Thubten Wangmo over leven met regels van boeddha VAN DE REE brilmode We maken ruimte voor de najaars/wintercollectie Hoge korting op het montuur bij aankoop van een complete bril O korting op zonnebrillen Koninklijk bezoek aan Stadskantoor Lama Anila zou graag in Zeeland wonen Werkzaamheden Bloemen sieren akkerranden Ringrijden op Molenwater Vrijwilligersmarkt op de Markt OOG Nieuwe rotonde en bomen op Torenweg Chatsessie Open Dag Stadskantoor Woensdag 18 augustus 2004 De Faam 5 In verband met de ontwikkeling van de wijk Mortiere komt er een extra rotonde op de Torenweg, ter hoogte van de Dauwendaelse- laan. Deze rotonde wordt straks de toegang tot woon- en bedrij venpark Mortiere. Om ervoor te zorgen dat bewoners van Dau- wendaele zo min mogelijk last hebben van de rotonde en het extra verkeer van het woonpark, heeft de gemeente geluidsweren- de voorzieningen getroffen: op de Torenweg komt geluidsarm asfalt en aansluitend op de rotonde ko men er schanskorven te staan. Dit zijn korven gevuld met stenen. Wanneer gaan de werkzaamhe den van start? De aannemer start op 6 septem ber met de uitvoering van de werkzaamheden. Deze duren on geveer zes weken. De rotonde wordt gemaakt in twee fasen: eerst aan de kant van de Mortiere (zuidzijde) en daarna aan de kant van de Dauwendaelselaan (noord zijde). In week 37 t/m 39 wordt de zuidzijde van de Torenweg en een gedeelte van de parallelweg tus sen de Torenweg en Mortiere op gebroken. In week 40 t/m 42 wordt de noordzijde van de To renweg (de kant van Dauwendae- le) opgebroken. In beide fasen kan het verkeer gebruik maken van één rijstrook. Op de Schroeweg en Torenweg komen borden te staan, die automobilisten op de verkeershinder attenderen. Hoe komt u tijdens de werk zaamheden in de Dauwendael selaan en omgeving? Van 6 september tot ongeveer 15 oktober wordt de Dauwendaelse laan afgesloten voor al het ver keer. Automobilisten die tijdens deze periode Dauwendaele in of uit willen, kunnen dit doen via de Vrijlandstraat. Fietsers kunnen ge bruik maken van de Vrijlandstraat of het fietspad langs de Overloper. De huizen aan de Torenweg en de Dauwendaelselaan zijn tijdens de werkzaamheden overigens ge woon bereikbaar. Hoe bereikt u bedrijventerrein Mortiere? Verkeer dat vanaf de Torenweg komt, kan in de eerste fase via de bestaande ontsluitingsweg het bedrijventerrein bereiken. Wel wordt er tijdelijk een verkeerslicht geplaatst bij de ontsluitingsweg, omdat deze vlak bij de nieuwe ro tonde uitkomt. Als de rotonde aan de kant van de Mortiere klaar is, wordt het verkeer dat van het be drijventerrein komt over deze ro tonde verder geleid naar de Schroeweg of de Nieuwlands- eweg. Fietsers op de Torenweg Fietsers kunnen tijdens de werk zaamheden in de eerste fase (6 t/m 24 september) niet over de parallelweg ten zuiden van de To renweg rijden. Het tweezijdige fietspad ten noorden van de To renweg (aan de kant van Dauwen daele) blijft in deze periode wel ge woon in gebruik. In de tweede fa se (27 september t/m 15 oktober) wordt een gedeelte van het twee zijdige fietspad ten noorden van de Torenweg enkele dagen opge broken, inclusief de toegang tot de Dauwendaelselaan. Fietsers kunnen het grootste gedeelte van de tijd echter gewoon over het fietspad rijden. Wel zullen zij soms een stukje door de "zandbak" moeten lopen. Meer groen op de Torenweg Om ruimte te maken voor de ro tonde en de schanskorven wil de gemeente 21 iepen en één es aan de Torenweg kappen. De rooi ver gunning hiervoor is inmiddels aan gevraagd en gepubliceerd in de Faam. In plaats van de iepen plant de gemeente 72 nieuwe essen aan. Dit gebeurt op 16 maart 2005 tijdens de viering van de Nationale Boomfeestdag. Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-maii naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Dolle Donderdag. Schuifelen in de straten, standwerkers die je ver bazen. Kikken op de kermis. Verlangen naar volgend jaar. (foto's: Communicatie, gemeente Middelburg) In de Costenobelstraat wor den de trottoirs opnieuw be straat. Het werk begint 30 au gustus en duurt naar ver wachting drie weken. Omwo nenden zijn per brief geïnfor meerd. De werkzaamheden worden uitgevoerd door de leerlingen- ploeg straatmakers uit de re gio Midden Zeeland. Voor de werkzaamheden is het niet noodzakelijk de rijbaan af te sluiten. Op de plaats waar de leerlingen aan het werk zijn kan even niet geparkeerd wor den.De overlast zal tot een mi nimum beperkt worden. Indien u nadere informatie wenst, kunt u contact opne men met de heer P. Weijmans van de gemeente Middelburg, bereikbaar op telefoonnum mer 67 53 31 Begin juni is de gemeente Middelburg verhuisd naar het nieuwe stadskantoor. Nu alle dozen zijn uitgepakt en de meeste medewerkers zich al aardig thuis voelen op de nieuwe werkplek, is het tijd voor de officiële ingebruikna me. We verwachten hoog be zoek. Hare Majesteit Koningin Beatrix zal op dinsdag 31 augustus de officiële openingshandeling ver richten in de Burgerzaal van het stadhuis aan de Markt. Zij opent daarmee niet alleen het stads kantoor, maar ook de Roosevelt Academy. Dit instituut voor international universitair onder wijs vestigt zich in september in het middeleeuwse stadhuis aan de Markt. Na het bezoek aan de Burgerzaal komt de koningin het nieuwe stadskantoor bekijken. Hier zal zij om 14.55 uur aanko men. Meegenieten op de Markt Voor de bijeenkomst in de Bur gerzaal, die om 14.00 uur be gint, zijn zo'n 150 prominenten uitgenodigd. Om ook andere mensen mee te laten genieten van de happening, komt er een groot scherm op de Markt. De opening is hierop live te volgen. Ook kunt u op het scherm repor tages zien van de opening van het academisch jaar in de Nieu we Kerk en het bezoek van de koningin aan het stadskantoor. Ook de Middelburgse onderne mers maken er een feestje van. De Markt wordt op 31 augustus omgetoverd tot een 'Werelddag op een wereldmarkt in een wereldstad'. Paviljoens met bui tenlandse gerechten, artiesten en straatmuzikanten zullen Middelburg opfleuren. Stadskantoor eerder dicht op 31 augustus In verband met de veiligheid is het stadskantoor op 31 au gustus vanaf 12.00 uur gesloten voor publiek. De parkeergarage aan de Ka naalweg is wel te gebruiken, al is een gedeelte hiervan afgezet. Uniek concert Blof en Femi Kuti. Ter gelegenheid van de opening van de Roosevelt Academy en het stadskantoor vindt op het Abdijplein een speciaal concert plaats. De Zeeuwse popgroep Blof treedt op en nodigde de wereld beroemde Nigeriaanse muzi kant Femi Kuti en zijn band The Positive Force uit om met hen te spelen. Eerder speelde Blof met Femi Kuti in Afrika, waarmee ze aantoonden dat muziek ver bindt en taalbarrières slecht. In Middelburg treden de groepen eerst elk apart op, om later op de avond samen het dak eraf te spelen. Het concert begint om 20.00 uur op het Abdijplein en duurt ongeveer drie uur. Kaarten kosten 10,00 en zijn verkrijg baar via het