Middelburgse schrijft boek over campagne 'Welkom in Zeeland' Join the club... Dorpen-fietstocht voor Bangladesh Kunst op kamers Aagtekerkse Week trekt jong en oud naar platteland Gevarieerde colleges van wetenschapsgenootschap BV WALCHEREN RONDJE WALCHEREN Vier Windekes bestaat halve eeuw Cadeau Zo geopend in Souburg MET RECHT Vormfouten in de rechtzaal Leerlingen ROC krijgen papiertje van landmacht Stoofweitoernooi in Koudekerke Expo: Walcheren breekt de golven DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Scooterclubs schieten als paddestoelen uit de grond. Daarom profiteert u tijdelijk bij Jeremiasse van aanzienlijk scooter-zomervoordeel. Profiteer ervan! Woensdag 14 juli 2004 De Faam Pagina 3 De familie Dorleijn. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - De 4 Windekes aan de Lange Delft in Middelburg bestaat een halve eeuw. De familie Dorleijn begon in 1954 een win kel annex kunsthuis. Zij verkochten kunstschilderbenodigdheden, hadden een lijstenmakerij en ook werden er schilderijen en keramie- ken geëxposeerd. De galerie uitstraling veranderde in de loop der ja ren in een winkel met cadeaus en exotische Oosterse kleding en sie raden Hoewel de winkel klein is, is het assortiment zeer veelzijdig. Marokkaans en Thais aardewerk en Oosterse artikelen staat naast werken van Nederlandse pottenbakkers en maritieme spullen. En be halve kleding uit India, Thailand en Indonesië worden ook traditio nele Zeeuwse stoffen verkocht. De 4 Windekes is geopend van dins dag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.30 uur en op zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur. M. Breed, (foto: Jaap Wolterbeek) OOST-SOUBURG - Winkelen bij Cadeau Zo is genieten. Je vindt er enerzijds koloniale meubelen, woonaccessoires en kleine cadeau artikelen als kaarsen, manden en wierook. Anderzijds heeft Cadeau Zo ook design meubelen en moderne sfeerartikelen als schalen, vazen en windlichten. Eigenaar M. Breed wil zijn klanten originele producten leveren voor een zeer billijke prijs. Cadeau Zo is een verlengstuk van de, op Vrijburg gevestigde. Firma Breed die zowel grote verbouwingen uitvoert voor particulieren en bedrijven als klein onderhoudswerk. "Wij bieden een brede service en realiseren de wens van de klant. Zo kan het voorkomen dat wij een verbouwing doen en de klant ook meubelen of woonaccessoires leveren", vertelt Breed. Cadeau Zo is gevestigd aan de Kanaalstraat in Oost-Sou burg. Dat is het mooie van borrel- of verjaardagspraat: iedereen weet precies wat u in geval van nood moet doen. Iedereen heeft ineens verstand van medische- of juridische zaken. En voor wie dat niet heeft, is er altijd wel iemand die een vriend heeft die ooit... Vul maar in. Vormfouten zijn een dankbaar onderwerp. Door Esther Boot en Ad Roos Net als bij elk ander bedrijf worden er ook bij justitie fouten ge maakt. Dikwijls worden ze ook breed in de media uitgemeten, zij het dat het vervolg op die fout de media nooit haalt. Mooi recent voorbeeld: de twee dames die een minister met ketchup besmeur den. De dames zaten vast en werden vrijgelaten. 