Kunstmarkt Vlissingen breidt uit EXPO AGENDA Integratie naar 'gewoon' lijkt onverantwoordelijk Toernooi beachvolleybal in Zoutelande groeit maar door Beleef 'n avontuurlijke vakantie IN DE STERREN ARNEMUIDEN DOMBURG GRIJPSKERKE KOUDEKERKE MELISKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG VEERE VLISSINGEN WESTKAPELLE Steenbok Ram Stier Tweelingen Kreeft Leeuw Maagd Weegschaal Schorpioen Boogschutter Waterman Vissen JA, reserveer snel een 3-daags zomervakantie-arrangement: Woensdag 4 augustus 2004 De Faam 9 Museum Arnemuiden, Langstraat 35, 60-jarige bevrijding van Arnemuiden, woensdag en zaterdag van 13.30-16.30 uur, t/m 30 oktober. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, sieraden van 11 designers, sieraden en objecten van Ineke Otte, sieraden en kalendereen heden van Ariane Hartmann, dinsdag t/m zaterdag van 11.00- 13.00 en 15.00-19.00 uur, zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 28 augustus. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11, sculpturale ke ramiek van Dahlia van den Burg- Ziv, sieraden van geblazen glas van Anat Eyal, sieraden, schilderijen en illustraties van Jet Naftaniel- Joëls, etsen van Lika Tov, keramische wandobjecten van Ellen Roos, dinsdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur, t/m 7 augustus. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, aquarellen van Jochem Schraa, 'de Zeeuwse kust', t/m augustus. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, textiele beelden van Mieke Wer ners, opening zaterdag 31 juli om 16.00 uur, maandag van 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.30 uur, t/m 15 september. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, werken van Mies Elout- Drabbe 1875-1956, t/m 28 augustus, gedichten van Jana Beranova, Anneke Brassinga, Al Galidi, Marie-Cécile Moer dijk en Hans Tentije, geïllustreerd met foto's van Middelburgse tuinen van Frank Viergever, 2 t/m 25 augustus, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur, za terdag van 10.00-13.00 uur. Zeeuws Museum, Abdij 3, wandtapijten, 'Geweven geschiedenis, Zeeuwse wandtapijten 1593-1604', dinsdag t/m zondag van 11.00-17.00 uur, t/m 12 september. Kabinetten van de Vleeshal, Zusterstraat 7. werk, installaties van Bregje de Heer, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 5 september. De Vleeshal, Markt, Mark Heijne presenteert werken van kunstenaars, dinsdag t/m zon dag van 13.00-17.00 uur, t/m 5 septemberGalerie 'T', Turf- kaai 25-27, schilderijen van Dick van Biemen en Hendrik Elings, bronzen van Rieke van der Stoep, donderdag t/m zater dag van 11.00-16.00 uur en le zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 28 augustus. CBK Zeeland, Balans 17, objecten, tekeningen en foto's van Marloes Bouman, 'Laat ste ken vallen', maandag t/m donderdag van 9.00-17.00 uur, le zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 19 augustus. Gallery Maritime, Gortstraat 43, schilderijen van Jack Vree- ke, Ron Beumer en Johan Meeske, foto's van Ben Meulman, bootjes van Marion Kieft, 'Rivieren- en Binnenvaart', donder dag t/m zondag van 12.00-18.00 uur, t/m 31 augustus. En ge luid, 'Geboeid door het Zeeuwse', maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur, t/m 8 januari. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, glasobjecten van Ronny Knippen, 'Binnen en buiten', donderdag, zaterdag en zondag van 14.00-16.30 uur, t/m 12 augustus. 't Gasthuis, Noordpoortplein 2, aqua rellen en tekeningen van Willie Hufman, t/m 30 augustus.* Zeeuws Archief, Hofplein 16, archiefstukken, museale voor werpen, beeld en geluid, 'Geboeid door het Zeeuwse slavernij verleden', t/m 8 januari, tekeningen van kralenmannetjes, 'Kra- lenmannetje vertelt over het Zeeuwse slavernijverleden', t/m 25 september, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur. Ca- esuur, lange Noordstraat 67, installatie van Caroline Passe- nier, 'Two things to be aware of, t/m 29 augustus.* Wandel- kerk, beelden van Lika Tov en naaldwerken van Jet Naftaniël- Joëls, maandag t/m vrijdag van 10.30-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.30-17.00 uur, t/m 12 augustus. De Drvkkery, Markt 51, werk van studenten van de ICT-academie, ROC Zee land, 'Vechten en varen in de 17e eeuw', t/m 28 augustus. Lijstenmakerij Indigo, Lange Noordstraat 58, objecten en collages van Anne Breel, zondag 1 t/m 8 augustus. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwonderten- toonsteling, Alice in Wonderland, voor iedereen vanaf vier jaar, dagelijks van 10.00-17.00 uur, t/m 31 oktober.* Lunch- café De Orangerie, Duinvlietweg 6, schilderijen van Bas Vlasblom, 'Walcheren breekt de golven', dagelijks van 10.00- 16.30 uur, t/m 31 oktober. Palazzoli Huis, Oranjeplein 41, etsen en lino's van Marlies Dijkstra, dinsdag, woensdag en donderdag van 14.00-16.00 uur, t/m december. De Watertoren AK, Rijksweg A58, wer ken van Boris Doempke, Rita Rohlfmg en Achim Zeman, don derdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 5 september. Zorgcentrum De Zoute Viever, Dongestraat 1, aquarellen van Anneke Faes- Stroo, t/m augustus. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27kostuumopstelling, 'Kleur-Rijk gekleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht 1800-1900, t/m 7 november, pasteltekeningen van Juke Hudig, 'Pastels van tuinen', t/m juli, aquarellen van Han van den Broeke en sieraden van Marga Plasse- van Dijk, 'Zeeuwse Juwelen', t/m 29 augustus, foto's van Stichting Sta tief, 'Sfeer in Veere', t/m 29 augustus, maandag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur. Grote Kerk, Oudestraat 26, schilderijen en glaswerk van Dora Dolz, maan dag t/m zaterdag van 11.00-17.00 uur, zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 1 september. Zeeuws maritiem muZEEum, erotisch humoristische teke ningen van Jan Sanders, 'Weelderige dames ander zeemans- geluk', t/m 10 oktober, schilderijen uit Denemarken, Duitsland, Nederland, Noorwegen en Zweden, 'Noordzeekusten 1830- 1930', t/m 9 januari, schilderijen uit eigen collectie van Kunst kring het Zuiden (1919-1939), 'Geïnspireerd door het Zeeuwse licht', t/m 24 oktober, maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. Notariskan toor Sauer Oonk, Badhuisstraat 181, Zeeland en z'n Zeeuwen, van Hendrik A. Borst, t/m 16 augustus. DeWil- Iem3, Oranjestraat 4, diverse werken van H. van Boxtel en Loek Grootjans, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 5 september* Sint Jacobskerk, ikonen van Christo Pop- kostadinow, foto's van Ruud Dijkstra, woensdag t/m zaterdag van 13.30-16.30 uur, t/m 7 augustus. Moria kerk, Markt, tentoonstelling, 'Het dagelijks leven tij dens de oorlog ('40-'45) en kort na de bevrijding', vrijdag van 16.00-20.00 uur, t/m 3 september. MEE Zeeland vreest toekomst Voor Steenbokken geldt deze week dat u te impulsief kunt handelen en daar later spijt van krijgt. Voor Steenbokken die iets doen opartistiek terrein is er kans op succes. U bent in een opstandige perio de en dat is men van u niet ge wend, uw omgeving kijkt er dan ook aardig van op! Er moeten geldzaken geregeld en daar houdt u niet van. U zou graag anders willen, maar vanzelf gaat het niet, dus het is verstandig de koe bij de horens te vatten. Daar is het een gunstige week voor. U heeft de neiging na te sudde ren over een oude grief. U bent verontwaardigd over conflicten binnen uw familie over geld- of daarmee verwante zaken. Pro beer deze gewoonte overboord te gooien en geef toe dat u er ei genlijk al overheen bent. U heeft meningen die u niet on der stoelen of banken steekt. U vat iets op als tegenwerking op zakelijk gebied. Dat is het niet, het is een confrontatie met een andere levenshouding dan de uwe. U bent prikkelbaar over zaken waar u vroeger om lachte. Rust 'n beetje uit. Werk op uw gevoel en intuitie. Problematische gesprekken zijn deze week af te raden. U bent meer dan anders gespannen door een aantal irritaties en te leurstellingen in uw werkomge ving. Uw privé-leven loopt wel op rolletjes. Er draait iemand om u heen die meer dan gewone belangstelling voor u heeft. U bent wat afhou dend en u zou er goed aan doen een voorzichtige mogelijkheid tot toenadering te bedenken. Wellicht komt er een langdurige goede relatie uit voort. Ga gewoon en positief door de ze week en blijf niet mokken over iets dat nu eenmaal is ge beurd. Het is achter de rug en de toekomst staat voor u open. Mensen hebben de neiging el kaar na te apen