Zeeland Nazomer festival, 0900-3300033 of www. nazomerfestival.nl. Het college van B en W is een tijdje niet online geweest, maar donderdag 19 augustus zit bur gemeester Koos Schouwenaar tussen zeven en acht uur s'avonds achter de pc om te chatten met Middelburgers. De chatsessies maken het inwo ners van de gemeente gemakke lijk om van gedachten te wisse len met hun bestuurders. Snel en simpel. Het is een aanvulling op het persoonlijke spreekuur, elke week op dinsdagmiddag. De chatsesies zijn ook te volgen zonder dat je meedoet. Via de knop archief, kun je de vorige chatsessies teruglezen. Je vindt de chatbox op www.middel burg.nl: via de homepage klik je er direct naar toe. Zaterdag 18 september van 10 tot 16 uur houdt de gemeente Middelburg een Open Dag in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. U bent van harte welkom! Meer informatie binnenkort op de Middelburgse pagina. De oplettende Middelburger is het al opgevallen; langs enkele akkerranden zijn prachtige bloemen omhooggekomen. De Middelburgse gemeenteraad vond het eind vorig jaar hoog tijd om de akkerranden te verfraaien. De Gemeente stelde vervolgens 10.000 euro beschikbaar om het plan uit te voeren. En het resul taat mag er zijn. De zeven meter brede ètroken bestaan uit Lupi ne, Gipskruid, Phacelia, Klap roos, Korenbloem, Kaasjeskruid, Boekweit, Dille, Borage, Perzi sche Klaver en Voederwikke. Op twee plaatsen groeien ook zon nebloemen. In totaal is er vier hectare inge zaaid. Onder andere langs de Abeelseweg, Stromenweg, Grif fioenpad, Doeleweg, Oranjepol- derseweg, Prooyenseweg, Gol- steinseweg is de bloemenpracht te bewonderen. De akkerranden zijn zoveel mo gelijk op zichtlocaties ingezaaid. Zo vindt u fleurige akkerranden langs fietsroutes naar bijvoor beeld het Veersemeer via het mooie dorp Kleverskerke of als u van de Veersepoort naar Schel lach fietst. Op andere plaatsen is juist gekozen voor randen langs een autoroute (langs de Sloe- weg) of langs het spoor. Mogelijk wordt het project uitge breid. De gemeente Veere doet op dit moment al een experiment met adoptie van akkerranden. Scholen, bedrijven en particulie ren wordt gevraagd of ze bereid zijn om voor een bepaald bedrag een akkerrand te adopteren. Een andere mogelijkheid voor uitbreiding is om ook patrijzen een akkerrand te geven. De grond wordt daarbij geschikt ge maakt voor het nestelen en broeden van patrijzen. Het gehele project wordt mede mogelijk gemaakt door de inzet van de Agrarische Natuurvereni- ging Walcheren. Ringrijden is een typisch Wal- cherse traditie. De beste ring- rijders komen donderdag 19 augustus naar Middelburg voor de grote ringrijderij op het Molenwater. Op meerdere banen zal gestre den worden om de eerste plaats en de houten pollepel. Het eve nement duurt de hele dag. Het Molenwater zal zaterdag niet toegankelijk zijn voor verkeer. We raden bezoekers aan met de fiets te komen, of de auto in een van de parkeergarages te parke ren. Op zaterdag 11 september wordt de jaarlijkse vrijwilligers markt op de Markt gehouden. Organisator SKWM is op zoek naar vrijwilligersorganisaties die op deze markt willen staan. Het thema is 'vrijwilliger in de wijk'. Voor dit thema worden or ganisaties uitgenodigd die in de wijken en kernen van de stad werken. Ook andere vrijwilligers organisaties zijn van harte wel kom om zich op de dag te profi leren. Voor aanmeldingen of vragen kunt u contact opnemen met het Vrijwilligerssteunpunt op maan