'Justitie in de fout' en 'een vormfout van jewelste', joelden de media. Als met justitie hel Openbaar Ministerie wordt bedoeld, dan klopt zo'n kop sowieso niet, want de rechter-commissaris beslist in dit geval of iemand langer wordt vastgehouden, niet een officier van justi tie. Van een vormfout is dus geen sprake. Bovendien zitten de da mes alweer achter slot en grendel. Wat is een vormfout dan wel? Een vormfout is een niet nageleefd geschreven of ongeschreven voorschrift uit het strafprocesrecht. En wat zijn de gevolgen van zo'n vormfout? Strafvermindering, uitsluiting van het bewijs of niet-ontvankelijkheid. Echter: er moet dan wel rekening worden gehouden met hel belang van het voorschrift, de ernst van de fout en het nadeel dat wordt toege bracht aan de verdediging van de verdachte. Een voorbeeld: De politie mag niet zomaar een woning binnen stormen en zonder toestemming van de bewoners doorzoeken. Daar zijn regels voor. Eén daarvan is, dat er een machtiging van de rechter-commissaris moet zijn. Wanneer zonder deze schrifte lijke toestemming toch bewijsmateriaal uit een woning wordt op gehaald is er dus - kort door de bocht - op onrechtmatige wijze be wijs verkregen. De rechter die daar uiteindelijk over beslist kan. let: wel: kan, beslissen dat dit bewijs wel of niet meetelt en kan daarmee rekening houden met de op te leggen straf. Maar meestal zijn er echter meer bewijsmiddelen en gaat de verdachte echt niet vrijuit. Laat duidelijk zijn dat vormfouten alleen kunnen worden voorko men tijdens het voorbereidend onderzoek en dan nog alleen tegen de verdachte en als het gaat om wat hem ten laste wordt gelegd. En wat als de tenlastelegging niet helemaal klopt? Dat de plaats waar één en ander gebeurd zou moeten zijn niet juist is, dat uw ge boortedatum verkeerd is en uw naam verkeerd gespeld? Geen nood. Dat kan en wordt allemaal tijdens de terechtzitting weer netjes rechtgetrokken. Ondanks alle borrelpraat: een - te corrige ren - fout in de tenlastelegging leidt in beginsel bijna nooit tot vrijspraak of niet ontvankelijkheid van de officier van justitie. Bestuur, (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Humo ristisch en herkenbaar. Dat is het boekje Zeeland gooit zijn grenzen dicht, dat sinds deze maand in de rekken van de Zeeuwse boekhandels ligt. Schrijfster Martien Adriaan- sen raakte geïnspireerd door promotiecampagne 'Welkom in Zeeland'. Door Ellen de Dreu Deze campagne probeert hoger VLISSINGEN - Vijftig leerlin gen van het ROC Zeeland kre gen gisteren in de Generaal- Majoor De Ruyter-Y'an Steve- ninckkazerne in Oorschot het Landmachtcertificaat. De leerlingen volgen de in- stroomopleiding Defensie, die nu al drie jaar door het ROC Zeeland wordt verzorgd. Het certificaat geeft vooruitzichten op een baan bij Defensie. De instroomopleiding is bedoeld voor jongelui die aspiraties heb ben om bij Defensie te gaan wer ken, maar daarvoor eigenlijk nog te jong zijn. Zo kunnen de jongeren zich verder oriënteren voor zij definitief een contract bij de Landmacht tekenen. Ook de leerlingen van de andere eenjarige instroomopleiding, Vrede Veiligheid, ontvingen inmiddels hun certificaat. Zij kunnen tijdens de opleiding kie zen voor een oriëntatie bij de Koninklijke Marine of de Ko ninklijke Landmacht. MIDDELBURG - Amerika, Sterrenkunde en De Zeeuwse cultuurgeschiedenis zijn de onderwerpen van de genoot schapscolleges, die het Ko ninklijk Zeeuws Genootschap der wetenschappen tussen september 2004 en februari 2005 houdt. De colleges bestaan uit drie se ries van elk vier lezingen. In el ke serie wordt één thema cen traal gesteld. In de serie over