zonder diep na te denken. Trek het u dus niet te erg aan. Om zaken te regelen hoeft u ie mand niet aardig te vinden. U heeft de neiging dat soms te ver geten. Doe maar niet te moeilijk deze week en trek een duidelijke grens tussen formeel en infor meel, werk en privé. Dat voor komst irritaties. Er zijn mensen in uw omgeving die geld van u willen lenen. Dat is altijd een moeilijke kwestie, hoe krijg je dat terug? Het is het verstandigst om ronduit 'nee' te zeggen op een vriendelijke ma nier. U krijgt profijt van een stap die u in het verleden heeft geno men. Op zakelijk gebied wordt er het één en ander duidelijk en daardoor kunt u de dingen nu beter op een rijtje zetten. U heeft in het verleden verkeerde beslis singen genomen, maar het is de vraag of u zich daar schuldig over moet blijven voelen. verstandelijk beperkte jeugd ZOUTELANDE - Op het Westerstrand aan de Boulevard in Zoutelande wordt zaterdag 21 augustus voor de veertiende keer het In home Beach volleybaltoer nooi gehouden. Het toernooi geniet veel landelijke bekendheid. "Het behoort in middels tot de grootste volleybal toernooien in zuidwest Nederland", zegt de trotse organisator Hennie Swaitjes. Meer dan honderd teams doen mee. Ze strijden op drie niveaus. In de ereklasse wordt twee tegen twee ge speeld op een veld van acht bij acht meter. Nieuw is de nationale klasse, waarin eveneens twee tegen twee wordt gespeeld op een veld van ze ven bij zeven meter. MIDDELBURG - MEE Zee land worstelt een beetje met zijn toekomst als het gaat om kinderen met een verstande lijke beperking. De landelijke overheid wil ze zoveel moge lijk in het 'gewone' sport- en recreatieleven' integreren. "Maar zou jij willen sporten met iemand die de spelregels niet begrijpt?", klinkt het verontwaardigd uit de mond van de sociaal-pedagoog Ghis- laine van der Linde. In 2006 wordt het beleid bij de ge meente gelegd. Blijft dan 'al les gewoon?' Door Ad Hanneman Dat is - voegt ze er aan toe - niet onaardig bedoeld naar de per soon met de beperking. Daarom doet Van der Linde nog eens uit de doeken dat MEE geen afkor ting is, maar staat voor mee doen. 'Ondersteuning bij leven met een beperking,' staat op haar visitekaartje. Dat zij en haar organisatie de landelijke regels aan hun laars lappen, zou een wat boute stelling zijn, se lectief negeren is dichter bij de waarheid, valt op te maken. Ze begeleidt die woensdagmid dag voor de derde dag kinderen met een verstandelijke beper king op het Meiveld in Middel burg. "We doen hier al vijftien jaar mee." Voor een deel doet haar groep mee aan vakantie- activiteiten van het Sociaal Kul- tureel Werk Middelburg (SKWM), dat naam maakt bij de jeugd onder de titel Holly wood. Niet aan alles. Veel wordt apart gehouden, zoals die middag als ze zich vrij kunnen vermaken in de aangrenzende speeltuin en de SKWM-kinde- ren een waterglijbaan bestor men. "Dat zijn keuzes", meldt de cliëntenondersteuner Van der Linde. Maar er wordt ook samenge werkt. "We zijn met de andere kinderen naar de poppenkast geweest, ze hebben net als an dere kinderen een partytent ge- De regionale klasse speelt met teams van drie personen op een speelveld van zeven bij zeven me ter. Hieraan kunnen ook gemengde teams meedoen. Bij alle niveaus wordt gespeeld volgens het rally- pointsysteem. Dat betekent één set tot 21 punten, met twee punten ver schil. "In de ochtenduren spelen we de voorronden. Daarna volgen we met een nieuwe indeling waarin de teams spelen in verliezers- en win naarspoules", vertelt Swartjes. Za terdag om 10.00 uur beginnen de wedstrijden op de drie stranden. De finales beginnen rond 15.30 uur. Na de prijsuitreiking, om 17.00 uur, is bij het strandpaviljoen een barbe cue. Aanmelden kan via telefoon nummer 0118-552658 Het Plein Vierwinden speelde ook bij de Toeristendagen in Vlissingen een belangrijke rol. (foto: Jaap Wolterbeek) ven'o/g van voorpagina. Naast de vijftien oud-Hollandse en oud-Vlaamse kinderspelen, vinden kinderen hun vertier in een van de vele attracties waar prijsjes gewonnen kunnen wor den. Zo zal er een Kop van Jut, een eendjesbak, een springkussen en een piratenschip van acht me ter hoog te vinden zijn. In dit pi ratenschip, dat eigenlijk eveneens een springkussen