dag, dinsdag en donderdagmid dag tussen 13.00 en 16.00 uur, telefoon 62 67 57. MIDDELBURG - Als alles vol gens plan verloopt komt de boeddhistische monnik lama Thubten Wangmo het komende seizoen elke maand minstens één keer naar Middelburg. Ze geeft dan les in yoga- en medita tiecentrum Padma aan de Seis- singel. Anila, zoals haar roep naam luidt, doceert er onder meer Boeddhistische fdosotie en ze begeleidt beginnende en ge vorderde meditatiegroepen. De vijftigjarige Anila is Nederland se van oorsprong, woont al meer dan twintig jaar in het Noord-Engelse Ulverston. Ze is de eerste vrouwelijke lama in Europa. Door Ad Hanneman Zeeland trekt, maar minder hard dan de lama eigenlijk zou willen. "Als ik vaker zou moeten komen, zou ik in Zeeland komen wonen," zegt ze consequent. Tijdens een gesprek in haar huidige woon plaats die ze graag voor Middel burg en omstreken zou willen ver ruilen, praat ze met verve over het boeddhisme ("Niet te verwarren met een godsdienst, een groot aantal katholieke monniken, christenen en moslims houdt er zich ook intensief mee bezig.") en hoe ze in haar eentje de leefregels van boeddha volgt. Eerst deed ze dat in een klooster met gelijk ge zinde, nu alleen, in het hartje van het stadje dat naast een mooie na tuur en ruime stranden ook be kend is als de geboorteplaats van Oliver Hardy. De toeristische drukte daar kan ze aan. Typisch Engels en ingetogen, stelt ze bijna voldaan vast. Maar naast die rust van haar huis met al taars van boeddha, staat ze vol in de maatschappij. "Ik moet natuur lijk zelf voor mijn onderhoud zor gen. Daarom werk ik parttime in een huis met schizofrene mensen, dus zeg maar mensen die een be schermde omgeving nodig heb ben. Er zitten bijvoorbeeld vrou wen die uit het moederschap zijn gezet, dus geen makkelijk werk. In de landen met een meer boed dhistische traditie werkt dat an ders. Daar wordt de monnik be taald voor de dienst die hij ver leent. Dat is hier ook wel zo, maar er zijn nog niet zoveel boeddhisti sche westerlingen. Dus hoef ik ook niet zoveel diensten te verle nen. Gisteren had ik nog een brui loft hier in de stad. Dat was leuk." Hoewel ze het leven goed aan kan zo in haar eentje, zou ze graag naar Nederland terug keren. Vooral het Middelburgse yoga- en meditatiecentrum Padma heeft voorkeur. Zes jaar komt ze er nu bijna maandelijks. Daar immers - zo stelde ze de afgelopen jaren vast - ontwikkelt zich een en an der op spiritueel gebied en er wordt ruimte gegeven aan mensen die bij wijze van spreken gewoon één keer per week yoga willen be oefenen of op vrijdagavond een uurtje met anderen willen medite ren. "Iemand hoeft zich niet zo nodig te ontwikkelen of spiritueel bezig te zijn. Je kunt heel tevreden over jezelf zijn zonder dat alles. Maar je kunt ook hoger komen. Meditatie helpt daarbij. Maar ie mand die goed wil mediteren heeft begeleiding nodig; mensen moeten weten waar ze mee bezig zijn. Je hersens kun je met medita tie pico bello in orde houden. Daardoor blijf je jeugdig denken." En dan met een waarschuwende vinger: "Je moet zuinig zijn op je hersenen. Het is de processor in je geest," legt ze uit met een verwij zing naar haar obsessie voor de computer. "Met meditatie worden je hersenen gesmeerd." "Katholieken die boeddhistisch monnik worden, hebben er een gevoel bij," zegt ze ineens om iets te verduidelijken over het spiritue le aspect van haar leefregels. "Ze hebben geleerd de geest te beheer sen. En daar gaat het