Zicht op Zeeland Concept Cultuurnota 2005-2008 Provincie Zeeland EU probleemgebieden Zwemwater mmmOfficiële Mededelingen m m Milieu Saneringsplannen voor bodemverontrei niging op een viertal locaties in het toe komstig tracé van de N57 op Walcheren Besluit accepteren melding ATOFINA Vlissingen B.V. Uitbreiding EU probleemgebieden wmmmmmmm Bel of mail voor inschrijving Tel. 0113-224040 Email: post@spkez.nl 's-Gravenpolder, 's-Gravenstraat 47 Middelburg, Gortstraat 60-62 Oost-Souburg, Kanaalstraat 59 Woensdag 11 augustus 2004 De Faam 13 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 33/2004 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Abdij Hoe is de geschiedenis van de mens in Zeeland? Wat doet de provincie en hoe zit het provinci aal bestuur in elkaar? Hoeveel inwoners heeft Zeeland en over welke gemeenten zijn ze ver deeld? De antwoorden op deze vragen en vele andere wetenswaardighe den zijn te vinden in de nieuwe losbladige uitgave van de provin cie met de titel "Zicht op Zee land". Beleidsterreinen De provincie ontwikkelt tal van ini tiatieven om de economie op peil te houden, recreatie en toerisme verder te ontwikkelen en boeren gelegenheid te geven het platte land mooi en leefbaar te houden. Op het gebied van visserij is een innovatieplatform aquacultuur opgericht om technische vernieu wingen te stimuleren. Samen met andere wegbeheerders werkt de provincie aan een duurzaam vei lig wegennet. Fietsgebruik wordt gestimuleerd en het beleid voor openbaar vervoer is erop gericht om iedereen in Zeeland er ge bruik van te kunnen laten maken. De Deltawerken hebben Zeeland veiliger gemaakt en ze hebben voor ontsluiting gezorgd, maar ze hebben ook schaduwkanten. Ook de gevolgen van de klimaats verandering gaan niet voorbij aan de Deltawateren. Om de proble men het hoofd te kunnen bieden heeft de provincie samen met andere overheden en organisa ties de visie "De Delta in Zicht" opgesteld. Voor wat betreft wonen is het beleid van de provincie erop gericht de groei plaats te laten vinden in de steden en middel grote kernen. Voor een aantal gebieden heeft de provincie zogeheten gebieds- visies opgesteld, om meerdere problemen in een bepaald gebied in één keer aan te kunnen pak ken. Voorbeelden zijn het Veerse Meer, West Zeeuwsch-Vlaande- ren, de zuidkust van Schouwen en Walcheren. Met het provinciale milieubeleid streeft het bestuur naar een Zee land waar het gezond, veilig en prettig leven en werken is, met een vitale natuur. Qua onderwijs heeft Zeeland op alle niveaus wat te bieden en vanaf september 2004 krijgt Zee land met de Roosevelt Academy een driejarige bacheloropleiding. De provincie Zeeland heeft een eigen wetenschappelijke biblio theek in Middelburg. Daarnaast zijn er 35 bibliotheken en vijf bibliobussen voor dorpen en bui tenwijken waar geen bibliotheek in de buurt is. Zeeland telt ongeveer 35 musea, waarvan het expositiecentrum Waterland Neeltje Jans het grootst is. Behalve diverse jazz- en popfesti vals kent Zeeland tal van terug kerende evenementen. Het cultuurbeleid van de provin cie is vooral gericht op interactie met alle betrokken partijen. Op het terrein van zorg speelt de provincie vooral een regisseren de rol, omdat de verantwoorde lijkheid ligt bij gemeenten, zor gaanbieders en maatschappelijke organisaties. Er wordt gestreefd naar een goed, gespreid en toe gankelijk aanbod van voorzienin gen zoals ziekenhuizen en cultu rele centra. Zicht op Zeeland is te bestellen bij het informatiecentrum van de provincie, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 0118-631400, e-mailadres infocentrum@zeeland.nl. Nieuws In de Cultuurnota geeft het college van Gedeputeerde Staten (GS) aan hoe ze de komende jaren het cultuurbeleid uit willen voeren. De concept-Cultuurnota is inter actief tot stand gekomen. Er heb ben rondetafelgesprekken plaats gevonden; er zijn debatten ge voerd en via internet hebben bur gers, gemeenten, culturele orga nisaties en maatschappelijke in stellingen bouwstenen aangedra gen en ambities kenbaar ge maakt voor het nieuwe cultuur beleid. In eerste instantie heeft dit geresulteerd in de startnotitie Cultuur Continu. Op basis daarvan hebben Provin ciale Staten