is, zit ook een glijbaan. Voor de attracties en deelname aan de kinderspelen hoeft niet betaald te worden. Kin deren krijgen zelfs gratis limona de en snoep. Bovendien zal de presentatie- groep Ons Boeregoed 6 augustus zich dansend door de binnenstad begeven en op 13 augustus geven de Northseadancers acte de pre sence in het centrum van Vlissin gen. 20 Augustus strijden min stens vijftien standwerkers om de Zeeuwse Branding-Bokaal. Dit zogenoemde 'standwerkercon cours' telt mee voor het Neder lands Kampioenschap. Integratie en gewoon doen is dus niet zo eenvoudig voor deze groep kinderen. Volgens Van der Linde wordt zo weer 'het kind met het rugzakje' geïntro- sportleider. Juist door zo'n con structie confronteer je de kinde ren met hun gebrek en creëer je een hele hoge drempel." Kinderen met een verstandelijke beperking moeten van Den Haag zoveel mogelijk meedoen met 'gewone' kinderen. MEE Zeeland vraagt zich af of dit wel altijd de goede weg is. (foto: Jaap Wolterbeek) kregen en ook het bezoek aan de kinderboerderij was geza menlijk. Dat ging prima. Kinde ren met een verstandelijke be perking hebben stomweg extra aandacht nodig. Als ze eenmaal fouten hebben gemaakt omdat ze bijvoorbeeld de spelregels niet begrijpen of als ze worden uitgelachen omdat ze de uitleg van een spelleider niet hebben begrepen, wordt de drempel steeds hoger voor ze om ergens aan mee te doen." Dan volgt isolement, benadrukt ze. duceerd. "Kinderen die met subsidie naar school gingen worden zo getypeerd. Die kin deren doen inderdaad mee aan het gewone onderwijs en krij gen daarnaast extra aandacht. Maar ik geloof niet dat het goed voor ze is. Hoe goed de leer kracht ook zijn best doet, er komt een moment waarop het boven de pet gaat van die kinde ren. Dan haken ze af en zijn ob ject voor pesterijen. Tot een be paalde leeftijd gaat dat wel goed. Vooral op de dorpen. Ou dere kinderen hebben vaak meer dan twee keer een uitleg nodig van een docent of een Dat Zeeland de integratiedwang van Den Haag selectief negeert heeft volgens Van der Linde nooit geleid tot sancties. Maar over twee jaar wordt het anders. "In 2006 wordt het beleid bij de gemeente gelegd. Dan zou het SKWM ons werk moeten over nemen. Maar ook daar beseffen de mensen dat ze voor kinderen met een verstandelijke beper king geen know how in huis hebben. Deze doelgroep wordt ook niet genoemd in Middel burg. In West-Zeeuws-Vlaan- deren is het nu wel in de doel stelling opgenomen. Ik heb ze daar steun aangeboden. Ik kan altijd nog een informatie-avond houden. Maar ze zijn er nog niet zo ver. Het staal in de kinder schoenen." Van der Linde betreurt het dat zich niet meer studenten van de Pedagogische Academie heb ben gemeld als vrijwilliger. Dat kan ze namelijk studiepunten opleveren. "Maar aan de andere kant hebben we een heel leuke groep vrijwilligers kunnen aan trekken, sommigen zelfs met een achtergrond in het verzor- gingswerk en dergelijke. Veel mensen ervaren het als een leer zaam project. Ze leren omgaan en kijken naar deze kinderen." Tot slot verklaart ze nog dat kinderen met een verstandelijke beperking soms zelfs hoogbe gaafd kunnen zijn. Maar iets stoort ze in hun communicatie met anderen. U heeft eindelijk de tijd om din gen af te maken zonder u te moe ten haasten. Toch bent u nog steeds een beetje gestresst. Pro beer daar wat aan te doen, want dat kan zo veel prettiger zijn. U krijgt in de loop van de week de overtuiging dat u op de goede weg bent. Het is een moeilijke week om tot besluiten te komen. Telkens doen zich feiten voor die uw gedachten op losse schroeven zetten en daardoor verliest u wellicht uw goede hu meur. 30,- korting geldig voor de periode I advertentie 2 overnachtingen in een gezellig 6-persoons vakantiehuisje type Buffalo met TV (de normale prijs is €228,-). 3 dagen lang - onbeperkt gebruik maken van 40 geweldige attracties o.a. de Free Fall voor een vrije val van 40 m, de Eagle, de Looping Star, de Wildwaterbaan, het Circus, zwemmen in het overdekte Bergbad en véél meer, óók op uw vertrekdag! spetterende waterpret voor de kleintjes aan het zonnige strand. t Gezellige familie-avonden en leuke kinderprogramma's. Een belevenis voor het héle gezin! k

de Faam | 2004 | | pagina 9