"Havens en steden in groenblauwe oase" Provincie Zeeland Milieutijdingen Stedelijke vernieuwing s Officiële Mededelingen ansicht kaart met je eigen foto! Webprint (5)nl Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 35/2004 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Informatie De nota's over het omgevingsplan, het provinciaal-economisch beleidsplan en de Westerschelde containerterminal zijn samengevat in een informatieblad. Milieu Besluit accepteren melding Vlissingse Transportbeton Onderneming B.V. Bodemverontreiniging bedrijfsterrein Herculesweg 35 te Middelburg Ruimtelijke Ordening Plattelandstoerisme Walcheren Zomerreces Provjnciafe Staten Win een leuke prijs met uw eigen foto als ansichtkaart in de krant wmmmmm ■88W e Een vakantiereis naar een zonnige bestemming! Kijk voor de online TV-gids op WWW«d6-fdAHl«lll Woensdag 25 augustus 2004 De Faam 15 Abdij Nieuws Milieutijdingen is een periodiek verschijnend informatieblad over provinciale ontwikkelingen op het gebied van ruimte, natuur, milieu en water. In het augustusnummer aandacht voor het onderzoek naar de risi co's van transport van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde. Uit het nieuwe onderzoek komt een aanzienlijk gunstiger beeld naar voren dan uit eerdere rap portages. Onder voorzitterschap van de provincies Antwerpen en Zeeland is twee jaar lang gewerkt aan de herbeoordeling van de risico's door vier ministeries, rijksonderzoekinstellingen en be langhebbenden uit zowel Vlaan deren als Nederland. Het resul taat is dan ook van hoge kwaliteit en is als voorbeeld genoemd voor een goede samenwerking tussen beide landen. Op het gebied van rampenbestrij ding zijn er betere afspraken ge maakt, mocht er toch wat gebeu ren. Niet alleen de veiligheidsrisico's op de Westerschelde zijn onder zocht. Met het programma Risico's InZicht willen de provincie en de gemeenten nieuwe regels voor externe veiligheid in de komen de anderhalf jaar gaan uit voeren. Voor het op verantwoorde wijze demonteren van autowrakken is een zogenaamde drooglegunit ontwikkeld, waarmee vloeistoffen die in een autowrak zitten effi ciënt en (milieu-)veilig kunnen wor den verwijderd. Ondernemer Stouten uit Serooskerke vertelt over zijn ervaringen. Over de Grevelingensluis bij Bruinisse wordt een tweede brug gebouwd. Door deze zogeheten bypass zal de sluis vanaf de zomer 2005 altijd open zijn voor de scheepvaart, maar zal ook de weg steeds open zijn voor het verkeer. Om milieubelasting te reduceren zijn in het kader van het doel groepenbeleid Milieu en Industrie op maat gesneden maatregelpak ketten ontwikkeld. Dit is groten deels uitgewerkt in convenanten. Dit heeft sinds 1985 al geleid tot een aanzienlijke reductie van de milieubelasting bij diverse be drijfstakken. Behalve het milieu vragen de gezondheidsrisico's en de risico's op calamiteiten om aandacht. Het nationale Milieube leidsplan 4 spreekt dan ook over de noodzaak breder en verder vooruit te kijken. De overheid wil koplopers meer ruimte geven en achterblijvers en profiteurs "straf fen". De chemische industrie zal in de nieuwe ronde Bedrijfsmilieuplan nen milieugerichte aspecten voor duurzaam ondernemen opnemen en heeft daarmee de primeur bin nen het doelgroepenbeleid. Tot 15 november kunnen mede dingers naar de Zeeuwse Milieu- prijs 2003-2004 zich nog inschrij ven. Aan welke criteria moet wor den voldaan is in Milieutijdingen te lezen. De bijbehorende brochu re is op te vragen en er is infor matie te vinden op de website www.zeeland.nl/ps/actueel/pro- iecten. Een verslag van landelijke open dagen bij de biologische boer en tuinder en aandacht voor de bro chure uit de milieureeks "Terug van weggeweest" vormen het slot van deze uitgave van Milieu tijdingen. Het informatieblad "Havens en steden in groenblauwe oase" en de drie plannen, die in het infor matieblad genoemd worden zijn te bestellen bij het informatiecen trum van de provincie. Milieutijdingen en de brochure Zeeuwse Milieuprijs kunnen daar ook aangevraagd worden. Het informatiecentrum is gevestigd aan de Nieuwe Burg 42 in Middel burg. Het postadres is postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tele foonnummer 