Zeeuwse boeren staan zonder subsidie ook hun mannetje REUMABESTRIJDING BESTAAT 75 JAAR Beveiligingsbeambte (interneopleiding) 29 soSoffl® 32 UIT BIJ JAZZ BY THE SEA In de maand dat u 44 jaar jong wordt, trakteren wij u als jarige op een gratis buffet of diner. HEERLIJKE AANBIEDINGEN APPELKANEELSLOF 6,50 APPELFLEURTJE 4,95 YVALDKORN 1,20 4 EIERKOEKEN 1,69 Nationaal Reumafonds Avonturenland Valkenisse Landlust De smaakvolle locatie "Aan u de keuze menu "Diner Compleet" 50 00 Tarweschaarste Subsidies Zeldzame gewas sen Koop een kaartenset (als deze) en zorg zo Voor poliovaccins voor 20 kinderen Woensdag 11 augustus 2004 De Faam Wordt u net als wij 44 jaar jong en komt u met 2 of meer personen bij ons eten? Groepen vanaf 10 personen, 10% korting op de nota Groepen vanaf 20 personen kunnen gebruik maken van ons AllinArr a 44,- p.p. Kinderen tot 3 jaar gratis, van 3 tot 12 jaar 50% korting HOTEL RESTAURANT PICCARD Badhuisstraat 178, Vlissingen. Voor info en reserveringen: 0118 -413 551 of www.piccard.nl Middelburg, Stationsstraat 1 Tel. 0118-61 23 40 Goes, Korte Kerkstraat 15 Tel 0113-21 61 08 Zierikzee, Poststraat 58 Tel. 0111-41 41 00 Het Gilde van de Betere Banketbakkers Het Nationaal Reumafonds financiert het over grote deel van het wetenschappelijk onderzoek Andere activiteiten zijn: voorlichting, aange paste vakanties, individuele financiële hulp en financieren van meer dan honderd reumapa tiëntenverenigingen. Helpt u ook? Giro 324! \£BF| «MMDOCUM Voorvragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl De Koninklijke Marine (KM) is een grote, veelzijdige werk gever en beschikt over een professioneel beveiligings korps. Het Marine Beveili gingskorps (MBK) hèeft als kerntaak het bewaken en beveiligen van de objecten en het materieel van de KM. Ter versterking van het team op Vlissingen en Ouddorp zijn wij op zoek naar ondernemende jonge mensen (m/v) die voor een periode van drie jaar aan de slag willen als beveiligingsbeambte. Taken: Na een interne MBK-opleiding van 10 weken richt je je voor namelijk op toegangs- en beveiligingscontrole en het maken van brand en sluitrondes op verschillende objecten. De werkzaamheden verricht je in continudienst, gekleed in uniform en uitgerust met vuurwapen en wapenstok. Vereist: Een VBO-diploma, niveau B/C of VMBO kaderberoepsgerichte leerweg. Verder is het belangrijk datje klantgericht bent, over verant woordelijkheidsgevoel beschikt en goed met mensen kunt omgaan. Je bent niet in aanraking geweest met Politie of Justitie, je bezit een rij bewijs B, je bent niet ouder dan 26 jaar en je woont binnen een straal van 50 km van Vlissingen of Ouddorp. Geboden: Afhankelijk van je leeftijd, kennis en ervaring bedraagt het bruto maandsalaris maximaal 1.962,76 (schaal 3 BBAD). Aan deze functie is een toelage voor onregelmatige dienst verbonden van 31,52 (maximaal 618,66). Daarnaast mag je rekenen op 8% vakantietoelage, minimaal 23 vakantiedagen en een goed pakket studiefaciliteiten om bij te blijven in je vak. Reactie: Meer informatie over de functie en de organisatie kun je in winnen bij Personeelszaken, mevrouw P. de Heer, (0223) 65 73 15. Een functiegericht psychologisch onderzoek maakt deel uit van deze procedure. In het kader van het emancipatiebeleid streeft de Koninklijke