onder meer om in de meditatie. Je gebruikt ademhalingstechnieken. Die heb ben een reinigende werking. Maar je gaat steeds verder. Het belang- Lama Thubten Wangmo zou graag in Zeeland willen wo nen. (Foto: Rommert Visser) rijkste is je eigen authenticiteit. Als student moest ik mijn eigen leraar vinden. Dat is belangrijk. Zelf ben ik nu ook student en le raar. In beide gevallen moet je kunnen toegeven aan je eigen zwakheden. Die moeten mijn stu denten kennen. Anders krijg je oneerlijke verhoudingen," zegt de vrouw die tot haar tiende in Rot terdam woonde. Via de MTS in Schoonhoven ontwikkelde zich tot goud- en zilversmid, waarna de Kunstacademie Rotterdam haar volop mogelijkheid gaf zich tot beeldend kunstenaar te ont wikkelen. Zoe komt een artistiek geschoold persoon als Joke de Boer, zoals ze heette voor ze monnik werd, er toe zich af te zonderen en jaar in jaar uit de leer van boeddha tot hoofdgedachte te bombarderen. Zel f geeft ze een naam en het zou 'roeping' genoemd kunnen wor den. "Heel veel mensen zijn boed dhist, is haar overtuiging. "En als je dat duidelijk voelt zoals ik. dan blijft het knagen. In 1980 ben ik een half jaar op proef naar een klooster gegaan, overigens ook hier in Engeland. Ik liet toen nog niet alles achter. Maar tijdens die kennismaking besloot ik min of meer al dat ik de stap definitief zou nemen. In 1981 sloot ik me aan bij een kloostergemeenschap om me daar uiteindelijk te laten inwijden in de leer van boeddha." Ze vertelt over de jaren die volg den in grote lijnen. Studie en me ditatie vormden de hoofdschotel. Dat levensritme gaf haar - zoals ze zegt - geestelijk voer, waarmee ze haar leven de invulling kon geven zoals ze destijds, levend in Rotter damse kunstenaarskringen, had gevoeld. En zo ontwikkelde ze zich verder tot ze op een.dag als eerste vrouw in Europa lama werd. En ze studeert nog steeds en helpt ook anderen bij hun studie, zoals de bezoekers van Padma. "Lama betekent leraar in het Tibetaans. Toch is het moeilijk om je leraar te noemen. Het lijkt alsofje ineens een macht krijgt toebedeeld. Ik vind dat een hele verantwoorde lijkheid. En dat woord verant woordelijkheid moetje anders uit leggen dan de westerse uitleg. Ik mag bijvoorbeeld nooit een stu dent afwijzen, hoe moeilijk hij of zij ook is. Je moet altijd voor je studenten werken. Maar de stu denten hebben ook een eigen ver antwoordelijkheid. Ze zitten allen met hun eigen geest in de klas. Als leraar moetje altijd de kwaliteiten van je studenten waarderen. Daardoor moet ik zelf mijn eigen houding en mijn eigen geest in de gaten houden. Er zijn leraren die daar moeite mee hebben en er mee in de knoop zitten." Haar opzet is om via de kortgele den Dharma-groep zich met ande ren binnen Padma verder te ver diepen in de boeddhistische le vensbeschouwingen via lezingen, studie en retraites. Ook zal die groep het boeddhisme proberen toegankelijk te maken voor heel veel mensen. "Padma heeft zich in korte tijd enorm ontwikkeld. Steeds meer mensen komen er op af. Dat is een goed teken, maar ook in de geest van de manier waarop het boeddhisme steeds meer aanhang krijgt in het westen. Jammer is dat het in het oosten, waar het boeddhisme vandaan komt, steeds meer afbrokkelt. Dat is onder meer het gevolg van Chi nese bezetting van Tibet en de yermaterial isering van het oosten." 50% N U V O tl GARANT z TOEGEKEND VOOR 2 0 0 4 Korte Geere 11 Middelburg Tel. 0118. 615 860

de Faam | 2004 | | pagina 5