0118-631400, en het e-mailadres is infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.30 uur. In de drie toekomstbepalende nota's is duurzaamheid in de Zeeuwse ontwikkeling een kern begrip. Er moet evenwicht zijn in de soci aal-culturele, sociaal-economi sche en ecologische belangenaf weging ten gunste van mens, welvaart en omgeving. Wonen, werken en vrijetijdsbesteding komen het best tot hun recht als dat kan in een schone omgeving met allerlei voorzieningen binnen handbereik. Wegen, spoor en fietspaden moeten de diverse voorzieningen met elkaar verbin den. Andere sleutelwoorden in de nota's, die in onderlinge samen hang tot stand zijn gekomen, zijn dynamiek en innovatie. Het omgevingsplan komt in de plaats van het streekplan, het milieubeleidsplan en het water huishoudingsplan en moet in 2006 van kracht worden. Provinciale Staten (PS) geven de komende tijd de kaders aan, waarbinnen Gedeputeerde Staten (GS) het plan verder kunnen gaan uitwerken. Voor het nieuwe sociaal-economi sche beleidsplan is een beslis puntennotitie aangeboden aan PS, waarin de uitgangspunten staan opgenomen waarlangs de ontwikkelingen verder uitgekris talliseerd moeten worden. De basis voor de nota Voortgang dossier Westerschelde container- terminal wordt gevormd door diverse onderzoeken. Aan de hand van de uitkomsten geven GS aan dat zij kansen zien voor de vestiging van de terminal aan De Kaloot. Vervolgtraject Op 7 en 8 oktober spreken Provinciale Staten zich uit over de drie nota's. Voorafgaand aan deze vergaderingen staan de nota's op de agenda van verschil lende commissievergaderingen op 6, 8 en 10 september, waar spreekrecht mogelijk is. Zie hiervoor ook de rubriek "Pro vinciale Staten" de komende weken. Informatieblad In het informatieblad wordt in het kort uiteengezet welke plannen het provinciaal bestuur ontwik keld heeft om de economische dynamiek gestalte te geven. Dat geldt voor de aangepaste plan nen voor de Westerschelde con tainerterminal, het ontwikkelen van kleinere bedrijventerreinen, assistentie bij projecten voor het midden- en kleinbedrijf, vitaliteit van het platteland, ruimte voor recreatie en toerisme en vernieu wing van visserij/aquacultuur. De zorgsector is nu al een grote werkgever en dat kan nog groei en als ouderen in de groen-blau- we oase willen komen wonen. Wat wonen betreft wordt gestreefd naar een gematigde groei van het aantal inwoners om het voorzieningenniveau en de werkgelegenheid op peil te hou den. Op het gebied van woning bouw wordt getracht zoveel mo gelijk maatwerk te leveren in sa menwerking met de gemeenten. Bij ecologie en milieu is de waar dering voor elementen als ruimte, rust, natuur en landschap, cul tuurhistorische waarden en nach telijke duisternis richtinggevend voor nieuwe ontwikkelingen. De provincie is van plan om door middel van een landschapsnet werk waardevolle gebieden te verbinden. Landschapsnetwerk is een combinatie van natuur en landschap, toeristisch-recreatieve infrastructuur en water. Belanghebbenden kunnen tot en jfr lik met 24 september 2004 tegen li J§ dit besluit schriftelijk bezwaar maken bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voor lopige voorziening vragen bij de Voorzitter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van hun besluit tot het accepteren van de mel ding Wet milieubeheer van de Vlissingse Transportbeton Onderneming B.V., Frankrijkweg 3 te Ritthem. De melding heeft betrekking op het vervangen van de bestaande dwangmenger door een nieuwe dwangmenger, waar bij een optie wordt ingebouwd om het grind tijdens het mengen niet langer in de menger in te nemen, maar om het grind bui tenom de menger te laten gaan. Het besluit en de melding kunnen worden ingezien tot en met 24 september 2004 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en bij de afdeling publiekszaken van de gemeente Vlissingen aan de Coosje Buskenstraat 200 te Vlissingen, op werkdagen van 9.00-16.00 en op donderdag van 9.00-19.00 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P. Beijaard (tel. 0118-631071). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op het voormalig Herculesterrein, thans bedrijfsterrein van Eastman Chemical B.V., aan de Hercules- weg 35 te Middelburg ernstig is. Bij gebruik als bedrijfsterrein dient met de sanering uiterlijk vóór 2015 te worden begonnen (artikel 29 Wet bodembescher ming). De beschikking ligt van 25 augus- tus tot en met 6 oktober 2004 ter inzage bij de directie ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en bij de gemeente Middelburg, dienst ruimte, afd. vergunnin gen en handhaving, Kanaalweg 3, op werkdagen van 8-12 en 13-16.30 uur en (na telefonische afspraak 0118- 675287) op donderdagavond van 18-20 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 6 oktober 2004 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Gedurende de behandeling van het bezwaarschrift kan op grond van artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht, juncto artikel 36 van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening worden ingediend. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling Be stuursrechtspraak van de Raad van State, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's Gravenhage. De beschikking treedt 7 oktober 2004 in werking, tenzij binnen die termijn een verzoek om een voor lopige voorziening is gedaan. In dat geval treedt het besluit niet in werking, voordat op dat verzoek is beslist. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). In 2000 is door de overheden op Walcheren en een aantal belan genorganisaties, waaronder de ZLTO en de Vekabo, als onder deel van het herstructurerings project Walcheren 2000' de regiovisie Walcheren 2000' vast gesteld. Daarin is het toekomsti ge beleid aangegeven voor recre atie en toerisme, natuur en land schap, landbouw en infrastruc tuur. Eén van de onderdelen van het beleid vormt het stimuleren van plattelandstoerisme, en dan met name dagrecreatieve voor zieningen en/of combinaties met versterking van natuur en land schap. De regiovisie geldt voor de regio Walcheren, uitgezonderd het gebied rondom Arnemuiden. Dit laatste gebied wordt meegeno men in het herstructureringspró- ject voor het Veerse Meer. De regiovisie richt zich wat be treft plattelandstoerisme op agra riërs met een reëel of volwaardig agrarisch bedrijf. Dat betekent dat het agrarisch bedrijf tenmin ste voor een belangrijk gedeelte moet voorzien in het gezinsinko men en een belangrijk gedeelte van de arbeidsinzet van het be- drijfshoofd moet vergen. Ontwikkeling van plattelandstoe risme bij andere functies in het landelijk gebied, zoals burgerwo ningen of niet-agrarische bedrij ven, is uitgesloten. Agrarische ondernemers die als aanvulling op een initiatief voor dagrecreatie en/of natuur- en landschapselementen een bijzon dere vorm van verblijfsrecreatie noodzakelijk achten, dienen dit in te dienen voor een toetsingspro cedure. Daarbij wordt dan beoor deeld of het initiatief voldoet aan de gestelde voorwaarden. De voor het project Walcheren 2000' samengestelde Stuur groep besluit uiteindelijk of mede werking wordt verleend aan het initiatief. Er zijn al twee rondes geweest waarin agrariërs de mogelijkheid hebben gehad om een plan voor plattelandstoerisme in te dienen. Er is echter nog steeds ruimte voor initiatieven en dus wordt er Het eerste tijdvak 2000-2005 van het Investeringsbudget (ISV) loopt teneinde en zowel de Rijks overheid als de provincie bera den zich over hun inzet en rol voor het nieuwe tijdvak van 2005- 2010. Het belangrijkste verschil ten opzichte van de huidige periode is de andere aanpak voor project gemeenten. Gemeenten hebben de keuze programmagemeente te blijven of projectgemeente te worden. De gemeenten Vlissingen, Middel burg, Tholen en Schouwen- Duiveland willen programmage meente blijven en zullen een meerjarig ontwikkelingsprogram ma (MOP) op moeten stellen. De gemeenten Hulst, Goes, Terneu- zen, Sluis, Reimerswaal Kapelle, Borsele, Veere en Noord-Beve land zijn projectgemeenten. Voor ieder van de projectge meenten zal een indicatief budget voor vijf jaar worden gereser veerd. Zolang het budget niet is uitgeput kunnen projectaanvragen ingediend worden. Dit systeem geeft gemeenten de gelegenheid projecten goed uit te werken, te onderbouwen en uitvoeringsrijp te maken. Voor de inhoud zijn vijf speerpun ten