Marine naar het in dienst nemen van meer vrouwen. Ook geïnteresseer den die behoren tot een etnische minderheidsgroep worden nadrukkelijk uitgenodigd te solliciteren. Je sollicitatiebrief met een overzicht van je opleiding en ervaring kun je binnen 14 dagen sturen naar: Onderafdeling Burgerpersoneel CZMNED, Het Nieuwe Diep 12-14, Geb. Waddenzee, 1780 CA Den Helder. Je kunt ook solliciteren via internet: wwwwerkenbijdemarine.nl Weten waar je mee bezig bent. De Marine. Valkenisseweg 60 Valkenisse 0118-561963 Schoolvakanties alle dagen geopend van 10.00 tot 20.00 uur op schooldagen ma., di. en do gesloten wo en zo. van 10 00 - 20 00 uur vr. en za. van 10.00 - 22.00 uur ('s avonds kinderdisco) Een land vol avontuur voor jong en ouder Vlissingen, Tel: 0118 - 472798 www.mondo-taal.nl pSw mondo@zeelandnet.nl Nederlands voor buitenlanders Start 5 oktober 2004 met training staatsexamen Nederlands voor buitenlanders niveau 1 12 weken, dinsdag en donderdagavond 19 00 - 22.30 uur 14 t/m 19 september www.jazzbythesea.nl Restaurant/Partycentrum Landlustweg 1 4455 TK Nieuwdorp Tel. (0113) 61 25 89 Fax (0113) 61 27 26 www.landlust.nl info@landlust.nl Iedere dag vanaf 17.00 uur. Iedere zaterdagavond vanaf 18.30 - 23.00 uur. Vragen over gezondheid? Bel Korrelatie 0900-1450 korrelatie www.korrelatie.nl vraag@korrelatle.nl In ons a la carte restaurant serveren wij het "Aan u de keuze menu' Uit onze uitgebreide menukaart stelt u zelf uw 3-gangenmenu samen a 29,50 per couvert of uw 4-gangenmenu a 32,50 per couvert. Ter introductie krijgt iedere tweede persoon 50% korting op de menuprijs. Reserveer alvast. PER COUVERT Bent u een grote of een kleine eter' Bij de Landlust maakt dat niet uit. Met een rijk gevarieerd buffet en een aangename selectie aan dranken laten wij de keuze aan u Om het allemaal nog completer te maken hebben wij zaterdagavond live-muziek en gelegenheid tot dansen. Ter introductie krijgt iedere tweede persoon 50% korting Reserveer alvast r— SQ% KOOTG PER PERSOON, INCL. ALLE STANDAARD DRANKJES Onze sfeervolle boerderij is de locatie voor het vieren van bruiloften en partijen voor a la carte lunchen en dineren zakelijke bijeenkomsten. Wel vooraf reserveren. Uitgebreide informatie vindt u op: www.landlust.nl. Door Ad Hanncman NIEUW KN SIM JOOS- LAM) - Hij is sinds die och tend zes uur uit de veren. En dus kijkt hij demonstratief op het horloge. "Het is nu half twaalf; ik sta bijna acht tien uur op mijn benen. En dat voor vijf euro per uur." Een stevige kop koffie houdt Klaas Vaak meer dan een uur huiten de deur als David de l.ooff. loonwerker voor landbouwers, zijn enthousi asme tentoon spreidt. De houding van de 51-jarige David de Looff is overigens ty perend voor de landbouwers in het algemeen. Argwaan over wat hen allemaal nog boven het hoofd hangt aan 'demotiveren de maatregelen uit Brussel' overheerst. Tegelijkertijd ondervinden ze dat het werk van de boer amper nog waarde ring krijgt van de burgerij. "Wie beseft er nog wat wij niet de maaidorser momenteel van het land halen," vraagt hij met een stevige onderbouwende armzwaai richting zwaar mate riaal in de loods. Om zelf het antwoord te geven: "Tarwe en andere granen. Die gaan uiteindelijk voor een deel naar de broodbakkerijen. Maar wie weet of beseft dat