Amerikaanse erfenissen komt onder meer de liberale politieke traditie van de Roosevelts aan bod alsook Amerika's cultuur. MIDDELBURG - De Zeeuwse Kunstkring exposeert in de zo merperiode altijd 'ergens' in Zeeland. Deze zomer is een stu dentenwoning aan de Bree 17 in Middelburg ingericht als ex positieruimte. Voordat de kamers worden be trokken door de gloednieuwe stu denten van de Roosevelt Acade my, benut de Zeeuwse Kunst kring de lege woning om kunst werken te exposeren. De woning heeft tien kamers en een woonka mer. In iedere kamer zijn werken te zien van één of twee kunste naars. In de huiskamer zijn kunst- KOUDEKERKE - LTC De Stoof in Koudekerke houdt van zater dag 17 juli tot en met zondag 25 juli het Stoofwei-Toernooi 17+. De dertiende editie van het open tennistoernooi wordt gespeeld in de categorieën 5,6 en 7, alle onder delen. De finales worden gespeeld op zondag 25 juli en de prijsuitrei king is rond 17.30 uur. Er worden 197 partijen gespeeld met een deelnemersveld van 248. Het aan tal inschrijvingen is 342. Voor deelnemers, sponsors en belang stellenden wordt op vrijdag 23 juli een feestavond gehouden, muzi kaal omlijst door de Vlissingse band Sway. De Stoof is gevestigd aan de Biggekerksestraat in Kou dekerke. opgeleide, jonge mensen naar de provincie te lokken. Martien Adriaansen vroeg zich af wat hiervan de consequenties zouden kunnen zijn. Zo ontstond de ge dachte om daar een boek over te schrijven. Ze begon in januari met schrijven. In maart was haar debuut in grote lijnen klaar. Het verhaal begint als de promo tiecampagne in het slop zit. In plaats van de beoogde vruchtba re jongeren die een eind moeten maken aan de Zeeuwse vergrij zing, komen er alleen méér seni oren naar de kustprovincie. Een advies- en reclamebureau biedt uitkomst: jongeren raken pas geïnteresseerd als ze iets niet mogen doen. Daarom gaat er een persbericht uit: "Zeeland gooit zijn grenzen dicht". Wat begint als een grap, wordt vervolgens werkelijkheid. Een groep in vloedrijke Zeeuwen grijpt de macht en maakt van Zeeland een kroonprovincie. Het boek (224 pagina's) staat bol van de landelijke en regiona le actualiteiten. Echt leuk wordt het doordat de hoofdpersonen opvallende gelijkenis vertonen AAGTEKERKE - De Terre des Hommes dorpen fietstocht wordt op dinsdag 3 augustus voor de achtste keer gehouden. De opbrengst gaat naar het pro ject 'Shapla' in Bangladesh. Door Ellen De Vriend Shapla betekent waterlelie en is een hospitaalschip waar kleine me dische onderzoeken en kleine ope raties worden uitgevoerd. Het schip doet tevens dienst als oplei- De tweede serie over sterren kunde wordt aangevuld met een symposium door de Volksster renwacht Philippus Lansbergen op 19 november. De lezingen over de Zeeuwse cultuurge schiedenis gaan onder meer over Zeeland en het water, de ontwikkeling en geschiedenis van de plattelandscultuur en het cultureel erfgoed. De colleges zijn voor iedereen toegankelijk. Ze worden gege ven op vrijdagmiddag van 16.45 tot 18.45 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. werken voor een vriendelijke prijs te koop. De Zeeuwse Kunstkring hoopt met deze expositie verschillende doelgroepen te bereiken. Vrijdag 16 juli om 17.00 uur opent pro fessor dr. Albert Clement de ex positie. Hij is hoofd van het Arts Humanities Department van de Roosevelt Academy. Het saxo foonduo Marijke