t/m zondag van 11.00- 23.00 uur. t/m 31 december. Gale rie Art Aurum, Noordstraat 8, aquarellen van Addie Nieuwen- kamp-Midavaine en coconsiera den van Diane Christine Dille, dinsdag t/m zaterdag van 11.00- 13.00 en 15.00-19.00 uur, zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 31 okto ber. Marie Tak van Poort- vlietmuseum, Ooststraat 10a, 'Moen! Tussen Toorop en Mon driaan', een jubileumtentoonstel ling over het leven en het werk van de kunstenares Mies Elout- Drabbe, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 7 november. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11expositie van ba- tik-, zeefdruk- en andere textiele werken van Els van Baarle, schil derijen en tekeningen van Leslie Gabrielse en werken van kera miek, metaal en brons van Jose van der Valk, dinsdag t/m zater dag van 14.00-17.00 uur, t/m 17 september. Woontrend Zeeland, Duistraat LEWEDORP - Voor Bas Mar tens uit Lewedorp zou zater dag 9 oktober wei eens de dag van zijn leven kunnen worden. Hij is namelijk één van de twee Nederlanders die is afge vaardigd naar het Europese Kampioenschap ploegen met old timer-trekkers in de Engel se landstreek Berkshire, net buiten Londen. "De laatste tijd eindigde ik vaak vooraan, bo vendien was ik vorig jaar tweede bij het Nederlands kampioenschap." Het is de eerste keer dat de Bevelander deelneemt aan het EK. Door Ad Hanneman De 63-jarige vutter zegt dat zijn voorliefde voor de klassieke trekker niet zo maar uit de lucht komt vallen. Tot zijn twintigste werkte hij op de boerderij van zijn ouders. Daarna zocht hij zijn eigen pad en vond dat bij een transportbedrijf. "Ik had veel be langstelling voor motoren, trucs en techniek, maar ook de lo gistieke kant van het transport." Vandaar dat hij op gegeven mo ment de chauffeursstoel verruil de voor die achter het bureau. "Ik werd planner. Dat gaf me de mogelijkheid om de organisatie van het transport te leren ken nen. Een echte opleiding daar voor had ik niet. Ik ben, zeg maar, een man van de praktijk." Maar wat hij in zijn jeugd onder handen kreeg, de trekkers en werken op het land, bleef kriebe len. Hij besloot een trekker aan te schaffen. Martens blikt terug: "Dat gaat niet van de één op de andere dag. Ik was niet vergeten dat ik in mijn jeugd flink moest aanpakken." Wat was dan zo mooi aan dat werk toen? "Het mooie was om het werk op het land gemakkelijk te laten ver dien ligt de gemiddelde leeftijd van de bandleden tientallen ja ren hoger dan die van de oor spronkelijke B.IBB. Piet Schot uit Vlissingen heeft zich bereid verklaard de muzi kale leiding op zich te nemen. Hij heeft jarenlange ervaring met lichte muziek als muzikant en als muzikaal leider. Optredens zijn op dit moment nog niet aan de orde. De band wil eerst alles op orde krijgen. De big band had in de jaren tachtig en negentig zeventien musici en was een bekend or kest in Midden-Nederland. Ei gen concerten in de Concertzaal en de foyer van de Stads schouwburg waren vaak geheel uitverkocht. Informatie is verkrijgbaar via: 0118-625915. 18a, aquarellen van Jochem Schraa, 'de Zeeuwse' kust', t/m september. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, textiele beelden van Mieke Wer ners, maandag van 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag van 10. 