nog? Vroeger kregen we veel meer waardering van de burgerij. Toen wisten de mensen dat de boeren voor hun eten werkten. Bovendien hadden ze er veel meer contacten mee". Als sinds zijn zestiende zit Da vid de Looff in het vak van loonwerker. Het grootste deel als werknemer Tien jaar gele den kocht hij in Nieuw en Sint Joosland een eigen bedrijf. De loodsen aan de Vlackeweg staan vol met indrukwekkende machines. "Er staat voor mil joenen. Sommige machines, zoals die maaidorser, gebrui ken we maar een paar weken per jaar. Het is trouwens bij ons hollen of stilstaan. Zoals nu (vorige week, red) werken we tot het niet meer gaat. I let weer is onze grootste handicap, mis schien zelfs wel vijand. We moeten de regen steeds voor David de Looff: "Wie weet nu nog dat tarwe en andere granen gebruikt worden om brood mee te maken?" (foto: Jaap Wolterbeek) zijn. Daar werkje op. Maar on ze klanten, de boeren dus, die willen hun producten zo snel mogelijk van het land. Je moet daardoor heel stressbestendig zijn als je dit werk doet." Dan voegt hij er aap toe: "Wist je trouwens dat we nog maar voor twee maanden tarwe in voor raad hebben in Europa, dat er dus schaarste is? Het heeft in alle kranten gestaan, maar nie mand reageert. Toch blijft de prijs hetzelfde." Dan bespreekt en beschouwt hij de subsidie, wereldwijd een heet hangijzer. In Nederland - aldus de Walcherse loonwer ker - bedraagt die subsidie 350 euro per hectare, voor granen en erwten. "Dat is niet veel. In België en Frankrijk hebben ze allerlei kleine regeltjes waardoor hun toeslag veel ho ger is." Wal De Looff betreft hoeft die subsidie helemaal niet. "Maar dan moeten ze die wel wereldwijd afschaffen. De Zeeuwse, en dus ook de Neder landse, landbouwers staan hun mannetje wel. Ook zonder sub sidie. De mensen denken dat we niet zonder die toeslag kun nen werken. Maar feitelijk wordt zo de graanprijs laag ge houden, waardoor het brood goedkoper kan worden ver kocht. Ik noem dat consumen tensubsidie." In de landbouw is veel veran derd sinds de jonge David na de Landbouwschool in dienst van een loonwerker in Grijps- kerke trad. Zo zijn sommige gewassen zeldzaam of hele maal niet meer te vinden op de Zeeuwse akkers. "Dat is na tuurlijk zo door de eeuwen heen gegaan. Meekrap bijvoor beeld. Dat was ooit een van de belangrijkste producten in Zee land. maar dan hebben we liet over meer dan een eeuw gele den. Vlas zie je nog maar spo radisch hier in Midden-Zeeland en de erwten zijn ook weg, net als maanzaad, koolzaad en het kruid karwij. De diversiteit is eigenlijk een beetje verdwe nen. Maar een boer blijft een boer, die staat achter zijn werk en het product dat hij aflevert. Bovendien krijg je steeds weer nieuwe ontwikkelingen, bij voorbeeld met die biologische brandstof uit koolzaad voor dieselmotoren. Dat zouden ze door heel Nederland zo snel mogelijk moeten gaan verbou wen, heb je ook geen oorlog in Irak meer nodig. Wist je trou wens dat je methanol uit bieten kunt halen? Dat weten ze alle maal", hekelt hij het overheids beleid. "Maar vergeet niet dat als ze op die producten op gro te schaal overgaan, ze de ac cijns op de brandstof kwijt zijn." m. J 11 InH -/iel Bekijk èn bestel via vsrww.unicef.nl of bel 070 333 93 00 (tijdens kantooruren)

de Faam | 2004 | | pagina 8