Poppe en Desy Buijs zorgt voor de muzikale om lijsting. De expositie is tot en met 2 augustus dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. met bestaande sleutelfiguren in de Zeeuwse en Nederlandse po litiek. De Commissaris van de Koningin in het boek Van Kes- sel en de echte Zeeuwse Com missaris Wim van Gelder delen bijvoorbeeld een passie voor vliegen. Minister-president van dingscentrum voor lokale gezond heidswerkers en traditionele vroedvrouwen De fietstocht van de hulporganisa tie Terre des Hommes begint om 9.00 uur. Na de aankoop van een routeboekje kunnen de fietsers be ginnen aan de 51 kilometer lange tocht. De fietstocht gaat langs allerlei dorpen op Walcheren. Deelnemers kunnen op alle stem- pelplaatsen starten. Stempelplaalsen zijn bij Atelier AAGTEKERKE - Dat wordt weer spetteren geblazen in Aagtekerke als daar tussen donderdag 22 en zaterdag 31 juli de Aagtekerkse Week los barst. Volgens de organiseren de Evenementencommissie een festijn vol eenvoudig ver maak voor jong en oud, dat nu als derde editie staat geboekt. Alles vindt plaats in en om de feesttent op de hoek van de Pe- kelingseweg-Aagtekerkseweg. Door Ad Hanneman "Voorheen hadden we allerlei loos van elkaar georganiseerde evenementen in Aagtekerke. Door dit alles in een week te stoppen kregen we de Aagte kerkse Week die nu voor de der de keer, geloof ik, gehouden wordt," legt secretaris Riet Wil- lemse van de Evenementencom missie uit. "We hadden toen nog een VVV in Aagtekerke. Toen die ophield te bestaan en opging in de kust VVV's, zijn we ver der gegaan als Evenementen commissie. Eén van de eerste activiteiten was de evenementen die hier los van elkaar werden gehouden in één week stoppen. En dat is gelukt," stelt Willemse vast. De secretaris weet dat de Aagtekerkse Week in die drie Nederland en later president van Zeeland Jan-Willem Bosselaar is net als Jan-Peter Balkenende van Zeeuwse origine. Beide mannen kregen behoorlijk wat kritiek over zich heen en zijn Oranje aanhangers pur sang. Martien Adriaansen: "Natuurlijk is die Ons Genoegen aan de J.EI. Huys- senstraat in Middelburg, pluim- veebedrijf Ons Veugelnisje aan de Noordweg 516 in Sint Laurens, Het Schuurgebouw aan de Dorps straat 9B in Gapinge, de Johannes- kerk aan de Noordweg in Seroos- kerke, Plantenkwekerij De Pionier aan de Oostkapelseweg 17A in Grijpskerke, de molen aan het Mo- lenwegje in Aagtekerke, de vuur toren aan de Kerkeweg in Wiéstka- pelle. de molen aan de Molenweg jaar een vast publiek trekt. Niet echt te traceren, maar: "De men sen komen van alle kanten. Zo trekt de trekkertrek wedstrijd mensen die van spektakel hou den, maar ook mensen die ko men kijken naar de oldtimers die worden geshowd." De trekker- trek wedstrijd en oldtimershow alsook de autotrek wordt don derdag 22 juli gehouden, aan vang 10.30 uur. Opmerkelijk is ook de touwtrek wedstrijd donderdag 29 juli. Daar gaat het - aldus coördinator Pia Blaas - vooral om onderlin ge strijd en het plezier wat daar aan valt te beleven. Blaas: "Er doen allerlei groepen mee. Cam- pinggasten, motorcrossers, kin deren, deelnemers aan de trek kertrek en mensen hier uit de buurt. Als scheidsrechter," ver telt ze trots, "hebben we iemand die aan de landelijke competitie meedoet. Ik geloof dat er zo'n twaalf teams hebben ingeschre ven." link met bestaande personen er. Maar mensen moeten zich