begin 2004 de kaders voor nieuw cultuurbeleid vastgesteld en een aantal kern keuzen gemaakt. In de conceptnota worden deze keuzen in de diverse hoofdstuk ken geconcretiseerd. Allereerst heeft een evaluatie plaatsgevonden van het cultuur beleid in de periode 2001-2004. Deze vormt de basis voor de bouwstenen voor het nieuwe cul tuurbeleid. Vervolgens wordt aan gegeven waarom cultuurbeleid van belang is, welke waarden cul tuur heeft en welke impact duur zaamheid, dynamiek en diversi teit hebben op dit beleid. In de hoofdstukken daarna wordt vooral aangegeven hoe het pro vinciale cultuurbeleid voor de periode 2005-2008 gestalte gaat krijgen. Door samenwerking met partners en spelers in het cultu rele veld wordt getracht een sub stantiële bijdrage te leveren aan een zo gevarieerd en zo ge spreid mogelijk cultureel aanbod in Zeeland; een zo groot moge lijke cultuurparticipatie te reali seren en de culturele factor in de Zeeuwse samenleving te reali seren. Instrumentarium Om beleid te kunnen realiseren willen GS het volgende instrumen tarium inzetten: - Raad voor de Cultuur Zeeland; - Cultuurprijzen; - Publicatiefonds; - Uitwerkingsnotities; - Uitwerkingsprogramma's. De Raad voor de Cultuur Zeeland krijgt, als belangrijkste advies orgaan, jaarlijks een bijdrage van €13.000. De provincie Zeeland kent twee belangrijke culturele prijzen: de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen en de Aanmoedi gingsprijs Jong Zeeuws Talent op het gebeid van kunsten en weten schappen. Deze gaan in aangepaste vorm door, waarbij de Zeeuwse Prijs omgevormd wordt tot een alge mene Zeeuwse Cultuurprijs. Beide prijzen worden tweejaarlijks om en om uitgereikt. Hiervoor is jaarlijks €8.000 beschikbaar. Het cultuuraanbod op het gebied van cultureel erfgoed en letteren zal versterkt worden door een publicatiefonds op te richten. Hiervoor zal een uitwerkingsnota opgesteld worden inclusief be kostigingsvoorwaarden. De jaar lijkse bijdrage is €20.000. Ook voor archeologie, museum- bestel, monumentenzorg en cul tuurhistorie en archiefbeleid zul len in de komende twee jaar uit werkingsnota's worden opge steld. Voor verschillende uitvoeringspro gramma's binnen het kader van de cultuurnota wordt in het kort aangegeven wat de doelstellin gen zijn, de beleidsambities en speerpunten, de beleidsinstru menten en de subsidiemogelijk heden. In het laatste hoofdstuk wordt een totaaloverzicht gegeven van het beschikbare budget voor 2005 tot en met 2008 en de ver deling ervan. Provinciale Staten nemen eind 2004 een definitief besluit over de cultuurnota. Probleemgebieden zijn landbouwgebieden waar de productiviteit wordt beperkt door natuurlijke handicaps. Dat kunnen hoge waterstanden zijn, reliëf of zilte bodem. De landbouwbedrijven in dergelijke gebieden ondervinden een concur rentienadeel ten opzichte van andere landbouwbedrijven. De Europese Commissie wil dit nadeel compenseren met subsidie. Probleem gebieden, die als zodanig zijn begrensd en aangemeld in Brussel, komen voor subsidie in aanmerking van ca. €95 per ha per jaar. Op 20 juli heeft het college van Gedeputeerde Staten besloten om de EU probleemgebieden in Zeeland uit te breiden van 2733 naar 5037 ha. Het gaat in Zeeland om gebieden met reliëfrijke graslanden langs kreken en op dijken, om binnendijkse zilte graslanden langs de Delta wateren en om vochtige graslanden in oudlandgebieden. Deze ge bieden zijn in het Natuurgebiedsplan 2001 al eerder aangewezen als agrarisch beheersgebied en worden nu tevens als EU probleemgebied begrensd. Op deze manier kan ook een zinvolle bijdrage geleverd worden aan het behoud van waardevolle natuur en landschapselementen. Inspraak Het ontwerp begrenzingenplan ligt ter inzage van 9 augustus tot 13 september 2004 bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Nieuwe Burg 42 en bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 in Middelburg. Schriftelijke inspraakreacties kunnen ingediend worden bij de provincie Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Voor vragen en mondelinge reacties kan contact opgenomen worden met de heer P.J. Van der Reest, telefoon 0118-631730, e-mailadres pvr@zeeland.nl De actuele stand van de