00-17.30 uur, t/m 15 septem ber. Wandelkerk, schilderijen van Cecile Verwaaijen met het thema 'Twins' en Moeder en kind', maandag t/m vrijdag van 10.30- 17.00 uur en zaterdag en zondag van 13.30-17.00 uur. t/m 6 sep tember. Zeeuws Museum, Ab dij 3, wandtapijten, 'Geweven ge schiedenis, Zeeuwse wandtapij ten 1593-1604', dinsdag t/m zon dag van 11.00-17.00 uur. l/m 12 september. Kabinetten van de Vleeshal, Zusterstraat 7, werk, in stallaties van Bregje de Heer, dinsdag t/m zondag van 13.00- 17.00 uur, t/m 5 september. De Vleeshal. Markt, Mark Heijne presenteert werken van kunste naars, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 5 septem ber. Gallery Maritime, Gort straat 43, geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse', t/m 8 januari. Schilderijen van Geer I luybers en Joke Keuning, werken van Minne Onnes, foto's van Joop Overkleeft en sculpturen van Hennie de Boer, 'Zee-lucht en hier en daar een bootje', opening zondag 5 september om 15.00 uur. t/m 31 oktober, donderdag t/m zondag van 12.00-18.00 uur. Galerie't Haentje te Paart, Span jaardstraat 19, glasobjecten van Martine Knoppert donderdag t/m zondag van 14.00 t/m 16.30 uur, lopen met zo'n trekker, want voorheen ging alles met paarden en dus veel langzamer. De trek kers veertig jaar geleden waren niet zo sterk als die van nu, hooguit vijftig pk. En met zo trekkertje alles op tijd van en op het land te krijgen, zonder met de assen in dc modder te komen vastzitten, dat voelde ik als een bijzondere opgave en is me altijd bij gebleven." Toch koos hij on danks de tevredenheid over het boerenleven voor het transport. "Ik heb daar nooit spijt van ge had." Martens begon zo'n twintig jaar geleden aan de restauratie van zijn eerste trekker. Inmiddels is zijn stal uitgebreid tot vijftien trekkers en een Scania vrachtwa gen uit 1969, waarop hij zijn oldtimer-trekkers met ploegen meeneemt voor de wedstrijd. opening zaterdag 4 september, t/m 7 oktober. Studio Meestoof Drie, Frans Peeters, 'In vogel vlucht', kleurrijke impressies van cultuur en natuur in acryl en aqua rel, op zaterdag 4 en zondag 5 september tussen 14.00 en 17.00 uur* Zeeuws Archief, Hofplein 16, archiefstukken, museale voor werpen, beeld en geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverle den', t/m 8 januari, tekeningen van kralenmannetjes, 'Kralen- mannetje vertelt over het Zeeuwse slavernijverleden', t/m 25 september, maandag t/m zater dag van 9.00-/7.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteen- sedijk 7, tekeningen en schilderij en van Leonard Maas, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur, t/m 9 oktober. Opening vrijdag 3 sep tember om 17.00 uur. CBK Zeeland, Balans 17, verschillen de disciplines van tien vormge vers, 'Plat Zeeuws', dinsdag t/m vrijdag van 13.00-17.00 uur, za terdag van 13.00-16.00 uur en le zondag van de maand van 13.00- 17.00 uur, t/m 5 oktober. Gale- ry 'T', Turfkaai 25, schilderijen van Jan van den Berg, keramiek van Jan Dekker en etsen van Her- manus Berserik, donderdag t/m zaterdagvan 11.00-16.00uur, t/m 25 september. Opening zondag 5 september om 14.30 uur. Lijstenmakerij Indigo, Lange Noordstraat 58, mode- en textiel- design van Ellen Kortenbout, 5 t/m 12 september. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwonderten- toonsteling, Alice in Wonderland, voor iedereen vanaf vier jaar, da- "Meestal zijn het twee", bekent hij. "Is een kwestie van kijken welke het meest geschikt is die dag." Even later als na een korte stilte de foto-albums op tafel ko men en het vergelijk roestbak en prachtig gerestaureerd na een aantal jaren snel is gemaakt, zegt hij bedeesd: "Het is een mooie sport." De stilte blijft even han gen als zijn vrouw Ineke - "Ik ga meestal mee, en zeker naar En geland" - koffie met koekjes op tafel zet. Bas Martens vervolgt: "Er zijn eigenlijk maar weinig wedstrijden. Te weinig om echt goed te worden. In Engeland is dat veel beter. Daar trainen ze heel