wel realiseren dat het hier om fictie gaaf'. /eeland gooit zijn grenzen dicht is voor 12,50 euro te krijgen bij de meeste Zeeuwse boekhan dels. in Meliskerke, De Oude Bakkerij, aan liet Kerkplein 5 in Biggekerke, de Toeristenkerk in Dishoek en bij Hoeve Zorglust aan de Breeweg 6A in Koudekerke. Elfstempels leveren een medaille op. De stempelposten sluiten om 19.00 uur. In de voorverkoop zijn routeboekjes te koop bij de VVV en de winkel van Terre des Hom mes in Middelburg. Informatie is verkrijgbaar via telefoonnummer: 0118-624425 Naast deze evenementen is er nog een kindervrijmarkt, woens dag 28 juli. Alle kinderen tot twaalf jaar kunnen er wat ver kopen en wie in die leeftijds groep een instrumenten kan be spelen is eveneens welkom. Zon dag 25 juli is er een openlucht- dienst vanaf 10.00 uur en dins dag 27 juli wordt er levend gan zenbord gespeeld en is er een pannenkoekenfeest vanaf 17.30. Voor vrijdag 30 juli staat er een propvol programma op het affi che. Motorcrossvereniging De Pekelinge heeft er een wedstrijd die meetelt voor het Open Zeeuws Kampioenschap, heli- koptervl uchten worden genoemd en tussen 18.30 en 24 uur kunnen liefhebbers van popmuziek te recht in de Walcherse plaats. Er zijn optredens van Jester Rock, Joe's Garage Rock, Yes You Did Rock en Fragment als afsluiter. Zaterdagavond kan de jeugd en de ouderen op het terrein terecht voor een drive in show. Middelburg, Vismarkt, antiek en ambachtenmarkt. 9.00- 16.00 uur. Vlissingen, Biblio theek, boekenmarkt, tijdens openingsuren. Oost-Souburg, Bibliotheek, boekenmarkt, tij dens openingsuren. Zoutclan- de, spceltuintjc op de dijk, na tuurwandeling. 19.30 uur Middelburg, Abdij kerken, mid daggebed. Rie Vijfwinkel en Han Benjamins, 13.00 uur. Oostkapelle, Zeeuws Biologisch Museum, korren en zeeschui- men, o.l.v. een gids, 19.00- 20.30 uur. Middelburg, Wan- delkerk. wandeling langs di verse kerken, 13.30 uur. Vlis singen, hotel Arion, zomer- avondbridge, 19.15 uur. Oost-Souburg, Archipel-basis school De Tweemaster, af scheid Piet Koster, 16.00-18.00 uur. Vlissingen, Bibliotheek, boekenmarkt, tijdens ope ningsuren. Oost-Souburg, Bi bliotheek, boekenmarkt, tij dens openingsuren. Vrouwen polder, pompstation. Kon. Em- mavveg, excursie natuurgebied Oranjezon, 19.15 uur. Middel burg, Markt, nachtmarkt. 19.00-24.00 uur. Vlissingen, Bellamypark, De Ruyterplein. Nieuwedijk, kermis, 10.00- 01.00 uur. Vlissingen, Bibliotheek, boe kenmarkt, tijdens openingsu ren. Oost-Souburg, Biblio theek, boekenmarkt, tijdens openingsuren. Vlissingen, Ka novijver, Burg. van Woelderen- laan, duin- en strandtocht, 8.30 uur Middelburg, café Goudwaard, country night, 21.00 uur. Westkapelle, Wal- radartoren. triatlon. 19.00 uur. Veere, buitensteiger, hard zeildag, 10.30 uur. Vlissingen, Bellamypark. De Ruyterplein, Nieuwedijk, kermis, 10.GO OI.00 uur.' Ritthem, Fort Rammëkens, rondleiding, 14.00 uur. Middelburg. Markt. Zeeuwse Keverdag 10.00 uur. Vlis singen, Bellamypark, De Ruy terplein, Nieuwedijk. kermis, 13.00-24.00 uur. Middelburg, Markt, boeken- en verzamelmarkt, 11.00-17.00 uur. Oostkapelle. Zeeuws Bio logisch Museum, rondleiding heemtuin, 'Hortus Zelanddiae', 10.30-11.30 uur. Vlissingen, Boulevard, metalen kunstwerk, natuurwandeling. Nollebos, 19.30 uur. Oost-Souburg. De Kwikstaart, Nagelenburgsingel, openbare repetitie mandoline orkest Con Amore, 19.00 uur. Vlissingen, Bellamypark, De Ruyterplein, Nieuwedijk, ker mis, 10.00-24.00 uur. Vlissin gen, hotel Arion, zomeravond- bridge, 19.15 uur. Vrouwenpolder, pompstation, Kon. Emmaweg, excursie na tuurgebied Oranjezon. 