Peerock laat heel Colijnsplaat schudden op grondvesten 'Ouderen-mis(be) handeling moet uit taboesfeer gehaald worden' NOG EVEN EN DAN OOK IN VLIS5INGEN GEMAKKELIJK BEREIKBAAR EN GEEN WACHTTIJDEN! DUS IEDER UUR VAN DE DAG Geen kort bonusliters "gratis" wassen voorruit, maar... gewoon de AAN DE PRES. ROOSEVELTLAAN bstaal ï/jsl cats, :1h?sl sn v/s1»1t\ hst: - Pin-pas - EDC Maestro - OK/CZAV tankpas 7 dagen per week 24 uur per dag geopend Aandacht Niet moedwillig Voor de leeuwen Steeds moeilijker Muziekstijlen - Muiti Tank card - Travelcard Woensdag 21 juli 2004 De Faam 19 MIDDELBURG - Het loopt nog niet storm bi j het Meld en Adviespunt Ouderen- mis(be)handeling van het Maatschappelijk Werk Walcheren. Niettemin lijkt er alle reden tot melden, want vijf procent van de 65 plussers heeft wel eens aan een vorm van mishandeling bloot gestaan. Het zijn wel iswaar landelijke cijfers, maar duidelijk is inmiddels geworden dat deze getallen naadloos in Zeeland kun nen worden toegepast. Het meldpunt is er voor ieder een die een "vermoeden heeft." door Ad Hanneman In soortgelijke woorden drukt Marianne Quax van liet Maatschappelijk Werk Wal cheren zich uit. Zij leidt het Walcherse Pilot Project Ou- derenmis(be (handeling en zet zich in om het meld- en ad viespunt breed in de belang stelling te krijgen. Want - meent ze nadrukkelijk - oude- renmishandeling is een be grip dat genuanceerd uit de doeken moet worden gedaan. Soms is machteloosheid een basis.. Quax verduidelijkt dat het vooral gaat om hulp te bieden aan alle partijen. "Want er is niet altijd duide lijke opzet in het spel." Quax legt uit: "De meeste mensen denken bij mishande ling aan lichamelijk geweld zoals schoppen, slaan en vastbinden. Dat komt zeker voor, maar er zijn meer vor men van ouderenmishandc- ling. Denk daarbij aan verba le agressie zoals pesten, schelden of vernederen. Som mige ouderen krijgen onvol doende eten, aandacht of warmte. Ook kan het zijn dat ze niet goed verzorgd worden en vervuilen. Anderen mogen bijvoorbeeld niet telefoneren of hun eigen post openen en komen aandacht tekort." Ver der noemt ze diefstal van geld of spullen en ongewenste seksuele handeling. Volgens Quax gaan in de meeste gevallen de mensen niet moedwillig over de grens van wat toelaatbaar is. "Door overbelasting, onmacht, on kunde of onwetendheid is de mantelzorger niet in staat de zorg te bieden die nodig is." Ze legt uit dat een mantelzor ger geen professionele scho ling heeft gehad. Uit haar woorden valt op te maken dat 'mantelzorg' een mooi woord is, dat de politiek heeft be dacht in haar bezuinigings- roes om partners en andere familieleden, buren en vrien den aan te sporen hulp te bie den bij behoevende ouderen. Vroeger was het immers ook zo. Maar - stelt Quax vast - toen had je duidelijkere rol patronen. Anno nu lijken de mantelzor- gers voor de leeuwen te zijn gegooid zonder steun van de op zorg knijpende overheid. Daardoor gLijdt het af in de taboesfeer en uit piëteit grijpt niemand in of doorbreekt de scheef gegroeide situatie. "Juist daarom is het project oudercnmis(be)handeling ge start," antwoordt Quax me teen en legt uit: "Binnen het project hebben we een proto col ontwikkeld waarin be schreven staat welke stappen gezet moeten worden om de mis(be)handeling te stoppen en voor de toekomst te voor komen. Er zijn hulpverleners getraind om situaties van ontspoorde mantelzorg te herkennen. Huisartsen, wijkverpleegkun digen en thuiszorgmedewer kers kunnen de eerste tekens al zien. Maar ook buren en fa milie kunnen helpen. Nie mand hoeft bang te zijn dat een melding verkeerd wordt behandeld. Het meld- en ad viespunt zal de mantelzorger niet behandelen als een mis dadiger. En justitie komt er niet aan te pas, tenzij het om zeer ernstige vergrijpen gaat. Welke dat kan ik niet zeggen. Ik heb geen voorbeelden bij de hand." Begrip voor de mantelzorger die bewust of onbewust over de scheefis gegaan krijgt alle steun om herhaling te voor komen. "Als een mantelzor ger het allemaal niet meer ziet zitten is het verstandig als hij of zij het meld- en ad viespunt belt. Daar staat hulp geven voorop." Het Steunpunt Walcheren is te bereiken op nummer 0118- 553530. artiesten uit te nodigen. "We beginnen altijd met een Noord- Bevelandse band en daarna ko men de wat meer landelijke be kende bands." Naast The Sheer en The Ozzy Osbourne Revival Band, treden The Majestic 12, Homesick The Louisiana men. Bas de Haan en Te Woun ded op. "De muziekstijlen vari ëren van rock en gothic tot blu es en pop." Er is een binnen- en buitenpo dium, dus als het regent, kan iedereen toch droog van de mu ziek genieten. "Vorige zomer hebben we ongeveer één dag regen gehad en raad eens welke dag dat w as? De laatste vrijdag in juli. Toen is het gelukt iedereen in de binnentent te plaatsen. Ik ver wacht zo'n zes- a achthonderd man en dat past er zeker in", zegt Verburg, De organisator vertelt dat hij het heel bijzonder vindt een festival op poten te krijgen. "De laatste paar jaren wordt het organiseren steeds moeilijker. Vooral de financiële kant en al le vergunningen die nodig zijn, maken het geen gemakkelijke taak. Maar zolang het plezier dat ie dereen er aan beleeft daar tegen opweegt, blijft Peerock nog wel tien jaar bestaan." Kaarten zijn op de avond zelf, 30 juli, verkrijgbaar aan de kassa. Ze zijn tien euro per stuk. Het evenement begint 20.00 uur en eindigt 1.00 uur. Vanaf de Zeelandbrug staat de beweg wijzering langs de weg en voor meer informatie is de site www.peerock.nl. The Wounded, (foto: pr) COLIJNSPLAATS - De laat ste vrijdag in juli gaat de Co- lij nsplaatse bodem stevig tril len. Dan is daar voor de elfde keer het Peerock festival op het terrein de Paardekuip. In totaal treden zes bands op waaronder The Sheer en als afsluiter The Ozzy Osbourne Revival band. Begin jaren negentig hielden een paar studenten een groot feest op de Noord-Bevelandse wei van Reewijk. Er traden een paar bevriende bandjes op en het feest ging de geschiedenis in als Ree-rock. Het feesten be viel de heren zo goed dat het voor herhaling vatbaar was. Om hun eigen budget te ont zien, besloten zij een algemeen toegankelijk feest te organise ren, waarbij ook entree kon worden geheven. En omdat het een gebeuren moest zijn voor het hele eiland werd de naam Peerock. Ook wel afgeleid van de Noord-Be velandse suikerbietenteelt. Leo Verburg, medeorganisator van het festival, vertelt dat ze elk jaar proberen verschillende mm

de Faam | 2004 | | pagina 19