zwemwaterkwaliteit wordt gemeld op de web site van'de provincie: www.zeeland.nl. Meteen op de startpagina is aan de rechterkant een knop die toegang geeft tot de informatie. Zo is een zwemwaterkaart beschikbaar met alle locaties waar de kwaliteit wordt gemeten. Per zwemplek kan worden aangegeven of het water van vol doende kwaliteit is of dat een negatief zwemadvies of een verbod geldt. Op de kaart wordt ook vermeld welke stranden de blauwe vlag mogen voeren en welke temperatuur het zwemwater heeft. Op de site staat verder onder meer informatie over de controles die naar de kwaliteit van het water worden uitgevoerd en over de gevolgen op de gezondheid die zwemmen in door blauwalg verontreinigd water kan hebben. Het geheel wordt gecompleteerd met zwem- en reddings- tips. Er is deze weken geen nieuws van Provinciale Staten in verband met hun vakantieperiode, het zogeheten zomerreces. i m. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben onderzoeksrappor ten en saneringsplannen ontvan gen van Rijkswaterstaat, Directie Zeeland, te Middelburg met be trekking tot bodemverontreini ging op de locaties Goldsteinse- weg, Prooijenseweg, Veerseweg 124a en Brigdamseweg te Mid delburg in het toekomstig tracé van de N57 op Walcheren. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreinigingen als ernstig te beschouwen en tevens met de saneringsplannen in te stemmen (artikel 29, 39 en 40 van de Wet bodembescherming). De ontwerp-beschikking ligt van 11 augustus tot en met 8 sep tember 2004 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en bij de gemeente Middelburg, dienst ruimte, afd. vergunningen en handha ving, Kanaalweg 3, op werkda gen van 8-12 en 13-16.30 uur en (na telefonische afspraak 0118- 675287) op donderdagavond van 18-20 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631722. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot mevrouw S.M. van Baal (tel. 0118-631722). Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van hun besluit tot het accepteren van de mel ding Wet milieubeheer van ATOFINA Vlissingen B.V., gelegen aan de Europaweg Zuid 2 te Vlissingen-Oost. De melding heeft betrekking op het plaatsen van een koeltoren voor de koeling van koelwater. Het besluit en de melding kunnen worden ingezien tot en met 15 september 2004 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en bij de afdeling publiekszaken van de gemeente Vlissingen aan de Coosje Buskenstraat 200 te Vlissingen, op werkdagen van 9-16 en op donderdag van 9-19 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 15 september 2004 tegen dit besluit schriftelijk bezwaar maken bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voor lopige voorziening vragen bij de Voorzitter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P. Witkam (tel. 0118- 631749). De minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft de Provincie Zeeland verzocht extra EU probleemgebieden te begrenzen. Het betreft een aan vulling op de reeds eerder be grensde probleemgebieden van de zogenaamde EU-bergboeren- regeling. EU probleemgebieden zijn landbouwgebieden met natuurlijke handicaps zoals reliëf, hoge waterstand of slechte ver kaveling. De Europese Commis sie wil het concurrentienadeel in deze gebieden met subsidie com penseren. Op 20 juli 2004 heb ben Gedeputeerde Staten van Zeeland besloten de bestaande probleemgebieden uit te breiden met de reeds eerder 1:1 be grensde agrarische beheersge bieden uit het Natuurgebiedsplan Zeeland. Hierdoor nemen de EU probleemgebieden in Zeeland toe Il'lllWlllllllltllllllllll'lllllllllli1 fllllll van 2733 naar 5037 ha. Het ontwerp begrenzingenplan staat open voor mondelinge en schriftelijke inspraak van 9 augus tus tot 13 september. Gedurende deze periode ligt het ontwerp plan ter inzage bij het informatie centrum van de provincie Zee land, Nieuwe Burg 42 Middel burg, en bij de directie RMW, Het Groene Woud 1 Middelburg. Voor vragen kan men contact opne men met dhr. P.J. van der Reest (tel. 0118-631730; e-mail: pvr@zeeland.nl). Schriftelijke reacties kunnen tot 13 septem ber worden ingediend bij de pro vincie Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg.

de Faam | 2004 | | pagina 13