vastgesteld: herstructureren/transformeren bestaande woningvoorraad, wij ken en (delen) van kernen; bouwen binnen bestaand be bouwd gebied (inbreiden); bouwen van zorgwoningen; ver beteren kwaliteit leef- en woonmi- lieu; culturele kwaliteiten benut ten. De door de gemeenteraad vast gestelde MOP's van de program magemeenten moeten uiterlijk 15 februari 2005 ingediend zijn bij het college van Gedeputeerde Staten. De voorwaarden waaraan ze moeten voldoen zijn: een sterkte/zwakte analyse en inte grale afweging; intergemeentelij ke afstemming; prestaties op doelstellingen; provinciale speer punten; paragraaf bodemsane ring, paragraaf geluidssanerin gen; financiële paragraaf; kwali teitszorgsysteem. Rijksbeleid Als de Tweede Kamer het Rijks beleidskader ISV2 definitief vast gaat stellen, kan dat leiden tot wijzigingen in het provinciale beleid, maar tot die tijd worden de procedures met betrekking tot het beleidskader en de verorde ning voortgezet. Ter inzage Het ontwerp Beleidskader stede lijke vernieuwing en de ontwerp Verordening provinciaal investe ringsbudget stedelijke vernieu wing liggen tot en met 17 sep tember op werkdagen ter inzage bij het provinciaal informatiecen trum, Nieuwe Burg 42 in Middel burg van 9.30-12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Desgewenst kan daar een exem plaar opgevraagd worden (0118- 631400). Schriftelijke en mondelinge reac ties kunnen tot en met 17 sep tember ingediend worden bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, t.a.v. de heer H.J. Nijssen. Provinciale Staten zijn met zomervakantie, het zogeheten zomerreces. Vanaf volgende week worden de agenda's voor de commissievergaderingen van begin september gepubliceerd. nu een derde ronde georgani seerd. Initiatieven zonder verblijfsrecre atie - dus alleen gericht op een dagrecreatieve voorziening of versterking van natuur en land schap - doorlopen geen toet singsprocedure. Deze onderne mers kunnen direct met het gemeentebestuur in overleg tre den over de eventueel vereiste planologische en vergunningpro cedures. Om agrariërs deskundige hulp te bieden is een consulent platte landstoerisme aangewezen, bij haar is ook een informatiepakket verkrijgbaar. Mevrouw van Koulil, medewerker van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), vervult deze taak. Zij fun geert als vraagbaak en daarnaast hebben agrariërs de mogelijkheid haar in te schakelen voor begelei ding bij het opstellen van een ini tiatiefbeschrijving en een onder nemersplan. Mevrouw Van Koulil is te bereiken via de ZLTO-informatielijn tele foonnummer 0900-2359586 of e-mail mvkoul@zlto.nl. De sluitingsdatum voor het indie nen van plannen is 31 decem ber 2004. In de periode van 19 juli t/m 10 september - dus 8 weken lang - kunt u uw leukste, mooiste, origineelste of ontroerendste foto insturen als vakantiegroet van de week. Of u nou naar Thailand, Mexico, Spanje of Australië op vakantie bent, of gewoon lekker aan een recreatiepias in bijvoorbeeld Harderwijk, het Noordzee strand of in uw eigen tuin of balkon, dat maakt niet uit. Uit alle inzendingen kiest onze deskundige jury de winnaar van de week. Wat moet u doen? Eigenlijk is het heel eenvoudig. U gaat naar www.webprint.nl Volg de eenvoudige handelingen, upload uw favoriete vakantiefoto (éénmalige kosten 99 eurocent), vervolgens printen wij een ansichtkaart met uw foto en versturen deze naar het gewenste adres. Bovendien maakt u kans op de weekprijs en u dingt mee naar de fantastische hoofdprijs. Wat kunt u winnen? Naast het plaatsen van uw eigen ansichtkaart in de weekkrant ontvangt u als winnaar van de weekprijs: Een VVV-bon t.w.v. €50,- Met uw inzending doet u automatisch ook nog eens mee voor de hoofdprijs: Nieuwsgierig geworden? Kijk op www.webprint.nl Wekelijks wordt de winnende ansichtkaart gepubliceerd in de uitgaven van Wegener Huis- aan-huiskranten en op de site www.webprint.nl. De winnaars ontvangen tevens persoonlijk bericht. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. Medewerkers van Webprint en Wegener Huis-aan-huis- kranten zijn uitgesloten van deelname. Echte kaarten sturen met het gemak van internet. ^Avondje TV-kijken?

de Faam | 2004 | | pagina 15