19.15 uur. Vlissingen, Bellamypark, De Ruyterplein. Nieuwedijk. kermis, 10.00-24.00 uur. Rit them, Fort Rammekens, rond leiding fort en natuurgebied, 19.30-21.00 uur. Oostkapelle, Zeeuws Biologisch Museum, rondleiding land schapstuin, 14.00-15.30 uur. Westkapelle. centrum, straten- loop, 19.15 uur. Westkapelle. centrum, wielerronde, 20.15 uur. Vlissingen, Bellamypark, De Ruyterplein, Nieuwedijk, kermis, 10.00-24.00 uur. OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is tot en met 31 oktober de expositie 'Walche ren breekt de golven' te be kijken. De expositie bestaat uit een aan tal acrylschilderingen, waarbij de zeewering in Zeeland een hoofdrol speelt. De schilderin gen zijn gemaakt door Bas Vlasblom uit Oostkapelle. De expositie wordt gehouden in het lunchcafe De Orangcrie. Het Is vrij toegankelijk en dagelijks geopend van 10.00 tot 16.30 uur. de Faam Verschijn! in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenlen Middelburg, Vlissingen en Veere Directie Algemeen Directeur J V. Miinslennnn Commercieel Regiodirecteur Cli. van den Oosjcrkanip Kantoor Fruitla.m 4c. postbus 5, 4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8 30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsluittijden Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur, kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam niet ontvangen'.' Bel 0113-274003 Redactie Algemeen Hoofdredacteur M\v. G. Arendsen-Tieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie Ellen de Dreu 0113-274023 of 06-54267132 red.faam@whk.wcgener.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieler Karman Verkoopteam Unieke Crueq 0113-274017 (privé 06-51221131) Linda Heikoop 0113-27-1013 (privé 0118-641569) Ramon Telussa 0113-274060 of 06-25031343 De Faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV. Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van hel Wegencr-conccm. Op al onze advertcntiecontraeien en aanbiedingen daartoe zijn van locpas sing de Algemene Advertentievoorwaarden liuLs-aaii-liuiskranten Wegener AT Fen exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden H ardt op uw verzoek kosteloos toegezonden De door u aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dal wordt gebruikt door onze administratie en om u te latent informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs slcli kant a dal schriftelijk melden bij Wegener Huis- aan-hiiiskranten BV. La.i'. .1.7'. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692. 7>00 AR Enschede. Druk Wegener Nieuwsdruk Breda (advertentie) JeremiasseCare2Move is hét adres voor alle soorten hulpmiddelen, revalidatie- en zorgproducten die het leven makkelijker maken. Aktie scooter Degelijke en stabiele scooter met comfortabele stoel. Wordt geleverd met mandje, accu en oplader. Rijtijd ca. 4 uur: €1.949,- Openingstijden: ma./vr. 08.30-17.00 uur In onze koopjeshoek vindt u met enige regelmaat gebruikteartikelen tegen meeneemprijzen. Verrijn Stuartweg 43 GOES •Tel.: (0113) 21 12 74 www.care2move.nl Arcof Care2Move, Van Breugel Care2Move, Breva Care2Move, Jeremiasse Care2Move, Ugtvoet Care2Move .WW

de Faam | 2004 | | pagina 3