veel en hebben ook meer wedstrijden dan wij in Neder land. Het zijn de besten van Eu ropa en ik denk dat ze zowel bij de oldtimers als bij de moderne trekkers als eerste zullen eindi- gelijks van 10.00-17.00 uur, t/m 31 oktober* Lunchcafé De Orangerie, Duinvlietweg 6, schilderijen van Bas Vlasblom, 'Walcheren breekt de golven', da gelijks van 10.00-16.30 uur, t/m 31 oktober. Palazzoli Huis, Oranjeplein 41, etsen en lino's van Marlies Dijk stra, dinsdag, woensdag en don derdag van 14.00-16.00 uur, t/m december. De Watertoren AK, Rijksweg A58, werken van Boris Doempke, Rita Rohlfing en Achim Zeman, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 5 september. Fort Rammekens, Rammekens- weg, 'de vier seizoenen van Ram mekens' met fraaie foto's van het fort, de kreken, de flora, de vo gels en de lichtval, dinsdag t/m zondag 13.00-17.00 uur, t/m 31 oktober. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25/27, 'KLEUR-RI.IK ge kleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht (1800- 1900). Klei en fotografie van Jac kie Bongers en schilderijen en foto's van Carla Roelofs, 'Contact in beeld', maandag t/m zaterdag 12.00-17.00 uur en zondag 13.00-17.00 uur, t/m 7 november. Sauer Oonk notarissen, Bad huisstraat 181, foto-expositie van Anda van Riet, 'Geen titel', vanaf 19 augustus t/m 6 oktober.* Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, erotisch humo ristische tekeningen van Jan San- gen. Nederland zou je het zeven de land kunnen noemen. Hoe mijn kansen zijn? Dat weet ik niet. Ik zal er mijn best doen. Kortgeleden heb ik nog in Vlis singen kunnen trainen. Daar lag een flink stuk land van ongeveer twintig hectare dat opgespoten moest worden. We hebben er toestemming gekregen om met onze oldtimers te oefenen." "Het sportieve element zil hem onder meer in concentratie en weten wat de tractor kan. Preci sie en een mooi zaaibed voor zaad neerleggen, luidt het motto. De jury beoordeelt het resultaat. "Natuurlijk zijn de moderne trekkers met hun 200 pk de pu bliekstrekkers. Wij zijn er eigen lijk voor het nostalgische effect. Maar ik vind het prachtig. Nu ik er eenmaal mee bezig ben, kan ik niet meer stoppen." ders, 'Weelderige dames ander zeemansgeluk', t/m 10 oktober, schilderijen uit Denemarken, Duitsland, Nederland, Noorwe gen en Zweden, 'Noordzeekusten 1830-1930', t/m 9 januari, schil derijen uit eigen collectie van Kunstkring het Zuiden (1919- 1939), 'Geïnspireerd door het Zeeuwse licht', t/m 24 oktober, maandag t/m vrijdag van 10.00- 17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. Sint Ja- cobskerk, foto's van natuur, staal, verf en beton met het thema 'een beetje Schelde in de kerk' van Ruud Dijkstra, woensdag t/m zaterdag 13.30-16.30 uur, t/m 25 september. DeWillem3, Oranjestraat 4, diverse werken van H. van Boxtel en Loek Grootjans, t/m 5 september. En expositie 'Heldinnen' van kunste naars Ronald Giphart en Eric van der Eisen, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur. t/m 14 no vember. Watertoren, Vlis- singsestraat 239. tentoonstelling van Achim Zeman, Rila Rohlfing en Boris Doenpke, donderdag t/m zondag 12.00-17.00 uur, t/m 5 september. DeC'ilinder, Arse naalplein, de eenminuten 21 films, van kunstenaars van het Sandberg Instituut uit Amster dam, dagelijks, 24 uur per dag, t/m 30 december. Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, foto's van de Vlissingse binnenstad, 'Vlissingse winkels vanaf 1800 van binnen en buiten', t/m 11 sep tember. Moria kerk, Markt, tentoonstel ling, 'Het dagelijks leven tijdens de oorlog ('40-'45en kort na de bevrijding', vrijdag van 16.00- 20.00 uur, t/m 3 september. GOES - Taleninstituut English 4 you in Goes begint medio September weer met cursussen Engels op acht verschillende niveaus. Er wordt gewerkt met een mo derne lesmethode, die speciaal voor volwassenen is ontwikkeld en waarin veel Engels wordt - gesproken. Ook wordt aandacht besteed aan dc Engelsen, hun land, tradities, gewoonten en cultuur. De cursussen bestaan uit vieren twintig lessen. Meer informatie is verkrijgbaar via: 0113- 251621. MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg biedt de brugklasleerlingen van de Stedelijke Scholengemeen schap Nehalennia op woens dag 8 september een bijzonder programma. De opgedane kennis wordt verwerkt in zelf gemaakte toneelstukjes onder de titel 'Het museum van 1 uur met levende objecten'. De leerlingen worden 's morgens verwelkomd door acteur Eric Holm. Zij bekijken de tentoon stelling 'Geweven geschiedenis, Zeeuwse wandtapijten 1593- 1604' en de depots van het mu seum. De staf van het museum en vrijwilligers vertellen verha len aan de leerlingen, 's Middags mogen de brugklassers aan de slag met verkleedkisten en schmink om de verhalen uil te beelden. Ze worden begeleid door leerlingen van de Hoge school Zeeland (PABO), Eric Holm en vrijwilligers. De uit voeringen beginnen om 15.30 uur in de kloostergangen van de Abdij in Middelburg. Het Zeeuws Museum toont van af donderdag 9 september op de website www.zeeuwsmuseum. nl, onder de kop 'hangplek' de foto's en resultaten van deze dag. VLISSINGEN - Stervensbege leiding, een persoonlijke uit vaart, muziek en rituelen is een greep uit de diensten die het nieuwe Vlissingse bedrijf Camara biedt. Een presentatie is te zien op zaterdag 4 sep tember in Vlissingen. Camara staat voor ster veris- en rouwbegeleiding. Het bedrijf is gespecialiseerd in rouwbegelei ding voor kinderen en heeft te vens lotgenotenbijeenkomsten. Bovendien kan het nieuwe be drijf de uitvaartviering persoon lijk samenstellen. Onderneem ster Carla Ferkranus denkt daar bij aan bijvoorbeeld bloemen of ballonnen voor rond of op de kist, maar ook aan graf-art zoals beelden en objecten. Ook kan in het atelier van Camara een graf monument worden gemaakt. De opening van het bedrijf wordt gevierd om 15.00 uur in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Zan- ger Roel Felius en harpiste Anna 1 van Avalon zorgen voor de mu zikale ondersteuning. Informatie j is verkrijgbaar via: 06- 15125357. BREDA - De Stichting Ambu lante Fiom bureau voor de regio Zeeland/Noord-Brabant begint op woensdag 22 september een cursus voor ouders van adoptie kinderen in de puberteit. De cur sus is bedoeld voor ouders van binnenlandse- en buitenlandse adoptiekinderen tussen de 12 en 16 jaar. De cursus bestaat uit tien wekelijkse bijeenkomsten op de woensdag tussen 19.30 en 21.30 uur in het gebouw van de 1 FIOM aan het Nonnenvekl 127 in Breda. De cursus wordt bege leid door hulpverleners Anita Snoyl en Annette van Hulst. In schrijven kan tot 13 september via: '076-5436767 (tot 13.00 uur). OOST-SOUBURG - Wat de themamiddagen voor bezoekers van het Palazzoli Huis beteke nen is op donderdag 9 septembér te horen. Eén van de gasten van het inloophuis voor mensen met kankeren hun familieleden, ver telt waarom zij een trouwe be zoeker is van de themamidda gen. De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Ook wordt bekend gemaakt welke onder werpen in het nieuwe seizoen zijn gepland. Palazzoli is geo pend van dinsdag tot en met donderdag tussen 14.00 en 16.00 uur. In de jaren tachtig en negentig was de Blue Jeans Big Band een bekende groep, (foto: pr)

de Faam | 2004 | | pagina 20